„We hebben het altijd heel gezellig gehad" Op theevisite bij de Libanese bevolking Opnamen in hoofdstad voor Franse komedie UI/MM publiek Leerlingen Johannes Postschool met „Koning Ikke-Ikke" naar De Efteling PAGINA 4 VRIJDAG 18 MEI 1979 VI Elke ochtend, steevast om tien uur, ga ik de stad en regio in, op zoek naar mensen en dingen voor deze rubriek. Tips en wensen voor "Publiek", kunt u tot klok slag tien aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 215. Schriftelijke reacties zijn ook zeer welkom. Het huishouden doen voor een pastoor is heel iets anders, zegt mevrouw Evels De leerlingen van de Hazerswoudse school die "Koning Ikke-Ikke de Eerste" tot leven zullen brengen 'Jij bent toch zeker ook gelijk? Of hoe koning Ikke-Ikke de Eer ste tot inkeer kwam'. Zo luidt de titel van een mini-musical die twintig leerlingen van de vijfde en zesde klassen van de Johannes Postschool in Ha- zerswoude-Dorp morgen in De Efteling opvoeren. Dit tijdens een door Unicef-Ne- derland, in het raam van het Jaar van het Kind, georgani seerde manifestatie in het Kaatsheuvelse sprookjes- park. Temidden van holle bolle Gijs, Sneeuwwitje en de wolf en de zeven geitjes zullen dertig groepen van tien tot twintig kinderen hun inter pretatie uitbeelden van. de tien rechten van het kind. Dat in de vorm van bijvoorbeeld een toneelstuk, tekeningen of een poppenkast. De Hazerswoudse protestants- christelijke basisschool koos het eerste recht: het recht van gelijkheid, zonder onder scheid van ras, geloof of na tionaliteit. Rondom dat the ma hebben Remco van den Hove en Rich Lindhout, on derwijzers van de Johannes Postschool, een verhaal met liedjes geschreven. Hun colle ga Ben van Leeuwen speelt daarbij gitaar. De mini-musical vertelt het verhaaltje van koning Ikke- Ikke de Eerste, die voor de kinderen uit het bos een feest geeft. Iedereen is welkom en moet zo mooi mogelijk gekleed zijn. Fraai uitgedost gaan de kinderen naar het feest, maar de heraut stuurt hen stuk voor stuk terug: de kleren zijn voor de koning niet mooi genoeg. Wanneer er niemand over blijft, komt de koning tot in keer. Hij beseft dat hij ieder kind in zijn eigen waarde moet laten en ziet in dat alle kinderen gelijk zijn. Na twee weken van ijverig in studeren zullen de scholieren van de Johannes Postschool en de andere groepen morgen van elf tot vier uur laten zien hoe zij over hun eigen rechten denken. Als de fotograaf voorrijdt en het haar duidelijk wordt dat ze dra naar 'het vogeltje' moet kijken, is mevrouw E. Evels even van haar a propos. Al mompelend dat ze in dat geval toch maar even een andere jurk zal aan trekken, zet ze pardoes haar kopje koffie op de ronde tafel en begeeft ze zich naar boven. Amper een paar tellen later staat ze er weer. „Nog even", zegt ze. Ze haalt uit de kast de pro ecclesia, die ze vorige week ter ere van haar 45-jarig jubi leum als huishoudster van de geestelijkheid heeft gekregen, en speldt die vol trots op. Dan is ze zover, het kiekje kan ge maakt worden. Een gezellige 'tante', die me vrouw Evels uit Oude Wetering. Ze ratelt aan één stuk door en legt de klemtoon vooral op de tientallen data, die ze feilloos uit haar geheugen weet op te diep en. Je kunt er geen woord tus sen krijgen. Met haar smeuïge tongval vertelt ze het ene ver haal na het andere. Toch komt er één zinnetje steeds in terug: „Zet dat maar niet in de krant, want stel Hele eer Voor haar 76 jaren is ze een kwieke vrouw. Geboren en op gegroeid in Duitsland, bracht ze haar eerste Nederlandse jaren door in Voorburg. Nadat ze kor te tijd bij een slager en een ban ketbakker had gewerkt, werd ze in 1933 in de Haagse voorstad huishoudster van pastoor Möl- ler. „En dat was wat in die tijd hoor. Huishoudster worden van een pastoor was niet voor ieder een weggelegd. Nee, het was een hele eer als je bij de geeste- Mevrouw Evels is trots op haar lijkheid mocht dienen. Tja, in feite ben je de huisvrouw van de pastoor". Na vijf jaar veranderde ze van werkkring. Ze besloot de huis houding te gaan doen bij dc veel jongere pastoor Ouwendijk. Bij hem heeft ze, tot zijn overlijden vorig jaar op 84-jarige leeftijd, uselijke onderscheiding. 40 jaar gediend. Nu vindt ze het welletjes. „Toen ik bij pastoor Ouwendijk kwam, was hij pastoor in Zwijndrecht. Daarna zijn we naar Boskoop gegaan, vervol gens Vlissingen en in 1955 naar Rijpwetering. Daar is de pas toor tot 1968 gebleven. Toen was het voor hem tijd om te gaan rusten en heeft hij dit huisje gekocht. Vol ontzag vertelt mevrouw Evels dat hij sindsdien elke ochtend aan tafel een mis hield. „Dan legde ik er een wit laken op, een vaas bloemen en de kelk. Toen de pastoor nog fit was, hield hij 's ochtends de mis op deze hoge kast. Dat was zijn 'altaar'. Ja, we hebben het altijd gezellig gehad met z'n tweetjes. Wat mij betreft mag hij terug komen". „Als er boodschappen gedaan moesten worden, stapten we in zijn Dafje, zodat ik niet hoefde te sjouwen. En 's zomers gingen we altijd naar mijn familie in Duitsland. We trokken altijd met mekaar op". Geen zorgen Ze kijkt met veel voldoening te rug op het afgelopen weekein de, toen pastoor Lemmens, en kele oud-pastoors en huis houdsters uit de omliggende dorpen haar de pauselijke on derscheiding kwamen brengen. „Ja", peinst ze, „huishoudsters zijn schaars tegenwoordig. Ik weet niet....het huishouden doen bij een pastoor is natuur lijk heel anders. Veel gezelliger. De pastoor heeft geen zorgen hè". Ze kan niet anders zeggen dan dat ze een hele goeie tijd heeft gehad. „Ik heb het altijd mira kels naar mijn zin gehad. Als ik het over mocht doen, dan graag precies zo, hoor"! Een cliché matige uitdrukking, dat laatste. Toch....op de manier waarop mevrouw Evels het zegt, klinkt het héél anders. Raar is dat.... Door Cor Schoneveld vanuit Libanon AMSTERDAM (GPD)-Voor twee weken is hij neerge streken in Amsterdam: Yves Robert, de Franse ko mediefilmmaker. Werkend aan zijn nieuwste speel film „Courage fuvons", met in de hoofdrollen Ro bert's vaste acteur .Jean Rochefort en gaste Catherine Deneuve. Op een korte persconferentie, er moest nog gefilmd worden, liep Robert breed gebarend te filo soferen over wat „leuk" nu eigenlijk is. Vertelde erg weinig over zijn nieuwste film, die zich voor een klein deel in Amsterdam zal gaan afspelen. Robert was in 1976 voor het eerst in Amsterdam en vond de stad zo fascinerend dat hij besloot een deel van een film hier te gaan opnemen. De rest van de opnamen, in totaal zo'n week of negen, wordt in Parijs ge maakt. Het is voor het eerst dat Robert buiten Frankrijk aan het filmen is. De regisseur, producent en scenario schrijver wilde weinig kwijt over de inhoud van zyn nieuweling. Jean Rochefort speelt in deze komedie een apotheker die, aangetrokken door het imago van Amsterdam, de stad schijnt voor veel Fransen het toppunt van „vrijheid" te zijn, zich in de armen stort van madame Deneuve. Zij speelt de rpl van een niet al te brave jazz-zangeres, die optreedt in een cabaret in de Amsterdamse haven. Voor Rochefort is het al de zesde Robert-film, waarin hij een belanrijke rol speelt. Courage Fuyons zal na de twee weken Amsterdam verder worden afge werkt in Parijs, waar de film eind oktober in premie- re zal gaan. Kort na die première zal de film in ons land te zien zijn. Er werken geen Nederlandse spelers mee bij de Amsterdamse opnamen voor de film. De rolverdeling is zeer beperkt en draait, voor wat de opnamen in Nederland betreft, alleen rond het duo Rochefort-Deneuve. begin was ik dan ook altijd bang om te veel te eten zodat er niets voor de vrouwen over zou zijn, maar er wordt blijk baar wel rekening mee ge houden, want er is altijd ge noeg voor iedereen. Helaas is er deze week een on geluk gebeurd waarbij een korporaal om het leven is ge komen. Dat kwam bij ieder een ontzettend hard aan, vooral omdat het door een stom ongeluk kwam. Tijdens de twee minuten stilte op 4 mei werd de korporaal door ie dereen van het bataljon her dacht. Door zulke gebeurtenissen word je wel weer met je neus op het feit gedrukt dat je hier in Li banon bent en dat zo'n onge luk voor hetzelfde geld jou had kunnen overkomen. We zullen maar hopen dat zulke dingen niet meer gebeuren. Van de week zijn er ook drie Ne derlanders gegijzeld door Falangisten. Dat was voor namelijk omdat de Falangis ten geld van de VN wilden hebben voor de familie van die Falangist die toen in Na- qoura was doodgeschoten. Ik heb een van die soldaten ge sproken en die zei dat ze rede lijk behandeld waren. Het enige angstige was dat een broertje van die overleden Falangist nogal vaak bij hen in de buurt met een wapen zat te spelen en daarbij helemaal niet vrolijk keek. Na ongeveer vijftien uur zijn de jongens weer vrijgelaten maar hun spullen zijn ze bijna allemaal kwijt. Ook hun persoonlijk wapen en het is maar de vraag of ze dat terugkrijgen. Wij hebben in ons kamp van de week een generator gekregen. Dat is een hele luxe want nu hebben we altijd stroom en zijn we niet meer afhankelijk van de stroomvoorziening uit Tyrus. Die was namelijk de helft van de tijd afgesloten omdat Tyrus nogal eens wordt beschoten. Ook is ons een ijskast beloofd, dat zou helemaal te gek zijn. Een koud biertje, ik weet helemaal niet meer hoe dat smaakt. Voorlo pig gaat alles nu dus weer zijn gangetje. We brengen alle maal onze tijd door met lezen en brieven schrijven en weer uitkijken naar de volgende post. Sommige jongens zijn de dagen al aan het aftellen dat ze met verlof naar Nederland gaan. Alles is hier in Libanon nog steeds redelijk rustig, dus hebben we ook weer wat tijd om af en toe eens bij de gewone burger op bezoek te gaan. Dat doen we dan ook want je wordt ontzettend vaak uitge nodigd door die mensen en als je bijvoorbeeld eens iemand hebt beloofd dat je 's avonds langs zult komen en je bent opeens verhinderd, dan ko men ze de volgende dag ver ontwaardigd vragen waar je gebleven bent en je moet dan bijna zweren dat je die dag wél langs zult komen. Ik dacht altijd dat de Engelsen veel thee dronken maar hier kunnen ze er ook wat van hoor. Met bijna elke gelegen heid wordt hier wel thee ge dronken, van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat. De huizen waarin de mensen hier wonen zijn erg simpel van bouw. Meestal een vier kant betonnen gebouwtje met alleen een begane grond en soms een dakterrasje. In de woonkamer staat meestal een oude bank en aan de wand hangen bijna overal wel foto's van zonen of familieleden die overleden zijn. Vaak zijn die gesneuveld tijdens beschie tingen of ze hebben vroeger in het Libanese leger gevochten. De mensen beginnen dan ook al tijd wel verhalen over de ge sneuvelden te vertellen. Het blijkt dan wel dat ze zo lang zamerhand stevig balen van die oorlogjes hier en daarom zijn ze ook ontzettend blij dat wij hier zijn want sinds de VN hier is, is het in dit gebied veel rustiger dan vroeger. Bijna zou ik nog het belangrijk ste meubelstuk vergetenWant ja hoor, ook hier staat de tele visie, meestal nog levensgroot ook 's Avonds zit men ook hier met de gehele familie rond het toestel geschaard en ook hier bekijkt men de avonturen van Steve Austin. Ook Rawhide heb ik hier weer een keertje kunnen zien. Het theedrinken gebeurt hier meestal met mannen onder el kaar. De vrouwen kijken toe en drinken zelf zelden mee. Als je eenmaal een bakje thee op hebt moet je niet proberen om al weer op te stappen want je moet en zal ook. een tweede drinken. Eerder kom je het huis niet uit want anders denken ze dat ze niet gastvrij genoeg zijn. Soms moet je ook blijven eten. Wat je dan eet weet ik echt niet, wantje ziet de vreemdste dingen op tafel komen en er is altijd een ruime keuze. Ook bij het eten kijken de vrouwen eerst toe hoe de heren zich te goed doen aan al die lekker nijen en de dames komen niet eerder aan bod dan dat de he ren zijn uitgegeten. De restjes zijn voor de vrouwen. In het

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 4