NZH rijdt in nieuwe stadsbus actief in I vrije tijd Timmerfabriek werd prooi van vlammen Macke: „Eerste keer dat we zo in rond gestuurd zijn" „Geen kinderen weigeren wegens inkomen ouders" Alle derdeklassers mogen schoolzwemmen VRIJDAG 18 MEI 1979 LEIDEN h. LEIDEN - De NZH heeft gisteren in Leiden de nieuwe stadsbus getoond. De busmaatschappij krijgt in de loop van dit seizoen de beschikking over acht stadsbussen van een nieuw type. Volgend jaar komen er nog zes bij. De eerste twee worden dit weekeinde aan het publiek ge toond en direct daarna ingezet op de stadslijnen in Lei den. De nieuwe bussen vormen een ver vanging voor de bestaande stadsbussen die inmiddels meer dan tien jaar meelopen. De nieu we modellen - inmiddels de der de generatie stadsbussen - bevat ten een aantal belangrijke verbe teringen voor de reizigers en de chauffeurs. In uiterlijk toont de nieuwe stads bus weinig verschil met de be staande modellen. Aan de bui tenkant valt alleen de ruime en tree op. Twee reizigers kunnen nu gelijktijdig in- en uitstappen. Door een lijnnummer aan de zij kant is de bus daarnaast voor het reizigerspubliek makkelijker te herkennen. De belangrijkste veranderingen van de nieuwe stadsbus zitten binnenin. De bus heeft een ge heel nieuwe indeling. In het mid den is een ruim balkom gemaakt waardoor de reizigers bij het uit stappen makkelijker uit de voe ten kunnen. Tijdens het rijden hebben staande reizigers meer ruimte. De bus heeft 28 zitplaat sen en 46 staanplaatsen De nieuwe stadsbus kan sneller uit de voeten door een automatische transmissie en rijdt minder schokkerig door de toepassing van luchtvering. De bus zal straks door geluidswering rondom de motor ook minder lawaai maken dan de bestaande stadsbussen. De geluidwerende voorzieningen moeten nog worden aangebracht in de nieuwe bussen. Deze voor ziening is mogelijk door mede werking van het ministerie van verkeer en waterstaat. De toe stemming voor deze toepassing kwam echter af toen de nieuwe bussen voor Leiden al klaar wa ren. De nieuwe stadsbus werd gister middag door de NZH aan een klein gezelschap genodigden uit Leiden en Leiderdorp getoond. De gasten (raadsleden, ambtena ren en politie) maakten als eer sten een rondrit met een van de twee exemplaren. De gelegen heidsreizigers toonden zich in zijn algemeen tevreden en posi tief over de nieuwe stadsbus. Bij de presentatie van de nieuwe stadsbus gaf NZH-directeur mr. W. H. Dollekamp aan dat de bus maatschappij nog bezig is met de ontwikkeling van een kleinere stadsbus. In Leiden is hier in het verleden herhaaldelijk op aange drongen. Voor de gemeente is een kleinere bus in de binnenstad minder hinderlijk, maar voor de busmaatschappij moeilijker in exploitatie (minder reizigers) en vervoer op drukke tijdstippen (kleinere capaciteit). Mr. Dollekamp deelde mee dat de NZH een kleinere stadsbus eerst gedegen wil uittesten. Bij de busmaatschappij gaat men eerst in Alkmaar kijken hoe de erva ringen zijn. "Voor Leiden is dit voorlopig nog toekomstmuziek", aldus de directeur van de NZH. De NZH rijdt morgen met de nieu we stadsbus langs verschillende drukke punten in Leiden en Lei derdorp. Het publiek kan zo ken nismaken met het nieuwe type. De bus gaat achtereenvolgens om 10.00 uur naar het Diamantplein inhetMorskwartier, om 11.30 uur naar het Vijf Meiplein in Zuid- West, om 13.00 uur naar het win kelcentrum Laan van Ouderzorg in Leiderdorp en om 15.00 uur naar het winkelcentrum 'De Ko permolen' in de Merenwijk. LEIDEN- Door een felle uitslaande brand is vannacht de timmerfa briek van de firma Van Ameron- gen aan het Utrechtse Veer in Leiden volkomen met de grond gelijk gemaakt. Een vijftal aan grenzende woonhuizen liepen brand- en waterschade op. De to tale schade werd vanochtend ge schat op rond de 1 miljoen gul den. De brand, die gepaard ging met en enorme rookontwikkeling, ont stond in een tweetal zogenaamde slijphokken, die op de eerste ver dieping van de fabriek waren ge legen. Een grote hoeveelheid houtkrullen en zaagsel die in deze hokken lag opgeslagen vatte door nog onbekende oorzaak vlam. In korte tijd stond de gehele verdie ping in lichter laaie. De branden de krullen en zaagsel vielen ver volgens naar beneden zodat het vuur zich ook naar de begane grond uitbreidde. Een aantal omwonenden, die wa ren gewekt door het knappen van de ruiten, schakelden om onge veer kwart voor vier de brand weer in. Deze had aanvankelijk grote moeilijkheden om de fa briek, die tussen de woonhuizen ligt ingebouwd, te bereiken. De bluswerkzaamheden werden bo vendien nog bemoeilijkt door een weigerende brandkraan op de Hogewoerd. Een vijftal naast de timmerfabriek gelegen woonhuizen liepen groot gevaar eveneens aan de vlammen ten prooi te vallen. Alle bewoners hadden uit eigen beweging deze huizen al verlaten. Toch slaagde de brandweer, die het vuur met een achttal spuiten en in totaal 25 man bestreed, erin de huizen te sparen. Om ongeveer kwart over vier kon het sein "brand meester" worden gegeven. De nablus- werkzaamheden hebben echter nog geruime tijd in beslag geno men. LEIDEN- Uit het onderkomen van de stichting Creatief-centrum aan de Breestraat in Leiden is in de nacht van woensdag op don derdag voor een bedrag van 500 gulden aan guldens en kwartjes gestolen. Het geld werd ont vreemd uit een flipperkast en voetbalspel-automaat die beiden werden opengebroken. De da ders, die zich vermoedelijk heb ben laten insluipen, zijn waar schijnlijk tijdens hun nachtelijke activiteiten gestoord want een stereo-installatie, die klaar was gezet om mee te nemen, heeft men achtergelaten. Een smalle doorbuigende plank die schuin omhoog over het water ligt is de opgang. Een smal steil trappetje naar be neden leidt naar het keuken tje annex eetkamertje, het volgende trappetje naar de woon-, maar vooral speelka mer voor de twee kindertjes waarvan de oudste 2*12 is. Er achter bevindt zich de stu deer- en slaapkamer van hun ouders. Daar weer achter de kinderslaapkamer en dan is daarachter nog plaats voor een douche en bergruimte. Daar wonen Frans en Ciel Mac ke met hun twee spruiten, op een antieke aak. Ze liggen op dit moment in de Boshuizer- watering in Leiden, en moe ten daar evenals hun buren, weg. De dienst Reiniging Havens en Warenmarkten kwam en zei volgens Frans Macke.'We willen dat je he lemaal verdwijnt uit Leiden. Als je hier wilt wonen. best. dan verkoop je dat kreng maar en kom je maar te voet terug." Macke hoorde van de provincie die hem vanaf Leiderdorp juist naar Leiden had ge stuurd omdat "hij daar geen last zou hebben", dat die hem direct weer terug zou sturen als hij Leiden uitging. Hij nam contact op met raadslid Jos van der Putten (PSP), die vragen stelde aan B en W. Die antwoordden daarop dat het beleid ten aanzien van woon schepen in Leiden erop ge richt is de 211 schepen die er met vergunning liggen met rust te laten maar schepen die uit andere gemeenten komen weg te sturen Frans Macke:"lk had het idee om hier een tijd te blijven, want ik heb sinds begin vorig jaar een baan in Leiden. We zouden best in een huis willen wonen, maar hebben onvrede met het soort woningen dat je kunt krijgen. Toen we deze boot kochten zaten we op een flat in Utrecht. Vanaf de eer ste dag daar zeiden we:"We moeten iets anders zoeken". Maar wij zijn niet het soort mensen dat even een ton voor een huis op tafel kan leggen. Het is misschien ook onze in stelling want andere mensen doen heel makkelijk over dat soort bedragen, die nemen en hypotheek, maar dat doe ik niet, ik heb nooit geld geleend. En je raakt natuurlijk ook ge- hechtaan zo'n boot.we hebben alles er zelf in gemaakt." De meeste commentaren die Macke over zijn schip krijgt gaan in de richting van prachtige ruimte, maar het idee dat je alles zelf moet re gelen staat ons tegen. Water komt uit een tank aan boord, licht komt van accu's die door een windmolen op het schip worden opgeladen, gas komt uit flessen. "En die zijn na tuurlijk op de onmogelijkste momenten leeg", zegt Frans Macke grijnzend. Ze lagen enkele jaren met hun schip inJutphaas bij Utrecht, y Gemakkelijker in- en uitstappenminder schokkerig en lawaaierig Op de foto: De nieuwe stadsbus met opzij de ruime entree en de lijnaanduiding Leidse kinderdagverblijven: LEIDEN - De kinderdagverblijven in Leiden zien het niet zo zitten om als de financiële nood aan de man komt kinderen voor de dag verblijven af te wijzen omdat de ouders te weinig verdienen. Dat bleek gisteravond in een ver gadering van de raadscommissie voor onderwijs. De kinderdag verblijven hebben het niet breed en binnenkort worden ze door een maatregel van het minsterie van crm gedwongen om de bij drage die ouders moeten betalen op te schroeven. Ook de gemeente Leiden kan moeilijk in de beurs tasten voor meer personeel voor de kinder dagverblijven. Wethouder Tes- selaar benadrukte gisteravond nog eens dat hij niet van plan is om voorstellen te doen om bij te springen waar het rijk met subsi die achterblijft. De gemeente Leiden zal binnen-, kort een nieuwe verordening hebben voor de kinderdag verblijven. Het PvdA-raadslid mevrouw Van Dongen kondigde gisteravond aan dat van haar kant een amendement op de ontwerp verordening te verwachten valt. Zij wil vastgelegd zien dat elk kinderdagverblijf een soort ou dercommissie krijgt die zich ook bezighoudt met de opvang van de kinderen. Overigens bleek gis teravond dat de twee Leidse kin derdagverblijven ("Het Konijn" en "Peuterpalet") allebei al ou ders bij het werk betrekken. Het Konijn heeft ouders in het be stuur, Peuterpalet heeft sinds kort weer een nieuwe ouder commissie. Kinderdagverblijven moeten voor het tweede kind dat uit één gezin wordt opgenomen een bepaald vast bedrag vragen, dat tamelijk laag ligt. Voor de verblijven is dat op dit moment nog geen aanlei ding om zulke kinderen te weren, betoogden vertegenwoordigers van de beide centra gisteravond. Raadslid mevrouw Van Dongen vindt dat de nieuwe verordening geen fundamentele uitspraak doet over kinderopvang als on derdeel van emancipatorisch beleid, iets dat wel in het college programma (de afspraken die VVD en PvdA gemaakt hebben toen zij in het college van burge meester en wethouders stapten) is opgenomen. daarna een jaar in Maas tricht. toen weer een jaar in Jutphaas, daarna sinds vorig jaar op de Kaag,de Weide Aa. in Leiderdorp en nu in Leiden sinds november. Frans Mac ke: "Door het feit dat je je kunt verplaatsen doe je het ook makkelijker. Je hebt meer mo gelijkheden als je gedwongen bent ander werk te zoeken, minder ellende met eindeloos in de ww lopen enzo. Het is ook best een leuk effect om je met je eigen huis te verplaatsen naar een andere omgeving, het moet alleen niet te vaak gebeuren in verband met de kinderen." Wat dat betreft zegt Macke dat het rond Leiden de eerste keer is dat hij zo in het rond is ge stuurd. In Jutphaas zagen ze hem ook liever niet, maar kreeg hij een ontheffing en m Maastricht heeft hij helemaal nooit met iemand te maken gehad. Hij zegt:"Als ze een lastgeving sturen om te ver dwijnen gaan we maar pro beren ertegen in beroep te gaan. De wetgeving is niet bar sterk op dit gebied. Wij hebben geen recht, maar zij hebben ook niet zo heel veel poot om op te staan. Het is een patstelling en dan is het meestal zo dat het recht van de sterkste, dat zijn de autoritei ten, geldt." Het Woonbotenoverleg Zuid- Holland wil de woonbootbe woner wel recht geven. Wim lssendonck van dat over- leg:"Het woonarkbewonen moet zondermeer erkend worden. Zolang er nog wo ningnood is, is het een erg goede oplossing. Wij vinden dan ook dat het aantal plaat sen moet worden uitgebreid en dat er een bestemmings plan moet komen voor woon arken, waarin ook reserve- plaatsen worden opgenomen met het oog op toekomstige plannen waarvoor arken moeten wijken. Nu blijven we altijd in het ongewisse over plannen van de gemeente." Frans Macke niet zijn jong ste kind op zijn boot, één van de twee die uit de Boshuizer- watering moeten verdwijnen. Brandweerlieden in touw om de brand in de timmerfabriek 'te blussen Wijkfeest Meerburg De Stichting Meerburg organi seert zaterdag voor de negen de maal een groot wijkfeest. De festiviteiten beginnen om tien uur 's ochtends met een kinderoptocht begeleid door de drumband "Matilo" en het majorettenpeleton "De Mati lo's", terwijl ook muziekver eniging "Concordia" haar medewerking verleent. Om half twaalf begint de fancy fair en 's middags om drie uur treedt het Haags Marionet tentheater in clubhuis Klein Matilo op. Aan een groot waterkussenge vecht boven de vijver aan de IJsselkade dat om kwart over zeven begint gaat een rond gang van "Concordia" door de wijk vooraf. Om acht uur 's avonds treedt op het feestter rein de boerenblaaskapel "De Dorstvlegels" op. Water Leerlingen van de Prinses Bea- trixschool. Morsweg 188, heb ben samen met de kleuters van "De Eerste Stap" allerlei we tenswaardigheden verzameld over "WATER". Het project is te bezichtigen voor iedereen die er belangstelling voor heeft as. maandagavond van zeven tot negen uur. Hot House Boy Raaymakers en Maarten van Norden, ze vormen een kwartet, treden zaterdag avond op bij jazzzolder Hot House. Hun muziek kan wor den aangeduid als "gematigd free" jazz, met de nadruk op dynamiek en swing. Het con- eert begint om negen uur en vindt plaats in het Leids Vrij etijdscentrum, Breestraat 66. Rommelmarkt Op het kerkplein en in de zalen van de pastorie van de Heren singelkerk wordt zaterdag een rommelmarkt gehouden. De opbrengst van de markt is bestemd voor de reparatie van het kerkdak in het kader van de actie "Behoud Heren singelkerk". Op de rommel markt zijn ondermeer boeken, snuisterijen, papierwaren, kleding en meubels verkrijg baar. De markt is zaterdag geopend van tien tot drie uur. Discriminatie Onder het "homo, hetero of bi 't zou geen flikker moeten uit maken" voert theatergroep 'Water' uit Deventer zaterdag het toneelstuk "Flikker pot en tingeling" op. Dit toneelstuk benadert op cabaret-achtige wijze de homofilie en de voor oordelen die er ten opzichte van homofielen nog bestaan. Er wordt ingegaan op onder werpen als de homo-emanci patie, discriminatie van ho mofielen op het platteland, vervolging van homofielen in* de tweede wereldoorlog en de vrouwenbewegingDe thema avond wordt gehouden bij jongerenvereniging Augusti- nus, Rapenburg 24, en begint om negen uur. Balische middag In het rijksmuseum voor Vol kenkunde, Steenstraat 1, wordt zondag een "Balisch middag" georganiseerd. De Balische dansgroep Diah Tantri zal een uitvoering ge ven van één van de verhalen van het Hindoe-epos, het hu welijk van Abimanyu. Er zijn voorstellingen om drie en vier uur. Plaatsen kunnen telefo nisch (telefoon 132641wor den gereserveerd. Met ingang van nieuwe schooljaar LEIDEN - Wethouder Tesselaar liet gisteravond tijdens de vergadering van de gemeentelijke onderwijscommissie weten bereid te zijn om ook leerlingen van lagere scholen die in de derde klas al een B-diploma hebben toch nog aan het schoolzwemmen te laten deelnemen. Veel ouders blijken hun kind nadat zeopeen zwemvereniging het A-diploma hebben gehaald niet voor het B-diploma te laten oefenen omdat dan het schoolzwemmen vervalt. Aan deze volgens veel raadsleden in de raads commissie ongewenste situatie wil Tesselaar met ingang van het vol gend schooljaar een einde maken. Geen kans van slagen maakt het voorstel om ook voor kinderen uit eerste klassen het schoolzwemmen open te stellen. Onder meer omdat het te duur is, zo bleek gisteravond.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3