PTT'ers kunnen met 60 al met pensioen gaan Shell-directeur ontkent leveranties aan Rhodesië Utrechtse banenmarkt was overweldigend succes SOLEX IS TERUG VAN WEGGEWEEST Demonstraties tijdens jaarvergadering Markt berichten iy/y <WUI!M!n« PAGINA 27 Bijna 700 iverklozen vonden een baan (Van c correspondent) UTRECHT (GPD) - Bijna 700 Utrechtse werklozen hebben gisteren werk gevonden op een door het arbeidsbureau georga niseerde banenmarkt. Dit resul taat slaat alle verwachtingen. Het experiment met de banen markt, waar werkgevers op het arbeidsbureau rechtstreeks met werkzoekenden konden praten, wordt binnenkort herhaald. "Mogelijk nog voor de zomer vakantie", aldus een bijzonder reau. Hij schat het aantal bezoe kers van de banenmarkt op ze ker 4 a 5000. De toeloop was velen malen groter dan verwacht. Een uur voordat om half tien de deuren van het Utrechtse arbeidsbureau zou den opengaan, stroomden al veel mensen, allen op zoek naar een baan, naar binnen. Het arbeidsbureau aan de Willem Dreeslaan was voor deze dag ge heel omgebouwd tot een soort markt. In kamertjes waar an ders arbeidsbemiddelaars hun werk doen, waren nu werkge- hun bedrijf te interesseren. Zo'n honderd bedrijven hebben aan de markt meegedaan, die, zoals een van de deelnemers het zei, precies aan z'n verwachtingen had beantwoord. "Het is lekker rommelig en soms chaotisch zo als op een echte markt". Tegen elven gisterochtend leek het er even op dat het arbeids bureau te klein was voor de markt. Toen was er in de hal bij binnenkomst geen doorkomen meer aan, omdat de meesten daar al gingen neuzen in de lan- lijst van deelnemende be werk doen, waren nu werkge- ge_ lijst van deelnemende be- lts'er die over een maand van school komt. "Hier nog een", riep z'n vriendje. Hoe nijpend bij sommige bedrij ven het tekort aan personeel is, werd misschien wel het best geïllustreerd in de kraam van het baggerbedrijf Stevin. Daar moest de "standhouder" z'n spulletjes al om half een 's mid dags inpakken. Een vergadering noopte hem daartoe. En door onderbezetting op de perso neelsafdeling was er voor de Rijksw^efsUa*,"ieaook op de ba- voornamelijk een grote toeloop te verwerken van mensen die nog wel een baan hebben, maar naarstig op zoek zijn naar iets anders. "Ze willen soortgelijk werk, maar missen de zekerheid of vrezen binnen niet al te lange tijd op straat te staan. Anders was het gesteld met Hoog ovens. Het staalconcern in IJ- muiden komt 400 man personeel tekort en probeert het nu op de banenmarkt. "Ikke zoekke werk", zei een Turk, De Hoogo ven-man: "We draaien in ploe- beeld'een bord lezen: Verboden grijpe". Gedesillusioneerd ging de Turk even later weg. Hij kreeg geen baan. Erg succesvol was het verzeke ringsbedrijf Amev. Het bedrijf had aanvankelijk drie mensen op de markt staan. Die konden het vele werk niet aan, zodat ij lings de sterkte op het dubbele moest worden gebracht. Een te vreden heer Smit, personeels chef bij de Amev en samen met directeur Pot van het arbeids bureau de initiatiefnemer tot de banenmarkt: "Ik had verwacht e .en a ^en '^orma gen kunnen volgen. Zelfs moe ders kwamen naar een baan voor hun dochter informeren. Minder tevreden waren de PTT'ers. "Bedroevend", noemde een van hen het resultaat. De PTT kan in Utrecht en omgeving dertig mensen gebruiken. Slechts twee serieuze gegadig den meldden zich. "Voor mij is de dag geslaagd", zei de personeelschef van een elek tronisch bedrijf, die vijf defini tieve afspraken met sollicitan ten wist te maken. "Dat heb ik nooit eerder op één dag bij el- DEN HAAG (ANP) - Werknemers bij de PTT kunnen als zij dat willen al vanaf hun 60ste jaar al met pensioen gaan. Aan de andere kant kunnen zij ook tot hun 67 blijven doorwerken. Over deze regeling van "flexibel" met pen sioen gaan hebben minister Wiegel van binnenlandse za ken en de vijf ambtenarencentrales gisteren overeen stemming bereikt. Het experiment gaat 1 januari volgend jaar van start. De proef gaat drie jaar duren en moet de doorstroming binnen het PTT apparaat bevorderen. Ge hoopt wordt dat hiermee zo'n 5500 tot 7000 nieuwe arbeids plaatsen gecreëerd kunnen wor den. Een woordvoerder van de Christelijke Centrale voor Over heidspersoneel verwachtte dat tussen de zeven en negenduizend PTT'ers te kennen zullen geven WEERRAPPORTEN 5 ran hedenmorgen 7 uur 3 Amsterdam De Bilt Deel en Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Bordeaux Brussel Frankfurt Genève 'Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Londen° Luxemburg Madrid Mal aga Stockholm Wenen Zürich Las Palmas licht bew. geh. bew. met hun 60ste met pensioen te willen gaan. Minder eensgezind waren de par tijen over het voorstel van Wiegel om het voor het PTT-personeel van 65 tot en met 67 jaar mogelijk te maken de helft van de tijd te blijven werken en de andere helft voor een uitkering in aanmerking te komen. De Centrale voor Ho gere en Middelbare Ambtenaren (CHMA) voelde wel voor dit deel tijdplan van de minister, maar de overige centrales (ACOP, RKCOP, CCOP en het Ambtena- rencentrum) zagen daar zoveel technische moeilijkheden in, dat het plan volgens hen niet te reali seren is. In een volgende verga dering zal dit punt opnieuw aan de orde komen. De ambtenaren zijn ook akkoord gegaan met het voorstel van Wie gel om het geld, dat wordt be spaard door een prijscompensa tie van maximaal 450 gulden per procent prijsstijging uit te keren in een fonds te storten waarmee een eventuele regeling voor ver vroegd pensioen met 63 jaar voor rijksambtenaren gefinancierd zou kunnen worden. In dit fonds zit voor dit jaar 80 a 90 miljoen gulden. Uiterlijk lijkt de nieuwe solex niet veel veranderd. Het model is iets meer gestroomlijnd t wielen zijn een slag kleiner. (Van één onzer verslaggevers) LEIDEN - De oude vertrouwde Solex keert weer terug in het Nederlandse straatbeeld. Niet meer als brommer, maar als snorfiets. Het kenmerk van een snorfiets is dat deze niet harder kan rijden dan twintig kilome ter per uur. Een helm dragen is dan niet verplicht. De voorbereidingen om de So lex om te bouwen tot snorfiets hebben ruimtweejaargeduurd. Het bleek in de praktijk heel moeilijk om de wettelijke eisen (niet harder dan 20 kilometer per uur) te verwezenlijken in een technisch verantwoord voertuig, aldus de fabrikant van de Solex, Stokvis. Solex heeft precies dezelfde eigenschappen als de oude. Dus met de motor die op het voorwiel gezet moet wor den. Alleen cle wielen zijn wat kleiner geworden. Ook het ben zineverbruik is hetzelfde geble ven. 1 op 70. Stokvis denkt dat er voor het vehikel een goede markt is, maar verwacht dat de verkoop niet boven de tweedui zend per jaar zal uitkomen. De Solex is in de jaren na de Tweede Wereldoorlog door bij na een miljoen Nederlanders aangeschaft. 3.S half bew. 16 zwaar bew. 15 10 1 zwaar bew. 14 7 05 licht bew. 15 9 2 bew. 22 13 1 licht bew. onbew. 25 15 0 DEN HAAG (ANP) - Geen enkele van de Britse en Nederlandse Shell-maat- schappijen levert olie of olieprodukten recht streeks of indirect aan Rhodesië. Dit heeft presi dent-directeur drs. D. de Bruyne van de Shell gis terochtend meegedeeld in de jaarvergadering van zijn onderneming. Hij verklaarde ook, dat de Koninklijke Shell er niet aan denkt zich uit Zuid- Afrika terug te trekken. De staking van olieleveranties aan Rhodesië en terugtrekking uit Zuid-Afrika was gevraagd in een ontwerp-resolutie, die de vredes beweging Pax Christi en de werkgroep Kairos samen hadden willen indienen in deze jaarver gadering. Het bestuur van de ko ninklijke Shell gaf echter geen toestemming om deze resolutie op de agenda te plaatsen, omdat het hier een politieke zaak betrof. Beter Wat betreft de activiteiten van de Koninklijke Shell maatschappij en in Zuid-Afrika zei drs. De Bruyne, dat het juist beter is voor de sociale vooruitgang in dat land als de Shell-maatschappijen daar blijven. De Zuidafrikaanse doch teronderneming werkt in het be sef van eigen sociale e sche verantwoordelijkheden naar een mogelijkheid aan de uitbanning van discriminatie, het verschaffen van gelijke werkge legenheidsmogelijkheden en ge lijke beloning daarvoor. Op deze manier levert Shell juist een be langrijke bijdrage aan betere so ciale verhoudingen. De leiding van het concern is trots op de wijze, waarop de directie in Zuid-Afrika maatregelen heeft genomen om onder andere dis criminatie in haar onderneming af te schaffen en het potentieel van de employes tot ontwikkiling te brengen. Dit zou niet mogelijk zijn, aldus drs. De Bruyne, als wij de betrekkingen met Zuid-Afrika zouden beeindigen, zoals Pax Christi en Kairos aanbevelen. Met klem Drs. De Bruyne heeft daarom de aandeelhouders met klem ver zocht de aanbevelingen van Kai ros en Pax Christi te verwerpen als strijdig, niet alleen met de be langen van het concern, maar ook met die van de sociale vooruit gang in brede zin. Pax Christi en Kairos hadden on geveer tweehonderd aandeel houders meegebracht om te stemmen tegen de jaarstukken van de Koninklijke Shell. Zij de den dit bij wijze van demonstra tie, daar behandeling van hun voorgestelde resolutie door Shell niet werd toegestaan. Drs. De Bruyne beklaagde zich overigens over de wijze waarop het Komitee Zuidelijk Afrika en de werkgroep Kairos actie voe ren. Hij noemde die kwetsend voor de Shell. Volgens de Bruyne aarzelen de actievoerders niet van de Shell een beeld te schilde ren, waarin deze onderneming zoal niet medeplichtig aan, dan toch medeverantwoordelijk voor terreur en moord zou zijn. Er ont staan daarmee naar zijn mening indrukken, die vertekend, wille keurig en onjuist zijn. Onrust onder agrariërs neemt toe LEIDEN - Volgens de Hollandse Maatschappij van Landbouw neemt de onrust onder de agra riërs in verschillende Noord- en Zuidhollandse gebieden toe. Die onrust houdt verband met de te genvallende opbrengstprijzen voor een aantal "vrije produk- hogingen onder invloed van de strenge winter (energieverbruik), invoer uit derde landen die de markt verstoort, de voorgestelde prijsvoorziening voor marktor- deningsprodukten. de late start van de voorjaarswerkzaamheden (vanwege het weer) en het nog steeds ontbreken van een bevre digend, op de functies van het ondernemersinkomen afge stemd, fiscaal beleid. Vanwege al deze problemen heeft het dagelijks bestuur van de Hollandse Maatschappij voor Landbouw besloten de afdelin gen en kringen tussentijds te raadplegen. Dit zal gebeuren op vrijdag 25 mei om 20.00 uur in ho tel Holiday Inn in Leiden. 9-27, Witlof 185-230, Bloemkool 1 x6 300. Bloemkool 8 st 260-300, Bloemkool 10 st 235. Sla zwaar 42-63 licht 15-37. Bospeen 245-270, Boskroot 66-108, Peterselie 56. Radijs 83-101, Selderie 22-38, Paprika st 36-71 Onderzoek naar werkloosheid Zuid Holland (Van t r verslaggevers) DEN HAAG - De Regionale Raad voor de Arbeidsmarkt in Zuid- Holland gaat een onderzoek in stellen naar de werkloosheid in de districten Leiden, Den Haag en Rotterdam. Het werkloos heidspercentage in deze regio's steekt ongunstig af bij het lande lijk beeld. Het onderzoek richt zich op de spe cifieke kenmerken van de werk loosheid in de drie districten. Volgens een woordvoerder van de Sociaal-Economische Raad is de directe aanleiding tot het on derzoek de vrees dat vooral in sommige wijken van de grote steden de werkloosheid tot on aanvaardbare hoogte zal oplo pen, met name onder de zoge naamde bijzondere groepen (bui tenlandse werknemers, Surina- Minister Albeda (sociale zaken) heeft 350.000 gulden beschikbaar gesteld voor tien onderzoeken door de Regionale Raden voor de Arbeidsmarkt, waarvan het Zuidhollands onderzoek er één is. Het is de bedoeling om over een jaar de resultaten op tafel te hebben. 1SH" ss eh:: E «s Wt Sa 5S SS. K5-. Wc ÏE\«. INSTITUTEN ni°°oo ÊL-MSI» sa iss. s0" süs iilE Eü BUITENLANDS GEI.D (KOEKSEN) B AMSTERDAM (ANP) - Op de ef- Ohev^:

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 27