„Middenschool grijze eenheidsworstmachine" Voorhouters hoefden geen spreekrecht Vervuiling drinkwater blijft eeuwigraadsel -ISBSBEE*- Grofvuilophaaldienst laat het mooi liggen Echocardiograaf voor het AZL VRIJDAG 18 MEI 1979 Leidse hoogleraar prof. dr. H. L. Booij: LEIDEN - "Het zal nog wel even duren voor het gezonde ver stand teruggekeerd zal zijn, en daar wil ik niet op wachten". De Leidse hoogleraar in de fysische biochemie professor dr. H.L. Booij heeft vanmiddag op niet mis te verstane wijze uitgehaald naar de huidige gang van zaken binnen het Nederlandse onder wijs. "Met toenemende ontzet ting heb ik de van hogerhand bevorderde achteruitgang van het onderwijs gadegeslagen". De hoogleraar zei dit tijdens een af scheidscollege getiteld "De cir kei gesloten", dat hij gaf ter gele genheid van zijn afscheid wegens het bereikenvan de pensioenge rechtigde leeftyd. "Wie hoort hoe Amerikanen ons benyden om ons gedifferentiëer- Brief over maatregelen WSW-verb and LEIDEN - In een brief aan de on geveer 550 WSW-ers die Leiden telt verzekert waarnemend direc teur H.B. Plugge van de DSW dat "de belangen van de werknemers niet geschaad mogen worden. Als blijkt", zo schrijft de waarne mend directeur, "dat een instel ling niet in staat is de vergoeding te betalen die staatssecretaris De Graaf onlangs heeft voorge schreven mag dat geen gevolgen hebben voor de huidige werk nemers. Dit is volgens de heer Plugge ook herhaaldelijk door de staatssecretaris benadrukt. Wel kan het niet (kunnen) betalen van de gevraagde vergoedingen ertoe leiden dat bij een instelling geen nieuwe WSW-ers meer kunnen worden aangesteld. Wethouder Schoute (maatschappelijke aan gelegenheden) toonde zich giste ren, evenals de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, tegen stander van het regeren-per-cir- culaire zoals de staassecretaris met de WSW-kwestie heeft ge daan. Het VNG is bang dat door dat de rijksconsulenten aanstu ren op de afbouw va niet-ba- tenopleverende werkobjecten de werkgelegenheid voor een grote groep gehandicapte werknemers in gevaar komt. Overigens zei waarnemend directeur Plugge van de Dienst gistermiddag dat de maatregel de staatsecretaris wil invoeren wel degelijk verve lende consequenties kan hebben voor de instellingen waar WSW- ers werkzaam zijn. Zodra er een WSW-er weggaat wordt zijn plaats niet opgevuld, tenzij er een vergoeding tegenover staat. CDA en RPF: Professor Booij werd op ii no vember 1913 in Rotterdam gebo ren. Hij deed in 1938 aan de Leid se universiteit zijn doctoraalex amen botanie en zoölogie. In het eerste oorlogsjaar promoveerde hij. Booij werd in 1947 conserva tor van het Laboratorium voor Medische Chemie van de Leidse universiteit. In 1957 werd hij buitengewoon hoogleraar in de Fysische Biochemie en in 1961 gewoon hoogleraar. de vervolgonderwijs, begrijpt niet dat er in ons land figuren tot op het hoogste niveau zijn die de ze differentiatie willen vervangen door een grijze eenheidsworst machine die middenschool heet. De onderwijshonger in de derde wereld is indrukwekkend. Het is in hoge mate beschamend hier tegenover het streven naar ach teruitgang van kwaliteit in onze streken te zetten. Spreiding van kennis is iets anders dan het uit delen van lollies". Interessant is het volgens de schei dende hoogleraar echter wel dat, "ondanks getoeter van vele kan ten over inspraak die studenten zouden moeten hebben, het veel moeite kost om studenten te vin den die in onderwijscommissies en dergelijke zitting willen ne men. Hun bijdrage is -behalve wat algemene kreten- uiterst ge ring zodat wij moeten vaststellen dat goed onderwijs vrijwel uit sluitend éénrichtingverkeer is en moet zijn. "Onder invloed van de devaluatie van de wetenschap en de studen tenwoelingen uit de jaren zestig komen regering en parlement dan met de WUB, een paniekwet, uitgaande van het idee dat als ie dereen overal over mee mag pra ten het democratisch ideaal be reikt is. Daaraan moeten dan deskundigheid, ervaring en ken nis opgeofferd worden. Dit leidt tot bestuurstechnische waan zin", aldus professor Booij. Booy: "Door de WUB werd een be stuur door deskundigen maar vrijwel zonder inspraak vervan gen door een universiteitsraad met veel inspraak, maar zonder deskundigheid. Zie bijvoorbeeld de mening van de universiteits raad dat de ongewogen loting de beste wijze van selectie is. Een harder bewijs van onvermogen is nauwelijks denkbaar. Het be stuur zal steeds meer kenmerken gaan vertonen van het omge keerde van democratie, namelijk de volksdemocratie. Tekenen wijzen al in die richting: als de universiteit is vijftig jaren even hard gegroeid was als het bureau, dan was onze universiteit nu de grootste ter wereld". "Het zal nog wel even duren", ver zucht Booij, "voor de universiteit weer een zinnige bestuursvorm zal krygen. Daarom zal de op kor te termijn bevolen, maar bijzon der slecht voorbereide twee- trapsopleiding tot chaotische toestanden leiden. Ook hier een forse devaluatie: een baccalaure aatsopleiding (de laagste acade mische graad, red.) wordt door de minister bekroond met de titel doctorandus". Tot slot wil de hoogleraar kwijt dat hij een griezelige devaluatie van de verdraagzaamheid binnen de universitaire wereld signaleert. "Van de talloze landen waar de mensenrechten worden vertrapt kiest de universiteitsraad er één (Zuid-Afrika) uit om tegen te ageren". LEIDEN - Deze berg afval trof de grofvuilophaaldienst gisteroch tend aan op de Marnixstraat. Het is afkomstig uit de volkstuinen van "Ons Buiten". De grof vuilophaaldienst heeft het laten liggen. De heer Regeer van die dienst: "Ze hebben altijd voor hun eigen afvoer gezorgd, want dit is eigenlijk geen werk voor ons. Niets is gebundeld, er zitten allemaal spijkers in het hout. Net als vorige week in de Merenwyk. Daar hebben we 17 ton wegge haald. allemaal los. De heren van de Reinigingsdienst kunnen het allemaal opruimen. Maar alles wat ongebundeld is laten we nu liggen, we moeten de mensen toch zo langzamerhand een beetje gaan opvoeden. Met het bestuur van de volkstuin vereniging is inmiddels een re geling getroffen waarby de grof vuilophaaldienst het vuil toch in de toekomst weg zal halen. Het vuil van gisteren is vandaag op geruimd. Verkeersexamen maakt weinig kans in Leiden LEIDEN -Het zit er vorlopig niet in dat er weer eer^ praktisch ver keersexamen wordt ingevoerd voor leerlingen van lagere scho len. Dat bleek gisteravond opeen vergadering van de raadscomis- sie voor onderwijs. Mevrouw Van Akkeren, raadslid voor het CDA. is daar sterk voor stander van. Aan de weder-in- voering van zo'n examen zijn echter financiële gevolgen ver bonden. stelde wethouder Tes- selaar nadrukkelijk. Mevrouw Van Akkeren wil dat nagegaan wordt of voor zoiets geen geld valt los te peuteren by uit een potje by het ministerie van ver keer en waterstaat. Op defotov.l.n.r.de heren Weeda en Röhmer, mevrouw Buis-Lirt van de patiëntjes LEIDEN - Dr. H. Weeda. voorzitter van de plaatselijke afdeling van de Hartstichting in Leiden, over handigde gistermiddag in het Academisch Ziekenhuis Leiden een echocardiograaf, Hij deed dit namens de Hartstichting, die het apparaat samen met het Acade misch Ziekenhuis Leiden heeft gefinancieerd. Dr. J. Rohmer, gewoon lector in de kindercar- diologie van de Leidse universi teit nam de cardiograaf in ont vangst. In dit "Jaar van het Kind" heeft de Nederlandse Hartstichting een bijzonder gebaar willen maken ten behoeve vande 1500 kinderen die momenteel per jaar worden geboren met een. vaak gecompli ceerde, hartafwijking. Het onder zoek in het kinderziekenhuis of bij de kindercardioloog houdt meestal een hartcatherisatie in: een ingreep, waarbij via een slag ader in de lies of de arm een flexi bele, dunne buis tot in de hart spier wordt geschoven. Met een miniscuul apparaatje aan het be gin van die buis kunnen tal van metingen worden verricht en komen gegevens beschikbaar, nodig voor de diagnose of er al dan niet operatief moet worden ingegrepen. In de afgelopen jaren zijn nieuwe methoden en nieuwe zogenaam de non-invasieve technieken ontwikkeld, die geen - zoals by röntgenologie wel het geval kan zyn - schadelijke gevolgen kun nen hebben. Na tal van weten- schappelyke studies over de echografie - ook in ons land - is er in de laatste jaren ook apparatuur ontwikkeld, die bijzonder ge schikt is voor onderzoeken, juist ook bij kinderen met een aange boren hartafwijking. Echocardiografie is een, volgens de medici unieke, niet agressieve techniek, want zelfs de huid wordt niet beschadigd. De arts krygt daarmee belangrijke in formatie over de bewegingen en de afmetingen van het hart. VOORHOUT - De Voorhouters waren gisteravond, vooraf gaande aan de gemeente raadsvergadering. voor het eerst in de gelegenheid hun zegje te doen over de voorstel len van Burgemeester en Wet houders aan de gemeente raad. De publieke tribune bleef echter opvallend leeg. De Voorhouters hebben sinds kort spreekrecht. vooraf gaande aan commissie- en gemeenteraadsvergaderin gen. Niemand maakte daar evenwel gisteravond gebruik van. ALPHEN AAN DEN RIJN - De organisatie-ruzie om de Al- phense avondvierdaagse ten bate van het Rode Kruis blijft onverminderd voortduren. De stapel papier die erin is ge stoken is nog gestaag groeiende. J. P. Woordes, secretaris van de wandelkring Leiden en Om streken van de KNBLO heeft nu bij de (loco-)burgemeester van Alphen aan den Rijn ge vraagd om de afschriften van maar liefst acht stukken. Woordes schrijft het onjuist te achten, dat hij een oproep voor een hoorzitting voor vol- Papieren ..slag' om wandelmars ivoedt voort... gende week woensdag heett gekregen terwijl hij nu voor de derde maal om de stukken moet vragen. Hij zegt die brieven nodig te hebben om zijn bezwaarschrift met rede nen te kunnen omkleden. Als hij die stukken niet via de gemeente krijgt, meent hij dat hem de bij de wet toegekende machtsmiddelen worden ontnomen. Woordes heeft voor de kring Leiden de vergunning aange vraagd voor de organisatie van de avondvierdaagse. Die vergunning is hem gewei gerd. Wel kreeg, net als de af gelopen jaren, de wandel kring Den Haag/Rijnland de vergunning. Eén en ander had te maken met een ruzie "Leiden"/hoofdbestuur KNBLO die inmiddels is bij gelegd. Om die reden eiste de kring Leiden weer de oude rechten op, zoals de Alphense avondvierdaagse. Tegen de weigering van de ver gunning heeft Woordes pro test aangetekend. Een kwes tie die volgende week woens dag mondeling dient. „Toch eerder schoolzwemmen in Rijnsburg RIJNSBURG - Het CDA en de RPF hebben er gisteravond voor ge pleit om leerlingen van de twee de klassen der lagere scholen in Rijnsburg alsnog te laten profi teren van het schoolzwemmen. De politieke partijen deden dit tijdens de vergadering van de commissie welzijn. Het zwemmen van de tweede klas sen zou dan ten koste moeten gaan van de leerlingen in de zes de klas. Wethouder Van der Meij en de VVD voelden er weinig voor om het advies van vier deskundigen (onderwijsinspectie, school hoofden, vakleerkrachten en be stuur van het zwembad) voor kennisgeving aan te nemen. "Er is een onderzoek geweest", zei Van der Meij, "de feiten zijn be kend. We zullen er dus weinig aan kunnen veranderen. De eni ge manier om er nog eens op te rug te komen is via de gemeente raad of bij de begroting." „Rijk moet dit maar betalen..." VOORHOUT - "We moeten maar proberen die extra uitgaven te verhalen op de overheid", zo rea geerde WD-er Dirkse op het uit stellen van de telling van de Eu ropese Verkiezingen tot na het weekeinde van 9 juni. Dat kost de gemeente Voorhout bijna 400 gulden extra aan pre sentiegelden voor leden van de stembureau s. En dat moet de rijksoverheid maar betalen, want door "die gekkigheid van de re gering worden wij op extra kos ten gejaagd", aldus de WD-er. zijn gekomen", aldus Hazenoot. "De één zegt zus en .een ander beweert weer wat anders. Ik kan wel zeggen dat we bijzonder blij zijn dat alles nu achter de rug is. Wijzen in een bepaalde richting kunnen we natuurlijk ook niet. Het waterleidingbedrijf heeft er wel eens aan gedacht dat er een vreemde pomp op zijn buizennet zou zijn aangesloten. Daar is ook nauwkeurig naar gezocht. Huis- aan-huis zijn er mensen van ons aan het zoeken geweest, maar ze hebben niets kunnen vinden. Nou, zoek dan maar eens uit wie de schuldige van de vervuiling is. Als iemand een vreemde bron op onze leiding zou koppelen en die heeft losgemaakt na de nodige publikatics rond die zaak, kun je het zoeken wel staken." Alles gedaan Voor Hazenoot is het geen enkel punt. Hij staat er voor honderd procent achter dat het waterlei dingbedrijf er alles aan heeft ge daan om de verontreiniger te ach terhalen Elke mogelijkheid is uitgeprobeerd. "Die zaak", zegt hij, "heeft het wa terleidingbedrijf in elk geval goud gekost. Tienduizenden gul dens zijn er wel mee gemoeid, denk ik. Nee, een juist bedrag kan ik op dit moment niet noemen. Dan zou ik de computer moeten raadplegen." De kosten werden zo hoog opge jaagd doordat er minstens een maand dagelijks door diverse mensen aan deze zaak is gewerkt. Als er iets te gebeuren stond be zorgden medewerkers van het waterleidingbedrijf persoonlijk huis-aan-huis brieven bij de mensen die het aanging. Elke dag moesten er monsters worden ge trokken. moest er water worden gespuid, kranen moesten worden afgesloten om een bepaald ge bied te kunnen controleren, extra chloor moest aan het water wor den toegevoegd om de ontsmet ting de kop in te drukken en er moesten zelfs 's nachts mensen hun bed uit om de gang van zaken in de gaten te houden. "Gelukkig hebben we het met onze eigen mensen kunnen redden en geen mankracht van buiten hoeven aan te trekken", aldus Hazenoot. Alkemadenaar valt in slaap: auto in brand LEIDEN- Een 20-jarige inwoner van Alkemade kr. - c d. afgelo pen nacht de schrik van zijn le ven. De jongeman bevond zich met zijn auto in Leiden Door slaap overmand parkeerde hij zijn auto op de Pioenhof waarna hij achter het stuur in slaap viel met een draaiende motor. Rond de klok van vijf uur raakte de motor door oververhitting van de elektrische bedrading in de brand. Omdat de motorkap niet meer te openen was moest de brandweer er uiteindelijk aan te pas komen om het vuur te blus sen. De inwoner van Alkemade is met de schrik vrijgekomen. Geheugensteuntje Rond de jaarwisseling werden er in het drinkwater in Voorhout en Noordwijkerhout bacteriën aan getroffen. Na een eerste onder zoek lokaliseerde men de be smettingsbron in Noordwijker hout. Maar hoe men ook speurde, de vervuiler kwam men niet op het spoor. Althans, het waterlei dingbedrijf vermoedt dat de bron in de nieuwe woonwijken Viktor 1 of Viktor 2 zou moeten worden gezocht. Verder dan deze conclu sie is men niet gekomen. "We kunnen alleen maar gissen hoe de verontreiniging tot stand zou NOORDWIJK - Het waterleiding bedrijf in Noordwijk is er niet achter gekomen op welke ma nier het drinkwater in de dorpen Noordwijkerhout en Voorhout in het begin van dit jaar is ver ontreinigd. Het onderzoek naar de oorzaak hiervan heeft men onlangs afgesloten. LISSE - Ruim 150 van deze fraaie honden komen a.s. zondag bijeen in de Hobaho-hallen in Lisse. Daar wordt de zogenaamde „Bobtail-show" gehouden. Op de foto Lissenaar Jan van den Berg met twee van zijn Old English Sheepdogs, kortweg ook wel „Bobtail" genaamd. Ook hij is zondag aanwezig in de Hobaho-hallen om mee te dingen naar de prijzen. De jury wordt gevormd door twee internationaal bekend staande Engelse dames: Mrs. Tidley en Mrs. Gould. De Bobtail-show begint om 10.00 uur en duurt tot 18.00 uur. De organisatie is in handen van de Old English Sheepdogclub Nederland. "Natuurlijk zijn we wél een stuk waakzamer dan voorheen", ver telt de heer Hazenoot van het wa terleidingbedrijf. "Wat wil je, als je eenmaal zoiets hebt meege maakt. Nee, we hebben geen ver scherpte controle ingesteld. Daar is eigenlijk ook geen aanleiding voor. Een Amsterdams (onaf hankelijk) laboratorium keurt het drinkwater periodiek. Er is voor ons.dus geen enkele aanlei ding om ook nog eens te gaan controleren. Als er iets mis is sig naleert het laboratorium dit di rect. Binnen 24 uur weten wij dan precies wat er aan de hand is", aldus Hazenoot.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 23