Wielrenners in Olympiads Toer worden onderzocht op Vrij spe l »l doping Njord viert feest in Alphen... WK- VOETBAL IN SPANJE MET 24 LANDENPLOEGEN Roodenburg mist afwerkers Moser wint proloog 'Giro' Björn Borg en McEnroe staken strijd Daarnaast komen bij de laatste 24 dertien Europese landen, drie La- tijnsamerikaanse, twee Afri kaanse. twee Aziatische, alsmede twee landen uit Noord-C'entraal- Amerika en het Caralbisch ge bied. Voorgesteld wordt de landen in te delen in zes groepen van vier. De nummers een en twee van de groepen gaan dan over naar de tweede eindronde. Vervolgens worden de twaalf overblijvende landen ingedeeld in vier groepen Van drie. De groepswinnaars ko men daarna uit in de halve fina- teraard plaatsen voor de eind strijd. Er dienen 52 wedstrijden te worden gespeeld in een periode van 26 dagen. Het plan is de eerste wed strijden voor de eindronden op 17 juni 1982 te spelen. Voor de eind strijd is 11 juli aangehouden. Rensenbrink Rob Rensenbrink, die wel be schikbaar blijft voor het Neder lands elftal, is door bondscoach Zwartkruis niet geselecteerd voor de volgende week te spelen interland tegen Argentinië. Te rug in de selectie zijn Ling (Ajax) en Peters (Feyenoord Over het meegaan van Ling naar Bern, waar volgende week dins dag de wedstrijd tegen Argenti nië wordt gespeeld, heeft Zwart kruis nog geen zekerheid. Mocht Ling nog last hebben van zijn blessure dan gaat Zwartkruis met zestien spelers. Geselecteerd zijn de Ajacieden Krol, Schrijvers en Ling: Hoven- kamp, Kist. Metgod en Peters (allen AZ'67); Jansen en Peters (Feyenoord), Brandts. René en Willy van de Kerkhof. Poortvliet en Stevens (allen PSV). Does burg (Sparta). Rep (Bastia) en Neeskens (Barcelona). Bekerfinale De bekerfinale tussen FC Twente en Ajax wordt dinsdagavond 29 mei overgespeeld in het Feye- noord-stadion. Beide clubs kon den niet tot overeenstemming komen over een andere plaats, waarop competitieleider Jan Huijbregts heeft bepaald dat de tweede confrontatie opnieuw in de Rotterdamse Kuip zal plaats hebben. De eerste ontmoeting eindigde, zoals bekend, in 1-1. Deze beslissende strijd om de KNVB-beker heeft ook gevolgen voor de competitie. De wedstrij den Ajax-FC Den Haag en Feye noord-FC Twente, die voor zon dag 27 mei waren vastgesteld, zijn nu verschoven naar zaterdag 26 mei. Beide ontmoetingen be ginnen om 20.00 uur. HAMBURG (ANP) - Björn Borg heeft in Hamburg in de achtste finales van het toernooi om de in ternationale tenniskampioen schappen van West-Duitsland wegens een verwonding de strijd moeten staken. De drievoudige Wimbledon-kampioen kwam gis teren tijdens de wedstrijd tegen de Amerikaan Eliot Teltscher in de eerste set ten val. Op dat mo ment leidde hij met 4-1. In de achtste finales schakelde voorts de Nieuwzeelander Uli Pinner de Spanjaard Manuel Orantes met 6-3, 6-4 uit. In de eerste ronde van het interna tionale invitatietoernooi in Japan moest John McEnroe gisteren eveneens wegens een blessure voortijdig afhaken. Hij ging van de baan, toen zijn landgenoot Pat Dupré met 2-3 in de tweede set voorstond. Dupré had de eerste set na tie-break al met 6-7 op zijn naam gebracht. Rob Rensenbrink; niet geselecteerd voor de interland tegen Argentinië ZÜRICH (ANP) - Het organisatie comité van het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal 1982 heeft gisteren met algemene stemmen in Zürich besloten dat 24 landenploegen aan de eind ronden van het toernooi in Spanje zullen deelnemen. Hoewel de 21 leden van het bestuur van de wereldvoetbalfederatie (FIFA) vandaag het besluit van het organisatie-comite nog moe ten goedkeuren staat in feite vast dat er in 1982 niet, zoals tot nu toe gebruikelijk, 16 landen tot de eindfase van het toernooi worden toegelaten doch 24. Het organisatie-comite kwam tot overeenstemming ten aanzien van de verdeling van de plaatsen in de eindronden over de diverse continenten. Vrij van het spelen van wedstrijden voor de voor ronden zijn wereldkampioen Ar gentinië en gastland Spanje. LEIDEN - De Koninklijke Studentenroeivereniging "Njord" verkeert deze week in feeststemming. De club van de zwaan en hel lichblauw viert de komende dagen het feit dat ze al honderdenvijfjaar het water "doorklieft" zoals het verenigingslied het uitdrukt. Omdat Njord de eerste studentenroeivereniging in ons land was viert ook het studenten-roeien dit jaar het en twintigste lustrum. AMSTERDAM (GPD) - De deelnemers aan Olympia's 28ste internationale Ronde van Nederland voor wielera- mateurs, die volgende week donderdag in het Brabantse Bladel met een proloog begint, kunnen gedurende deze negendaagse etappekoers rekenen op een zeer scherpe dopingcontrole. De KNWU heeft de organisatie van de Ronde (de Amsterdamse wielervereniging Olympia) de verplichting van een strenge controle op het gebruik van verboden middelen door de renners opgelegd. buitenlandse deelnemer de ver keerde waaier, word je de eerste dagen al op grote achterstand ge reden. Daarbij komt dat een po ging om het verschil met de eer ste waaier te overbruggen hen zoveel kracht kost, dat ze in het stuk niet meer voorkomen. Nee, buitenlanders rijden liever een paar maanden in Frankrijk in de bergen dan in Nederland één etappewedstrijd van een week". Olympia s 25e naoorlogse uitgave, die wegens organisatorische (lees: financiële) redenen niet in het noorden van ons land komt, (Drenthe, Friesland en Gronin gen worden overgeslagen en in Noord-Holland wordt alleen de laatste finishplaats Amsterdam aangedaan) telt tussen start en fi nish in totaal 1255,9 kilometer. Na Bladel doet de karavaan de vol gende etappeplaatsen aan: Schijndel, Hulsberg, St. Wille- brord, Duuren, Neede, Veenen- daal, Den Haag en ten slotte Am sterdam (op 1 juli). Tijdens Olympia's Ronde zal er een actie worden gevoerd om de Ne derlandse Invaliden Sportbond financieel te steunen. Daartoe zullen in alle halteplaatsen van deze amateurwedstrijd posters met daarop de profformatie van ploegleider Peter Post worden verkocht tegen de prijs van een rijksdaalder. Op die manier hoopt de organisatie van'de Ron de ongeveer 10.000 gulden aan de NIS te kunnen overdragen. Dat bedrag is bestemd voor het ge schikt maken van Fort Voordorp in het Utrechtse Maartensdijk voor invaliden-sportbeoefening. Ronde van Italië De Italiaan Francesco Moser, die zwaar favoriet is voor de Ronde van Itali, heeft gisteren de probloog van de "giro" gewon nen en zal vandaag in de rose lei derstrui mogen starten. Moser legde de individuele tijdrit van acht kilometer door Florence winnend afin 11,05 minuten met een gemiddelde snelheid van 43,308 kilometer per uur. Zijn landgenoot en aartsrivaal Giu seppe Saronni eindigde op drie seconden als tweede, gevolgd door de Noor Knud Knudsen, die zes seconden achterstand oDliep. Roy Schuiten was de beste Neder lander. Hij eindigde op de 17de plaats in 11.47. De uitslag: 1. Francesco Moser (Ita) 11.05, 2. Giuseppe Saronni (Ita) 11.08, 3. Knud Knudsen (Noo) 11.11, 4. Michel Laurent (Fra) 11.19, 5. Roger de Vlaeminck (Bel) 11.25. Rini Wagtmans Dat betekent dat de organisatie van dit grootste Nederlandse ama- teurwielerevenement de aanwe zigheid moet dulden van een in ternationaal dopingcommissaris, die zal worden aangewezen door de internationale wielerunie (UCI) en op een extra kostenfac tor van zo'n 15.000 tot 25.000 gul den, hetgeen de totale begroting van Olympia's Ronde 1979 op 200.000 gulden brengt. Fred Harting, voorzitter van de commissie die het spektakel voorbereidt: "Behalve de reis- en verblijfkosten van de doping commissaris moeten wij ook het vervoer en laboratoriumonder zoek van de plasjes van de ren ners bekostigen. Het onderzoek naar verboden middelen vindt plaats in Gent of Keulen, dus het totale bedrag van de strenge do- pingscontrole loopt flink op". Behalve de vaderlandse amateur- top met coureurs als nationaal kampioen-op-de-weg, Jos Lam- mertink, Arie Hassink, Gerrie Moehlmann, Henk Mutsaars, Piet van der Kruys, Theo de Rooy, Frank Moons, Jacques van Meer en Peer Maas, is het bui tenland in Olympia's Ronde ver tegenwoordigd met landenploe gen uit Rusland, Tsjechoslowa- kije, Italië, West-Duitsland en Canada. Puikje Maar het puikje van de Nederland se amateurs hoeft niet bang te zijn voor veel concurrentie uit die hoek. De Oosteuropese top laat het afweten, omdat die op dit moment rijdt in de Vredeskoers door Polen, Oost-Duitsland en Tsjechoslowakije en die is pas af gelopen op 25 mei. Bovendien past het buitenland er de laatste jaren voor zijn sterkste amateurs af te vaardigen, omdat de manier van koersen in Nederland, het peloton fietst hier nagenoeg altijd in waaiers, buiten onze lands grenzen weinig populair is. Rini Wagtmans, coach van de na tionale wegselectie: "Als je dan niet gewend bent en je pikt als Reden genoeg voor de Italiaan om het uitje Hoogtepunt van de festiviteiten zullen - net als vijf jaar geleden - de wedstrijden in Alphen zijn, die het komend weekeinde hun be slag zullen krijgen. Njord heeft daartoe de traditionele Hollan- diawedstrijden geadopteerd en versierd met kermisattrakties, fuif-races en race tussen de Ou den Vieren van 1969 van Laga en Njord. Als de weergoden mee werken zal op die manier een ge zellig, wat nostalgisch sfeertje ontstaan rond de intieme wed- strijdbaan bij 's-Molenaarsbrug. Nostalgie zal hoogtij moeten vie ren, want Njord timmert op het ogenblik qua prestaties niet erg opvallend aan de weg. Dat is wel eens anders geweest. Oudere Leidenaars zullen zich de successen van bijvoorbeeld Gijs Dutry van Haaften en zijn ploe gen herinneren toen deze in de jaren 1949-1951 driemaal op rij de Varsity won. Half Leiden liep toentertijd uit om de fenomenen bij het station te verwelkomen, toen de radio de overwinning be kend had gemaakt. De laatste keer dat Njord de Varsity won was in 1963. Sindsdien vie len er nog wel wat hoogtepunten te noteren: een nationaal kam pioenschap in de vier zonder stuurman in 1968, in de lichte acht in 1976. terwijl de dames, die sinds 1971 lid mochten worden, vooral in de begintijd van de ge- GOUDA - Hoewel Roodenburg nog 6 wedstrijden voor de boeg heeft, lijkt de kans, dat de Leidenaars zich volgend seizoen nog eersteklassers mogen noemen, met de dag kleiner te worden. Ging af gelopen zondag het belang rijke duel tegen Hermes DVS al verloren, gisteravond kwam de formatie van trai ner Ger Linkerhof in het zo niet nog belangrijker treffen met mede-degradatiekandi daat Olympia niet verder dan een teleurstellend 0-0 spel. Door dit resultaat blijft de één na onderste plaats op de ranglijst stevig in handen van de Leidenaars en zal er heel wat moeten gebeuren willen ze die kwijtraken. Het Goudse Olympia blijft Roo denburg nu voor met één punt, terwijl die ploeg één wedstrijd minder heeft ge speeld. De Gouwenaars waren dan ook dik tevreden met de moei zaam verkregen puntende- ling. Bekende Olympia-trai- ner Bert Janse na afloop van het tamelijk harde duel: "Roodenburg verraste ons een beetje in het begin door zijn felheid. Daar hadden we niet op gerekend. Door onze mentaliteit konden we ech ter terugkomen". De Leidenaars vingen de strijd inderdaad met een bewon derenswaardige energie aan, maar wederom, zoals al zo vaak is gebleken, erg effec tief was het allemaal niet. Gedeeltelijk schuld daar aan, was het nogal angstige concept, dat Ger Linkerhof voor zijn mannen had uitge stippeld. Die tactiek was er namelijk eerder op gericht om doelpunten te voorko men dan ze te maken, of zoals Linkerhof het later uitdruk te: "We voetballen alleen nog maar om niet te verliezen". Daarom waarschijnlijk was ook nu weer gekozen voor een tweemansvoorhoede, waarin bovendien Richard Klein moest ontbreken van wege een schorsing, die hij aan de wedstrijd tegen HOV had overgehouden. Voor hem in de plaats speelde naast Ed Strijk de nog jonge Ronald Guldenmeester in de voorste linie. Toch leverde deze speelwijze al na een kwartier de Leide naars een goede scorings kans op,, toen de hardwer kende Ronald Guldenmees ter een goede combinatie op zette met Wim Ligtvoet. Olympia-doelman Koos van Elleswijk wist een Leidse treffer evenwel te voorko men. Even later kreeg Wim Ligtvoet ten tweede male de kans te doelpunten, maar nu schoot hij tegen Koos van El leswijk op. Olympia kon tegen dit aan vankelijke Leidse offensief weinig beginnen en moest nogal eens grijpen naar har de afweermiddelen, waar de lankmoedige scheidsrechter Bannet even zoveel malen zijn ogen voor sloot. Na de pauze bouwde Rooden burg verder aan een licht overwicht, maar hoewel de voorhoede nu meer steun kreeg van het middenveld, waar met name Peter van Houten een goede partij speelde, was de Olympia- verdediging niet te ver schalken en bleef het bij (M). W ALTER v. d. ES mengde vereniging voor een aan tal opvallende uitslagen zorgden. Verder zorgt Harald Punt, die in 1976 van het Haagse "De Laak" naar Njord kwam er nog regelma tig voor dat Njord's naam bij het toproeien valt. Punt is al enkele jaren Nederlands sterkste lichte solo-roeier. Middenmoot De meeste ploegen van de aan het Galgewater gehuisveste club bewogen zich de afgelopen jaren in de middenmoot van het Ne derlandse roeiwereldje. Gebrek aan continuïteit bij roeiers en coaches en gebrek aan vooral goéde coaches schijnen de groei van de prestaties tegen te hou den. Doordat een kenmerk van een stu dentenvereniging is dat de leden na verloop van niet al te lange tijd weer vertrekken, verdwijnt ook steeds weer de nodige technische en organisatorische know-how om een top-roeivereniging te kunnen maken. Daarbij spreken studietijdverkorting en studie verzwaring ook nog hun woordje mee. Bovendien vertrekken af gestudeerde leden meestal uit Leiden zodat de vereniging hen verder nauwelijks meer kan raadplegen. In Amsterdam (Ne- reus!) ligt dat anders. Njord heeft in de loop der tijden altijd veel bestuurders en affi- cials opgeleverd, die in het roei wereldje veel nuttig werk ver richten. Zo is de vorige praeses van de Roeibond, Suermondt, oud-Njordlid. Roëll, voorzitter van de Technische Adviescom missie, ook en de Varsity wordt al enkele jaren door een oud- Njordlid, Van Vliet, georgani seerd. De vereniging, die sinds de oprich ting haar domicilie heeft aan het Galgewater, viert dit lustrum met een zekere weemoed. Niet alleen vanwege de verminderde presta ties, maar vooral omdat dit het laatste lustrum is, dat Maarten de Lange, de bootsman, in funktie is. Maarten wordt volgend jaar gepensioneerd na drie-en-dertig jaar dag en nacht voor Njord klaar te hebben gestaan. De vak bekwaamheid en het tempo, waarin Maarten vele prachtige schepen heeft gebouwd, worden alom in den lande geroemd. De wedstrijden in Alphen zullen dit jaar vermoedelijk nog beter be zocht worden dan voorgaande ja ren. omdat ha de jongste regle mentswijzigingen, de kromme baan weer mee mag tellen by de klasse-promotieregehngen. KEES DE RUIJTER

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 17