Zeker is... NAVO beslist m najaar over nieuwe kernwapens Tito's rechterhand uit Joegoslavische partijtop Doorgangscentra vluchtelingen zal er komen Bonn en Nedersaksen oneens overGorleben GERUCHTEN OVER VRIJLATING HESS Libanese regering- El Hoss treedt af Overleg in Rhodesië DONDERDAG 17 MEI 1979 LONDEN (Reuter/AP)-De Sowjet-Unie is bereid de vrijlating van Hitiers plaatsvervanger Rudolf Hess te overwegen, mits hy de nazi-ideologie afzweert en zich verder strikt op de achtergrond houdt. Dit heeft de Russische journalist Victor Louis gisteren in het Londense blad Even ing News gemeld. Aan de artikelen van Louis wordt in het westen een zeker gewicht gehecht, omdat hij de enige Rus is die in Moskou als correspondent van westelij ke bladen mag werken. Tot dusver heeft de Sowjet-Unie steeds geweigerd in te stemmen met de vrijlating van Hess die al 31 jaar in de gevangenis van Spandau in Berlijn zit. Hess die nu 85 jaar is, werd in 1946 tot levenslang veroordeeld. Hij is enige gevangene in Spandau. Volgens Louis maken de Russen zich zorgen over een herleving van het nazisme in de Bondsrepubliek. Zij zouden vrezen dat Hess als pion naar voren zou worden geschoven, als hij vrijkomt. Uit het artikel in de Evening News blijkt niet waarom Moskou van gedach ten zou zijn veranderd. Later ontkende Louis dat de autoriteiten van plan zijn om Hess vrij te laten. Louis zei dat hij in zijn bericht aan de Evening News slechts veronderstel lend erwijs had gesproken toen hij zei dat Hess publiekelijk zijn nazi verleden zou moeten afzweren voor de Russen er ooit mee in zouden stemmen hem op vrije voeten te stellen. De journalist benadrukte echter dat geen enkele Russische functionaris ooit tegen hem had gezegd dat men zou overwegen de vroegere plaats vervanger van Hitier vrij te laten. BtfPNwr Ï- MOSKOU - De Joegoslavische president Tito is gisteren in Moskou aangekomen voor zijn eerste bezoek aan de Sowjet-Unie sinds 1977. Op het vliegveld werd hij begroet door zijn Russische collega Brezjnjev. (Van onze correspondent) BRUSSEL - Komend najaar beslist de NAVO over de aanschaf en installatie in West-Europa van nieuwe tac tische kernwapens voor de middellange afstand. Dit bleek aan het slot van de halfjaarlijkse bijeenkomst van de defensieministers van de NAVO-landen. Zowel de Amerikaanse minister Brown als zijn Nederlandse col lega Scholten zeiden dat de beslissing voor het eind van dit jaar moet vallen. BELGRADO (DPA/UPI) - De secretaris van het partijpre sidium in Joegoslavië, Stane Dolac, heeft zijn sinds 1972 uitgeoefende functie neergelegd. Hij blijft echter lid van dit 24 man sterke orgaan. Op voorstel van president Tito heeft het presidiumlid Dusan Dragosavac het secretaris schap overgenomen. De functie zal voortaan om de twee jaar door een ander lid van het presidium worden vervuld. Poli tieke kringen in Belgrado zeggen dat de veranderingen overeen komstig het door Tito gepropa geerde principe van hetroterend leiderschap collectieve arbeid en verantwoordelijkheid' is. Na een bijeenkomst van het partij presidium werd meegedeeld dat de 53-jarige uit Slovenië afkom stige Dolanc zelf om ontheffing uit zijn functie van secretaris had verzocht. Gisteren reisde hij met Tito naar Moskou, voor bespre kingen met president Brezjnjev over de slechte verhoudingen die al jaren tussen de Sowjet-Unie en het erg op een eigen politieke SALISBURY (Reuter) - Een spe ciale afgezant van de nieuwe Conservatieve regering van Groot-Brittannië is gisteren in Salisbury besprekingen begon nen met hoge Rhodesische rege ringsfunctionarissen over her ziening van de Britse politiek je gens de opstandige kolonie. Sir Anthony Duff, op één na de hoogste functionaris in het mi nisterie van buitenlandse zaken, ontmoette Jack Gaylard, de se cretaris van het Rhodesische ka binet. Sir Anthony spreekt waarschijnlijk vandaag met de gekozen minis ter-president, bisschop Abel Moezorewa, en hij zal ook nog af tredend premier Ian Smith en de twee andere zwarte leden van de regerende uitvoerende raad ont moeten. Sir Anthony Duff zou tegen het weekeinde in Londen terug zijn om het bezoek van de Ameri kaanse minister van buitenland se zaken Cyrus Vance voor te be reiden. Vance zal met premier Thatcher en leden van haar kabi net de Rhodesische kwestie be spreken. De Rhodesiêrs zijn ingenomen met het verloop van een stemming in de Amerikaanse Senaat op dins dagavond. Toen is besloten een beroep te doen op president Car ter de sancties tegen Rhodesië op te heffen binnen tien dagen na de ambtsaanvaarding van een zwar te regering in Salisbury. BEIROET (AFP/UPI) - De Libane se regering onder Selim el Hoss is gisteren afgetreden. President Elias Sarkis aanvaardde het ont slag van het kabinet dat sinds 9 december 1976 optrad. De stap van de premier was al lang verwacht. Zijn bedoeling is het uit acht "technocraten" bestaan de kabinet te vervangen door een politieke regering die geschraagd wordt door zoveel mogelijk groe peringen. Het kabinet van El Hoss was langer aan het bewind dan enig andere Libanese regering sinds de Tweede Wereldoorlog. Het aftre den kwam een dag nadat presi dent Sarkis uit Damascus was te ruggekeerd van twee dagen overleg met zijn Syrische collega Hafez Assad. Naar het algemene oordeel van de waarnemers heeft deze conferentie geen concrete resultaten opgeleverd. Officieel is er niets over meegedeeld. De twee présidenten spraken o.a. over de toekomstige positie van de Syrische troepen in de Arabi sche vredesmacht in Libanon en over de verwarde toestand in Zuid-Libanon, waar de dissiden te christelijke militie onder ma joor Haddad met de Israëliërs samenwerkt en een onafhanke lijke staat „vrij-Libanon" heeft uitgeroepen. KERNCENTRALE - De kerncen trale op Lake Huron in Canada is voor 40 uur buiten werking ge weest omdat 11 ton vis de inlaat van de waterkoeling verstopte. Een woordvoerder van de cen trale zei gisteren dat de reactor weer is opgestart nadat alle vis verwijderd was. koers gebrande Joegoslavië be staan. Bij zijn afscheid van het partijse cretariaat onderscheidde Tito Dolanc met de hoge orde 'held van de socialistische arbeid' vanwege zijn 'buitengewone ver diensten'. De nieuwe partijsecretaris, Drago savac. is een Serviër uit de deel republiek Kroatië. Hij kwam pas vorig jaar juni in het party presi dium. Daarvoor was hij partijse cretaris in Kroatië. De 59-jarige Tito-Partizan in de Tweede We reldoorlog is afgestudeerd eco noom en jurist In de naoorlogse periode vervulde hy voorname lijk functies op economisch ge bied. In het Kroatische part ij pre sidium waren propaganda en voorlichting zyn afdeling. Evenals de Bosniër Branko Mikulic wordt Dragosavac beschouwd als een voorstander van een straf fe partijpolitiek. Dolanc was meer de pragmatische politicus. Mikulic vervult op het ogenblik het voorzitterschap in het partij presidium, een functie die voor taan elk jaar door een ander lid wordt waargenomen. Westerse waarnemers zijn voor zichtig in hun commentaar op de veranderingen in de top die zij 'verrassend en belangrijk' noem den. Men was het er echter wel over eens dat het niet waar schijnlijk is dat dit betekent dat Dolanc in ongenade zou zijn ge vallen. Uit het feit dat hy Tito naar de belangrijke besprekin gen met Brezjnjev begeleidt kan echter worden geconcludeerd dat hy nog steeds de rechterhand van de Joegoslavische leider is. Dolanc wordt sinds geruime tyd gedoodverfd als Tito's opvolger wanneer de krasse leider, die 25 mei 87 jaar wordt, er niet meer is. De installatie in West-Europa van Pershing 2-raketten en andere nucleaire wapens "van lager be reik" (bijvoorbeeld Cruise-raket ten) is het politiek meest omstre den onderdeel van de al op gang gekomen modernisering van de tactische nucleaire wapens in West-Europa. En die moet wor den voortgezet, aldus de minis ters van de NAVO-landen in hun slotcommuniqué, gezien de "ern stige Russische dreiging" met SS 20-raketten, die heel West-Euro pa kunnen bestrijken. Duitsland wil niet het enige land zijn waar nieuwe Amerikaanse kernwapens worden geïnstal leerd als antwoord op het opstel len van de SS 20-raketten in de Sowjet-Unie en het steeds groter wordende aantal Russische Backfire-bom menwerpers. Dat maakt de positie van Nederland belangrijk. De Amerikaanse mi nister Brown verklaarde na af loop van het beraad: "Ik heb heel wat redenen om te geloven dat sommige NAVO-landen belang stellen in de installering van nieuwe kernwapens". Minister Scholten, die niet op Brown's uitlating wilde ingaan, herhaalde dat de beslissing over de modernisering van het weste lijke kern wapenarsenaal in West- Europa zal worden genomen in samenhang met de NAVO-studie over wapenbeheersing, die ook in de herfst gereed moet zijn. Hij herinnerde tevens aan zijn standpunt dat de modernisering van de tactische kernwapens niet tot toename van het aantal kern ladingen in West-Europa mag leiden. Minister Scholten verklaarde tij dens het beraad dat Nederland de grootst mogelijke waarde hecht aan Salt 2, het akkoord over de beperking van de strategische kernwapens waarover Amerika en de Sowjet-Unie het in principe eens zijn. Het akkoord is van groot belang voor de ontspan ning, aldus Scholten, die daar mee verder ging dan enig andere bewindsman. Hij herinnerde aan het Nederlandse regeerakkoord over het terugdringen van de rol van kernwapens. Als Salt 2 er niet komt,'zou dat in Nederland zeer negatief worden opgevat, aldus de bewindsman. Hypotheek De Amerikaanse minister Brown verklaarde dat Salt 2 (waarvan de precieze tekst nog niet bekend is) in geen enkel opzich een hypo theek legt op de onderhandelin gen over Salt 3, dat vooral zal handelen over de kernwapens in Europa. Hij kreeg trouwens een flinke steun in de rug met het oog op de Amerikaanse critici van Salt 2 door de verklaring in het slotcommuniqué dat evenwich tige beperking van de kernwa pens van de Sowjet-Unie en Amerika "de veiligheid van de NAVO zal verhogen". Sprekend over Salt 3 zei Brown nog dat "geen evenwichtig akkoord met de Sowjet-Unie mogelyk is als Moskou wapensystemen (zo als SS 20) heeft om West-Europa aan te vallen terwijl aan westelij ke zijde daar geen gelijkwaardige afschrikking tegenover kan wor den gebracht". Plaatsvervan gend secretaris-generaal Mum- ford van de NAVO: "Bij de mo dernisering van de tactische kernwapens werkt de tijd niet in het voordeel van de NAVO", Minister Brown onderstreepte in zijn persconferentie Amerika's verantwoordelijkheid voor de veiligheid van de aanvoer van olie en grondstoffen over zee, maar hij vroeg wel meer hulp van de zijde van de Europese bond genoten. Hij sprak over training en bases in de regio's, zoals het Midden-Oosten "waar veel lan den zich tot Amerika richten". Om commentaar gevraagd ver wees minister Scholten naar het Nederlandse Unifil-bataljon in Libanon. DOOR DE KNIEEN Omdat zijn paard door de knieën ging, viel dit lid van de Deense koninklijke garde eraf. Een pijnlijk incident, hoewel noch de man, noch het paard verwondingen opliepen. Het gebeurde in Denemarken, waar de Britse koningin en haar echtgenoot op bezoek zijn bij het Deense vorstenpaar. WONDERBABY Een Nieuwzeelandse vrouw die acht maanden geleden haar baar moeder had laten verwijderen heeft het leven geschonken aan een gezonde dochter. De baby weegt byna vyf pond. Margaret Martin, die al drie dochters heeft, was in september door de gynaecoloog geholpen. Maar volgens de dokters heeft een toen leeds in haar lichaam aanwezig bevrucht eitje de operatie overleefd. Vervolgens heeft het zich genesteld in haar ingewan den, waar het kans zag te groeien. Vader Greg martin, 30, zei dat hij en zijn vrouw, die 29 is, tot twee maanden geleden niet hadden geweten dat Margaret in verwach ting was. Toen ze het ontdekten "wisten we niet of we moesten huilen of lachen", aldus de vader. Hij zei van de baby: "het is een wond er-baby" GROTE DAG Het was een grote dag voor de familie Gonzalez toen grootvader Antonio van 80 in het huwely k trad met de vrouw van 68 met wie hy al 45 jaar had samengewoond. Samen met hen trouwden zoon Juan van 45 en diens vriendin sinds 20 jaar. Kleinzoon Julio van 19 maakte er ook meteen zyn trouwdag van, zodat voor het eerst in de geschiedenis van Peru drie generaties Peruvianen op dezelfde dag in de echt werden verbonden. VINGER IN DE HAMBURGER Een Amerikaans echtpaar heeft een miljoen dollar schadevergoe ding geëist van een vleesverpakkingsbed rijf in San Francisco omdat zij in een hamburger een menselijk vingertopje hadden aangetroffen. Barbara en Joe Barnes dienden de eis in omdat zij een ernstig trauma zouden hebben overgehouden na het nuttigen van de hygiënisch voorverpakte hamburger. Na het ontdekken van de afgehakte vingertop zegt mevrouw Barnes te hebben geleden aan aanvallen van misselijkheid. Zij vermagerde en weigerde vlees te eten. ADVERTENTIE -elke Zeker is, dal assurantiekantoren, die lid zijn van de N VA u een nieuwe kijk op zekerheid geven! Eerst analyseren zij uw persoonlijke e zakelijke risico's. Dan geven zij aan welke nsico's kunnen worden voorkomen kunnen worden beperkt. Uit de van bestaande voorzieningen en regelingen die u kunt treffen, volgt tenslotte een verantwoord vcrzekcringsplan. Zo'n nieuwe kijk op zekerheid vereist vak kennis. ruime ervaring en een onafhankelijke opstelling. Die voorwaarden kan de NVA- assurantieadviseur u garanderen. Mij geeft u 'zicht' op uw zaken. Mij let op uw zekerheid en op uw rechten als u onverhoopt een beroep op de polis moet doen. Met enige waar op hoeft te letten is. of uw adviseur lid is van de N VA. U herkent hem aan het NVA-vigncL nva een nieuwe kijk 2 (Van onze correspondent) JAKARTA - Indonesië en de Filip pijnen kunnen doorgaan met hun voorbereidingen voor de oprich ting van doorgangscentra voor Indochinese vluchtelingen. Dit is het resultaat van een tweedaagse internationale conferentie over vluchtelingen in Jakarta. Vieren twintig landen, waaronder Viet nam, namen aan deze conferentie deel. Indonesië heeft het eiland Pulau Galang in de Riouw-archi- pel, 34 km zuidoostelijk van Sin gapore, bestemd als doorgangs centrum voor tienduizenden vluchtelingen die al een bestem ming hebben in derde landen. De kosten worden geraamd op 18,5 miljoen dollar. De Filippijnen willen het eiland Ta- ra geschikt maken voor de op vang van vijfduizend geselec teerde vluchtelingen. Daarvoor is vijf miljoen dollar nodig. De In donesische regering en het Hoge Commissariaat voor de Vluchte lingen van de VN (UNHCR) zul len een onderzoek instellen naar de mogelijkheden van het eiland. Japan heeft technische hulp aan geboden, zo verklaarde de confe rentievoorzitter, de Indonesische minister van buitenlandse zaken, dr. Mochtar Cusumaatmadja, gis teren na afloop van de conferen tie. De Indonesische minister van bui tenlandse zaken kon niet zeggen wanneer de eerste vluchtelingen naar het eiland kunnen gaan. Eerst zal volgens hem de studie afgerond moeten zijn. Hij wist niet hoe lang dit zal duren en hoeveel dat gaat kosten. Dr. Mochtar legde nogmaals uit waarom er op deze conferentie geen ruimte werd gelaten om de politieke aspeoten van het vluch telingenprobleem aan de orde te stellen. Vietnam zou het dan hebben laten afweten. Op de conferentie is verder niet meer gesproken over de verkla ring van het delegatielid Vu Hoang, de speciale afgezant van de Vietnamese premier Pham Van-dong, over het plan van Vietnam om vanaf juni maande lijks 10.000 Vietnamezen die de wens te kennen geven om naar het buitenland te gaan, ordelijk het land te laten verlaten. Het Vietnamese delegatielid ont hulde ook dat op dit ogenblik 20.000 Vietnamezen officieel zijn geregistreerd om het land legaal te verlaten. Het Vietnamese voornemen veroorzaakte onder de delegaties grote opschud ding. (Van onze correspondent) MÜNCHEN - Ondanks de voorlo pige weigering van de deelstaat Nedersaksen toestemming te verlenen voor een nucleaire op werkingsfabriek in Gorleben. wil de bondsregering vasthouden aan haar concept van een zoge naamd geïntegreerd atoomafval- en opwerkingscentrum. Zij wil alsnog proberen minister-presi dent Albrecht van Nedersaksen ervan te overtuigen dat dit geïn tegreerde concept niet alleen economischer is, maar ook veili ger voor de bevolking dan een af- valcentrum zonder opwerkings fabriek. Minister-president Albrecht had gisteren in het parlement offi cieel bekendgemaakt dat zyn re gering niet bereid is om onder de huidige omstandigheden toe stemming te geven voor het bouwen van een opwerkingsfa briek voor uranium en pluto nium. Albrecht zei dat dit welis waar in principe te realiseren is, maar hij voegde daar aan toe dat als het om zoiets wezenlijks gaat de bevolking er recht op heeft dat de politiek verantwoordelijken het met elkaar eens zijn. „En dat is nu niet het geval", aldus de mi nister-president. De deelstaat heeft geen bezwaar te gen diepteboringen, die moeter vaststellen of de zoutgrotten on der de grond bij Gorleben ge schikt zijn om radioactief afval op te slaan. Dit betekent dus dat er waarschijnlijk wel een atoomaf- valcentrum in het dorpje bij de Oostduitse grens zal worden ge bouwd. Albrecht deed een beroep op de re gering in Bonn een nieuw plan voor het opslaan en verwerken van nucleair afval te maken. Daartoe zal het nu al noodzake lijk zijn om te beginnen met het bouwen van tijdelijke opslagcen tra voor atoomafval, die niet al leen tot Nedersaksen beperkt mogen blijven. Minister van economische zaken Otto Graf Lambsdorff verklaarde echter dat de bondsregering niet van plan is haar energiepro gramma na de beslissing van Ne dersaksen te veranderen. De Bondsrepubliek kan, zo zei Lambsdorff nog eens met na druk, niet buiten kernener gie. De minister van binnenlandse za ken, Gerhart Baum, verklaarde tevreden te zijn over het feit dat Albrecht had gezegd dat een geïntegreerd concept in principe inderdaad mogelijk is. Maar na mens de regering betreurde hij het dat Nedersaksen Bonn heeft aangeraden het opwerkingscen trum voorlopig in de ijskast te zetten. De minister zei dat er nu genoeg tijd is om de plannen voor het opwerken van radioactief af val nog eens nauwkeurig te on derzoeken. Daarbij dienen ook de alternatieven aan de orde te ko men. De SPD-oppositieleider in Neder saksen, Karl Ravens, meende dat het een juiste beslissing was om geen opwerkingsfabriek in Gor leben te bouwen. De SPD is ech ter. anders dan de CDU. van me ning dat een dergelijke installatie niet mag worden gebouwd omdat er veel te grote risico's voor de mensen aan zijn verbonden. Mi- nister-president All>iecht had r in zijn regeringsverklaring op gewezen dat „er geen leven zon der risico's bestaat"

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9