Koene taal, geen verrassingen in Britse troonrede Nederland terughoudend over Vietnamese vluchtelingen „Ontspanning Oost-West afhankelijk van Salt-2" NAAST HET NIEUWS I'S roepen antesadeur ait Chili terug 'voor NAVO gaat meer uitgeven Sportief gebaar van de Bonneterie: 20% korting op 2 rugbyshirts. de Bonneterie WOENSDAG 16 MEI 1979 PAGINA 9 (Van onze correspondent) JAKARTA - Nederland heeft zich gisteren terughoudend opgesteld ten aanzien van het aanbod van Indonesië om een eiland ter be schikking te stellen als door gangscentrum voor vluchtelin gen. Het Indonesische voorstel was het voornaamste punt op de agenda van een tweedaagse con ferentie over het lot van naar schatting een kwart miljoen vluchtelingen uit Indochina. Ambassadeurs uit 22 landen, waar onder Vietnam en functionaris sen van het VN Hoge Commissa riaat voor de vluchtelingen, wo nen de conferentie bij. De terughoudendheid van Neder land betreft niet het voorstel tot de oprichting van zo'n door gangscentrum. "Het komt voor namelijk omdat deze conferentie zich uitdrukkelijk beperkte tot overleg over zo'n centrum op een Indonesisch eiland, terwijl over het eigenlijke probleem niet wordt gepraat", aldus de Neder landse vertegenwoordiger op de conferentie, mr. Guy Westerouen van Meeteren. De oplossing van het probleem ligt in zijn oorzaak, en die ligt na tuurlijk in Vietnam, aldus Van Meeteren. Ook de Indonesische minister van buitenlandse zaken. Mochtar Kusumaatmadjal, is er zich van bewust dat het vluchte lingenprobleem niet kan worden opgelost zonder de medewerking van Vietnam. Maar al tevoren had hij laten weten dat er voor de poli tieke aspecten van het vluchte lingenprobleem op deze confe rentie geen ruimte is. Aan de orde is alleen het voorstel van Indone sië betreffende het doorgangs centrum op Pulau Galang, in de Riouw Archipel. 40 kilometer ten zuidoosten van Singapore Indonesië wil van de conferentie waterdichte afspraken over de fi nanciering van de zaak. Er is naar schatting 18 miljoen dollar nodig om het eiland geschikt te maken voor de opvang van vluchtelin gen. Voorts wil Indonesië dat op Pulau Galang alleen vluchtelin gen komen die al een bestem ming in een derde land hebben. Zij mogen hooguit een maand op dit eiland blijven in afwachting van hun overtocht. De Vietnamese delegatie onder lei ding van de ambassadeur van Vietnam in Jakarta. Tran Mv. verklaarde dat Vietnam zijn ui terste best zal doen om de problemen die de andere landen in het Zuidoostaziatische gebied ondervinden als gevolg van de vluchtelingenstroom te vermin deren. Vietnam, zo zei hy, is be reid om met het VN Hoge Com missariaat voor de vluchtelingen te zoeken naar een oplossing voor dit probleem "Mijn regering is ook bereid om bilateraal met elk Zuidoostaziatisch land te praten over dit vraagstuk", zo verklaar de ambassadeur Tran My. Op een persconferentie verklaarde Vu Hoang. de speciale gezant van de Vietnamese premier Pham Van Dong bij de Vietnamese de legatie, dat Hanoi tienduizend Vietnamezen die de wens te ken nen hebben gegeven om zich bij hun familie in het buitenland te voegen, toestemming zal geven het land te verlaten en hen zal voorzien van de benodigde pa pieren. Zij kunnen direct naar het land reizen waar hun familiele den zich hebben gevestigd, zo zei hij Hij zei ook dat de laatste tijd is gebleken dat vele Vietnamezen die in het buitenland wonen. weer naar Vietnam willen terug keren. Onder hen zijn volgens ambassadeur Tran M v ook in Ne derland wonende Vietnamezen. Hij kon echter niet zeggen om hoeveel mensen het gaat. Vietnam heeft gisteren bekendge maakt dat het een man heeft aan gehouden die georganiseerde vluchten uit het land op touw zet- De man bevond zich volgens het Vietnamese persbureau onder veertig "reactionairen", die op 27 april werden aangehouden op een strand in Vietnam. De Vietnamezen zijn met hun be kendmaking gekomen juist toen in Jakarta het tweedaags congres over Vietnamese vluchtelingen begon. WASHINGTON (AP) - De Amerikaanse regering heeft haar ambassadeur in Chili te ruggeroepen na de weigering van een Chileense rechter om drie Chileense officieren uit te leveren, die verdacht wor den van medeplichtigheid aan de moord op de uitgewe ken Chileense leider Orlando Letelier. Dit heeft het minis terie van buitenlandse zaken gisteren bekend gemaakt. Woordvoerder Hodding Carter verklaarde dat de Ameri kaanse regering "diep teleur gesteld" is over de uitspraak van de Chileense opperrech ter Israeli Borquez. Minister van buitenlandse zaken Cy rus Vance heeft ambassadeur George Landau voor overleg laten terugroepen en ook "om hem te laten deelnemen aan een grondige beschouwing van alle facetten van onze be trekkingen met de Chileense regering," aldus Carter. Borquez vond onvoldoende bewijs om het Amerikaanse verzoek om uitlevering van drie officieren - onder wie ge neraal Contreras - in te willi gen. In zijn verklaring aan de pers antwoordde Carter dat het "bewijsmateriaal dat de Ver enigde Staten aan het Chi leense hof hebben voorgelegd zeker voldoende was om uit wijzing te ondersteunen. "Hij voegde er aan toe dat de Ver enigde Staten tegen de afwij zende beschikking beroep zullen aantekenen en herroe ping van de uitspraak zullen vragen. De Amerikaanse zaak tegen het drietal is voornamelijk ge grond op verklaringen van Michael Townley, een Ame rikaan die voor de Chileense geheime dienst heeft gewerkt en bekend heeft dat hij bij de moord op Letelier in 1976 in Washington betrokken is ge weest. Townley is vanwege zijn bereidwillige medewer king aan de officier van justi tie tot een voor de aard van het misdrijf vrij geringe straf veroordeeld. Letelier, die tijdens het bewind van president Salvador Al- lende de Chileense ambassa deur in de Verenigde Staten was, kwam drie jaar geleden om het leven toen in Washing ton zijn auto door een bom werd opgeblazen. Borquez liet maandag de mogelijkheid open, dat de drie beschuldig den in Chili zouden worden berecht. Dit was volgens hem in studie. Amerikaanse rege ringswoordvoerders hebben gezegd, dat hij hierdoor een directe confrontatie tussen Chili en de Verenigde Staten heeft voorkomen. "Zij (de Chilenen) denken wellicht, dat wij de zaak wel zullen ver geten wanneer zij haar zo lang mogelijk laten slepen", zo sprak een woordvoerder. (Van onze correspondent) LONDEN - De troonrede waarmee koningin Elizabeth gisteren het nieuwe parlement opende, bevatte geen verrassingen. Het was een bijna getrouwe weergave van het partijprogramma waarmee de Conservatieven de verkiezingen in gingen en wonnen. De hoofdmoot ervan is een aangekondigde verlaging van alle inkom stenbelastingen. Daarnaast werd een grotere inzet aangekondigd van het Vereningd Koninkrijk in de NAVO, een vastberadenheid om kernwapens in West-Europa te handhaven en een verhoging van de inkomens voor militairen. Wat de EG be treft, zegt de Tory-regering toe gewijd te zijn aan het Britse lid maatschap, zij het met belangrij ke clausules over de visserijrech ten, de landbouw, de Britse beta lingen aan Brussel en de rol van het pond sterling in het Europese monetaire systeem. De gedetailleerde feiten zullen uit gespeld worden in de begro tingsvoorstellen die de nieuwe minister van financiën, Geoffrey Howe, zal indienen. De troonrede liet zich ook niet onbetuigd over de manier waarop de Conserva tieven de macht van de vakbon den hopen in te perken, maar al les wijst erop dat zij een werkelij ke confrontatie daarover zo lang mogelijk willen uitstellen. Opvallend was wel dat één van de verkiezingsleuzen, namelijk om sociale uitkeringen te verminde ren voor gezinnen van stakers (die dan door de bonden betaald zouden moeten worden), ge schrapt bleek te zijn. Waar de rede ook geen melding van maakte, was dat Margaret That cher en haar kabinet hebben be sloten om de commissie van toe zicht op prijzen af te schaffen. Weliswaar zal er nog controle en pressie worden uitgeoefend waar dat nodig mocht zijn, maar die bevoegdheden zullen aan be staande instanties worden over gedragen. Gemeenplaatsen Over Noord-Ierland werden niet meer dan de gebruikelijke ge meenplaatsen geuit over een rechtvaardige oplossing en een aanvaardbare manier om tot een mate van zelfbestuur te komen. Wel werd de nadruk gelegd op het invoeren van wetten die de immigratie aan banden moeten leggen en die het minder makke lijk moeten maken om de Britse nationaliteit te bezitten. In de ziekenhuizen zullen de zoge naamde „privé-bedden", de eer ste klas, voor rijke patiënten weer worden ingevoerd en het alge mene scholenplan van de La- bourpartij, waarbij een eind ge maakt zou worden aan de pnvé- scholen voor de bevoorrechten, zal worden stopgezet. In de eerste officiële zitting van het parlement na de troonrede zei de verslagen premier James Callag- han dat de Tories nu alles hadden om hun gang te gaan. Hun wets voorstellen en ook de macht in het parlement om die er door te drukken. „Maar", vroeg hij zich af, „hebben zij ook het talent daarvoor?". Keuze Margaret Thatcher antwoordde in haar gebruikelijke potige stijl en het codewoord in haar weer woord was „keuze" - de mensen, rijken en armen, zouden weer de keuze krijgen om te beslissen waar ze hun geld aan willen uit geven. De rijken blijkbaar aan privé-behandelingen in de zie kenhuizen en de armen bij dé po liklinieken. Wat de troonrede evenmin duide lijk maakte, was welk buiten lands beleid de nieuwe Conserva tieve regering denkt te gaan voe ren. Daarover zijn echter wel en kele ingrijpende beslissingen aangekondigd door Lord Car- rington, de nieuwe minister van buitenlandse zaken. Om te be ginnen zou Engeland niet mee werken met Washington om nieuwe verkiezingen in Rhodesië te houden waaraan ook de partij en van de guerilla's buiten Rho desië deel zouden nemen. Dit kan alleen betekenen dat Londen zal aansturen op het afschaffen van de economische boycotmaatre gelen die nog van kracht zijn voor Rhodesië, op een erkenning van de onlangs gekozen meerder heidsregering in dat land en op buitensluiting van de Rhodesi- sche guerilla's die vanuit aan grenzende landen hun invloed hebben geprobeerd aan te wen den. Een tweede belangrijke beslissing van het nieuwe kabinet is om Pe king ruimere armslag te geven. Daartoe zal het Chinese staats hoofd in oktober voor een offi cieel bezoek aan Londen worden uitgenodigd. Daarbij hoopt de nieuwe Britse regering dan de verkoop te bewerkstelligen van de Harrier-straaljagers, die door „pacifisten" in de Labour-rege- ring zou zijn geblokkeerd. Wat de relaties met de Sowjet-Unie betreft, zal nog moeten blijken welke weg het nieuwe kabinet zal inslaan, maar bekend is dat That chers positie koel-zakelijk is. (Van c correspondent) BRUSSEL - De NAVO-landen gaan de komende vijf jaar negen miljard gulden uitgeven aan mili taire infrastructuur (vliegvelden, opslag). Dit is twee tot drie mil jard meer dan de afgelopen vyf jaar. Deze verhoging is het be langrijkste resultaat van de bij eenkomst van de ministers van defensie van de NAVO-landen die was gewijd aan defensieplan ning. gisteren en eergisteren in Brussel. /vis gebaar aan Turkije en Portugal - twee landen die met grote eco nomische problemen hebben te kampen - namen de overige Na- vo-landen de extra uitgaven van deze twee landen over. Het gaat in totaal om ongeveer dertien miljoen gulden. Nederland draagt daaraan zeven ton bij. Dat valt binnen de begrotingsgren- zen voor de defensieuilgaven. zei de Nederlandse minister Schol- De defensieministers namen richt lijnen aan die voor de komende zes jaar gelden. Ze dienen als uit gangspunt voor de militaire planners. Mede op aandringen van minister Scholten werd in de richtlijnen opgenomen dat de de fensieuitgaven in die periode jaarlijks met drie procent reëel moeten stygen. Meer dan drie procent is niet realis tisch. aldus de Nederlandse be windsman. op wiens suggestie nader wordt bestudeerd of de N AVO-planningsprocedure op tien jaar moet worden gebracht, zoals nu in Nederland het geval is Op Scholtens voorstel werd nog eens het onverbrekelijke verband tussen de rol van kern wapens in de NAVO en wapen beheersing vastgelegd. Premier Margaret Thatcher plukt een pluisje van het pak van mini Norman St. John Stevas, terwijl zij wachten op de binnenkomst koningin Elizabeth. DODELIJKE THERAPIE De Franse politie stelt een onderzoek in naar een groepstherapie bijeenkomst in Dreux, waarbij een deelnemer het leven liet. Het slachtoffer, de 37-jarige Pierre Beaumard, had erover geklaagd dat hij moeilijk communiceerde met andere mensen, in het bij zonder vrouwen. Volgens de politie werd de man tussen twee matrassen gelegd. Vervolgens waren vier deelnemers aan de bij eenkomst over de bovenste matras gaan lopen om hem van zijn complex af te helpen. ANTI-AUTOSALON De eerste 'internationale salon tegen de auto' zal van 27 mei tot 7 juni in Parijs worden gehouden. Organisatoren zijn het genoot schap 'het recht van de voetganger' en het Franse nationale comi té voor de veiligheid van de weggebruiker. Bezoekers van de salon zullen op de hoogte worden gebracht van de gevaren die de auto biedt voor mens en milieu. De organisato ren pleiten voor invoering van een maximum-snelheid op de autowegen van 90 km en van 70 km op de andere interlokale wegen. Ook wensen zij een autoloze dag per maand en een verbod op het houden van auto- en motorraces. VREDIG ONGELUK Nabij El Ansj in de noordelijke Sinaï is gisteren een Egyptische legertruck in botsing gekomen met een Israëlisch militair voer tuig. Het was voor zover bekend het eerste Egyptisch-Israëlisch verkeersongeval. De twee bestuurders bleven ongedeerd. Zoals in dergelijke geval len vaak gebruikelijk scholden zij elkaar de huid vol, maar ein digden hun ruzie tenslotte ter wille van de vrede met een 'vriend schappelijke handdruk', aldus de Israëlische radio. LONDEN —Wanneer de Salt-2 overeenkomst niet wordt goed gekeurd betekent dit het einde van de ontspanning tussen Was hington en Moskou. Dit schrijft het Instituut voor Stra tegische Studies in zijn jaarrap- port. Tevens waarschuwt het in stituut dat de "Chinese" kaart niet moet worden uitgespeeld, zodat de ruzie tussen China en de Sowjet-Unie nog verder wordt aangewakkerd. Het rapport dat ditmaal speciaal vóór de komende topontmoeting tussen president Carter en de Russische president Brezjnjev is gepubliceerd, legt ook de nadruk op de Iraanse revolutie. De Iraanse revolutie houdt, aldus het instituut, drie lessen voor het Westen in. De eerste les is. dat conflicten die grotendeels voort komen uit plaatselijke omstan digheden niet alleen in een Oost- West- context kunnen worden geplaatst. grond van de Congresleden bij het komende debat over Salt-2. Turkije zal overigens geen Ameri kaanse vliegtuigen toeslaan hoog over het land te vliegen voor de controle op de tweede Salt-over- eenkomst. tenzij het buurland de Sowjet-Unie verklaart daar geen bezwaar tegen te hebben. Amerika heeft volgens het ministe rie Turkije laten weten dat der gelijke vluchten met speciale verkenningsvliegtuigen beslist noodzakelijk zijn. De leden-landen van het Pact van Warschau hebben gisteren opge roepen tot het houden van een conferentie van alle Europese landen plus Amerika en Canada om overeenstemming te berei ken over 'praktische maatregelen voor de vermindering van het militaire potentieel op het conti nent'. Een dergelijke conferentie zou nog dit jaar moeten worden gehouden, aldus een communi que dat werd uitgegeven na de besprekingen van de ministers van buitenlandse zaken van Bul garije. Hongarije, de DDR. Polen. Roemenie, de Sowjet-Unie en Tsjechoslowakije in Boedapest Je ministers hebben verder hun 'bereidheid herhaald de organi satie van het Pact van Warschau te ontbinden gelijk met die van de NAVO'. Voorgesteld werd in een eerste fase hun militaire or ganisaties op te heffen, waarbij begonnen wordt met de weder zijdse vermindering van de mili taire activiteit van beide zyden In het communiqué stond verder dat de ministers zich uitspreken voor het bereiken van snelle overeenstemming over het slui ten en uitvoeren van een akkoord tussen de Sowjet-Unie en de VS inzake beperking van de strategi sche bewapening (Salt 2) en het daarna voeren van besprekingen over vermindering van die bewa pening (Salt 3). Tevens spraken de ministers zich uit voor een spoedige bespreking over de stopzetting en vervaardi ging van alle soorten kernwapens en over de geleidelyke verminde ring van de voorraden daarvan tot deze geheel verdwenen zyn. ADVERTENTIE eilig- Ten tweede moeten, aldus het insti tuut de "politieke en economi sche betrekkingen tussen de Westerse landen en de voor naamste leveranciers van grond stoffen worden bekeken". De derde les is dat de coördinatie tussen de westerse landen van wezenlijk belang is om het hoofd te bieden aan het heidsprobleem. De studie zegt ook dat de Verenig de Staten de omwenteling in Iran hadden kunnen voorkomen wanneer Washington in "de jaren voor 1978 de sjah eerlijk en dui delijk advies had gegeven in plaats van hem het hof te ma ken". Het Amerikaanse Congres heeft een studie gemaakt over de ge volgen van een kernaanval door de Sowjet-Unie op de Verenigde Staten. Op 75 miljoen na zou de bevolking van de VS (220 miljoen) omko men bij een Russische kernaan val. De overlevenden zouden economisch worden terugge bracht tot het peil van de Midde leeuwen. Een Amerikaanse tegenaanval met soortgelijke wapens op de Sow jet-Unie zou daar wegens de vele schuilkelders misschien aan minder mensen het leven kosten, maar aan dat land voor de rest de eht rugbyshirts in maten 28 t/m 42. 33,- tot f47,-. Vorig j.ur introduceerden we zeal, dit j.iir worden ze een rage: de echte rugbyshirts in de ori ginele kleuren en strepen van beroemde Engelse teams. Ze zijn er ook effen, maar allemaal met het voorgeschre ven witte beleg aan kraag en sluiting. In alle maten voor sportief jong en oud. En bij aankoop van 2 stuks of meer krijgt u een sportieve korting van 20 van 17 mei t/m 2 juni. Bij de Bonneterie. de Bonneterie en Pander, Amsterdam de Bonneterie, Den Haag

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9