Beunhazerij op balletles kan kind veel kwaad doen Rijnsbnrgse kunstenaar Karoly Veress gaat jaar in Amerika werken Sjak Jansen Hetty Petit trok zich het lot van een verstoten ganzekuiken aan Diploma PAGINA 4 VARIA WOENSDAG 16 MEI 1979 Karoly bij zijn kunstwerken De Rijnsburgse kunstenaar Ka- roly Veress telt de dagen in het bloemendorp af. Over krap tweeèneenhalve maand is het zover. Dan waagt hij met vrouw en drie kinderen de grote oversteek: Noord- Amerika. Karoly heeft de kans om een jaar in Canada en Amerika te werken en te exposeren met beide handen aangegrepen. Al was het alleen maar om het huisje waarin hij en zijn gezin een jaar mogen wonen: een woninkje op een steenworp afstand van de onstuimige Niagara-watervallen. „Lek ker centraal tussen Canada en de VS". Heeft de 43-jarige beeldhouwer in zijn huis aan de Rijnsburg se Vliet NZ al een knaap van een atelier, volgens Karoly heeft hij in Niagara on the La ke eenzelfde werkruimte. „Ja, ik zal daar een erg fijn werk klimaat krijgen. Het kunst klimaat is daar sowieso ge weldig. Je hebt er nog eerlijke concurrentie. Niet zulke ge makkelijke subsidieregelin gen zoals in Nederland". Hongarije opgegroeide Karoly kwam tijdens de Hon gaarse opstanden in 1956 naar ons land. Hij studeerde in zijn vaderland letteren, een studie die hij in Leiden kon voortzet ten. Het taalprobleem vorm de echter een te groot obsta kel en geleidelijk aan vond hij De in zijn tweede vaderland de beeldende kunst als nieuwe uitingsvorm. In de loop der jaren heeft de Rijnsburger in het kunst we reldje een redelijke naam we ten op te bouwen. Door de ge smeerde verkoop van zijn sculpturen en reliëfs heeft hij nooit terug hoeven te vallen op Neerland's subsidierege lingen. Karoly mag dan enerzijds hoge verwachtingen koesteren van Amerika, aan de andere kant weet hij nu al dat zijn over- zee's avontuur niet langer dan een jaar zal duren. „Daarvoor ben ik teveel aan dit land ge hecht. Bovendien is Europa voor mij het front van de ge- beurtenissen". Zijn gezin leeft ook naar augus tus toe. K'aroly: „Mijn drie zoons zij n er helemaal verrukt van. Die hebben het idee van lassootje werpen en cow- boytje spelen. Maar dat zal wel een teleurstelling wor den", lacht hij. door Elke ochtend, steevast om tien uur, ga ik de stad en regio in. op zoek naar mensen en dingen voor deze rubriek. Tips en wensen voor "Publiek", kunt u tot klok slag tien aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 215. Schriftelijke reacties zijn ook zeer welkom. VAN VERDRINKINGSDOOD GERED Sedert een week of vier heeft Leidse Hetty Petit er een nieuwe kostganger bij. Kon men tot voor kort in haar woning in de Merenwijk nog slechts het geblaf van een cockerspaniel, het gefluit van een handjevol par kieten en het geblabla van een papegaai horen, nu valt er ook het eerste voorzichtige gepiep van een enkele weken oud ganzekuiken te beluisteren. Een ganzekuiken dat Hetty een paar weken terug, nadat ze zich vele inspanningen had moeten getroosten, van de verdrinkingsdood heeft we ten te redden. Het speelde zich allemaal af op de kinderboerderij in de Me renwijk. Het had flink gere gend toen de 24-jarige huis vrouw er met haar dochtertje haar dagelijkse wandeling maakte. Een bescheiden Het ty: „Ik zag dat kleine hum meltje spartelen. Hij kon zijn koppie amper boven water houden en toen hij door twee oudere ganzen werd afgesto ten, heb ik een man gevraagd even op m'n dochtertje te passen en ben ik als de weer licht over het hek in de drab gesprongen". Weinig hoop Gelukkig voor haar wist ze een stok te bemachtigen en daarmee kon ze het kuikentje te langen leste op het droge krijgen. „Volkomen slap was- ie. Totaal uitgeput. De die renarts gaf me weinig hoop. Volgens hem was de kans klein dat het beestje het zou halen. Maar, je ziet, hij groeit nu als kool en dartelt door het huis". Niets dan voorspoed dus voor het ganzekuiken en dat is on getwijfeld voor een groot deel te danken aan de zorgzaam heid van Hetty. „Ik heb 'm de eerste weken omringd met warme kruiken en 's nachts mee naar boven genomen. En volgens doktersadvies hard gekookte eieren en griesmeel te eten gegeven. Zo is-ie er helemaal bovenop gekomen. Spijt Hetty bekent dat ze een week voor de redding in dezelfde sloot een ander kuikentje heeft zien verdrinken. „Er stonden toen zoveel mensen omheen dat ik maar ben doorgelopen. Later heb ik daar enorme spijt van gehad". Vandaar dat ze zich een week later geen moment bedacht. Nu loopt haar dochtertje par mantig met het ganzekuiken over straat. Waarmee meteen het praatje uit de weg kan worden geruimd als zou het kuikentje haar speelgoed beestje zijn, zoals enkele buurtbewoners suggereer den. Niks daarvan, het kui kentje lééft. En hoe Het ganzekuiken voelt zich helemaal op zijn gemat'. Een diploma is ook in de bal letwereld maar een papier tje. Toch geeft het de nodige zekerheid omdat balletdo centen, die zo'n papiertje op zak hebben in ieder geval terdege is geleerd waar het om gaat. Alle balletdocenten in Neder land, die een rijkserkend di ploma hebben behaald zijn afgestudeerd aan een van de vakopleidingen in Arnhem, Tilburg, Rotterdam of Am sterdam. Om tot een van die opleidingen te worden toegelaten dient men tenminste een havo-di ploma te hebben. In enkele gevallen, wanneer er geen havo-diploma kan worden overlegd, kan toch toelating volgen na een bezoek aan een beroepskeuzebureau, dat moet beoordelen of het ont wikkelingsniveau van de aankomende student vol doende is. De rijkserkende dansacademies vallen im mers onder het hoger be roepsonderwijs. Bij aanmelding wordt geselec teerd op talent en graad van geoefendheid. Dan volgt er nog een medische keuring en als die positief uitvalt kan begonnen worden aan een opleiding, die vier jaar in be slag neemt. De opleiding tot dansdocent wordt afgerond met stage lessen van de studenten. De stafdocenten van de acade mies begeleiden en controle ren heel intensief of de eerste stappen in de lespraktijk van de nieuwbakken docent voldoen aan de hoge eisen, die daaraan gesteld wor den. Kortom, wie gediplomeerd is weet wel degelijk, hoe het moet en dat is alleen maar in het belang van het kind. ARNHEM (GPD) - Ballet is in. Ouders met kinderen zullen het onvoorwaardelijk willen toegeven: niet zodra is er muziek op de radio of hun kind gaat als vanzelf bewegen. Met onverholen trots wordt aan vrienden en kennissen uit de doeken gedaan, hoe spontaan muzikaal het nakome lingschap lichamelijk reageert op muziek in de huiska mer. Niet zodra kan zo'n spruit zonder vallen en opstaan een beetje lopen of de gele gids wordt ter hand genomen, de rubriek balletscholen wordt nageplozen en vervolgens wordt het dichtsbijzijnde buurthuis opgebeld om het kind in te doen schrijven voor de eerstvolgende cursus. Tol zover is er eigenlijk nog niets aan de hand, behalve dandal hel gewoon slecht is voor kinderen onder de zes a zeven jaar om er aan ie beginnen. Het kwaad slaat pas in volle om vang toe als achteraf blijkt, dat de school in kwestie door een niet- gediplomeerde juffrouw (of me neer) wordt geleid. Want niet al leen in de bouw lopen beunhazen rond. Het probleem is, dat het be roep van danspedagoog niet be schermd is zodat iedereen, die een paar amateurlesjes gevolgd heeft een bord in de tuin kan zet ten met het opschrift ballet school. Over de ellendige gevolgen, die dit soort praktijken kan hebben zijn we eens gaan praten met Mimi Welbergen, docent anatomie aan de Dansacademie van het Arn hems Stedelijk Conservato- zien de lerares uitgedraaid staan en doen dat klakkeloos na. Juist bij die onvolgroeide lichamen Onnatuurlijk Mimi Welbergen: „Als ik de meisjes en jongens voor het eerst zie zijn ze zestien jaar. Ze hebben dus al de nodige training achter de rug en zijn toegelaten tot de vakop leiding. Wat ik dan tegenkom valt niet altijd mee. Ballet is in feite een onnatuurlijk iets met die uil- gedraaide benen en voeten. Het gevaar van fouten maken ligt dan ook constant op de loer". „Een goede docent moet dan ook van de eerste les af corrigerend optreden. Doet hij dat niet of on voldoende. dan leidt dat later tot voet-en rugklachten en gebreken aan de knieën Die jonge kinde ren, die op les komen - ik heb het nu dus over de zesjarigen, 'die naar een balletschoollje gaan - geeft dat verslapping van de bin nenbanden van de knie, doorge zakte voeten en een holle rug. De spieren en gewrichten worden verkeerd belast en op den duur komt daar arthrose (kraakbeen slij tage) van in knieën en enkels, platvoeten, heup- en rugklach ten Dat laatste veroorzaakt dan vaak weer hoofdpijnen". „Wat ik nu doe als de leerlingen hier komen is leren, hoe ze hun spie ren moeten gebruiken. Ze ge bruiken vaak te veel spieren voor een eenvoudige beweging. Als een beweging wat moeite kost houden ze hun adem in terwijl juist een doorgaande ademhaling van veel belang is. De anatomie- lessen, die de leerlingen krijgen zijn een ondersteuning van de puur fysieke training". „Ik merk steeds meer, hoe weinig mensen van hun eigen lichaam afweten. Veel ouders doen hun kind op ballet voor een goede houding. Ballet is alleen goed voor de houding van het lichaam als er goed gecorrigeerd wordt". „Op zo'n vakopleiding zoals hier aan de Dansacademie wordt daar natuurlijk veel aandacht aan be steed maar het vervelende is, dat het kwaad in de jaren daaraan voorafgaand al is geschied". „Gelukkig valt er als ze bij ons ko men dikwijls nog wel het een en ander aan te doen. Maar ik kan er niet genoeg op hameren, dal vooral ook kinderen, die niet van plan zijn er hun beroep van te maken les krijgen van gediplo meerde krachten. Nu zijn er en kelingen, die van nature 'uitge draaid' gebouwd zijn. Die hebben minder kans op klachten". Spitzen Een voorbeeld van een verkeers geplaatste voel links) die te ver is doorgezaktDe helft van het zooioppervlakt i buiten gebruik. De foto van de andere voel laat zien hoe het wel moet. rente Mimi Welber- sseerl een ballelleerlinge.die •1 klachten kampt. Helaas vindt men, dat dansen niet echt is als het niet op spitzen ge beurt. Dus worden er zodra het verjaardagsverlanglijst je dat aangeeft spitzen aangeschaft Mimi Welbergen „Die spitzen is een verhaal apart. Het lichaams gewicht komt op twee of maxi maal drie tenen te rusten. Het is dan ook absoluut fout, daar heel jong mee te beginnen. Een vereis te is. dat eerst de voeten en enkels stevigheid krijgen. Pas dan mag er voorzichtig aan begonnen worden. Maar liefst niet onder de twaalf jaar. De gevolgen zijn als men zich daar niet aan houdt le lijke knobbelvoeten". „Te vroeg en onoordeelkundig ge bruik van spitzen geeft vreemde misvormde tenen met .knokkels, een doorgezakte voorvoet en een verschuiving van de voetwortel beentjes. Dat levert niet alleen pijnlijke klachten op, maar er ontstaan ook problemen met het kopen van gewone schoe- „Een andere factor is. dat spitzen duur zijn. Er wordt dus dikwijls te lang mee doorgedanst. Ze worden slap. geven niet voldoen- dl! sli un meer en de gevolfien la- Jazzballet ten zich raden. Het is niet niets, dat een danseres die Zwanen meer doet, twee tot paar spitzen 'verslijt' op avond". - Is er dan alleen maar ellende te verwachten voor het kind, dat zo graag wil leren dansen? „Nee. dat hoeft helemaal niet. mits de begeleiding van het begin af goed is. Bij amateurballetlessen wordt vaak te veel aandacht ge schonken aan mooie, sierlijke armbewegingen Maar het zijn de voeten en de benen, die het zwart werk moeten doen en die dus constant in de gaten gehouden moeten worden. Dan kan ballet inderdaad heel geschikt zijn voor het kweken van een goede hou ding. En vooral niet te veel na druk op dat spitzenwerk bij ama teurs. Het dansen op spitzen is maar een klein gespecialiseerd onderdeeltje van het dansen" „Alles behalve wat ik over spitzer gezegd heb, is ook van toepassing op jazzballet. Het zijn andere be dezelfde geva „De Liggen de hierboven omschrevc gevaren bij het tegenwoordig druk beoefende jazz ballet ook ci zien, hoe levensbelangrijk onze voeten zijn. Als ballet op verant woorde manier wordt onderwe zen dan leren de kinderen hoe ze met zo min mogelijk moeite goed kunnen staan en lopen. Daar hebben ze dan hun hele leven profijt van. Zolang dit beroep niet officieel beschermd is kunnen beunhazen helaas niet worden uitgesloten. Daarom kan ik ou ders allen maar aanraden eerst terdege te informeren of de bal letschool van hun keuze inder daad door een gediplomeerd ie mand wordt geleid. Want een ge diplomeerd docent kan ook beter afwijkingen onderkennen,- de nodige maatregelen nemen en desnoods doorverwi|zen naar een arts", aldus Mimi Welbergen

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 4