Akkoord over nieuwe cao bij Hoogovens Werkgevers moeten bestookt worden... Menken Beheer in nieuwe tak van recreatie Bezetting Pacton beëindigd DSM lijdt dit jaar verlies van tussen 150 en 200 miljoen ttif! „OR-taken te zwaar" WOENSDAG 16 MEI 1979 UTRECHT (ANP) - De vakbonden en Hoogovens hebben gisteren een principe-akkoord bereikt over een nieuwe cao voor ruim 20.000 werknemers. De cao krijgt een loop tijd van 1 januari 1979 tot 1 april 1980. Belangrijkste pun ten eruit zijn twee extra vrije dagen voor het gehele per soneel en per 1 januari 1980 de mogelijkheid tot vervroeg de pensionering voor werknemers van 62 jaar. aanzet tot arbeidstijdverkor ting is gegeven. De mogelijkheid van vervroegde uittreding voor 62-jariger noemde hij in de in dustrie „een belangrijke verdere stap. De nieuwe onderneming Rekreon wilook sporten steunen die nog niet zo in Nederland zijn ingeburgerdBijvoorbeeld skate boarding of plankschaat senzoals het door de directie wordt genoemd. Daartoe is in de Menkenhal in Rotterdam omgetoverd in een plankschaatsbal waar de op de foto afgebeelde "hulpstukken" staan opgesteld. Hoogovens heeft het recht om voor het dag- en kantoorpersoneel en voor de werknemers in twee- ploegendiensten van één van de OMMEN - De personeelsleden van de Ommense oplegger- en con- tainerfabriek Pacton hebben gis termiddag om vijf uur de bezet ting van hun bedrijf beéindigd. Ze gingen hiertoe over nadat de Rotterdamse rechtbank eerder op de dag uitstel van betaling had verleend aan Pacton. De bewindvoerders, mr. F. Meeter uit Rotterdam en mr J. Rip uit Zwolle, hebben van de rechtbank vier maanden de tijd gekregen om samen met de directie van Pacton een plan voor de toe komst van het bedrijf te maken. Het is de bedoeling dat de credi teuren op 25 september ja of neen zeggen op dit plan. Meteen na de beëindiging van de hebben de industriebonden CNV en FNV op een persconferentie gezegd dat ze er van uitgaan dat alle 250 arbeidsplaatsen bij Pac- behouden. Zeker als 5teun komt (in de vorm isidie en orders), zijn de optimitisch. twee extra vrije dagen een collec tieve vrije dag te maken, bijvoor beeld tussen kerstmis en nieuw jaar. De experimentele vut (ver vroegd uittreden)-regeling voor 63- en 64-jarigen wordt dit jaar omgezet in een definitieve rege ling en vanaf 1 januari volgend jaar kunnen ook 62-jarigen er ge bruik van maken. De kosten worden althans gedurende de looptijd van de cao gedragen door Hoogovens. Verder zullen de ploegentoeslagen worden verhoogd en wel met 4 a 4,5 pro cent voor werknemers in drie ploegendiensten en met 3 pro cent voor werknemers in vier- ploegendiensten. Bovendien zijn de minima voor de ploegen diensttoeslagen aanzienlijk ver hoogd, hetgeen vooral van belang is voor de laagstbetaalden. Een aantal andere toeslagen (onder meer die voor vuil werk) gaat ook omhoog en de vakantietoeslag krijgt een „vloer" van 2.150,80 gulden. Tenslotte is afgesproken dat er bij Hoogovens gedurende de looptijd van de cao geen ge dwongen ontslagen zullen vallen en dat zal worden bekeken of het stellen ter vatieprojecl zullen het derhandelinj deze maand leden. Ze zijn het overleg inge gaan met de eis dat er een 35-uri- ge werkweek moest komen. Be stuurder H. Krul van de indus triebond NW toonde zich giste ren dan ook niet juichend over het resultaat, maar volgens hem zat er niet meer in. Op zichzelf vindt hij het belangrijk dat er nu een zij het tamelijk bescheiden HEERLEN (GPD) - Het resultaat van DSM zal in 1979 aanzienlijk slechter worden en uitlopen op een verlies, na belastingen, van tussen de 150 en 200 miljoen gulden. Het herstel daarna zal enige jaren nodig hebben om het resultaat weer enigszins bevredigend te maken. Aldus de voorzitter van de raad van bestuur, drs. W. A. J. Bogers. in een toelichting op het jaarverslag 1978 dat, in zijn woorden, het beeld geeft van een onderne ming die het moeilijk heeft. Er werd vorig jaar door DSM, de vroegere Staatsmij nen en nu voorname lijk een chemisch concern, een bescheiden winst gemaakt - f 26 miljoen tegen f 110 miljoen in 1977 - die ten enenmale onvoldoende was. Dit is geen incident aldus drs. Bogers. Het illustreert naar realiteit de positie nu en in de naaste toekomst. De uitkomst van 1978 is overigens volgens de verwachting die een jaar geleden werd uitgesproken. Corrigeert men de winst voor de inflatie, dan is er zelfs sprake van een netto verlies van f 19 miljoen tegenover een winst van f50 miljoen in 1977. De lokatie Limburg boekte in 1978 een verlies, vóór belasting, van f200 miljoen. Dat zal ook dit jaar verdubbelen, dus uitkomen op f 400 miljoen. Dat de problemen vooral in Limburg liggen, is het gevolg van het feit dat daar vooral de bulk-ehemicaliën worden gemaakt en in die sector schuilen in Europa de grootste moeilijkheden. Drs. Bogers liet er geen misverstand over bestaan dat verbetering van de situatie alleen gezocht kan worden in de verlaging van de loonkosten door vermindering van personeel. Die weg volgt DSM dan ook. De onderneming ziet de mogelijkheid om in Limburg de personeelsbezet ting wezenlijk te verlagen door het natuurlijk verloop maar vooreen deel op te vangen. Op die manier kan zonder gedwongen ontslagen in de jaren 1979 tot en met 1983 het bezettingsniveau met 2000 worden ver laagd tot ongeveer 10.000. Erzullen in die periode dan 3000 man vertrek ken en 1000 worden aangenomen. (van één onzer verslaggevers) ROTTERDAM - Menken Be heer uit Leiden heeft samen met de Raamgroep Schie dam en Skol Brouwerijen een nieuwe onderneming op het gebied van recreatieve voorzieningen opgericht. Onder de naam Rekreon B.V. (recreatie en ontspanning) zal deze onderneming zich gaan bezighouden met het ontwikkelen, financieren, bouwen, inrichten, exploite ren en beheren van sport-en recreatieobjecten. Hieron der vallen kunstijsbanen, bowlingbanen, indoor-golf, squash, indoor-en buiten- tennis, skipistes en diverse andere sporten met een re creatief karakter. Verder zullen ook de horecavesti- gingen die bij de sportcentra komen door de nieuwe on derneming worden geëx ploiteerd. Eeen en ander is gisteren mee gedeeld op een persconferen tie in Rotterdam. Overigens valt de Ton Menken hal in Leiden nog buiten de nieuwe onderneming. Volgens de heer Menken is dat bewust gedaan. De samenwerking tussen de drie partners in de nieuwe onderneming moet nog groeien. "In een later stadium zal de hal in Leiden (evenals die in Enschede) ze ker in de nieuwe onderne ming worden opgenomen" aldus Menken. Onder Rekreon vallen nu al wel de ijsbanen van Ton Menken in Rotterdam en Dordrecht evenals bowlings met toebehoren in Maas tricht, Enschede, Breda en Dordrecht. Deze objecten werden het afgelopen jaar door ongeveer 3,5 miljoen mensen bezocht en zorgden voor een omzet van ongeveer 15 miljoen gulden. Door de samenvoeging van de ver schillende ondernemingen komen bij Rekreon B.V. 150 verken. Investeringen De drie partners onderneming hebben een volstrekt gelijkwaardige in breng en een dienovereen komstige positie. Voor de komende tijd staan nieuwe projecten op stapel die in to taal een investering van 30 miljoen gulden zuil gen. Enkele x ten zijn: een bowli trum in Amsterdam, een ijs hal met sportaccommodatie in Amstelveen en bij het Ahoy complex in Rotterdam een hotel van 240 bedden met bowling-en squashbanen en een ski piste. In voorbereiding zijn nog re creatie projecten in Steen bergen en Dirksland, terwijl over vestiging van soortge lijke projecten nog wordt onderhandeld met de ge meenten Breda, Emmen, Schaesberg, Apeldoorn, Eindhoven, Utrecht, Sittard, Arnhem en Almere. Behoefte Volgens de partners in Re kreon B.V. wordt met derge lijke projecten een antwoord gegeven op de stijgende be hoefte aan actieve recreatie van niet alleen de binnen landse recreant, maar ook die van de buitenlander. Bo vendien kan i van het voldaan 'orten op i eboden, aldus onderneming. *e Raamgroep Schiedam is een projectontwikkelings maatschappij die vooral veel activiteiten in de bouw heeft ontplooid. Skol brou werijen N.V. is in samen werking met andere onder nemingen reeds geruime tijd actief op het gebied van re creatie. projec- sporten oj ingcen- den aang. WEERRAPPORTEN 3 'an hedenmorgen 7 uur I Athene Barcelona Berlijn Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Locarno zwaar bew. Londen licht bew. Casa Blanca Tel-Aviv Tunis onbew. 27 11 0 licht bew. 25 13 0 half bew. 23 12 0 half bew. 18 10 0 onbew. 24 8 0 onbew. 23 8 0 mist 25 15 0 licht bew. 23 17 0 half bew. 23 8 0 DEN HAAG (ANP) - Het werk van ondernemingsraadsle den is zo zwaar dat een kwart zich niet opnieuw kandidaat zal stellen voor de onderne mingsraad. Dit blijkt uit een onderzoek van de stichting Gemeenschappelijk Bege leidingsinstituut Onderne mingsraden (GBIO). Het kwart afhakers vindt de taak van OR-lid moeilijk te combineren met het eigen lijke werk. Bovendien vin den zij dat de ondernemings raad niet serieus wordt ge- Volgens de GBIO blijkt uit het onderzoek dat vorming van ondernemingsraadsleden noodzakelijk is om als on dernemingsraad goed te functioneren. Ruim 10.000 cursisten zijn in het afgelo pen jaar betrokken geweest bij duizend cursussen. 90 procent van de ondervraag de cursisten wil nog eens aan een cursus deelnemen, ge zien de positieve effecten daarvan voor het functione ren van de ondernemings raad. Het onderzoek van de GBIO wijst verder uit dat bij der tig procent van de cursussen thema's als sociaal beleid, werkoverleg, reorganisatie en/of fusieproblematiek en financieel-economisch in vesteringsbeleid aan de orde Wim Kok tijdens EV V-congres: MÜNCHEN - Op de tweede dag van het congres van het Europees Verbond van Vakverenigingen (EVV) in Mün- chen heeft FNV-voorzitter Wim Kok gezegd dat de vak bonden de werkgevers voortdurend moeten bestoken met eisen om werk te scheppen, werk te behouden, het werk beter te verdelen en de kwaliteit van het werk te verbeteren. Kok pleitte ervoor dat het EVV zijn kracht op Europees vlak doeltreffender gaat organiseren en mobili seren. ""We mogen geen papieren tijger blijven", aldus Kok. Het is vol gens hem wenselijk om in de naaste toekomst de vakbonds- comites, vakbondscomités, overkoepeling van de vakbonden in de diverse sectoren, de kans te geven uit te groeien tot volwaar dige peilers pijlers de Europese vakbeweging. Fraaie besluiten hebben, aldus Kok, nauwelijks zin als we geen wegen en midde len vinden om onze mensen wen sen praktijk te brengen. De FNV-voorzitter, die vrijdag te vens tot voorzitter van het Euro pees Vakverbond wordt gekozen, legde er de nadruk op dat de hui dige periode van een veel tragere economische groei dan in het verleden nog wel een poosje zal aanhouden. Die groeibeperking brengt onvermijdelijk de nood zaak met zich mee van een scher pe selectie van wensen en priori teiten, zei Kok, die het congres voorhield dat "de bonden moeten aangeven dat niet alles tegelijk kan worden gerealiseerd". Het Europese vakbondsinstituut in Brussel heeft naar aanleiding van het derde EW-Congres in Mun- chen München studie gepubli ceerd over de economische ont wikkeling in West-Europa in het jaar 1979. In deze studie wordt scherpe kritiek uitgeoefend op de Westeuropese regeringen: "Wij vrezen, dat vele regeringen bij de bestrijding van inflatie en werk loosheid van een verkeerd alter natief uitgaan en dat zij boven dien de inflatie met verkeerde middelen bestrijden". Vele rege ringen en ook organisaties als de ÜECD en de Europese Gemeen schap zouden het wezen van de economische moeilijkheden waarmee men geconfronteerd wordt "niet juist hebben geana lyseerd en daarom verzuimd geëigende politieke wegen te kie- Experts van het Europees Verbond van Vakverenigingen gaan ervan uit dat het aantal werklozen in Europa nog zal toenemen met ROTTERDAM (ANP) - De werknemers zijn thuis over het algemeen wel, maar op hun werk vrijwel niet geïnteresseerd in maatregelen ter besparing van energie. Een belangrijke reden is de portemonnaie. Op kantoor of in het bedrijf hoeven zij de kosten van energie zelf niet te betalen, thuis wel. Dit vertelde de heer GMA. Brummer. directeur van de Stichting Voorlichting Energie besparing Nederland (SVEN), gisteren tijdens een voorlich tingsbijeenkomst over energie besparing voor het bedrijfsle ven bij de Kamer van Koop handel in Rotterdam. Hij raad de de bedrijven dan ook aan aandacht te schenken aan dit sociale aspect van de energiebe sparing. Uit een onderzoek van de Stich ting was gebleken dat 89 pro- Alleen thuis zuiniger met energie cent van de werknemers thuis meer of minder let op zaken, waarmee energie kan worden uitgespaard. De overigen bewe ren vrijwel niet naar energiebe sparende maatregelen om te kijken. Komen deze werknemers op hun kantoor of in het bedrijf, dan blijkt plotseling 70 procent van hen geen belangstelling meer te hebben voor energiebesparing De helft van deze werknemers geeft als reden op, dat zij de kos ten van energie toch zelf niet hoeven te betalen. Europa n( minstens 1 Leerprodukten meer gevraagd TILBURG (ANP) - De vraag naar leerprodukten stijgt nog steeds. In totaal is er in 1978 voor onge veer 350 miljoen gulden aan le derwaren op de Nederlandse markt gekomen, waarvan iets minder dan de helft (46 procent) in Nederland werd geprodu ceerd. De invoer uit het buiten land steeg ten opzichte van 1977 met negen procent. Met name de vraag naar leren hand tassen ging omhoog, wat voor de binnenlandse industrie een pro- duktiestijging inhield van elf a Veiling Leiden 16/5: Appels 0,27-0.44, Aardappelen 0,21-0.27. Andijvie 0.63-0.82, Peulen 15.90-18.00, Snubom n 3.30-5.40. Postelein 1,30-1,70. Prei 1.15-1,75, Rabarber 0.20-0.35, Spinazie 0,84-1,03. Uien 0.06-0.28, Witlof 2.20-2.50, Sla zwaar 0.32-0.54 lic ht 0,71-0.31, Bos- peen 2.25-2,55, Boskroot 0,99-1,29, Peter selie 0.34-0,45, Radus 0,60-0,77, Selderie 0,33-0,38, Paprika kg 1,15-1,50 St 0,23-0,68. 5,30-16,50, Waspeen BI per kist 8,60-16, Waspeen Cl per kist 6,- - 11,60. Waspeen CII per kist 1.40-7.10, Prei A 1,87-1.90 per kg.. Prei B 0.94-1,13 per kg Rabarber 39 per kg.. Rabarber 53 per bosn Schorse neren A per kg 0.17 ct Radijs 2de kwali- AMSTERDAM (ANP) - Op de Am- was tien eert hoger op f25. 1 wijl Akzo tien cent lager w< verhandeld op f31.50 en de ko<

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 25