„Dit is je reinste Berufsverbot" Leiden en Alphen moeten meer geld krijgen voor nieuwbouw -Dm Service wordt minder en de kosten zullen stijgen MENING VAN PROVINCIE: Schiphol-directeur mag geen villa bouwen in Hazerswoude WOENSDAG 16 MEI 1979 Psychiater moet met medicijnman om tafel gaan zitten LEIDEN - De psychiater moet met de medicijnman rond de tafel gaan zitten en de wester se zielevorsers zullen de in heemse heelkunst au serieux moeten nemen. En met name zal die interesse van de wes terse wetenschapsmensen moeten uitgaan naar de zo genaamde malopodans. Dit is een stelling bij het proef schrift van G. A. van der Hooftafdelingshoofd van de psychiatrische afdeling van het Groothoekhospitaal in Noord-Transvaal, Zuid- Afrika. Vandaag promoveer de Van der hooft met het proefschrift dat is getiteld "De Malopodans", in Leiden tot doctor in de geneeskunde. De malopodans is momenteel zeer populair in Afrika. Dit is volgens Van der Hooft het ge volg van de culturele veran deringen waaraan de Pedi, een volk in Zuid-Afrika, on derhevig zijn. Verbonden aan het Groothoekhospitaal kwam Van der Hooft als psy chiater in contact met de Pe- dibevolking in Noord Trans vaal. Zijn belangstelling ging uit naar de inheemse behan deling van een verzameling ziekteverschijnselen die met het woord malopo wordt aan geduid. Deze verschijnselen zijn als geheel niet in een wes ters schema te passen, maar kunnen wel worden gerekend tot behandelbare psychiatri sche stoornissen. Een altijd bijkomend kenmerk van ma lopo zijn de zogenaamde voorouder-dromen Uitvoerig beschrijft Van der Hooft in zijn proefschrift de maloporite, een ritueel waar-' in de voorouders zich mani festeren in zang en dans. In deze rite wordt de patiënt in gewijd, hij of zij gaat de dans leren en wordt aldus bevrijd van de ziekte of volgens de Pedi wordt dan de harmonie met de voorouders hersteld, zelfs zo dat de ziekteveroorza- kende bezetenheid wordt ver vangen door een "positieve inspiratie". De patiënt treedt toe tot de malopocultusgroep een bevoorrechte groep met aanzienlijke invloed; deze groep dient als tussenpersoon van voorouders en de leven den, als individu en als stam. In dit verband wijst Van der Hooft op de grote betekenis van zang en dans in de cultu ren van Afrika. Doel van het onderzoek van Van der Hooft is mede te weten te komen in welk cultureel kader de inter pretatie van deze ziekte ge plaatst moet worden en hoe stamdokters de patiënten in de malopodans "behande len". Daarvoor heeft Van der Hooft zich enige tijd tussen de Pedi begeven en was getuige van malopo-riten. Hij liet zich daarbij, zegt hij zo min mo gelijk beïnvloeden door het westerse vooroordeel tegen de magisch-mythische denkwij- CPN-leraar ontslagen op christelijke school KATWIJK - "Dit is je reinste Berufsverbot, vind ik. Mijn ontslag is niet gebaseerd op mijn fuctioneren als leraar, maar op een tip van buitenaf dat ik lid ben van de CPN. Dat heb ik echt als een dolksteek in m'n rug ervaren. Mijn recht op privacy is op deze manier op een enorme manier geweld aangedaan." Leraar maatschappijleer J.D. Pronk aan het Pieter Groen Col lege (havo en atheneum) in Kat wijk heeft dezer dagen te horen gekregen dat met ingang van het komende schooljaar geen prijs meer wordt gesteld op zij dien sten. Hij vernam dit van het be stuur van de beheerster van de school, de "Vereninging voor christelijk voortgezet onderwijs te Leiden". De reden van het ontslag is, dat het bestuur het lesgeven aan een christelijke school niet te vere ningen vindt met Pronks lid maatschap van de Communisti sche Partij van Nederland (CPN). De onderwijskracht zegt het beslist oneens te zijn met die reden, met name omdat hij praktizerend chisten is en actief is het vormingswerk bij de her vormde jeugdraad in zijn woon plaats Amstelveen. Vredelievend "Wat mij het meeste aanspreekt in het communisme", zo vertelt Pronk tijdens een gesprek over deze affaire, "is dat het stelt dat een socialistisch en vredelie vend Nederland is te 1 lijken, wanneer gewone i maar opkomen voor hun rech ten. Uiteindelijk is het mijzelf om te bepalen of ik die mening verenigbaar acht met de doel stellingen van de school waarop Bromfietser (18) gewond bij botsing LEIDEN- Bij een aanrijding gis termiddag tegen zes uur op de Kanaalweg in Leiden is een 18- jarige inwoonster van Hazers- woude gewond geraakt. Het slachtoffer reed op haar brom fiets over het fietspad langs de Kanaalweg en raakte door onbe kende oorzaak in botsing met een tegemoet komende fietser. De bestuurster van de bromfiets liep hierbij een hersenschudding op en verloor een viertal tanden. Zij is voor behandeling overge bracht naar het Diaconessenhuis. De fietser, een 21-jarige Leide- naar, liep alleen wat schaafwon den op. Voorzitter Feenstra van schoolbestuur: "Geen sprake Berufsverbot ik lesgeef. Ik onderschrijf de doelstellingen van een christe lijke school en het communisme is een bewuste politieke keuze van mij." De leerkracht vervolgt: "Ik heb brieven geschreven aan en ge sprekken gevoerd met zowel het bestuur van de school in Kat wijk als het algemene bestuur van de vereniging. Ik heb ge vraagd wat nou het verschil is tussen een Berufsverbot en mijn ontslag, maar daar kreeg ik geen antwoord op. Toen heb ik ver ondersteld dat wij de doelstel lingen van de school wellicht verschillend uitleggen, maar op die vraag weigerde men te ant woorden." Pronks conclusie: "Ik ben bang voor de gevolgen die het besluit van het schoolbestuur zal heb ben. Enerzijds maakt men met dit soort Berufsverboten een po litiek strijdterrein van het christelijk onderwijs en zoiets kan alleen maar de ondergang worden van die onderwijsvorm. Anderzijds schept men op deze manier precedenten. Straks kan je hoofd als Ieraar gaan rollen als je gaat echtscheiden, PPR-lid bent of met iemand samen woont. Al die dingen vind ik in strijd met het belang van het christelijk geloof en het chiste- lijk onderwijs." Katwijkse ambulance-vereniging heeft nog twijfels over nieuwe organisatie in Leids gebied r>r> KATWIJK - "Het dóet je toch wel wat om straks een stuk zelfstandigheid te gaan verliezen, terwijl je vanaf 1925 een zelfstandig bedrijf bent geweest. Een bedrijf met twee ambu lances en met een goede naam in Katwijk en naaste omgeving verkregen door snelle en deskundige hulpverlening." Na 54 jaar houdt de stichting am bulancevervoer De Verpleging per 1 juli op te bestaan. De stich ting gaat dan op in een groter verband. Vanwege wettelijke re gelingen start over anderhalve maand de centrale meldingspost voor Gebied 1 in Leiden. Naast Katwijk zullen daar onder vallen: Leiden, Alkemade, Hillegom, Leiderdorp, Lisse, Noordwijk, Noordwijkerhout, Oegstgeest, Rijnsburg, Sassenheim, Valken burg, Voorhout, Voorschoten, Warmond en Zoeterwoude. Naast het weemoedige aspect dat Verpleging-administrateur J. van der Mey hierboven aanhaalde, heerst er bij de deelnemer in dit "Gebied 1" een algemeen gevoel van twijfel over de haalbaarheid samenwerking. Nog altijd voeren artsen, verte genwoordigers van ziekenhuizen en particuliere ambulance-ver voerders gesprekken over de aard van de nieuwe opzet die van bovenaf wordt opgelegd. Zo is bepaald dat Zuid-Holland in acht gebieden met evenveel centrale meldingsposten wordt opge deeld. Dat gebeurt op basis van de Wet op de Ambulance en mel ding. Atheïsme Voorzitter mr. G. Feenstra van het algemeen schoolbestuur (tevens gemeente-secretaris van Kat wijk), die overigens ontkent dat er een tip is gegeven over het CPN-lidmaatschap van Pronk, laat de betiteling "Berufsverbot" voor het vertrek van de leraar voor rekening van deze kracht zelf. De voorzitter zegt dat er heel duidelijk principiële vraagstuk ken in het spel zijn. Feenstra- "Het lidmaatschap van de CPN is niet verenigbaar met het docentschap aan een christe lijke school. Ten eerste omdat de CPN naar de woorden van de heer Pronk uitgaat van het theo retisch atheïsme. En ten tweede omdat de CPN een stuk partij discipline kent waarin wordt ge zegd dat men wel lid mag zijn als christen van die partij, maar men mag de levensbeschouwelijke gronden van de CPN niet bestrij den. Ik wil het christen-zijn van de heer Pronk niet ter discussie stellen, maar dat hij lid is van een partij die als enige dergelijke voorwaarden stelt is niet te ac cepteren voor ons bestuur." De voorzittter ontkent dat het ver trek (er is volgens hem geen sprake van ontslag: een tijdelijk dienstverband van één jaar wordt niet verlengd) van Pronk gevaren in zich heeft, zoals de leerkracht signaleerde. "Deze man is lid van een partij die christenen de mond wil snoeren. Het contact verbre ken met zo iemand kan nooit de ondergang van het christelijk onderwijs worden. En dat er pre cedenten worden geschapen, moet de heer Pronk dan maar eens bewijzen." Rector De scheidende onderwijskracht vertelt dat de schoolleiding een open brief heeft geschreven, waarin zij verklaart tegen het "ontslag" van Pronk te zijn. "De rector vindt het in strijd met de grondslag van onze school", al dus de leraar. Rector G.L. Hey van het Pieter Groen College wil desgevraagd geen nader commentaar geven op het schrijven van die open brief. "Wij zijn in bespreking over deze kwestie met ons bestuur en het lerarenkorps en ik wil nog geen mededelingen over dat ge sprek doen. Dit is nog een interne zaak voor ons en ik verzoek u dringend hier helemaal nog niet over te schrijven. Mede in het belang van de heer Pronk", aldus de rector. Opmerkelijk genoeg weet nóch de heer Feenstra nóch voorzitter ir. H. van der Marei van het Kat wijkse schoolbestuur van dit ge sprek waarop rector Key doelt. Van der Marei wil verder hele maal niets zeggen en verwijst ons naar mr. Feenstra. Die stelt tot slot pinnig: "Het is prettig te ver nemen dat de schoolleiding bezig is met een actie waarvan wij als bestuur niets weten. Dat mag u best zo in de krant zetten en dan mag u er ook bij schrijven, dat ik heb gezegd dat u dat er bij mocht zetten JOS VAN DER MEER CHAUFFEURS VAN TAXI BEDRIJF BEZETTEN LEIDS HUIS LEIDEN- Chauffeurs van het taxi bedrijf Kerkhof, eigendom van de Leidse ondernemer N. G. Blonk, z(jn gistermiddag overge gaan tot bezetting van het pand Narmstraat la. Zoals bekend heeft de president van de Haagse rechtbank, mr. A. H. Lycklama, gisterochtend be sloten dat het bedrijf dit pand, dat eigendom is van apotheker L. S Go die het bij zijn bedrijfsruimte aan de Steenstraat wil trekken, dezelfde dag nog moest verlate. De in het pand Narmstraat la woonachtige mej. J. A. Kerkhof heeft zich bij de beslissing van de rechtbank neergelegd en de wo ning inmiddels verlaten. Onder nemer Blonk wil echter niet wij ken en heeft een viertal van zijn chauffeurs het pand laten bezet ten. ALPHEN AAN DEN RIJN/LEIDEN - Gemeenten die tot taak hebben om veel woningen te bouwen, moeten daar meer geld voor krijgen van het rijk. Dat geldt o.m. voor Leiden en Alphen aan den Rijn. Deze laatste gemeente heeft recht op extra steun van het rijk voor de woning bouw van de komende jaren in de wijken Ridderveld II en Kerk en Zanen, maar ook voor de wegen die als gevolg van deze stadsuitbreiding moeten worden aangelegd. Dit standpunt neemt het provin ciaal bestuur van Zuid-Holland in, in een speciale nota die is ge stuurd naar de ministeries van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening, binnenlandse zaken, CRM, verkeer en waterstaat en financiën, alsmede de Tweede Kamer. De nota is door de pro vincie opgesteld in overleg met acht gemeenten: Alphen aan den Rijn, Leiden, Gouda, Delft, Dor drecht, Nieuwerkerk aan den IJssel, Gorinchem en Schiedam. De provincie dringt in de nota aan op de volgende maatregelen: het aanwijzen van Dordrecht als het aanwijzen van Nieuwerkerk als groeikern I ook Alphen aan den Rijn, Gorin chem en Gouda moeten net als bijvoorbeeld Leiden in aanmer king kunnen komen voor zg. lo catiesubsidie voor stadsuitbrei ding (extra geld van het rijk voor woningbouw dus) en voor subsi die bij de aanleg van hoofdwe gen; dit laatste geldt ook voor Delft; I voor het welzijnsbeleid Delft, Dordrecht, Gouda en Schiedam meer geld krijgen door ze in dezelfde regeling te laten vallen (Bijzonder regionaal wel zijnsbeleid) als enkele grote ste den; spoedige beslissingen hierover zijn, vooral voor Gouda en Delft, dringend noodzakelijk. In een toelichting op de nota wezen de provinciale bestuurders Buy- sert en Borgman gisteren op het enorme verschil dat is ontstaan tussen de officieel aangewezen groeikernen (waar Zoetermeer een voorbeeld van is) en gemeen ten die niet die naam hebben, maar overeenkomstig het beleid van rijk en provincie wel stevig groeien. Zo kreeg Zoetermeer in de periode 1975-1977 van het rijk ruim 34 miljoen gulden extra steun bij zijn woningbouw en Al phen nog geen 4 miljoen. Gede puteerde Buysert sprak van een "onevenwichtig beleid". Hij noemde de acht gemeenten die bij het opstellen van de nota be trokken waren "sleutelgemeen ten" in het provinciaal beleid dat er o.m. op gericht is om het open middengebied zo groen mogelijk te houden. Het probleem is dat gemeenten die snel groeien, in korte tijd veel woningen bouwen, daar allerlei extra kosten voor moeten maken. De grondverwerving is vaak ex tra duur, er moeten wegen wor den aangelegd, meer ambtenaren worden aangetrokken en allerlei sociaal-culturele voorzieningen worden gerealiseerd. Bovendien moeten de gemeenten .n sommi ge gevallen voor meer werkgele genheid zorgen. De Alphense wethouder voor ruimtelijke ordening. Haanstra, wees gisteren op de gevaren die dreigen als gemeenten toch fi nancieel rond willen (en vaak moeten) komen met hun plan nen. "Dan krijgen ze de neiging om meer produktie te maken, zeg maar de oude fabrieksdirec teurenmentaliteit". Met andere woorden: (te) veel woningen op weinig grond. Het omgekeerde risico is ook mo gelijk, aldus gedeputeerde Borgman: "Het kan ook dat de gemeenten vluchten in vrije sec tor-woningen (dus extra dure) die meer opleveren. Maar dat is niet de bedoeling van het be leid." Haanstra: "Als iedereen dit een juist beleid vindt, moet men een gemeente niet dwingen tot de bedelstaf te geraken. Van der Mey verwoordt dit alge mene twijfelgevoel als volgt: "Er gaat straks een flink stuk serviceverlening verloren, ter wijl de kosten zullen stijgen omdat we niet langer subsidie zullen ontvangen. Elke melding zal zo'n tachtig gulden duurder worden en dat moet worden doorberekend in de ritprijs. De ziekenfondsen zijn daar net zo min als de ambulance-vervoer ders gelukkig mee." De chef-administrateur brengt tot slot de vraag naar voren wie er nou eigenlijk baat heeft bij de vorming van de centrale mel dingsposten in den lande. In zijn antwoord daarop laat hij toch ook nog een positief geluid ho ren: "Bij omvangrijke ongeval len, zo moet ik toegeven, kan door centrale coördinatie en be heer van het beschikbare mate riaal daarvan optimaal gebruik worden gemaakt. Provincie tegen goedkeuring van gemeente zelf HAZERSWOUDE - De directeur van Schiphol, J.W. Wegsta- pel, mag geen villa laten neerzetten in het pol derland van Hazers woude. Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol land, het dagelijks be stuur van de provincie, willen daar geen toe stemming voor geven. Het provinciebestuur wijst er in een brief aan de gemeente Ha zerswoude op dat het gebied tussen Gerelaan en Oostvaart - waar de villa zou komen - alleen bebouwd mag worden met wo ningen die voor Hazerswoude- naren bestemd zijn of mensen die in Hazerswoude werken dan wel er een sociale binding mee hebben. De villa van Wegstapel, die oud-burgemeester van Zoe termeer is, kan daartoe niet ge rekend worden. Het standpunt van Gedepu teerde Staten gaat in tegen dat van de meerderheid in de Ha- zerswoudse gemeenteraad. Die meerderheid vond. ondanks het verzet van PvdA en PPR. dat de villa er wel zou mogen komen. Een van de argumenten daar voor was volgens burgemeester Ten Heuvelhof dat leden van twee partijen die in het dage lijks bestuur van de provincie vertegenwoordigd zijn erop hadden aangedrongen dat Weg stapel in Zuid-Holland zou kunnen blijven wonen. Vader moet door zoon aangestoken brand blussen ALPHEN AAN DEN RIJN - Een 33-jange Alphenaar uit de Hofzichl straal slaagde er gis termorgen omstreeks half ze ven zelf in een brandje in zijn woning te blussen. Dat ging echter wel ten koste van enkele brandwonden, ivaarvoor hij moest worden behandeld in het ziekenhuis Rijnoord. Het vuurtje ontstond door toe doen van een 6-jarig zoontje, dat uit het handtasje van z'n moeder lucifers had gehaald AUes bij elkaar ontstond nog een schade van tien- tot vijf tienduizend gulden, die door de verzekering wordt gedekt.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 21