F alende Lerbv schenkt FC Twente tweede kans Barcelona overtuigd van triomf Eric Yilé krijgt geen entree in bestuur van Sportfederatie Didi Thureau breekt sleutelbeen Ajax in bekerfinale niet verder danl -1 Excelsior weer aan kop KOHN WIL WEER IN DE KUIP POLITIE OP DE TRIBUNE Ceulemans blijft winnen Berti Vogts neemt waardig afscheid AMSTERDAM (ANP) - De ledenvergadering van de Nederlandse Sport Fede ratie heeft een poging van mr. Eric Vilé om mr. Jac ques Hogewoning als lid van het bestuur op te vol gen, voorlopig geblok keerd. De vergadering vond met 104 tegen 45 stemmen dat de bestuurs zetel, die door het tussen tijds aftreden van Hoge woning was vrijgekomen, tot aan het verstrijken van diens zittingsperiode on vervuld dient te blijven. De heer Borgers van de baskethal bond vroeg stemming over de door de KNVB kandidaat gestel de Vilé, omdat deze door zijn op treden in de kwestie van de shir treclame de andere sportbonden schade zou hebben berokkend, men van een NSF-bestuurder1 grote ervaring en fluwelen hand schoenen vereist acht en deze niet bij voorbaat bij de voorzitter van de sectie betaald voetbal aanwezig achtte, terwijl hij bo vendien meende te mogen zeg gen, dat de heer Vilé bij de over heid, de sport en het publiek niet zo goed ligt. De heer Hendrik van Laer (KNSB) vond dat in het bestuur van de NSF niet de voorzitter betaald voetbal diende plaats te nemen maar de voorzitter van de ama teursectie. Laatstgenoemde, de heer Jo van Marle, wees de ver gadering erop dat Vilé kandidaat was gesteld in zijn kwaliteit van vice-voorzitter van de KNVB en niet als voorzitter van het betaal de voetbal. Desondanks vond de meerderheid van de leden Vilé ongewenst in een bestuursfunc tie. Mensenrechten Het comité voor de mensenrechten waarin kamerleden de problema tiek van het niet naleven van de mensenrechten in de Sowjet- Unie naar aanleiding van de Olympische Spelen in 1980 in Moskou centraal willen stellen, kan rekenen op tegenstand van de georganiseerde sport. In zijn openingsrede van de jaar lijkse ledenvergadering van de NSF maakte voorzitter jonkheer mr. W. H. Quarles van Ufford be zwaar tegen de koppeling sport - Sowjet-Unie - Olympische Spe len - mensenrechten en dat nog wel zonder dat de georganiseerde sport erop enigerlei wijze bij be trokken is geweest. "Er zijn meer landen waar de mensenrechten worden geschonden dan alleen de Sowjet-Unie", aldus de heer Quarles van Ufford. "Zlefs als men zich concentreert op de Sowjet-Unie zou de actie van meer algemene aard dienen te zijn, waarbij ook de cultuur, het toerisme en de wetenschappelij ke congressen deel van dienen uit te maken. Het zich richten op de sport in een land heeft verder als nadeel dat de aandacht niet con tinu is. Na de spelen gaat ieder een over tot de orde van de dag". De heer Quarles van Ufford consta teerde dat van Russische zijde de actie van het comité wordt gezien als een inmenging in de binnen landse aangelegenheden, waarbij de sport de dupe dreigt te wor den. Ook achtte hij het streven van het comité niet in overeen stemming met de resolutie van de sportmini stersconferentie van vorige maand waarbij de nadruk op de zelfstandigheid van de sport werd gelegd. "De NSF is zeker voorstander van een brede maatschappelijke discussie rond het probleem van de mensen rechten, maar weigert de speelbal van de politiek te worden", aldus de voorzitter. OBERREIFENBERG - De Westduitser Dietrich Thurau lijkt dit seizoen door pech te worden achtervolgd. Twee weken na een auto-ongeluk, waar hij zonder kleerscheu ren van afkwam, werd de ve dette uit Frankfort tydens de training aangereden door een personenwagen. Hoewel Thurau's fiets volko men werd vernield kwam hij er zelf redelijk goed van af. De 'pechvogel' bleek slechts een sleutelbeen te hebben gebro ken. Hij zal een week in het ziekenhuis van Frankfort moeten blijven. Zijn deelneming aan de Ronde van Frankrijk, die op 27 juni van start gaat, komt - mits het genezingsproces normaal verloopt - niet in gevaar. Mr. Eric Vilé: ongewenst persoon ROTTERDAM - Excelsior is weer terug aan de kop van de eerste divisie. De Rotterdammers won nen op eigen terrein voor 3200 toeschouwers met 2-0 van De Graafschap en hebben nu 42 pun ten uit dertig wedstrüden. Ook Groningen heeft 42 punten uit dertig wedstrijden. Ook Gronin gen heeft 42 punten maar de club heeft minder gunstige doelcij- fers. Excelsior - De Graafschap 2-0 (0-0) Waslander 1-0. 78. Piasmans 2-0. Scheidsrechter Bosman. Toe schouwers: 3200. Heerenveen - Fortuna SC 1-1 (0-0) 57. Visser 1-0, 78. Hutting 1-1. Scheidsrechter Weerink. Toe schouwers: 2000. ROTTERDAM - Soren Lerby, de man die Ajax in het verle den al zo vaak redde, was uitgerekend de speler die het gisteravond in de bekerfinale tegen FC Twente op het beslissende moment liet afweten. Vier minuten voor het einde van de tweede verlenging werd hij door Tscheu-la Ling en Frank Arnesen in een vrije scoringspositie ge bracht. Maar de harde uithaal van de Deen vloog, zoals zovele schoten van hem daarvoor in deze slopende strijd, vlak langs de palen. En daarmee miste Lerby de kans om de fascinerende bekerstrijd te beslissen. Nu bleef het bij een onbetekenende 1-1. Op 29 mei zullen beide ploegen elkaar in een nader aan te wijzen stadion opnieuw moeten bekampen. Twente en Ajax hebben voor een uniek stukje bekerhistorie ge zorgd. Niet dat het duel uitblonk door hoogstandjes op voetbalge- bied, maar het was een verrukke lijk sprankelend festijn met tal van sensationele momenten. Beide ploegen beseften terdege dat behoudend spel totaal geen zin had en dat via het nemen van risico's de winstkansen zouden worden vergroot. Vertoonden de acties van de Amsterdammers wat meer raffinement en sou plesse, de Twentenaren stelden daar een gedegen partij tegen- Doordat de Enschedeërs wat voor zichtiger van start gingen dan Ajax en met name het midden veld gesloten hielden, kon de Amsterdamse ploeg in de begin fase de strijd dicteren. Dat ge beurde vooral via de vleugels, waar Tscheu-la Ling en Simon Tahamata hun directe tegen standers Romeo Zondervan en Ab Gritter met subtiele voetbe wegingen nog wel eens op het verkeerde been zetten. Drie sen sationele momenten in evenzo- vele minuten zorgde echter voor de ommekeer. Gevaar Eerst omzeilde Romeo Zondervan ROTTERDAM - Spitz Kohn voelt er alles voor om over twee weken opnieuw in het Feyenoord-sta- dion tegen Ajax aan te treden. "Ik heb er niet het minste bezwaar tegen", zei de coach van FC Twente, "om hier in Rotterdam over te spelen. Waar we uiteinde lijk zullen spelen is uiteraard een kwestie van de besturen van Ajax en FC Twente". de door Ruud Krol opgezette bui- tenspelval, maar ver buiten het strafschopgebied wist de uitge lopen Schrijvers het gevaar te ke ren. Een minuut later moest de Ajax-doelman weer in zijn eentje de Amsterdammers voor een achterstand behoeden, toen de gevaarlijke Twentse spits Soren Lindsted door een knap passje van de in de eerste helft sterk spelende Jaap Bos de ruimte werd ingestuurd. Maar weer bleef Schrijvers meester in deze twee strijd. De volgende Twentse aanval werd echter funest voor Ajax. Jaap Bos was weer eens een keer Jan Ever- se de baas en lanceerde vanaf de cornervlag een strakke lage voor zet. Met de hete adem van Hallvar Thoresen in zijn nek wilde Wim Meutstege risicoloos het leer over de doellijn tikken. Maar de onfor tuinlijke Amsterdammer raakte het speeltuig zodanig, dat de bal hard langs Schrijvers in het net verdween: 1-0. Zelfvertrouwen Twente kreeg door deze treffer meer zelfvertrouwen. De ploeg ving de Amsterdammers rustig op om vanuit een gesloten verde diging de tegenstoten te organi seren. Toch kwamen er kansen voor Ajax, omdat de Twentse vleugelverdedigers maar geen vat kregen op de grillige bewe gingen van de Ajax-spitsen. Schoenaker miste na goed voor bereidend werk van Arnesen en Clarke was te nonchalant in de afwerking bij een door Ling en Arnesen opgezette aanval. Drie minuten voor rust moest Drost op de linkerflank bijspringen, waardoor in het hart van de de fensie een gat ontstond. Lerby stuurde het leer de ruimte in, waar de trage Heini Otto - hij was de zwakste man in de Twente- ploeg - verzuimde de sprintende Arnesen te volgen. Wim Meutstege heeft de bal in eigen doel gekopt en ligt verslagen op de lijn. Het satanische lachje van Jaap Bos r zichzelf. Fanatisme werkte in zijn fanatisme Arnesen op onreglementaire wijze tegen de vlakte. Scheidsrechter Jon ker, die zijn zwakte in deze af- scheidswedstrijd nogmaals on derstreepte, kon niet anders dan naar de stip wijzen. Een druk pra tende Overweg probeerde nog wel Ray Clarke uit zijn concen tratie te halen, maar de Engelse specialist in dit soort zaken maakte geen fout: 1-1. Na de rust bleek dat er toch iets was geknapt bij de Twentse ploeg. Ogenschijnlijk leken de Ensche- deers de strijd wel onder controle te hebben, maar de spankracht ontbrak, vooral bij de tegenac ties, al moest Schrijvers nog wel een keer languit naar de kruising bij een kopstoot van de actieve Soren Lindsted, die de voorkeur had gekregen boven Sanches Torres. Maar aan de andere kant waren de kansen talrijker. Uniek Schoenaker en Lerby (tweemaal) kregen in de normale speeltijd al unieke mogelijkheden om hun ploeg een voorsprong te bezor gen. Maar hun acties waren te onbesuisd. In de verlenging ble ken de helden duidelijk ver moeid. De enerverende strijd had de krachten volledig gesloopt en de schaarse aanvalspogingen bleven dan ook steken in de goe de bedoelingen. Over veertien dagen zullen ze er opnieuw aan moeten geloven. Waar dat tweede treffen zich afspeelt zal nog een zaak van onderhandelen wor den. ROTTERDAM - Direkt na het rustsignaal van scheidsrech ter Jonker in de bekerfinale Ajax-Twente hebben leden van de mobiele eenheid van de politie in het Feyenoord- stadion moeten ingrijpen. Amsterdamse supporters trokken in vak F de kuip stoeltjes los. Een waarde rend applaus ontlaadde zich toen de politie met wapen stokken de raddraaiers van de tribune ranselde. Vele tientallen stoeljes waren toen al vernield. LIMA - Na de vierde dag van het 34e toernooi om het wereldkam pioenschap biljarten driebanden in Lima zijn titelhouder Ray mond Ceulemans en de Japanner Kobayashi nog ongeslagen. Bei den zijn in het bezit van 12 pun ten. Uitslagen vierde dag: Ceulemans wint van Robin 60 te gen 47 in 46 beurten, hoogste se rie, 8, algemeen gemiddelde 1.304. Kobayashi wint van Syarez 60 te gen 30, in 43 beurten, hoogste se rie 7, alg. gemiddelde 1.395. Yoshihara wint van Diab 60 tegen 43 in 55 beurten, hoogste serie 6, alg. gemiddelde 1.091. Stand: 1. Ceulemarjs12 punten 2. Kobayashi 12 punten 3. Suguimitzu 10 punten 4. Yoshihara10 punten 5. Vierat10 punten 6. Scherz8 punten BAZEL (GPD) - Barcelona viert op voorhand feest. De Catalanen zijn zo overtuigd van de triomf van El Barca op het Westduitse Fortuna Dussel- dorf in de finale van het Europa Cup-II-toernooi in het Sankt Jacob-sta- dion van Bazel, dat woensdag 16 mei tot een voetbalfeestdag is uitgeroe pen. De meeste fabrieken in en om Barcelona sluiten vandaag de poorten; kantoorbedienden verschijnen vandaag niet op hun werk. terwijl ook vele eet- en drinkgelegenheden aan de Ramblas hun etablissementen pas na afloop van de finale zullen openen. Zelfs overheidsinstellingen zullen maar met de helft van het personeel worden bezet. Iedere Cata laan wil kennelijk volledig fit en uitgerust vanavond achter de televisie kruipen om deze voetbaltriomf via de beeldbuis mee te maken. Enkele tienduizenden Barcelonezen zijn zelfs in het bezit van een kaartie. zodat ze persoonlijk ooggetuige kunnen zijn van deze finale, El Barca eindelijk dan weer eens zal moeten schitteren. Verkeerspolitie belangstelling vanuit Spanje (35.000 man) voor deze Europa- Cupfinale ziet de Bazelse verkeerspolitie met enige zorgen tegemoet. Het merendeel komt namelijk met eigen vervoer naar de Zwitserse stad en het zal de nodige parkeerproblemen met zich meebrengen. Boven dien komen daar nog eens de Fortuna-supporters 15.000) en de in Zwit serland verblijvende Spaanse gastarbeiders (8000) bij, die een nu al voorspelbare verkeerschaos zullen veroorzaken. De grote belangstelling voor deze wedstrijd vanuit Spanje heeft overigens wel tot gevolg dat er vanavond een nieuw toeschouwersrecord kan worden genoteerd: 58.084. Het oude record dateert uit 1954, toen West- Duitsland voor de wereldkampioenschappen een halve finalewedstriid tegen Oostenrijk speelde: 57.214. Ook toen was het stadion uitverkocht; later werd het Sankt Jacob-stadion met ongeveer 1000 plaatsen uitge breid, maar raakte nooit meer uitverkocht. Opstellingen De vermoedelijke opstelling: Fortuna Düsseldorf: Jorg Daniel - Dieter Brei, Gert Zewe, Gerhard Timmermann en Egon Kohnen - Reiner Bal les, Hubert Schmitz en Thomas Allofs - Rudi Bommer, Claus Allofs en Wolfgang Seel. FC Barcelona: Pedro Arfola- Antonio de la Cru/., Michuel Michueli, Anto nio Olmo en Joachim Albaladejo - Johan Neeskens, Jose Sanchez en Juan-Manuel Asensi - Carlos Rexach, Franz Krankl en Juan-Carlos Heredia (Francisco Carrasco). MÖNCHEN GLADBACH - De man die Johan Cruijff aan banden legde in de finale van het toernooi om de wereldbeker in 1974 in München, Berti Vogts, heeft gisteravond met zijn vereniging Bonissia Mönchengladbach een mooi afscheid van de actieve voetbalsport beleefd. De afscheidswed- strijd tegen het Westduitse elftal werd met 6-2 gewonnen na een rust stand van 4-1Vogts zelf mocht ook een keer scoren. Hij bracht zijn ploeg in de 27ste minuut uit een strafschop op 3-1 Vogts, die tot erelid van Borussia Mönchengladbach werd benoemd, kan rekenen dat de benefiet hem ruim 100.000 gulden belastingvrij zal ople veren. De 'terrier van de Boekelberg' wordt bondscoach van het natio nale juniorenelftal. Na het eindsignaal ontving Vogts van scheidsrechter Biwersi zowel de gele als de rode kaart ten teken dat hij nooit meer hoefde terug te komen in het veld.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 15