„Geen sluiting Borssele en Dodewaard KLM denkt slechts aan eigen belang" Menselijk lichaam wordt beschermd WKHSSSsnsm EG verwaarloost consumentenbelang Comité wil Pieter Menten opsporen Regering herhaalt Commissie: bondelen bij volwassenen onderwijs Hand in gehaktmolen: brandweer assisteert Geen extra geld voor grote steden DINSDAG 15 MEI 1979 PAGINA 7 In Grondwetsartikel DEN HAAG (GPD) - In de Grond wet zal een artikel worden opge nomen ter bescherming van de „onaantastbaarheid van het menselijk lichaam". Hoewel de regering tegen zo'n apart Grond wetsartikel is, legt zij zich neer bij de wens van de gehele Tweede Kamer, neergelegd in een motie van de VVD, die alleen door GPV er PPR niet is mede-onderte kend. De regering meent dat het recht op onaantastbaarheid van het li chaam al genoeg beschermd is door het al in de Grondwet opge nomen recht op de bescherming van de „persoonlijke levens sfeer". Zij verstaat daaronder hel recht „om een eigen leven te lei den met zo min mogelijk inmen ging van buitenaf', zo zei minis ter Wiegel (binnenlandse zaken) gisteren tijdens een openbare commissievergadering in de Tweede Kamer, die speciaal aan dit onderwerp was gewijd. Wiegel vond dal ook de fysieke in tegriteit onder het recht op be scherming van de persoonlijke levenssfeer valt, maar de kamer meerderheid wilde toch een apart artikel. De diverse woordvoer ders herinnerden aan voorvallen die de opneming van een derge lijk artikel zinvol maken, zoals het voorkomen van onvrijwillige castraties, sterilisaties en elektro shocks in psychiatrische inrich tingen, het isoleren van gevange nen of psychiatrische patiënten, het doen van tests op gedetineer den, de fluoridering van het drinkwater, orgaantransplanta ties, alsmede verplichte inentin gen en keuringen. De socialist Roethof vond de on aantastbaarheid van het lichaam niet vergelijkbaar met andere privacy-begrippen zoals het huis recht of het brief- en telefoonge heim. VVD-woordvoerster me vrouw Kappeyne van de Copello omschreef deze zaak als „het recht op je eigen lyf'. waarbij men gevrijwaard wordt van in breuken op en schendingen van het lichaam door anderen. Mevr. Kappeijne diende daarom de „kamerbreed" gesteunde motie in. Daarin wordt ook bepaald dat eventuele inbreuken op het recht op onaantastbaarheid, een wet telijke grondslag moeten hebben. De minister was het daar mee eens. Dat wil Viiet zeggen dat voor elke afwijking een aparte wet no dig is, maar wel dat de voorschrif ten op grond waarvan afwijkin gen mogelyk zijn, bij wet moeten worden vastgesteld. De SGP'er ds. Abma opneming overigens i apart ar tikel - waarschuwde er tegen dat deze bepaling niet tegen de dood straf gericht mag zijn. „De dood straf kan een juiste invloed heb ben, om nadrukkelijk tegen te gaan dat veelvuldig inbreuk wordt gemaakt op de onaantast baarheid van het menselijk li chaam". De Tweede Kamer bleek wel een stemmig tegen het opnemen van een apart artikel in de Grondwet over het recht op bewegingsvrij heid. Minister Wiegel sloot zich aan bij deCDA'er Van den Broek, die constateerde dat de bewe gingsvrijheid in ons land al erg groot is en een nieuw Grond wetsartikel daaraan nauwelijks iets nieuws zou toevoegen. Daar komt bij dat in de dagelijkse praktijk al een groot aantal - vry algemeen aanvaarde - afwijkin gen op de bewegingsvrijheid be staan. die een wettelijke grond slag hebben (verkeerswet, straf wet. politiewet). Een Grondwets artikel zou daarmee in strijd kunnen komen. Bovendien is het recht op bewegingsvrijheid al in diverse internationale verdragen geregeld, waaraan de rechter al tijd kan toetsen. Een onbeperkte bewegingsvrijheid is ook niet mogelijk, zei de socia list Roethof, die als voorbeeld de vestigingsvryheid noemde, die in verband met de woning- en ruim tenood in de praktijk nooit te realiseren is. Over het probleem van de bewegingsvrijheid zullen in de toekomst nog verdere stu dies moeten worden ge maakt. AMSTERDAM (ANP) - In Am sterdam is gisteren een comi té gevormd met als doel Pie ter Menten op te sporen na de uitspraak van de Hoge Raad op 22 mei in de zaak van deze aan oorlogsmisdaden schul dig bevonden man. In het comité hebben als bestuurs lid zitting genomen: de jour nalist Hans Knoop, de Maas trichtse advocaat mr. Max Mosckowisz, de Haagse arts dr. G. Bialystock en drs. A. H. Doornik uit Voorburg. Na de opsporing van Menten wil het comité diens verblijf plaats ter kennis brengen aan de landen die om zijn uitleve ring hfebben gevraagd. In ge val de Hoge Raad het vonnis van de bijzondere strafkamer in Den Haag, dat tot vrijlating van Menten leidde, vernietigt, zal het comité in eerste in- stantie de Nederlandse justi tie behulpzaam zyn by de op sporing, zo verklaarde woordvoerder Knoop Het comité wijst erop dat Men ten tijdens zyn proces er en kele malen op heeft gewezen dat hij naar het buitenland zal vertrekken, nadat hij in Ne derland in al zyn rechten zou zyn hersteld. Gezien echter de uitleveringsverzoeken van Israël, Polen en de Sowjet- Unie waaraan Nederland geen gevolg kan geven, wil het comité Menten eventueel in het buitenland opsporen om hem vandaar uit wel naar die landen uitgeleverd te krij gen. Het comité werkt volgens Knoop samen met organisa ties over de hele wereld, doch namen wilde hy in het belang van de opsporing niet noe- Het comité verklaart dat het door de oprichting op geen enkele wijze wil vooruitlopen op de beslissing van de Hoge Raad. DEN HAAG (GPD) - Het ongeval In de kerncentrale Har- risburg (VS) op 28 maart is geen aanleiding tot sluiting van de kerncentrales Borssele en Dodewaard. Dit herhaalt de regering in een nota aan de Tweede Kamer, die was toegezegd in het debat van 5 april over de Harrisburg-calamiteit. Wel is het gebeurde aanleiding om naast een technische herwaardering zorg vuldig aandacht te besteden aan de instructies voor het bedienend per soneel. De exploitanten van beide centrales moeten wel vragen over de bedrijfsvoering beantwoorden. DEN HAAG (GPD) - Organisaties en instellingen die zich bezig houden met onderwijs aan vol wassenen zullen hun kennis en inzicht moeten bundelen om te gemoet te kunnen komen aan de groeiende behoefte van de „con sument". Dat zegt de Commissie Open School in het gisteren ge publiceerde, inmiddels negende, advies aan de regering. Centraal in het rapport staat de oprichting van een Landelijke Adviesraad voor de Volwasseneneducatie, die zich vooral richt op de ont wikkeling en vernieuwing van het onderwijs aan volwasse- De raad moet van start gaan op 1 januari 1980. Dat is de datum waarop de Commissie Open School ophoudt te bestaan. On der deze „paraplu" wordt ook, en eigenlijk vooral, samengewerkt op plaatselijk en regionaal ni veau, zo is de gedachte van de commissie. „Er moet niet meer gecentraliseerd worden dan no dig is", aldus dr. G. H. Veringa, de man die tot februari het voorzit terschap van de commissie heeft bekleed en die zeer onlangs in die functie werd opgevolgd door de oud-minister voor wetenschaps beleid F. H. P. Trip. De commissie is voorstander van het zogeheten ervaringsleren, waarin de nadruk wordt gelegd op de wensen, ervaringen en be hoeften van de onderwijs vragen de volwassene. Moedermavo's, cursussen Vrouwen Oriënteren zich op de Samenleving, projec ten voor analfabeten, Ouders op Herhaling, zijn voorbeelden van plaatselijke initiatieven die meer op elkaar moeten aansluiten om een dergelijk uitgangspunt te kunnen verwezenlijken. Verder wordt in het rapport gepleit voor samensmelting van verworven heden van onderwijs en vor mingswerk. Het diploma of een bepaald ken nisniveau zal niet langer het eni ge criterium mogen zijn op grond waarvan iemand wordt toegela ten tot cursussen en program ma's van de open school. Erva ringen in leven en werk moeten zwaar worden meegewogen, vindt de commissie. „Met name voor beroepsopleidingen zullen deze ervaringen, samen met een grotere mate van motivatie, zeker zoveel zeggen als een diploma van een onderwijsvorm", aldus het rapport. Voor mensen met duidelijke tekorten op sommige punten worden „opstap- of drempelcursussen" ontwor pen. Wat haar beleid voor een eventuele uitbreiding van het aantal kerne- nérgiecentrales in ons land be treft, houdt de regering vast aan de uitspraken uit de regerings verklaring van 16 januari 1978. Gezegd werd toen dat beslissin gen over het beginselbesluit tot bouw van drie kerncentrales van 1974 pas worden genomen nadat voor het vraagstuk van de ber ging van radio-actief afval een aanvaardbare oplossing is ge vonden. „Ook moet een bevredigende op lossing worden gevonden voor de problematiek van de veiligheid van kerncentrales en vooral voor het risico van tegen kerncentra les gerichte terreur- en sabotage daden. Bij de besluitvorming dient mede in beschouwing te worden genomen welke activitei ten in de ons omringende landen op dit gebied worden ontwik keld. Intussen zal de technologi sche kennis op dit terrein op peil moeten worden gehouden", al dus premier Van Agt namens het - toen nieuw optredend - kabi net. De nota aan de Tweede Kamer geeft een uitvoerige rapportage over het Harrisburgongeval. Me de dankzij de ruime medewer king van de VS-commissie voor toezicht op kernenergie kon een redelijk beeld worden gevormd. Toedracht en verder verloop worden beschreven, waarbij ze ven fouten en storingen als hoofdoorzaken worden aange wezen. Vergelijking tussen de Borssele- en de Harrisburgcen- trale tonen op negen hoofdpun ten belangrijke verschillen Niet mogelijk Geconcludeerd wordt dat, mede gelet op deze verschillen een soortgelijke storing in Borssele niet had kunnen leiden tot gevol gen als die in Harrisburg. Daarom is er voorlopig ook geen aanlei ding om technische wijzigingen te eisen in de kerncentrale Bors sele. Studies van technische de tails wordt voortgezet. Omdat het ingrijpen van het personeel nogal in het geding is geweest, vond het kabinet het wel gewenst enkele vragen aan de PZEM (Provin- Toch gedenkteken DEN HAAG (ANP) - Particulieren hebben naar aanleiding van een NCRV-televisieserie het initiatief genomen om alsnog een gedenk teken op te richten ter nagedach tenis van de slachtoffers van het Englandspiel. Talrijke kijkers hebben volgens de NCRV spon taan aangeboden geld te .geven voor de verwezenlijking van zo'n herinneringsteken. In het comité van aanbeveling hebben onder anderen zitting genomen prof. dr. J. Bastiaans, hoogleraar in de psychiatrie, Jelte Rep, maker van de NCRV-documentaire-serie, het vroegere Tweede-Kamerlid mevr. Wttewaall van Stoetwegen en prins Bern hard. ciale Zeeuwse Energie Maat schappij) over de bedrijfsvoering van Borssele, evenals aan de ver gunninghouder van de centrale Dodewaard, de GKN IGemeen- schappelijke Kernenergiecen trale Nederland). Vastgesteld wordt dat de feiten die tot dusver aan het licht zijn gekomen de re gering geen aanleiding geven om af te wijken van het standpunt, dat zij al eerder innam, namelijk om niet over te gaan tot sluiting van de kerncentrale Borsse le. De nota zegt over Harrisburg dat ondanks de ernst van het onge val, waardoor de installatie zware schade heeft opgelopen, de be volking in die omgeving slechts in zeer geringe mate aan straling heeft blootgestaan, zodat er geen reden is tot ongerustheid voor de gezondheid. Voor eventuele ge volgen op langere termijn bestaat een kans dat maximaal één per soon van de twee miljoen omwo nenden inde komende 30 jaar aan kanker zal overlijden. Staatssecretaris mex houden schoolpleinen" De actie wordt gevoerd door de stichtixig Natuur omgeving schooxi te houden. Op de foto de staatssecretaris met prikstok tussen de schoolkinderen. Kraayeveld-Wouters gaf gisteren in Voorburg het startsein voor de actie "schoon- Jeugd en heeft ten doel de schooljeugd te motiveren de Bij verlof Nederlandse militairen 99 DEN HAAG (ANP) - De KLM han delt immoreel door goedkope ta rieven aan te bieden aan Neder landse soldaten in Libanon, als zij bij hun verlof gebruik maken van de KLM-lijn Beiroet-Amster- dam. De zakelijke belangen van de KLM gaan kennelijk voor alle risico's die de militairen lopen, GRONINGEN (GPD) - De Groninger brandweer moest het afgelo pen weekeinde in een operatiekamer van het Academisch Zie kenhuis in Groningen assisteren bij de operatie van de 17-jarige Hoogkerker Jan Tuinman. De brandweer moest een gehaktmo len van de hand van de jongen verwijderen. Dat gebeurde met handgereedschap als ijzerzagen en tangen. De brandweer was er anderhalf uur mee bezig. De part-time-werknemer van een supermarkt in Hoogkerk was met zijn hand in de gehaktmolen terechtgekomen toen hij voor een late klant nog vlees moest doordraaien. De chirurgen moesten vier vingers amputeren en een stuk van de duim. Nog een operatie moest worden verricht om de rest van de hand van de ongelukkige Hoogkerker te behouden. als zij via Libanon reizen. Dit verklaarde gisteren in Den Haag C. Hakkert, directeur van de door het ministerie van defensie ge subsidieerde reisorganisatie Vakantiefaciliteiten Militairen (V afamil). Volgens de heer Hakkert moet mi nister Scholten in deze kwestie ingrijpen en de verlofmogelijk heid via Beiroet in het vervolg verbieden. Naar de mening van Hakkert gaat het er de KLM al leen maar om de lijn op Beiroet minder onrendabel te maken. Hakkert heeft de kwestie vorige week besproken met enkele le den van de delegatie van militaire belangenverenigingen, die on langs op inspectiereis bij de mili tairen in Libanon waren. Ook zij vinden de Beiroet-route "te ge vaarlijk". De Vafamil-directeur legt uit dat zijn reisorganisatie in samenwe- king met touroperator Isropa, een aantal verlof- en vakantierei zen heeft geregeld voor Neder landse militairen van het VN-de- tachement in Zuid-Libanon, terwijl hun familieleden tegen een speciaal tarief naar Israël kunnen komen. Via de KLM werden voor de verlofreizen van militairen naar Nederland zowel Beiroet gekozen als Tel Aviv. Dit vanwege de neutraliteit en om nog een mogelijkheid te hebben als een van de twee luchthavens onbereikbaar zou zijn. Voor Beiroet-Am sterdam en terug werd een tarief vastgesteld van 898 gulden en voor Tel Aviv-Am- sterdam en terug 776 gulden. De KLM, aldus de Vafamil, besloot echter de onrendabele Beiroet- lijn aantrekkelijker te maken door een studententarief voor de militairen in te voeren van 531 gulden. Dit speciale tarief kon op de Tel Aviv-route niet worden toegepast, zo werd gezegd van wege koersverschillen. De heer Hakkert noemt de houding van de KLM „immoreel" omdat de Nederlandse militair die naar Beiroet reist, daar een nacht doorbrengt en dan naar Neder land vliegt voortdurend bloot staat aan gevaren. „Iedereen loopt in Beiroet met wapens, er wordt dagelijks geschoten en de kustweg is een scheidslijn van elkaar bestrijdende partijen. De witte VN-auto en de blauwe ba ret geven zeker geen garantie voor vrije doortocht of veilig heid", aldus de heer Hakkert. UTRECHT/DEN HAAG (GPD) - Minister Beelaerts van Blokland zal voorlopig geen extra geld voor de stadsvernieuwing geven aan de vier grote gemeenten Amster dam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht. De bewindsman van volkshuisvesting: „Gemeenten vragen altijd meer geld. Er is ech ter geen extra geld beschikbaar. Ik kan de gemeenten die om meer financiële armslag hebben ge vraagd, alleen zeggen dat de stadsvernieuwing prioriteit heeft". Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht hebben de komende tien jaar jaarlijks ruim anderhalf miljard gulden nodig om de stadsvernieuwing aan te kunnen pakken. De vier hebben bere kend dat zij 139.000 woningen in stad svernieu wi ngsgebieden moeten aanpakken. Een en ander staat in een notitie van de vier grote gemeenten die dient als lei draad van het overleg dat de vier morgen gaan voeren met een zware delegatie uit het kabinet: de ministers Beelaerts van Blok land (volkshuisvesting), An- driessen (financiën), Wiegel (bin nenlandse zaken) en staatssecre taris Hazekamp (economische zaken). De vier grote gemeenten menen dat het Rijk deze gegevens als uit gangspunt moet overnemen, „omdat we anders de hele stads vernieuwing wel kunnen verge ten", aldus een gemeentelijke zegsman. De vier doen een drin gend beroep op het Rijk mee te werken aan de gemeentelijke plannen vanwege het „uitstra lingseffect" van de stadsver nieuwing. De gemeenten wijzen op het gevaar van sociale achter standen en verdere terugloop van werkgelegenheid als de stads vernieuwing niet krachtig wordt gestimuleerd. De wijzen er nadrukkelijk op dat naar hun mening de depar tementale organisatie van het Rijk „ongeschikt is om op snelle en effectieve wijze in te spelen op de gemeentelijke stadsvernieu wingsactiviteiten". De gemeen ten hebben op een groot aantal punten kritiek op het Rijk wat be treft de financiële afhandeling van allerlei technische onderde len, samenhangend met stads vernieuwing, zoals de vergoeding van kosten van openbare werken in de stadsvernieuwingsge bie den, bedryfsverplaatsingen en onderwijs. Consumentenorganisaties DEN HAAG (ANP) - De EG moet ervoor zorgen dat de Europese consument in spraak bij de ontwikkeling van nieuwe produkten. Ook moet zij niet-commer- cieel onderzoek doen naar de eisen, die de consument aan een produkt stelt. Dit zeggen de Consumentenbond en het Konsumenten Kontakt in hun actiepro gramma voor de EG in verband met de Europese verkiezingen. Volgens de beide organisaties heeft de EG het consumen tenbelang tot nu toe ernstig verwaarloosd. Door de Europese Gemeenschap hebben veel bedrijven hun markt vergroot en heeft een sterke concentratie plaatsge vonden, zodat enkele grote bedrijven de markt zijn gaan beheeren. De invloed van de consument op de produ cent is hiermee sterk verminderd. De EG heeft echter niets gedaan om deze afstand tussen consument en producent te ver kleinen. Richtlijnen die in de aangesloten landen als wet worden overgenomen, be treffen tot nu toe alleen de bescherming en veiligheid van de consument. In de economische en juridische positie van de consument is weinig verbetering ge bracht. Het consumentenbeleid is hier mee in een isolement komen te staan ten opzichte van de rest van het EG-beleid. De consumentenorganisaties wijten deze ontwikkeling ondermeer aan de onder vertegenwoordiging van de consument in Brussel. De consumentenorganisaties hebben geen zitting in allerlei raadgeven de comité s, die zich gedeeltelijk met con sumentenzaken bezighouden, zoals met landbouwzaken. Voorts is de gebrekkige democratie in de EG oorzaak van de geringe aandacht voor de consument, aldus de organisaties. Het Europese Parlement staat open voor de consument maar heeft geen wetgevende bevoegdheid en is afhankelijk van voor stellen van de Europese Commissie. Deze Europese Commissie heeft nooit voor stellen gedaan om het consumentenbe leid op te nemen in het economische en sociale Europese beleid. De Consumentenbond en het Konsumen- ten Kontakt vinden dat de EG in de eerste plaats economische maatregelen moet treffen voor de consument. Onverklaar bare prijsverschillen tussen gelijke pro dukten in de EG-landen moeten onge daan worden gemaakt. Daartoe moet de prijsontwikkeling nauw keurig worden gevolgd. Ook moet er een mededingingsbeleid worden ontwikkeld, waarmee het gedrag van multinationale ondernemingen controleerbaar wordt. Verbeteringen zijn voorts nodig op het gebied van het landbouwbeleid. De con sument moet bij de totstandkoming van dit beleid nauwer worden betrokken dan voorheen. Om de geïsoleerde positie van de consu ment in Brussel op te heffen, zal de Euro pese Commissie meer aandacht aan con sumentenzaken moeten besteden. Alle voorstellen van de Commissie zouden uitdrukkelijk moeten worden getoetst aan het consumentenbelang. Het Europese Parlement zou deze toetsing moeten controleren bij de behandeling van de voorstellen. Voorts zouden con sumenten inspraak moeten hebben op alle terreinen, die het belang van de con sument raken. Daartoe behoort ook het milieuterrein, aldus de Consumenten bond en het Konsumenten Kontakt

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7