Niet verantwoord goede gebouwen af te breken Woningtoewijzingsbeleid gekraakt Wij speuren niet maar lopen gewoon tegen illegalen op DINSDAG 15 MEI 1979 Minister Pais in gesprek met Academische Ziekenhuizen: (Vervolg van pagina 1) LEIDEN - "Zeker waar je prioriteiten moet stéllen vind ik het niet verant woord om goede gebou wen te gaan afbreken. Wat slecht is zullen we zeker vervangen of vernieu wen". Dat zei minister Pais (onderwijs en weten schappen) gistermiddag na afloop van de bespre king die hij met de bestu ren van de academische ziekenhuizen in ons land heeft gevoerd. Uit die mededeling kan worden af geleid dat het AZL slechts voor een deel in nieuwbouw onderge bracht zal worden en het voor het andere deel met de bestaande ge bouwen zal moeten doen. Pais legde in maart te elfder ure de voorbereidingen op de nieuw bouw van het academisch zie kenhuis in Leiden stop. Vorige week werd bekend dat hij de nood van academische zieken huizen elders in het land voorlo pig hoger acht. Dat bevestigde hij gisteren. Hij noemde de nieuwbouw in de Amsterdamse Bijlmermeer een "lopende trein" die niet mocht worden gestopt. De totale situatie in Utrecht vond hij "erg slecht", vandaar dat in deze stad wél een geheel nieuw ziekenhuis zal wor den gebouwd. In Groningen zijn enkele klinieken "zeer dringend toe aan vervanging", aldus de minister. Met name de intensive- care-afdeling zal waarschijnlijk op korte termijn worden verbe terd. Ook de polikliniek van de Vrije Universiteit in Amsterdam staat hoger op de lijst bij Pais: "Die houten schuurtjes en ba rakken, dat gaat zo niet langer". De totale situatie van de academi sche ziekenhuizen en het be schikbare geld daarvoor vorm den voor Pais de aanleiding om het bestuur van het Leidse zie kenhuis "pas op de plaats" te la ten maken. De minister bleek niet onder de indruk van moge lijke schadeclaims die het AZL zouden staan te wachten als de nieuwbouw niet doorgaat, al zei hij: "Ik heb me daar nog niet he lemaal in kunnen verdiepen". Dat die claims de volgorde van investeringen in de academische ziekenhuizen kunnen beïnvloe den,lijkt niet waarschijnlijk. "Uit oogpunt van volksgezondheid vind ik schadeclaims niet de meest relevante gegevens. De pa- Noodverband Mogelijk dat ook het Leidse zie kenhuis kan profiteren van een suggestie die de besturen van de academische ziekenhuizen giste ren aan Pais hebben gedaan. Zij willen profiteren van het feit dat de algemene ziekenhuizen jaar lijks minder geld uitgeven dan zij van het ministerie yan voksge- zondheid op de kapitaalmarkt mogen lenen. De financiële ruim te die daardoor overschiet, zou door de academische ziekenhui zen benut kunnen worden, bij wijze van "noodverband". Ter wijl de algemene ziekenhuizen op de kapitaalmarkt mogen le nen, drukken de academische ziekenhuizen volledig op de be groting van het ministerie van onderwijs en wetenschappen. Daardoor hebben de academi sche ziekenhuizen een achter stand opgelopen ten opzichte van de algemene ziekenhuizen, zo luidt de stelling van de academi sche ziekenhuizen. Zij zullen de komende maanden ook de Tweede Kamer hiervan trachtten te overtuigen. Minister Pais hoopt nog vóór de zomer bekend te kunnen maken of het bovengeschetst noodver band gelegd kan worden. Deze maatregel zou in feite vooruilo- pen op de door Pais gewenste verschuiving van de academi sche ziekenhuizen van het minis terie van O en W naar dat van volksgezondheid en milieuhy giëne, althans voor wat betreft de gezondheidszorg. Hij hoopt daarmee te bereiken dat de uit gaven voor academische zieken huizen en die voor algemene zie kenhuizen beter tegen elkaar kunnen worden afgewogen. Groenevelt op 5 juni naar Leiden LEIDEN - Arie Groenevelt, voor zitter van de Industriebond N W komt op dinsdag 5 juni naar Lei den. 's Avonds zal hij een toe spraak houden tijdens de laatste vergadering van de afdeling van de Industriebond NW. Want per 1 juli gaat de Federatie Industrie bond FNV draaien. De avond zal bovendien worden opgeluisterd door het Leidse Harmoniekapel. Tijdens de slotvergadering zullen 23 jubilarissen worden gehuldigd die 60,50,40 of 25 jaar lid zijn van de bond. Hoofdinspecteur Oudman Leidse politie. Meer dan 200 illegale vreem delingenzijn het afgelopen jaar door de Leidse politie naar Schiphol vervoerd om daar door de koninklijke ma rechaussee onze landsgrenzen te worden gezet. In 1977 bedroeg het aantal uit gezette vreemdelingen 46 en 1976 slechts 15. In twee jaar tijd dus een enorme stijging die de vraag rechtvaardigt oj de Leidse politie intensiever is gaan speuren naar illegaal in ons land verblijvende vreem delingen Volgens hoofdinspecteur H. Oudman, chef bureau Vreem delingendienst, en adjudant M. Bakker, sedert 1973 belast met de dagelijke leiding van de 7 man sterke dienstis dat evenwel niet het geval. "Wij sporen geen illegalen op, ont houden ons van praktijken die een razzia-achtig karak ter dragen", aldus de heer Oudman. Adjudant Bakker: "Wij speuren niet maar lopen gewoon tegen illegalen op. Bijvoorbeeld wanneer ze bij een aanrijding of bij ongere geldheden zijn betrokken. Dan vragen we "Wie bent u?" en wanneer we dan in ge brekkig Nederlanders een antwoord krijgen en zo ie mand blijkt dan ook nog eens niet in het bezit van een pas poort te zijn dan is het voor ons vrijwel duidelijk dat we met een illegale vreemdeling te maken hebben". Het probleem van het steeds gro ter wordende aantal "illega len" in ons land is volgens ad judant Bakker in het begin van de jaren zeventig ont staan. Hij zegt: "Als gevolg van de economische bloei die wij in de jaren zestig door maakten ontstond er een grote vraag naar arbeiders. Ne derland was op dat moment nog lang niet voor alle landen een aantrekkelijk land om te gaan werken maar wel voor arbeiders uit de wat armere landen. De vestigingsvoor- waarden waren in die tijd ook lang niet zo zwaar als te genwoordig. Zodra een bui tenlander werk had gevonden werd hij of zij geaccepteerd. Er ontstonden zelfs wervings bureaus die uit de zogenaam de wervingslanden (Spanje, Joegoslavië, Griekenland, Turkije en Marokko) arbei ders hier na toe haalden". "Maar op een gegeven moment raakte de markt verzadigd,er ontstond een economische te rugval die gepaard ging met werkeloosheidIn 1972 gingen uiteindelijk alle wervingsbu reaus op slot. Inmiddels was het voor iedere arbeider, uil welk land dan ook, aantrek kelijk geworden om in Ne derland werk te zoeken. De arbeiders bleven dus toestro men ondanks dat de bepalin gen strenger werden. Zo is ei genlijk het probleem van de illegale vreemdelingen ont- Veel arbeiders die Nederland illegaal binnentrekken cal culeren volgens adjudant Bakker het risico in na korte of lange tijd te worden opge pakt en, met een enkele reis naar het land van herkomst op zak, op het vliegtuig te worden gezet. "Er zijn er bij die het na verloop van tijd rustig weer proberen", aldus adjudant Bakker. "Wij lopen dan ook regelmatig mensen tegen het lijf die we al eens eerder naar Schiphol hebben gebracht". Naar de mening van de adju dant is het hard nodig dat de overheid het roer aanzienlijk omgooit in het beleid met be trekking tot de illegale vreemdelingen. "Al besef ik zeer goed dat zoiets een hele moeilijke en zwaarwegende zaak is", zo zegt hij"Maar op korte termijn zal het probleem alleen maar groter worden omdat de bepalingen hier nog minder zwaar zijn dan elders in Europa.-Veel vreemdelin gen die uit landen als Zwit serland. Denemarken en Duitsland zijn gezet komen hier terecht". Hetgeen overduidelijk blijkt uit de statistieken zoals die ook in het onlangs gereed gekomen jaarverslag van de Leidse politie zijn terug te vinden. "Maar. het is beslist niet waar dat wij actief naar deze men sen speuren", aldus adjudant Bakker. "Er gaat trouwens zoveel tijd in zo n hele uitzet tingsprocedure zitten, dat al zouden wij actiever willen speuren, wat heel duidelijk niet het geval is, daar gewoon de tijd niet voor hebben". Fouten gemaakt in Herengracht-ZijIsingelgebied Het. gebouw van het "Mierennest" aan de Morsweg LEIDEN- Als de toestemming van Provinciale Staten binnen is kan een begin worden gemaakt met de (ver)nieuwbouw van clubhuis het Mierennest aan de Morsweg. Bewoners van de Transvaalbuurt kunnen het schetsplan voor de grondige verbouwing inzien en er commentaar op geven. De verbouwing van het uit 1932 da terende pand wordt grotendeels bekostigd door de BRW-(Bijzon- der Regionaal Welzijnsbeléid) pot. Daaruit komt een bedrag van 280.000 gulden. Het resterende bedrag, ongeveer 150.000 gulden, moet de eigenaar van het Mie rennest, stichting de Jeugdha- ven, zelf opbrengen. De stichting wil dat bedrag op tafel zien te brengen door haar clubhuis in de Kooi dat ook door nieuwbouw wordt vervangen te verkopen. Derde financieringsbron is het Koningin Juliana Fonds, dat de stichting 30.000 gulden aan sub sidie heeft toegezegd. De stichting wil na de bouwvak vakantie met de verbouwing van het Mierennest van start gaan. Clubhuiswerker Leen Verbeek gaat er vanuit dat de aktiviteiten tijdens de verbouwing, die onge veer een jaar in beslag neemt, normaal kunnen doordraaien. Men hoopt de aktiviteiten voor lopig te kunnen draaien in de Morspoort-kazeme. Zeker is dat echter nog niet omdat er meer in stellingen een beroep doen of hebben gedaan op ruimten in de kazerne. Na de verbouwing zal het clubhuis drie verdiepingen tellen, eéri meer dan het momenteel heeft. Van de zaaltjes op de begane grond zal één ruimte worden ge maakt. De stichting wil de ruimte een open karakter geven, zodat buurtbewoners het clubhuis ge makkelijker binnenlopen dan tot dusver het geval was. De aktivi teiten zullen zich grotendeels op de eerste en tweede verdieping gaan afspelen. ADVERTENTIE LEIDEN - In een wanordelijke en af en toe emotionele ver gadering van de adviesraad voor de Leidse Woningstich ting is gisteravond in felle bewoordingen het beleid van de Leidse Woningstichting (LWS) en het toewijzingsbe leid van Bureau Huisvesting gehekeld. De felle kritiek was afkomstig van de leden van de adviesraad en van verte genwoordigers van de Leidse kraakbond. In de vergadering kwam het zwart boek aan de orde dat de Leidse kraakbond heeft gemaakt over de woningnood in Leiden. Hierin wordt vooral kritiek geuit op de langdurige leegstand onder de nieuwbouw in het Herengracht/ Zij Isingelgebied. Verder heeft men geen goed woord over voor het urgentiebeleid dat wordt ge voerd. In een toelichting, door een vertegenwoordiger van de kraakbond, werd gisteravond het toewijzen van gekraakte wonin gen aan Leidse woningzoeken den, aan de kaak gesteld. Volgens de kraakbond worden op die ma- zelf met mijn vrouw en drie kin deren in een kleine woning aan de Anna Paulownastraat. Mijn zoon werkt in ploegendienst en moet overdag in onze huiskamer grote moeilijkheden zullen ont staan en dat er gebruik van ge weld dreigt. Onbehoorlijk LEIDEN - De heer H. Akse, ambte naar van de afdeling volkshuis vesting van de gemeente Leiden, meent dat de langdurige leeg stand van de nieuwbouwwo ningen in het Herengracht/Zijl- singelgebied zullen leiden tot financiële moeilijkheden. De nieuwbouw in dit gebied is in beheer bij de Leidse Woning stichting en is destijds met be langrijke subsidies van het rijk tot stand gekomen. Een aantal van de woningen bleek echter om uiteenlopende redenen moeilijk te verhuren en stonden daarom gedurende lange tijd leeg. Volgens de heer Akse zal de achterstand in de huuropbreng sten tot gevolg hebben dat er be langrijke tekorten ontstaan in de exploitatie van de woningen. De heer Akse zei één en ander gisteravond in de vergadering van de adviesraad voor de Leid se Woningstichting. nier woningzoekenden en kra kers tegen elkaar uitgespeeld. De heer Steyn vertelde de advies raad dat zijn zoon twee maanden geleden een woning aan de Waardgracht kreeg toegewezen die gekraakt bleek te zijn. "Daar is ons niets van gezegd. Ik woon Jeugdprogramma "Eten uit een vreemd land" is de titel van een educatieve mid dag die morgen wordt gehou den in het Rijksmuseum voor Volkenkunde aan de Steen straat voor de jeugd van 7 tot 12 jaar. In de werkruimte van het museum gaan de deelne- mertjes zelf eten koken. Ver der wordt er een film vertoond over rijstbouw en is de speur tocht door het gebouw gewijd aan het voedsel. De middag begint om twee uur en de kos ten van deelneming zijn 75 cent. Gezien de beperkte om vang van de werkruimte is de deelneming beperkt. Gespreksgroep De FIOM-Leidenhet regionale bureau voor hulpverlening bij zwangerschap, en alleen- slaand ouderschap, organi seert een gespreksgroepen voor gescheiden vrouwen met kinderen. De bijeenkomsten worden op dinsdagmiddagen gehouden en duren anderhalf a twee uur. Er zijn geen kosten aan verbonden. Onderwer pen die onder meer aan bod komen zijn: het alleen opvoe den van kinderen, eenzaam heid en hel leggen van nieuwe contacten. Voor nadere in lichtingen: Karin van Leeu wen. Terweepark 2, Leiden. Tel. 071 - 151068. Wandeltocht De wandelsportvereniging "Zuid-West" organiseert woensdag 16 mei - en itiet 19 mei zoals eerder werd aange kondigd - een avondwandel tocht. Tussen zes en zeven uur 's avonds kan er gestart wor den bij het VTL-terrein aan de VoorschoterwegHet in schrijfgeld bedraagt twee gulden per persoon. Zaalvoetbaltoernooi De personeelsvereniging van meelfabriek "De Sleutels" or ganiseert een zaalvoetbal- toernooi in de Vijf Meihal aan de Boshuizerlaan. Dal gbeurt morgenavond vanaf kwart over zes. Aan het toernooi wordt deelgenomen door een achttal teams van verschil lende bedrijven en instellin gen. Expositie Gedurende de maand mei wordt in het Kijkhuis aan de V rou wenkerkkoorst raat 17 schilderijen geexposeerd van twee Leidse kunstenaars Ge rard de Reus en Theo Loos. De expositieruimte is geopena tijdens de evenementen. Surrealisme Zo'n evenement is bijvoorbeeld een avond over het surrealis me van Luis Bunuel, die don derdagavond in het Kijkhuis wordt gehouden. Op deze avond worden twee films ver toond die Bunuel samen met de kunstenaar Salvador Dali maakte. Het zijn "Un Chien Andalou" en 'TAge d'Or". Bovendien zal er een lezing over het surrealisme worden gehouden door de schrijver Jean-Pierre Plooij. De avond begint om acht uur en de toe gangsprijs bedraagt f 4.50 Leerlingenuitvoe ring De leerlingen van de Streek mu ziekschool Leiaen en omge ving geven op donderdag 17 mei de jaarlijkse uitvoering. Dat gebeurt in de Zuiderkerk aan de Lammenschansweg Op het programma staan on der meer zang, piano- en blokfluit spel en uitvoeringen door strijkers- en houtblazer sensembles. De uitvoering be gint om half acht en de toe gang is vrij slapen. Hij had al een bankstel gekocht en al twee maanden huur betaald maar kan zijn woning niet in omdat het gekraakt is. Hoelang gaat dit nou nog duren Ik wil wel eens weten waar we aan toe zijn", aldus een verbou wereerde heer Steyn. Wethouder Verboom (volkshuisvesting) liet weten geen antwoord op de vraag te kunnen geven. De heer Ampl- meijcr, adjunct chef van Bureau Huisvesting, gaf te verstaan dat het nog wel enkele maanden kan duren voordat er verandering in de situatie zal komen. De adviesraad werd ook geconfron teerd met de andere kant van de zaak. De heer Jongeneel vertelde een woning aan de Waardgracht te hebben gekraakt. "Ik kan niet anders. Ik heb een kleine jongen van veertien jaar. Daar ben ik verantwoordelijk voor. Ik kan toch niet in het Plantsoen gaan slapen. Ik bid en smeek u om een huis. Aan mooie woorden heb ik niets. Ik ben radeloos. Ik wil nu weten waar ik aan toe ben en wat er gaat gebeuren", aldus de heer Jongeneel. Volgens de heer Witkam, van de Leidse kraakbond, spelen zich emotionele taferelen af rond een aantal woningen aan de Waard gracht. De Leidse kraakbond meent dat woningen zijn toege wezen aan woningzoekenden terwijl de LWS zou weten dat de woningen gekraakt zijn. Als een van beide partijen niet een ge lijkwaardige woning krijgt toe gewezen vreest Witkam dat er Mevrouw Passchier wilde weten of de LWS bewust woningen toe wijst waarvan men weet dat die gekraakt zijn. De heerStreefland. directeur van de Leidse Woning stichting, antwoordde daarop dat aan een toekomstige kandidaat wordt gemeld als een woning is gekraakt. "Maar", aldus de heer Streefland nadrukkelijk, "wij hoeven dat niet te doen". Me vrouw Passchier noemde dat laatste standpunt een kwestie van onbehoorlijk bestuur. De bespreking van de oorzaken van de langdurige leegstand in het Herengracht/Zij Isingelgebied bleef vooral steken in procedure- kwesties. De heer Dekker, chef van Bureau Huisvesting, wees er op dat de problemen bij de toe wijzing van woningen erg groot zijn en dat er tijd nodig om het geringe aanbod van woningen eerlijk te verdelen. Mevrouw Noordman, voorzitter van het be stuur van de LWS, gaf toe dat er een heleboel fouten zijn gemaakt bij het toewijzingsbeleid is het Herengracht/Zij Isingelgebied. "Ik erken dat er veel te lang is gewacht en dat er niet alert ge- erd de problemen met de toewijzing op te lossen. Ik hoop dat zowel de LWS als Bureau Huisvesting en het college van B en W lering hieruit hebben getrokken en dat dit zal leiden tot een betere com municatie in de toekomst", aldus Mevrouw Kokxhoorn (CDA) vond dat met name in het Herengracht/ Zij Isingelgebied voortaan een snelle toewijzingsprocedure ge volgd moet worden. De heer Ak se. ambtenaar van de gemeente Leiden en lid van de adviesraad, pleitte er met mevrouw Passchier voor dat tegenover de krakers in het Herengracht/Zij Isingelge bied een soepele houding zal worden aangenomen. Alleen de heer Langerak (VVD) liet met enige omhaal van woorden weten dal de krakers eruit moeten en 1 lat de gemeente gebonden is aan het huurcontrai t

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3