LEIDSCH DAGBLAD Meer kernafval terug door Frans contract mndaag Pais: heel nieuw krijgt geen ziekenhuis mode GELDHOVEN MSHIONS Honderd auto's betrokken bij kettingbotsing: doden en erg veel gewonden Belastingverhoging niet uitgesloten DINSDAG 15 MEI 1979 OPGERICHT 1 MAART I860 35858 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN OOK CONSEQUENTIES VOOR ZOUTKOEPELS „We zijn aan het inbreken (Van onze correspondent) NOORDWIJK - "We zijn aan het inbreken jóh, dat zie je toch wel." De schoonmaker van de Noordwijkse Chris tus Koningschool stond wel even met z'n ogen te knippe ren. Nog maar net was 'ie wakker en dan al oog in oog komen te staan met twee in brekers. Het enige dat de man wist uit te brengen was te vragen wat die kerels op het vroege uur in de school hadden te zoeken. Na hun mededeling nam het duo ijlings de benen. Ver moedelijk hebben ze naar geld gezocht. Maar er was in het hele gebouw geen cent te vinden. Verder wordt er niets vermist. Dezelfde nacht werd er ook in gebroken in de Willibrord- mavo aan de Van Panhuys- straat. Ook hier bliezen de daders zonder buit de af tocht. Wij blijven het licht in zien U ook Juist al die lightweight-kledij van Veldhoven geeft dat onmisbare zonnig-gemakkelijke gevoel dat u en ik nu zo nodig hebben. U voelt u plezieriger en u voelt u vrijer Er is veel nieuws bij Veldhoven. Kjk bijvoorbeeld naar die BURBERRYS jasjes en pakken. Verrukkelijk lightweight Winkelcentrum "Lange Voort" Irislaan 53, telefoon 071-151658 Oegstgeest Leidsch Dagblad Geen krant bezorgd? Bel dan Maandag t/m vrijdag van 18.00-19.30 uur. Zaterdags van 16.00-18.00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515 of 210221. DEN HAAG (GPD) - Ten minste twee doden en rond de dertig ge wonden zijn vanochtend geval len bij een kettingbotsing op de Haringvlietbrug die, voor zover bekend, uitsluitend aan de mist kan worden toegeschreven. De botsing ontstond op de oostelij ke weghelft in dichte mist. In eer ste instantie leek het erop dat er rond de twintig voertuigen bij be trokken waren, maar nadat de mist was opgetrokken, bleken het er rond de honderd te zijn. Het definitieve aantal doden en gewonden is nog niet bekend. De eerste berichten spraken van twee doden en tien gewonden. Later was er sprake van „ver moedelijk meer doden en dertig gewonden" en in derde instantie waren er volgens de rijkspolitie „erg veel gewonden". De mees ten van hen zijn naar Rotterdam se ziekenhuizen vervoerd. Door het ongeluk is verkeer via de Haringvlietbrug onmogelijk ge worden. Aan rijexamens kleeft een stuk willekeur. Daarin onderscheiden ze zich op zich al niet van andere examens. Er komt wat de rijexa mens betreft echter nog bij dat ze het sluitstuk vormen van een leer- en ervaringsproces dat zich voor een goed deel aan de controleren de waarneming van derden ont trekt. Weliswaar proberen de rij schoolhouders zelf de opleiding naar een hoger niveau te tillen maar dergelijk streven is geen waarborg voor de kwaliteit van het onderwijs in het algemeenIe dereen die overeen rijbewijs be schikt, kan beginnen als instruc teur; naar vakkennis in engere zin wordt evenmin gevraagd als naar psychologisch of pedago gisch inzicht. Minister Tuijnman wil nu de resul taten van de rijlessen gaan mee tellen voor het examenDat wordt dan gekoppeld aan een - overi gens niet bij de wet bepaalde - herken nin gsregeling, waarbij rijscholen de opleiding volgens een overeengekomen methode gaan structureren. Voor de aan staande examenkandidaat wor den dan de resultaten in de ver schillendefasen van de opleiding door de instructeur bijgehouden en later bij het examen zwaar meegewogen. Als poging om wat te doen aan het klimaat van willekeurtoevallig heid en nervositeit, waarin het ge middelde rijexamen zich pleegt af te spelen, zijn de plannen van minister Tuijnman sympathiek. Er liggen echter wel wat gevaren op de loer. Autolessen zijn big bu siness. Er gaan grote bedragen om. Enerzijds zou men in de ver leiding kunnen komen om het les- circuit maar wat op te rekken, elk lesuur is er tenslotte één, ander zijds zou de zware concurrentie in de branche ertoe kunnen inspi reren om hier en daar de hand te lichten met het grondig bijbren gen en oefenen van essentiële ver richtingen. Wie meent dat het eer ste element door het tweede wordt opgeheven loopt het risico dat hij zich laat sussen door een veron derstelde maar niet getoetste eco nomische wetmatigheid, terwijl hij zich op een steeds onveiliger openbare weg juist zorgen zou moeten maken over de kwaliteit van het rijonderwijs. Brits kabinet maakt program bekend LONDEN (AP) - De nieuwe Britse regering van Margaret Thatcher wil de inkomstenbelastingen verlagen, de militaire uitgaven opvoeren en de macht van de vakbonden besnoeien. Voorts is zij voornemens enige ge naaste industrieën weer particu lier te maken en de groei van par ticuliere bedrijven te stimuleren. Dit is vanmorgen bekendge maakt door koningin Elisabeth in haar troonrede. De regering wil een "nivellering" in het onderwijs zoals die zich de laatste jaren was gaan aftekenen trachten om te buigen door de groei aan te wakkeren van de (staats) "grammaa schools", die gericht zijn op het later volgen van hoger onderwijs. In Noord-Ierland zaJ de regering pogen vrede en rust te herstellen en het sociale en economische bestaan van de provincie te ver beteren. De regering zal verdere stappen nemen ter verhoging van de vei ligheid van het rijk en haar bij drage tot de NAVO versterken. 4 weken lang I )LEIDSCH V DAGBLAD ter kennismaking voor de HALVE PRIJS Leidsch Dagblad eerst 4 weken voor hall geld en dan kunt U mij aansluitend als abonnee noteren Ik beslis meteen en U kunt mij m.i.v. heden als abonnee noteren en ik krijg dan de eerste 2 weken de krant gratis. Naam: Adres: Woonplaats: Gironr.: Hokje aankruisen en bon ingevuld in een open envelop zonder postzegel opsturen naar Leidsch Daqblad Antwoordnummer 214, 2300 VB L en de krant komt De werkgeversorganisatie voor voetbalclubs (FBO) is akkoord gegaan met het con cept voetbalcao. Dit bete kent dat Nederland als eer ste natie een cao voor voet ballers krijgt. Over de FBO gesproken. De grote voor vechter van de shirtreclame, FBO-voorzitter Eric Vilé (fo to) heeft zijn zin niet gekre gen, want de clubs zien af van shirtreclame. TAGINA 13 Gouden Roos voor Canada. PAGINA 5 I© Geen sluiting kerncentrales in Borssele en Dodewaard. PAGINA 7 Britten zijn verkiezingsmoe. PAGINA 9 WD wil leerplicht afschaf- fen voor 16- en 17-jarigen. PAGINA 19 zijn slecht verzekerd" GRONINGEN - Door het nog geheime contract dat de Pro vinciale Zeeuwse Energie Maatschappij voor haar kern centrale in Borssele heeft afgesloten met een nucleaire opwerkingsfabriek in het Franse La Hague, krijgt ons land aanzienlijk meer kernafval terug dan verondersteld was. Deze conclusie trekken het comité Atoomalarm en het energiecomi té Zeeland uit een publikatie in het Duitse blad Atomwirtschaft. Daaruit zou blijken dat iedere deelnemer in de Franse opwer kingsfabriek al het „eigen afval" terugkrijgt en tevens een deel van het radioactieve puin in ont vangst moet nemen als de fabriek weer wordt afgebroken. Verder behouden de Fransen zich het recht voor om in geval van over macht de splijtstofstaven van Borssele te weigeren of onbe handeld terug te sturen. Het comité Atoomalarm en het energiecomité Zeeland wijzen erop dat als het contract wordt uitgevoerd dit ook consequenties heeft voor de zoutkoepels in Groningen en Drenthe, waar men kernafval wil opslaan. Het comité zegt dat er niet alleen meer afval moet worden opgeslagen dan was berekend, maar dat het con tract ook gevolgen heeft voor de opslag en de beveiliging van de koepels, omdat 97 procent van „Toeristen het opgewerkte plutonium te ruggestuurd zou worden. Deze stof is een mogelijke grondstof voor atoombommen. De Federatie Nederlandse Vakbe weging wijst kernenergie niet onvoorwaardelijk af. Ze vindt wel dat de ontwikkeling „op een laag pitje" moet. „De eerste vijf jaar willen wij over kernenergie niet praten, maar moet alle aan dacht worden gegeven aan alter natieve energiebronnen", aldus de Industriebond. Dit standpunt heeft de FNV steeds ingenomen, zo werd erbij gezegd, om het ver schil duidelijk te maken tussen het Nederlandse vakbewegings standpunt en het Duitse. HetWestduitse vakverbond had kernenergie in eerste aanleg on voorwaardelijk aanvaard. Daar tekent zich nu echter een koers wijziging af. „Zonodig moet van kernenergie worden afgezien als de veiligheid van de werknemers in de centrale en van de bevol king niet kan worden gewaar borgd", heet het daar nu. De VVD in Drente is ervan over tuigd dat er nog geen enkele be slissing is genomen over proef boringen voor atoomafval in deze provincie. Dit meldt de kamer centrale van de VVD aan het co mité Alarm-Borger. DEN HAAG (GPD) - De Consu mentenbond meent, dat Neder landse toeristen in het buitenland onvoldoende zijn verzekerd te gen de kosten van medische hulp, zonder dat ze zich daan/an bewust zijn. "Ze menen zich met het afsluiten van een normale reisverzekering voldoende veilig te hebben gesteld, daarbij ervan uitgaande dat ook hun bestaande ziektekostenverzekering in Ne derland een deel van de kosten vergoedt", aldus de Consumen tenbond. Yan 't Veer overleden AMSTERDAM (ANP) - De publi cist en journalist Paul van 't Veer is gisteravond op 56-jarige leef tijd overleden. Paul van 't Veer was sinds 1970 werkzaam bij Het. Parool. Van 't Veer, die op verzoek van de Nederlandse regering in 1967 als officieel waarnemer optrad bij de verkiezingen in Zuid-Vietnam, begon zijn loopbaan bij het pers bureau ANP-Aneta, dat/nieuws uit Nederlandsch-Indië verzorg de. Hij .versloeg voor Aneta onder meer de onafhankelijkheidsstrijd van Indonesië. Van 't Veer trad in 1950 in dienst van het Vrije Volk als deskundige voor Oost-Azië. Hij werd daar chef buitenland en later chef van de kunstredactie. Van 1971 af was hij als buitenland-commentator verbonden aan de VARA. In 1972 kreeg Van 't Veer voor zijn gehele journalistieke werk de lofprijs van het Lucas Ooms fonds. Als publicist schreef Van 't Veer talloze boeken, waaronder een historisch werk over Multatuli en verder 'De Atjeh-oorlog', 'Maar Majesteit', 'Je moet er geweest zijn'. Minder warm Yannacht enkele mistbanken. Weinig wind en minimumtemperaturen rond 10 graden. Overdag van het noordwes ten uit meer bewolking met mogelijk een bui, maar in Limburg nog geruime tijd droog en zonnig. Maximumtempe raturen van 17 graden aan zee tot circa 25 graden in Limburg. Tot matig toe nemende zuidwesten wind. (Opgemaakt om 11.15 uur) 16 mei Hoogwater te Katwijk om 6.53 en 19.22 uur, laagwater om 2,43 en 15.07 uur. In dichte mist ontstond vanoch tend op de Haringvlietbrug bij Willemstad een kettingbotsing, waarbij ongeveer honderd auto's waren betrokken. Er vielen ver- scheidenen doden en tientallen gewonden. Op de foto een over zicht van de ravage na de mas sale botsing. DEN HAAG (GPD) - Minister An- driessen (financiën) sluit belas tingverhoging niet uit. Het is ech ter wel de laatste oplossing waar voor hij zou willen kiezen om het financieringstekort van de over heid aan te vullen. Andriessen zei dit vanochtend voor de radio. wel passen in een beleid dat ge richt is op het aanvullen van het financieringstekort als in een in komensbeleid. In dat geval zou het erop neerkomen dat de men sen met de hogere inkomens meer veren moeten laten dan de anderen. Een van de auto's die vanochtend betrokken was bij de kettingbotsing De inzittenden hadden geluk en konden hun voertuig heelhuids verlaten. „Ik zeg niet dat belastingverhoging zeer wel mogelijk is, maar we kunnen er misschien niet aan ontkomen", aldus Andriessen. Naast een verhoging van de be lastingen denkt de bewindsman aan een verschuiving van directe naar indirecte belastingen. Een andere mogelijkheid is dat belas tingbetalers door de inflatie maar een deel terugkrijgen van wat zij te veel hebben betaald. Die maat regel zou volgens de minister zo- Academische ziekenhuizen: Onaanvaardbaar (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN-DEN HAAG - In Leiden komt geen volledig nieuw aca demisch ziekenhuis. Dat valt op te maken uit mededelingen die minister Pais gistermiddag deed na afloop van een gesprek dat hij met de besturen van academi sche ziekenhuizen had gevoerd Het geld dat de minister de komen de jaren in de academische zie kenhuizen wil stoppen is bij lan ge na niet genoeg om alle bouw plannen te verwezenlijken. Meer dan een gedeeltelijke nieuw bouw zit er voor Leiden niet in. In een gezamenlijke reactie hebben de academische ziekenhuizen de bewindsman laten weten dat ze zijn nota onaanvaardbaar, on volledig en onduidelijk vinden. De academische ziekenhuizen konden eerder uitgaan van meerjarencijfers en afspraken, geënt op noodsituaties, waarin de investeringen voor de komende vijf jaar werden geraamd op een totaal van ruim een miljard gul den. Dit bedrag vinden de zie kenhuisbesturen te laag. Het was afgeleid uit het beleid van het ministerie tot omstreeks maart vorig jaar. Nu moet vol gens de nota van minister Pais ongeveer 350 miljoen gulden ex- AARDBEVING - Bewoners van stadjes aan de Middellandse Zee bij Rome zijn vanmorgen vroeg uit hun slaap opgeschrikt door een lichte aardbeving, die verder geen schade of persoonlijke on gelukken veroorzaakte. De beving duurde slechts enkele seconden. Hij werd gevoeld in de stadjes Torvajanica, Ostia en Ciampino, en in de buitenwijken van Rome. tra worden ingeleverd en bezui nigd. De academische ziekenhui zen hebben geëist dat het totale pakket wordt uitgevoerd. Pais liet gisteren doorschemeren dat hij de reactie van de academi sche ziekenhuizen erg laat vindt komen. "Het departement werkt niet met een dubbele boekhou ding. Onze cijfers worden elke derde dinsdag in september open en bloot bekend". Hij wees erop dat er ten opzichte van de begro ting in zijn nieuwe nota 45 mil joen gulden meer voor de ko mende jaren wordt toegezegd aan de ziekenhuizen. De minister noemde het gesprek met de aca demische ziekenhuizen overi gens "goed en constructief'. De besturen van de ziekenhuizen echter eisen nader overleg over wat voorrang moet hebben ten aanzien van nieuw- en verbouw, ook voor de jaren na 1983. Uitstel, afstel of vertraging leidt tot no deloze kostenverhogingen. De ziekenhuizen hebben besloten de onaanvaardbaarheid van de ont stane situatie te bespreken met de commissies uit de Tweede Kamer voor onderwijs en weten schappen en voor volksgezond heid. Op 1 juni hebben de academische ziekenhuizen opnieuw een ge sprek met minister Pais. Tot die datum weigert het Leids acade misch ziekenhuis, dat door de be zuinigingen het zwaarst lijk te zijn getroffen, elk commentaar (Zie verder pagina Leiden) MS maakt mode betaalbaar in meer dan 50 vestigingen. tooV Uitgebreide kollektie blou- sons en jacks. In verschillende aktuele stoftypes en alle mode kleuren. Deze matlak blouson kollektie. V.a Maten 34-50

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 1