YYD wil af van leerplicht voor 16 en 17-jarigen Frankrijk en West Duitsland tegen werktijdverkorting BRITTEN BLIJVEN TEGEN HOGE LANDBOUWPRIJZEN Akkoord tussen bonden en Akzo Om jeugdwerkloosheid tegen te gaan Markt berichten DINSDAG 15 MEI 1979 ECONOMIE PAGINA 19 (Van onze correspondent) BRUSSEL - Frankrijk en Duitsland staan negatief te genover werktijdverkorting als middel om meer mensen aan iverk te helpen. Andere EG-landen, zoals Nederland, vinden dat zeer voorzichtig te werk moet worden gegaan. Dit bleek gisteren in een dis cussie tussen de ministers van financiën van de Negen over de economische gevolgen van werktijdverkorting De Negen kwamen overeen dat nog diepgaande studies nodig zijn voordat eventueel een be slissing over een Europese aanpak van werktijdverkor ting kan worden genomen. Pas in het najaar is de tijd daar misschien rijp voor, al dus deskundigen. De werk tijdverkorting zou vandaag eveneens worden besproken door de ministers van sociale zaken uit de Europese Ne gen. Alleen de Belgische minister Willy Claes (economische za ken) waarschuwde voor het op de lange baan schuiven van dit probleem dat door de Europese vakbeweging met nadruk aan de orde is gesteld onder meer tijdens het congres van het Europees Verbond van Vakverenigingen, dezer dagen in München. De Belgi sche regering streeft naar in voering van een 36-urige werkweek tegen eind 1981, maar wel onder voorwaarde dat de lonen bevroren zullen worden. Het overleg in de Europese mi nisterraad vond plaats aan de hand van een rapport van Europees commissaris Henk Vredeling sociale zaken) over werktijdverkorting. Daarin wordt een overzicht gegeven van mogelijke maatregelen om de arbeidsduur te verkor ten. Maar in een hoofdstuk over de economische gevolgen, afkomstig van Vredelings collega Ortoli (financiën) worden de mogelijke econo mische risico's van werktijd verkorting breed uitgeme ten. Het welslagen van werktijdver korting als middel om het be schikbare werk beter te ver delen, is grotendeels afhan kelijk van de oplossing die wordt gekozen voor het probleem van de looncompen- saties. Iedere compensatie door het bedrijfsleven of de overheid die verder gaat dan de produktiviteitswinst werkt de inflatie in de hand, aldus Ortoli. Uit recente Nederland se studieswaarnaar wordt verwezen, is trouwens geble ken dat zelfs negatieve gevol gen voor produktie en werk gelegenheid mogelijk zijn. Gewaarschuwd wordt tegen „louter boekhoudkundige" berekeningen over de effecten van werktijdverkorting. Zo hebben studies uitgewezen dat arbeidstijdverkorting met 1 procent grotendeels door een hogere produktivi- teit per arbeidsuur wordt ge compenseerd. Soms kan ar beidstijdverkorting worden misbruikt om werknemers versneld af te danken. Ook zal het zwartwerken toenemen ..hetgeen in bepaaldp gebie den toch al zeer groot is". De marges zijn smal, zegt Ortoli in zijn samenvattende conclusie. Het is immers niet realistisch iedere looncom- pensatie uit te sluiten, terwijl anderzijds de loonkosten van de ondernemingen niet om hoog mogen gaan. Bij de ver dere studie zullen de Negen,zo kwamen de ministers nog overeen, vooral aandacht be steden aan de verschillen in de economische ontwikkeling binnen een land, tussen ver schillende sectoren van het bedrijfsleven, ploegendienst en aan de positie van de ont wikkelingslanden. Dit laatste punt werd toege voegd op voorstel van Frank rijk, dat zich tamelijk nega tief opstelde tegenover het nut van arbeidstijdverkorting. Het zijn immers de ontwikke- lings landen die met hun goedkope produkten, bijvoor beeld in de staal- en textielin dustrie, de Europese industrie in moeilijkheden hebbenge bracht, hetgeen onder andere massale ontslagen tot gevolg heeft gehad. DEN HAAG (ANP) - De gedeeltelijke leerplicht voor jon geren van 16 en 17 jaar zou vervangen moeten worden door een gedeeltelijk leerrecht. Bovendien moet de rege ring extra verhogingen van het minimum-jeugdloon te gengaan. Dit staat in de nota "Jeugdwerkloosheid, wat doen wij eraan" van het VVD-tweede-kamerlid De Voogd. In de praktijk is het moeilijk geble- ken om voor jongeren die nog verplicht één of twee dagen per week naar school moeten een goed programma te ontwikkelen. Het verzuim van de leerlingen is dusdanig groot gebleken dat het hele systeem erdoor wordt ont wricht en de leerplichtigen door de opleiding moeilijk inpasbaar zijn in de bedrijven. Bij de invoering van een leerrechl zou de werkweek van 16- en 17-ja rigen maximaal vier dagen vatten terwijl de scholen vooi roepsbegeleidend onderwijs verplicht te volgen eendagspro gramma's zouden moeten WEERRAPPORTEN 'an hedenmorgen 7 uur Sa Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen mist 22 11 onbewolkt 24 9 mist 25 10 mist 23 8 onbewolkt 26 11 mist 20 7 mist 23 11 onbewolkt 25 9 23 13 Zuid Limburg onbewolkt 25 12 0 Aberdeen regen 18 9 01 bew. 20 15 0 bieden. Dit vormingsonderwijs zou kosteloos moeten zijn, maar daarentegen mag de schooldag niet worden doorbetaald zoals nu nog het geval is, zo staat in de no ta te lezen van de heer De Voogd die zelf oud-directeur van een ar beidsbureau is. Minimumloon Het minimumjeugdloon vormt ook een probleem voor de plaat singskansen voor de jeugd op de arbeidsmarkt. Hoewel hij er in zijn nota de nadruk op legt dat verlaging van het jeugdloon niet moet worden nagestreefd, moet de regering extra-verhogingen van het minimum-jeugdloon te gengaan. Tijdens de persconferentie ver klaarde de voorzitter van de WD-fractie, de heer Rietkerk, dat zijn fractie zich in algemene zin achter de nota kan stellen. Hij onderschreef de stelling van de heer De Voogd, dat ten aanzien van de bestrijding van de jeugd werkloosheid niet alleen een be roep op de overheid moet worden gedaan, maar dat ook het parti culier initiatief een doorslage- vende rol zal moeten spelen. In het belang van de jeugd zouden die de verantwoordelijkheid dra gen voor het verminderen van de oorzaken van de jeugdwerkloos heid zoals de ouders, de studie- en beroepskeuzeadviseurs, de schoolleidingen en de leraren en schooldecanen zich beter moet uitrusten. Vooral de ouders, zo zei de heer De Voogd, dienen wat betreft de be roepskeuzemogelijkheden voor hun kinderen beter te worden voorgelicht. Hij dacht hierbij on der andere aan voorlichtingspro gramma's op scholen, deelname aan programma's van de open- school of andere vormen van volwassenen-educatie. De heer De Voogd sprak de hoop uit dat met zijn nota een aanvang kan worden «gemaakt met een discussie over concrete voor stellen ten aanzien van de be- MEDFORD-Benzineschaarste in de Verenigde Staten. Sommige pomp- strijding en het voorkomen van houders hebben er wat op gevonden. Zij bieden een brandstof aan die jeugdwerkloosheid. bestaat uit alcohol en benzine: gasohol. Over nieuwe cao ARNHEM (ANP) - AKZO Nederland heeft gisteravond met de Industriebonden NW, NKV en CNV, alsmede met de vertegenwoordigers van de Unie BLHP een principe-ak koord bereikt over een nieuwe cao. De AKZO-cao blijft een looptijd houden van één jaar, zo hebben de onder handelingspartners ondermeer afgesproken. Voorts is een akkoord bereikt over de uitbreiding van het aantal vrije dagen. De bonden braken het cao-overleg een maand geleden af, nadat AKZO (ruim 24.000 werknemers) met het voorstel was gekomen een cao m te voeren met een looptijd van vier jaar en drie maanden. De onderhandelingen bij AKZO hebben twee maanden geduurd. De In dustriebonden beschouwen de AKZO-cao als voorbeeld voor andere cao's in den lande. Zij verwachten nu de spoedige afsluiting van cao- overleg bij grote bedrijven als Philips en Hoogovens. De uitbreiding van het aantal vrije dagen wordt met name door de Indus triebonden beschowd als werktijdverkorting. De belangrijkste onderhandelaar namens de Industriebonden FNV, Tui- nenburg, zei niet ontevreden te zijn over het akkoord. We hadden na tuurlijk meer gewild, maar we hebben in elk geval een aanzet tot werk tijdverkorting bereikt, zei hij. De AKZO-cao is de eerste cao, die de Industriebonden afsluiten. Tuinenburg verwacht niet dat de andere cao's nu veel problemen zullen geven. Verheugd AKZO-directeur W. J. Wolff verklaarde verheugd te zijn over het principe akkoord. Ons pad ging niet over rozen, maar gelukkig hebben we toch overeenstemming bereikt. Dat is gezien de problemen, waarmee AKZO momenteel te maken heeft, bijzonder waardevol, zo zei ir. Wolff. Het principe-akkoord wordt niet onderschreven door de delegatie van de Vereniging Hoger Personeel (VHP) bij AKZO. Per 1 januari krijgen de AKZO-werknemers, die dan 63 jaar worden of zijn, de gelegenheid tot vrijwillig eerder met pensioen gaan. DEN HAAG (ANP) - Het leven is voor gezinnen met een bruto inkomen van minder dan 31.000 gulden tussen midden maart en midden april 0,6 procent duurder geworden. Duurder werden vooral kleding, schoeisel en vakantie. Goedkoper onder meer koffie, zo heeft het Cen traal Bureau voor de Statis tiek berekend. Van de in Nederland beschik bare goederen en diensten werd 36 procent duurder met een invloed op het totale pakket van plus 0,7 procent. Negentien procent werd goedkoper met een invloed van min één procent. Voor de Prijzen met 0,6 procent gestegen resterende 45 procent bleef de situatie ongewijzigd. Sinds oktober vorig jaar is het leven gemiddeld 1,8 procent duurder geworden, meege rekend een verlaagde weg ing voor medische verzor ging en niet meegerekend de invloed van wijzigingen in de indirekte belastingen en subsidies. In een toelichting op de cijfers van het CBS heeft een woordvoerder van het mi nisterie van economische zaken verklaard dat de pri js- stijging in april precies overeenkomt met de raming van het centraal Planbureau voor 1979. De stijging van 1,8 procent tus sen oktober en april klopt ook met de in het centraal economisch plan opgenomen raming. Dit getal zal als ba sis dienen voor de prijscom pensatie in de lonen per 1 ju- Metaal wil weer praten Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locamo Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs licht bew. 24 onbewolkt 23 onbewolkt 28 onbewolkt 25 onbewolkt 24 onbewolkt 21 licht bew. 12 onbewolkt 19 onbewolkt 21 mist 22 onbewolkt 29 licht bew. 24 mist 26 onbewolkt 22 onbewolkt 29 onbewolkt 25 onbewolkt 26 onbewolkt 17 onbewolkt 22 zwaar bew. 18 onbewolkt 25 onbewolkt 27 11 0 3^r w. licht bew. 23 15 0 hierna geheel bew. 20 11 0 ganger PERPIGN AN (Reuter) - De r minister van landbouw van Groot-Brittannië. Peter Walker, heeft gisteravond in Perpignan zijn eis op tafel gelegd: de Euro pese landbouwprijzen moeten dit gaal verzetten tegen ae alsmaar toenemende overschotten van agrarische produkten en de ge stadig toenemende lasten die dat voor de belastingbetaler met zich meebrengt. Vastberaden moet de optreden tegen EG gaan opti len de minsiters van landbouw van de EG zich in Luxemburg gaan beraden over de landbouw prijzen voor het landbouwjaar Eind maart moester eigenlijk al van ae landbouwprijzen, maar Italië zal vermoedelijk op een be vriezing van de prijzen aandrin gen. Walker zei dat het lid van de Europese Commissie (dagelijks EG-bestuur) belast met land- DEN HAAG (ANP) - De metaal- werkgevers (FME) zijn bereid in te gaan op het voorstel van de In dustriebonden NVV en NKV om nog eenmaal bij elkaar te komen over de cao-grootmetaal 1979. Het gesprek zal plaatsvinden op 23 De bonden hebben het laatste bod van de werkgevers afgewezen, maar wilden niettemin nog een maal met hen praten. Bij dat bod hadden de werkgevers hun aan vankelijke eis van een cao met een looptijd van 27 maanden la ten vallen. Bij hun laatste bod gingen de metaalwerkgevers op andere punten echter aanzienlijk minder ver dan bij het bod met een cao voor 27 maanden. Minder winst bij NV Brill LEIDEN (ANP) - NV Boekhandel en Drukkerij voorheen E. J. Brill heeft vorig jaar de winst len van f320.699 tot f165 PAARDESPORT - De vierjarige merrie Kleeblatt heeft positief gereageerd op een doping-onder- zoek, nadat Karl-Heinz Hoff mann met het paard een ren over 1400 meter had gewonnen. Bij de dopingproef werden sporen ge vonden van het verboden pijn stillende middel antiphlogisti- cum. De trainer wist van niets. bew. 23 10 VEEMARKT LEIDEN 15 MEI - Pp de markt van dinsdag werden 5861 dieren aangevoerd; totaal 7454 dieren, gespeci ficeerd als volgt slachtrunderen 250; gebruiksvee 853; graskalveren 30; nuch tere kalveren 2365; pony's 14; varkens 955; biggen 66; schapen/lammeren 1213; bokken/geiten 115. Prijsnoteringen slachtvee: slachtrunderen als gisteren Nuchtere slachtkalveren 1,25-2,00 per kg levend gewicht; slachtzeugen 2,25-2,35 per kg levend gewicht. Gebruiksvee: melk- en kaffkoeien 1675-3000; vare- koeien 1550-2400; pinken 1200-1625; graskalveren 700-1200; nuchtere kalve ren rood 390-490; zwart 210-375; biggen 85-95; schapen 190-235; lammeren 200-300; pony's 200-700; geiten 20-100; alles per stuk. Toelichtingen: slachtrun deren aanvoer redelijk, handel redelijk. bouwprijzen. Pas op 18 juni zul- land wil

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 19