„Vaarbelasting voor alle boten invoeren' Zoon Marco Bakker steelt show Commissie wijst bouw koopappartementen af Schippersvoorzitter L. Groenewegen WD-ER VAN DUUN EIST EXCUSES PVDA-ER PETERS DINSDAG 15 MEI 1979 HAARLEMMERMEER - "Al het scheepvaartverkeer zou eigenlijk vaarbelasting moeten betalen net zoals het weg verkeer wegenbelasting betaalt. Alle kosten en rechten zouden dan moeten vervallen. De belasting moet gelden voor alle boten, ook de pleziervaartuigen. Dit zal zeker bij vele binnenschippers weerstand opwekken, want Rijn- vaarders bijvoorbeeld varen zonder een cent te betalen. Maar ook die moeten meedragen in de kosten, moeilijk heden daarover zijn eventueel wel te overwinnen". Aan het woord is de heer L. Groe newegen, voorzitter van de afde ling Rijnstreek van de Koninklij ke Schippersvereniging "De Schuttevaer" en tevens eigenaar van Groenewegens Transport Onderneming. De Schippersvereniging(KSV), die overigens niet alleen schippers onder haar leden telt, stelt zich ten doel de belangen van de bin nenscheepvaart zo goed mogelijk te behartigen en maatregelen te nemen welke dienstig zijn voor de scheepvaart en het scheep vaartverkeer. Eén van deze maat regelen is het op handen zijnde gesprek met de minister van ver keer en waterstaat over de moge lijke heffing van belasting op schepen die de Ringvaart in de Haarlemmermeer willen beva ren. De binnenschippers worden min of meer door de polder Rijns treek ervan beschuldigd de oe- verwallen zodanig te beschadi gen dat het voor het waterschap Groot Haarlemmermeer -onder wiens beheer de Ringvaart valt- bijna niet meer haalbaar is om de schade te bekostigen. Het waterschap liet de provincie enige tijd geleden weten dat het steeds grotere motorvermogen van de vrachtschepen de oevers ernstig beschadigt. Een verzoek van de provincie om een extra fi nanciële bijdrage werd door het ministerie van verkeer en water staat afgewezen. Een woord voerder van het ministerie rea geerde als volgt: "Het gaat hier om regionaal vaarwater en de kosten voor onderhoud zijn in dit geval voor de beheerder". Het waterschap zag in een tolheffing een oplossing en liet dat aan de minister weten. Deze antwoord de er niet afwijzend tegenover te staan. Middeleeuws beheer van de Ringvaart (en haar oevers) af te komen. "Zij zien veel liever dat het een hoofd vaarwater wordt, want dan betaalt het Rijk de onkosten. Het zou een ver keerde zaak zijn als het ministerie een speciale heffing zou goed keuren, want dan is het hek van de dam. Dan gaat elk waterschap in Nederland extra geld heffen en dan valt er in de binnenscheep vaart helemaal niets meer te ver dienen Als alle rijkskanalen vrij zijn, hoe kan het dan zo zijn dat de provincie en het waterschap ons op een middeleeuwse manier be sturen". Bij een hoofdvaarwater kost het bevaren van zo'n rivier of kanaal niets aan doorvaartgelden pro vinciale belasting of kanaalrech ten. Er zijn schippers die van Maasbracht naar Groningen va ren zonder een cent te betalen. "Wat dat betreft zitten we in een slechte regio. We worden hier een beetje gediscrimineerd als je het vergelijkt met de rest van het land", zegt Groenewegen. Ook de beschuldiging dat de vrachtschepen de enige vaartui gen zijn die de oeverwallen doen afbreken, omdat ze een steeds groter motorvermogen krijgen bestrijdt hij: "Ook jachten beho ren tot de scheepvaart. Ik ken motorjachten die twee motoren van elk 85 PK bezitten. Dit is voor een plezierjacht van zo'n twaalf meter helemaal niet nodig. Maar dat zijn de schepen die cje grote hekgolven veroorzaken, die de gaten in de oevers slaan. Deze bo ten varen meestal ook veel harder dan de motordekschuiten, waar van ons expeditiebedrijf gebruik maakt en die maar één motor van 85 PK hebben. Door de uitzon derlijk hoge snelheid van die ple zierjachten ontstaan die hekgol ven. Als ze te hard varen kan het water niet weg". Groenewegen wil niet op de be roepsschippers "katten", maar vindt toch dat de belangstelling van deze scheepvaarders voor de KSV te gering is. "Wij hebben ongeveer 120 leden in de regio; dat zijn er veel te weinig. Toch zijn we zeker belangrijk voor de schipperij. De binnenschippers profiteren mee van de activitei ten die wij als KSV ontplooien om de binnenscheepvaart zo goed mogelijk te laten draaien. Hun belangstelling voor een ver eniging als de onze is echter klein, de meesten zijn nog niet eens lid". Een ander bijkomend probleem voor de provincie is het aantal ei genaren van pleziervaartuigen die aan het water wonen. Deze mensen willen graag een aan- meerplaats voor hun huis. Vaak komen er door die waterweg veel vrachtschepen. De golfslag die deze veroorzaken rukt dikwijls de niet al te stevig vastgelegde jachten los. Overschie "De provincie staat over het alge meen positief tegenover de bin nenscheepvaart. Zo wil zij best wel geld leveren voor de verbete ring van de beruchte 'bocht van Overschie' tussen Delft en Rot terdam. Beide gemeentes behe ren samen deze waterweg, maar zijn al geruime tijd aan het ruziën over het punt wie het opknappen moet gaan betalen. De provincie heeft al toegezegd het geld te le veren", aldus Groenewegen. "Willen de verlangens van de schippers echter goed worden behartigd, dan is het lidmaat schap van de KSV gewoon een noodzaak, hoe meer leden we hebben hoe krachtiger wij zijn", besluit Groenewegen. WALTER BURGERING LISSE - Eigenlijk stal niet Mar co Bakker zelf de show, maar z'n vijfjarige zoon Richard die een dagje met zijn pa op stap mocht' naar De Keukenhof waar de Tros televisie-opna men van de zanger maakte. Het joch struinde door bloe menperken, immiteerde 'Ome Joop' en bracht regis seuse Kitty Knappert vaak tot grote wanhoop. Want als va der Marco moest opdraven ging z'n zoon er steevast ach teraan. Met de grootste moei te kon hij worden 'weggelokt' en konden er televisie-beel den worden geschoten voor het programma 'Muziek uit duizenden'. Pas in de loop van het volgend jaar zal al die kleurenpracht uit de voor malige tuin van Jacoba van Beieren op de buis te bewon deren zijn. Het was overigens helemaal niet de bedoeling dat Marco zijn zoon zou meenemen naar Lisse. Richard was een week endje bij zijn vader in Am sterdam en zou in de vroege ochtend weer terug gaan naar Bergen waar z'n moeder woont en waar hij een kleu terschool bezoekt. Een tele foontje van de Tros gooide echter roet in het eten. De op namen waren drastisch ver vroegd en zodoende had Mar co geen tijd meer om zijn zoon 'even' naar huis te brengen. Er zat dus niets anders op dan hem maar mee te nemen naar De Keukenhof. En men heeft het geweten dat hij er was Uit de hand Trouwens die opnamen verlie pen toch niet zo zeer op rol letjes. Ondanks het vroege uur op maandag was het be hoorlijk druk in de tuin. En iedereen die de populaire zanger herkende wilde wel even blijven staan. Het kostte soms vele zweetdruppels voor men het publiek einde lijk op die plaats had waar men het wilde hebben. Zelfs Marco's zoon werd het op een gegeven moment zat en riep uit "Hé, papa, wanneer ga je nu eindelijk weer eens een liedje zingen En Kitty Knappert zuchtte: "Och, jon gens, dit loopt verschrikke lijk uit de hand." Net toen men orde op zaken had gesteld en de opnamen waren begonnen stapte een al op leeftijd zijnde vrouw pardoes het beeld in. Ze greep de hand van Marco Bakker en hup pelde vrolijk met hem mee tussen de perken kleurrijke tulpen. Met andere woorden Concentratie tijdens de tv-opname Tijdens tv-opnamen in Keukenhof Naar huis En dan die andere vrouw. Het kostte de grootste moeite om haar tegen te houden. Ze was op weg naar de uitgang en wilde per se over het paadje waar men bezig was met het maken van televisiebeelden. Met 'zachte' hand kon ze uit eindelijk van haar voornemen worden afgebracht en via een omweggetje naar haar auto worden geleid. Dè klapper kwam eigenlijk pas aan het einde van de opna men. Want toen ging Marco Bakker links en rechts bosjes bloemen uitdelen aan bezoe kers van De Keukenhof. Bij die gelegenheid kwam er een vrouw naar hem toe en bedel de om een handtekening. Omdat ze niet zo gauw een papiertje kon vinden en nadat aanvankelijk een eerste bal pen weigerde te functioneren, stroopte ze de mouw van haar bloes op en liet de handteke ning op haar arm zetten Samen met twee bejaarde da mes op de foto was het laatste 'wapenfeit' van de operette zanger. Vlak voor dat Marco De Keukenhof verliet vertel de hij nog dit jaar drie lang speelplaten te zullen gaan maken: één met liedjes over elke Nederlandse provincie, een kerstplaat en een lp sa men met Christina Deute- kom. Kauwend op een broodje kaas verliet Marco in de loop van de middag De Keukenhof. 'Geen drempel voor afspraken met Huisvesting' LEIDEN - Voor de tweede maal in successie hebben burgemeester en wethouders vragen van het Pvd A-raad slid Joyce Hes beantwoord over o.m. de toegan kelijkheid van bureau Huisves- Plan Huisvesting Werkende Jongeren aan Plantage LEIDEN - De Stichting Huisves ting Werkende Jongeren, die in beroep is gegaan tegen het be sluit van Burgemeester en Wet houders om geen vergunning te verlenen voor de bouw van 23 koopappartementen in de tuinen van twee huizen aan de Plantage, is door de gemeentelijke com missie voor de beroepsschriften in het ongelijk gesteld. Een meerderheid van de commis sie staat op het standpunt dat in het bouwplan niet wordt voldaan aan de parkeereisen die door de gemeente worden gesteld. Vol gens het college van B en W is in de directe omgeving van de bouwplaats onvoldoende ruimte aanwezig om een grotere par keerdruk op te vangen. De Stich ting Huisvesting Werkende Jon geren meent daarentegen dat het niet mogelijk is om op het eigen terrein parkeerruimte te realise ren. De stichting denkt dat in de omgeving wel voldoende par keergelegenheid te vinden is en vindt he' merkwaardig dat de gemeente voor dit plan een par- keernorm hanteert die voor an dere plannen niet gold. De Stichting Huisvesting Werken de Jongeren is sinds mei 1975 be zig met het bouwplan aan de Plantage/Utrechtse Veer. De Jubilerend Njord houdt open dag plannen zijn vanaf het begin op felle tegenstand gestuit van om wonenden. Die vrezen behalve een toenemende parkeeroverlast ook grotere gevaren op het kruis punt Zijlsingel/Utrechtse Veer Bovendien menen zij dat door de voorgenomen nieuwbouw een fraai stuk privé groen verloren zal gaan. B en W hebben de gevraag de bouwvergunning geweigerd omdat behalve aan de parkeer- norm ook niet zou zijn voldaan aan een aantal voorschriften uit de Leidse bouwverordening. De commissie voor de beroeps schriften is bij haar toetsing van het bouwplan hoofdzakelijk in gegaan op de parkeereis. Een meerderheid in de commissie (3 tegen 2) vindt dat het bouwplan niet aan de gestelde normen vol doet en heeft het beroep van de stichting daarom ongegrond ver klaart. De volledige overwegin gen van de commissie volgen nog later deze week. Mr. J.H.A. Lins- kens, voorzitter van de Stichting Huisvesting Werkende Jongeren laat desgevraagd weten tamelijk verwonderd te zijn over de uit spraak van de commissie. "We wachten eerst de complete uit spraak van de commissie af, en daarna zal het bestuur van de stichting zeker overwegen om te gen het besluit in hoger beroep te gaan", aldus mr. Linskens. LEIDEN - In het kader van het 21- ste lustrum - de vereniging be staat deze maand 105 jaar - houdt studenten roeivereniging' Njord' morgen een open dag. Afgevaar digden van de roeivereniging zullen op de Haarlemmerstraal- Donkersteeg het winkelende publiek aanmoedigen om op de Morsweg het middagprogramma te bekijken. Om half twee begin nen op de Morsweg de scholie renwedstrijden. Zo'n 200 mid delbare scholieren binden dan de strijd aan met Njordroeiers om de grote cup, die door burgemeester en wethouders ter beschikking is gesteld. Om vijf uur laten af gevaardigden van de politie, brandweer, wethouders, plant soenendienst. slagers en Leidsch Dagblad zien in hoeverre zij de roeisport machtig zijn. LEIDEN - VVD-raadslid Van Duijn eist dat Pvd A-fractievoor zitter Peters publiekelijk zijn verontschuldigingen aanbiedt voor diens uitspraak dat Van Duijn zich in de Leidse gemeen teraad herhaaldelijk schuldig maakt aan "gebral". Peters zei dit vrijdagavond tijdens een ledenvergadering van zijn partij bij een beoordeling over de opstelling van de VVD in de raad. De PvdA-fractievoorzitter noemde de samenwerking loyaal, schatte dat het 1 mei-besluit (vrije dag ambtenaren) voor de VVD moeilijk te verteren moet zijn geweest, "maar" - zei hij let terlijk - ,,het bleef bij het gebrui kelijk gebral van Van Duijn". Van Duijn heeft de PvdA-fractie voorzitter in een brief om veront schuldigingen gevraagd. Hij zegt de woorden van Peters te ervaren als "intolerabel" en "direct bele digend aan mijn persoon". Het VVD-raadslid zegt de verdere samenwerking met de PvdA af hankelijk te stellen aan de wijze waarop Peters zyn woorden in trekt. In zijn brief aan de PvdA-fractie- voorzitter schrijft Van Duijn let terlijk ..De wijze waarop wij als V VD-fractie, en zeker ook ik per soonlijk, tot nu toe in onze coali tie met uw fractie loyaal hebben samengewerkt laten uitspraken als de Uwe, direct beledigend aan mijn persoon niet toe. Het openlijk toegeven van het, in dit licht, intolerabele van uw woorden en uw verontschuldi gingen hiervoor, zullen voor mij bepalend zijn voor de mate van loyaliteit, zowel in de raad en commissies als beïnvloedend in mijn fractie, waarmee ik de reste rende jaren met u en uw fractie zal willen samenwerken", aldus Van Duijn. ting. Het PvdA-lid stelde de vra gen naar aanleiding van het nieuwe afsprakensysteem dat het bureau sinds kort hanteert. Ook vraagt ze zich af of er wel contact is tussen bureau Huisvesting en de Sociale Dienst. Zoals bekend liepen pogingen van een mede werkervan de Dienst om contact op te nemen met Huisvesting over Wil Boon. die al bijna twee jaar met haar drie kinderen op een kamer in opvangcentrum Cortona woont, op niets uit. 3 en W geven in de beantwoording van de tweede serie vragen toe dat door een aantal omstandig heden" het overleg tussen beide diensten de laatste tijd niet heeft gefunctioneerd. Wel vindt vol gens het college overleg plaats tussen bureau Huisvesting en maatschappelijk werk. Slechts bij uitzondering leidt dit overleg tot versnelde registratie of aan bieding van woonruimte. 3 en W schrijven nogmaals geen enkel signaal' te hebben bin nengekregen over een eventuele drempel die voor het maken van een afspraak met ambtenaren van Huisvesting zou bestaan. Volgens het college wordt er met iedere woningzoekende die dat wenst een afspraak gemaakt, ten zij het iemand betreft die in een kort tijdsbestek een aantal af spraken heeft gehad "zonder dat nog zinvolle informatie werd uit- gev eld." Volgens het college is de enquête, die het bureau momenteel houdt over de bevind ingen van de cliën ten met het nieuwe systeem vol strekt anoniem. De enquête heeft geen enkele wetenschappelijke pretentie en legt weinig beslag op de personele capaciteit. Schooljeugd actief bij start Witte Singelplan LEIDEN - Minister A. Pais (on derwijs en wetenschappen) zal morgen het startsein voor het Witte Singelplan (nieuwbouw universiteit) verrichten temidden van Leidse schooljeugd. Delega ties van zeven middelbare scho len zullen de bewindsman by dit gebeuren zeven zogenaamde 'ta felen' aanbieden. Deze tafelen zullen de scholieren de komende maanden vullen met hun 'wijsheden' over de universi teit. Het is de bedoeling dat de zeven tafelen een plaats krijgen in de zeven gebouwen van het Witte Singelplan. De universiteit is dan voor zyn bestaan verrykt met de filosofieën van de Leidse schooljeugd anno 1979. De tekst op de tafelen zal bestaan uit zinnen van opstellen, die de middelbare scholieren ter gele genheid van het officiële begin van de universiteitsbouw schrij ven. De scholieren krijgen hier voor morgenmiddag in het Aca demiegebouw allerhande infor matie over de Leidse universiteit. De oevers van de Ringdijk in de Haarlemmermeer die ernstig zouden zijn beschadigd door de vrachtvaart.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 17