Berti vogts: afscheid zonder traan ,Vrij gemaakten stichten eigen zendingsinstituut Damesvoetbal AUSTRALIË WINT DE TENNISBEKER GIS mm Opleiding in Oegstgeest niet langer aanvaardbaar Campagne sancties tegen Zuid-Afrika DINSDAG 15 MEI 1979 In vrijgemaakt-gereformeerde kring wordt op het ogenblik druk gewerkt aan een eigen zendingsopleidng, ter ver vanging van die aan het Hendrik Kraemer-instituut (zen dingsschool) te Oegstgeest. Al jarenlang bestaat in vrijge maakt-gereformeerde zendings kringen een zekere onvrede over het feit dat de toekomstige zen delingen van deze kerken voor hun praktische opleiding min of meer zijn aangewezen op het Oegstgeester instituut. Volgens een medewerker van het blad "Kerknieuws" menen de vrijge- maakten dat de opleiding in Oegstgeest meer en meer in de greep van het "valse oecumenis- me" is gekomen. AJ in 1968 stelde een van de zende lingen, die er toen zijn opleiding kreeg, de vraag of verdere deel neming nog wel verantwoord was. Pogingen in de daarop vol gende jaren om een eigen oplei ding te beginnen leden schip breuk, onder meer omdat er te weinig vrijgemaakten beschik baar waren voor de niet-theolo- gische vakken, zoals oriëntatie op land en volk, taalstudie, hygiëne, volksziekten en voedingsleer. Wel besloten de plaatselijke uit- Bluyssen blijft voor losmaking ambt-celibaat De kwestie van de wijding van ge huwde mannen is in Rome geblokkeerd. Dat verklaarde bis schop Bluyssen van Den Bosch als antwoord op een aanbeveling van zijn pastorale raad. "Ik heb meermalen gepleit voor deze mogelijkheid, maar de paus heeft zich onlangs duidelijk uitgespro ken in een brief aan alle pries ters". Bisschop Bluyssen zelf blijft voor stander van een ontkoppeling van ambt en celibaat. Maar tege lijk wil hij aan de positieve waar de van het celibaat niets afdoen. Vrouwen moeten, volgens hem, evenals andere leken allerlei ta ken in de kerk kunnen vervullen, ook een volledige dagtaak. Met het ambt ligt de zaak voor de vrouw moeilijk, zo zei de bis schop. Hij meende echter dat er maar weinig vrouwen zijn die zich voor een volledige functie beschikbaar zouden stellen. De bisschop van Den Bosch be loofde zijn pastorale raad er bij jongeren op te zullen blijven aan dringen priester te worden. "Maar", zo voegde hij eraan toe, "je moet dat nu ook weer niet te gek maken. Zo'n oproep moet wel authentiek blijven". zendende kerken de zen'dings- kandidaten na hun opleiding in Oegstgeest nog een eigen exa men af te nemen, dit met het oog op bepaalde gereformeerde zen dingsbeginselen. Toen bleek dat de studenten van het Hendrik Kraemer-instituut voortaan verplicht zouden zijn "intern" te gaan met als gevolg een intensievere deelneming aan het oecumenisch gebeuren bin nen dit instituut werd beslo ten de opleiding zelf ter hand te nemen. Ook de aankondiging dat het aantal niet-hervormde en niet-gereformeerde studenten zou worden ingekrompen heeft hierin meegespeeld. In oktober vorig jaar sprak het "college van samenwerking" van de zeven uitzendende vrijge maakte kerken uit, onder de ge geven voorwaarden en gezien de inhoud van de Oegstgeester op leiding het volgen van die cursus niet langer aanvaardbaar te ach ten. Een structuurcommissie is nu be zig met de voorbereiding van een eigen missionair instituut, dat naar alle waarschijnlijkheid in Kampen zal worden gevestigd. Zoals het er nu naar uitziet, zal die opleiding ook wel enkele "dwarsverbindingen" krijgen met de theologische hogeschool van de Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt. De zendingslector drs. M. K. Drost is in de toekom stige opleiding een actieve rol toegedacht, zo meldt "Kerk nieuws". Hij gaf aan de vrijge maakte hogeschool in Kampen al les in de zendingswetenschappen voordat de synode van Gronin gen hem vorig jaar tot lector be noemde. Onlangs aanvaardde hij die functie met een openbare les over "Woord en daad". In een vraaggesprek met het (vrij gemaakt-gereformeerde) Ne derlands Dagblad verklaarde ds. R. Houwen, predikant van de zendende kerk te Spakenburg- Zuid en lid van de structuur commissie, dat het in eigen hand houden van de opleiding nog niet betekent dat ze uitsluitend voor vrijgemaakte zendingskandida ten bestemd is. Er zouden ook anderen mee geholpen kunnen worden. Voor aan aantal vakken zal bovendien voorlopig nog wel een beroep gedaan moeten wor den op docenten buiten eigen kring. Op het ogenblik bereiden zes pre dikanten en een landbouwkun dige zich voor op hun uitzending naar een van de. vrijgemaakte zendingsgebieden. naakt-gereformeerde Latijn. In haar jaarvergadering te Utrecht heeft de Vereniging voor Latijnse Liturgie de uitgave aan gekondigd van een nieuw Ro meins zondagsmissaal voor de kerkgangers. Dat is gebaseerd op het sinds februari van dit jaar voorgeschreven Nederlandse al taarmissaal voor de eucharistie vieringen. De nieuwe uitgave, die is tot stand gekomen in overleg met de Nationale Raad voor de Liturgie en rond kerstmis dit jaar beschikbaar komt. zal zowel Ne derlandse als Latijnse teksten bevatten. Jaarboek. Het nieuwe jaarboek van de Christelijke Gerefor meerde Kerken in ons land ver meldt een zielental van ruim 74.000. In het noorden, oosten en zuiden groeien deze kerken, maar in het westen loopt het ledental terug, in de afgelopen periode met 100 belijdende leden en ruim 1000 doopleden. Het aantal plaat selijke kerken bleef gelijk: 175. Er zijn 115 predikanten in gewone dienst en 21 in bijzondere dienst (onderwijs, zending en geestelij ke verzorging). Naar andere ker ken gingen vorig jaar 944 christe- lijk-gereformeerden over, maar 971 mensen uit andere kerken sloten zich bij hen aan. Ruim 180 leden gingen weg zonder zich bij een andere kerk te voegen, en 188 leden werden om uiteenlopende redenen "uitgeschreven". De Nunspeetse predikant J. H. Ve- lema constateert in zijn jaarover zicht, dat er in de gereformeerde gezindte in ons land nauwelijks meer besprekingen zijn om tot meer eenheid te komen. Hemelvaartsdag. Youth for Christ Nederland houdt volgen de week donderdag. Hemel vaartsdag, een "jongerenmani- festatie" in het RAI-gebouw te Amsterdam. Die begiunt om 11 uur. Het eigen kleintheater "Op Vrije Voeten" vult het middag programma. Er is veel variatie die dag: zang, muziek, toespraken, sprekershoeken, aan "anti show" en een markt met informa tiestands. Om half 8 verzorgt ds. George Brucks de sluiting. Op deze meeting worden ten minste 10.000 jongeren verwacht. Oude ren zijn uiteraard ook welkom. De NS zal extra intercity-treinen inzetten. De hervormd-gereformeerde jeugdbonden in de Hervormde Kerk hebben diezelfde dag hun jaarlijkse ontmoeting in de Ex- pohal te Hilversum (half 11). Het thema is: "Eenderen toch anders zijn van christenjongeren in deze wereld". Het programma ver meldt behalve toespraken ook samenzang, het optreden van zanggroepen en streekkoren en muziek. Geluid Cassettes. Met ingang van 1 juni zal het weekblad "De Waarheids vriend", de officiële spreekbuis van de Gereformeerde Bond in de Hervormde Kerk, ook in ge luidscassette verschijnen. Dit is een uitbreiding van de activitei ten van de Christelijke Blinden bibliotheek in Ermelo. De uit breiding is mogelijk geworden door de vergrote studiocapaciteit in het vorig jaar in gebruik geno men nieuwe gebouw. Delft. De pastorale raad van het bisdom Rotterdam heeft in een motie bisschop Simonis drin gend gevraagd geen maatregelen tegen de Delftse stu dentenparochie, wier oecumeni sche activiteiten bij de bisschop op bezwaren zijn gestuit. Beroepingswerk. Hervormde Kerk: beroepen te Heerenveen R. M. K. van der Grijp Naardcn (laatstelijk predikant in Brazilië), te Woudenberg G. van den End Papendrecht; aangenomen naar Velsen (deelgemeente Braam bos) J. Verdonk Westerbork, de benoeming tot pastor aan de Va- leriuskliniek te Amsterdam A. W. Vlieger Denekamp, de benoe ming tot geestelijk van het Dia- conessenhuis te Meppel M. A. van der Leun Apeldoorn. Gereformeerde Kerken: beroepen te Goes J. T. Landman Zuid- Beijerland: aangenomen naar IJmuiden B. de Boer Workum, naar Bunschoten-Spakenburg J. H. Nawijn Varsseveld. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: aangenomen naar Spa kenburg-Noord H. Mostert Hoo- geveen, naar Leeuwarden P. Schelling Middelburg; bedankt voor Zuidlaren en voor Vlaardin- gen J. M. Goedhart Zwolle, voor Hattem M. H. Oosterhuis Wage- ningen. Christelijke Gereformeerde Ker ken: bedanktvoor Leiden E. Slofstra Broek op Langedijk, voor Utrecht-Noord A. Baars Urk; beroepen te Westzaan A. van de Weerd Zeist. Gereformeerde Gemeenten: be dankt voor Gorinchem A. Hoo- gerland Krabbendijke. Nederlandse Protestantenbond: benoemd tot voorganger te Brielle F. Klijnsma Sassenheim. Overleden: D.H.BiesmaLisse,72 jaar, was chr. gereformeerd pre dikant in Drogeham, Hoogeveen, Haarlem en Lisse. Rouwdienst morgen half 2 in kerk Veldhorst straat. Advies aan Britse Raad van Kerken: De afdeling voor internationale zaken van de Britse Raad van Kerken meent dat als Zuid-Afrika op zijn huidige weg verder gaat het geweld en bloedvergieten zullen voortduren. Daarom stelt zij de raad voor, een campagne te gaan voeren voor economische sancties tegen dit land. De kerken, zo meent de commissie internationale zaken, moeten proberen, van elke Britse regering de belofte te kriigen dat zii voorstellen in de Veiligheidsraad voor sancties tegen Zuid-Afrika zal steunen of op z'n minst daarover geen veto zal uitspreken. Het rapport van de afdeling zal later dit jaar worden besproken in een vergadering van de Britse Raad van Kerken, het vertegenwoordigend lichaam van de belangrijkste kerken in Groot-Brittannië. De afdeling was gevraagd, een rapport op te stellen "om de Britse kerken en de regering te helpen aan een bijdrage tot beëindiging van de apartheids politiek en de opbouw van een rechtvaardiger maatschappij in Zuid- Afrika". Waarschuwing Het Britse rapport verwacht niet, dat spoedig voorstellen voor dergelijke maatregelen bij de Veiligheidsraad zullen worden ingediend. Daarom moeten de kerken alvast ijveren voor regeringsbeslissingen die de stroom van kapitaal, technologie en kennis tegengaan. Die stroom, aldus de commissie internationale zaken van de Britse Raad van Kerken, versterkt de mogelijkheden van Zuid-Afrika om internationale druk te weerstaan. Het zou niet onjuist zijn, deze beperkte sancties te combineren met een waarschuwing aan het adres van Zuid-Afrika: als geen voortgang wordt gemaakt met een meerderheidsregering in een democratisch regerings stelsel, zal Groot-Brittannië zelf in de Verenigde Naties het initiatief nemen voor krachtiger maatregelen, waaronder het opleggen van een olie-embargo. MÖNCHENGLADBACH (ANP)- Ze noemdenhem de ter rier van de nationale ploeg. Voor velen was hij een voor beeld, anderen riepen uit: "Vogts dat is toch geen voet baller". Maar het broekie dat op zeventienjarige leeftijd bij Borussia door zijn tante werd afgezet en daar altijd is gebleven, groeide uit tot één van de markantste spelers van West Duitsland. 96 Interlands, 416 wedstrijden voor de Bundesliga, enige keren win naar met Borussia van de West- duitse voetbaltitel en beker, voetballer van het jaar en een maal wereldkampioen toen hij met het Westduitse elftal in 1974 in München de wereldbeker won door een 2-1 overwinning op Ne derland. Van der Mije blijft op kop MIJDRECHT (ANP) - Cathy van der Mije heeft ook na de vierde ronde van het toernooi om het Nederlands schaakkampioen schap voor dames de leiding we ten te behouden. De titelhoudster won met wit van Liset Boro wski en heeft nu 3,5 punten. De vierde ronde kende slechts één remisepartij. Cora van Gent deelde de punten met Ada van der Giesen. Overige uitslagen: Carla Bruinen berg - Riek Spook 1-0, Anneke Schol - Erica Belle 0-1, Hanneke van Parreren - Ellis Vogel 1-0, Jeanette Mulder - Mieke van Eist 1-0. Stand aan kop: 1. Van der Mije 3.5 punten, 2. Belle, Van Parreren en Van Gent 3. Voor Berti Vogts is het einde van zijn carrière nabij. Vanavond neemt hij afscheid van zijn publiek in een wedstrijd tegen het Westduitse nationale elftal. Maar het wordt een afscheid zon der tranen, zoals hijzelf zegt. "Na tuurlij k zal het mij iets doen als ik afscheid neem van het publiek. Maar een traan zal ik niet laten. Na mijn afscheidswedstrijd zal ik nog een paar wedstrijden voor Borussia spelen. Het echte af scheid komt voor mij in de twee de wedstrijd tegen Rode Ster, als we op 23 mei in Düsseldorp de UEFA Cup hebben veroverd. Dat moet lukken na dat gelijkspel (1-1) in Belgrado. Dat zou voor mij het ware afscheid zijn". Berti Vogts heeft, evenals Johan Cruijff, er nimmer een geheim van gemaakt dat hij "op tijd" met Ceulemans nog ongeslagen LIMA (ANP) - In het toernooi om het wereldkampioenschap biljar ten driebanden, dat in Lima wordt gespeeld zijn na de derde rode nog drie spelers ongeslagen: Raymond Ceulemans, de Pe ruaan Humberto Suguimizu en de Japanner Nabuoki Kobayashi. Berti Vogts de voetbalsport zou stoppen. De inspanningen die hij in vijftien jaar heeft moeten leveren zijn hem teveel geworden. Zijn be sluit om na afloop van dit seizoen af te haken werd versterkt gedu rende de periode dat hij revali deerde van een beenbreuk. Vorig jaar augustus liep de terrier in een oefenwedstrijd van Borussia een gecompliceerde beenbreuk op. Het herstel duurde maanden. "Juist in die maanden heb ik ern stig kunnen nadenken over mijn toekomst. Ja, toen stond mijn be sluit helemaal vast: wegwezen na dit seizoen. Het aanbod dat ik van de Westduitse voetbalbond kreeg om de jeugd onder myn hoede te nemen trekt me helemaal aan. Een uitdaging, speuren naar jong talent. Echter dat niet alleen. Ik zal ook proberen ze discipline bij te brengen. Discipline en karakter, twee woor den die uitstekend van toepas sing zijn op de voetballer Vogts. Twee uitspraken van trainers die met Vogts hebben gewerkt, be wijzen dat. Helmut Schön, de oud-trainer van het Westduitse elftal: "Berti Vogts was zeker niet de speler die een wedstrijd voor een ploeg kon maken. Zijn capa citeiten waren beperkt. Maar zijn inzet was een voorbeeld voor alle profs in West Duitsland". Hennes Weisweiler: "Dankzij zijn wil heeft hij het tot een voetball er van wereldformaat gebracht. Ik houd van die types. Daar heb je meer aan dan vedette". Voor zijn afscheidswedstryd die op de 'Boekelberg' wordt gespeeld, het thuishonk van Borussia Mönchen Gladbach heeft Vogts drie spelers uitgenodigd, om met hem te spelen. Kevin Keegan, de Argentijn Mario Kempes en de Deen Jensen zullen eenmaal het shirt van Borussia dragen. Vogts: "Ik heb Keegan uitgenodigd omdat Kevin op dit moment de ster in de Bundesliga is. Kempes, naar aanleiding van zijn spel tij dens de finales van het wereld kampioenschap voetbal in Ar gentinië en Jensen omdat hij bij Borussia één van mjjn beste vrienden was". De omzet van de wedstrijd be draagt ongeveer 400.000 gulden. Van dat bedrag krijgt Vogts een kwart, maar van die honderddui zend gulden moet Vogts nog wel de huur van het stadion betalen. "Daar maak ik me niet druk om", sprak hij. "Ik heb gedurende mijn periode ook nooit iets weg gegeven en dan bedoel ik op het veld. Als de gemeente een af dracht verlangt, betaal ik. Want het gaat me zeker niet om het gèld". BASEL (ANP) - De Oostenrijk se aanvalsspits van Barce lona, Hans Krankl, die een week geleden bij een auto ongeluk licht gewond werd, is zover hersteld dat hij gis teren met Barcelona in Basel is gearriveerd. Hoewel het nog onzeker is of hij morgen zal spelen, in de finale van het toernooi om de Europa Cup 2 tegen Fortuna Düssel dorp, heeft trainer Rife hem toch meegenomen. In Basel sprak de trainer van Barcelona: "Alle spelers wilden dat hij met ons mee ging. Nu zijn vrouw buiten levensgevaar is heeft Krankl toegezegd. Zelf mag hij bepa- LEIDEN - In de damesvoetbal competitie werd gisteravond een inhaalprogramma afgewerkt in de tweede klasse van de zater dagafdeling. Ter Leede kende in de wedstrijd te gen Abbenes geen enkel probleem getuige de ruime 4-0 zege. De Sassenheimse doelpun ten kwamen op naam van Marja Duim (2x), Gaby Knol, en Carla Charité. In een sportief gespeelde wedstrijd eindigden Alphia en KMD zoals werd begonnen: 0-0. Een sterk spelend Alkmania be haalde een krappe 1-0 overwin ning op Lyra. Monique van Klink zorgde voor de enige treffer. Voetbaljeugcl Leiden wint weer: 3-0 LEIDEN - Het Leids voetbalelftal van 13- en 14-jarigen is kampioen van het district West II geworden. De jeugdige Leidenaars versloe gen gisteravond op het UVS-ter- rein Den Haag met 3-0 door goals van Hans Kruys (UVS), Rick van Heten (Noordwijk) en Ronnie de Roode (Roodenburg). "Leiden" had al eerder Gouda met 5-1 en Rotterdam met 3-0 versla gen in de districtsstrijd van het jeugd plan Nederland. „Krankl zelf mag bepalen of hij speelt" len of hij in staat is om te spe len". Als vervanger voor Krankl heeft Rife Costas en Carras- co achter de hand. In de loop van vandaag en morgen verwacht men in Basel 25.000 supporters uit Barce- lona. DÜSSELDORP (ANP) - Het Au stralische tennisteam heeft giste ren in Düsseldorp de landenbe- ker gewonnen. In de finale ver- Ski-kampioen Collombin op vrije voeten ASCONA - De voormalige winnaar van de wereldbeker op het ski- onderdeel afdaling, de Zwitser Roland Collombin. is gisteren vrijgelaten uit de GEVANGENIS van Verbania (Italië). Collombin was afgelopen zaterdag gearres teerd door Italiaanse politieagen ten, omdat de auto waarin hij reed - een Ferrari - zou zijn ge stolen. Zoals Collombin gisteren bij aan komst in Ascona verklaarde, ging het inderdaad om een gestolen wagen. Alleen kon hij dat zelf niet vermoeden. De verkoper van de auto moet volgens Collombin hebben geweten waar de auto vandaan kwam. De Ferrari werd in Italië in beslag genomen. Tottenham Hotspur heeft gisteren de inhaalwedstrijd in de hoogste afdeling van de Engelse voetbalcompetitie tegen West Bromwich Al bion met 1-0 gewonnen. Voorts speelde Chelsea de thuiswedstrijd tegen Arse nal gelijk met 1-1. Op het programma van toto- gelijk nr. 20 staat als wed strijd nummer 20 vermeld Eintracht Braunschweig- MSV Duisburg. Omdat deze wedstrijd voor de Bundesli ga niet in het komende weekeinde gespeeld wordt, zal voor deze wedstrijd een vervangende uitslag gelden. sloeg de ploeg, die bestond uit John Alexander en Phil Dent, Italië met 2-1. In het eerste enkelspel gunde Alexander, die een zeer goed sei zoen doormaakt, Corrado Baraz- zutti slechts twee games: 6-2,6-0. Adriano Panatta bracht de ploe gen daarna echter in balans door met tweemaal 6-3 te zegevieren over Dent. In het dubbelspel forceerde de ge renommeerde Daviscupcombi- natie Alexander/Dent de beslis sing. De Australiërs versloegen Panatta en Bertolucci met 6-3, 7-6. Met de zege van 2-1 werd de ploeg 160.000 mark rijker. Zowel Tom Okker als Louk San ders heeft gisteren de tweede ronde van het internationale ten nistoernooi van Hamburg niet kunnen bereiken. Okker verloor kansloos van de Amerikaan Peter McNamara. De setstanden waren 4-6, 3-6. Sanders won tegen de Spaanse nummer twee José Higueras de eerste set (6-2), maar daarna was het verzet van de Nederlandse kampioen op buitenbanen ge broken. In de tweede en derde set haalde hij nog vier games: 3-6, 1-6.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 13