-Dinsdag-Hoemdatf-Voordeel: rama Kindermishandeling beslaat. Hoe lang nog. Strijd in Oeganda gaat voort Jeruzalem hoofdstad Palestina" Veel ervaring bij T oonkunst-Orkest Schoolhockey sportief en aantrekkelijk 0,85 1,25 2,48 1,50 SIRE Missionarissen in gevaar DOKOLO/KAMPALA (UPI/AP) - Tanzaniaanse troepen en eenheden van de nieuwe Oegandese regering zijn bij hun opmars in het noorden van Oeganda de stad Lira tot op ongeveer 30 kilome ter genaderd. Lira is een van de drie grote Oegan dese steden die nog steeds in handen zyn van troepen die Amin trouw zijn gebleven. De streek rond de stad is het stam gebied van de Acholi en Langi die het zwaarst geleden hebben on der het tirannieke bewind van Amin. Zeker 100.000 leden van deze twee stammen zouden in de acht jaar van Amins bewind zijn afgeslacht. Inmiddels heeft zuster Janet, een r.k. religieuze, de berichten be vestigd dat zeker twee priesters in Lira zijn vermoord. Een van deze twee, de Italiaanse Guisep- pe Santi, had volgens zuster Ja- net het, naar achteraf gebleken valse gerucht vernomen dat Lira door deTanzanianen was bevrijd. „Kabelnetjes' schrijft aan Leidse raad LEIDEN - De vereniging "Kabel netjes" van Morswijk-bewoners die niet gedwongen willen wor den tot een aansluiting op kabel televisie heeft nu een brief ge schreven aan de Leidse gemeen teraad. Wie wél kabel-televisie wil moet ook maar betalen voor de hogere kosten die voor kabel-weigeraars ontstaan wanneer de gemeen schappelijke antennes toch van het dak gaan, stelt de vereniging. Men wil een discussie in de ge meenteraad op gang brengen, "zodat de bewoners van Leiden \weten waarvoor de diverse par tijen staan en waarbij aspecten als de gedwongen consumptie (van kabel-tv red.) en de maat schappelijke rechtvaardigheid aan de orde komen". Als argument tegen een goedkoop tarief voor de "1 plus 2"-kijker (mensen die aan de luxe van bui tenlandse tv-zenders geen be hoefte hebben) geldt volgens de brief van "Kabelnetjes" dat dan plotseling veel meer mensen al leen Nederland 1 en 2 zouden willen hebben. Als dat echt waar is toont het echter alleen maar aan dat de kabel-tv in een zeer beperkte behoefte voorziet, zegt- de vereniging wijst op het inko mens-aspect. Voor veel mensen die in een flat wonen en dus waarschijnlijk de centrale anten ne straks moeten missen is ande re huisvesting te duur. Tien doden in Nicaragua MANAGUA, NICARAGUA (AP) - Bij .schietpartijen tussen Natio nale Gardisten en guerrillastrrij- ders van het Sandinistische Be vrijdingsfront in Managua en Santa Seresa is gisteren een tien tal mensen om het leven geko men, onder wie drie kinderen en twee Gardisten. Vluchtende inwoners van de zui delijk gelegen stad Santa Teresa meldden dat de Sandinisten gis termorgen om vier uur een post van de Garde aanvielen met zwa re automaitsche wapens. Zij doodden daarbij twee Gardisten. In Managua werden zeven doden gemeld, onder wie drie kinderen. Een regeringswoordvoerder ver klaarde dat de doden waren ge vallen bij een huiszoeking. De Garde zou het vuren van de be woners hebben beantwoord. Hij ging toen met zeven leken, allen christenen, naar de kazerne van de stad. Daar troffen zij ech ter soldaten van Amin aan. Het achttal werd onmiddellijk dood geschoten. In de Oegandese hoofdstad Kam pala werd gisteren aangenomen dat in de noordelijke stad Gulu naar schatting 100 Italianen de laatst overgebleven Europeanen zijn. De stad, die ongeveer 240 kilometer ten noorden van Kam pala is gelegen, is één van de laat ste drie belangrijke Oegandese steden die nog steeds in handen is van troepen die trouw zijn aan de afgezette president Idi Amin. Joseph Müller, een Zwitserse za kenman die op 4 mei uit Gulu ontsnapte, verklaarde gisteren in Kampala dat de meeste Italianen in Gulu missionarissen zijn, werkzaam in het Sint Maria-zie- kenhuis. Zij waren ongedeerd toen Müller de stad verliet. De Zwitser voegde hieraan toe dat de 3000 inwoners van Gulu reeds eerder waren gevlucht. De missionarissen wa ren de enigen die met naar schat ting 100 Amin-getrouwe soldaten achterbleven. De troepen van Amin zouden onder bevel staan van luitenant-kolonel Sebi. In het noorden en oosten van Oe ganda bevinden zich naar schat ting 600 buitenlandse missiona rissen en hun superieuren vrezen voor hun veiligheid. Bovendien zouden honderden burgers door ongedisciplineerde eenheden van Amin zijn gedood. Islamconf erentie 55 FEZ, MAROKKO (Reuter) - Op de tiende conferentie van is lamitische ministers van bui tenlandse zaken die zaterdag werd gehouden in Fez in Ma rokko is Jeruzalem uitgeroe pen tot hoofdstad van Pale stina. De ministers besloten ook tot oprichting van een organisa tie van islamitsche hoofdste den, Jeruzalem inbegrepen, en zij deden een beroep op de 42 leden van de Islamitische Vrouwenhuis mag nieuw pand zelf beheren LEIDEN - Het Leidse vrouwen huis zal wanneer het voormalig bureau huisvesting aan de Hooi gracht in gebruik genomen wordt, zelf het beheer daarvan in handen mogen nemen. Maar an dere vrouwengroeperingen moe ten dan wel de kans krijgen om ook aan de Hooigracht huisves ting te krijgen. Dat meldde PvdA-fractieleider Jit Peters gisteravond uit de beslo ten onderhandelingen die de PvdA-raadsfractie al een tijdje met het vrouwenhuis voert. Hij zei dat het idee om een gemeen schappelijke beheerscommissie te vormen waarin naast het vrouwenhuis ook andere vrou wenorganisaties zouden zitten niet in goede aarde was gevallen. De voltallige gemeenteraad moet trouwens nog een beslissing ne men over de verhuizing van het vrouwenhuis, dat nu aan de Nieuwe Rijn zetelt. Over een eigen pand voor de "Partij van de Arbeid wordt momenteel met aanverwante organisaties gepraat. Organisatie (ICO), meer fi nanciële en politieke steun te geven aan de campagne om Israël uit Jeruzalem te ver drijven. Gastheer koning Hassan van Marokko is gekozen tot voor zitter van een speciaal comité ter coördinering van de isla mitische Jeruzalemcampag- ne. De ministers hebben een motie aangenomen waarin het „uit buiten van de mens en de hulpbronnen" in Palestina en in de bezette Arabische ge bieden wordt gehekeld. De akkoorden van Camp David hebben zij afgewezen en zij hebben Israëls „politiek van agressie" veroordeeld. De islamitische ministers be tuigden hun steun aan de Afrikaanse bevrijdingsbewe gingen. Basisbeweging Nederland in nieuwe fase AMSTERDAM (GPD) - Basis en bevrijding, dat zijn de kernwoorden waarmee de Basisbeweging Nederland een nieuwe fase van haar be staan is ingegaan. Een fase waarin deze kerkelijke bewe ging zich groepeert rondom een "visie en program" op ba sis waarvan nieuwgroepen zich kunnen aansluiten bij de beweging die inmiddels de vorm van een vereniging heeft aangenomen. Zo'n 900 mensen konden zater dag in de Amsterdamse Do- minicuskerk een plaatsje krijgen, en die waren er ook. Het karakter van de congres dag van de Basisbeweging Nederland werd overigens niet erg duidelijk. De oprich ting van de vereniging bleek al een feit te zijn doordat ver tegenwoordigers van 20 tot 30 groepen tevoren hadden laten weten in te stemmen met vi sie, program en structuur. Een structuur die sterk doet denken aan de al eeuwenlang beproefde reformatorische kerkorganisatie: groepen (gemeenten) met vertegen woordigers in een raad (syno de) met daarboven een be stuur (moderamen). De stemmingen vinden plaats in de raad, de groepen gehoord hebbende. Dode en vijf gewonden bij ongeluk ROTTERDAM (ANP) - Bij een bot sing tussen drie auto's op rijks weg 13 (Rotterdam-Delft) is in de nacht van zaterdag op zondag een man om het leven gekomen en zijn vijf mensen gewond. De poli tie vermoedt, dat het ongeluk ge beurde door een verkeerde in haalmanoeuvre, waarbij een auto door de vangrail op de andere rij baan terecht kwam en in brand vloog. De bestuurder moest door de brandweer worden bevrijd. Hij overleed in de loop van de nacht in het Dijkzigtziekenhuis. Het is de 28-jarige in Rotterdam wonende Turk S. Basol. De ande re twee auto's sloegen verschei dene malen over de kop. De drie auto's zijn volledig vernield. Door het ongeluk was er een uur geen verkeer mogelijk op de rijksweg. Op de foto de vernielde auto van het dodelijke slachtof fer. Basisgroepen komen meestal voort uit onvrede met de be staande al dan niet plaatselij ke kerkelijke situatie, de li- thurgie, de kerkstructuur, de geringe voortgang van de oe cumene. In vele tientallen groepen, in grootte variërend van enkelingen tot duizend of meer, zet men zich af tegen het bestaande, en zoekt men naar nieuwe vormen op ve lerlei terrein. Men zet zich in voor verdrukte groeperingen elders in de wereld, maar ook voor de mensen die niet aan de bak komen in eigen land. MAANDAG 14 MEI 1979 Kostelijk kinderspel LEI DEN - Dafna en Remco Holtzer uit Oegstgeest en Marise Deleau en Lonneke ten Hooven uit Lei den waren zo maar vier van de vele kinderen, die zich gister middag, ondanks het mooie weer, kostelijk vermaakten op de achterzolder van het LAK-thea- ter, waar ze door de leden van de Coöperatieve Vereniging 'Tow Uw Dienst' (T.U.D.) uit Amster dam in de gelegenheid werden gesteld een bar te maken en een boot, een document, alsmede een vruchtenboom. Dafna en Remco waren bezig met het décor, ter wijl Marise en Lonneke een pruik maakten voor het kindertoneel- stuk 'Echt Gebeurd'. De toch nog ruim honderd kinderen waren door T.U.D. in drie groepen ver deeld. Twee groepen op de ach terzolder en één groep in het theater, waar o.l.v. een T.U.D.-medewerker ipdianen- geluiden werden geoefend. Het was aandoenlijk om te zien hoe dat ene kleine meisje een stukje papier bij trompettist/komponist Ad Ros ging ophalen. 'Echt Ge beurd' werd in het kader van de herdenking van het 400-jarig be staan van de Unie van Utrecht, geschreven door een aantal leden van T.U.D. voor kinderen van 5 tot 11 jaar, in opdracht van de 'Stichting Herdenking Unie van Utrecht 1579-1979. De spelers blijken dan 'vergeten' te hebben kostuums te maken en décors te bouwen. De kinderen worden vervolgens uitgenodigd die taak over te nemen, waarna alsnog het stuk opgevoerd kan worden. LEIDEN - Het Toonkunst Orkest liet voor een middagconcert het oog vallen op de Orangerie van de Hortus. Te zien is daar niets, een kale ruwhouten ruimte. Te horen echter buiten verwachting, de akoestiek is er èen openbaring, zij werkt klankvergrotend, niets wordt er geabsorbeerd. Maar zou er gezondigd zijn* zou het ook le vensgroot tevoorschijn treden. Dat is niet gebeurd. Dirigent Re- né Verhoeff leek dan ook echt te vreden. Het orkest gaat op reis, een ver hoogde zorgvuldigheid in de LEIDEN - Leerlingen van middel bare scholen en jeugdleden van de hockeyvereniging 'Room burg' hebben zaterdag op de vel den van 'Roomburg' de krachten gemeten in een schoolhockey- toernooi voor het voortgezet on derwijs. Dit toernooi werd voor het eerst na lange tijd weer geor ganiseerd door de gemeentelijke schoolsportcommissie. Het evenement moest de afgelopen jaren steeds vervallen doordat er geen velden beschikbaar waren. In samenwerking met 'Room burg' wist de schoolsportcom missie nu een gecombineerd toernooi te organiseren. Het ge beuren, waaraan ruim 200 jeug dige hockeyers deelnamen ver liep aantrekkelijk en in een spor tieve sfeer. De hockeyers speelden in vier poules. Bij de A-jeugd (meisjes boven de 16 jaar) werd Roomburg winnaar. Het team van het Ste delijk Gymnasium legde als eer ste schoolteam beslag op de wis selbeker. Het Gym. werd samen met Bonaventura tweede, maar haalde de beker binnen door een beter doelgemiddelde. Bij de B-meisjes (tot en met 15 jaar) haalde het eerste team van het Gymnasium de eerste prijs bin nen. Rijnlands Lyceum werd met een punt minder een goede twee de. voorbereiding komt dan als van zelf. Er zit flink wat ervaring in, verschillende kunnen soliëren, de korpsgeest is voortreffelijk. Als dit niveau en de samenstel ling stand houden, kunnen we van "ons stadsorkest" spreken, uiteraard naast het Jeugdkamer- orkest. Verhoeffs directie 'is een rustige. Door zijn training als koordiri gent is hij gericht op evenwicht, timbre- glans en doorzongen- heid. Daartoe neemt hij de tempi ruim en breed. Een contrast daar tegen bracht één van de vier pro- grammadelen, ongedirigeerd: Quartetto concertante van een in geen velden of wegen op te spo ren Joh. N. Wenth met aangege ven jaartallen 1745-1801. De ver dienste van het stuk is een voor ziening in de ongewone combina tie hobo, althobo, klarinet, fagot. De aanpak was hier virtuoos en opgewekt gedreven, met een duidelijke stuwing van de ho boïste. Bij deA-jeugdjongensgingdewis- Voor strijkers en houtblazers was selbeker naar het team van het Sted. Gymnasium. Drie ploegen, Rijnlands Lyceum, Louise de Coligny en Roomburg eindigde gelijk. Via een beter doelgemid delde legde Roomburg beslag op de tweede plaats. Bij de B-jeugd ging de eerste prijs naar het Sted. Gymnasium. Ook hier werd een ploeg van Roomburg tweede. Na afloop reikte wethouder Tesse- laar, die ook als scheidsrechter had deelgenomen, de prijzen uit. Een gelegenheidswedstryd tus sen de organisatie en scheids rechters tegen de A-team van het Sted. Gymnasium eindigde in een gelijk spel (0-0). er de geliefde galante rococo sin- fonietta van Christian Bach met dat onvergetelijke Andante mid denin. Voor strijkers alleen het door Hendrik Andriessen ver maard gemaakte zinrijke Thema van Kieknau, uitgebouwd met hoog te prijzen variaties en een kunstige fuga. Voor strijkers was er nog het dankbare Hobo-con cert van Corelli. De solopartij daarvan werd, zoals meer vastge steld, met fraaie gave toon- en beeldvorming en gewaarborgde technische zekerheid door Hans Roskam verklankt. KEES VERHOEF 5 kilo verse braadworst 19,90 5 kilo rund-varkensgehakt 19,90 2 kilo hamburgers, pikant 8,90 2 kilo magere varkensrollade 17,50 2 kilo magere varkenslappen 15,50 Kilo spinazie 1 kilo tomaten 2 kilo Lombarts 1 kilo witlof 2 bakjes aardbeien 2,50 BOODSCHAPPENMARKT KindermishanHplincr rlanr nratpn vvp lipvpr nipt hpt nrnhWm van UnHprnnch-mrlplincr l.-m Hip bunt n imwi-iiron Kli n door dit blad in samenwerking met de Stichting Ideele Reclame Kindermishandeling, daar praten we liever niet Aan het probleem van kindermishandeling kan Die kunt u aanvragen bij over in Nederland. Dat is jammer. Want met dood- een hoop gedaan worden. Ook door u.Hoe.dat staat de Nederlandse Vereniging tegen Kindermishandeling, zwijgen help je geen enkel probleem uit de wereld, te lezen in een speciale folder. Koningsplein 27 in Den Haag, telefoon: 070-631923.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 8