«5 Dinsdag: Dames Dag bij Home Centre Sjah bij verstek veroordeeld I5IG171819-A Brand in Duits laboratorium voor kernstudie Ministersoverleg van EG landen over buitenlandse politiek Home Centre Europa Meubel pi Barbara Hutton (66) overleden Eenheid in vleugels Patriottisch Front macropak March -is herkozen 5% extra verstandig met energie móet toch haalbaar zijn: neem Vis een éénpansgerecht. MAANDAG 14 MEI 1979 BUITENLAND PAGINA 7 LOS ANGELES (AFP) - Barba ra Hutton, de excentrieke erf gename van de 'Wool- worth'-miljoenen, is vrijdag op 66-jarige leeftijd aan een hartaanval in Los Angeles overleden. Begin april was mevrouw Hut ton voor een longontsteking in dit ziekenhuis opgenomen. Het, vermogen van Barbara Hutton, een kleindochter van de stichter van het waren huisconcern Woolworth, is onlangs geschat op 100 mil joen dollar. Mevrouw Hutton is zeven keer getrouwd ge weest - onder meer drie jaar met de bekende filmacteur Gary Grant. Alle zeven hu welijken liepen op een schei ding uit. De laatste jaren leef de zij volkomen geïsoleerd in een hotel te Los Angeles. Barbara Hutton die na haar derde scheiding opmerkte dat men "geen liefde met geld kan kopen", is met drie prin sen getrouwd geweest, een Russische, een Litouwse en een Vietnamese. Ze trad voorts in het huwelijk met een in Duitsland geboren ba ron, een Deense graaf, een playboy uit de Dominicaanse republiek en een filmster. Haar debutantertbal in 1930 kostte 60.000 dollar en voor haar eerste echtscheiding - van de Russische prins Alexis Mdivani - moest zij 2 miljoen dollar neertellen. Na dit mis lukte huwelijk verklaarde ze nooit meer te zullen trouwen. Maar korte tijd daarna werd zij in de echt verbonden met de Deense graaf von Haug- witz-reventlow. Uit dit huwe lijk werd haar enig kind gebo ren. Dit kwam in 1972 bij een vliegtuigongeluk om het le ven. Nadat zij van de Deense graaf gescheiden was, trouwde Barbara in 1942 met de film acteur Cary Grant, van wie zij het meest gehouden zou heb ben. In 1946 ging het paar uit een. Haar volgende echtge noot was de Litouwse prins Barbara Hutton Igor Troubetzkoi die zij later "de gemeenste man van de wereld" noemd. Echtgenoot nummer vijf was de Domini caanse playboy en diplomaat Porfirio Rubirosa. Na een huwelijk van 73 dagen scheidde hij in 1954 van Bar bara, wat haar naar verluidt 1 miljoen dollar, een tweemo- torig vliegtuig en een flink stel polopony's kostte. Haar zesde man was de gewe zen Duitse tennisster baron Von Cramm. Dit huwelijk duurde van 1955 tot 1961. Daarna trad zij nog in het hu welijk met de Vietnamese prins Raymond Doan Vinn. "'Alle verdriet in mijn leven is veroorzaakt door mannen" zo heeft ze eens gezegd. NAIROBI, SALISBURY (UPI) - De twee vleugels van het Patriot tisch Front van Rhodesië hebben een gemeenschappelijke consti tutie opgesteld en een gemeen schappelijk operationeel com mando gevormd voor hun oorlog tegen de nieuwe zwarte meer derheidsregering in Salisbury. Dit is zaterdag bekendgemaakt door de Ethiopische radio, na drie dagen overleg in Addis Abe ba tussen Joshua Nkomo en Ro bert Mugabe, de twee leiders van het Patriottisch Front. Op de twee vleugels van het Front - de Afrikaanse Volksunie van Zimbabwe en dé Afrikaanse Na tionalistische Unie van Zimbab we - is door zwart-Afrikaanse medestanders bij herhaling een beroep gedaan één front te vor men om het vooruitzicht op bur geroorlog te vermijden. Volgens de Ethiopische radio heb ben Nkomo en Mugabe besloten een raad van Coördinatie, een de fensieraad en een gemeenschap pelijk operationeel commando in het leven te roepen. "Zij hebben ook één grondwet op gesteld", zo werd eraan toege voegd. "De kameraden Robert Mugabe en Joshua Nkomo hebben gezegd ADVERTENTIE DINSDAG WOENSDAG ^DONDERDACÏ^ VRIJOAG ZATERDAG Internationale Verpakkingsbeurs/14 t/m 19 mei 1979/ Jaarbeurscomplex Utrecht/Vfan 9.30 uur -17.30 uur, zaterdag tot 16.00 uur. Kritiek op Westerse propaganda TEHERAN (AFP/UPI) - De sjah, keizerin Farah, de drie vorige premiers en verscheidene andere figuren van het voormalige Iraanse bewind zijn bij verstek ter dood ver oordeeld. Dit is gisteren bekendgemaakt door de presi dent van de islamitische revolutionaire rechtbanken, aja- tollah Sadeh Chalchali. dat hun overeenkomst de anna len der geschiedenis ingaat als een lichtende en heroïsche mijl paal", aldus radio-Ethiopié. Zowel Mugabe als Nkomo hebben de recente verkiezingen in Rho desië van de hand gewezen als een schijnvertoning. De metho distische bisschop Abel Muzo- rewa kwam eruit tevoorschijn als leider van een zwart meerder heidsbewind ter vervanging van premier Ian Smith's blanke min derheidsregering. Volgens de Ethiopische radio heeft Nkomo gezegd: "Muzorewa houdt het niet lang uit". Hij is volgens hem een schepping van Smith. De vice-voorzitter van de Verenig de Afrikaanse Nationale Raad (UANC) in Rhodesië, James Chi- kerema, is gisteren op het con gres van deze partij in Salisbury woedend weggelopen. Hij wei gerde zijn verontschuldigingen aan te bieden voor gedane uitla tingen over partijleider en pre mier bisschop Abel Muzorewa. Volgens Chikerama wordt de UANC beheerst door een 'stam- men-maffia". De bisschop zou daaraan toegeven en zich tevens schuldig maken aan vriendjes politiek en dictatoriaal optreden Ajatollah Chalchali zei op een pers conferentie nog, dat een ieder, die sjah Mohammed Reza Pahlavi of zijn verwanten en medewerkers in het buitenland doodt, de von nissen van de islamitische revo lutionaire tribunalen uitvoert. Chalchali las een lijst voor waarop onder meer nog voorkomen de broer van de sjah Gholam Reza, zijn schoonmoeder Farideh Diba en de voormalige ambassadeur van Iran in Washington, Ardeshir Zahedi. •'Een ieder die een van deze mensen doodt, kan niet als terrorist door welke buitenlandse regering ook worden gearresteerd, aangezien hij de bevelen uitvoert van het Iraanse islamitische revolutio naire hof. Volgens Chalchali kunnen de Verenigde Staten de sjah geen onderdak geven, aan gezien de sjah gestolen had van de rijkdom van Iran. "Hij (de sjah) was geen sjah die dief werd, hij was veeleer een dief, ver momd als keizer" aldus Chal chali. Propaganda Chalchali leverde verder kritiek op de "onfatsoenlijke propaganda" die in de westerse pers over de revolutionaire processen in Iran was verschenen. De westerse opvattingen over ge rechtelijke procedures zijn an ders dan in Iran. Het Amerikaan se rechtsstelsel bijvoorbeeld is er tot dusver niet in geslaagd de moordenaars van president Ken nedy op te sporen. Het is erop in gesteld, "de ware misdadigers een kans te geven te ontkomen" Bij de huidige processen in Iran echter gaat het erom, dat als men weet, dat iemand een misdadiger is, deze niet jarenlang in leven gehouden kan worden. In het Westen vertraagt een verdediger alleen maar veroordeling van werkelijke misdadigers. De mo hammedaanse wet voorziet niet in bijstand van een verdediger voor een verdachte, tenzij de ver dachte stom is en zichzelf niet kan verdedigen. Voorts hebben de revolutionaire rechtbanken wel getuigen toe gelaten. Maar deze getuigen zijn dikwijls onbetrouwbaar geble ken. Chalchali ontkende, dat de rechters in Iran gemaskerd wa ren tijdens geheime processen In de stad Kerman in Iran is zater dag een monsterproces begon nen tegen 113 mannen en 1 vrouw, die ervan worden be schuldigd dat zij tijdens het be wind van de sjah een moskee en mohammedaanse gelovigen hebben aangevallen Het is voor het eerst dat een vrouw in het islamitische Teheran van de ajatollah Chomeini voor een politiek vergrijp terechtstaat. Er zijn wel enkele vrouwen vervolgd op grond van morele misdaden, zoals overspel. Onder de 113 beklaagden in Ker man zijn hoge militaire en politie officieren, soldaten en agenten van de voormalige geheime poli tie Savak. Het incident waarvoor zij terecht staan heeft zich op 16 oktober 1978 afgespeeld. De moskee werd in brand gestoken en de omliggende wijk geplun derd, aan diggelen geslagen en eveneens in brand gestoken. Het was een vergelding voor een re volte tegen de regering die in de moskee zou zijn beraamd. De ajatollah Chomeini heeft giste ren per decreet bepaald, dat voor taan alleen mensen ter dood mo gen worden gebracht, die schul dig zijn bevonden aan moord of aan het opdracht geven tot het doden of martelen van mensen. Volgens de 78-jarige islamitische leider is het ter dood brengen van mensen die zich niet aan derge lijke misdrijven hebben schuldig gemaakt, op zichzelf een misdrijf dat strafbaar is volgens de islami tische wet. Ingeval van het geven van instructie tot het martelen van mensen, zou een schuldige bovendien alleen mogen worden terechtgesteld als de martelingen de dood tot gevolg hebben gehad ROME - Enrico Berlinguer, lei dervan de Italiaanse Communisti sche Partij spreekt ontspannen en met een fles wijn binnen handbe reik een menigte toe in het kader van de komende algemene verkie zingen Dertig doden door orkaan NEW DELHI (AP)-Een orkaan die zaterdag de oostkust trof van de Indiase deelstaat Andhra Pradesh, heeft enor me schade aangericht, terwijl tenminste 30 mensen om kwamen in het nóordweer, dat gepaard ging met hevige regenval en windstoten tot 150 km per uur. De orkaan trof een kuststrook van ongeveer 200 km. In een gebied ten noord-oosten van Madras kwamen 21 mensen om het leven. Negen pelgrims op een 1.800 meter hoge berg helling 300 km ten zuidwes ten van Madras lieten even eens het leven. Een ramp als in 1977, toen dui zenden mensen omkwamen bij noodweer in hetzelfde ge bied, werd voorkomen door een grootscheepse evacuatie. Er zouden thans naar schat ting 300,000 mensen zijn overgebracht naar veiliger oorden. De orkaan nam zon dag in kracht af tot een hevige tropische regenstorm. ATHENE (AFP/Reuter/DPA)-Vyf mensen zijn gewond geraakt, van wie twee zwaar, toen zaterdag in het gebouw van het kantonge- 'recht in Athene een bom ontplof te. Honderden mensen vluchtten in paniek. Enkele minuten voor de explosie kregen kranten een anoniem telefoontje met de me dedeling dat er een bom in het gebouw was geplaatst door leden van de organisatie, "revolutionai re Volksstryd". Deze organisatie heeft al verklaard verantwoordelijk te zijn voor een reeks bomontploffingen die zich in de afgelopen maanden in Athene heeft voorgedaan. GARCHING, WEST-DUITSLAND (AP) - Een laboratorium voor nucleair onderzoek buiten Mün- chen is zaterdagochtend dooreen hevige brand getroffen. Een rege ringsfunctionaris van de deel staat Beieren verklaarde dat "er zich geen Harrisburgin München zal voordoen" .Volgens de autori teiten zijn brandweerlieden erin geslaagd te voorkomen dat de vlammen radioactief materiaal zouden bereiken. Tevens werd verhinderd dat het vuur een na bijgelegen experimentele reactor bereikte. Een zorgvuldig onder zoek heeft inmiddels aangetoond dat er geen radio-activiteit is ont snapt. De brand werd omstreeks half drie zaterdagochtend ontdekt door een nachtwaker die zijn ronde deed bij het gebouw. De vlammen waren uitgebroken in het meest centraal gelegen deel van het gebouw, dat ongeveer 150 meter lang en 50 meter breed is en naar schatting 100 meter verwij derd van de experimentele reac tor De politie zette de omgeving af, terwijl een versterkte groep brandweerlieden de brand be streed en nucleaire teams hun apparatuur instelden om te on derzoeken of er mogelijk sprake was van het lekken van radio-ac tiviteit. De brand was omstreeks half negen 's ochtends bedwongen, maar het duurde tot ongeveer 1.00 uur 's mid dags voor de vlammen geheel waren gedoofd, bijna 10 uur na dat de brand was ontdekt. Een drie verdiepingen hoog, 20 me ter breed gedeelte van het mid denstuk van het gebouw brandde geheel uit. De brandweermannen beperkten zich aanvankelijk tot het spuiten met water en waren vanwege het gevaar van besmet ting met radio-activiteit niet in staat het gebouw binnen te gaan. Een team nucleaire deskundigen onderzocht het gebouw eerst op mogelijke lekkage alvorens de brandweerlieden toestemming kregen naar binnen te gaan. Toen die toestemming tenslotte kwam, waren zij in staat het laborato rium met het radio-actieve mate riaal af te schermen van de vlammen, aldus de autoriteiten. Controleapparatuur toonde "met zekerheid" aan dat geen radio-ac tiviteit was ontsnapt in de atmo sfeer, zo werd beklemtoond. PARI J S (DP A) - Georges Marchais is gisteren op het 23ste congres van de Franse Communistische Part|j opnieuw als algemeen-se cretaris van de partij gekozen. De sinds 1972 aan detop van de partij staande Marchais kwam tegen alle verwachtingen in versterkt uit het congres. Aanvankelijk le ken interne spanningen voor verdeeldheid te gaan zorgen. De als zijn scherpste tegenstander beschouwde Roland Leroy, van het partijblad 'THumanite" werd niet meer in het uit zeven leden bestaande partijsecreta riaat gekozen. ADVERTENTIE C AHORS (ANP) - De ministers van buitenlandse zaken der negen EG-landen hebben hun week einde van informeel overleg op het Zuidfranse kasteel Mercues voornamelijk besteed aan het be spreken van de "grote" buiten landse politiek. De problemen van de Europese samenwerking namen een ondergeschikte plaats in, zo deelde de Franse minister, Francois-Poncet, na afloop mee. Bijeenkomsten als deze worden een maal per halfjaar gehouden op een afgelegen kasteel of land goed (in Nederland Lauswold) in het land dat het voorzitterschap van de EG-ministerraad be kleedt. De volgende bijeenkomst zal tegen oktober in Ierland plaats vinden. Het was de eerste maal dat de nieuwe Engelse minister van bui tenlandse zaken, lord Carrington, zijn collega's ontmoette. Het ligt voor de hand dat lord Carrington de acht andere ministers heeft uiteengezet hoe de nieuwe rege ring van Margareth Thatcher de kwestie Rhodesië ziet. "Enge land draagt wat betreft Rhodesië een bijzondere verantwoorde lijkheid", aldus Francois-Poncet. Hij ging echter niet in op vragen of de nieuwe Britse regering, meer dan haar voorganger, ge neigd is het regime te erkennen dat na de verkiezingen in Rhode sië is ontstaan, en de economi sche sancties op te heffen. Het kabinet-Thatcher, aldus de Fran se bewindsman, wil een positieve bijdrage leveren aan de Europese eenwording, en ziet Europa als haar eerste prioriteit. De situatie in het Midden-Oosten, met inbegrip van de ontwikke lingen in Iran, de situatie in de Libanon en het Egyptisch-Israë- lisch vredesverdrag, zijn waar schijnlijk het langdurigst be sproken. Minister Francois-Poncet liet blij ken, dat ook de conferentie van ADVERTENTIE islamitische landen in Fez aan de orde is geweest. Saoedi-Arabie heeft op deze conferentie voorge steld, economische dwangmaat regelen te nemen tegen landen die - dat is niet duidelijk - óf hun ambassade van Tel Aviv naar Je ruzalem willen verplaatsen, óf van West- naar Oost-Jeruzalem willen verplaatsen, óf al een am bassade in Jeruzalem hebben. Nederland is het enige van de EG landen wiens ambassade niet in Tel-Aviv, maar in Jeruzalem is gevestigd. Nog onlangs hebben ambassadeurs van Arabische landen in Brussel de kwestie van ambassades van EG-landen in Is raël aangesneden met de voorzit ter van de Europese commissie Roy Jenkins, die eveneens aan wezig was bij het overleg in Ca- hors. Nederland neemt bovendien een kwestbare positie in omdat het sinds de zesdaagse oorlog van 1967 de Israëlische belangen be hartigd in Polen en de Sowjet- Unie, die hun betrekkingen met de joodse staat hebben verbro ken. Behalve de kwestie Rhodesië zijn ook de ontwikkelingen in Zuide lijk Afrika in het algemeen - dat wil zeggen, In Namibië en in Zuid-Afrika zelf - ter sprrake ge komen. Een waardevolle verrassings-cheque, koffie met gebak, een 'drankje' voor thuis en een map boordevol woonideeën. Dit is de gezellige omlijsting van een oriëntatie over het aparte wonen van nu en morgen. Speciaal en alleen voor de vrouw georganiseerd op dinsdag. Noteer dus: Dinsdag, Dames Dag bij Home Centre Home Centre brengt uoph idee. Voorschot erweg 45-47 VilkcnburgZK(bi]teidoniTel:071-7&9325_ l-io v.tnl? V»tr>! 17 Hl uur ninul.ii> t/m vriiri.io v.in (HI frit IR (Vt uur

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7