Rammelend Unie'-stuk PRINS FILIBERKE Bewonderenswaardig debuut 'Bellitoni' FALENDE 'KASPAR' FBL is kampioen MAANDAG 14 MEI 1979 Als Opa Kip in Amsterdam- zo voelde ik mij in New York. Opa Kip zullen oudere, of in middels overleden lezers zich nog wel herinneren. Hij woonde in een Zeeuws dorpje, was honderd jaar geworden en mocht als beloning naar Amsterdam, voor de eerste keer van zijn leven! Hij had er wel veel over gehoord, maar het was er nooit van gekomen er eens heen te sporen. Dat je honderd jaar lang op honderd kilometer afstand van Am sterdam gewoond kon hebben zonder er ooit eens langs te wippen, heeft jarenlang een diepe indruk op me gemaakt, totdat ik, jaren later, mijn 86- jarige grootmoeder in de auto van Amsterdam naar Rotter dam bracht voor een doop plechtigheid van een van haar achterkleinkinderen. Ze onthulde toen dat het de eerste keer was dat ze in Rotterdam kwam. Ze was niet erg onder de indruk, want we ver dwaalden en kwamen te laat bij de doopplechtigheid... Dat mijn grootmoeder zesen tachtig jaar lang de 86 kilo meter naar Rotterdam nooit had weten te overbruggen, heeft jarenlang een diepe in druk op me gemaakt, totdat ik op de zesentachtigste verdie ping van het Eijipire State Building, vanwaar je een schitterend maar blijkbaar altijd wat „hazy", heiig uit zicht op Manhattan hebt, be sefte dat ik jarenlang de fout had gemaakt mijn vakanties in Europese steden door te brengen, in plaats van ge woon in New York, de stad der steden. New York, New York de stad New York in de staat New York, vergelijk Gronin gen, Groningen en Utrecht, Utrecht) is niet alleen een stad die je toch één keer in je leven gezien moet hebben, maar ook een stad waar je steeds weer naar terug wilt. Dat denk ik tenminste, na er een week te hebben doorgebracht, zonder vooralsnog een voet in Harlem Brooklyn of de Bronx te hebben gezet, dus een volle- dige gteep op de stad kan ik onmogelijk claimen. Maar over Manhattan, het hart van de stad, een eilandje van 22 kilometer lang en 3,5 kilome ter breed met een oppervlakte van 57 vierkante kilometer, dat is kleiner dan het op pervlak van Leeuwarden of Maastricht, kleiner ook dan dat van Vorden, Numans- dorp, Rucphen, Uithuizer- meeden, Gramsbergen, Sas van Gent, Uden of Houten) kan ik nu toch al aardig mee praten. Dit Amerikaanse Numansdorp, dat,zo'n 1 mil joen 700.000 inwoners telt (1 miljoen en 690.000 meer dan Sas van Gent), omdat niet al leen Harlem en Chinatown, maar zo'n beetje alles wat New York een grotere naam in de wereld heeft bezorgd dan Gramsbergen: Empire State Building, Broadway, Wall Street, Times Square, Central Park, Columbia University, Sixth Avenue, Madison Ave nue, Waldorf-Astoria, Fifth Avenue,. Chrysler Building. Guggenheim Museum en ga zo maar dóór. Al die dingen stonden er nog niet toen de Nederlandse gou verneur Peter Minuit het ei landje in 1626 kocht of liever inruilde voor de tegenwaarde aan kleren en juwelen van 60 gulden of 24 dollar de wissel koers is in die ruim drie eeu wen zoals u ziet nauwelijks veranderd), maar het was toch een goede kóóp, ook al was de gulden toen meer waard dan tegenwoordig Vandaag de dag ben je zo'n bedrag kwijt aan één kaartje in het theater (20 dollar), één herinneringsprogramma (2 dollar 50), één jas in de garde robe (50 ets) en éénpapieren beker Coca Cola in de pauze (1 dollar). Wiel New York is geen mooie stad in de gebruikelijke zin waarin een hert mooier is dan een koe. New York is dus geen herte- stad als Venetië, Amsterdam of Parijs, maar meer een koeiestad als Londen en Bar celona, waar lebmaag, pens, netmaag en boekmaag het in genieuze functioneren van het beest tot een wonder van ver nuft maakt. Geen mooie stad dus, maar wel een heel geniet bare, plezierige stad, mits je natuurlijk uit de klauwen van de misdaad weet te blij ven: 440.000 misdaden per jaar, 1600 moorden per jaar, 70.000 auto's per jaar gesto len, 10 verkrachtingen per dag. Wie een beetje duur slot bezit, doet er voor alle zekerheid een goedkoper slotje op in de hoop dat zijn dure slot niet gestolen wordt. Ik begreep in New York voor het eerst een beeld van enkele seconden in de film ,Adl the president's men": op het redactiekantoor van de Washington Post zag je even, in het voorbijgaan, een fiets wiel tegen de zijkant van een bureau staan. Ik vond dat vreemd, ik begreep het niet. Tot ik, enkele dagen geteden, voor de ingang van het Pier pont Morgan Museum, stevig vastgeketend aan een lan taarnpaal, het frame van een racefiets met één ontbrekend wiel op het trottoir zag knie len. Het beeld uit de film flitste terug in mijn geest, en ik be greep dat demonteren ook een vorm van beveiliging tegen diefstal is. In het museum zag ik inderdaad de eigenaresse van de racefiets met het wiel in haar hand uit de garderobe komen. Je moet er geweest zijn om hun films te kunnen be grijpen... LEIDEN - Vierhonderd jaar gele den kwam de Unie van Utrecht tot stand, die later de grondslag zou zijn Van het Koninkrijk der Nederlanden. Deze gebeurtenis wordt in de Domstad op allerlei manieren herdacht. Het Utrechtsch Studenten tooneel, aan de spelling te zien waren de stichters bijna ooggetuigen van de ondertekening, heeft in dit kader gemeend een toneelstuk te moeten schrijven en op te voeren. Frank Hilwig en Toine van Ben- them hebben zich daartoe in de schrijversjas gehesen, en achten veertig studenten hebben daar voor hun blazers verzuild voor zestiende-eeuwse drollenvangers met bijpassende buis. Zaterdagavond kon het Leidse publiek het resultaat gaan be wonderen in de Leidse Schouw burg. Nou ja, van Leids publiek was eigenlijk geen sprake en van bewonderen mag eveneens niet gerept worden. Het publiek be stond voornamelijk uit suppor ters en plaatselijke aanhangers van het blauwe blazers legioen, en het stuk en het spel waren niet om over naar huis te schrijven. "Als Oranje zwijgt...", dat als ondertitel: „Een toneelstuk rond Willem van Oranje en de Unie van Utrecht", heeft meegekregen, rammelt opmerkelijk voor een zo erudiet gezelschap. De voorstel ling van zaken is niet altijd even juist. Niet dat het historisch niet klopt, maar de accenten zitten niet op de juiste plaats. De dra matische invulling is te onvol doende en de weg, lijdensweg, naar de Unie van Utrecht is te on duidelijk, terwijl de situatie in middels door historici en politi cologen zo doorzichtig is ge maakt dat dit helmaal niet had gehoeven. Toch lees ik tot mijn stomme verbazing dat Hilwig historicus dreigt te worden. Maar goed "Als Oranje zwijgtis door amateurs geschreven, en zo erg was het nou ook allemaal weer niet. Erger was het toneelstuk van de le den van de Utrechtse Civitas Academica. Met volharding werd uit spots gelopen, werd.de ver keerde historische figuur aange sproken, en werd zelfs een po ging gedaan om toneel te gaan spelen. De meest rampzalige fi guur was eigenlijk wel Willem van Oranje (Eric Besseling) die zijn emoties keurig verborgen wist te houden. Beslist het aan zien waard waren de karakters van Justinus (Maartert Konings berger) en Anjou (Frank Wiel- and). Ook de aankondiger kwijtte zich uitstekend van zijn taak. De ze rol werd vervuld door Roderic LEIDEN - Inderdaad heeft Her man van Gunsteren het gepres teerd twee pianoconcerten, van Mozart uit het hoofd te spelen. Dit gebeurde zondagmiddag in de foyer samen met het zojuist ontloken symphonie-orkest "Bellitoni". Herman van Gunste ren heeft meer gedaan dan men van een niet-beroepsmusicus (het woord amateur moet na drukkelijk vermeden worden) mag en kan verwachten. Zijn so listische prestaties liggen op de grens. Van een beroepsmusicus zouden we wellicht hebben ge zegd dat hij het Concert in A K.V. 488 nog iets langer had moeten voorbereiden. Dat hij de materie technisch goed in de vingers had, maar dat wij inhoudelijk meer spankracht, meer spirituele veerkracht hadden mogen ver wachten. Ook zijn toucher had hier wat pittiger (lichter) kunnen zijn, met meer aandacht nog voor een ronde frasering. Dan is dit alles heel streng gezegd. Met het hanteren echter van dezelfde strenge maatstaf kunnen we van Herman van Gunsteren zeggen dat hij het Pianoconcert in Bes K.V. 595 veel meer doorgrond heeft en het tot zijn geestelijk be zit heeft gemaakt. Hier was spra ke van een spirituele, volwassen vertolking, met inzicht in het dramatische beeld achter de no ten. Het gebeurt eigenlijk zelden dat we een solist dit compliment kunnen maken. "Bellitoni" heeft hierbij een levendig aandeel ge leverd, met een verrassende aan dacht voor nuancering, zij het dan ook dat we graag nog wat meer contrastwerk: piano-forte hadden willen horen, en een wat rondere frasering. En dan zijn we weer even streng als bij de be roepsensembles. Het mag "Belli toni" tot troost zijn dat we die wel eens "slippers" hebben horen maken om van te rillen. Dat kun nen we niet zeggen van "Bellito ni". Vandaar dat wij hen zo goed hebben gevonden, en dat zij het hebben getroffen met hun muzi kale en stuwende leider Peter Greve. Blijven doorgaan dus, en óp naar Bellisimitoniü BEP RIJNDERS LEIDEN - Noch de 'tabula rasa- theorieën' van Jean Jacques Rousseau, noch de idealistische motieven van de Engelse Lord Stanhope hebben kunnen ver moeden, dat de op 26 mei 1828 op de markt van Nürnberg aange troffen 'Kaspar Hauser' (op 7 ok tober 1812 door de arme boer als zuigeling opgenomen) zowel in 1829 als in 1833 zwaar fysiek werd aangerand. De tweede aanran ding door een onbekende op 14 december van dat jaar, welke een diepe borstwond tot gevolg had, heeft de slechts éénentwintig jaar gewórden onbekende jongeman niet overleefd. Als onbekende geboren, opgegroeid en vervol gens door een onbekende ver moord heeft hij vele auteurs on gemeen geboeid. Zo ook de Duitstalige, Oostenrijkse tonee lauteur Peter Handke, die op dit gegeven 'KASPAR' baseerde. De zesde fase voor het leven van Kaspar, volgens Handke, is: 'Kan Kaspar, die beschikt over zinnen, met deze zinnen iets doen, niet alleen tegen andere zinnen, maar ook tegen het feit, dat die zinnin op hem inwerken?' Prof. Luc Lamberechts doen 'Kaspar' af met de kwalificatie: 'Kaspar' (1968) is een taalfoltering, een dressuur door middel van de taal. Personen, geluid, pantomime, belichting en taal als objekt spe len in dit concreet toneel op per- fekte wijze samen en behouden ZiVAAR OP'flU." e>ToRM W'oKpf, koaa PAK/ ANAAR^RCje van Voorst tot Voorst, zo heet ie dus echt. Een ander positief punt was de opzet. Twee verhalen speelden door elkaar. Het relaas rond. Oranje met de totstandko ming van de Unie en de ontdek kingsreis van Justinus, waardoor een schets werd gegeven van "de gewone mensen". Natuurlijk hebben de Utrechtse corpsleden en hun geestverwanten met enorm veel inspanning deze pro- duktie tot stand gebracht. De vele tientallen betrokkenen hebben ongetwijfeld naar beste kunnen werk afgeleverd. Toch moet men zich bedenken, dat bravoure in beperkte kring succes kan heb ben, maar dat 'het grote publiek' zich geen knollen voor citroenen laat verkopen. Er werd een histo rische weergave verwacht en geen briljant spel, maar dit moet gezegd anders komen we in conflict met artikel 13 van de Unie: De Gewetensvrijheid. LOUIS CORNELISSE. LEIDEN - De Drumband FBL die begin 1980 haar 35-jarig bestaan hoopt te vieren, behaalde in de zomer van 1978 op het bandcon cours in Leidschendam de eerste plaats in de eerste divisie en werd hiermede kampioen van Zuid- Holland. Sindsdien is de vereniging hard blijven werken met als resultaat dat zij gisteren op het landelijk concours in Someren uit een keur van korpsen het Nederlands kampioenschap behaalde. Dat zij dit gisteren hebben kunnen be reiken is mede te danken aan de inzet van zowel de leden als de instructeurs. WET ANDE1?E WOORDEN, A15 JE IEFV9ND WEET DIE OOK WEL EENS WIL ADEMEN, HOU DE JOUWE DAN EVEN IN TOT MlJ KLAAZ \b. De avonturen van Jonnneke Neeneeniet naar huis l In de vliegende bol. Daar heb ik de Zeg, Jommeke, nog 'n geluk dab V. de professor deze keer niet verstrooid was, ik zie ons hier al lopen in Eskimo- kledij j AVOCADO- GRAPEFRUIT COCKTAIL Schil een grapefruit en verwijder vooral ook het witte onder velletje. Verdeel de vrucht in partjes en probeer liefst ook nog de vliesjes om de partjes eraf te halen. Snijd de par- i of i. drieën. Halv de pit er uit. Schep het vruchtvlees eruit lijd het vruchtvlees reepjes. Vermeng grapefruit en avoca do en druppel er een eetlepel citroensap over. Leg in vier wij de glazen een blaadje sla en ver deel hierover het avocadomengsel. Roer vier eetlepels eetlepel room, twee eetlepels sherry, twee theelepels to matenketchup en eventueel een i ufje sausje en schep dit over de cocktail. Men kan deze cock tail desgewen: ubstantieler maken loorer 150 g gepelde garnalen door nengen. De bleke garnalen voldoen uitstekend, mits ze pas ontdooid zijn. Geef hierbij een sneetje versgeroos- Leidse bioscopen LUXOR: "They called him bulldozer", da. 2.30,7.00 en 9.15 uur, zo. 2.15,4.30,7.00 9.15 1 al. hun estetische en kritische ei genwaarde gedurende de gehele opvoering.' Daarmee ben ik het volstrekt oneens. Handke geeft Kaspar Hauser op Paul van Os- taayen afgestemde dadalsmen in de mond, die geen enkele relatie lijken te onderhouden met de ge- dachtenwereld van de jongen man op het moment waarop de brief van de boer de magistraat van Nürnberg bereikte. Het ge geven is ongemeen boeiend, maar wordt door Handke zo dogmatisch in repetitio afgewik keld, dat je je als toeschouwer kunt afvragen of er bij Handke, in relatie tot zijn onderwerp, van enige geëngageerdheid sprake is geweest. Geïnfecteerd door de samenleving bestonden er voor Kaspar Hauser absoluut geen overlevingskansen. Wat doet Handke met dit gegeven?. Zowel vóór als na de pauze geeft hij slechts aan; duidt hij in opperste onvolledigheid. De vijf dozen met van plaats verwisselende he ren is een subliem voorbeeld van dat artistieke falen. Jammer dat regisseur Walter Tillemans van het Arcatheater uit Gent, dat za terdagavond in LAK optrad, het dramatisch gegeven vrijwel let terlijk heeft gevolgd. Topacteur Julien Schoenaerts bleek nu ge vangen binnen een artistiek co con, waaruit geen ontsnappen mogelijk bleek. BERT KOEKEBAKKER CAMERA, Nachtvoorstelling "Death in 8.00 uur, zo. 1.00 en 8.00 uur, 12 jr. Nachtvoorstelling; "The damned", vr en za. 11.30 uur, 16 jr. LIDO 1: "The deerhunter", da. 2.30 en 8.00 uur, 16 jr. LIDO 2: "The silent flute", da. 2,30, 7.00 ook 4.45 uur, 12 jr 2.30, 7.00 léén 7.00 en 9.15 i Kindermatinee: "De reddertjes", za., zo. en woe. 2.30 uur, zo. ook 4.45 uur. STUDIO: "Animal House", do., vr., ma. en di. 2.30,7.00 en 9.15 uur, overige dagen alléén 7.00 en 9.15 uur, al. Kindermatinee: "Tom.en Jerry", za., zo. en woe. 2.30 uur, zo. ook 4.45 uur. TRIANON: "Juliana in 70 bewogen ja ren da. 2.30,7.00 en 9.15 uur, zo. ook 4.45 uur, al. REX: "Porno met een grote P", da. 2.30, 7.00 en 9.15 uur, zo. ook 4.45 uur, 16 jr. Nachtvoorstelling: "Blanke slavinnen", Bioscopen Alphen EURO l' "Juliana in 70 bewogen jaren" da. 1.30,6.30 en 9.00 uur, zo. ook 4.00 uur! al. Nachtvoorstelling: "Terug uit de hel", za 12.15 uur, 16 jr. EURO 2: "The deerhunter", da. 1.30 en 8.00 uur, za., zo. en woe. alléén 8.00 uur. 16 jr. Kindermatinee: "Zorro de ontembare", za., zo. en woe. 2.00 uur. Nachtvoorstelling: "De killer van Cen tral High", za. 12.15 uur, 16 jr. EURO 3: "De vier vuisten de lucht in" da. 1.45,6.45 en 9.15 uur, zo. ook 4 15 uur' 12 jr. Nachtvoorstelling: "Licht op groen voor de maagd", za. 12.15 uur, 16 jr. EURO 4: "De prijsvechter", da. 2.00,7.00 en 9.30 uur, zo. ook 4.30 uur, za. (alléén voor 16 jr) ook 12.15 uur, al. Bioscoop Voorschoten GREENWAY: "Even en oneven", vr. 7.00, za. 4.00 en 7.00, zo. 4.00, ma. en woe. 8.00 uur, al. "Aasgieren vallen aan", vr. en za. 9.15 "Providence", do. en zo. 8.45, di. 8.15 uur, 16 jr. Niels Holgerss Ongevallendienst ziekenhuizen Leiden Ongevallendienst elke dag Academisch Ziekenhuis behalve van dinsdag 13.00 uur tot woensdag 13.00 uur. (Diacones- senhui^ en van vrijdag 13.00 uur tot za terdag 13.00 uur EÜsabeth-ziekenhuis) Bezoekuren ziekenhuizen Avondbezoekuur 18.30-19.30 uur. Kraamafdeling: vaders extra van 18.00-L8.30 uur. Kinderafdeling dage lijks van 14.00-19.00 uur. (Niet meer dan 2 bezoekers per patiënt. Sint Elisabeth-ziekenhuis: Volwassenen, dagelijks van 14.00-14.45 uur en van 18.30-19.30 uur. Kraamafdeling: dag. van 11.15-12 OOuur (alleen voor echtgenoot van 15.00-16.00 uur en van 18.30-19.30 uur. Babyshow laatste kwartier van middag- en avond bezoek. Kinderafdeling: dag. van 15.00-18.30 Academisch Ziekenhuis Voor alle patiënten (behalve kinderen zijn de bezoekuren als volgt: Elke dag: 14.15-15.00 uur 18.30-19.30 uur Voor de prematurenafdeling gelden de volgende bezoekuren (alleen voor ou- Maandag tlm vrijdag Bezoek aan ernstige patiéntei voor ernstige patiënten doorlopend be zoek wordt toegestaan kan de hoofdver pleegkundige hiervoor speciale kaarten verstrekken. Bezoektijden Kinderkliniek: Dagelijks: 15.00-15.4*5 uur 18.30-19.00 uur. Bezoektijden kinderafdeling Elke dag: 14.15-15.00 uur 18.30-19.00 uur Alphen aan den Rijn Rijnoord: le en 2e klas 11-11.30; 13.30-14.15 en 18 30-19 30 uur 3e klas 13.30-14.15 en 18.30-19.30 uur Kraamaf deling 13.30-14 45 alleen vóór echtgeno ten 19-20 uur. Kinderafdeling voor ou ders 18.-18.30 uur. Geluidshinder Schiphol Klachten over geluidshinder van vlieg verkeer van en naar Schiphol kunnen dag en nacht worden gemeld bij het in formatiecentrum Geluidshinder Schip hol (020-175000. 2.00 i 2.15 i füud^Ueuius 14 mei 1979 Honderd jaar geleden stond in de krant: - Voor de vacante betrekking van beul van Parijs zijn niet minder dan 568 sollicitanten opgekomen, onder wie 21 koet siers en 87 geneesheeren - De llaliaansehe botanicus Odoardo Beccari. die onlangs van eene ontdekkingsreis in Oost-Indië en Nieuw-Guinea is teruggekeerd .heeft op Sumatra een reuzenbloem ontdekt, die zelfs hare in 1818 gevonden "landgenoote", de Rajlcsia Ar- moldi welke tot dusverre voorde kolossaalste bloem ter wereld werd gehoudenverreweg in de schaduw stelt. Zij behoort tothet geslacht der Aronskelken. Uit een bol van nagenoeg ander - halven meter in omvang komt een enkel in drieeën gedeeld blad te voorschijn, waarvan de witgevlekte stengel een omvang van 90 centimeter heeft De bloemkelk, die in doorsnede 83 groen en van binnen, r den uitgeiakkelden ran, perrood. Hij vormt een t van 70 centimeter diepte van de binnenzijde gepU doch werd enkele erheft zich e meter lan larvan het i ?tDe gehei ndt zich ook de l tureau voor de co/i propaganda in Ween eneen de rlijkste leden der commu- ische partij. Hij heeft in der een belangrijke rol gespeeld Ie rode onlusten in midden- tschland.Zijn verbindingen Moskou liepen over Berlijn. gmg ze,

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 21