Domper voor Spartaan-ploeg De Danaïden pakt laatste kans: 7-6 Motorcross in Alphen fiasco door staking BASKETBALTEAM BOEKT FORSE ZEGES OP BELGEN EN WESTDUITSERS Ongelukkige atletiek „start Schakers van Alphen missen promotie MAANDAG 14 MEI 1979 PAGINA 17 SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT Van der Laan zegeviert in sterk gedecimeerd veld ALPHEN AAN DEN RIJN - De eerste race om het kampioenschap van Nederland in de zijspancross is op een compleet fiasco uitgelopen. Zaterdag wei gerden in Alphen aan den Rijn 23 van de 30 deelne mers aan de start te verschijnen, nadat zij tijdens de training tot de ontdekking kwamen dat het circuit aan de Burgemeester Bruins Slotsingel in te slechte conditie verkeerde. De overvloedige regenval van de dag ervoor had er toe ge leid dat een deel van de "har de" baan zo zacht was gewor den, dat de meeste équipes daar in de blubber bleven steken. Onder aanvoering van August Muller boden de cou reurs de organisatoren toen een petitie aan, waarin werd verzocht de wedstrijd af te gelasten. De organiserende instantie Mac Rijnland, als mede de toeziend houdende sportcommissarissen van het KNMV en de NMB, wilde daarvan evenwel niet weten. Met vereende krachten trachtte men allerlei verande ringen en verbeteringen aan te brengen - een deel van het circuit werd zelfs verlegd - zodat de race alsnog kon wor den gereden. Hoewel de conditie van de baan daarna goed te noemen was (in elk geval aanvaardbaar in de ogen van het KNMV en de NMB. alsmede de zeven res terende rijders, onder wie na tionaal kampioen Wil van der Laan) bleven de in opstand gekomen crossers bij hun weigering. Een "verplicht" rondje over de baan bij een ijlings ingelaste tweede trai ning hielp hen daar niet van af. Gevolg: slechts zeven strijders begonnen aan de eerste manche, acht namen er deel aan de tweede. De 23 re bellen vertrokken onverrich- terzake naar huis. De 2000 motorenthousiasten, die ieder tien gulden entree hadden betaald, mochten al leen die, onthutsende, gang bewonderen. De protest-actie op zich mag bijzonder onfor tuinlijk en pijnlijk genoemd worden, zowel voor de orga nisatoren als het publiek, die volledig in hun hemd werden gezet. Gijs van Leeuwen na mens Mac Rijnland, dat voor de eerste keer de organisatie had: "Ik moet zeggen dat er aanvankelijk inderdaad niet te rijden was, maar na de op knapbeurt was er geen probleem meer. Dat heb je, toen er wel gereden werd, kunnen zien. Dat klopt na tuurlijk ook wel, want die 23 hebben zelf gezegd dat ze best wilden rijden, mits de wed strijd maar niet meetelde voor het kampioenschap. Dat snap ik niet. Het is wél of niet rij den, een tussenweg kan er naar mijn mening niet zijn." "Er was goed op te rijden", steunde regerend titelhouder Wil van der Laan uit Ter Aar hem. "Alleen zyn bepaalde fi guren nog niet zo goed voor bereid, dat ze hier de strijd aandurfden", waarbij hij met name doelde op concurenten als Knuimann, Muller en Ton van Heugten. Van Leeuwen stelde dat "de motorsport door zo'n onei genlijk actie in discrediet was gebracht. Vandaag is het hier, morgen flikken ze el ders zo'n geintje". Bij de pro testerende rijders waren kreten als "ik ga hier niet als een stuk vuil rondrijden" en "nu sturen ze ons door een dichtgegooide sloot, morgen moeten we door het water" op te tekenen. Het maakte evenwel geen in druk op Rob de Koning, spot commissaris van het KNMV: "Hét is vervelend dat het zo gelopen is. De club wordt er de dupe van en wij krijgen na tuurlijk weer de schuld. Er zijn zat circuits in Nederland die slechter zijn dan de baan in Alphen, die overigens goed te berijden was. Maar enkele prominenten hebben ande ren onder druk gezet en dan krijg je dit." "Of we disciplinaire maatrege len zullen treffen, kan ik nog niet zeggen. Daar moet de sportcom missie zich maar over buigen. Feit is wel dat 90 procent van de rijders zichzelf al heeft gedupeerd omdat de wedstrijd gewoon blijft mee tellen voor het kampioen schap. Volgens het reglement moeten er minimaal zes aan de start komen om dat te kunnen doen. Nu, het Vanzelfsprekend werd de wed strijd volkomen gedeva lueerd door het opmerkelijke incident. Voor een snel te ruglopend toeschouwersaan tal verzekerde een opper machtige Wil van der Laan zich van twee manche-over winningen, waardoor zijn kansen op de derde titel in al uiterst riante i hebben aangenomen. "Wat de anderen doen, moe ten zij maar weten. Voorlopig heb ik op reguüere wijze al zestig punten op zak. En daar gaat het tenslotte om, aldus de onverstoorbare Ter Aar der. Tonny Bens uit Reek werd tweede en Jo v.d. Mee, nota bene zonder H-nummer rijdend, eindigde als derde. Dick van Schooten uit Noordwijk(5e)en Niek Groen in 't Woud uit Nieuwkoop (6e) verzamelden eveneens pun- WIM VAN WAMROOY LEIDEN - Korfbal overgangsklas- ser De Danaïden heeft de laatste kans om het vege lijf te redden met beide handen aangepakt. Na een sensationele wedstrijd, waarin de ploeg van Gerard Bos zich helemaal gaf, wonnen de Leidenaars het belangrijke tref fen tegen mede-degradatiekan didaat AKC. De Danaïden is nu op de derde plaats van onder te recht gekomen en hebben aan één punt genoeg om een beslis singswedstrijd tegen de nummer zes van de Overgangsklasse B te forceren. Voor Fides Pacta stapelen de don kere wolken zich op. Wederom werd een kleine nederlaag gele den, maar omdat de concurrentie wél punten verzamelden, staan de withemden nu op de onderste plaats. In de Westelijke eer- steklassen zijn de verrassingen niet van de lucht. In West IB ver loor TOP en won Pernix, zodat beide ploegen nu gezamenlijk de lijst aanvoeren. Zuiderkwartier kwam zonder te spelen in kans rijke positie. De Danaiden-AKC 7-6 (3-3). De laatste kans die De Danaïden nog had om het verblijf in de Over gangsklasse door middel van een beslissingswedstrijd te verlen gen, hebben de discipelen van Gerard Bos benut. Een op twee plaatsen gewijzigde ploeg gaven de blauwwitten juist even meer inhoud. Binnen drie minuten had oud-aanvoerder Gerard Nap De Danaïden al op 2-0 geschoten, een stand die door Bea v.d. Meel op 3-1 werd gebracht. De derde aan val van de Leidenaars was min der succesvol en AKC kwam daardoor nog voor rust op gelijke hoogte. Een prima eerste aan- valsvak had echter weinig moeite met de Almelose ploeg en de goed spelendeHans v.d. Leek zag kans binnen vier minuten de stand voor De Danaïden op 5-3 te brengen. TERVUEREN - Met overwinningen op West-Duitsland en België (tweemaal) heeft het Nederlands basketbalteam dit weekeinde de opgaande lijn van het Bremerhaven- toernooi voortgezet. De ploeg van Tom Quinn, die zich momenteél voorbereidt op het Europees kampioenschap dat begin juni in Italië van start gaat, zegevierde in de drie wedstrijden zeer gemakkelijk. Dat laatste vormt het bewijs dat er progressie in het spel van de Ne derlanders zit. In Bremerhaven trof het voornamelijk uit Neder landse Amerikanen bestaande Oranje ook al de vertegenwoor digende teams van West-Duits- land en België van wie toen ech ter met slechts enkele punten verschil gewonnen werd. Dit weekeinde echter moesten die zelfde tegenstanders veel dieper door de knieën tegen de Neder landers die steeds beter op elkaar ingespeeld raken. Vrijdagavond in Hagen versloeg Nederland gastheer West-Duits land met 20 punten verschil: 99-77. Dat gebeurde overigens zonder Leiden-center Harry Kip die zich ziek voelde en maar naar huis afreisde. De dag daarop trad de ploeg aan in Tervueren en won daar met 92-77 van België. Mit chell Plaat, Dan Cramer, Sid Bruinsma, Jim Woudstra en Pie- ter van Tuyll kregen de meeste speeltijd toebedeeld. Bruinsma en Woudstra werden topscorers met respectievelijk 13 en 26 pun ten, terwijl Delftenaar Van Tuyl met 5 uit 6 en 6 blocks een knappe partij vertolkte. Gisteren in Ver- viers gooide Nederland er nog een schepje bovenop. De Belgen, uitkomend zonder hun beste cen ter, waren compleet kansloos. Door veel te wisselen hield Quinn het tempo hoog en België werd naar een ontluisterende 113-76 nederlaag gespeeld. Commentaar van assistent-coach Jan Sikking: "Er zit vooruitgang in, dat is duidelijk. We hebben veel beter verdedigd, het tempo ligt hoger en je ziet dat de pa troontjes zo langzamerhand goed worden uitgewerkt. Echt wijzer zijn we natuurlijk niet geworden, hopelijk gebeurt dat 30 mei in Praag. Wie er op dat toefnooi de tegenstanders zijn is nog niet he lemaal zeker, maar ik hoop dat ze van een beter kaliber zijn dan de ze ploegen. Tsjechoslowakije en Frankrijk doen in elk geval mee. Een paar Oostbloklanden mogen er best nog wel bij. Dan weet je tenminste waar je ongeveer staat". AvK Piet Waaning - zege op 5 km - LEIDEN/BEVERWIJK/ALPHEN - De strijd om de Leidse schaakti tel dreigt dit jaar geheel de mist in te gaan. Door de resultaten van een enquête was wedstrijdleider Gijs Haasnoot tot de conclusie gekomen dat dit gebeuren dit maal in de vorm van een Zwitsers "weekend" toernooi gegoten moest worden. Om de spelers niet te zwaar te belasten zou het geheel in twee series van drie par tijen opgesplitst worden. Speel dagen daarbij zijn dan de vrijdag avond (één ronde) en de zaterdag (twee rondes).' Komend week einde moet daarbij in huize Caalo te Katwijk de eerste serie ver speeld worden. Tot nu toe heb ben zich echter nauwelijks deel nemers opgegeven, waardoor Haasnoot overweegt het geheel af te gelasten. Laksheid op dit vlak is altijd troef bij de schakers, iets wat potentiële deelnemers nu duur zouden kunnen gaan beko pen, want de sluitingsdatum voor inschrijving is bepaald op van daag. De Alphense schakers hebben het in de competitie voor promo tie naar de landelijke competitie niet kunnen bolwerken. De Leid se titelhouders verloren ook hun tweede wedstrijd, waardoor Al phen nu al definitief voor de noodzakelijke plaats bij de eerste twee is uitgeschakeld. Tegen op ponent Hengelo ging het lange tijd gelijk op, maar in de beslis sende tweede zitting betoonden de gasten zich het koelbloedigst. Voor Alphen kwamen alleen De Boer en Idzerda tot winst. Am stelveen 2 promoveerde door 5l/2- 4 V2 winst op UVS samen met Hengelo naar de KNSB. Het Nederlands snelschaak kampioenschap voor clubteams is een overwinning voor Desisco geworden. De Amsterdammers bleven met 23 m.p. concurrenten Volmac I (slecht gestart) en Leeuwarden resp. één en twee matchpunten voor. Topscorer in deze hoofdklasse was John v.d. Wiel met IOV2 uit 13. LSG deed het in deze poule heel aardig door de 9e plaats te delen met VHS en Volmac B allen 14 m.p. De Leide naars hielden Desisco op 2-2 en klopten Charlois met 4-0. Beste LSG-score had Joan Baart met 9 uit 12. Opvallend was de afwezig heid van Philidor. LSG 2 kwam in de 2e klasse tot een matige 12 m.p. Onderbonder Katwijk ver gaarde hier verdienstelijk 10 pun ten. In de C groep scoorde Noordwijk 14 m.p. Allen speel den 15 wedstrijden. LEIDEN - Uitgerekend in het laatste nummer ging het mis. De atleten van De Spartaan uit Lisse leken gisteren in de eerste ronde van de nationale atletiek- competitie in de hoofd klasse op weg naar een fraaie klassering en een record-puntentotaal. Maar in het slotnummer, de 4x400 m estafette, maak ten de Lissenaren een wis- selfout en dat kwam hen op de kunststofbaan aan de Haagse Zuidlarenstraat op diskwalificatie te staan. Als pleister op de wonde bleven de Spartanen met hun resterende puntentotaal van 25.136 nog wel juist boven de degradatiestreep. staan; 10de. Voor de atleten van het Leidse AV Holland was er in Den Haag meer reden tot vreug de. De Leidenaars, die met een nogal verzwakte ploeg aantraden en de wedstrijd in Den Haag met zorg tegemoet zagen, belandden uiteindelijk op een 9de plaats met 25.210 punten. Grote winnaars in deze hoofdklasse-ontmoeting waren het Amsterdamse AAC (29.717) en het Haagse Sparta (28.008). De Spartaan, gisteren met enkele veelbelovende junioren in de ploeg, had lange tijd uitzicht op een plaats bij de bovenste zes ploegen. Overwinningen werden aangedragen door Peter van Noort bij het kogelslingeren (45.10m) en door Piet Waaning op de 5 km (14.18.9). Maar ook op veel andere nummers zaten Spar tanen in de voorste gelederen zo als op de 11 Om horden Ad van Doorn (15.2) en Piet Walraven (15.9). op de 400m horden Aat Kortekaas (55.2) en bij het dis cuswerpen Nico van Noort (45.86m). Van de opgestelde junioren kwam Hans van Tol bij het hinkstap- springen tot 13.60m, sprong John van Loon 6.80m ver en liep Mar- tier var Rijssel de 800m in 1.57.6. De Lisser prestatielijst vermeld de voorts nog goede verrichtin gen van: Jan van Heek met speer 56.64m, Nico van Steyn met ver 6.52m en bij het hinkstapsprin- gen 13.19m, Nico van Noort bij het kogelstoten 12.68m, Peter Jonkheer op de 800m 1.57.7, Leo Walraven de 400m horden in 58.9, Rob Brouwer de 3 km steeple chase in 9.51.2, Hans Langeveld de 1500m in 4.05.1, Ad van Doorn de 200m in 22.6 en Wim van Kla veren de 5 km in 15.47.7. Holland Bij het Leidse AV Holland deed de afwezigheid van polsstokhoog springer Marc van Vliet (die er de volgende wedstrijden wel bij zal zijn) en het vertrek van 'kracht patser' Bram v.d. Mey (die naar Amerika is geëmigreerd) zich duidelijk voelen. Bovendien moesten de Leidenaars op de loopnummers Frans Kroone en Jos Renne met blessures langs de kant laten. Toch draaide de Hol land-ploeg over het algemeen niet slecht. Vooral in de beginfase van de wedstrijd niet, toen zelfs enige tijd op de vierde plaats werd gebivakkeerd. Zwakke slotnummers deed de Leidse ploeg echter naar de negende plaats duikelen. Gemiddeld sterk waren de 'Hol landers' op de 100m met voor Al fred Verhoef 11.0 sec en voor Dick van de Vijver 11.1 sec. Dat zelfde gold voor de 400m horden waarop Bert Paauw tot 56.8 en Roel Hendriksen tot 58.2 sec kwam. Een overwinning was er niet voor de Leidenaars wegge legd al kwam Martien van de Hoorn daar op de 3km steeple chase met een tweede plaats in 9.15.6 dicht bij. Bij de werpnum- mers zaten Kees Riemers met de speer (derde met 56.80m; en Man fred Sahner met de slingerkogel (vierde met 42.42m) vooraan. Andere goede Holland-prestaties: Frank Mingelen 400m in 52.2. Cor van Loon 800m in 1.58.4, Alfred Verhoef 200m in 22.7, Kees Vogel ver 6.42m en Harry Frauenfelder bij het kogelstoten 12.38m. In de hoofdklasse dames behaalde De Spartaan in Amsterdam een vijfde plaats met 15.193 punten. Winnares werd hier het Amster damse ADA met 16.746 punten. Marian van de Niet sprintte op de 200m naar 26.3 en kwam op de 100m horden tot 15.2 sec. Jeanet Bosman behoorde in de Lisser ploeg tot de uitblinkers met een 400m in 58.4 en een 100m horden in 15.4. Op de 800m kwamen Hennie Möllers en Lenie v.d. Poel beiden onder de 2.20, resp. 2.18.9 en 2.19.2. Bij dc werpnummers zorgde de nog altijd onmisbare Marga Korte kaas voor de nodige punten met een kogelstoot van 12.38m en een discusworp van 35.58 m. Lea v.d. Aart kwam met de discus tot 35.98m en Paula Kortekaas met de kogel tot 10.72m. Bij het speerwerpen ook verdienstelijke prestaties van Klarien Winkel molen (32.62) en van Wilma van Steyn (30.48m). Bataven De teams van het Leidse De Bata ven, beide uitkomend in de tweede klasse, draaiden goed in Gorinchem. De dames nemen na de eerste ronde met 11.174 pun ten zelfs de derde plaats in hun klasse in. Voor de punten zorg den vooral Asti Oskam (400m in 58.7 en 100m horden in 16.9), Lia Verbeek (800m in 2.17.3) en Ma rian van Schie (800m in 2.2U.6). Bij de Leidse heren de bekende puntenhalers: Koen Gijsbers een 100m in 11.3 en een 400m in 50.0, Wybo Lelieveld de 1500m in 4.03.0, Bram Wassenaar de 5 km in 14.23.5 en Gerrit Verdoes bij het kogelstoten naar 12.42m. Ook in Gorinchem kwamen in actie de damesploeg van AV Leiden (2de klasse) en de damesploeg van AV Holland (3de klasse). De AVL-dames draaiden niet best. Alleen Marjan Bruinsma met een 100m horden in 16.9 kon tevreden zijn. Beter verging het de Hol land-dames van wie Hester de Boo verraste met een hoogte- sprong van 1.55m en juniore Mil dred Boon uithaalde bij het ko gelstoten: 10.22m. In de heren- ploeg van A V Leiden (4de klasse) liep Kees van Manen een prima 5 km: 16.14.0. Een magistraal onderhandsschot van Simon Boot gaf De Danaïden na 5-4 weer meer ruimte (6-4) ter wijl Bea v.d. Meel het wederom terugvechtende AKC van repliek diende 7-5. Met nog vijf minuten te spelen kwam AKC door een doelpunt van invaller André Schorn op 7-6. maar het op balbe zit spelende "Je Danaïden zege vierde tenslotte meer dan ver diend. Vitesse-Pernix 7-8 (3-2). De span ning aan de top van West IB is nu werkelijk te snijden. Drie ploe gen maken aanspraak op de titel. Pernix deed dat door een over winning op Vitesse. Die ploeg kwam wel op 2-0, maar een in topvorm verkerende Kees v.d. Kraan (in totaal 4x) had binnen twee minuten de stand weer ge lijk getrokken. De rust ging voor de Leidenaars toch in met een kleine achterstand. Een opleving in de tweede helft bracht de ploeg van trainer Flip van der Kooy op 3-6. maar een sterk terugkomend Vitesse bezorgde de Leidenaar veel moeite 6-6. Alice Tieleman en wederom Kees v.d. Kraan be slisten tenslotte de wedstrijd 7-8. Overige doelpunten: Daan Free- ke. Janko Breed veld. TOP-DSV 6-7 (5-2). Een zeer slecht gespeelde tweede helft van de Sassenheimers was uiteindelijk de oorzaak van deze nederlaag. Voor de rust ging het bij de Sas senheimers erg gemakkelijk. (5-2), terwijl in het begin van de tweede helft nog niets op de in eenstorting wees (6-2). DSV kwam echter bijzonder goed te rug en toen het bij 6-6 op balbezit begon te spelen, liep TOP in de fout 6-7. Doelpunten: Peter Sigaar, Harold Simmelink, Jan Willem Simme- link, Jacqueline Westerbeek, Ilse Westerbeek en Wilma Kühn. Ons Eiland-OWO 10-8 (7-2). Beide ploegen speelden alleen maar om de competitie af te maken. Ons Eiland had echter nog iets goed te maken met de eerder deze com petitie geleden nederlaag in het achterhoofd. OVVO bood in de eerste helft weinig verzet en erg eenvoudig kwam Ons Eiland op 7-2. Na de rust kwam OVVO via 8-3 op 8-7, maar Jan van Kalkeren besliste tenslotte de wedstrijd in het voordeel van de Brahmslaan- bewoners: 9-7. Doelpunten: Pa trick Verra, Huib Hasselbach, Sa- rie v.d. Meeberg, Wim Nijenhuis (4x). Barry van Duin en Jan van Kalkeren (2x). Tjoba-De Algemene 13-8 (8-3). Tot aan de 15de Algemene de Zeeu wen nog aardig partij geven, maar daarna was het alleen Tjoba dat nog de korf kon vinden. 8-3. In de tweede helft paste de Lei denaars zich beter aan het felle en agressieve korfbal van de Zeeu wen. De achterstand kon echter niet meer worden weggewerkt. Doelpunten: Ruud van Vliet (2x), Wim van Vliet. Jory Serdijn, Adrie Rusman (2x), Martin Filip- po (2x). Albatros-Fiks 6-6 (3-3). Nog twee punten heeft Fiks nodig om het tweede klasserschap te prolonge ren. A.s. donderdag zullen de Oegstgeestenaren van Phoenix moeten winnen om zonder be slissingsduel in de tweede klasse te blijven. Tegen Albatros liep het weer als vanouds. Beide ploegen wogen goed tegen elkaar op en hielden de score ook in even wicht. Via 1-0 en 2-1 werd een 3-3 ruststand bereikt, een scorever loop dat zich in de tweede helft herhaalde. Doelpunten: Robert v.d. Kraan (2x). Aad Knetsch, Dirk Jan Elzenga, Martin Huizing en Kees v.d. Meij. Terheijden-Crescendo 6-12 (2-6). Een in de eerste helft duidelijk sterker Crescendo kwam door goed middenvakspel via 0-2 op een verdiende 2-6 ruststand. Bij 2-7 stokte de aanvalsdrift en kwam Terheijden gevaarlijk dichtbij: 5-7. Crescendo herstelde zich echter bijtijds. Doelpunten: Joke Geijer(2x). Piet l'Amie (3x), Wilfred Cornelisse (3x), Carolien Braggaar, Marlies Brouwer, Louis Kos en Liesbeth Kok. SOS-Fides Pacta 7-5 (5-1). Een voor de laatste kansen vechtend Fides Pacta is er niet in geslaagd de winst of minimaal een gelijk spel naar zich toe te trekken. Door dit verlies zijn de Leidenaars nu met nog één wedstrud te spelen op een bijna onoverbrugbare onder ste plaats terecht gekomen. Na 1-0 kwam Fides door Hen Piket op 1-1 maar de Nijmegenaren kwamen voorrust opeen comfor tabele 5-1 voorsprong. In de tweede helft kwam Fides Pacta sterk terug, maar SOS heeft de Leidse ploeg niet naast zich hoe ven te duinen. Alleen de zeer goed steunende Patricia Gottmer had in de laatste seconde van de wedstrijd nog de mogelijkheid Fides op gelijke hoogte te bren gen. Na haar doorloop miste ze echter. Doelpunten: Hen Piket (2x). Daan Carree, Dik Onderwa ter, Nico Pikaar GERT GRESSIE

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 17