Raadsleden kraken bouwplan voor LBF Pleidooi voor skate-boardbaan Meer informatie nodig over klachten politie Nederland morgen weer massaal op de fiets Ziekteverzuim Leidse politie stijgt flink VRIJDAG 11 MEI 1979 LEIDEN Woningbouw te hoog en te duur LEIDEN - Raadsleden van bijna alle fracties hebben zich scherp afgezet tegen de nieuwe plannen van de projectontwik kelaar Kavel BV voor het terrein van de vroegere Leidse Broodfa briek (hoek Korte Mare Rijns- burgersingel). Zowel de vormge ving (met een hoogte tot 15 meter) als de opzet (kleine woningen in de vrije sector) stuitte op vrij al gemene kritiek. Kritiek op de plannen kwam er ook van de zijde van het wijkcomité Noordvest en de Adviesraad voor de Binnenstad. De Adviesraad noemt de plannen onaanvaard baar en vraagt een ontwerp dat meer aanpast bij de omgeving. Het buurtcomité zit op dezelfde lijn en vraagt om een aantal aan passingen van het ontwerp. Kavel wü op het oude LBF-terrein een bouwplan voor 50 woningen ontwikkelen. Dit plan is het re sultaat van langdurige onder handelingen met de gemeente. Eerdere bouwplannen - met na me het idee voor winkels met daarboven woningen - werden door de gemeente afgewezen. raadsleden dat het ontwerp niet strookt met de omgeving. PvdA- raadslid Koning: „Ik heb in tijden nog niet zon slecht plan gezien. Van der Putten (PSP): „Het is erg massaal van opzet". Zonnevylle (WD): „Het speekt mij ook niet zo erg aan." Driessen (CDA): „Ik zie nog niet direct kwalitatief hoogwaardige bouw". De raadsleden spraken daarnaast teleurstelling uit dat de woning bouw niet goedkoper kan en vreesden dat voor tweekamer woningen in de vrije sector wei nig markt is. PvdA-raadslid Bor- dewijk wees op de situatie met koopflats in de Meren wijk (pro ject Fraanje) waarvoor geen ko pers waren. De gemeente heeft daarna noodgedwongen toege staan dat de flats ook voor niet Leidse-woningzoekenden wer den verkocht. Bordewijk wil dit een tweede keer voorkomen. Lij J O ff T lF1 Van de zijde van Kavel werd de kri tiek op de vormgeving bestreden. De ontwerper van het plan wees op de instemming van de wel zij nsraad met het merendeel van het ontwerp. Hij achtte de kritiek van de raadsleden 'niet genuan ceerd'. Stedebouwkundige Piret van de gemeente sprak over de keuze tussen "wel iets bouwen of niets bouwen". „Ik vind het niet verschrikkelijk missstaan", zei hy. SBBBBB I BB De route van de zesde nationale fietsdag loopt vanuit Leiden ondermeer langs deze fraaie molen, onder "de rook" van Oud-Ade. Overleg Een deel van de gevélwand aan de Rijnsburgersingel met rechts de omstreden hoeke hoek van 15 meter. Verschillende raadsleden drongen er op aan om ook deze nieuwe plannen af te wijzen. Op grond van de vrij algemene kritiek be sloot wethouder Waal (stadsont wikkeling) tot nader overleg tus sen gemeente en Kavel. De even tueel aangepaste plannen wor den dan later opnieuw aan de raadsleden voorgelegd. Het bouwplan van 50 woningen omvat 35 tweekamerwoningen, 11 driekamerwoningen 4 vierka- merwoningen. Door de hoge prijs die Kavel voor het LBF-terrein heeft betaald en de kosten die men voor de ontwikkeling van het gebied (exploitatie) moet ma ken ziet de project-ontwikkelaar alleen mogelijkheden voor wo ningen in de vrije sector (duurde re koopwoningen). De kritiek van de zijde van de raadsleden richtte zich bij de vormgeving vooral op de over schrijding van de hoogte. Op de hoek Rijnsburgersingel loopt het bouwblok op tot een hoogte van 15 meter. Overigens heeft ook de welstandscommissie - die bouw plannen beoordeelt op zijn vormgeving en schoonheid - op dit punt nog een voorbehoud gemaakt. LEIDEN- Naar de mening van de PvdA-raadsleden Hes en Peters moet de Leidse politie de burgers meer duidelijkheid verschaffen over de manier waarop klachten over het optreden van de politie bij deze instantie zelf kunnen worden ingediend en de manier waarop zo'n klacht wordt behan deld. Volgens beide raadsleden is het de bevolking in onvoldoende mate duidelijk hoe zij bij de politie be paalde klachten kunnen uiten. Bovendien vinden zij dat het op de huidige manier makkelijk kan voorkomen dat iemand een klacht bij de politie indient ter wijl dat helemaal niet als zodanig, maar meer als een vorm van "even het hart luchten" over- Commissaris Van Voorden van de Leidse politie gaf gisteren tijdens de vergadering van de gemeen telijke commissie voor politio nele aangelegenheden te kennen het met de mening van beide raadsleden niet eens te zijn. Vol gens hem bestaat er helemaal geen onduidelijkheid over de huidige klachtenprocedure. "Ie dereen weet dat hij of zij een klacht kan komen indienen op het bureau of desnoods via een telefoontje met mij", aldus de PvdA-raadslid Peters vond dit een vorm van miskennen van de problemen. Hij zei: "Ik zou ze de kost niet willen geven die er nooit op zullen komen om, wanneer ze een klacht hebben, even de commissaris van de politie op te bellen". Peters pleitte er samen met partij genote Hes, gesteund door CDA- raadslid Walenkamp, voor dat de Leidse politie een folder of sten cil opstelt waarin duidelijk staat omschreven hoe men een klacht over het optreden van de politie kan indienen en welke weg deze klacht dan binnen het politie-ap- paraat doorloopt. Peters: "Wan neer er iemand op het bureau z'n hart komt luchten dan kan de desbetreffende politiefunctiona ris heel duidelijk tegen die per soon zeggen: "Denkt u er thuis nog eens rustig over na en wan neer u een klacht wilt indienen dan kunt in deze folder lezen wat u moet doen". Commissaris Van Voorden zegde uiteindelijk toe binnen het poli- tie-apparaat de mogelijkheden tot het opstellen van een derge lijke folder of stencil te willen onderzoeken en bespreken. Omgeving In zijn algemeen vreesden de Wegens belediging politieman bekeurd LEIDEN- De Leidse politie heeft gisteravond rond kwart over tien op de Breestraat een 21-jarige man aangehouden wegens bele diging van een politie-ambtenaar in functie. De man zat achterop een fiets die werd bestuurd door een vrouw. Het tweetal reed zonder licht en werd door twee agenten in een surveillancewagen gesommeerd af te stappen en verder te gaan lopen. Tot twee keer toe zou aan dit verzoek geen gehoor zijn ge geven waarna het tweetal werd ingehaald en bekeurd. De man wond zich hierover dusdanig op dat hij enkele harde klappen op het dak van de politie-auto gaf en vervolgens door het open portier raampje naar binnen spuwde. Bij de aanhouding die hierop volg de zou de man een politie-agent nog in het gezicht hebben ge schopt. LEIDEN - De Skateboard-rage be gint ook Leiden in zijn greep te krijgen. Voor de tweede maal in korte tijd ontving wethouder Tesselaar gistermiddag een de putatie van jeugdige skateboard enthousiasten, die de aanleg van een baan kwamen bepleiten. Ditmaal waren het "The Ran gers", een pas deze week officieel opgerichte club in Zuid-West, die wethouder Tesselaar ongeveer duizend handtekeningen over handigde. De leden van de nieuwe clubs zijn merendeels afkomstig uit het ge bied rondom clubhuis "De Tam boerijn". Vandaar het pleidooi om in die omgeving een skate board-baan aan te leggen. Wet houder Tesselaar hield de depu tatie van skateboarders voor dat het voor de gemeente onmogelij- kis om in elke wijk een skate- boardbaan aan te leggen. "We zouden al heel erg blij zijn, wanneer we ergens op een cen trale plek één baan zouden kun nen aanleggen", aldus Tesselaar. Reactie van een van de jongens: "Maar we hoeven niet zo'n hele dure baan. Zo'n U-baan kost wel vierduizend gulden. Wij zijn al tevreden met een paar heuvel tjes." Wethouder Tesselaar wees de de putatie erop dat in de weken dat in de Ton Menken-hal deze zomer jeugdstad wordt gehouden er een echte skateboard-baan aanwezig zal zijn. Bovendien worden er be sprekingen gevoerd om te zien of er achter de ijsbaan een skate- Wethouder Tesselaar temidden van de deputatie uit Zuid-West die een eigen skate-boardbaan kwam bepleiten. boardbaan aangelegd kan wor den. Helemaal tevreden met dat voorui- zicht waren de jongeren uit Zuid- West niet. Een van hen: "Dan moetje een knaak entree betalen. En als er 175 jongens op die baan zijn dan heb je nauwelijks ruim te." Op de vraag van wethouder Tesselaar of ze hun sport niet een beetje gevaarlijk vinden was de eenstemmige reactie: "We vin den het een mooie sport. Fietsen is ook gevaarlijk en rolschaatsen is nog gevaarlijker. En we dragen een helm en knie- en elleboogbe schermers." En om kracht bij te zetten aan hun verzoek om een eigen baan: "Die handtekenin gen hebben we in twee dagen op gehaald." Cafe Mod In het Leids Vrijetijdscentrum treden vanavond Busby Berkleys en Schmutsz op. Busby Berkleys is een groep van vier Australiërs die als verscheidene jaren samen spelen. Zij brengen een muzi kale en komische show onder het motto "Cafe Mod". De avond wordt besloten met een optreden van de Leidse neio- wave-groep "Schmutsz"Die groep bestaat uit Judith Ro- mijn, Jan van Splunder, Rai- ner Hensel, Pieter Sitsen, Cor Speksnijder en Hans Tieman. Het concert begint rond half tien en de toegangsprijs bedraagt vijf gulden. Excursie De afdeling Leiden van de ACJN(jeugdbond voor na tuurstudie en natuurbe scherming) organiseert mor- gen een excursies naar de Vlieilanden, het zandwin- ningsgebied tussen Leiden, Voorschoten en Leidschen- dam. Aan de excursie kan worden deelgenomen door alle jongeren van 12 tot 25 jaar. Om half twee moeten de deelnemers zich verzamelen bij de Lammenschansroton- de. Nadere informatie: Else Breekveldt tel. 071 - 763310. Volksdansinstuif Morgenavond wordt in het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66 weer de maandelijkse volksdansin stuif gehouden. Het pro gramma omvat een keur van nationale en internationale dansen onder meer uit 'de Balkan, Israël, Griekenland en Amerika. De instuif staat onder leiding van Y. Knij- nenburg. De toegangsprijs bedraag f 2.50 en de avond begint om acht uur. Muziekfilms In het pad van de jongerenver eniging "Augustinus" aan het Rapenburg 24 wordt morgen avond drie muziekfilms ver toond. Het zijn: "The Stones in the park", een film over het concert dat de Stones in Hy- depark gaven, "The crime of the century", een rolprent over Supertramp en een film pje over een live-optreden van de Sexpistols. De vertoing van de films begint om negen Schoolhockey In het sportpark Roomburg aan de Van Vollenhovekade wordt zaterdag een hockeytoernooi gehouden voor leerlingen van het voortgezet onderwijs. De wedstrijden beginnen om ne gen uur 's ochtends en duren tot omstreeks half vijf. Er zijn vier poules van elk vijf teams. Kledingactie Het actiecomité van de Stich ting Mensen in Nood houdt morgen in Leiden de jaarlijk se kleding inzameling. Ge bruikte kleding, schoeisel, de kens en gordijnstoffen kan mpn afgeven bij de volgende adressen: Stedelijk Gymna sium. Burggravenlaanl Fruinlaan, Verbum Dei, Plantage 16, Huize Room- burgh, Zaanstraat 151, An- thoniuskerk, Boshuizerkade 38a, Leonarduskerk Haag- weg 13, Lodewijkkerk, Steen- schuur 19a, Maria Middela res, Haagsche Schouw-Rijn- dijk 281Meerburgkerk, Hoge Rijndijk 16,Zoeterwoude,Pe- truskerkLammenschansweg Klooster, Marienpoelstraat 6, kerkelijk centrum "De Regen boog", Merenwijk, Oud Ka tholieke' Kerk, hoek Crone- steinkade/Zoeterwoudse Sin gel, Maranathakerk, Lage Morsweg/Damlaan, Petra- kerk, Surinamestraat 3 en Vredeskerk, Van Vollenhove- kade 21. De goederen kunnen worden ingeleverd van tien tot twaalf uur 's ochtends. Voor nadere inlichtingen: mevrouw VerbergFranchi- montlaan 13, tel. 071 -141195. Natuurwandeling De afdeling Leiden van het In stituut voor Natuurbescher- mingseducatie organiseert zondag 13 mei een natuur wandeling door Duivenvoor de. De wandeling die ander half uur duurt en onder lei ding staat van ervaren na- tuurgidsen begint om twee uur 's middags bij de Laan van Duivenvoorde in Voor schoten. Bij de ingang zijn dag- of jaarkaarten ver krijgbaar. Landelijke fietsdag De ANWB organiseert zaterdag voor de zesde achtereenvol gende keer de jaarlijks terug kerende landelijke fietsdag Dat betekent dat Nederland morgen, wanneer het weer een klein beetje meewerkt, weer massaal op de fiets zal klim men. Vorig jaar trok dit eve nement ruim 120.000 deelne mers. De verwachtingen zijn dat het er dit jaar nog meer zullen zijn. Vanuit 87 plaat sen in ons land zijn speciale, 30 tot 40 kilometer lange, rou tes uitgezet. Deze tochten, waaraan geen enkele wed strijd element is verbonden, voeren langs zo veel mogelijk fraaie en mogelijk onbekende plekjes. De deelnemers aan de fietsdag kunnen helemaal zelf bepalen in welk tempo ze, met een nauwkeurige routebeschrij ving in de hand, de tocht vol brengen. Vanaf negen uur 's ochtends kan er gestart wor den en men hoeft pas voor vijf uur 's middags op het ver trekpunt, voor deelnemers uit Leiden, Leiderdorp en Oegst- geest is dat het VVV-kantoor tegenover het station in Lei den, terug te zijn. Sinds enkele jaren is het de ge woonte dat de landelijke fietsdag samenvalt met de na tionale molendag. Bij gunsti ge weersomstandigheden zullen morgen 400, van de on geveer 1000 molens die ons land. op dit moment nog rijk is, in werking zijn. De 87 uit gestippelde routes lopen zo dicht mogelijk langs deze draaiende molens. Komt men op zijn of haar weg een molen met een wapperende vlag te gen dan kan men gerust even afstappen en een kijkje gaan nemen. De desbetreffende vakmolenaar, oud-molenaar of vrijwillige molenaar zal graag het een en ander over zijn domein vertellen en to- Wel wil de "Werkgroep natio nale molendag" er op wijzen bij het bezoeken van een draaiende molen goed op de snel rondraaiende wieken te leten. Want het spreekwoord zegt immers niet voor niets: "Die heeft een klap van de molen gehad" Voor het eerst dit jaar is er aan de landelijke fietsdag ook een thema verbonden. Deze thema luidt: "Het kind in het ver keer". Dit in het kader van het jaar van het kind. De ANWB wil met dit thema nog eens ex tra de aandacht vestigen op de veiligheid van de ruim drie miljoen kinderen die dage lijks op de fiets deelnemen aan het verkeer. In aanslui ting op dit thema zal een deel van de opbrengst, die tradi tiegetrouw is gereserveerd voor een goed doel, dit jaar bestemd zijn voor het gehan dicapte kind. Om het voor de deelnemers aan de fietsdag nog wat aantrek kelijker te maken is er ook dit jaar weer een puzzel aan de tocht verbonden. De deelne mers moeten onderweg een rebus zien op te lossen. Voor de winnaars, die 's avonds via de Tros-radio bekend zullen worden gemaakt, zijn er di verse vakantietrips beschik baar. De ANWB zal het morgen trou wens zonder deelname van de ENFB (Echte Nederlandse Fietsersbondmoeten stellen. De bond organiseert morgen namelijk de landelijke mani festatie "Binnenstad en Ver keer". Op het stadhuisplein in Leiden zal de hele dag een ENFB-stand staan en zullen pamfletten over de "fiets en middenstand problematiek" worden uitgereikt. EN F B-voorzitter Stef Blom is er niet rouwig om dat zowel de "manifestatie" van de ANWB als die van de ENFB op de zelfde dag vallen. "Wij voelen ons niet zo sterk met die fiets dag betrokken", zegt Stef Blom, "Het is typerend voor het verschil tussen de ANWB en de ENFB dat zij een toeris tische fietstocht organiseren op een dag dat wij ons buigen over de problemen van de fiets als vervoermiddel. Maar dat neemt niet weg dat wij zo'n landelijke fietsdag best een aardige zaak vinden". LEIDEN- Uit het onlangs gereed gekomen jaarverslag van de Leidse politie blijkt dat het ziek- teveruim bij de gemeentepolitie over het afgelopen jaar aanzien lijk is toegenomen in vergelijking met 1977 (1978: 4806 ziektedagen tegen 4071 ziektedagen over 1977). Volgens politiecommissaris Van Voorden is deze stijging voorna melijk het gevolg van het feit dat het takenpakket van een politie functionaris steeds groter en steeds ingewikkelder wordt waardoor allerlei stress-situaties kunnen ontstaan. PvdA-raadslid Hes vroeg zich gis teren op de gemeentelijke com missievergadering voor politio nele aangelegenheden af of het niet zinvol zou zijn de mogelijk heid te onderzoeken tot toevoe ging van een maatschappelijk werker aan het personeelsbe stand van de politic. Commissaris Van Voorden zei het toe te juichen wanneer de politie gebruik zou kunnen maken van de diensten van een eigen maat schappelijk werker maar dat zoiets, gezien de daaraan verbom den kosten en gezien de grootte van het korps, geen haalbare zaak is. "Vooral niet wanneer je beseft dat voor alle personeel dat in dienst is van de gemeente Lei den, dus ook voor de politie, slechts één maatschappelijk werkster beschikbaar is", aldus Van Voorden. Burgemeester Vis, voorzitter van de commissie voor politionele aangelegenheden, deelde de me ning van de commissaris dat het een onmogelijke zaak is om voor het politiekorps een speciale maatschappelijk werker be schikbaar te stellen. Wel zou het volgens hem eventueel mogelijk zijn om te ijveren voor meer assis tentie voor de maatschappelijk werkster in dienst van de ge meente Leiden".

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3