LEIDSCH DAGBLAD Bonden wijzen metaal cao af Folia Civitatis: Salarissen hoogleraren worden bevroren Extra bijdrage van 3.2 miljoen vandaag Herrie in Hillegom na vermindering stembureau's Salt Voorstellen werkgevers onvoldoende Bedrijf in Onnnen bezet Rantsoeneringsplan Carter afgeketst IIZH mm bebienette KEUKENHOF 27 MEI GESLOTEN VRIJDAG 11 MEI 1979 OPGERICHT 1 MAART I860 35855 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bij Europese verkiezingen Van één onzer verslaggevers HILLEGOM - Tot grote woede van vrijwel de hele Hillegom- se gemeenteraad, heeft het gemeentebestuur van deze bollenstreekgemeente het aantal stembureaus tijdens de Europese verkiezingen te ruggebracht van 12, het ge bruikelijke aantal tijdens verkiezingen, naar 8. "Dat stimuleert de inwoners niet bepaald om op die dag te gaan stemmen. Bepaalde wijken zullen verder van huis moe ten gaan om hun stembriefje in te leveren. Het is in strijd met de democratische rech ten", zo reageerden vrijwel alle fracties na afloop van de gisteravond gehouden ge meenteraadsvergadering. De zaak kwam aan het rollen toen een inwoner van de ge meente gisteravond na het sluiten van de vergadering nog even het woord vroeg. Met verbijstering namen de raadsleden kennis van het feit dat wethouder ing. C. Smits, tijdens het burgemeesterloze tijdperk voorzitter van het centraal stembureau, het aan tal bureaus had terugge bracht van 12 naar 8. CDA-er Smits zei dat 8 stembureaus op 7 juni wel genoeg zijn, want hij verwacht geen grote opkomst. Bovendien waren er vólgens de Hillegomse be stuurders problemen rond de bezetting van de stembu reaus. De gemeenteraad verweet de wethouder deze zaak nooit in openbaarheid te hebben ge bracht. Zowel de fractievoor zitter van het CDA als die van de PvdA zeiden gisteravond met gemak 12 stembureaus met mensen te kunnen uit rusten. "Dat had geen probleem geweest, als Smits maar had overlegd. Hij had met man en macht naar bezet ting voor de bureaus moeten zoeken". In de wandelgangen van het gemeentehuis kon Smits zijn woorden verder niet toelich- ten.Hij kwam toen niet verder dan de mededeling "Ik weet het niet, vraag het maar aan de gemeentesecretaris". Ook die kon geen verklaring ge ven. Verschillende raadsle den lieten gisteravond al we ten dat ze niet zomaar aan de ze zaak voorbij zullen gaan. Bij het ministerie van bin nenlandse zaken zijn geen voorbeelden van andere ge meenten bekend, die het aan tal stembureaus hebben ver minderd. Het bepalen van het aantal bureaus is overigens een taak van het centraal stembureau, waarvan de bur gemeester voorzitter is. AMSTERDAM (ANP) - Alle Nederlandse hoogleraren zullen in de nabije toekomst 303 gulden bruto per maand moeten inleveren, zo meldt het Amsterdamse universiteitsblad Folia Civitatis. Volgens een nog vertrouwe lijke notitie van het ministerie van onderwijs, getiteld „Herziening topsalarisstructuur" zou medio 1979 met de maatregel moeten worden begonnen door de betreffende sala rissen alvast te bevriezen, aldus Folia. De salarissen van al het universitaire personeel zijn ondergebracht in 154 schalen, waarbij hoogleraren zijn ingedeeld in de hoogste schaal. Folia schrijft dat al jaren wordt ge werkt aan een herziening van het zogenaam de Bezoldigingsbesluit Burgerlijke Rijks ambtenaren, waarbij de huidige 154 schalen tot achttien nieuwe schalen zullen worden teruggebracht. Als de herziening is voltooid, zullen alle hoogleraren worden gehonoreerd volgens de nieuwe^ schaal 18, hetgeen aldus Folia overeenkomt met 10.185 gulden bruto per maand of 303 gulden minder dan zij nu nog kunnen verdienen. Behalve hoogleraren moeten ook leden van Colleges van Bestuur, secretarissen, direc teuren en benoemde dekanen, die het hoog leraarssalaris verdienen, op deze salarisver- mindering rekenen, aldus het universiteits blad. Ook de voorzitters van de Colleges van Bestuur en alle rectores magnifici zouden er op achteruit gaan, ook al worden zij volgens Folia iets hoger ingeschaald dan hooglera- Het ministerie van onderwijs en wetenschap pen kon gisteren geen commentaar op het artikel in Folia geven. UTRECHT (ANP) - De Industriebond FNV heeft vandaag de laatste cao-voorstellen van de me taalwerkgeversorganisatie FME van de hand gewezen. i telex aan de FME schrijven Wat de bonden vooral in het ver keerde keelgat is geschoten is dat de metaalwerkgevers in hun laat ste voorstellen niet gerept heb ben over de snipperdagen die door de bonden worden gezien als een soort vervanging van de arbeidstijdverkorting. De Indus triebonden NW/NKV hadden voorgesteld om dit jaar tot drie snipperdagen te komen. Een andere wens van de bonden die niet in het werkgeversbod is op- de bonden dat het afronden de onderhandelingen op basis van de FME-voorstellen onaan vaardbaar is. Desondanks willen de bonden proberen nog één maal aan de onderhandelingsta fel tot overeenstemming te ko- Onduidelijke opgaven: Leerlingen op eindexamen in de fout DEN HAAG - Bij het nakijken van de mavo 4-examens aardrijks kunde van dit jaar is ontdekt dat veel leerlingen door slechte aan wijzingen bij de opgaven in de fout zijn gegaan. Bij het nakijken moeten de leraren daar rekening mee houden, heeft het ministerie van onderwijs nu bepaald. Bij de eerste groep van zes opgaven moesten de leerlingen een tekst le zen. Duidelijk stond boven die tekst: "Lees onderstaande tekst en beantwoord dan de opgaven 12 en 3". Veel leerlingen gaven dus geen antwoord meer op de vragen 4,5 en 6, die niet direkt op de tekst betrekking hadden. In het verdere examen worden de vragen steeds op deze manier ge steld. De verwarring is nog extra in de hand gewerkt doordat in ka pitale letters (in een kader) aan het begin van de examens staat: "Geef niet meer antwoorden dan worden gevraagd. Overtollige antwoorden worden niet gere kend". "Er is een enorme bok geschoten, dit is een blunder van de eerste or de zei vanmorgen conrector Verhoog van de Louise de Colig- ny-scholengemeenschap. Som mige leerlingen van de avond mavo hebben maar liefst 13 van de 35 vragen overgeslagen, zegt hij. Wie kritisch leest kon alleen maar tot de conclusie komen dat bepaalde vragen niet gemaakt moesten worden. Op de "Louise" wordt vanmiddag vergaderd over wat er nu moet gebeuren bij het nakijken van de opgaven. Hogere temperaturen Vannacht nog af en toe regen met mini mumtemperaturen rond 8 graden en enkele mistbanken. Morgen overdag droog met in de zuidelijke en oostelijke provincies zonnige perioden en mid- dagtemperaturen omstreeks 18 graden. Aan de kust bewolking en middagtem- peraturen ongeveer 13 graden. Matige zuidwesten wind. De nu afgewezen voorstellen hiel den in dat de metaal werkgevers de cao voor 27 maanden lieten vallen en bereid waren om weer over de 'normale' looptijd van één jaar te praten. De FME liet de bonden meteen weten niet meer bereid te zijn datgene té doen dat bij een cao voor 27 maanden wel had gekund zoals twee extra ver plicht op te nemen snipperdagen. Wel boden de metaal werkgevers één dag extra vakantie en een uitbreiding van de regeling voor eerder met pensioen gaan tot 62 jaar per 1-1-1980. De bonden verwijten de FME een tekort aan begrip en zijn van me ning dat de nieuwe voorstellen LEIDEN alleen maar tot een langdurige rijk periode van sociale onrust kun nen leiden. genomen is een vermindering van het overwerk. Indien over werk onvermijdelijk is dan zou meer in vrije tijd moeten worden uitbetaald. De werkgevers noemden hun voor stellen, die ze vorige week vrijdag deden, "een uiterste poging om aan de huidige onbevredigende situatie een einde te maken". De Industriebond FNV wijst er op dat hun compromisvoorstellen (ze hebben bijvoorbeeld één snipperdag laten vallen en zijn eventueel bereid de cao-loop tijd uit te breiden met drie maan den tot 15 maanden, naar de me ning van de FNV- beleidsinstan- ties en van de leden eigenlijk al veel te ver gingen. Rijk steunt Leiden Elk verdrag dat de wereld een wat minder onveilig oord lijkt te kun nen maken dient met vreugde be groet te worden. Dus ook SALT-2, het verdrag ter beperking van kernwapens, waarover de Ver enigde Staten en de Sowjet-Unie deze week tot overeenstemming zijn gekomen. Maar vreugde is er in soorten. Wel is men nu akkoord met maxima aan raketten en vliegtuigen, die de kernladingen moeten vervoe ren, maar wat de kernkoppen zelf betreft zijn er voor de aanmaak geen beperkingen gesteld. Ook staat of valt een dergelijk ak koord met de mogelijkheid om over en weer controle te kunnen uitoefenen; op dat gebied bestaat met name in bepaalde kringen van de Amerikaanse Senaat veel scepsis. Daar komt dan nog bij dat de Sowjet-Unie al over meer dan de overeengekomen maxima aan dragers van kernladingen beschikt en de VS. er een stuk on der blijven. Voor Europa is SALT-2 maar de helft van het verhaal. De vrees dat het oude continent als slagveld zou kunnen dienen bij een gewa pend conflict tussen beide super machten is niet weggenomen. Zeer grote pessimisten zouden zelfs kunnen volhouden dat die kans groter wordt, nu men op strategisch gebied (waarbij de bevolking van beide reuzen het doelwit is) tot onderlinge garan ties wil komen. De "grauwe zone" in Midden- en West-Europa kan dan gemakkelijk het gebied wor den, waar tactische (op de ge vechtshandelingen betrekking hebbende) en strategische oog merken ineenvloeien. Met aüe rampzalige gevolgen voor de vele tientallen miljoenen bewoners van dien. Daarom is het van de allergrootste urgentie dat SALT-3 er snel komt waarbij ook de Europese landen hun inbreng moeten hebben. Psychologisch is het principe-ak koord tussen Washington en Mos kou heel belangrijk. Het kan een impuls betekenen om verdere verbreiding van kernwapens, de zogenaamde proliferatie .tegen te gaan. De enige hoop dat die proli feratie wordt beperkt of liever nog volledig wordt gestopt, is er in gelegen dat de groten het goede voorbeeld geven. Met SALT-2 lijkt er zo'n voorbeeld gegeven. Leidsch Dagblad Geen krant bezorgd? Bel dan Maandag t/m vrijdag van 18.00-19.30 uur. Zaterdags van 16.00-18.00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515 of 210221. OMMEN (ANP) - De driehonderd personeelsleden van de oplegger en containerfabrikant Pacton in het Overijsselse Ommen hebben vanmorgen het bedrijf bezet. Volgens een woordvoerder van de Industriebond FNV is er de laatste drie jaar een verlies gele den van bijna 15 miljoen gulden en heeft de raad van commissa rissen het voortbestaan van Pac ton, dat een dochter is van het Belgische bedrijf Laura, in twijfel getrokken. Met de bezetting proberen het per soneel en de bonden te voorko men dat er goederen en machines het bedrijf uit gaan. Leiden krijgt van het 1978 een aanvullende bijdrage van 3.2 miljoen gulden. Dat heeft staatssecretaris Ko- ning(binnenlandse zaken) de gemeente laten weten. De staats secretaris heeft daarmee de ad viezen van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland en de Raad voor de gemeentefinanciën op gevolgd. De staatssecretaris heeft de ge meente beloofd dat Leiden dit jaar opnieuw "bijzondere aan dacht" zal krijgen van het minis terie, om de aanvullende bijdrage voor 1979 te bepalen. Dit systeem is er voor gemeenten die buiten hun schuld met bijzondere finan ciële moeilijkheden kampen. Desgevraagd verklaarde wethou der Van Dam(Financiën) dat het bedrag overeenkomt met de ver wachtingen die vorig jaar waren gewekt. Aanvankelijk had de gemeente Leiden over 1978 een begroting opgesteld met een te kort van rond 11.8 miljoen. Dat gat zou worden opgevuld met vier miljoen uit de eigen reserves, extra bezuinigingen van ruim vier miljoen en de aanvullende bijdrage van de gemeente. Voor dit jaar sluit de Leidse begro ting met een tekort van 14.5 mil joen. Opnieuw zal voor het dek ken van een deel van het tekort een beroep op de eigen reserves worden gedaan van vier miljoen. Resteert een tekort van ruim tien miljoen, waarvoor een bijdrage van het rijk is gevraagd. In hoe verre die aanvraag gehonoreerd zal worden is op dit ogenblik nog niet bekend. De ambtelijke be sprekingen daarover zijn inmid dels begonnen maar door het aanstellen van een nieuwe in specteur vergt het overleg meer tijd dan vorig jaar. Wethouder Van Dam hoopt dat een aantal projecten dat vorig jaar werd ge schrapt nu wel uitgevoerd zal mogen worden. ROME - Een bezoek aan het Fo rum is een van de verplichte pun ten op het programma van een toerist die Rotne bezoekt. Ook Ro- salynn Carter ontkwam daar niet aan, evenmin als dochter Amy. Eerder op de dag had de vrouwelij ke tak van de Amerikaanse pre- sidentsfamilie een audiëntie bij de paus. 36 PAGINA'S "Rond het uitbrengen van de voorjaarsnota, ongeveer begin juni, zal het kabinet de beslis sing moeten nemen over al dan niet hanteren van de Nood remprocedure". Dat zei minis ter Andriessen gisteren tijdens het debat in de Tweede Kamer over de Voortgangsnota van Bestek'81. Die Noodremproce dure houdt in het versneld in nen van een half miljard extra aan belastingen en een extra bezuiniging van eveneens een half miljard. PAGINA 7 Laatste Vuist op de buis. PAGINA 5 China en Sowjet-Unie gaan weer praten. PAGINA 9 "Honderdvijftig te veel TIEL (ANP) - Het bejaarde echtpaar A. Meijer uit Tiel gaat met pinksteren verhui zen naar de Drentse plaats Gieten, omdat de gemeente Tiel wil dat het echtpaar 130 cavia's op straat zet. Op aan dringen van één van de buren heeft de gemeente het echt paar een tijd terug aange schreven dat het maar twintig cavia's in de woning mocht houden. Het echtpaar woont in Tiel in een woonwijk met aaneenge sloten bebouwing. Volgens de gemeente stonken de die ren en ontsnapte er zo nu en dan ook nog één. De familie Meijer wilde aanvankelijk bij de raad van State tegen.de be slissing van de gemeente in beroep gaan, maar zag daar van af toen bleek dat er in de gemeente Gieten - waar een zoon woont - geen bezwaar bestond tegen de komst van de cavia's. Het fokken van cavia's is vol gens het echtpaar, wat het aantal betreft, "uit de hand gelopen". Ze wilden de bees ten echter niet wegdoen. Dat er van stankverspreiding sprake is geweest wijzen ze verontwaardigd van de hand. Bij navraag blijkt overigens dat het volgens de gemeente Tiel gaat om zo'n tweeduizend ca via's. a.s. moeders grote sortering kinderwagens ledikantjes etc. etc. Zie advertentie op pag. 17 gevaardigden heeft het rantsoe neringsplan voor benzine van president Carter verworpen: 246 afgevaardigden stemden tegen het plan en 159 voor. De Senaat had woensdag zijn goedkeuring gehecht aan het plan van de pre sident om de benzine in noodsi tuaties te rantsoeneren. Voor het plan was echter de goedkeuring vereist van zowel de Senaat als het Huis van Afgevaardigden. Vlak voor de stemming hield de voorzitter van het Huis van Af gevaardigden, Thomas O' Neill nog een emotionele toespraak waarin hij er op aandrong het voorstel aan te nemen. De Re publikein John Rodes uit Arizo na meende dat een rantsoene ringsplan helemaal niet nodig was. "We hebben geen behoefte aan rantsoenering, i grotere produktie", zo zei hij. Andriessen Paul van der Heijden bezig met FC Den Haag. PAGINA 19 Wil van der Laan favoriet voor eigen publiek. PAGINA 21 Stem eens op een vrouw. PAGINA 27 "Academische graad nodig om buschauffeur te worden?". PAGINA 29 Shortie met 0,05 briljant in wit of geel goud. Prijs met collier fl. 225,-. Reeds vanaf fl. 99,- LISSE - Keukenhof sluit zijn poor ten dit jaar op 27 mei a.s. Het koude voorjaar heeft er zorg voor gedragen dat nog duizenden voorjaarsbloemen "tot hun volle glorie" moeten komen, zo deelt het bestuur van Keukenhof mee, waardoor voor deze datum is ge kozen. 9JP 4 weken lang hel iDSCH DAGBLAC ter kennismaking v HALVE PRIJS Ik ga lie eerste 2 weken Adres: Woonplaats: Glronr Antwoordnummer 21'

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 1