Uitbreiding werkterrein politie Verkiezing omroep vrijwel zeker zmnEEBHi Congres van Europese Gemeenten geopend Totaalweigeraar krijgt weer achttien maanden „Werknemer moet salarisverhoging knnnen weigeren" Hollandse maaltijd in ere hersteld Uit in de Randstad DONDERDAG 10 MEI PAGINA 7 Kamermeerderheid: DEN HAAG (GPD) - De Tweede Kamer staat in grote meerder heid lijnrecht tegenover de rege ring over de vraag of de politie in beginsel ook buiten de eigen ge meente of district mag optreden. De regering overweegt het hele wetsontwerp in te trekken als PvdA, CDA en WD hun wil doorzetten. Deze drie grootste partijen in de Kamer willen het mogelijk ma ken dat een politieagent in begin sel in het hele land kan optreden. Op het ogenblik mag de gemeen tepolitie alleen in de eigen ge meente optreden en de rijkspoli tie alleen in het eigen district. Er is veel kritiek op deze regeling, omdat agenten nu tegen ge misdrijven niet onmiddellijk kunnen optreden, omdat zij op de plaats van het misdrijf niet be voegd zijn. Het wetsontwerp dat de Kamer gis teren behandelde moet de op sommige plaatsen bestaande sa menwerkingsvormen tussen po litiekorpsen een wettelijke basis geven. Over enkele maanden zal de regering met het ontwerp voor een nieuwe Politiewet komen. Vooruitlopend daarop wil de meerderheid van de Kamer nu al vastleggen dat agenten in princi pe in het hele land kunnen optre den. De regering wil dit slechts in uitzonderingsgevallen mogelijk maken. Voor de regering gaat het voorstel van de drie grote politieke partij en veel te ver. Om het tegen te houden, kan de regering alleen maar het hele wetsontwerp in trekken. Uit de schriftelijke voorbereiding van de discussie blijkt duidelijk dat Kamer en re gering niet van plan zijn aan el kaar toe te geven. Omdat de rege- rings- en oppositiepartijen het met elkaar eens zijn, zal dit conflict tussen Kamer en rege ring geen politieke gevolgen hebben. Woordvoerders van PvdA, CDA en WD herhaalden in de Kamer de kritiek die op de bestaande situa tie geuit is door de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, de politiebonden en door de com missarissen van gemeentepolitie. Volgens al deze groepen kan de politie haar taak nu niet goed ge noeg uitvoeren. Het voorstel van PvdA, CDA en WD houdt in dat een politieman wèl overal mag optreden, als dat tenminste echt nodig is. Als het even kan, moet de politieman echter vooraf overleg voeren met zijn chef en anders moet hij deze na afloop zo snel mogelijk inlichten. De ministers Wiegel (binnenlandse zaken) en De Ruiter (justitie) vin den dat er in de huidige wet al genoeg mogelijkheden zijn bui ten het eigen gebied om op te tre den. Zij vinden daarnaast dat het wijzigingsvoorstel uit de Kamer niet past in de bestaande wet en dat het vooruitloopt op de nieuwe politiewet. Mevrouw Wessel-Tuinstra (D'66) is het niet met de grote partijen eens. Volgens haar is niet duide lijk wie de uiteindelijke verant woordelijkheid draagt als een politieman buiten zijn eigen ge meente of district optreedt. De regering is dat met haar eens. Mevrouw Wessel vindt dat de re gering het hele wetsontwerp moet intrekken als PvdA, CDA en WD hun voorstel zouden doordrukken. De regering lijkt daartoe bereid te zijn. Steun voor motie-Kosto DEN HAAG(GPD) - Minister Tii Gardeniers van CRM heeft gisteren, bij de voortzetting van het debat in de Tweede Kamer over het wetsvoorstel tot ontkoppeling van het lidmaatschap van een omroeporganisatie en het betalen van luister- en kijkgeld (alle leden van het gezin van 18 jaar en ouder kunnen lid van een omroep wor den), verklaard dat zij tegen omroepverkiezingen is. Zo'n systeem leidt tot ongebreidel- de populariteitsslagen via radio en televisie en doet het bestaande omroepbestel geen goed. Maar ondanks haar bezwaren is het welhaast zeker dat in de toe komst deze verkiezingen zullen worden gehouden, omdat in ie der geval de WD, D'66 en de CPN het met de Partij van de Ar beid, die een motie erover heeft ingediend, eens zijn. Daartoe moest de socialist Kosto deze motie onder druk van de WD overigens wel aanpassen. Aanvankelijk stond erin dat de minister een onderzoek moet la ten verrichten naar „de meest wenselijke vorm" van omroep verkiezingen. Maar dat ging me vrouw Gardeniers helemaal te ver. Het was volgens haar duide lijk dat het in deze motie niet om het onderzoek zelf ging, maar dat er bij voorbaat van werd uitge gaan dat er hoe dan ook verkie zingen moeten worden gehou den. WD-woordvoerder Keja was het later op dit punt met haar eens. Als uit het onderzoek zou blijken, zo meende hij, dat de voordelen niet tegen de nadelen zouden opwegen, dan zou men zich daarbij moeten neerleg gen. Kosto, die alle verwijten van de mi nister over zijn ideeën omtrent omroepverkiezingen van de hand wees, bleek echter zijn motie toch zodanig te hebben willen wijzi gen dat de pro's en contra's van verschillende vormen van om roepverkiezingen eerst tegen het licht worden gehouden, waarna het parlement zich over het meest GRONINGEN (ANP) - Een werk- nemer moet toch periodieke ver hogingen van zijn salaris kunnen weigeren. Dat was gisteren het standpunt van een Groningse advocaat, die voor het Ambtena rengerecht in Groningen het standpunt van een technisch ambtenaar verdedigde. Deze 36- jarige werknemer van het elek triciteitsbedrijf Groningen-Dren- te vindt dat hij al jaren genoeg verdient. Tot zijn verdriet echter geeft zijn werkgever hem voort durend periodieke verhogingen. De werkgever vindt het onzin om de periodieken niet uit te keren. "Een laffe opstelling", aldus mr. F. L. Lelyveld, die het recht ver dedigde van zijn cliënt, Cor Snoek uit Werfhuizen, om zelf te bepalen wat hij maximaal wil verdienen. De raadsman vindt dat de wet voldoende mogelijk heden biedt periodieken niet te geven, als anderen daardoor geen schade lijden. zinvolle systeem kan uitspreken en zo'n systeem - de meest demo cratische grondslag voor de ver deling van zendtijd - kan worden voorzien van de noodzakelijke wetelijke onderbouwing. Voor de liberaal Keja was dat het sein om zich zonder terughou dendheid achter de motie van de PvdA op te stellen, waardoor het zeker is geworden dat deze door een meerderheid van de Kamer wordt aangenomen. Eerder had Van der Sanden (CDA) zich nog eens fel tegen het idee van om roepverkiezingen verzet. De „tweede ontkoppeling", die van lidmaatschap en abonnement op een omroepblad, is uit het wets ontwerp verdwenen, omdat die een uitholling van het omroepbe stel zou hebben betekend, zo zei hij. Omroepverkiezingen echter blazen het bestel zelfs geheel op, aldus Van der Sanden, die eraan toevoegde dat het hem niet was ontgaan dat de PvdA en de WD elkaar weer eens hadden gevon den op het punt van „immateriële zaken". De volgens hem belang rijke band tussen vrije particulie re omroeporganisaties en hun le den-abonnees zal in èèn klap ver dwenen zijn, omdat alleen het aantal stemmen beslissend zal zijn. Kosto vond dat het bestel geenszins wordt opgeblazen en dat er een verfijnder, veel democratischer en eerlijker verdelingssysteem zal ontstaan. Volgens Wolff (CPN) zullen de omroeporganisa ties eindebjk gedwongen worden hun eigen identiteit duidelijk te tonen. En opnieuw wees Kosto erop dat het met die band wel meevalt, als men bijvoorbeeld het percentage AVRO-leden- abonnees in aanmerking neemt (59) dat helemaal geen verwant schap met deze omroep voelt. Van der Sanden bleef er echter op hameren dat het nu door Garde niers voorgestelde instrument (ontkoppeling van lidmaatschap en omroepbijdrage) een nieuw potentieel leden reservoir ople vert van maar liefst 6 miljoen burgers. Die moeten dan wel een tientje betalen om lid te worden, maar dat is niet meer dan de prijs van vier pakjes sigaretten. Steun van het CDA voor omroepverkie zingen zal er dan ook niet zijn, omdat dit systeem afwijkt van wat het CDA zegt in het huidige bestel te willen bewaren. Koningin Juliana woonde gisteren in Den Haag de opening bij van het 13e congres van de Raad van Europese Gemeenten in het Haagse Congresgebouw. Na de opening onderhield zij zich met de burgemeester van Marseille. Deferre rechtsen met de Luxemburger Cravatteinternationaal voorzitter van de Raad van Europese Gemeen ten. DEN HAAG (ANP) - In aanwezigheid van konin gin Juliana is gistermid dag in Den Haag het der tiende congres van de Raad van Europese Ge meenten officieel ge opend. Het is voor het eerst dat de Raad van Eu ropese Gemeenten in ons land bijeen komen. Uit vrijwel alle Westeuropese lan den zijn ongeveer tweeduizend gemeente- en provinciebestuur ders naar Den Haag gereisd, om gedurende enkele dagen te dis cussiëren over het vraagstuk van de vernieuwing van de woon- en leefomgeving. Een tweede on derwerp van bespreking is de vaststelling van de taakom schrijving van de Raad der Euro pese Gemeenten als gevolg van de komende Europese verkiezin gen. Ook zal worden gedebat teerd over de vraag wat de lagere overheden van die verkiezingen en van het rechtstreeks gekozen Europese Parlement kunnen en mogen verwachten. Over de nieuwe taken van de Raad van Europese Gemeenten is in middels gerapporteerd. De Raad - zo wordt geconcludeerd - wil "van harte" meewerken aan de verdere uitbouw van de Europe se Gemeenschap. In het rapport wordt aangedrongen op meer samenwerking en op een betere taakverdeling tussen de interna tionale verenigingen van ge meenten. Uitbreiding en verster king van de dienstverlenende werkzaamheden van de Raad wordt eveneens onderstreept. gering de vele deelnemers een hartelijk welkom toeriep. De internationaal voorzitter van de Raad van Europese Gemeenten, de Fransman Cravatte, onder streepte de betekenis van de Eu ropese verkiezingen. Hij wees er op dat een eventuele mislukking van die verkiezingen een nieuwe teruggang in de ontwikkeling van Europa zou kunnen beteke- Behalve minister Wiegel werd de openingsplechtigheid bijge woond door de ministers De Rui ter (justitie) en De Koning (ont wikkelingssamenwerking) en door staatssecretaris Hermes (onderwijs). Ook de ambassa deurs van België, Griekenland, Oostenrijk en Italië gaven blijk van hun belangstelling voor het driedaags congres. Het congres werd officieel geopend door minister Wiegel (binnen landse zaken), die namens de re- DEN HAAG (GPD)- De capucijnerschotel, hete bliksem, Zeeuwse vissoep en kinderbilletjes in het groen worden in ere hersteld. Als het aan de stichting Neerlands Dis ligt zullen binnen een jaar ongeveer honderd restaurants door het gehele land een vast pakket oer-Hollandse gerechten op hun menukaart zet ten. In de stichting Neerlands Dis zitten onder meer het Nationaal Bureau voor Toerisme en het bedrijfschap Horeca. Drs. F. L. J. M. Jansen van het NBT zegt dat de vele aangeschreven restau rants enthousiast hebben gereageerd op het initiatief om oude typisch Hollandse gerechten een bredere bekendheid te ge ven.De restaurants die aan „Neerlands Dis" meedoen verplich ten zich een aantal Nederlandse gerechten aan te kunnen bie den tegen een interessante prijs. Jansen: „We mikken met onze actie niet alleen op de buitenlan ders, maar meer nog op de Nederlanders. De mensen die bij voorbeeld vaak langs de weg zitten worden moe van die eeuwi ge Wienerschnitzels". De actie tot popularisering van de Nederlandse keuken gaat in het eerste jaar 200.000 gulden kosten. Dit bedrag is nodig om het publiek op het bestaan van de speciale eetgelegenheden te wij zen. Het NBT en het bedrijfschap Horeca nemen een groot deel van dit bedrag voor hun rekening. De volgende gerechten zullen in ieder geval op de menukaarten van „Neerlands Dis-restaurants" prijken: stokvis, capucijner schotel, verschillende stamppotten, Zeeuwse vissoep, kinder billetjes in het groen, hete bliksem, jachtschotels, kabeljauw en diverse Nederlandse kaassoorten. AMSTERDAM CONCERTGEBOUW Grote zaal11 mei. 30.15 uur, Ned. Kamer orkest o.l.v. Kees Bakels; 11 en 13 mei, 14.00 uur, 13 mei ook 11.00 uur, 'Mozart in mei'; 12 mei, 19.30 uur en 13 mei, 14 00 uur. Con certgebouworkest o.l.v. Joop van Zon15 mei, 20.15 uur, Amster dams Philh. Orkest o.l.v. Jean Fournet; 16 mei, 20,15 uur, optre den van Fats Domino. Kleine zaal11 mei, 20.15 en 13 mei, 14.15 uur. Kees Kooper, viool en Mary Louise Boehm, piano; 12 mei, 20.00 uur, leerlingen van Karei Hilsum, piano. STADSSCHOUWBURG: 11,12,13 en 16 mei, 20.15 uur, het Natio naal Ballet; 15 mei, 20.15 uur, Zuidelijk Toneel Globe met 'Minna von Barnheim' van G. Ephraim Lessing; 17 mei, 20.15 uur, Mary Dresselhuys en Jo de Meyere in 'Cëline' van Maria Pacome. CARRE11 en 12 mei, 20.15 uur, Neerlands Hoop in Bange Dagen; 141/17 mei, 20.15 uur, Publiekstheater met 'Mensch durf te leven' van Gerben Hellenga. DE BRAKKE GROND 11, 12 en 14 t/m 17 mei, 20.30 uur. Thea terunie met 'Nachtrit' van Bernlef. DE KLEINE KOMEDIE 11, 12 en 13 mei, 24 00 uur. Ramses Shaffy; 15,16 en 17 mei, 20.15 uur, John Lanting's Theater van de Lach met 'Nee schat, nu niet'. NIEUWE DE LA MAR: 11 t/m 13 en 15 t/m 16 mei. 20.15 uur, 'Alle laatjes open', cabaret van Guus Vleugel met o.a. Connie Stuart en Willem Nijholt. DEN HAAG KONINKLIJKE SCHOUWBURG 11 mei. 20,15 uur, Haagse Co- medie met 'Het leven een droom' van P. Calderon de la Barca; 12 mei, 20.15 uur, Haagse Comedie met 'Het wederzijds huwelijks bedrog' van P. Langendijk; 13 mei, 20,15 uur, Haagse Comedie met 'De repetitie of de bestrafte liefde' van Anouilh; 14 mei, 20.15 uur, Luc Lutz, Simone Rooskens e.a. in 'Prachthotel' van N. Simon; 15 en 16 mei, 20.15 uur, Hoofdstad Operette met 'Eine Nacht in Venedig'. CONGRESGEBOUW 12 mei, 20.30 uur. Residentie Orkest o.l.v. Ferdinand Leitner, m.m.v. Michael Ponti, piano; 13,14 en 15 mei, 20.15 uur, De Mounties 'Hoe maller hoe mooier'; 15 en 16 mei, 20.15 uur, Anne-Wil Blankers, Jeroen Krabbé e.a. in 'Een dag uit de dood van verdomde Lowietje'; 16 mei. 20.30 uur. Residentie Orkest o.l.v. Ferdinand Leitner m.m.v. solisten en koren. CIRCUSTHEATER: 11 mei, 20.00uur, Ned. Operastichting m.m.v. het Residentie Orkest o.l.v. H. Vonk met 'Die Zauberfiöte' van Mozart; 14 mei, 20.15 uur, het Nationaal Ballet m.m.v. het Ned. Balletorkest. :i, 20.30 uur, Haagse Comedie met ?n 16 mei, toneelgroep Fact met n Horvath. ?i. 20.15 uur, cabaret Frans Halse- 14.30 uur, Henk van Ulsen 'Mijn i, 20.30 uur, Appeltheater met HOT-THEATER: 11,12 en 14 m 'Wimbledon' van R. Geel; 15 'Hotel de wijde blik' van O. v DILIGENTIA .11,12,15 en 16 n ma 'Ik, ik en nog er's ik'; 13 me held Tsjitsjikow'. THEATER DE APPEL11 en 12 r 'De feeks' van Shakespeare. THEATER AAN DE HAVEN 11 mei, 20.30 uur. Nieuwe Komedie met 'La vie en rose' van N. v.d. Vinne; 13 mei, 20.00 uur, de Crooks, countrymuziek; 15 mei, 20.30 uur, toneelgroep Proloog en popgroep Spiritus met 'De misvorming van Mollie'. LEIDEN LEI DSE SCHOUWBURG: 11 mei, 20.15 uur, toneelgroep Theater met 'Bouwmeester Solness' van Ibsen; 12 mei, 20.15 uur, Utrechts Studenten Tooneel met 'Als Oranje zwijgt'; 14 mei, 20.15 uur, toneelvereniging Tot Ieders Genoegen met 'Plotseling thuis' van Francis Durbridge: 16 mei, 10.30en 13.30uur, Scapino Ballet. LAK-THEATER 11 mei, 20.30 uur, leerlingen en docenten van schoolgemeenschap H. v.d. Vlist uit Utrecht met de musical 'Bassarus'; 12 mei, 20.30 uur, Arca-Theater uit Gent met 'Kaspar' van Peter Handke; 13 mei, 15.00 uur, kindervoorstelling: hetTu- densemble met 'Echt gebeurd'; 14 mei, 20.30 uur, het koor van de Leidse vakgroep Engels 'The lion and uniconsort'. MICROTHEATER, Oude Vest 35 11 en 12 mei, 21.00 uur, toneel groep Imperium met 'Met gesloten deuren' van Sartre. FOYER STADSGEHOORZAAL13 mei, 13.30 uur, Leidsch Sym fonie Orkest Bellitoni o.l.v. Peter Greve. HORTUS BOTANICUS 13 mei. 15.00 uur, concert door het Toon kunstorkest o.l.v. René Verhoef. DEN HAAG (GPD) - CDA-fractie- voorzitter Lubbers heeft zich gis teren nog eens nadrukkelijk uit gesproken voor aftopping )het stellen van een maximum) van de prijscompensatie van inkomens boven 50.000 gulden. Dit gebeur de aan de vooravond van de voortzetting van het debat over de Voortgangsnota bij Bestek '81. Tegelijkertijd liet minister Albe- da (sociale zaken) weten dat het kabinet niet tot een oordeel over deze zaak was gekomen. Van daag zal D'66-fractieleider Ter louw een motie indienen, waarin de regering zal worden gevraagd over te gaan tot aftopping van de prijscompensatie. Lubbers legt zijn standpunt uit in een artikel in het KVP-partijblad „Politiek Nieuws", dat morgen verschijnt. Het blad werd giste ren al in Den Haag verspreid. Hij wijst erop, dat ook uit het recent verschenen jaarverslag van de Nederlandsche Bank blijkt dat arbeidskostenmatiging noodza kelijk blijft. Aftopping van de prijscompensatie heeft daarbij als groot voordeel dat in één klap de hogere inkomens tot matiging worden gedwongen, aldus Lub bers. De aftopping dient twee doelen, schrijft Lubbers. Het geeft een eigen bijdrage aan de noodzake lijke arbeidskostenmatiging, terwijl het een aanknopingspunt vormt om ook voor de lagere in komens een matigingsbeleid te voeren. Het besluit van de CDA- fractie om vast te houden aan de aftopping van de prijscompensa tie zal zeker leiden tot een conflict binnen de coalitie, omdat de VVD fel tegen deze maatregel gekant is. Het verzet van de liberalen lijkt ook de reden waarom het kabinet het debat van vandaag zonder eigen standpunt ingaat. Bij de behan deling van de begroting van so ciale zaken in de Eerste Kamer verklaarde minister Albeda, dat het voorstel van het kabinet niet voor de zomer zal komen, zoals het CDA gevraagd had. Dit bete kent dat de maatregel zeker niet meer dit jaar in kan gaan. Lub bers wil de aftopping al op 1 juli laten beginnen. Hoewel minister Albeda het voor stel sympathiek vindt, wees hij in de Senaat op de felle afwijzing van de maatregel door "maat schappelijke organisaties." Vooral de FNV, maar ook de Cen trale voor Hoger Personeel (NCHP) willen niet dat ingegre pen wordt in reeds afgesloten ca o's. Bovendien wijzen beide or ganisaties erop dat het kabinet geen enkele vingerwijzing geefl hoe de aftopping doorwerkt in de vorm van meer werk. De NCHP heeft al gedreigd met demonstra tieve acties, indien de overheid vasthoudt aan deze plannen. DEN HAAG (GPD) - Het Hoog Mi litair Gerechtshof heeft dinsdag in de zaak van totaalweigeraar Willem Bosma het vonnis van de krijgsraad bevestigd. Deze ver oordeelde Bosma op 22 februari tot 18 maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en ont slag uit militaire dienst. Bosma beriep zich bij zijn weige ring, net als Jehova's getuigen, op overmacht. Hij voelt zich niet on derworpen aan het gezag van staat of leger en kan daarom niet anders doen dan elke vorm van militaire dienst weigeren. Het hof verwierp bij de motivatie van het arrest dat argument. Vol gens die uitspraak is er bij de Je hova's sprake van uitstel in af wachting van een nieuwe wette lijke regeling waarbij gedoopte Jehova's automatisch worden vrijgesteld van militaire dienst. Nadat Bosma's bezwaren vorig jaar niet werden erkend, besloot hij niet meer in beroep te gaan om alsnog erkenning te krijgen. Daarbij liet hij weten dat hij ook weigerde om vervangende dienstplicht te vervullen. Het Hoog Militair Gerechtshof vond dat het daarom niets anders kon doen dan Bosma veroorde len. Het hof heeft in het verleden ook steeds niet-erkende dienst weigeraars en mensen die van de officiële procedure afweken, ver oordeeld. Uit oogpunt van rechtsgelijkheid wilde het hof daar geen uitzondering op ma ken. Het argument van Bosma's advo caat dat gevangenisstraf niet te vergelijken is met dienstplicht en dat daarom een eventuele gevan genisstraf niet zo lang als de dienstplicht zou moeten zijn, bleef geheel onbesproken. Het hof hield zich aan het standpunt dat de straf in verhouding moet staan tot de duur van de (vervan gende) dienstplicht om recht te doen aan degenen die de dienst wel vervullen. Voordat de uitspraak plaats vond, verspreidden medestanders van Bosma, verenigd in de actiegroep „Onkruit", pamfletten waarin werd verwezen naar zijn levens omstandigheden in Nieuwer- sluis. Hij zou geïsoleerd worden, om het minste of geringste wor den bestraft en er zouden hem re gelmatig boeken zijn gewei gerd. De advocaat van Bosma stelde daar na de uitspraak nog vragen over aan de president, die de zaak verwees naar de advocaat-fiscaal. Deze beloofde: „de zaak te zullen onderzoeken". In het pamflet werd ook aangekon digd dat Willem Bosma in cassa tie zal gaan bij de Hoge Raad.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7