Blik in de weekbladen Nieuwe golf vluchtelingen uit Vietnam verwacht Moederdag; ze gaat er kapot aan Moederdag Doen moeders voeten zo'n pijn, Aubliik ELSEVIERS Communist afgewezen als hoofdredacteur PAGINA 4 VARIA DONDERDAG 10 MEI Iedere moeder een eigen fgj ZONDAG IS HET MOEDERDAG. vader de keuken m met een schattig door Sjak Jansen Woorden Nee, een bloemetje voor moeder is er niet bij. Tenzij je hen volstuwt met allerlei lekker eten. De laat ste keer waren ze weer met zyn allen bij ons op bezoek. En wat gebeurt er Ja hoor, waar pa en ma al zo bang voor waren: ze krij gen onder elkaar een paar woor den. Om niéts Wij kiezen geen partij, we wensen ons er niet mee te bemoeien. En waarachtig, na die dag blijven ze prompt bij moeder weg. Dat is nu al een paar jaar zo. Wij krijgen de schuld. Al jaren zitten pa en moe op moe derdag met zijn tweetjes aan ta fel. Zitten pa en moe de ganse dag voor het raam te kijken of er als jeblieft één van onze kinderen Een bloemetje is er niet bij naar moeder komt. Verdorie, het is toch moederdag. Kapot Maar vergeet het maar. Niemand die er komt. Elk jaar is dat weer zo. Je gaat er langzaam aan kapot. Ik kan het met geen mogelijkheid verwerken. Ik ga niet meer uit. Niet meer naar verjaardagen. Nee, dat kan ik niet. Ik ben bang dat kennissen, broers en zusters dan naar mijn kinderen vragen. En tegen die vraag ben ik niet op gewassen. Ze begrijpen niet datje eraan kapot gaat. Dag en nacht ben je ermee bezig. Danst het door je hoofd. Ik schrijf dit omdat er zoveel wordt geschreven over het Jaar van het Kind. Maar laten ze eens over ons schrijven. Over de mensen die hetzelfde moeten meemaken als wij. Wij zijn echt niet de enigen, er zijn genoeg lotgenoten. Hersens Schrijf eens overal die kinderen die hun ouders zo meedogenloos be handelen. Laten die kinderen eens een keer hun hersens laten werken. Eén keer maar. Er is ver dorie al zoveel oorlóg en ellende op deze wereld. Zelf hebben wij er alles aan gedaan om de boel weer goed te krijgen. Maar het heeft niet mogen baten. U moet mij dit schrijven maar niet kwalijk nemen. Ziet u, ik ben weer helemaal over mijn toéren. Ik hoop maar dat u deze brief in uw krant zet. Haat en nijd Met kleding is het precies eenden haat, nijd en jaloezie. En daar zit je als moeder tussen. Dan is zover dat ze willen trouwen of samenwonen. Ze komen bij moeder of die niet voor kamers of een huis kan zorgen. Meestal luk te dat nog ook. Op een gegeven moment gaan ze dan trouwen en verlaten het ouderlijk huis. Pa en ma blijven over. Gezellig? Geloof me maar. Dan 'zaterdags en 'zon dags: de kinderen komen langs. Fijn, gezellig. Pa en ma zitten met de zenuwen. Een bloemetje is er niet bij... Moeder heeft een nieuw jurkje. Bij C A mag je niet kopen, wordt er gezegd. Dat zou veel te min zijn, maar ze vergeten dat juist zij als man en vrouw allebei werken en een inkomen hebben waar je U tegen zegt. Nee, met zo'n inko men deugt er niets meer van va der en moeder. Je mag een keer op bezoek komen maar er wordt je duidelijk te verstaan gegeven hoe laatje mag komen en hoe laat je moet vertrekken. Elke ochtend, steevast om tien uur, ga ik de stad en regio in, op zoek naar mensen en dingen voor deze rubriek. Tips en wensen voor "Publiek", kunt u tot klok slag tien aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 215. Schriftelijke reacties zijn ook zeer welkom. Komende zondag is het weer moe derdag en nu zou ik als moeder graag een stukje in uw krant zet ten. Wij hadden een heel gezellig huis gezin, waar mijn man dag en nacht voor ploeterde. We hebben onze kinderen alle kans gegeven om te leren. Op een gegeven mo ment krijgen ze verkering. De één na de ander. Dan krijg je jaloezie onder elkaar. De één haalt zijn rijbewijs in één keer en de ander doet er vier keer over. Dan heb je de poppen al aan het dansen. De omslag van Elseviers Magazine vormt een schril contrast met die van vorige week. Toen pronkte daarop de "rode raspoetin uit Groningen" Max van den Berg. Deze week is het echter meer in overeenstemming met de poli tieke signatuur van Elsevier De vrouw die Engeland moet red den, Margaret Thatcher. Het ver haal over "IJzeren Maggie" van hoofdredacteur Van Rosmalen levert echter weinig nieuws op. In Elsevier zoekt men tevergeefs naar de ware bedoelingen van staatssecretaris Neelie Smit Kroes die vorige week het CDA ervan beschuldigde de WD in te willen ruilen voor de PvdA. Wel 23 regels commentaar over deze zaak. De staatssecretaris heeft ongelukkig gehandeld, maar de grootste schrobbering krijgt AR voorzitter Hans de Boer die af gelopen zaterdag opnieuw zijn persoonlijke voorkeur voor de PvdA uitsprak. "Het wordt wel licht tijd voor de liberalen zich er op te bezinnen - en dat ook uit te spreken - of op deze i menwerking met het CDA nog wel zin heeft", aldus Elsevier. Het blad had ook een gesprek met een "opvallend onopvallend staatssecretaris" namelijk Durk van der Mei. Deze CHU politicus die voordat hij staatssecretaris van Europese zaken werd, twin tig jaar in de Kamer zat, loopt weinig met zijn beleid te koop. Zoals hij zelf zegt: "de presenta tie, nee, dat deel van het vak, daar voel ik me niet erg toe aangetrok ken. Helemaal niet". Een interview met Henk Vredeling. Wie echter hoopt dat deze roem ruchte minister uit het kabinet Den Uyl bijvoorbeeld de voorzit ter van de Europese Commissie voor elitaire corpspik uitmaakt komt bedrogen uit. Voor zijn doen geeft Vredeling een heel be schaafd interview. Maar wat wil je ook. Vredeling die nu Euro pees commissaris is en in Brussel zit geeft het zelf toe: "je drinkt hier minder een borrel met el kaar". Als Max van den Berg populair wordt met een trui moet ik het ook eens proberen, moét VVD leider Koos Rietkerk gedacht hebben toen hij op zondag (voor het Smit Kroes incident) werd geïnterviewd door VN. Toch is hij nog wat onwennig. Als de foto graaf komt weet hij niet of hij de trui nu aan moet houden of niet. Joop van Tijn blijft doorvragen over het verschil in presentatie vergeleken met Hans Wiegel. Rietkerk blijft echter op zijn hoe de en doet derhalve weinig op zienbarende uitspraken. Vrij Nederland opent met de zaak Smit Kroes. Volgens de auteur van het artikel, Hans Smits, doen er in Den Haag verhalen de ronde dat Neelie Smit Kroes terug naar de fractie zou moeten om de lei ding van Rietkerk over te nemen. In VN ook een verhaal over het Maagdenhuis, tien jaar na de be zetting: hoe de megafoon werd ingewisseld voor de aktentas. De Haagse Post vervolgt de vorige week gestarte serie over "vader tje Drees". Uitvoerig wordt inge gaan op de "Indonesische kwes tie". Verder in HP een portret van Am sterdams partijleider, taxichauf feur, statenlid en Europees lijst trekker voor de CPN, Rinus Haks. Een keer heeft hij in Luxemburg het Europees parle ment bekeken. Hij vond het net een hele grote reisvereniging. De populariteit die Den Uyl binnen de PvdA geniet is hem ook een doorn in het oog. "Aan Den Uyl mag je helemaal niet komen. En dan verwijten ze ons persoons verheerlijking! Daar kan ik me nou echt kwaad om maken, om de standpunten van Den Uyl. Een schrandere man, maarz'n sociale politiek is niet om te vreten". Hofland mijmert nog wat over de serie Holocaust. Hij constateert dat de serie in Duitsland een poli tiek historisch vraagstuk was, maar dat er in Nederland een es- tetisch-ethische kwestie van is gemaakt. Jan Lenferink is na een week afwe zigheid weer terug met zijn ver nietigende rubriek H.P.T.V. Deze keer moet vooral IKON presenta tor Wim Neijman het ontgelden. "Met kinderen praat hij als vol wassenen en met volwassenen of ze volslagen imbeciel zijn", aldus Lenferink. Voor de liefhebbers tenslotte een extra lange Koot droomt zich af van maar liefst vier pagina's. Het wordt vast en zeker de trend van de jaren tachtig. De nieuwe voorzitter van de christelijke werkgevers Van Eij kelenburg heeft zich ook al in een gemakke lijke trui gehuld! Meer instaan voor de ontplooiing van de mens, de werknemers meer laten mee praten en meedenken met de dingen die in de onderneming gebeuren. Dat is de levensbe schouwelijke inbreng van het NCW in het werkgeversstand punt, aldus Van Eijkelenburg. Ook in De Tijd aandacht voor de solo-actie van Neelie Smit Kroes. Volgens politiek redacteur Rob Vermaas heeft de aanval van de staatssecretaris een boemerang- effect gekregen: "De VVD zit nu met de brokken. En wat mevrouw Smit betreft: een staatssecretaris die zo hoog van de tpren blaast, verdient diep te vallen". Het blad gaat ook in op de giganti sche stijging van de verkoop van het aantal encyclopedieën. Con crete cijfers zijn er niet, maar het lijkt volgens De Tijd niet al te on voorzichtig ervan uit te gaan dat er per jaar zo'n 70 duizend en cyclopedieën worden verkocht een omzet van meer dan 210 mil joen gulden. Het woord vertrossing is inmiddels volop ingeburgerd. Hervormd Nederland komt deze week met een nieuwe variant: trostitutie. Dit woord komt om de hoek kij ken bij een artikel over omroep- satelieten die het Nederlandse omroepbestel bedreigen. Han Schout haalt op de achterpa gina van. Hervormd Nederland uit naar de collumnisten Brugs-» ma (Haagse Post) en Kuiper (De Tijd) die beiden hun naam heb ben verbonden aan een nieuw blad voor de man: Zero. "Mooie ideële praatjes in de Haagse Post en de Tijd. Maar intussen mee doen aan een blad dat niet is op gericht om een idee te dienen, maar om geld mee te verdienen. En wat erger is: In welk een ver werpelijke sfeer", aldus Schout. Een geruststellende gedachte voor de weekbladpers. Wanneer ooit de tijd aanbreekt dat er niets meer te schrijven valt, kunnen ze nog altijd over elkaar schrijven. MARK KRANENBURG (Van onze correspondent) JAKARTA - In Maleisië, Thailand en Hongkong zijn strenge veilig heidsmaatregelen genomen in verband met berichten uit Hanoi over de komst van een nieuwe golf vluchtelingen uit Vietnam. De berichten komen uit diploma tieke bronnen in de Vietnamese hoofdstad. Gezegd wordt dat de Vietnamese regering de nog GRONINGEN (ANP) - De heer R Wittink uit Alkmaar zal niet tot hoofdredacteur van de Gronin ger Universiteitskrant benoemd worden wegens zijn redacteur schap bij het communistische dagblad de Waarheid. Vier van de zeven bestuursleden van de stichting De Groninger Universiteitskrant verklaarden zich tegen zijn benoeming Vol gens de voorzitter van het stich tingsbestuur, de heer M. Klomp, waren drie tegen de heer Wittink wegens zijn communistische ge zindheid. De heer Wittink, die door de sollici tatiecommissie, het personeel en de redactieraad van de krant ge schikt was bevonden, zou vol gens een van de tegenstanders van de benoeming een 'represen tant van een anti-democratische structuur' zijn. Een en ander meldt de Groninger Universiteitskrant deze week, overigens zonder de naam van de kandidaat te noemen. overgebleven etnische Chinezen heeft opgeroepen om te gaan werken in de economische zones. Weigeren ze aan deze oproep ge volg te geven, dan worden ze in de havenstad Haiphong op sche pen gezet en weggestuurd, aldus diplomatieke bronnen. Gezegd wordt ook dat nog deze maand zo'n tienduizend vluchte lingen in Hongkong en Maleisië aankomen. Het persbureau Nieuw China beweert dat de Vietnamezen op de schepen waarmee de vluchtelingen wor den weggestuurd tijdbommen plaatsen. De helse machines worden zodanig ingesteld dat ze in open zee tot ontploffing ko men. Nieuw China weet te mel den dat de vluchtelingen al hun geld en sieraden moeten afstaan voordat zij zich inschepen. Op die manier, aldus het persbureau, ontdoet het Hanoi-regime zich van de ongewenste Chinezen en van de bewijzen. De kwestie van de vluchtelingen zal medio deze maand centraal staan op een conferentie in de In donesische hoofdstad, waaraan 22 landen (waaronder Vietnam) zullen deelnemen. Op deze inter nationale bijeenkomst, die 15 en 16 mei in Jakarta wordt gehou den, zal ook het aanbod van In donesië om de eilanden Galang en Rempang voorlopig ter be schikking van de vluchtelingen te stellen, worden besproken. De twee eilanden liggen in de Riau Archipel, niet ver van Singapore. Secretaris-generaal Kurt Waldheim van de Verenigde Naties, die op het ogenblik een vierdaags be zoek brengt aan Indonesië, ver klaarde blij te zijn met het Indo nesische aanbod. Hij zei dat de VN bereid zijn om alle kosten van dit project voor hun rekening te nemen. De VN-secretaris-gene- raal sprak 90 minuten met presi dent Soeharto, die hij op de hoog te bracht van zijn besprekingen met de Vietnamese en Chinese leiders. Tijdens zijn ontmoeting met de Vietnamese premier Pham Van Dong zou de secreta ris-generaal de verzekering heb ben gekregen dat de Vietnamese regering bereid is om nauw sa men te werken met het Hoge Commissariaat voor de vluchte lingen ten aanzien van het vluch telingenprobleem. De Vietnamese leiders zouden ver der hebben beloofd dat zij het de vluchtelingen niet moeilijk zul len maken bij hun vertrek. Gijsen. Uit kringen rond de rooms-katholieke bisschoppen is vernomen, dat mgr. Gijsen, bis schop van Roermond, naar Rome is vertrokken om daar, op ver zoek van de paus, zijn minder heidsstandpunt binnen de Ne derlandse bisschoppenconferen tie toe te lichten. Het zou voor namelijk gaan over het grote strijdpunt tussen Nederland en Rome: de ambtsopleiding. Pastoraal Overleg. De Bossche delegatie naar het Landelijk Pas toraal Overleg van de rk kerkpro vincie Nederland wil snel een ex tra bijeenkomst van alle LPO- delegaties om de voortgang van het LPO te bespreken. Zij heeft dat voorstel neergelegd in een brief aan de agendacommissie van het Overleg. De delegatie van Den Bosch meent dat de contacten die in de LPO- bijeenkomsten van 1972 af tussen de bisdommen zijn opgebouwd niet mogen worden verbroken door de impasse tussen sommige bisschoppen en het LPO. De bisschoppenconferentie heeft inmiddels bekendgemaakt dat zij op een zaterdag in augustus een beraad zal wijden aan het derde Landelijk Pastoraal Overleg, sa men met de agendacommissie en de leiders van de delegaties. Dat beraad gaat over de wederzijdse verwachtingen en ervaringen Bijbelgetrouw Evangelische Hogeschool. Met ingang van 1 augustus is dr. C. A. Tukker te Noordhorn benoemd tot adunct-directeur van de Evangelische Hogeschool te Amersfoort. Hij wordt belast met de leiding van het Instituut voor Onderzoek en Publikatie, een nieuwe tak van de EH, die "bij belgetrouw wetenschappelijk onderzoek gaat inventariseren, coördineren en stimuleren", al dus EH-directeur drs. J. A. van Delden. Met plannen voor een nieuw, eigen gebouw, een opleiding journalis tiek en het genoemde instituut begint deze hogeschool in sep tember haar derde cursusjaar. Er zijn 70 studenten ingeschreven voor deze eenjarige basisoplei ding. Tien studenten zullen de opleiding journalistiek volgen, die aansluit op de eenjarige cur- Het doel van de school is "jonge christenen geestelijk te wapenen tegen met name geloofsonder- mijnende invloeden waarmee zij tijdens verdere universitaire op leidingen kunnen worden gecon fronteerd". Na het EH-cursusjaar wordt een ge tuigschrift uitgereikt. Koppelt men er een journalistieke cursus aan vast, dan duurt de opleiding twee jaar. Ze ligt dan op het ni veau van een hogere beroepsop leiding. Beroepingswerk. Hervormde Kerk: beroepen te Vollenhove G. J. van Steeg Dussen, te Hei- nenoord D. C. van Wijen Lien- den; aangenomen naar Rotter dam-Zuid L. de Wit Renesse. Ge reformeerde Kerken: beroepen te Nijeveen (Dr.) W. Wijbenga Idskenhuizen (Fr.). Gerefor meerde Kerken Vrijgemaakt: bedankt voor Drachten C. J. Smelik Enschede. B Voorbarig. Prof. dr. J. Kerkhofs, directeur van het internationale instituut voor godsdienst-socio logisch onderzoek te Brussel, acht het Romeinse optimisme over een kentering in de daling der priesterroepingen voorbarig. "Er is geen enkel sociologische bewijs voor", verklaart hij in een reactie op de Vaticaanse mede deling.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 4