Laatste fase Herengracht- Zijlsingelgebied begonnen 'Marsroutewoningbouw uitgestippeld Eerste paal voor 190 woningen van Nieuw Groenhoven' Opheldering gevraagd over Schuttersveld *r Dag van verpleging in teken van actie 5meer mensen erbij9 DONDERDAG 10 MEI LEIDEN - De eerste paal voor de bouw van 190 woningen in het Herengracht/Zijlsingelgebied is gistermiddag de grond ingegaan. Daarmee is een begin gemaakt met de laatste fase van het grootste bouwproject dat ooit in een binnenstad van Nederland tot stand is gekomen. In het project, van de Stichting Nieuw Groenhoven, zijn in totaal 126 bejaardenwoningen, 7 rol stoelwoningen en 56 woningen voor gezinnen en alleenstaanden opgenomen. Deze laatste wonin gen worden in hoofdzaak ge bouwd aan de Oosterkerkstraat, aan de Zuidsingel, en voor een klein deel aan de Oranjegracht In alle bejaardenwoningen en rol stoelwoningen komt een alarm- Veel belangstellingondermeer vanuit het verzorgingstehuis Groenho ven, voor de eerste paal die de grond ingaat aan de Oranjegracht. Op de achtergrond de woningen die ook zijn ontworpen door het architectenbu reau Treffers en Polgar. Go-instructie De Leidse Go-club Go is een Japans denkspel) ontvangt vandaag en volgende week donderdag de Ja panse professional de heer Naga- hara. Vanavond vanaf acht uur zal hij in het Leids Vrijetijdscen trum aan de Breestraat 66 een demonstratie geven met de na druk op instructie aan beginners en zwakke spelers. Volgende week zelfde tijd zelfde plaats zal hij een simultaan spelen. Meer informa tie daarover via tel. nummer 071 - 140187(Job Korving). Ruilbeurs In 't Parlement aan de Nieuwe Rijn 52 wordt vanavond een ruilbeurs gehouden door de afdeling Den Haag en omstreken van de Ne derlandse vereniging "De Ver zamelaar". De beurs is met name bestemd voor verzamelaars van postzegels, munten en curiosa, maar ook anderen zijn van harte welkom. De beurs begint om half acht en duurt tot tien uur. De toe gangsprijs bedraagt f 1.50. Indianenavond Onder het motto "Het geschonden verdrag" zal vanavond in het ge- sprekscentrum aan de Vrouwen- kerkkoorstraat 17 een avond worden gehouden over de problemen van de Indianen in Noord-Amerika. Er zal die avond een inleiding worden gehouden door Wessel Huisman van de Na- ni, terwijl bovendien een film wordt vertoond. De bijeenkomst begint om acht uur en toegangs prijs bedraagt drie gulden. Filmhuis In het Filmhuis van het LVC aan de Breestraat 66 draait vanavond de film "Zij tweeën" van de Hon gaarse regisseuse Mata Mészaros. Zij kreeg eerder bekendheid met films als "Adoptie" en "Negen maanden" waarin ze de proble men van vrouwen in socialisti sche landen behandelde. Hoofd personen in deze film zijn twee vrouwen die zich door gemeen schappelijke huwelijksmoeilijk heden tot elkaar aangetrokken voelen. De voorstelling begint om 21 uur en de entreeprijs bedraagt f4.-. SSR-filmavond Nog meer nieuws voor cinefielen. Vrijdag wordt bij de SSR op de Hogewoerd 108 de film "La clolce vita" vertoond. Het is de rolprent waarmee Federico Fellini in 1959 grote bekendheid verwierf. In de film wordt de sfeer getekend die er bestaat in hogere kringen in Rome. De filmvoorstelling begint om acht uur en de toegangsprijs is ƒ4.-. PvdA-raadslid boycot start Witte Singelplan LEIDEN- Pvda-raadslid Van der Pluijm zal volgende week de offi ciële start van het Witte Singel plan (nieuwbouw universiteit) door minister Pais demonstratief niet bijwonen. systeem dat is verbonden met huize Groenhoven aan de Witte Rozenstraat. Van daaruit kan in noodsituaties eerste hulp worden verleend. In noodzakelijke ge vallen kunnen ook maaltijden vanuit Groenhoven worden ver strekt. Als het zelfstandig niet meer gaat zullen de bewoners van deze wijk mogelijk voorrang hebben bij opname in het verzor gingstehuis Nieuw Groenhoven. V oorgeschiedenis De bouwplannen van Nieuw Groenhoven hebben een uitzon derlijk lange voorgeschiedenis. De voorzitter van Nieuw Groen hoven, de heer H. van Veen, maakte gisteren in een toespraak ter gelegenheid van het slaan van de eerste paal, duidelijk dat de filosofie achter de plannen toch steeds dezelfde is gebleven. "Waar het omgaat is dat de men sen bij het ouder worden zolang mogelijk zelfstandig kunnen blijven wonen. Niet teveel apart van de samenleving waarvan ze deel uitmaken. De ouder wor dende mens hoort naar onze me ning niet te worden weggestopt ergens waar hij niet zo in de weg loopt. Hij hoort gewoon midden in de stad te wonen waarin hij is geboren en opgegroeid. Dit is een plan waar het bestuur van de Stichting Nieuw Groenhoven helemaal achter staat", zei voor zitter Van Veen. "We beginnen aan de uitvoering van een stout moedig en uniek plan. De bouw van zorgwoningen, midden in de binnenstad, vlakbij een winkel straat en midden in een woon wijk waar ook gezinnen en jonge re alleenstaanden komen te wo nen tussen de bejaarden in. Dit is een plan waar we als bestuur he lemaal achter staan. We hopen dat het hier een fijne wijjc zal worden waar het goed wonen is voor de gewone Leidse burger", aldus de heer Van Veen. De eerste paal werd de grond in ge draaid (heien mag hier niet) door de oudste bewoner uit de buurt, de heer J. Schrijver. Samen met zijn dochter, mevrouw S.C. Schrijver (65) lukte het hem het karwei te klaren. De 90-jarige opa Schrijver heeft een groot deel van zijn leven in de buurt gewerkt (bij de meelfabriek) en gewoond (in de Looierstraat en Korte Lange- straat). Hij vondt het een hele eer om de eerste paal te mogen slaan in dit historiche deel van de Leid se binnenstad dat vroeger wel de Leidse Jordaan werd genoemd. Het bebouwingsplan is voor Groenhoven ontworpen door het architectenbureau Treffers en Polgar uit Waddinxveen. De uit voering van het project is opge dragen aan Slokker Bouw Maat schappij bv uit Huizen in Noord Holland. De nieuwbouw zal be staan uit zes bouwblokken. De uitvoering en de hoogte van de huizen is zeer gevarieerd. De hoogste woningen zullen bestaan uit drie bouwlagen plus een schuine kap. De bejaarden krij gen in de meeste gevallen een woning op de begane grond en als dit niet het geval is hebben zij de bschikking over een lift. In de plannen is ook, aan de zijde van het Zijlpark, een gemeen schappelijk zaaltje opgenomen voor de bejaarden in de wijk. In de toekomst kan daar een dien stencentrum of een wijkverple ging komen. De eerste woningen zullen vermoedelijk over één jaar worden opgeleverd. Het hele nieuwbouwproject komt in de loop van 1981 gereed. De heer Schrijver met zijn doch ter bezig met de eerste paal de grond in te draaien. Raadslid Passchier: Het raadslid acht het principieel „Fouten bij oniuist dat de universiteit de J de benoeming directeur GSD onjuist dat de universiteit de nieuwbouw heeft toegewezen aan een Duits bouwbedrijf, de firma Strabag-Bau AG. Hij vindt dit vanwege de werkgelegenheid "een droevige zaak". Raadsleden willen speciale vergadering Van der Pluijm kondigde zijn hou ding gisteravond aan in de frac tievergadering van de PvdA. Wethouder Waal (stadsontwik keling) wees er overigens op dat de universiteit met de aanwijzing van het Duitse bedrijf niets te verwijten valt. Het bedrijf maak te gebruik van EG-bepalingen om in te schrijven op de bouw en kwam daarbij als laagste uit de bus. Op vragen van Van der Pluijm gaf de wethouder aan dat de Duitse bouwers die naar Leiden komen geen beroep zullen doen op de Leidse woningmarkt. De bou wers zullen worden onderge bracht in hotels. Zoals eerder gemeld zal slechts een klein deel van de bouwers - het kader - uit Duitsland komen. Het meeste personeel wil het Duitse bedrijf in Nederland werven. LEIDEN - PSP-raadslid Passchier is van mening dat bij de procedu re rond de benoeming van de nieuwe directeur bij de gemeen telijke sociale dienst "heel wat fout is gegaan". Zij zegt in een brief aan wethouder Schoute (maatschappelijke aan gelegenheden) "overvallen" te zijn door de snelle benoeming van de heer Scheepbouwer als nieuwe directeur. Het PSP- raadslid vraagt de wethouder de ze zaak te bespreken in de raads commissie maatschappelijke aangelegenheden vari vanavond. Met haar verzoekt haakt raadslid Passchier in op kritiek onder per soneel van de sociale dienst dat bij de benoemingsprocedure voorbij is gegaan aan verlangens van het personeel. In de in spraak-commissie - waarin het personeel over de nieuwe direc teur adviseerde - bestond voor keur voor een andere kandidaat. LEIDEN - Raadsleden van PvdA, PSP en PPR hebben wethouder Waal (stadsontwikkeling) en Fase (economische zaken) om een speciale commissievergadering gevraagd over de ontwikkelingen rondom het Schuttersveld. Aanleiding voor dit verzoek zijn publicaties in deze krant van gis- ADVERTENTIE MOEDERS HOUDEN VAN BLOEMEN Dusop naar ^23* het Leidse bloemenhuis blr. bloemsierkunst, plan ten, droogbloemen, kadoboetiek, exclu sief aardewerk. Steenstraat 19, Leiden Telefoon (071) 142662 teren en dinsdag. In deze publica- ties werd melding gemaakt van een nog niet gepubliceerd ge meentelijk marktonderzoek en een particuliere maquette van het gebied, waarin éénzelfde pro jectontwikkelaar een rol speelt. Het initiatief voor de speciale commissievergadering is afkom stig van PPR-raadslid Beijen. Hij wil met de andere raadsleden we ten welke bureaus en maat schappijen de laatste vijf jaar op eigen initiatief of in opdracht van de gemeente plannen hebben gemaakt voor het Schuttersveld en wat er met die plannen is ge beurd. Verder willen de raadsleden weten wat de ambtelijke projectgroep voor werk heeft verricht, wan neer de stuurgroep (met daarin vier raadsleden) wordt ingesteld en hoe de planvorming van het Schuttersveld het komende half jaar verder zal gaan. foto: Ton Korteweg woont in Leiden.Hij heeft zijn ramen volgeplakt met affiches. De bovenste is voor de 'dag van de verpleging' "12 mei! Meer personeel erbij". "Er zijn niet voor niets zoveel geslaagde zelfmoorden in de psychatrische ziekenhuizen, niet voor niets. Zoals op de opnameafdeling van de Bavo, acht in een jaar tijd. Daar hebben ze er nu wel personeel bij gekregen. Het is altijd zo dat het kalf eerst verdronken moet zijn voor de put wordt gedempt. Je wordt er wel moedeloos van ja. Ook dat je mensen door je vingers ziet glippen, je vraagt je af: was het wel nodig geweest, hadden we niet meer moeten doen, of meer kunnen doen als we meer mensen hadden". Ton Korteweg werkt als verple ger op de opnameafdeling van psychiatrisch ziekenhuis Sancta Maria in Noordwijk. Zaterdag zal hij, met naar verwachting vele collega's uit het hele land, deelnemen aan de manifestatie die in Utrecht zal worden gehouden ter gele genheid van de 'dag van de verpleging'. Het wordt geen feestdag maar een actiedag, waarop de actie: "COZ, wij willen meer personeel rondom het bed" haar hoogtepunt moet vinden. Het COZ is het orgaan dat ad vies geeft aan staatssecretaris Veder-Smit, ondermeer over de financiële ruimte waar binnen ziekenhuizen hun per soneelsbestand kunnen sa menstellen. Het hanteert voor de personeelsbezetting van ziekenhuizen een normering die gebaseerd is op het aantal bezette bedden. In het najaar van 1978 gaven 'werkers' in het Amsterdamse Sloter- vaartziekenhuis de aanzet tot actie omdat ze merkten dat de normering steeds strakker werd aangetrokken en de kwaliteit van de zorg achter uit ging. Ze protesteerden ook tegen het feit dat de normering alleen uitgaat van het aantal bezette bedden en niet van de intensi viteit van de behandeling; vroeger werd iemand voor een blindedarmoperatie bijvoor beeld drie weken opgenomen, nu nog maar een dag of tien, terwijl de behandeling de zelfde blijft. Daar komt nog bij, stelden ze, dat leerling verpleegkundigen (60 procent tegen 40 procent vakkrach ten) steeds meer les krijgen waardoor steeds meer werk op de schouders van steeds minder mensen komt te rus- PvdA/VVD-college wint eerste krachtmeting met raad riant LEIDEN - In een trage besluitvorming heeft de Leidse gemeenteraad de afgelo pen maanden het woningbouwbeleid voor de komende jaren vastgelegd. In zes etappes bepaalde de raad de omvang van de gewenste bouwstroom (6.000 wonin gen in vijfjaar) en koos men voor woning bouw in de Stevenshof, de Leeuwenhoek en voornamelijk bedrijfsvestiging in Roomburg (Leiden-Oost). Het woningbouwdebat en de keuze van bouwplaatsen vormde de eerste grote krachtmeting van het jonge PvdA/WD- college met de nieuwe gemeenteraad. Via zijn stabiele meerderheid en middels zorgvuldig gesloten rijen in de eigen frac ties hield het college het eigen beleid ge makkelijk overeind en beet de oppositie voortdurend onmachtig in het stof. Lege handen Zo bleef het linkse deel van de oppositie (PPR, PSP en D'66) met lege handen bij hun consequente eis om de bebouwing van de Stevenshofjespolder uit te stellen. De omslag in het denken en de gewijzigde politieke verhoudingen gaven dit voorstel geen enkele kans. De PvdA-fractie liet de woningnood en de afspraken met de WD zwaarder wegen en koos voor onvoor waardelijke bebouwing. De CD A-fractie dolf het onderspit bij de driftige pogingen de Leeuwenhoek uit te sluiten van woningbouw. De ruil voor woningbouw in Roomburg liep in twee fasen op niets uit. De collegepartijen stemden eerst bedrijfsvestiging in de Leeuwenhoek af en wezen vervolgens meer woningbouw in Roomburg van de hand. De vrij riante wijze waarop het links/liberale college het woningbouwbeleid binnen haalde is echter vertekend. De inhoude lijke problemen - woningbouw in de Leeuwenhoek, Roomburg en ook in de open gaten - en onderhuidse verschillen tussen PvdA en WD zullen in de loop van de rit niet ongemerkt voorbij gaan. Marsroute PvdA-raadslid Bordewijk introduceerde bii de debatten het begrip marsroute voor de weg die de gemeente met het woning bouwbeleid moet gaan. Hij riep het colle ge op gestaag door te marcheren in een door PvdA en WD gewenste richting en aangegeven tempo. De marsroute van de 'nieuwe getrouwen' zal echter, zo al niet met struikelpartijen, toch zeker met de nodige hobbels verlopen. Bij deze eerste krachtmeting met de opposi tie was het de collegepartijen er alles aan gelegen de interne meningsverschillen te maskeren en zeker niet breed uit te meten. Zo slikte de WD een voorstel om wo ningbouw in de Stevenshof te versnellen in, haalde de liberale fractie bakboord met zijn standpunt om in Roomburg helemaal af te zien van woningbouw en moest de PvdA-fractie op zijn beurt aanzien dat de WD zich keerde tegen strikte regels om de vestiging in Leiden te beperken. Onzekerheden De onzekerheden rondom de toekomstige bouwgebieden in de stad zijn tijdens de debatten overigens alleen nog maar ver sterkt. De vraagtekens rondom woning bouw in de Leeuwenhoek zijn met het 'Roorda-incident' (al of geen radioactieve uitstoot van het Sylvius-laboratorium) aanzienlijk geworden. Bij de door de raad zelf begrensde mogelijkheden tot wo ningbouw in Roomburg lijken de gevol gen van geluidshinder (nabijheid rijks weg Amsterdam/Den Haag) te knellen voor de gewenste aantallen. Los van de zakelijk kant zal ook de persoon lijke uitwerking van het woningbouwbe leid nog knelpunten kunnen geven. Een door zijn collega's Waal en Van Dam in nauwe samenwerking voorgebakken en verdedigd beleid moet nu voor een be langrijk deel- wat betreft de volkshuis vesting - worden uitgevoerd door de ver antwoordelijke wethouder Verboom. Zelden is een politicus sterker opge scheept met de resultaat van andermans werk. Zoiets is in de politiek niet zonder nadelen. KEES VAN DER MALEN De actie sloeg heel snel over naar het hele land. De actie groep "COZ, wij willen meer personeel rondom het bed" pleit, evenals de NZR (de zie kenhuisdirecties) voor een uitbreiding met 10.000 ar beidsplaatsen in 1979, wat vierhonderdmiljoen gulden kost. Het COZ wil niet verder gaan dan 4000 plaatsen <hon- derdveerligmiljoen gulden) en staatssecretaris Veder- Smit heeft al laten doorsche meren dat ze niet boven de vijfennegentigmiljoen gulden wil gaan. De actie en de manifestatie (za terdag om twaalf uur verza melen op het Smakkelaars- veld in Utrecht) zijn volgens Ton Kortewegde verpleger in Sancta Maria, bedoeld om de dames en heren politici eens te laten merken hoe groot de problemen in de gezondheids zorg zijn. "In de algemene ziekenhuizen zeggen ze dat ze niet eens aan de technische aspecten toe komen, laat staan aan enige begeleiding van de patiënt", zegt hij. "In de psychiatrische zieken huizen loopt het evengoed wel, maar je bent vaak genood zaakt om terug te vallen op een klassieke behandeling met medicijnen en dwangmidde len. Je kunt je idealen, een humaner behandeling, groepsgericht werken, niet verwezenlijken. Er zijn wel allerlei nieuwe mogelijkhe den qua opleiding, compensa tie enz. gecreeerd, het aantal overlegsituaties is enorm uit gebreid. maar daar wordt geen rekening mee gehouden in de normeringHet is ge woon ingecalculeerd in het hele bezuinigingspakket voor sociale voorzieningen en dat merk je. Ook aan het aantal frustraties. Het verloop is enorm, maar veertig procent van de leerlingen haalt de eindstreep. En de bewoners zeggen ook:"We zien jullie amper". Maar ja, er zit ook nog het idee van liefdewerk achter, je zegt niet zo snel barst maar met je zootje. Toch, als deze actie geen resul taat heeft, en ik geloof er eer lijkgezegd niet zo in,zullen we tut iets anders moeten over gaan. Dat zou best eens heel stipt werken kunnen zijn", aldus Ton Korteweg

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3