Bevolking uit dor gaat vóór DIT IS METEN MET TWEE MATEN Protest tegen villa Schiphol-directeur in polder Hazerswoude Feestelijk afscheid van Gallas terecht?" PLAN VOOR BOMEN SHOWPARKIN SIERTEELT GEBIED Stedeboww-directeiir heeft wé! kamer op garage andere straathewoners in Alphen mogen da! niet DONDERDAG 10 MEI HAZERSWOUDE - Het plan van de oud-burgemeester van Zoetermeer, J.W. Wegstapel (thans luchthaven-directeur van Schiphol), om een villa te laten bouwen in het pol derland van Hazerswoude, is op felle protesten gestuit van de plaatselijke PvdA en PPR. De villa zou moeten komen tussen Gerelaan en Oostvaart. De raadsleden van PvdA en PPR vinden echter dat in dit polder gebied eerst huizen moeten worden gebouwd voor de "ei gen" dorpsbevolking. Op de plek waar Wegstapel zijn villa wil laten bouwen, rust nu een "agrarische" bestemming. Voor huizenbouw is een ander bestemmingsplan van de ge meente nodig. Dat is thans in de maak. In deze situatie is de goed keuring van de provincie nodig, wil Wegstapel zijn villa kunnen neerzetten. Protest In het verleden gold voor het be-' wuste gebied al een bestem mingsplan. Dat werd toen echter niet goedgekeurd door de pro vincie. De eigenaar van de grond, EGBO BV uit Hazerswoude, te kende tegen die beslissing pro test aan bij de Kroon. Die sprak als haar mening uit dat tegen be bouwing op zich geen bezwaar bestond, maar dat die wel méér zou moeten zijn afgestemd op de Hazerswoudse behoefte dan in het oorspronkelijke plan het ge val was. Momenteel wordt aan dat plan ambtelijk hard gesleuteld. Maar niemand, ook het college van burgemeester en wethouders niet, weet nog hoeveel en wat voor soort huizen er in dit gebied zullen worden gebouwd. Van daar dat PvdA en PPR er fel op tegen zijn dat er, ten behoeve van iemand die geen enkele binding met Hazerswoude heeft, vooruit wordt gelopen op een plan, waar over nog vrijwel niets bekend is. „Open brief' van socialistische jongeren in Alphen ALPHEN AAN DEN RIJN - "Een groep inwoners, voor het merendeel Alphense notabelen, heeft nu wel spontaan een comité ge vormd om op feestelijke wijze afscheid te nemen van burgemeester Gallas bij diens vertrek naar Delft, maar wij betwijfelen of dat om politieke rede nen terecht is". In deze Hazerswoudse polder wil Schiphol-directeur Wegstapel een luxe villa laten bouwen. De gemeente weet nog niet wat de precieze toekomstplannen zijn voor dit gebied. Een meerderheid van de gemeenteraad is desondanks wel voor bouw-toestemmingde plaatselijke PvdA en PPR niet. Argumenten stuur van de provincie Zuid- Holland, zouden volgens burge meester J. ten Heuvelhof de wens hebben uitgesproken dat de heer Wegstapel in Zuid-Holland blijft De argumenten van burgemeester en wethouders (en een meerder heid van de gemeenteraad) om wel toestemming te geven aan het villa-plan van Wegstapel, zijn tweeërlei: Als er een paar hoeken in het ge bied met dure huizen kunnen worden opgevuld drukt dat de grondprijs onder de overige wo ningen (woningwethuizen en premie-koopwoningen) Beide argumenten snijden naar het oordeel van de progressieve par tijen geen hout. Als er nog weinig zinnigs over het plan valt te ver tellen kan ook nooit gesteld wor den dat het plan door de bouw van (onder meer) deze villa com mercieel haalbaar gemaakt moet worden, aldus de progressieven. Zij voeren verder nog aan dat er in Hazerswoude genoeg bestaan de woningen leeg staan waar de heer Wegstapel zou kunnen wo- Omdat een meerderheid in de ge meenteraad wel mee wil werken aan het villa-plan van Wegstapel heeft het gemeentebestuur van Hazerswoude nu toch (via een speciale art. 19-procëdure) de medewerking van het provin ciaal bestuur gevraagd. He( wachten is nu op een beslissing van die kant. Klap in gezicht Een besluit waarvan PvdA-frac- tievoorzitter F. Struben in Ha zerswoude zegt: "Het college van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland kan hier maar eén beslissing nemen, namelijk de aanvraag niet honoreren. Doet Gedeputeerde Staten dat wèl, dan betekent dat een klap in het gezicht van iedereen die het huisvestingsbeleid en het streekplan Zuid-Holland Oost neemt". „Er móet wat gebeuren Bots weer in Alphen ALPHEN AAN DEN RIJN - Aan staande zaterdag treedt de groep Bots weer op in Midas. Bots staat op dit moment erg in de belang stelling en is dagelijks op de radio te horen met hun lied over socia lisme. Bots brengt in hoofdzaak werk waarbij het om de tekst draait. Want, zo meent de groep, muziek is een prima middel om misstan den in de wereld aan de kaak te stellen. Een soort modern cabaret dus. Dat Bots overigens ook muzikaal uitstekend uit de voeten kan be wees de groep zo'n anderhalfjaar geleden al in Midas. Bots bestaat uit Sjors Molengraft, Floris Teu- nissen van Manen, Hans Sanders, Bonki Bongaerts en Nout Jan- Het optreden begint om negen uur. Chaufft eur betrapt bij lozen „vuil" ZOETERWOUDE - De chauffeur van een tankwagen is gister avond in Zoeterwoude om 11 uur op heterdaad betrapt tijdens het lozen van een "onbekende zwarte vloeistof' in de Rijn. De politie kon tegen de chauffeur slechts proces-verbaal opmaken vanwege het feit dat hij vuil in de Rijn loosde. Of de zwarte vloei stof olie is, of olie bevat is niet bekend. Een emmer van de zwar te brijis voor onderzoek meege nomen. De uitslag van dit onder zoek is pas over 14 dagen bekend. "We weten niet of het olie is, dus kunnen daartegen ook geen pro ces-verbaal opmaken", aldus de politie. Weg rondom Lisse speelt pas in '84 LISSE - In een brief aan de ge meente Lisse heeft de provincie iaten weten dat het bollendorp niet hoeft te rekenen op de aan leg van de zogenaamde weste lijke omleidingsroute om het centrum. Op verzoek van de gemeente heeft het provinciaal bestuur nog maals bekeken of Lisse mogelijk alsnog op korte termijn in aan merking zou kunnen komen voor de aanleg van deze weg. "Helaas kunnen wij U geen wij ziging in positieve zin meedelen over ons eerder genomen be sluit", zo stond in de brief. Lisse moet nu tot 1984 wachten voordat de aanleg van deze weg rondom het Lissese centrum mogelijk weer ter sprake komt. - BOSKOOP/HAZERSWOUDE-Erzijn plannen om in hetsierteeltgebied Boskoop/Hazerswoude een showpark te stichten naar het voorbeeld van de Keukenhof. In dat showpark zou de boomkwekerij zich moeten presenteren aan de buitenwacht. Het idee voor zo'n park is opgekomen bij de "Stibos", de Stichting Boom- li kwekerijbelangen Sierteeltcentrum. De voorzitter van die stichting, P. I A. Th. van der Werf verwacht dat de eerste schop voor hel park binnen de a vijfjaar de grond in zal gaan. De stichting van een showpark is één van de ideeën van de Stibos, die ervoor moeten zorgen, dat Boskoop/Hazerswoude als boomkwekersge- bied zijn vooraanstaande plaats in Nederland en de wereld blijft behou den. De meeste ideeën hebben betrekking op de kwekerswereld zelf, waarbij in de meeste gevallen vormen van samenwerking geboden zul len zijn. Vijf voor twaalf "Niet eenvoudig", realiseert ook Van der Werf zich, "want een boomkwe ker is nogal individualistisch ingesteld. Is het liefst koning op zijn eigen akkertje. Maar er moét wat gebeuren, het is vijf voor twaalf. Als er niets gebeurt, dan is binnen de kortste keren verdwenen wat in vijf e opgebouwd". Wat er allemaal moet gebeuren heeft de Stibos in een rapport "Heden en toekomst" op papier gezet. Waarbij Van der Werf uitdrukkelijk stelt dat de genoemde zaken künnen gebeuren, maar dat het van de boomkwe kers zelf afhangt óf er ook wat gaat gebeuren. "Wij pretenderen niet, dat wij het allemaal zo goed weten. We brengen alleen een aantal mogelijk heden in en hopen nu dat de discussie losbarst. En bij het van de grond Herinnering brengen van een aantal zaken willen we helpen". "Wij zijn niet erg gelukkig met het gemeentelijk beleid zoals zich dat heeft ontwikkeld in de tijd dat mr. Gallas burgemeester was in Alphen". Dat stelt Bob Nisters uit de Brem- straat in Alphen, namens de "SOJA": de Socialistische Onaf hankelijke Jongerenorganisatie Alphen aan den Rijn. De groepe ring heeft nu een "open brief' ge schreven rond het afscheid van mr. Gallas, in wiens tijd de ge meente sterk is gegroeid. Te duur De enorme uitbreiding van Alphen aan den Rijn heeft volgens SOJA op een aantal punten uiterst na delige gevolgen gehad. Door een te hoge grondprijs en grondbe- werkingskosten heeft de ge meente Alphen bijv. voorname lijk dure koop- en huurwoningen gebouwd. Deze woningen zijn veelal te duur voor de plaatselijke bevolking, in het bijzonder voor jongeren. „Buurtaccommodaties zijn verder amper van de grond gekomen. Het verwondert ons dan ook dat er hoge prioriteit aan het presti ge-object De Kom (nieuw ge pland sociaal-cultureel centrum in Alphen) wordt gegeven. Wel zien wij de noodzaak in van een nieuw onderkomen voor de streekmuziekschool", aldus de open brief. „Door de woningen die gebouwd zijn heeft de gemeente ook vele forensen aangetrokken. Daar naast is een bedrijf als Rutges (transportonderneming) hier heen gehaald. Als gevolg hiervan zijn de wegen door de bebouwde kom overbelast en hebben ze zich ontwikkeld tot race-banen (bij voorbeeld de Prins Bernhard- laan)", zo stelt SOJA, die op merkt dat er nog steeds in Alphen wordt gebouwd, waarbij opvalt dat in de nieuwbouw het "groen" uit de wijk wordt verbannen. Eén van de huizen in de Barnsteenstraai in de Alphense wijk Ridderveldwaar meteen bij de bouw een extra slaapkamer boven de garage is aangebracht. Nu 13 andere bewoners in de straat dat ook willen, rijzen de problemen. 99 ALPHEN AAN DEN RIJN- Meten met twee maten. Dat vinden enkele bewo ners in de Barnsteenstraat van de situatie rond hun woningen. Drie bewoners hebben tijdens de bouw van deze Alphense huizen twee jaar geleden toe stemming gekregen om op de garage een extra kamer te bouwen. Aanvragen van dertien anderen stuiten nu op een weigering van het provinciaal bestuur. Het is mogelijk dat Gedeputeerde Staten nog op hun beslissing te rugkomen. Drie bewoners van de Barnsteenstraat hebben er be zwaar tegen aangetekend. Een zg. AROB-commissie van provin ciale statenleden behandelde gis teren deze bezwaren en zal nu ad vies moeten geven aan G.S., die opnieuw een beslissing moeten Het provinciaal bestuur baseert zijn weigering op het bestem mingsplan voor deze Alphense wijk Ridderveld. Daarin zijn de kamers op de garages niet opge nomen. Ook de huizen zelf zijn destijds in afwijking van het be stemmingsplan gebouwd. Maar Gedeputeerde Staten vinden het niet gewenst om opnieuw van het bestemmingsplan af te wijken; dit plan moet eerst veranderd worden, vindt het college. G.S. achten de plannen om kamers op de garages te bouwen niet drin gend, omdat de woningen al twee jaar geleden zijn gebouwd. Tijdens die bouw zijn drie garages wel van een extra kamer voor zien. Saillante bijzonderheid daarbij is, dat dit o.a. gebeurde bij het huis van het hoofd van de afdeling stedebouw van de ge meente Alphen aan den Rijn. De bewoners vinden dat het princi pe "gelijke monniken, gelijke kappen" moet gelden, omdat de plannen die zij ingediend heb ben, identiek zijn aan de al ge realiseerde kamers. Ook de gemeenten Alphen aan den Rijn heeft zich - zij het na een volgens de bewoners "uiterst tra ge behandeling" - niet tegen de bouwplannen verzet. Dit on danks de bezwaren die andere buurtbewoners inmiddels tegen de extra kamers kenbaar hadden gemaakt. Dat laatste is vermoe delijk de reden dat G.S. nu in eer ste instantie geen toestemming voor de bouw hebben willen ge- Nog jaren Als het provinciaal bestuur bij deze weigering blijft, kan het nog jaren duren voordat de kamers kunnen worden gebouwd, omdat eerst een nieuw bestemmingsplan vastgesteld zal moeten worden. Bezwaren tegen dat bestem mingsplan (bijv. wegens de ka mers op de garages) kunnen tot gevolg hebben dat er nieuwe ver traging optreedt. De Stibos (gevormd door de gemeenten Boskoop en Hazerswoude, de provincie en de standsorganisaties van de kwekers) werd in eerste in stantie opgericht uit zorg voor de jonge kwekers. Jongeren die zelfstan dig aan de slag wilden moesten zich te diep in de schulden steken. Het gevaar dreigde, dat jonderen daardoor het beroep de rug toekeren en het sierteeltgebied gaat lijden aan vergrijzing. Eén van de doelen die de Stibos dan ook nastreeft is het kopen van grond, die dan door jongere kwekers kan worden gepacht. In dat opzicht zal de Stibos in het ruilverkavelingsgebied in Hazerswoude ook zeer actief aan de slag gaan. Al pratend daarover kwam de Stibos uiteindelijk tot een rapport waarin de problemen en mogelijke oplossingen op een rijtje zijn gezet. In het oude gebied kampt de kwekerswereld met problemen van bereikbaarheid, verkeer op het eigen terrein, de vorm van de kavels (te langen te smal), te slappe grond voor het gebruik van zware machines, de grond vervanging die van jaar tot jaar moeilijker wordt een de waterkwaliteit. Vooral voor de oplossing van de eerste problemen zullen de kwekers moeten komen tot samenwerking, want ze zullen alleen maar echt kunnen worden opgelost bij een vrijwillige ruilverkaveling. De Stibos is bereid om in die gevallen hulp te verlenen, bijvoorbeeld door mee te helpen, dat een kweker in het uitbreidingsgebied voor de boomkwekerij aan de slag kan. Om de problemen van de grondaanvoer te ondervangen denkt de Stibos aan een opslagplaats voor grond op te zetten door het bedrijfsleven. Een dergelijke opslagplaats heeft als voordeel dat het hele jaar aarde kan worden aangevoerd, die ook nog lang genoeg kan blijven liggen om te rijpen. Waterkwaliteit De waterkwaliteit is ook een voortdurende bron van zorg. De Stibos hoopt op spoedig uitvoering van het plan om water vanuit de Oude Rijn bij Zwammerdam in te laten in het Oost Boskoop. Dat Oude Rijn water is namelijk minder zout dan het Gouwewater. De Stibos oppert in het rapport het idee om eens te bezien of dat zoetere water niet ook via een duiker onder de Gouwe kan worden doorgevoerd naar West Boskoop en Hazerswoude. De Stibos geeft in het rapport aan dat er mogelijk kan worden bespaard op de afzetkosten door de handel te stroomlijnen. Genoemd worden onder meer een centrale voorraadadministratie van de totale pruduktie en het centraal verpakken van gewassen. Daarbij kan dan gelijk ook worden gewerkt aan uniforme opschriften en een kwaliteitscontrole. Zo noemt de Stibos nog een aantal mogelijkheden, die een onderzoek naar het hele afzetapparaat noodzakelijk maken. Onder het motto: "Het is niet belangrijk om uit te maken hoeveel elke groepering, hetzij hande laar of producent aan de bomen verdient, maar wel dat ieder nog wel zoveel verdient dat hij er een goede bestaansmogelijkheid in heeft". Discussie Het rapport van Stibos zal r koop/Hazerswoudc word officiële start voor de disc Dan wordt er namelijk 's een vergadering gewijd a r alle kwekers in het Sierteeltcentrum Bos- gezonden. Op 22 mei geeft de Stibos de ;ie, die het boekwerkje moet gaan oproepen, ands om acht uur in "De Stek" in Boskoop "Heden en toekomst". Graag willen wij burgemeester Gallas déze herinnering aan Al phen aan den Rijn meegeven. Wij verwachten dat de wethouders, gemeenteraadsleden ne de nieu we burgemeester de problema tiek die wij geschetst hebben werkelijk zullen aanpakken, vóór het te laat is", aldus SOJA in haar open brief. Wacklinxveen in Alphen en RO Y-concert ALPHEN AAN DEN RIJN/WAD- DINXVEEN - De Rijnlandse Or kestvereniging geeft morgen-en zaterdagavond weer de traditio nele voorjaarsconcerten in Wad- dinxveen en Alphen aan den Rijn. Morgenavond is het concert in de Ontmoetingskerk in Wad- dinxveen, zaterdagavond in de Bron in Alphen aan den Rijn. Beide concerten beginnen om kwart over acht. De Rijnlandse Orkest Vereniging is een orkestvereniging die ama teurs laat optreden onder leiding van een professioneel dirigent, Bastiaan Blomhert. Deze pro beert de programma's van de uit voeringen zodanig samen te stellen, dat het orkest er zich niet aan zal vertillen. Aan het vooijaarsconcert zal wor den meegewerkt door de s liste Else Krieg, viool. Op het pro gramma staan: de ouverture Chowansjtsjina van M. Moes- sorgskihet vioolconcert in D KV 218 van W A. Mozart; de vioolro- manze no. 2 in F opus 50 en de Tsjechische Suite opus 39 van A. Dvorak.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 23