Zeker is. II Actie tegen maatregelen WS W-verband Comité eist nieuwbouw AZ Lezers schrijven DE PANTY EN DE KOKER .I95. WELZUNSRAAD WIL PEN SION G AN GERS WEL BEGELEIDEN Briefkaartencampagne begonnen Protest DONDERDAG 10 MEI LEIDEN PAGINA 13 Leidse belangenorganisatie LEIDEN- De onlangs in Leiden opgerichte "belangenor ganisatie WSW-ers" (WSW: Wet Sociale Werkvoorzie ning) is deze week een actie begonnen die er toe moet leiden dat staatssecretaris De Graaf van Sociale Zaken de door hem aangekondigde maatregel met betrekking tot de WS W-werknemers intrekt. Zoals bekend wil de staatssecreta ris dat instellingen die gebruik maken van WSW-krachten hier voor voortaan een vergoeding be talen. De hoogte van die vergoe ding is afhankelijk van onder handelingen tussen de Dienst Sociale Werkvoorziening (DSW) en de betrokken instelling. Waarnemend directeur van de DSW Leiden, H.B. Plugge, heeft inmiddels in een brief aan alle in stellingen die met WSW-ers wer ken (dat zouden er in Leiden zo'n 120 zijn) te kennen gegeven een bijdrage van 8 gulden per ge werkt uur redelijk te vinden. Volgens de "belangenorganisatie WSW-ers" zullen de gevolgen van een dergelijke maatregel voor veel instellingen rampzalig zijn. ADVERTENTIE LEIDEN - Aan de Herengracht 50 is in het voormalige bedrijfspand van Vroom en Dreesmann(maga- zijnen) het Bureau voor Rechts hulp gevestigd. - Aan de Catharijnestraat 5 is het betonafwerkingsbedrijf van C. La Lau opgeheven. - Aan de Utrechtse Veer 8 is het charterbedrijf "Leonarda", ver huur van zeilklipperark met schipper, gevestigd. - Aan het Flanorpad is de levens middelenzaak van G. Straathof opgeheven. - Aan de Langebrug is café "In den Bierbengel" na een grondige verbouwing weer geopend. - Aan de Haarlemmerstraat 233 is in de voormalige juwelierszaak een winkel in hobby en handenar- beidartikelen "Studio Vrije Tijd" gevestigd. - Aan de Hogewoerd wordt het be drijfspand van de winkel in huis houdelijke artikelen "Magazijn Victorie" te huur aangeboden. - Aan de Parkstraat 2 is de winkel in groente en fruit van G.Zuurbier opgeheven. "Vrijwel alle instellingen in Leiden die gebruik maken van- WSW- krachten kunnen een dergelijke vergoeding nooit betalen", aldus een woordvoerder van de belan genorganisatie. "Veel club- en buurthuizen, alle peuterspeelza len in Leiden, en tal van andere instellingen draaien hoofdzake lijk met WSW-ers. Deze instellin gen hebben hun budget daar he lemaal op afgestemd en komen straks hopeloos in de knoei". De belangenorganisatie is trou wens nogal verbolgen over de verdere inhoud van de brief van directeur Plugge. Om onrust on der de WSW-werknemers te voorkomen schrijft hij in zijn brief aan de betrokken instellin gen: "Tenslotte wil ik met nadruk vaststellen dat de belangen van de WSW-werknemers op gener lei wijze in het geding mogen worden gebracht en nadelig wor den beinvloed. Het is daarom dat ik u dringend verzoek dit schrij ven als voor u persoonlijke in formatie te beschouwen en te vermijden, dat hiervan kennis wordt gegeven aan de betrokken werknemers". "Een kwalijke zaak", volgens de organisatie, "om achter de rug van de betrokkenen om de zaken te willen regelen". Over de toekomst van de WSW- werknemers zelf maakt de orga nisatie, welke door een groot aan tal instellingen op sociaal-cultu reel gebied en enkele politieke partijen wordt gesteund, grote zorgen. "Voor ons is de belangrijkste vraag wat er straks met de WSW-ers gaat gebeuren. Wanneer een be paalde instelling zo iemand niet meer kan handhaven dan zijn er drie mogelijkheden. De kleinste mogelijkheid is dat men bij een andere instelling, die wel een WSW-er kan betalen, terecht komt. Andere mogelijkheden zijn dat men naar de sociale werkplaats of in de bijstand ver dwijnt. "Dat laatste is voor die mensen natuurlijk bepaald geen prettig vooruitzicht", aldus de woordvoerder van de belangen organisatie. De organisatie heeft inmiddels een verklaring opgesteld waarin de verontrustheid wordt geuit over de pogingen van het ministerie van Sociale Zaken om de be staande WSW-plaatsen in gevaar te brengen. Verder heeft men de volgende drie eisen opgesteld. Geen gedwongen overplaatsing van WSW-ers, geen WSW-ers naar de bijstand en uitbreiding van de reguliere arbeidsplaatsen in de sektoren waai- de WSW-ers werkzaam zijn zodat zij in dienst van de instellingen kunnen ko men op een normaal arbeidscon tract. Deze eisen wil men door zoveel mogelijk instellingen en instan ties laten ondertekenen en op korte termijn zowel aan het ge meentebestuur als aan het minis terie aanbieden. ADVERTENTIE kkennis. ervaring cn een onalTiankelijke luwcnsrclatie met een NVA-assurantie- viseur. En wat belangrijk is: hij blijft letten op n belangen, ook later bij schade cn uitkeringen. I lel enige waar op hoelt te letten is. of uw adviseur lid is van de NVA. nva een nieuwe kijk op zekerheid... LEIDEN - De eindexamens zit ten er op. Voor leerlingen die onzeker zijn over het resultaat is het natuurlijk lang wachten op de uitslag. Drie weken is +och wel het minste wat je moet rekenen voor je iets weet, op sommige scholen nog wel langer. Voor een zeer kleine groep leer lingen van vwo, havo en mavo staan vandaag nog vakken als Fries, Russisch en Spaans op het programma. Het lager be roepsonderwijs hield het gis teren al definitief voor gezien. Wiskunde was het laatste dat ADVERTENTIE f Pantalon r Panty's v.a.^ TrfilPiifer uitstekende panty's van tegen meéneemprijzen. ADVERTENTIE 9 LEIDEN - In de week van 14 t/m 18 mei wordt begonnen met de herbestrating van de ventweg langs de Lammenschansweg tus sen de Tomatenstraat en de Zoe- terwoudseweg. Het karwei zal in totaal ongeveer 10 aeken in be slag gaan In tegenstelling tot de rest van het lager beroepsonderwijs waren er voor de leerlingen van lagere technische scholen "maar" vier opgaven in plaats van vijf. Daarbij kwam wel weer zoveel schrijfwerk te pas dat de toegemeten tijd (twee uur) beslist nodig was. "Ik moet toegeven, het was ook inderdaad niet eenvoudig". Deze woorden vielen gisteren op te tekenen uit de mond van wiskundeleraar C.W. Sie- mons (Visser 't Hooft-scho- lengemeenschap). Hij had het over wiskunde-II, waar vwo- kandidaten gisteren hun tan den op stukbeten. De reacties van leerlingen waren onder meer dat het "niet te maken" zou zijn, en dat gold ook voor de "cracks" in dit vak. Vooral moeilijk vond men het derde deel van vraag 2 waar bewezen moest worden dat de ene kromme het origineel van de andere is. Op sommige scholen in Leiden werden gisteren experimen tele eindexamens geschiede nis en staatsinrichting afge nomen. Volgend jaar wordt dit vak over de hele linie op de schriftelijke examens van vwo, havo en mavo inge voerd. Op de Louise de Colig- ny-scholengemeenschap was atheneum-leerling Wouter Kalkman wel te spreken over de opgaven: "Eindelijk eens iets simpels". Helemaal niet simpel, vond zijn lotgenote Carla de Jongh: "Bij die vra- gen moet je je betoog hele maal zelf opzetten". Maar toch viel nergens grote onte vredenheid over de opgaven te beluisteren. De stof bestond uit 26 vragen. Zonder goed inzicht in de na oorlogse politieke situatie (zoals de "Nacht van Schmel- zer" en zijn gevolgen) waren vraag 1 tot 8 haast niet te ma ken. Ook weer cartoons bij de opgaven, zoals die van Op land waar Ceasar Cals door Brutus Schmelzer wordt neergestoken en dan uit roept: "Ook Gij, Norbert!". In de sector buitenland vragen over onder meer Indië onder het bestuur van de Engelsen en Algerije onder Frans be wind. De resultaten van het referendum dat Dde Gaulle destijds organiseerde over de zelfstandigheid van Algerije moesten ook tot een aantal conclusies worden verwerkt. Geschiedenis voor mavo werd al evenmin als bijzonder moeilijk beoordeeld. De vra gen gingen over dezelfde on derwerpen als bij havo en vwo, dus Nederland na 1945 en het kolonialisme van Groot-Brittanië en Frankrijk. Vreemd viel in dit examen een vraag over de kunste naarsgroep Cobra, waarover de lesstof het zwijgen had bewaard. Karei Appel hoort er bij, maar Rembrandt in elk geval niet, zo realiseerde een kandidaat zich gelukkig op het laatste moment. Op sommige van de moeder mavo's in Nederland zijn de opgaven wiskunde die aan het schriftelijk eindexamen te pas kwamen niet zo best gevallen. De vier opgaven wa ren soms door niemand suc cesvol gemaakt. Als oorzaak wordt aangevoerd dat vol wassenen veel minder lesu ren krijgen dan hun jongere lotgenoten. De examens be gonnen dit jaar bovendien nog een maand vroeger dan gebruikelijk, een extra han dicap. HENK VEGTEE LEIDEN - De Welzijnsraad is be reid om de begeleiding van de buitenlandse werknemers, die binnenkort uit de illegale pen sions in de binnenstad moeten te begeleiden bij verhuizing naar het woonoord 'Beukenschans' in Leiderdorp. Dit maakte PvdA-raadslid Hes gis teravond bekend in een vergade ring van de PvdA-raadsfractie. De Welzijnsraad stelt echter als vaste voorwaarde dat voor bui tenlanders die om dringende re denen niet uit Leiden kunnen verhuizen vervangende woon ruimte beschikbaar moet komen binnen de gemeente. Dit verzoek stuitte op weerstand binnen de PvdA-fractie. De frac tie was voorlopig van mening dat het onjuist is om toe te zeggen dat de Welzijnsraad zelf mensen voor vervangende woonruimte kan aanwijzen. Men wilde wel toe zeggen dat de urgentie-gevallen Alleen fractielid Hes waardelijk voor herhuisvesting van urgente buitenlanders bin nen Leiden. Zij waarschuwde de fractie voor het standpunt van de Welzijnsraad. „Als wij dit niet toezeggen kun je de hele begelei ding op je buik schuiven". Vanavond wordt in de gemeente raadscommissie maatschappe lijke aangelegenheden gespro ken over sluiting van de pen sions. In de gemeenteraad werd enkele weken geleden scherpe kritiek geuit over het ontbreken van sociale begeleiding bij het gedwongen vertrek van de bui tenlanders uit de pensions. Op grond van de kritiek werd de slui tingsdatum door b en w twee maanden verschoven. Binnen dez-* termijn zou met name de begeleiding beter geregeld moe ten worden. ADVERTENTIE LEIDEN - Er moet zo snel mogelijk worden begonnen met de nieuw bouw van het Academisch Zie kenhuis Leiden. Dat vindt het gisteravond opgerichtte "komité nieuwbouw AZL". Een elftal mensen, onder wie verpleegkun digen, een co-assistente, een meubelmaker en een AAW-er, riep de actiegroep in het leven als "reactie op het bekend worden van de schandalige plannen van minister Pais". Het comité vindt dat nieuwbouw van het ziekenhuis hard nodig is voor een goede gezondheidszorg, voor verbetering van de werkom standigheden van het personeel, voor het medisch onderwijs en onderzoek en voor de werkgele genheid in de bouw. "De huidige plannen van minister Pais druisen in tegen de opvat tingen van duizenden mensen vanuit de bevolking en van het personeel van het ziekenhuis. Deze mensen hebben zich in 1976 uitgesproken vóór de nieuw bouw en zijn daarin door de vori ge regering in het gelijk gesteld". Het comité vindt tenslotte dat de ze uitvoering van Bestek '81 de kwaliteit van de gezondheidszorg schaadt. Onder het motto "Pais te cru, nieuwbouw nu!" gaat het comité acties ondernemen om de rege ring tot andere gedachten te brengen. Als eerste stap roept het comité mensen op deel te nemen aan een briefkaartencampagne waarin Pais wordt opgeroepen de nieuwbouw van het AZL te laten beginnen. Zaterdagmiddag gaat het comité op de hoek Donker- steeg/Haarlemmerstraat infor matie verstrekken over het zie kenhuis aan onder andere het winkelende publiek. ADVERTENTIE Wij willen graag protesteren tegen de mensen die hier in Leiden het schoolvoetbal organiseren. Vorig jaar zijn wij (de Karei Doorman- school) derde van heel Nederland geworden. We hadden dus best een goed elftal. Van dat elftal zit ten er nog heel wat op de lagere school. Dus wie weet hadden we ook dit jaar best kans op een hoge plaats. Maar wat is er nu gebeurd? In de herfstvakantie moesten we spe len om het kampioenschap van Leiden. Door het slechte weer is toen niet om de finaleplaats ge speeld, hoewel volgens ons ge makkelijk gespeeld kon worden. Woensdag 25 april moesten de scholen die overgebleven waren nog voetballen. Dat zou alleen doorgaan als het ophield met re genen. Volgens ons was het veld best bespeelbaar, maar de sport stichting had het afgekeurd om dat er 's avonds gevoetbald moest worden. De mensen dach ten dat wij het veld kapot zouden trappen. Ze gunden het de jeugd zeker niet? Deze week kreeg de Karei Door- manschool een brief waarin stond dat geen enkele school in Leiden naar de finale kon. Geen één school uit Leiden kon nog naar het districtsvoetbal en daar na door naar Zeist. De Karei Doormanschool is Vorig jaar als Leids kampioen naar het district geweest en werd daar ook eerste. Daarna ging de Karei Doorman- school nog door naar Zeist. Nu kan geen enkele school meer een kans krijgen. Door het treu zelen van de voetbalorganisatie (slappe organisatie). Namens het elftal van de Karei Doormanschool: Ron de Rode en Patrick de Haas, p/a Sumatra- straat 203 Leiden.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 13