Salt-2 in principe akkoord NAAST HET NIEUWS Meerderheid Kreisky met twee zetels geslonken Buitenlandse olie voor Frankrijk Voorproefje nationale verkiezingen Europese Negen in tijdnood EEN UITSTRIJKJE. HOE GAAT ZOIETS? WOENSDAG 9 MEI 1979 WENEN (AFP) - De voltooiing van de stemmentelling heeft voor de Socialistische Partij van de Oostenrijkse bonds kanselier Kreisky gisteren tot gevolg gehad, dat de meer derheid in het parlement, die de partij tijdens de zondag gehouden verkiezingen ver wierf, is geslonken van negen naar zeven zetels. Aan het tot dusver verkregen resultaat zijn 130.000 stem men van in het buitenland verblijvende Oostenrijkers toegevoegd. Het stemgedrag van deze groep heeft ertoe geleid, dat de Conservatieve Volkspartij een zetel meer en de Socialistische Partij van Bruno Kreisky een zetel min der krijgt in het Oostenrijkse parlement. De Socialistische Partij heeft nu met 95 zetels nog steeds een comfortabele voorsprong van zeven zetels op de geza menlijke oppositie van con servatieven en rechts-libera- len, die respectievelijk 77 en elf zetels behaalden. Tijdens de in 1975 gehouden verkie zingen behaalden de socialis ten 93 zetels, de conservatie ven 80 en de Vrijheidspartij tien zetels. De huidige regering zal van daag overeenkomstig de grondwet haar ontslag bij de Oostenrijkse president Kirchschlaeger indienen. De conservatieven zullen het voor de komende lente aan gekondigde partijcongres reeds in september gaan hou den om zich te bezinnen op de nederlagen tijdens de twee laatste verkiezingen. Het zal met name gaan om het leider schap van deze partij, nu in handen van Josef Taus. Astricl Proll geen Brits staatsburger LONDEN (DPA) - De van terro risme beschuldigde Westduitse Astrid Proll (32) is er gisteren voor een rechtbank in Londen niet in geslaagd het Britse staats burgerschap - door erkenning van haar huwelijk met een Brit - af te dwingen. De president van de rechtbank, Sir George Baker, aanvaardde wel- (Van correspondent) PARIJS - De Franse regering heeft besloten de beperkende invoers- bepalingen die voor niet-Fianse oliemaatschappijen bestonden op te heffen. De maatregel zal zijn volle effect krijgen als tegen 1 ja nuari van het komend jaar de prijzen voor olieprodukten in Frankrijk zullen worden vrijge geven. Tegelijkertijd sprak pre mier Barre in de somberste be woordingen over de toekomst van de olie en verklaarde hij op nieuw dat zijrj land zich voortaan richt op de atoomenergie. Premier Barre gaf nog als zijn me ning (in een televisieprogramma met journalisten) dat er "op de markt van Rotterdam op het ogenblik buitengewone hoge biedingen worden gedaan die de prijs van de olie ver doen uitstij gen boven wat noodzakelijk zou zijn en die daarenboven gevolgen zullen hebben voor het gedrag van de olieproducerende lan den". Als gevolg van de lange winter hebben de maatschappijen hun voorraden niet kunnen aanvullen Premier Barre liet nog weten dat hij rekende op een totale verhoging van 30 procent voor het eind van het jaar met betrekking tot de olieprijzen. De "enveloppe" met het geldsbedrag dat de staat voor de aankoop van olie voor dit jaar heeft vastgesteld beloopt 58 mil jard francs en de politiek van de regering was aanvankelijk dat de enveloppe niet weer zou worden gevuld als ze voor het eind van het jaar al leeg zou zijn. Vage po gingen tot bezuiniging worden dan nu ook ondernomen. ziet het ernaar uit dat de ko mende winter concrete proble men niet zullen zijn te vermijden. De Franse regering zint dan ook op maatregelen om de bevolking tot verdergaande zuinigheid over te halen. Aan distributie wordt op het ogenblik niet gedacht, aldus premier Barre met zoveel woor den in zijn televisieoptreden. Binnen de landen van de EG wordt het volledig openstellen van de Franse markt voor niet-Franse oliemaatschappijen met opluch ting begroet. Tot nu toe waren de buitenlanders aan invoermaxima gehouden om de binnenlandse f,n maatschappijen te beschermen. "Onze twee grote nationale groe pen zijn nu sterk genoeg", aldus premier Barre, "om de strijd te gen de concurrentie zonder be scherming van de staat te kunnen voeren". In Brussel zal men op merken dat de vrije oliehandel binnen de EG tot de regels van de club van negen behoort Frankrijk zich nu toe eenvoudig niet had ge houden. aangeraden zacht" te rijden. In openbare ge bouwen zal de officiële binnen- temperatu.ur voortaan niet meer 20, maar 19 graden Celsius dienen te bedragen.Toch wordt er al op gerekend dat de enveloppe bij lange na niet genoeg zal zijn en dat de staat op een uitgave van 62 miljard francs voor dit jaar zal nv/w u c». uai moeten rekenen, de regels tot Premier Barre is er nu op uit de ohetoekomst zo duister mogelijk voor te stellen. Volgens zijn criti ci heeft hij hiermee een bijbe doeling. De eerste minister ziet aankomen dat hij de jaarlijkse inflatie van 10 procent niet bin nen die beloofde beperken zal kunnen houden en is er nu vast op uit verklaringen te ventileren voor de mislukking van een plan waar hij vanaf de eerste dag van zijn ambysaanvaarding alles voor opzij had gezet. De bezuiniginsplannen van de Franse regering vloeien niet voort uit de afspraken die de le den van het Internationaal Ener gie-agentschap begin maart van dit jaar in Parijs hebben gemaakt en in verband waarmee premier Van Agt zijn omstreden bezuini gende suggesties voor ons eigen land heeft gedaan. Frankrijk is van deze internationale organisa tie geen lid. Het bezuinigingsper centage van 5 procent, zoals door de leden overeengekomen, vindt men in de plannen van de Franse regering dan ook niet met zoveel woorden terug. Premier Barre sprak er slechts van dat bezuini gen "een Europese plicht" was. WASHINGTON (AFP) - De Verenigde Staten en de Sow- jet-Unie hebben gisteren een principe-akkoord over hun nieuwe zogenaamde Salt-akkoord ter wederzijdse af remming van hun strategische bewapening bereikt. Doden door brand De laatste grote hinderpaal die dit akkoord in de weg stond werd uit de weg geruimd tijdens het 24ste onderhoud in Washington tussen minister van buitenlandse zaken Cyrus Vance en de Russische ambassadeur in de VS, Dobry- nin. Dit gesprek van 45 minuten werd door Vance na afloop "zeer goed" genoemd. Daarna sprak Vance op het Witte Huis met pre sident Carter en vervolgens op nieuw met Dobrynin, aan wie hij het nieuws overbracht, dat Carter had ingestemd met het bereikte compromis. Senaat President Carter is al met een cam pagne begonnen om een nieuw Salt-akkoord door de Senaat te krijgen, waar de tegenstand in de VS, die wordt gesteund door meest conservatieve organisa ties, is geconcentreerd. loodgieter Robin Puttik in janua ri 1975 volgens de wet rechtsgel dig is. Hij weigerde echter een schriftelijke bevestiging van de rechtmatigheid van haar huwe lijk te verstrekken. "Hetvzou niet juist - in feite zou het zeer onjuist zijn" - de rechtma tigheid van haar huwelijk uit drukkelijk te bevestigen. Zij zou dit, naar de advocaat van Proll had aangekondigd, als rechts middel tegen haar uitlevering gebruiken. Zich beroepend op een beslissing uit de zestiende eeuw, volgens welke niemand uit zijn begane misdrijf voordeel mag trekken, zei Sir George "deze rechtbank kan en mag haar misdadige han delingen niet ondersteunen en haar mogelijk maken het beoog de doel te bereiken". Astrid Proll, die in 1974 de Bonds republiek was ontvlucht en tot haar aanhouding in september 1978 in Londen woonde, was met een valse pas en onder valse naam Groot-Brittannië binnen gekomen. Astrid Proll wordt beschuldigd van moord op twee opsporingsbe ambten in 1971 en van het plegen van een bankoverval. Een recht bank in Londen besliste in janua ri dat de documenten die de Westduitse justitie voor haar uit levering had ingediend, toerei kend zijn. meerderheid van tweeder de nodig. Over de details van het verdrag is al geruime tijd onder handeld en dit is veelal een kwes tie van "geven en nemen" ge weest, zodat moet worden afge wacht wat er bij de onderhande lingen nu precies uit de bus is ge komen. Het verdrag zal volgens een ruwe schets de aantallen interconti nentale raketten, lange-afstands- bommenwerpers en raketten van onderzeeboten voor beide partij en binden aan een plafond van 2.250, wat zou betekenen, dat de Sowjet-Unie rond 150 van derge lijke wapens zou moeten oprui men en de VS hun arsenaal tot genoemd niveau zouden kunnen uitbreiden. Beide partijen zullen echter verplicht zijn hun kern wapenarsenalen niet te moderni- Het debat in de Senaat zal zeker tot in de herfst, mogelijk zelfs tot in 1980 duren. Het nieuwe verdrag moet in de plaats komen van het in 1972 door Nixon voor vijfjaar gesloten verdrag. Drie delen Uit wat er al over de inhoud van het nieuwe verdrag is uitgelekt valt op te maken dat het in drie delen uiteenvalt: het eigenlijke verdrag dat tot 1985 zou moeten gelden en de inperking van het strategische kernarsenaal van de twee grote mogendheden tot in details re gelt, een tot eind 1981 geldend protocol, waarin de beperkingen worden aangegeven voor het be proeven en operationeel maken van wapensystemen zoals de kruisraket en mobiele intercon tinentale raketten en tenslotte een intentieverklaring, die het kader aangeeft voor de onder handelingen over een derde Salt- akkoord ter terugdringing van kernwapens. De VS en de Sowjet-Unie onder handelen al bijna tien jaar over de beperking van strategische wa pens. ADVERTENTIE (Van onze correspondent) BONN - In oktober 1980 worden in de Bondsrepubliek verkiezingen voor het parlement gehouden. Dat is zeker een van de belang rijkste redenen waarom de par tijen verhoudingsgewijs veel energie steken in de verkiezings strijd rond het Europese Parle ment. De uitslag van de eerste di recte verkiezingen voor het Eu ropese Parlement wordt in West- Duitsland namelijk door velen gezien als „een eerste stap vóór of tegen een regeringswisseling in Bonn in 1980. Na tien jaar oppositie beschouwt vooral de CDU-CSU de Europese verkiezingen als een test. Het zou CDU-voorzitter en oppositielei der Helmut Kohl heel wat waard zijn als hij eindelijk eens via Eu ropa een soort bevestiging van zijn politiek krijgt. In Bonn is die namelijk ver te zoeken. De Christen-Democratische Unie opereert met ongeveer dezelfde parolen als bij de Bondsdagver kiezingen van 1976. De slogan „Vrijheid in plaats van socialis me" wordt weliswaar niet ge bruikt, maar volgens de CDU moet iedere Duitse burger weten dat het er 10 j uni - want dan stemt West-Duitsland - om gaat „een socialistisch Europa" te verhin deren. De CDU-CSU schildert een spook beeld van Europa als socialisten en communisten in het Europees Parlement „aan de macht ko men". Dat een dergelijk „volks front" in het EG-parlement in het geheel niet ter discussie staat, omdat dit parlement nu eenmaal geen Europese regering kan kie zen, weten zowel Helmut Kohl als Franz Josef Strauss. Maar bij ge brek aan een concreet beeld van Europa, krijgen in de Bondsre publiek binnenlandse politieke tegenstellingen een gewicht, dat eigenlijk niet in een verkiezings strijd om Europa past. Wat dit betreft is de sociaal-demo cratische SPD geen haar beter. In haar verkiezingsmanifest voor Europa wordt bijvoorbeeld een 35-urige werkweek geëist, al thans de aanzet daartoe, terwijl elke sociaal-democraat weet dat het nieuw gekozen parlement daar niet over kan beslissen, dat zelfs de EG-ministerraad dat niet kan. Het ziet er naar uit dat de Europese verkiezingen in de Bondsre publiek voornamelijk worden toegesneden op personen. De SPD heeft haar voorzitter Willy Brandt, die nog altijd zeer hoog aangeschreven staat, lijsttrekker gemaakt. De CDU heeft geen „grote kanon nen" in stelling gebracht. Helmut Kohl doet niet mee, hoewel zijn portret merkwaardig genoeg wel op de verkiezingsaffiches staat. Maar daar staat tegenover dat de CSU van Franz Josef Strauss de zoon van de laatste Oostenrijkse keizer, Otto von Habsburg, als nummer drie op haar lijst heeft gezet. Von Habsburg is voorbe stemd om een „belangrijke" rol te spelen. Hij is voorzitter van de oer-conservatieve Europese Unie, is onlangs Duitser gewor den met behoud van zijn Oosten rijkerschap, onderhoudt de meest hartelijke betrekkingen met dubieuze regimes in Zuid- Afrika, Namibië en Rhodesië. Van hem stamt de gedachte om in tijd van nood, bijvoorbeeld bij een terroristische bedreiging, alle macht voor een langere periode in handen van ëén man te leg gen. MANCHESTER (Reuter) - Bij een grote brand in het warenhuis Woolworth in Manchester zijn gisteren tien mensen omgekomen. Zevenenvijftig mensen, onder wie vier brandweerlieden, moesten in ziekenhuizen worden opgeno- Er waren honderden klanten en ca. 150 man personeel in het pand tijdens lunchtijd toen de brand uitbrak op de meubelafdeling op de tweede verdieping. Meer dan honderd brandweerlieden be streden het vuur. De zijstraten werden afgesloten waar brandweerlieden met lad ders 20 mensen van het dak haal den. Andere klanten en perso neelsleden ontsnapten via ramen e.d. van het vier verdiepingen tellende gebouw. De zaak van de brand is niet be kend. Er heeft zich geen explosie voorgedaan voordat het vuur ontstond. ZUINIGE BUS De eerste exemplaren van een nieuwe generatie autobussen, spe ciaal ontworpen voor een zuiniger brandstofverbruik, zijn giste ren op twee plaatsen in West-Duitsland ingezet bij het openbaar vervoer. De bussen betrekken binnen de bebouwde kom energie uit accu s, maar schakelen over op dieselolie zodra buiten de bebouwde kom wordt gereden. Dertien bussen van dit nieuwe model zijn ingezet in Stuttgart, terwijl zeven andere exemplaren hun intrede deden in Wezel, dicht bij de Nederlandse grens Op hetzelfde moment maakte het eerste model van een zogenaam de duo-bus een proefrit in Esslingen. Deze bus gedraagt zich binnen het stadscentrum als trolley-bus. maar schakelt over op accu's zodra de buitenwijken worden bereikt. Naast de beperking van het brandstofverbruik zullen deze nieuwe modellen volgens de ontwerpers bijdragen tot een schonere lucht in de verstedelijkte gebieden. De bondsregering heeft al ruim tien miljoen gulden toegezegd voor de financiering van de twee projecten. LICHTKOGELS Het afsteken van enkele lichtkogels heeft gistermiddag zowel de Zandvoortse brandweer, de politie als het reddingwezen op de been gebracht. Een man en een vrouw hadden de kogels op het zuidelijke strand gevonden, waarop stond dat ze de lucht in zouden gaan als men alleen maar aan het touwtje trok. Ze voegden de daad bij het woord, waarna 5.000 vierkante meter duinbeplanting in brand vloog, een werkje voor de brandweer, de politie uitrukte en de reddingboot uitvoer, omdat men dacht dat er een schip in nood verkeerde. De politie heeft het stel aangehouden, maar kort daarna weer vrij gelaten. Het vermoeden bestaat dat er nog meer lichtkogels zijn gevonden. SCHOK Een jongen van 16 jaar werd geëlektrocuteerd, toen hij plechtig gedoopt werd volgens de rite van de religieuze secte 'Children of God'. De secte bezit een tempel in Galston (in Schotland) waar nieuwe leden worden gedoopt in een badkuip van vier bij drie meter. De jongen, Gilbert Williamson, werd geëlektrocuteerd, omdat de gevser die op de badkuip was aangesloten, kapot was. Een van de assistenten bemerkte het defect en schakelde de stroom uit, maar het was al te laat. Bij de doopplechtigheid waren de familieleden en de vrienden van Gilbert Williamson aanwezig. DECORATIE Sowjet-president en partijleider Leonid Brezjnjev heeft in het Kremlin onderscheidingen uitgereikt aan militaire persoonlijk heden en andere hoge functionarissen, onder wie zijn zoon Joeri, vice-premier van buitenlandse handel. Dit heeft het persbureau Tass gemeld. De 49-jarige Joeri Brezjnjev werd verheven tot de orde van de oktober-revolutie voor zijn "diensten bij de bouwen de in ge- bruikstelling van de gasinstallaties van Orenburg". Over ontwikkelingsbeleid (Van c correspondent) BRUSSEL - De Europese Negen komen in grote tijdnood bij de voorbereiding van de beslissende fase van de onderhandelingen met de 57 ontwikkelingslanden die met de EG geassocieerd zijn, over een nieuw samenwerkings akkoord (bekend als Lomé II). Op 24 en 25 mei vindt in Brussel de laatste onderhandelingsronde op ministersniveau plaats, maar de Negen zijn het onderling nog ver- De ministers van buitenlandse za ken van de EG-landen besteed den gisteren ruim zeven uur aan de bepaling van een gemeen schappelijk standpunt. Ondanks een zekere vooruitgang bleken nog tal van geschilpunten onop losbaar. De permanente verte genwoordigers van de Negen in Brussel moeten nu verder praten. Het is de bedoeling dat de EG- standpunt een dikke week voor de laatste ronde aan de zoge naamde ACS-landen (in Afrika, Caraïbische zeegebied en Stille Oceaan) wordt overgebracht. Er rest dus zeer weinig tijd. De grootste meningsverschillen traden aan het licht bij de be spreking van de wensen van de ACS-landen meer tropische landbouwprodukten en minera len toe te voegen aan het zoge naamde Stabex-systeem, een EG-regeling die stabilisatie van de exportopbrengsten voor die produkten in de ontwikkelings landen garandeert. De Negen bleken het vooral oneens over de mineralen die zullen vallen onder de regeling, die los van het eigen lijke Stabex komt te staan, maar daar wel veel van weg heeft. Nederland kwam met een princi piële reserve: de gemeenschap moet geen Stabex-regeling voor koper, bauxiet, allumina, fosfaat, mangaan en eventueel kobalt en ijzererts met de ACS-landen tref fen - de lijst is door de ACS lan den opgesteld - zolang op we reldniveau wordt geprobeerd dergelijke regelingen op te zet ten, aldus Den Haag. Veel bezwa ren bleken ook te leven, vooral bij Duitsland, tegen een voorstel garanties te gaan geven voor in- vesteringen in de mijnbouw in deze ontwikkelingslanden. Beide problemen komen vrijdag ook in de Haagse ministerraad aan de orde. De Negen zijn bereid een aantal landbouwprodukties (mais, as perges, paddestoelen, cashewno ten, een bepaalde aardwortel en peren) onder de Stabex-regeling te laten vallen. Meningsverschil len bestaan nog over natuurlijk rubber. Een van de landen die van de export van dit produkt le ven is het Afrikaanse Liberia. Hier is de rubberproduktie gro tendeels in handen van de Ame rikaanse bandenreus Firestone. Twee landen willen er zeker van zijn dat een EG-regeling deze en andere multinationals niet zal bevoordelen. ADVERTENTIE Baarmoederhalskanker kan worden genezen als het in een vroeg stadiun wordt ontdekt. Daarom is het ver standig om elk(!) jaar een uitstrijkje te laten maken door uw dokter. Libelle van deze week vertelt hoe zo'n uitstrijkje wordt gemaakt en wat er verder mee gebeurt. Wist u trouwens dat het hele onderzoek maar een paar minuten duurt en dat de meeste vrouwen er niets van voelen? Libelle is overal te koop. f 1,60

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9