LEIDSCH DAGBLAD Nog geen dwang bij isolatie woningen Pais wil AZL niet bonwstop opheffen Ambassadeur Costa Rica aan bezetters ontsnapt vandaag CONTRAST VLOEISTOF GEEFT OOK ELDERS PROBLEMEN Bedreiging en protest tegen tv-documentaire Kamer wil nota over omroepverkiezingen «NELDHOVEN MSHIONS 0H2H KBOT EXECUTIES IN IRAN Een goedkopere kans krijgt u dit jaar niet meer! DINSDAG 8 MEI 1979 OPGERICHT 1 MAART 1860 35852 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN (Van één onzer verslaggever^ DEN HAAG-LEIDEN - Minister Pais is niet bereid om op dit mo ment de bouwstop voor het nieuwe Academisch Ziekenhuis in Leiden op te heffen. Dit heeft hij laten weten in antwoord op schriftelijke vragen van de Tweede-Kamerleden Wessel- Tuinstra (D'6Q, Weijers (CDA), Beckers-De Bruijn (PPR), Dol man (PvdA en Nijhof (DS'7Q. Pais schrijft verder dat een defini tief besluit over de nieuwbouw nog niet is genomen. „Voorlopig kan alleen gesproken worden van een uitstel van de start van de nieuwbouw". Dat de bouw op last van de minister is gestopt, moet volgens hem worden gezien „in het licht van een hernieuwde afweging van prioriteiten en budgettaire mogelijkheden" Het verzoek aan het bestuur van het AZL om „pas op de plaats te ma ken" was om „voldongen feiten" te voorkomen, aldus Pais, omdat de besluitvorming in de minister raad nog niet was en is afge rond. Pais ontkent overigens dat hij het Academisch Ziekenhuis tijdens zijn verblijf in China via een tele gram heeft gesommeerd de voor- (Van een onzer verslaggever^ LEIDEN - Het toedienen van contrastvloeistof, die wordt gebruikt in ziekenhuizen bij het maken van röntgenfoto's, heeft niet alleen in Leiden tot hersenvliesontsteking bij pa tiënten geleid. "Vanuit het hele land zijn meldingen bin nengekomen", zegt de ge neeskundig inspecteur voor de volksgezondheid in Zuid- Holland L.C. Buijsert. "Er zal dan ook een diepgaand on derzoek naar de bijverschijn selen van het contrastmiddel worden ingesteld". Vanmiddag arriveerden drie deskundigen van de Noorse fabriek,waar de con trastvloeistof wordt gemaakt, in Nederland. Zy gaan probe ren om in samenwerking met Nederlandse deskundigen op het gebied van de gezond heidszorg achter het raadsel van de plotseling optredende hersenvliesontsteking te komen. Vorige week donderdag publi ceerden wij in deze krant dat vijf patiënten van het Acade misch Ziekenhuis in Leiden vermoedelijk hersenvliesont steking hadden gekregen na het toedienen van con trastvloeistof. Naar aanlei ding van deze en andere publicaties kwamen bij de geneeskundig inspecteur meldingen binnen van ge vallen uit het hele land. "Het verschijnsel heeft zich niet beperkt tot Leiden. Het is zelfs niet uitgesloten dat de hele westerse wereld met het euvel te kampen heeft, omdat het bedrijf uit Oslo overal ter wereld levert, maar dat gaan wij dezer dagen met de Noor se deskundigen uitzoeken". Het is daarom best mogelijk dat de ongelukken met het mid del zich niet hebben beperkt tot Nederland alleen. Wat wij wel weten is dat de her senvliesontsteking niet een bacteriologische of virologi- sche oorzaak heeft." Wat wel de oorzaak is kan inspecteur Buijsert op dit ogenblik nog niet zeggen. "Dat zal het on derzoek dat wij gaan instellen moeten uitwijzen". bereidingen op de nieuwbouw stop te zetten. Die opdracht is - op verzoek van Pais - door minis ter Gardeniers als waarnemend minister van onderwijs en weten schappen verstrekt. HILVERSUM (GPD) - VARA-pro- grammamakers Harry Prins en Frank Diamand zijn gisteren anoniem bedreigd in verband met de documentaire „Wie ver moordde Georgi Markov", die de VARA donderdag uitzendt. Prins en Diamand hebben de docu mentaire, oorspronkelijk ge maakt voor de BBC, voor uitzen ding in Nederland bewerkt. „We zijn gebeld door een slecht- Duitssprekend persoon, die ons liet weten dat het verkeerd met ons zou aflopen als het program ma wordt uitgezonden", aldus Harry Prins. De Bulgaarse ambassadeur in ons land heeft zich vorige week ook al met de VARA-uitzending be moeid. Het ministerie van bui tenlandse zaken heeft het offi- Bulgaren boos op de VARA ciële verzoek gekregen te trach ten de uitzending te verhinde ren. De documentaire waar het om gaat is een reconstructie van de moord die begin vorig jaar in Londen werd gepleegd op de Bulgaarse toneelschrijver Georgi Markov. Getroffen door een minuscuul kogeltje, afgevuurd vanuit een paraplu, overleed hij een paar da gen later aan ricine-vergiftiging. Scotland Yard en de Britse ge heime dienst zijn bij hun onder zoek wel te weten gekomen dat het niet om een natuurlijke dood ging, maar een dader hebben ze nooit kunnen vinden. Wel is zo goed als vast komen te staan dat Markov door de Bulgaarse en-of Russische geheime dienst om het leven is gebracht. Een aanwijzing daarvoor is dat het slachtoffer te voren gewaarschuwd was door de man die de moord oorspron kelijk had moeten plegen. Een woordvoerder van het ministe rie van buitenlandse zaken ont kende gisteravond dat de Bul gaarse regering gedreigd zou hebben het officiële bezoek van een Bulgaarse parlementaire de legatie aan ons land, dat vandaag zou beginnen, in verband met de uitzending af te zeggen. Het ver zoek om de VARA te bewegen de film niet uit te zenden tijdens de aanwezigheid van de Bulgaarse delegatie, is overigens afgewe- (Zie ook pagina 5) De gijzeling in San Salvador is nog steeds niet opgeheven. Hier pakt de Franse ambassadeur Michael Dondon- ne (rechts) samen met mede gegijzelden tasjes met voedsel aan Gijzeling in San Salvador SAN SALVADOR (AP)-Vijf gegij zelden, onder wie de ambassa deur van Costa Rica, zijn ont snapt uit de Costaricaanse am bassade in San Salvador. De am bassade wordt echter, evenals de Franse missie en de kathedraal in de hoofdstad van de Midden- Amerikaanse republiek El Sal vador, onverminderd bezet ge houden door linkse tegenstan ders van het militaire bewind. De Costaricaanse ambassadeur, Julio Esquivel Valverde, deelde op een persconferentie in San Jo se (Costa Rica) mee dat hij met twee personeelsleden van de am bassade en twee Salvadoraanse schoonmaaksters door een zij deur wist te ontsnappen, nadat zij het vertrouwen hadden gewon nen van de drie leden van het Volksrevolutionaire Blok, die de ambassade vrijdag gewapend met kapmessen en geweren be zetten. Esquivel Valverde verklaarde dat buiten de ambassade een auto ge reed stond die hem met zijn staf leden naar de luchthaven bracht Hij had dit geregeld in een ge sprek door een venster met een vertegenwoordiger van het Cos- taricaanse ministerie van bui tenlandse zaken, dat hem door de bezetters was toegestaan. De Salvadoraanse minister van buitenlandse zaken, Rodriguez Porth, had eerder meegedeeld dat de bezetters de vijf gegijzel den hadden vrijgelaten. Hij zei dat de ambassade van Costa Rica nog steeds bezet wordt gehou den. Zestien andere leden van het Revolutionaire Blok houden in de Franse missie de ambassadeur Michel Dondonne, ambassade raad Jean Durffaud en drie ande ren vast, terwijl een derde groep de kathedraal bezet houdt. In de kathedraal bevinden zich geen gijzelaars. DEN HAAG (GPE? - Minister Gar deniers van CRM moet met een nota komen, waarin voorstellen voor omroepverkiezingen wor den uitgewerkt. Een motie met deze inhoud is vanmiddag inge diend door de omroepspecialist van de Partij van de Arbeid, Aad Kosto, bij de behandeling van de wijziging van de Omroepwet in de Tweede Kamer. De motie kan rekenen op een meerderheid, omdat ook de WD voorstander dat het huidige systeem, waarbij de grootte van omroeporganisa ties (en daarmee de hoeveelheid zendtijd) bepaald wordt door het aantal leden dat abonnee is op een omroepblad, geen zuiver beeld van de krachtsverhoudin gen geeft. Onderzoek heeft aan getoond dat slechts 55 procent van abonnees op een omroepblad zich ook als werkelijk lid van de betreffende omroepvereniging beschouwt. omroepverkiezingen. Het socialist Kosto meent dat CDA verzet zich er krachtig te gen. De mogelijkheid van omroepver kiezingen is in kringen van so cialisten en liberalen al vele jaren in discussie. Zij gaan ervan uit Meer bewolking Van het noordwesten uit geleidelijk meer bewolking met mogelijk een bui. Minimumtemperaturen omstreeks 5 graden. Middagtemperaturen van 10 graden in het noordwesten tot 16 gra den in Limburg. Matige tot vrij krach tige wind uit zuidwest tot west. (Opgemaakt om 11.15 uur) Dit nare weer geeft weer nieuwe mode-mogelijkheden Ondanks het trieste van de afgelopen dagen weten u en ik dat straks de zon weer schijntEn al dat natte verdwijnt. Denk daarom nu aan zo'n ALCANTARE-colbert. Uniek lightweight materiaal voor alle weer en alle tijden. Met zo'n luchtige broek er bij een ideale kombinatie Uiteraard bij Veldhoven. Winkelcentrum "Lange Voort" Irislaan 53, telefoon 071-151658 Oegstgeest roepverkiezingen, bijvoorbeeld te houden samen met de Staten verkiezingen of op elke 29ste fe bruari (dat is dus eens in de vier jaai), veruit het eerlijkste beeld zal opleveren. Omroepverkiezin gen gaan verder dan de ontkop peling van lidmaatschap en abonnement, omdat bij verkie zingen het materiële obstakel, dat men voor tien gulden contri buantvan een omroeporganisatie moet zijn, niet meer meetelt. Kos to is ervan overtuigd dat nu poli tiek Den Haag de wens om om roepverkiezingen te houden dui delijk te kennen geeft, deze er ook zeker zullen komen. 22 PAGINA'S De Israëlische premier Me- nachem Begin heeft Libanon nogal onrealistische vredes voorstellen gedaan. Het lijkt erop dat die voorstellen meer met propaganda dan met de werkelijkheid te ma ken hebben. PAGINA 9 Openbaar vervoer wordt duurder. PAGINA 7 Henk Gemser: "Schaatsers hebben mij in de rug aange vallen". PAGINA 11 FNV tegen optoppen prijs compensatie hogere inko mens. PAGINA 19 STAATSSECRETARIS BROKX: DEN HAAG (GPD) - Staatssecretaris Brokx van volks huisvesting voelt er nog niets voor om mensen te ver plichten hun huis te isoleren. Hij rekent vooralsnog op een vrij willige medewerking van de bur gers. Brokx bekijkt wel wat voor wettelijke maatregelen genomen kunnen worden indien mocht blijken dat de animo voor het isoleren van bestaande woningen terugloopt. De staatssecretaris liet dit vanmiddag weten bij de installatie van de stuurgroep Na tionaal Isolatie Programma. Deze stuurgroep wil bevorderen dat tot 1990 2.500.000 al bestaande woningen worden geïsoleerd. Indien wettelijke maatregelen no dig zijn om isolatie te verplichten, mag dat volgens Brokx niet al leen op huizen van toepassing zijn. Dan moeten er ook strenge eisen worden gesteld op andere energiegebruikende isolatiege- bieden. Brokx doelde hierbij op onder meer vervoer, recreatie, industrie en op elektrische appa raten in de huishouding. Voor de subdiëring voor verbete ring van woningwetwoningen gaat Brokx het isoleren wel ver plicht stellen. De staatssecretaris kondigde aan dat hij voortaan alleen nog subsidie geeft voor in grijpende verbetering van wo ningwetwoningen, wanneer het huis tegelijk wordt geisoleerd. Brokx overweegt voorts de ver beteringsregeling voor particu liere woningen uit te breiden met een extra uitkering voor isola tie. De voorzitter van de stuurgroep Nationaal Isolatie Programma, ir. A. Hoelen, zei zich zorgen te ma ken over de isolatie van huurwo ningen buiten de woningwetsec tor. Er moeten nog ongeveer 700.000 bestaande particuliere huurwoningen tot 1990 worden geisoleerd. Het merendeel van de 60.000 aanvragers voor isolatie- subsidie in de eerste drie maan den van dit jaar, zijn mensen met een eigen woning. Uit een en quête blijkt dat de woning bouwcorporaties van plan zijn voor ongeveer 60 procent van het opgegeven aantal te isoleren wo ningen een beroep willen doen op rijksleningen. Uit die enquête wordt voorts duidelijk dat tot dusver in de grote steden relatief weinig animo bestaat voor wo ningisolatie. Volgens de plannen van de stuur groep Nationaal Isolatie Pro gramma moeten jaarüjks 200.000 woningen worden geisoleerd. De verwachting is dat dit aantal in 1979 ruimschoots wordt gehaald. De isolatie van 2.500.000 wonin gen tot 1990 levert een totale aardgasbesparing op van 30 mil jard m3. Olie op Galgewater LEIDEN - Het Galgewater (Oude Rijn) in Leiden is als gevolg van een lekkende olietank in een voormalige vleeswaren- en con- servenfabriek aan de Morsweg verontreinigd. Volgens een woordvoerder van het aannemersbedrijf Bakker uit Nieuw Vennep, de huidige eige naar van het fabrieksterrein, is het lekken van de olietank te wij ten aan de diefstal van de pomp van de stookinstallatie. De firma heeft hiervan gisterochtend aan gifte gedaan bij de Leidse politie. Het Hoogheemraadschap Rijnland heeft proces verbaal van de ver ontreiniging opgemaakt maar kon vanochtend nog niet mee delen in hoeverre het oppervlak tewater was bevuild. De nota over buitenlands beleid en de rechten van de mens getuigt van een royale dosis werkelijk heidszin. Nederland is een klein land en de reikwijdte van de pols stok is beperkt. Individuele acties moeten afzonderlijk op hun con sequenties worden bekeken. Heel vaak kan het geweten aan het thuisfront worden gesust, maar is het effect van een maatregel in het land, waarvan men het regime wenst te treffen, nihil. Dat deze regering daarom heel voorzichtig is met bijvoorbeeld economische sancties, is verstan dig. Pas als de westerse geïndus trialiseerde wereld in de geza menlijkheid een initiatief neemt, kan men een regime dat de rech ten van de onderdanen met voe ten treedt, doeltreffend beïnvloe den. Het probleem is dat men tot nu toe dat gezamenlijk optreden met economische maatregelen wel ongeveer kan vergeten. Commen taar dat men eerst maar eens als Negen van de Europese Gemeen schap op één lijn moet komen, is goeddeels een loze kreet gebleken. De geschiedenis van de totstand koming van een sanctiebeleid door de Negen jegens Zuid-Afri- ka spreekt in dit opzicht wel boekdelen. Verlichte uitspraken worden naar mate ze minder geld kosten, gemakkelijker gedaan. De nota van de heren Van der Klaauw en De Koning is geen bevlogen stuk. Het sluit aan bij de buitenlandse politiek van dit ka binet dat de plaats van Neder land in het grote peloton ziet. In de Nederlandse politieke traditie op dit gebied zijn twee stromin gen te onderscheiden. De eerste plaatst Nederland in de rol van gidsland; humanitaire overwe gingen zijn een belangrijk on derdeel in het hierdoor geïnspi reerde i beleid.Van der Stoelen Pronk zijn belangrijke vertegen woordigers van die stroming. Daartegenover is er de benade ringswijze die alternatieven van buitenlandse politiek allereerst toetst aan de beperkte mogelijk heden van een klein en in tal van opzichten afhankelijk land als Nederland. Hier mag een aanpak als van de nu verschenen nota als voorbeeld gelden. Veel vreugde vermag die benaderingswijze op zich natuurlijk niet op te wekken; vedetten spreken nu eenmaal meer tot de verbeelding dan het grote peloton. Anderzijds zal men ook weer niet zo gauw op de bek vallen. De nota is in feite een praktische leidraad voor wie een belangrijk onderdeel van de Nederlandse buitenlandse politiek van van daag wil volgen. Praktisch en nuchter. In beginsel samen met andere landen, hetzij openbaar, hetzij vertrouwelijk, invloed ten goede uitoefenen; wie zou daar nu tegen kunnen zijn? Wat aan het stuk ontbreekt, is zelfs maar een indicatie om individueel met initiatieven ook nog eens uit de band te willen springen. Men zit veilig in het peloton; een uitloop poging behoort niet tot de ambi ties. Leidsch Dagblad Geen krant bezorgd? Bel dan Maandag t/m vrijdag van 18.00-19.30 uur. Zaterdags van 16.00-18.00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515 of 210221. TEHERAN (AP) - Revolutionaire vuurpelotons hebben vanoch tend in Iran eenentwintig men sen terechtgesteld, onder wie drie voormalige ministers uit het bewind van sjah Mohammed Re- za Pahlavi. Dit is meegedeeld door de Iraanse staatsradio. Naar wordt aangenomen, is het de grootste groep personen die te gelijkertijd werd terechtgesteld, sinds de islamitische revolutio naire rechtbanken in februari in werking traden. LET OP Gaat u een gebruikte auto ko- pen? De Ton Menken IJshal: van 9 tot en met 19 mei Motorhuis occasion-spektakel hal. CC Het Motorhuis

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 1