Herrie in Mors wijk om aanleg kabel-tv Tv wordt lOx Zakennieuws Bewoners naar rechter voor goedkoop tv-kijken Dijkxhoorn gaf geen commentaar Rommelmarkt bracht flink wat geld in verenigingskassen Opvangadressen gezocht Botsing met tankauto bij benzine-station LEIDEN LEIDEN - Buurtwerker Peter Ciere trekt de vol gende vergelijking: iemand zet een dure auto voor je deur, belt aan en zegt: "U bent verplicht om deze auto te kopen". Onvoorstelbaar natuurlijk. Toch is dat ongeveer wat op het moment in het Morskwartier gebeurt, zegt Ciere. Hij bedoelt dan de aanleg van kabel-televisie in de wijk. Die kabel-tv mag je rustig als een vorm van luxe beschouwen, net als die auto van daarnet. Voor f 12,50 per maand kijkje naar 6 tv- zenders en luister je naar 11 ra dio-stations, in binnen- en bui tenland. Er is ook nog een minder luxe uit voering. Die kost dan f 7,50 per maand, biedt óók 11 radio-sta tions, maar slechts twee tv-zen- ders, namelijk Nederland 1 en 2. Deze twee modellen worden op het moment in heel Leiden aan de man gebracht. Geheel op vrijwil lige basis trouwens. En eind 1980 zal het zover zijn dat met een va riant op Den Uyl ("Nederland hééft zijn auto") gezegd kan wor den: "Leiden hééft zijn kabel-tv" Wie begrijpt nu nog waar zo'n Ciere en met hem zo'n 160 bewoners van de Morswijk zich druk om maken? Om hun brommer. Die brommer, dat is dan de gemeen schappelijke antenne-inrichting (gai) die voor 75 cent per maand óók het geno. van Nederland 1 en 2 bood, maar die wanneer er ka bel-tv komt definitief naar de schroothoop wordt1 Geen vrijheid Zoiets is geen vrijheid meer, vinden de boze bewoners die kort gele den de vereniging "Kabelnetjes" hebben opgericht. Wie geen luxe kabel-tv wil, moet 10 maal zoveel gaan betalen om toch Nederland 1 en 2 te blijven zien. Die 11 radio zenders, daar heeft niemand om gevraagd. Ciere: "De gai gaat van het dak, dat is in de Kooi ook gebeurd. Wie geen kabel-tv wil zit dus zonder beeld. Maar dat betekent wel dat de eigenaar van de gemeen schappelijke antenne zich niet aan zijn afspraak met de huurder houdt. De meeste gai's zijn hier in de Mors eigendom van de Leidse Woning Stichting, die ook de meeste flats verhuurt. En in het huurcontract is de levering van een tv-signaal via de gai vastge legd. Tegen een bepaald bedrag" Uniek in Nederland is waarschijn lijk de stap die de kersverse ver eniging nu gaat ondernemen. Er zal hoogstwaarschijnlijk een uit spraak in kort geding worden ge vraagd van de rechtbank in Den Haag. Dat is in Nederland voor zover bij "Kabelnetjes" en de Haagse PTT bekend nog niet eerder gebeurd. De rechter moet uitmaken of de Leidse Woning stichting (en de twee andere ver huurders in de Morswijk, Ennia en De Goede Woning) het stukje huurcontract waarin het recht op gai is vastgelegd zomaar aan zijn laars mag lappen. "Kabelnetjes" stelt twee eisen. De eerste is dus voortzetting van het gai-signaal, ook na de aanleg van kabel-tv. De tweede is - als de eerste eis wordt afgewezen - dat wie dat wil via de kabel-tv moet kunnen beschikken over Neder land 1 en 2 tegen de oude prijs drie kwartjes per maand. De Leidse Woning Stichting en an- Buurtwerker Peter Ciere (buurtcentrum Morschwijk): Zelf uitmaken wat je wel of niet wilt" dere eigenaren die nog een gai expoiteren zitten natuurlijk niet om de toewijzing van deze eisen te springen. Vooral bij de wo ningcorporaties slaakte men een zucht van verlichting toen dui- LEIDEN - "Ja natuurlijk". Di- rekteur Streefland van de Leidse Woning Stichting aar zelt geen ogenblik als hij wordt uitgedaagd om in dis cussie te gaan met een van zijn huursters, mevrouw Rehmann, over de aanleg van kabel-televisie in de Mors wijk. Het is duidelijk: mevrouw Reh mann is boos. "De huurders hebben geen enkel bericht ge had. Plotseling kreeg ik hier iemand van de kabel-televisie aan de deur. Die stond ge woon te dreigen zo van: als u geen kabel-tv neemt hebt u niets meer, want die antenne gaat van de flat af. En dan 10 maal zoveel betalen als je al leen Nederland 1 en 2 wilt, dat is voor veel mensen heel veel geld". Streefland wijst er op dat al in mei 1978 een artikel in het contactblad voor de huurders van de LWS verscheen, waar in de komst van de "kabel' werd aangekondigd. Wijst ook op de vele publikaties in kranten over kabel-tv. "Toen de gemeenteraad besloot dat er kabel-tv zou worden aan gelegd stonden de woning corporaties ook voor het blok Maar in de Merenwijk bleek al dat een overgrote meerder heid van de huurders maar al te graag een aansluiting wil hebben" Mevrouw Rehmann. "Meneer Streefland, in Leiden is niet iedereen zo intellectueel. Veel mensen zijn het Duits hele maal niet machtig" Streefland: "Nu negentig pro cent van de mensen wel kabel- tv wil hebben is het misschien wel mogelijk om de gemeen schappelijke antenne te hou den, maar dan op kosten van de paar bewoners die dat nog willenDus dat wordt voor die mensen een dure zaak" Mevrouw Rehmann. "Maar waarom kun je dan geen Ne derland 1 en 2 krijgen tegen de oude prijs. Dat kon in Rijswijk toch ook?" Streefland: "Dat kan hier niet vanwege het technische sys teem dat hier is toegepast" Mevrouw Rehmann: Ik vind het nogal wat, een verhoging van 900 procent. U hebt daar toch ook al een brief over ge had van het buurtcentrum?" De brief blijkt zoek te zijn op Streeflands bureau. Mevrouw Rehmann: "Ze zijn zelfs bezig met een proces!" Streefland doet eerst verbaasd, geeft la ter toe dat toch wel weten "Uit de krant" De LWS-direkteur zegt dat het niet helemaal eerlijk is om van 75 cent per maand uit te gaan voor de kosten van de centrale antenne: in de kale huur zit immers ook een deel van rente en afschrijving van de gai. Hoewel het wel juist is dat die kosten nog een tijd lang doorberekend worden ook als de gai is weggehaald "De staatssecretaris heeft ons geen toestemming gegeven om dat bedrag uit de kale huur te halen" Streejland: "Een herziening van de kale huur zou inder daad het eerlijlcst zijn. Vol gens ons is er trouwens geen sprake van contractbreuk Wij bieden immers een ander tv-signaal aan. Het maande lijks bedrag voor kabel-tv blijkt trouwens juist voor de minder gesitueerden niet zo'n probleem te zijn omdat men daar volgens mijn ervaring grote behoefte heeft aan ka bel-tv" Mevrouw Rehmann blijft toch nog ontevreden. "Een lacher tje" noemt zij de argumenta tie waarmee de kabel-tv wordt verdedigd. Streefland' "Uw verhaal, mevrouw Reh mann staat tegenover 90 pro cent van de bewoners die wél kabel-tv willen hebben" delijk werd dat de gai-perikelen .(onderhoud, administratie, in casso) snel achter de rug zouden zijn. Als de installaties voor gai moeten blijven zitten kunnen er ook technische problemen ontstaan. De installaties zouden elkaar niet "verdragen" Duits Nogmaals buurtwerker Ciere: "Er zijn veel mensen die geen behoef te hebben aan Duitse tv, bijvoor beeld omdat ze geen Duits spre ken. Wij merken het in het buurt centrum Morschwijk, de kabel- tv houdt de mensen flink bezig. Natuurlijk, wie kabel-tv wil heb ben moet daarvoor de vrijheid hebben. Maar wij zijn op dit mo ment bezig voor de vrijheid van wie géén kabel-tv wil. Je kunt verdorie haast nooit meer uitma ken wat je wel of niet wilt" In de ogen van Stadskabei Leiden is er maar één alternatief voor wie geen kabel-tv wil en toch tv wil blijven kijken: een eigen anten ne, binnen- of buitenshuis. Die antennes geven vaak een slecht beeld. Wie zelfs geen brommer mag houden is echter wel op deze fiets aangewezen. LEIDEN - Het feit dat Leidsch Dagblad-verslaggever Jan Rijs- dam driemaal tevergeefs heeft geprobeerd commentaar op re novatieklachten te krijgen bij het Haagse bouw- en aannemings bedrijf Dijkxhoorn BV is voor de vice-president van de Haagse rechtbank, mr. Lycklama de be langrijkste overweging geweest om de eisen van dit bedrijf in kort geding af te wijzen. Zoals we vrijdag reeds berichtten wees de Haagse rechtbank de vorderingen af van het bouwbe drijf, dat van het Leidsch Dagblad had geëist de inhoud van een artikel over de renovatie in Tuinstadwijk gedeeltelijk te herroepen. Het bedrijf voelde zich door het artikel in een on gunstig daglicht geplaatst, van wege de kritiek die door de be woners op de renovatie was geuit "Dijkxhoorn heeft hiermee zelf de gelegenheid voor toelichting en wederwoord op een te publiceren artikel van een journalist ongun stig beïnvloed", aldus mr. Lycklama. Volgens de vice-pre sident zou het Leidsch Dagblad verweten kunnen worden dat de indruk werd gewekt dat het om gefundeerde klachten van een groot aantal bewoners over zeer veel gebreken betrof. En dat die gebreken uitsluitend voor reke ning zou den komen van Dijk xhoorn. "Maar", aldus mr. Lycklama, "Dijkxhoorn heeft de journalist - ten onrechte - zelf als klager beschouwd en hem zonder meer verwezen naar de bouwdi- rectie". Hij wijst dan ook van de hand dat het Leidsch Dagblad verwijten gemaakt kunnen wor den en dat een snel en eenvoudig te verrichten toetsingsonderzoek achterwege is gebleven. Over de weergave van de mening van architect Westgeest in het ar tikel zegt de vice-president dat de architect, die op de zitting werd gehoord, "niet zo zeer ont kend heeft dat hij zich aldus heeft uitgelaten. Wel blijkt uit het arti kel dat hij zich aldus heeft uilge laten. Wel blijkt uit het artikele dat de journalist het betoog niet goed begrepen heeft", vindt mr Lycklama. Ten slotte constateert de Haagse vice-rechtbankpresident dat het aanbeveling zou verdienen wan neer tussen de werkgever van de architect en het Leidsch Dagblad alsnog een gesprek gevoerd zou worden. De lezers van de krant zouden dan via een weergave van dat gesprek alsnog ingelicht kunnen worden "op een wijze, die de instemming van alle par tijen heeft". Duivensport De LPC hield met 260 duiven een wedstrijd vanaf Soignies. De uitslag was: 1. H. v. Hoven, 2. P. de Haas, 3.5.9. N. de Groot, 4.6. J. Staffeleu, 7. P Landesbergen, 8. Fr. Gijs man, 10. J. Staffeleu. PV "De Blauwkras" vloog van af Soignies met 200 duiven De uitslag was: 1. N.v.d.Blom, 2. J.Franken, 3.8. F.v.d.Wete- ring, 4. B.Diersman, 5. Mevr Arnoldus, 6. J.Vinkestein, 7.9 R. Verhoogt, 10. W. Ravens- bergen. LPV "De Snelvlieger" vloog met 285 duiven vanaf Hou- deng. De uitslag was: 1.2.4.8.10. M. de Lange en Zn., 3. F. Compier, 5. I. Klinkha mer, 6. A. Compier, 7. P.v.d.Tuin, 9. J.Schouten. PV "Leiderdorp" vloog vanaf Soignies met 234 duiven. De uitslag was: 1.5.9. P. Sloos, 2. H.Flippo, 3. W. de Roode, 4.6.10. M.Reijerse, 7. F. Hoo- gervorst, 8. J.v.Laar. PV "De Sleutelstad" vloog van af St. Ghislain. De uitslag: 1.4. A.v.d.Dop, 2. .5.6.7.9. A. Pracht en Zn., 3.8. F.X.Kiel, 10. Mevr. Koopman. PV "Het Oosten" vloog met 243 duiven vanuit Houdeng. De uitslag was: 1.2.4. W. Fokker, 3.10. B. Singeling, 5. G. Hen- driksen, 6.9. J. Stouten jr. 7. P.Juffermans, 8. C.Gijsman. LPV "De Vriendenclub" vloog vanaf Soignies met 624 dui ven. De uitslag: 1.3.9. Jac. Sie- ra,2. S. Koster, 4.6. K. Lefebre, 5. J.v.Seggelen, 7. R.Noor- dermeer, 8. Gebr. v.d. Voorn, 10. Th. Dongelmans. Vrouwenbond NVV De Vrouwenbond NW houdt vanavond om acht uur in het gebouw aan de Pieterskerk- gracht 11 een ledenbijeen komst. De heer W.v.d. Broek maakt aan de hand van dia's een rondgang door de stad Leiden en toont onder meer fraaie gevelstenen en gebou wen. De bijeenkomst begint om acht uur. Ook niet-leden zijn van harte welkom. Thema-avond De Vrijwilligerscentrale orga niseert vanavond een thema avond over de relatie vrijwil- ligers-beroepskracht. Ieder een is van harte welkom. De avond begint om acht uur en zal gehouden worden in het gebouw van de Welzijnsraad, Stationsweg 28 in Leiden LVL-avond De werkgroep Lesbische Vrouwen Leiden(LVL) houdt vanavond een open-huis avond bij een van de leden. Vrouwen die wat willen pra ten of luisteren kunnen voor meer inlichtingen bellen naar Cathy Knuyt, tel. 071 -122648. Tevens wil de LVL binnen kort met praatgroepen be ginnen. Kijkhuis In het Kijkhuis aan de Vrou- wenkerkkoorstraat 17 wordt vanavond de eerste film ver toond van de serie Russische speelfilms. Gedraaid wordt de rolprent "De jeugd van Iwan" van de beroemde Rus sische regisseur Adrei Tar- kowsky. De film handelt over de Tweede Wereldoorlog Iwan leeft om wraak te op de Duitsers voor de moord op zijn ouders. Aan vang 20 uur. Tweede voor stelling begint om 22.15 uur Toegangsprijs f 4.50. Catena De Leidse studentenvereniging "Catena" viert vandaag de ze venentwintigste diés. Ter ge legenheid daarvan wordt vanaf vijf uur vanmiddag een receptie gehouden in het ver enigingsgebouw aan de Kolfmakersteeg 8. KABO-vergadering. De afdeling Leiden van de Ka tholieke Bond van Over heidspersoneel houdt van avond de jaarlijkse ledenver gadering in een van de zalen van de Vredeskerk aan de Burggravenlaan. Tijdens de vergadering zal onder meer een aantal jubilarissen wor den gehuldigd. De vergade ring begint om acht uur. De Toekomst De Leidse majorettenvereni ging "De Toekomst" is zater dag eerste geworden in de middenklasse van een majo- rettenconcours. Dat concours werd in Katwijk georgani seerd door de jubilerende vereniging "De Mariquita's". Een blik op de gezellige drukte in de ijshal. LEIDEN - Verschillende hulpver lenende instanties in Leiden en omgeving doen een beroep op de bevolking om bepaalde i LEIDEN - In het voormalige pand van "Huize de Wekker" aan de Herengracht heeft zich een nieuw horeca-ondernemer gevestigd. Het is een restaurant genaamd 't Leijenaertje, die dagelijks behal ve op woensdag geopend is. Het bodehuis en benzine/ban- denhandel Berk aan de Kaas markt bestaat vijftig jaar. Het be drijf werd destijds opgericht door de vader van de huidige eigenaar. Zaterdag zal het gouden jubi leum worden gevierd met een re ceptie in het restaurant van de Groenoordhallen. Aan de Hoge Morsweg 82 is de steenhouwerij Wagemaker naar Katwijk vertrokken. Alleen de verkoopafdeling blijft nog in Leiden gevestigd. Aan de Kalvermarkt 2 is in een leegstaand pand het cafébedrijf "Het Kalfje" gevestigd. die in een crisissituatie terecht gekomen zijn, in huis op te ne men. De Vrijwilligerscentrale wil op die manier aan tijdelijke on-' derkomens komen voor mensen die door de situatie waarin ze verkeren beter niet naar huis kunnen gaan, terwijl andere ge legenheden voor opvang of on derdak niet voorhanden zijn. Echtparen, mensen die samenwo nen, alleenstaanden, jong en oud met of zonder kinderen kunnen volgens de centrale als opvanga- dres dienst doen. Als voorwaar den zijn wel gesteld: inzet, moti vatie, aandacht, huiselijke sfeer. ruimte, beschikbaarheid en be reikbaarheid. Op opvangadresscn wordt zo nu en dan, soms maanden niet en dan bijvoorbeeld twee maal achter elkaar gevraagd om iemand in huis te nemen. De opvang is voor een maximale periode van 6 we ken. In deze periode wordt zowel gast als opvangadres begeleid. Ook is er een financiële vergoe ding voor het opvangadres. Bij de vraag naar opvangadresscn zorgt de Vrijwilligerscentrale voor een toneelstuk ("Nestwarm- te") waarmee wordt aangetoond wat er allemaal mis kan gaan in het leven of in een gezin en wat de gevolgen daarvan kunnen zijn. De voorstelling vindt woensdag avond 23 mei plaats in het Anto- niusclubhuis. LEIDEN - Bij het Shell-station aan de Rijksweg 4 richting Lcidschendam is zaterdagochtend even voor half negen een personenauto op een tank auto gebotst. De tankauto bestuurd door de43-jarige H. uit Vlaardingen had juist benzine gelost toen hij bij het wegrijden dooreen personenauto aan de voorkant werd geraakt. De personenauto, bestuurd door de 32-ja- rige H. uit Rotterdam botste frontaal op de tankauto. II. liep daarbij hoofdletsel op. De brandweer is nog voor alle zekerheid na het ongeluk bij het tankstation geroepen. LEIDEN- Rije kassa van de Ton Menkenhal gis termiddag. Nauwelijks meer een parkeerruimte te vinden. Poli tiemensen die de nodige bonnen onder de ruitenwissers van fout geparkeerde auto's stopten. Een ietwat chaotische toestand om en bij de hal. die al voor het binnen gaan de grote belangstelling aan gaf voor de derde rommelmarkt georganiseerd door en met name voor sportverenigingen uit Lei den en de wijde omgeving. Massa's mensen, krioelend tussen de her en der opgestapelde, maar vaak ook netjes naast elkaar geordende rommel, zorgden gis termiddag in een rokerige en naar patat geurende Ton Menkenhal voor een sfeer die misschien wel passend is bij een rommelmarkt. Voor de organisatoren was het een extra voldoening, dat ondanks het mooie weer toch zoveel be zoekers de hal binnenkwamen, waar een benauwende lucht hing. Het decor waar alles zich afspeel de en waarin de mens toch weer centraal stond maakte echter al les goed. De standhouders zelf vonden het ook gezellig. Dit bleek vooral uit hun bijna permanente aanwezig heid tijdens de drie dagen. Eerder was een aflossingssyteem opge steld voor het verkopen in de stands. Bij de meeste verenigin gen is dit helemaal in de soep ge lopen. Men bleef gewoon bij de stand doorverkopen, onver moeid, "omdat het zo gezellig is" Deze derde rommelmarkt heeft de afgelopen dagen 12.600 bezoe kers getrokken, 1600 meer dan vorig jaar. De opbrengst voor de 66 verenigingen die aan de markt deelnamen is 133.000 gulden ge weest. Daarmee is de omzet van vorig jaar met ongeveer 8000 gul den overtroffen. Wat het bezoekersaantal betreft is vooral de zaterdagavond teleur stellend geweest "toen Andrë van Duin en Willem Ruis op de televi sie waren", aldus één van de or ganisatoren., die het wel weer po sitief vond dat vrijdag "toen het zo druk was, de stilte zo goed in acht werd genomen tijdens de dodenherdenking". Tot de hogere opbrengst heeft vooral de zondagmiddag en de vrijdag bijgedragen. En natuur lijk het verkooptalent van de sportmensen die voor het over grote deel nu eens wat anders de den dan hun normale dagtaak vereist. Zo was het niet vreemd als je uit een stand hoorde:"Nou voor één knaak kun je het heb ben, of weet je wat, betaal maar drie kwartjes" en na een kort heen en weer gepraat werd de rommel toch nog voor twee kwar tjes verkocht. Geen echte za kenman, maar dat was niet nodig Het moest allemaal leuk blijven Dat er toch nog goede zaken wer den gedaan blijkt wel uit de om zet. Ook de bezoekers stonden erg posi tief tegenover het initiatief om door te kopen de sportverenigin gen te steunen. Zo kon het gebeu ren dat bij een stand drie keer de zelfde kaarsenstandaard werd verkocht. Iedere koper gaf hem weer terug. Matrassen, poppen zonder hoofd, kleren, schemerlampjes die hun uurtjes wel gebrand hadden, af gedragen schoenen, kapotte spiegels, schaatsen uit de tijd dat de Elfstedentocht nog in zwang was, allemaal teveel om op te noemen. Allemaal teveel om te verkopen ook, want een groot deel van de rommelmarkt kon na afloop weer door de standhou ders mee naar huis genomen worden, om nu als echte rommel eindelijk op een vuilnisbelt te belanden, of om de volgende keer weer te gebruiken. Dat zou dan al heel snel kunnen want in augus tus willen de organisatoren weer een markt houden, maar nu een vogelmarkt waarop de dieren wat meer centraal zullen staan. Vernielingen in binnenstad LEIDEN - In de nacht van vrijdag op zaterdag is er door onbeken den een spoor van vernielingen door Leiden getrokken. Bij het Rcx-theater en het bruidshuis Sloos op de Haarlemmerstraat werden ruiten ingegooid. In de Merenwijk werd een deur ver nield en hetzelfde lot trof een re- gelkast van de verkeerslichten op de Plcsmanlaan. Op de Jan van Houtkade werd een lectuurbak van het Rode Kruis vernield. De daders van deze laatste baldadig heid konden door de politie wor den aangehouden.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3