Unie van Utrecht op Leidse podia Nostalgisch sfeertje bij Melanie Harrold PRINS FILIBERKE 30UW WAAMZINNI&E' 6£8£EIC/MM JALOEZIE Hou door gaan we We beginnen op de Aïicjingsbaan. Vermeerderen dan lang -aam ome snelhar1 „en stygen op' De avonturen van Jommeke Zegprofessor, u houdt het briefje toch niet ondersteboven7 Maarnatuurlijk f Och ja.domkop die\ ik benWie leest er V|/7t/ 't ondersteboven L L uister, zo staat er. Beste mensenwees niet bevreesd, uw zoontje is in goede handen. We brengen hem ~r ongedeerd terug. Vergeef ons deze handelswijz wij hadden geen andere keus Heb vertrouwen in Allah l Lieve hemel, hij is dan toch ontvoerd Maar waarheen OMELET Snijd een rode pa prika in stukken kook die in water gaar. Wrijf ze door een zeef en meng er een eetlepel toma tenpuree door ver der zout en versge malen peper naar smaak. Nu hebt u enkele lepels spina zie nodig. Het ge makkelijkst neemt u een klein pakje diepvriesspinazie. Laat de spinazie bo ven laag vuur dooien. Niets voegen, ook geen water. Klop zes eie ren los met drie eet lepels melk en wa zout en verdeel dit ïi drie porties. Meng door de een de pa- prikapuree, door de ander enkele lepels spinazie en door de laatste drie eetlepels gereaspte V Smelt een stukje bo ter in een koekepan en giet het rode eiermengsel hierin. Laat dit bakken tot de onderkant vast is (en de bovenzijde nog vochtig). Niet keren. Bak op de zelfde wijze nog een groene en een gele omelet, bestrijk ze met losgeklopt ei en druk ze op elkaar. Zet deze „omelet taart" enkele ogenblikken in hete oven en dien op. WINA BORN Ongevallendienst ziekenhuizen Leiden LEIDEN - Aan het feit dat vierhonderd jaar geleden de Unie van Utrecht tot •stand kwam wordt zowel in de Leidse Schouwburg als in het LAK-theater de komende week in ruime mate aandacht geschon ken. Wat de schouwburg betreft daar gaat op don derdagavond 10 mei de muziektheaterproduktie 'Hongerjaar 1566' naar het gelijknamige boek van Erich Kuttner. Het stuk, dat is geregisseerd door Paul Binnerts en waarvoor Gil- lius van Bergeijk de muziek componeerde, wordt gebracht door een gecombineerde groep van professionele acteurs en mu sici en studenten van het Insti tuut voor Theaterwetenschap in samenwerking met de Academie voor Expressie en Artibus. De Voorstelling "Hongerjaar 1566" vertelt geen doorlopend verhaal, maar bestaat uit een aantal rela tief op zich zelf staande scènes. Heden en verleden lopen in deze produktie door elkaar, ook in de cors en kostuums. Tegenstellin gen, zoals die tussen honger en overvloed, onderdrukker en on derdrukte, idealisme en huiche larij, die nu even aanwijsbaar zijn als in de zestiende eeuw, worden op verschillende manieren be licht. De voorstelling is tot stand gekomen na een periode van on derzoek, waarbij gebruik werd gemaakt van historische- en kunsthistorische bronnen. Voor naamste uitgangspunt vormde het gelijknamige boek van Erich Kuttner. Regisseur Paul Binnerts in een interview: 'Wat er over het algemeen in de geschiedenis boekjes staat dat klopt niet hele maal en wat er in Kuttner staat dat klopt natuurlijk ook niet he lemaal. Kuttner wil ons doen ge loven dat het een soort socialisti sche revolutie was in haar aller vroegste stadium en dat is ook niet het geval. Het belangrijkste punt is eigenlijk dat de bourgeoi sie, die het geld had, graanhan delaren zullen we maar zeggen, dat die op het moment dat het er op aan kwam het leiderschap van die omwenteling niet accepteer den, omdat ze hun eigen positie bedreigd zagen. De voorstelling beantwoordt redelijk aan het oorspronkelijke idee, al is het niet zo dat we een heel coherent vèr- haal vertellen. We hebben geen zin in een soort vingerheffend vormingstoneel of zo. Het is geen historisch idealistisch drama, maar we laten eerder zien dat het een bende was en dat laten we ook in de vormgeving zien. Oranje Het Utrechtsch Studenten Tooneel is verantwoordelijk voor 'Als Oranje zwijgt', eveneens een stuk ter herdenking van het vierhon derdjarig bestaan van de Unie van Utrecht. In dit door Frank Hilwig en Toine van Benthem ge schreven stuk staat centraal de rol van Willem van Oranje als bemiddelaar in het conflict tus sen katholieken en protestanten in het zuiden, naast dat tussen hem en Philips, koning van Spanje. Het stuk dat op zaterdagavond 12 mei in de schouwburg wordt op gevoerd kent drie hoofdfiguren, aan de ene kant Philips II, zeker niet als die koele regeerder die de Nederlanden wel eens zal laten zien wat "absoluut despotisme" is, maar als een man die door zijn koningschap en plichtsgevoel af gedwongen wordt Willem vogel vrij te verklaren. Maast de politieke ontwikkelingen, die men voornamelijk vanuit Willem belicht, is er nog een be langrijke figuur in het stuk; Jus- tinus, de hoofdpersoon uit het LEIDEN - Hel uiterst sfeervolle optreden van de zangeres Mela- nie Harrold, zaterdagavond en -nacht tijdens een manifestatie, georganiseerd door de Stichting Leids Folkfeslival in Catena liep uit op een ware muziekhappe- ning. Hoewel het optreden aan merkelijk later begon dan was aangekondigd (een euvel, waar tegenwoordig steeds meer pro fessionele en amateursmanifes taties onder lijdenwerd zeer snel door Melanie en haar soms im proviserende begeleider Julian Littman sfeer gemaakt Dit deed Melanie. die veel bewondering heeft voor Joni Mitchell en Bette Midler en als zodanig herkenbaar in haar optreden, met een groot aantal nummers van haar lang speelplaat 'Blue angel'. Op deze elpee staan veel composities van Melanie en Hugh Murphy, terwijl Julian Littman ook op deze lang- toneelspel, dat opgevoerd wordt op een ontvangst in Brussel. Dit gaat over een jongeling die een vreemdeling ontmoet die hem de wereld laat zien. Een symbolisch verhaal dat scènisch door het stuk over Willem van Oranje is verweven. Maar ook de figuur Justinus is verweven met Willem via dunne, bijna magisch realisti sche lijnen. LEIDEN - Dit jaar is het 400 jaar geleden dat bij gelegenheid van de Unie van Utrecht de grond slag voor de Nederlandse Staat werd gelegd. Met een reeks van activiteiten wordt ook in Leiden de aandacht op dit feit geves tigd. Leidse Schouwburg en LAK-theater, sinds enige tijd nauw samenwerkend, hebben op vier opeenvolgende dagen de vier belangrijkste theatervoor stellingen, die in het kader van de Unie van Utrecht geprodu ceerd zijn, naar het Leidse publiek toe willen brengen. Het zijn produkties, die speciaal voor deze herdenking opgezet zijn en ook maar tot en met het eind van dit seizoen te zien zijn. Het programma: donderdag 10 mei, Leidse Schouwburg: "Hongerjaar 1566". Aanvang: 20.15 uur, vrij dag 11 mei, LAK-theater "Bas- sarus". Aanvang: 20.30 uur, za terdag 12 mei. Leidse Schouw burg (en niet 14 mei, zoals abu sievelijk in de K en O krant staat aangekondigd): "Als Oranje zwijgt". Aanvang: 20.15 uur, zondag 13 mei, LAK-theater: "Echt gebeurd", een familie voorstelling door het TUD-en- semble. Aanvang: 15.00 uur. En Willem zelf?? Was zijn compro mismodel in deze situatie een il lusie? Had hij eerder en duidelij ker moeten kiezen aan wiens kant hij stond? Had hij zich tot landvoogd moeten laten benoe men toen dat voor het grijpen lag? Is de koning van Hispagnien heb ik altijd geeerd", eerlijk, op recht? Was het twijfel, angst, ambitie of illusie? Wat lag er achter de "Zwijger" die veel en toch weinig speelplaat is te horen. 'Picture on the wall', 'Blue angel' en 'I live in the city' waren nummers, afkom stig van deze, wekenlang bij 'Ra dio Capitol', in Londen op de eer ste plaats van de LP-TopTen ver toevende langspeelplaat Uit Dordrecht en Zwijndrecht mee gereisde fans verhoogden de sfeer door bloemen (Melanie was tijdens haaar optreden zaterdag jarig) over de aanwezigen te ver delen, daar die haar toernee be slist niet zouden overleven. De 'gig' omvat tien optredens in Ne derland w.o. Delft, Groningen. Appingendam en Leiden. Andei nummers van Melanie, zoals 'Sa nity'. 'First time', het mooie 'Case of you' van Joni Mitchell en 'Ho tel California' (Eagles) bevestig den het niveau, dat haar 'Blue angel-composities' al hadden ge geven. Melanie en Julian, die sa men al twee BBC-televisieshows zei? Vragen waar ook in dit stuk geen absoluut antwoord op gege ven kan worden. Maar het stuk kan volgens de schrijvers op zijn minst een aanleiding zijn om een antwoord te formuleren. De mu ziek voor dit uit 63 scènes be staande stuk, dat door 48 speleres wordt opgevoerd, is geschreven door Fred Hekket. Musical Leerlingen en docenten van de openbare schoolgemeenschap Hendrik v.d. Vlist in Utrecht ko men op vrijdagavond 11 mei naar het LAK-theater met een door Annemarie Prins geregisseerde musical, waarvoor het verhaal van 'Bassarus', een vasten avondkomedie van de 16e-eeuw- se toneelschrijver Macropedius, als uitgangspunt diende. Voor de muzikale bewerking zorgde de componist Henk v.d. Meulen. Het stuk speelt zich af in een dorp waarvan de bewoners voorna melijk geïnteresseerd zijn in eten en drinken. De koster Bassarus steelt, geholpen door zijn kinde ren en de parasiet Creoborus, het eten van de gierige pastoor en de al even krenterige schout en no digt vervolgens beiden uit om bij hem te komen eten. Op het hoog tepunt van de maaltijd onthult hij daarop de herkomst van de ge rechten, waarna algemeen hand gemeen volgt. Tenslotte wordt de vrede min of meer getekend. Hierdoorheen spelen verschil lende vastenavondelementen, plagerijen, liedjes, maskerspel letjes en een griezelscène op het kerkhof. Lappen Speciaal voor kinderen van 5 tot 11 (en hun ouders) jaar is de in opdracht van de Stichting Her denking Unie van Utrecht ge schreven muziektheaterpro duktie 'Echt gebeurd'. Deze op de gebeurtenissen in de tweede helft van de 16e eeuw gebaseer de voorstelling wordt op zon dagmiddag 13 mei in het LAK- theater gegeven. Van de kinde ren wordt verwacht dat ze oude lappen meenemen, maar wat de bedoeling daarvan is blijft een verrassing. PIETER C. ROSIER in Engeland verzorgd hebben, lijken aan het begin van een veel belovende carrière te slaan Dit niet in de laatste plaats omdat haar stemgeluid, hoewel wezen lijk anders, toch het onderbouw de en uitgebalanceerde heeft van dames als Carole King en Sarah Vaughn, die Melanie zeer be wondert. Melanie en Julian luis teren beiden graag naar 'blue- grass-singers'. maar Julian wil daarbij toch graag Rv Cooder. Stevie Wonder, Frank Zappa en George Duke genoemd zien. On der de aanwezigen ontdekten we een aandachtig luisterende Lucy Steymel, die onlangs bu 'Harle kijn' een prachtige elpee heeft uitgebracht Een 'bloemoptre- den' van Melanie Harrold. met nostaligische herinneringen aan de flower-power van rond 1966. BERT KOEKEBAKKER Leidse bioscopen LUXOR: "The mountain of the cannibal god", da. 2.30, 7.00 en 9.15 uur, zo. 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur. 16 jr. CAMERA "Once upon a time in the West", da. 8.00 uur, za. ook 2.00 uur, zo. ook 1.00 uur, 12 jr. Nachtvoorstelling: "Jailhouse rock", vr. en za. 11.30 uur. 16 jr. LIDO 1: "The deer hunter", da. 2.30 en 8.00 uur, 16 jr. LIDO 2: "49 Steps", da. 2.30, 7.00 en 9.15 uur, zo. ook 4.45 uur, 16 jr. LIDO3: "Outrageous", do., vr., ma. en di. 2.30, 7.00 en 9.15 uur, overige dagen al léén 7.00 en 9.15 uur, zo. ook 4.45 uur, 16 jr. Kindermatinee: "De reddertjes", woe., za. en zo. 2.30 uur. STUDIO: "Animal House", do., vr., ma. en di. 2.30,7.00 en 9.15 uur, overige dagen alléén 7.00 en 9.15 uur, zo. ook 4.45 uur, al. Kindermatinee: "Tom en Jerry", za., zo. en woe. 2.30 uur. TRIANON: "Juliana en zeventig bewo gen jaren", da. 2.30, 7.00 en 9.15 uur, zo. ook 9.15 uur, al. REX: "In 80 bedden de wereld rond", da. 2.30, 7.00 en 9.15 uur, zo. ook 4.45 uur, 16 jr. Nachtvoorstelling: Pluk mij", vr. en za. 11.30 uur, 16 jr. Bioscopen Alphen EURO 1. "Juliana en zeventig bewogen jaren", da. 1.30, 6.30 en 9.00 uur, zo. ook 4.00 uur, al. Nachtvoorstelling: "Shaft's big score", za. 12.15 uur, 16 jr. EURO 2: "The deer hunter", da. 1.30 en 8.00 uur. 16 jr. Nachtvoorstelling: "Blazing saddle's", za. 12.15 uur. 16 jr. EURO 3: "De vier vuisten de lucht in", da. 1.45, 6.45 en 9.15 uur, zo. ook 4.15 uur, za. ook 12.15 uur, al. EURO 4: "De gendarme ziet ze vliegen", da. 7.00 en 9.30 uur, zo. ook 4.30 uur. ma., di.. do. en vr. ook 2.00 uur, al Kindermatinee: "The pink panther", za., woe en zo. 2.00 uur. Nachtvoorstelling: "Ilsa, do meesteres van het mannenkamp", za. 12.15 uur, 16 jr. Bioscoop Voorschoten GREENWAY: "Spiderman". vr. 7 00. za 4.00 en 7.00 uur. zo. 4 00 en 6.15 uur, al. "Aasgieren vallen aan", do., ma., di. en woe. 8.00 uur. vr. en za. 9.00 uur. zo. 8.45 uur, 16 jr. Kindermatinee: "Tweety", za. en woe 2.15 uur, zo. 2.00 uur. Ongevallendienst elke dag Academisch Ziekenhuis behalve van dinsdag 13.00 uur tot woensdag 13.00 uur. (Diacones- senhuiS en van vrijdag 13.00 uur tot za terdag 13.00 uur Elisabeth-ziekenhuis) Bezoekuren ziekenhuizen Diaconesscnhuis: Middagbezoekuur. 13.45-14.30 uur. Avondbezoekuur 18.30-19.30 uur. Kraamafdeling: vaders extra van 18.00-18.30 uur. Kinderafdeling dage lijks van 14.00-19.00 uur. (Niet meer dan 2 bezoekers per patiènO- Sint Elisabeth-ziekenhuis: Volwassenen, dagelijks van 14.00-14.45 uur en van 18.30-19.30 uur. Klasse afd., van 14.00-14.45 uur en van 18.30-19.30 en 11.15-12 uur. Kraamafdeling: dag. van 11.15-12.00uur (alleen voor echtgenoot) van 15.00-16.00 uur en van 18.30-19.30 uur. Babyshow laatste kwartier van middag- en avond bezoek. Kinderafdeling: dag. van 15.00-18.30 C.C.H. (hartbewaking), dag. van 14.15-14.45 en 19.00-19.30 uur. Academisch Ziekenhuis Voor alle patiënten behalve kinderen) zijn de bezoekuren als volgt: Elke dag: 14.15-15.00 uur 18.30-19.30 uur Voor de prematurenafdeling gelden de volgende bezoekuren (alleen voor ou- Maandag tlm vrijdag 18.30-18.45 uur Zaterdag en zondag: 14.45-15.00 uur. Bezoek aan ernstige patiënten:wanneer voor ernstige patiënten doorlopend be zoek wordt toegestaan kan de hoofdver pleegkundige hiervoor speciale kaarten verstrekken. Bezoektijden Kinderkliniek: Dagelijks: 15.00-15.45 uur 18.30-19.00 uur. Bezoektijden kinderafdeling: Elke dag: 14.15-15.00 uur 18.30-19.00 uur Alphen aan den Rijn Rijnoord: le en 2e klas 11-11.30; 13.30-14.15 en 18.30-19.30 uur 3e klas 13.30-14.15 en 18.30-19.30 uur Kraamaf deling 13.30-14.45 alleen voor echtgeno ten 19-20 uur. Kinderafdeling voor ou ders 18.-18.30 uur. Geluidshinder Schiphol Klachten over geluidshinder van vlieg verkeer van en naar Schiphol kunnen dag en nacht worden gemeld bij het in formatiecentrum Geluidshinder Schip hol (020-175000. c(OucLCyi,ieuiu& 7 MEI 1979 Honderd jaar geleden stond in de krant: - Keizer Frans Jozef I van de Oostenrijksch-Hongaa rsche monarchie heeft bij gelegenheid van zijn zilveren bruiloft (met keizerin Elisabeth, Red.) aan tien universiteiten giften ge schonken ten bedrage van 300,000 florijnen, waarvan de rente zal dienen voor veertig studentenbeurzen. Voorts heeft hij twintig plaatsen in de scho len kosteloos beschikbaar ge steld voor dochters uan officie ren. Het keizerlijk paar schonk tevens 10,000 florijnen aan de armen van Weenen. - In Bulgarije is de prins van Bottenberg tot vorst gekozen, onderden naam van Alexander Alexander Jozef prins van Battenberg is de tweede zoon van prins Alexander van Hes- sen-Darmstadt, oom van den regeerenden groothertog, en van Julia prinses van Botten berg, dochter van wijlen graaf Manrits von Haucke, oud-mi nister van oorlog van het ko ninkrijk Polen. Alle kinderen uit dit huwelijk dragen naar hunne moeder den naam van prinsen en prinsessen van Bat tenberg. De jonge vorst is den 5den April 1857 geboren, dus 22 jaar oud. Hij is tweede luite nant in het Hessiche regiment dragonders der garde en 2de luitenant a Ia suite (d.i. buiten het gewone getal ingedeeld, Red.) in het 8ste regiment Russi sche lanciers. Gedurende den laatsten Russisch-Turkschen oorlog was hij aan het keizerlij ke Russische hoofdkwartier toe gevoegd. Vijftig jaar geleden: - Een aardbeving op 3 Mei in de Perzische provincie Chorassan, in het N.O. des lands, heeft ver scheidene dorpen verwoest, waarbij meer dan tweeduizend personen om het leven zouden zijn gekomen. In de omgeving van Sjirwan en Bujnurd zijn zevenhonderd gebouwen vol komen vernield. De aardschok ken duren nog steeds voort. - Een Britsche deskundige is naar Antwerpen vertrokken in verband met de verdwijning van diamanten ter waarde van ruim driehonderd duizend gul den, die uit Lorenco Marques waren verzonden. Bij aankomst in Antwerpen bevatte het pak ket kiezelsteenen mplaats van edelsteenen. De diefstal zou bij aankomst te Londen zijn ge pleegd.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 23