„Tuinbouw- concurrentie Griekenland neemt af" „Jongeren in bedrijven meer opleiden MAANDAG 7 MEI 1979 SCHIPHOL (ANP) - Minister Van der Stee van landbouw en visserij verwacht dat de concurrentie van Griekenland voor de Nederlandse tuinbouw eerder minder dan meer zal worden nadat het land tot de Europese Gemeenschap is toegetreden. Op de Griekse binnenlandse markl heerst een zeer hoog prijspeil voor een groot aantal produkten die in het buitenland voor lagere WEERRAPPORTEN 5 ran hedenmorgen 7 uur 3 ES. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Mallorca München Nice Oslo Parijs Stockholm Wenen Casa Blanca Istanbul Las Palmas Tunis onbew. 9 2 0 onbew. 10 -1 01 onbew. 9 -2 01 :waar bew. 7 -1 06 onbew. 10 0 0 waar bew. 8 0 0 onbew. 10 1 0 onbew. 8-3 0 onbew. 10 5 0 onbew. 10 0 0 regen 7 1 04 geh. bew. 25 16 0 geh. bew. 17 10 0 jwaar bew. 9 3 7 onbew. 14 2 0 onbew. 11 0 0 onbew. 11-2 0 onbew. 12-1 0 regen 13 3 2 geh. bew. 12 3 02 zwaar bew. 10 2 0 onbew. 10 -1 0 zwaar bew. 19 10 0 licht bew. 17 5 0 zwaar bew. 12 4 0 onbew. - 0 half bew. 18 8 03 geh. bew. 19 12 2 onbew. 19 3 0 onbew. 9-oo Getroffen onbew. 16 geh. bew. prijzen worden afgezet. Na toe treding tot de EG zullen de prij zen gelijk moeten worden, aldus de minister. Hij zei dit zaterdagavond bij aan komst op Schiphol na een vier daags bezoek aan Griekenland. Tijdens zijn eerste officiële be zoek aan deze kandidaat-lidstaat voor de EG stelde hij zich op de hoogte van de land- en tuinbouw en bracht hij werkbezoeken aan Kreta en de provincie Ilias in de Peloponnesus. Volgens Van der Stee wordt er in Nederland ten onrechte gevreesd voor een overmatige concurren tie van Griekenland. Zij zal wel "pittiger zijn, maar toch niet meer dan normale concurrentie", al dus de minister. Wat Griekenland als klant betreft zei Van der Stee, dat het land reeds een belangrijke afnemer van gecondenseerde melk en pootaardappelen is. Dat kan na de toetreding tot de EG alleen maar toenemen, zo meende de minister. Hij verwachtte dat ons land meer mogelijkheden zal krijgen bij de levering van vlees, omdat Griekenland hieraan nog steeds veel behoefte heeft. Ook zag hij de kandidaat-lidstaat als een "niet onaantrekkelijke, maar nooit grote" afnemer van bepaal de soorten granen. onbew. 12 zwaar bew. 20 regen 19 geh. bew. 9 onbew. 11 zwaar bew. 19 zwaar bew. 25 zwaar bew. 22 regen 19 De Nederlandse scheeps bouw zit in de problemen. Maar eigenlijk is er wei nig nieuws onder de zon: al in 1962 vielen de eerste klappen. Japan veroverde zich in korte tijd een sterke positie op de interna tionale markt terwijl Nederland, waar de werven langzaam maar zeker verouderden - qua organi satie en doelmatigheid - het na tionale aandeel in de wereld- scheepsbouw met méér dan de helft zag verminderen. De com- missie-Keyzer, ingesteld door de toenmalige minister van econo mische zaken Den Uyl, moest op zoek naar het vermeende licht puntje in de duisternis. Groeps vorming, luidde het antwoord. Samengebracht zouden de Ne derlandse werven grote investe ringen kunnen verrichten, de we reld een breed assortiment van mogelijkheden kunnen bieden, slagvaardig te werk kunnen gaan. Doel van de herstructurering was immers het handhaven van de Nederlandse scheepsbouw. Al voordat de commissie-Keyzer haar conclusies wereldkundig maakte was de eerste groep een feit begin maart 1966 fuseerden de Rotterdamse Droogdok Maat schappij, de motorenfabriek Thomassen in De Steeg en Zee- lands eigen werf, de Koninklijke Maatschappij De Schelde. De nieuwe scheepsbouwgigant ging Rijn-Schelde heten. In 1968 trad Wilton-Feyenoord toe, samen met de werf van P. Smit jr., waarmee de Rijn-Scheldegroep alle belangrijke Nederlandse ma rinewerven onder zich had. In 1970 volgde Verolme. "Het en fant terrible van de scheeps bouw", zegt Industriebond NW bestuurder David Rijkse, na mens de vakbeweging lid van de Beleidscommissie scheepsbouw, zonder waardering over' de le gendarische Cornelis Verolme. Concentratie was nog immer het wachtwoord: hoe groter de con cerns hoe meer er gedaan zou kunnen worden aan investerin gen. Echter, de RSV-groep die slagvaardig zou moeten opere ren, bleek een trage kolos, moei lijk in beweging te brengen - met een organisatie die volgens velen op zijn minst moeizaam functio neerde. Dat viel, aldus David Rijkse, in de beginjaren na de fusie nog niet zo op. "Hadden we toen de kans maar gehad de zaak door te lich ten", verzucht hij nu met spijt. In 1975 sloeg de recessie bikkel hard toe. In vele landen, ook in Japan, zakte de scheepsbouw in een; internationale afspraken hadden geen waarde meer omdat ieder land zonder zich om de an der te bekommeren, zich op de redding van de eigen industrie stortte. In 1976 kwam minister Lubbers met de onthutsende mededeling dat de capaciteit van de scheepsbouw met 30, mogelijk met 50 procent zou moeten wor den teruggebracht. Duidelijk werd dat vooral het KSV- concern in grote moeilijkheden zat. In 1978 moest RSV een groot deel van haar huizenbezit afsto ten om het negatieve resultaat binnen de perken te houden. In maart van datzelfde jaar ont vouwde minister Van Aardenne van economische zaken een om vangrijk steunplan; de overheid De Verolme werf in Alblasserdam in betere tijden. Deze foto stamt uit 1974,toen het tweede bevoorradingsschip 'De Zuiderkruis" te water werd gelaten. kwam over de brug met leningen, deelname in het aandelenkapi taal, maar eiste tegelijkertijd een reorganisatie van de RSV-bedrij- ven in het waterweggebied. Die reorganisatie was nog maar net achter de rug toen zich nieuwe problemen aandienden: NDSM en VDSM, de erfenis van Verol me, bleken in grote moeilijkhe den. Op het moment beraadt de overheid zich over de manier waarop RSV gesteund moet worden en de manier waarop de bedrijfstak kan "overleven", in afwachting van betere jaren. "Die "betere jaren" zullen voorlopig nog niet terugkeren, in ieder ge val niet vóór 1985 en nog blijft het, aldus David Rijkse, gissen, in koffiedik kijken. "We zitten op de bodem van een dal", zegt hij, "maar hoe lang we nog nin dat dal moeten blijven is zeer onzeker". Rijkse: "RSV is geen echte onder neming meer in de ware zin des woord. Ondernemen betekent in ieder geval het aanvaarden van risico's. RSV is niet in staat nog enig risico te lopen. Men kan slechts voor 100 procent op safe spelen"Als je alle risico's wil wegdrukken, dat zal je zoveel be drijven moeten afstoten datje bij de eerste de beste oplevering niet meer naast de concurrentie op de markt kunt werken". Rijkse en zijn collega Berkhout hebben veel kritiek op de organi satiestructuur van Rijn-Schelde- Verolme. Rijkse spreekt laat dunkend over een "conglomeraat van bedrijven en bedrijfjes", niet van een concern met één duide lijke structuur. Werkmaatschap pijen en divisies lopen dwars door elkaar, een echte eenheid is nooit tot stand gekomen. Rijkse: "Ik heb al eerder gezegd dat RSV eigenlijk slechts vijf werknemers heeft de leden van de Raad van Bestuur Alle anderen voelen geen band met het concern, zegt hij. "Geen en kele werknemer van RSV zal zeggen, als je het hem vraagt ik werk bij RSV. Nee, men werkt bij De Schelde, bij Piet Smit, Wilton FeyenoordEr is een zeer loyale kern bij de bedrijven, van uit de historie gegroeid. De men sen leven in felle concurrentie binnen RSV, dat is nog steeds, RSV heeft daar gebruik van ge maakt. Men zegt: we hebben Wil ton Feyenoord, de KMS, laten ze zich maar eens waarmaken Hij concludeert "Men heeft ver zuimd - toen met veel moeite het concern in elkaar werd getim merd - een juiste organisatie te ontwerpen en het juiste mana gement aan te stellen. Er is te snel volstaan met het vinden van een bepaalde lijmsoort om de bedrij ven aan elkaar te plakken". Ook de RSV-top is ervan overtuigd dat er véél zal moeten gebeuren om het concern een kans van overleving té bieden. De Raad van Bestuur schrijft in een notitie voor het overleg met regering èn bonden: "Het is duidelijk dat de financiële draagkracht van RSV, die is uitgehold door de negatieve resultaten van de afgelopen ja ren, onvoldoende moet worden geacht om een nieuwe reeks van verliezen op te vangen". Men komt tot de ontluisterende conclusie: "Een radicale ombui ging van het beleid is onvermij delijk voor het behoud van het Bij de werf De Schelde (KMS) in Vlissingen is tot nu toe nog wei nig sprake van problemen. CNV'er R. Bil spreekt - terwijl alle aandacht is gericht op de RSV- bedrijven die in acute moeilijk heden zitten - over een "proble matiek op middellange termijn". Het werk bij De Schelde is zoals het er nu naar uitziet rond 1981 op als de werf haar laatste fregat aan de Koninklijke Marine zal heb ben geleverd. Er is nog weinig zicht op nieuwe orders. Bil: "Er is alle reden voor een zekere mate van ongerustheid. Als je geen struisvogelpolitiek wil bedrijven, dan moet je je zeker zorgen gaan maken". Berkhout spreekt eveneens over onzekerheid: "Ik heb het altijd al een griezelige zaak gevonden, die hele specialisatie van De Schelde op marinebouw. Het angstaanja gende van de ontwikkeling is dat de specialisatie nog verder wordt doorgevoerd, en dat de KMS nog kwetsbaarder wordt op die markt dan ze nu al is". Volgens Berkhout en Bil is de om wenteling in Iran een treffende illustratie van de instabiliteit van derde-wereldlanden. De NAVO- landen vormen eveneens nauwe lijks een markt-met-mogelijkhe- den. Bil: "Op de NAVO-partners hoef je niet te rekenen. Die heb ben hun eigen werven en zullen wel zorgen voor hun eigen werk gelegenheid". De Oostbloklan den, weten Bil en Berkhout, kunnen om tactische redenen gevoegelijk vergeten worden - dus blijven over de landen van de Derde Wereld, waar regeringen soms net zo snel wisselen als de toekomstprognoses voor de Ne derlandse scheepsbouw. Berkhout "De schepen die wij ma ken, die hebben in feite een hoog ontwikkeld elektronisch wapen systeem. Het is geen schip met een kanon erop; veel derde-we reldlanden zullen zich zoiets niet kunnen veroorloven". De poli- tiek-ethische discussie over de levering aan "omstreden" regi mes is ook voor Berkhout een moeilijke zaak. "De levering van olietankers aan de sjah is in prin cipe hetzelfde als de levering van oorlogsschepen. In beide geval len maak je het de dictator moge lijk macht uit te oefenen". En: "De discussie over die keuze moet in Den Haag worden ge maakt". Voor Bil en Berkhout is het erg be langrijk dat de continuïteit van de produktie gehandhaafd blijft, dat de know-how die De Schelde in de loop der jaren heeft ontwik keld, behouden blijft. Bil zegt er over. "Als de overheid besluit tot steunmaatregelen aan RSV, ei sen wij continuïteit. Als dat niet het geval is, dan valt de eerste klap in de marinebouw, en de vraag is of de overheid dan op nieuw zal willen steunenEn de raad van bestuur heeft gezegd dat ze deze maal voor de laatste keer bij de overheid heeft aange klopt". Volgens Rijkse (lid van de beleids commissie scheepsbouw) moet de stuctuur van RSV zodanig verbeteren, dat er een goede cen trale aquisitie tot stand komt en een goede coördinatie van werk binnen het concern. De RVS-top moet tevens openheid bieden, openheid in die zin dat werkne mers moeten kunnen beoorde len, waarom de directie werk wel aan de ene, en niet aan de andere werf heeft gegund, "zonder dat zij hun stekels opzetten". Toekomst, ook voor De Schalk, ligt er volgens Rijkse en Berkhout op het gebied van innovatie. Berk hout: "Twee dingen weten we ze ker; in de eerste plaats zal er altijd gevaren worden, en in de tweede plaats is er een ontwikkeling in de richting van grondstoffen- winning op en onder water. Daar moet je je heel duidelijk op gaan richten". Hij zegt: "Nederland moet een ei gen produkt ontwikkelen en in de off-shore-industrie liggen kansen. De enige speerpunt-in dustrie die we nu hebben, dat is die van Tjerk Vermaning- en die bleek uiteindelijk vals te zijn. Het is echter vooral zaak om in de uiterst moeilijke jaren die de scheepsbouw voor zich heeft, bereikt - te handhaven, vinden de vakbondsmensen. Het gaat met name om de bereidheid van de overheid om vele honderden miljoenen uit de algemen mid delen in een schijnbaar bodem loze put te storten, in afwach ting van betere tijden. Voor Rijkse, Bil en Berkhout is de keuze niet moeilijk. Hoe je het ook bekijkt, zeggen zij, het kost de gemeenschap altijd geld, het zij via steunmaatregelen, hetzij via sociale uitkeringen aan werkloze scheepsbouwers wan neer de scheepsbouw helemaal zou verpieteren. Berkhout: "Je kunt stoppen, omdat de scheepsbouw altijd een zorgen kindje is geweest. Dat is een denkbare stelling. Alleen moet je wel weten wat er dan gebeurt met de kennis en met de metaal industrie". Rijkse: "RSV zou een gesociali seerd, genationaliseerd bedrijf moeten worden. Met de DSM gaat het toch ook, evenzo als de NS, in mindere mate. Dan wordt er tenminste méér aandacht be steed aan de mens, en minder aan die kouwe rotgulden. Het geld moet er toch komen, als je stopt via WW en WWV. Dan kiezen wij uiteraard voor de mens, voor steunverlening, in tegenstelling tot de ondernemer; die kiest voor de gulden HANS CAROES Van der Stee was getroffen door de grote openheid waarmee de Grieken over hun eigen proble men en de toetreding tot de EG spraken. Het viel hem op dat zij met hun verlangen om toe te tre den uit een soort politiek isole ment willen. De Grieken wensen lid van een grote club te worden, aldus de minister. i 4.30-6.40, Prei 1,90-2,80, Rabarber 37-50, Spinazie 1,89-2,01,Tomaten A 16,10- 18,60, Tomaten B 16,60-16,70, Tomaten C 16,20-16,70, Tomaten CC 15,10-15,60, Uien 0,16-030, Witlof 2,95-3,25, Komkommers 90-OP 1,17-1,23 75/OP 0,87-0,96, Komkom 60/OP 0,70-0,76, 50/OP 67-70, Komkom 40/OP 0,56-059, 35/OP 46^19, Komkom 30/OP 0,32-0,35 25/OP 0,31-0,33, Sla zwaar 0.43-0,51 Licht 0,17-0,31, Raapstelen 0,27-0,31, Radijs 0,79-0,86, Paprika KG 1,85 ST. 0,36-60. Vandaag werden totaal 1310 dieren aan gevoerd: 1059 slachtrunderen en 251 schapen/lammeren Prijsnoteringen: Slachtrunderen: stie ren le kwaliteit van f7,40 tot 8,10 kg. geslacht gewicht. Stieren 2e kwal. van f 7,05 tot f 7,30 per kg. gesl. gew. Vaarzen le kwal. van f7,50 tot f8,05 per kg. gesl.gew. Vaarzen 2e kwal. van f 6,10 tot f6,75 gesl. gew. Koeien le kwal. van f 6,90 tot f 8,10 per kg. gesl. gew. Koeien 2e kwal. van f 6,35 tot f 6,70 gesl. gew. Koeien 3e kwal. van f 5,95 tot f 6,25. Worstkoeien van f 4,90 tot f 6,10 per kg. gesl. gew. Extra kw. en dikbillen van f 9,00 tot f 9,50 per kg. gesl. gew. Gebruiksvee: schapen van f 190 tot f240 per stuk. Lammeren van f 200 tot 300 per stuk. Toelichtigingen: Slachtrunderen aan voer matig, handel vlug, prijzen hoger. Prijzen stieren: stabiel. Schapen en lammeren aanvoer matig, handel vlot, prijzen stabiel. ROTTERDAM (ANF) - Minister Albeda van sociale zaken is van mening dat de scholing van jongeren in bedrijven doorgezet moet worden en zo mogelijk uitgebreid dient te worden. Op deze wijze kan men een positieve bijdrage leveren aan de oplossing van het probleem van de jeugdwerkloosheid in ons land. Dit is één van de conclusies die de bewindsman heeft getrokken uit het informele gesprek dat hij met veer tien collega's uit Westeuropese landen, Japan en de Verenigde Staten de afgelopen drie dagen in Was hington had. Daar wisselden de ministers van sociale zaken hun ervaringen uit en bespraken zij wat er internationaal gedaan kan worden om het lot van de werknemers te verbeteren. De ministers spraken onder meer af dat bij het sluiten van handelsovereenkomsten tussen de landen van de gatt-groep minimale sociale voorwaarden gesteld zullen worden. Dit plan zal nog verder worden uit gewerkt, zo deelde Albeda gisteren bij zijn terugkeer op de Rotterdamse luchthaven Zestienhoven mee. Op de informatieve bijeenkomst in Washington was gebleken dat Duitsland het best geslaagd is in de bestrijding van de jeugdwerkloosheid. Het land heeft dan ook veel aandacht besteed aan de scholing van jongeren in bedrijven, een voorbeeld dat volgens Albeda navolging verdient. Minister v.d. Stee: minder concurrentie van Griekse tuinbouw als dit land toetreedt tot de EG 292 20 Duiker App 310,00b 19200 EMBA 1000,00e p'i' 108 806 Eriks 137^50 2512.00 Fokker Ford Auto Hyp. 1215,00e 1220,0 23,70 23.90 81,00 80,20 3,00e 182,00 Rohtc J 203.00 201.00 37,00b 37,50 223,00 225.00 275.00e 240,00 148.00 152.00e 8.00e 300.00 .00 30.30 7.00 104.00 245,00 244.00 V.U. Hyp Wyer Ede 386.00 385.00 87.00 87.00 47.0 rijk en Her. 135,00 BELEGGINGS INSTITUTEN Alg. Fondsenb. 97,50 America FN'D 115,00 Asd. Belcgdd. D 132.10 178.00 Tokyo PH(S) 89.50 Duitse Mark (100) fr (100) rk (100) (10.000) (100) (100) ierse fr. 1100) dse kroon (100) ie kroon (100) ■nr. Schillii iso drachme (100) .si. dinar (100) 100) AMSTERDAM ANP) - Op de effec tenbeurs was de stemming van daag enigszins verdeeld. De in ternationale aandelen waren dooreengenomen wat lager en op de scheepvaartmarkt trokken de prijzen verder aan. Ook aandelen KLM boekten nog enige winst en op de obligatiemarkt waren de prijzen vrijwel onveranderd. De internationale aandelen moes ten in de loop van de ochtend wat achteruit, een reactie die mede verband hield met de zwakke stemming op de Amerikaanse markt. Aandelen Kon. Olie wer den beginbeurs verhandeld op f 142,10, hetgeen een verlies be tekende van 70 cent. Akzo ging dertig cent omlaag tot f30,90 en de koers van Unilever ging met twintig cent achteruit tot f 131,50. Hoogovens en Philips lagen on veranderd in de markt op resp. f34 en f26,90.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 21