Piet Bakker onverwacht winnaar Philidor toernooi Forescate Koemans ook zonder naar zege: 5-4 Engelse schakers kansloos Foreholte heeft titel na forse zege binnen Noordwijk sterkste in het toernooi van Docos UYS tegen studenten Redelijke resultaten Leidse zwemmers PAGINA 18 MAANDAG 7 MEI 1979 VAN DER WIEL FAALT KATWIJK - De Katwijkse schaakvereniging had afge lopen weekeinde een ploeg Engelse collega's op bezoek. De Britten vertegenwoordig den het district Suffolk en In de kop hadden de gasten een aantal goede spelers zit ten, maar een zwakke staart brak hun duidelijk op. Kat wijk wist uiteindelijk verras send ruim met 11-2 te zegevie ren, omdat ook de Kopstuks ken in bedwang gehouden! werden. Op het eerste bord kwam Jan Willem Duyser tot een remise met Clive Cubitt, onlangs nog vierde in het Engelse kam pioenschap en getooid met een ELO rating van 2400. Duyser had het na een Spaan se opening weliswaar con stant moeilijk maar bereikte met behulp van een onver wachte wending alsnog de remisehaven. Op bord 2 speelde Gijs Haasnoot een tamme partij rtiet Stephan Ruthen, met een puntende- ling als logisch resultaat. Willem Haasnoot klopte op het derde bord David Sum mons. Hierna werd er een Rapid toer nooi verspeeld over zes ron den Zwitsers. De Rijnsburgse gastspeler Wim Heemskerk zorgde voor spektakel door in de eerste ronde Cubitt een gevoelige nederlaag te bezor gen. Cubitt won verder al zijn partijen, terwijl Heemskerk nog enkele steekjes liet val len. De LSG-er liet zich een remise afsnoepen door Duy ser en Patrick O'Conner. Heemskerk deelde daardoor uiteindelijk de eerste plaats met Cubitt. Gijs Haasnoot werd derde met 4 punten, O'Conner vierde met 3Va. In totaal namen er 48 spelers aan dit gebeuren deel. De hoofdgroep in actie. Vooraan Joop Piket (links) tegen Zaankanter Hans Plukker. Helemaal achterin kampen V. d. Wiel (rechtsachter). Bakker, De Boer en Scheeren (linksachter) om de hoogste prijzen. LEIDEN - Aanvankelijk zag het er het Philidor schaak toernooi naar uit dat John van der Wiel de eerste plaats voor zich zou opeisen. Echter, in de laatste ronde ging de Europees jeugdkampioen 'onderuit' tegen Milo Scheeren waardoor de titel onverwacht bij Piet Bakker terecht kwam. LEIDEN - Voor de vierde maal in deze handbalcompetitie kwam Foreholte binnen de lijnen tegen het Haagse Wings. Driemaal had de door de oud-international Tjits de Groot bekwaam getrainde formatie Foreholte met lege han den laten staan: tweemaal in de zaal en éénmaal op het veld. Wie de Voorhoutse mentaliteit kent weet dat Wings, nota bene op ei gen terrein een kampioenskans verdedigend (een zege was vol doende) het heel moeilijk zou krijgen. Een geladen Foreholte bood echter niet alleen sterke te genstand ("daar had ik mijn meisjes voor gewaarschuwd", al dus Tjits de Groot), het overklaste Wings in de tweede helft volledig. Van 2-2 met de rust werd het 11-2 voor Foreholte, dat nu komende week tegen Westlandia thuis het kampioensfeest kan vieren. De doelpunenlawine, die een steeds beter handballend Fore holte over het arme Wings uit stortte moet hun Haagse rivalen naar het einde hebben doen snakken. Dit kwam voor hun "doodstille" aanhang nog veel te laat. In de tweede divisie pakte HVS, volgens de verwachting, het kampioenschap door een 18r-8 zege op een nauwelijks enige te genstand biedend Hercules 2. Met de rust konden de Stomp- wijkse supporters het glas al hef fen, want toen stonden hun favo rieten al op voor Hercules on overbrugbare afstand, 10-3. De promotiewedstrijd brengt de succesvolle brigade van trainer Jan Mackaay tegen een tegen standster van heel ander formaat dan Hercules 2: het Haagse Ani mo, dat evenals HVS in de zaal naar de eerste divisie promo veerde. In dezelfde klasse gaf Northa de gradant Kwiek Sport weinig kans om gevaarlijk te worden. De Haagse ploeg, die nog in opbouw is en het voornamelijk van de break-out moet hebben, schotel de Northa een '4-2 defensie' voor, die in de eerste helft inderdaad onrust in de Noordwijkerhoutse aanval zaaide. De rust ging in met een 6-5 voorsprong voor Northa. Tot 9-9 ging het ook in de tweede helft gelijkop. Toen drukte Nor tha met veel beweeglijker aan- valsspel door naar 13-10. Op de valreep kon die marge nog wor den vergroot tot 14-10. Marjan van der Berg was bij Northa top- scoorster met 5 doelpunten, ge volgd door Thea Terheide met 4 treffers. De dames van MMO hadden in de afdelings eerste klasse geen moeite met DOS, dat wel een 2-0 voorsprong nam, maar met de rust al kansloos was: 3-6. In de tweede helft deelde MMO de la kens uit en de 14-4 zege was ei genlijk maar een flauwe afspie geling van de overmacht van de pupillen van Carel Caron. Top- scoorster bij MMO was de ex- Northa speelster Lydy Vink met 5 treffers. In de afdelings derde klasse won Olga/Saturnus met 13-9, rust 4-6, van Hellas 3. De zege dankte de roodwitten vooral aan een zeer productieve bui van Ine Hons- beek, die vijfmaal raak schoot. De dames van HW '70 hadden met het behalen van het kampioen schap in de afdelings vierde klas se geen enkele moeite. DIOS 3 was geen partij voor de Voor- schotense ploeg, die voor deze klasse duidelijk te sterk was. De uitblinkende doelverdedigster van HW '70, Aimee Visser be hoefde zich in deze wedstrijd maar eenmaal om te draaien. Dat deed haar collega aan de overzij de 23 maal. Het werd 23-1 voor HW '70, dat automatisch naar de afdelings derde klasse promo veert. De heren van Olympia '72 toonden zich in de afdelings tweede klasse sterker dan Duinoord, dat met de rust met 2-8 achterstond en tenslotte een 13-19 nederlaag moest incasse ren. Bij Olympia'72 was John van der Smyrren de meest opvallen de speler. FRANK BONTE In de voorgaande zes ontmoetingen was de positie van de Leidenaar immers geen moment in gevaar geweest. Een vechtremise met Ad v.d. Berg en een rustige pun- tendeling met Gert-Jan de Boer in resp. ronde drie en zes, gecom bineerd met vier overwinningen (op Plukker, Bredewout, Bakker en v. Baarle) hadden de titelver dediger voortdurend het klasse ment doen aanvoeren. Met het ingaan van de slotronde had V.d. Wiel door deze resultaten een half punt voorsprong genomen op zijn enig overgebleven concur renten Piet Bakker en Gert-Jan de Boer. Deze twee mochten el kaar in de slotpartij gaan 'afma ken', terwijl V.d. Wiel "slechts" met middenmoter Milo Scheeren te doen zou hebben. Al met al een fraaie uitgangspositie. De met wit spelende V.d. Wiel zag tegen Scheeren zijn siciliaanse Rauser variant echter niet naar wens verlopen. Scheeren kwam op voordeel en zette dit om in kwaliteitswinst. De Leidse Eind- hovenaar zorgde er hierna voor niet in tijdnood te komen (wat met Rapid partijen vaak snel het geval is), en wikkelde met terug gave van de kwaliteit zeer be kwaam naar een gewonnen stel ling af. Voor John v.d. Wiel restte toen niets anders dan de opgave. Pjilidor I speler Piet Bakker was degeen die dankbaar van de mis stap van zijn clubgenoot profi teerde. Op subtiele wijze wist hij de talentvolle jeugdspeler Gert- Jan de Boer van het bord te schuiven. Met een score van 5'/» uit 7 verzekerde Bakker zich daarmee van de hoofdprijs. Piet Bakker noemde zichzelf een ge lukkige winnaar, daar hij niet erg te spreken was over zijn eigen spel gedurende dit 'Zwitserse' toernooi. In de vierde ronde had hij genadeloos op zijn broek ge- Geen revanche had van V.d. Wiel, terwijl een aan tal andere duels slechts een keer zeer moeizame winst hadden op geleverd. Een goede eindsprint is evenwel bij dit soort evenemen ten goud waard. V.d. Wiel maakte kennis met de omgekeerde we reld. Na een aantal concurrenten overtuigend opgerold te hebben was een slechte slotpartij fataal. Hoe belangrijk het eindschot is bleek ook wel uit de bezetting van de tweede plaats. V.d. Wiel deelde deze met John v. Baarle en Gerard Verholt. Utrechtenaar Verholt finishte met 4 uit 4, ter wijl de iets tegenvallende profes sional V. Baarle zich met twee winstpunten geruisloos omhoog gewerkt had. VHS-er Bredewout speelde gedurende lange tijd een rol van betekenis, maar verspeel de zijn kansen door in ronde zes tegen Bredewout zijn koning in gewonnen stand schaak te laten staan. De eindstand in de 22 kop pige hoofdgroep zag er als volgt uit: 1. Bakker 5'/2 punt, 2-4 V.d. Wiel, V. Baarle en Verholt 5, 5-7 Scheeren, Bredewout en De Boer 4'/2, 8-10 Vriend, Noordhoff en Plukker4,11-12 V Maaren en Th. Piket 3'/2, 13-15 J. Piket, ökkes en H. Kuvf 3, 16-18 V.d. Berg, Gelpke en Erwicht 2*/2, 19-21 V. Halderen, Sikkel en V. Ofwegen 2, 22. R. Kuyf IV2. De tweede groep leverde een zeer gelijk waardige deelnemersveld op. Daarom met een score van 5 uit 7 vijf winnaars te weten Verstegen, De Leur, Lems, Bosboom en Pool. Stam werd met 4,/jt punt zesde. Groep 3 gaf Boerkoel als winnaar te zien met 6 punten. Post en Kunne deelden met 5'/2 punt de tweede plaats. Rietveld. Peters en Jeroen Piket kwamen tot 5 punten. Nationaal adspiran- ten kampioen Jeroen Piket ein digde met 5 uit 5 maar had zijn kansen verspeeld door pas in de 3e ronde aan de start te verschij- RUUD DOBBELAAR Leo Hakkaart imponeert bij dressuurproef HAZERSWOUDE - De Leidse Rij en Jachtclub LR JC heeft gisteren in de Hazerswoudse manege Xenophon de tweede voorjaars wedstrijd gehouden. Met name in categorie B kwamen de deelne mers goed voor de dag. In BI wees jurylid Wessels Leo Hak kaart met Polar als winnaar aan: 132 punten. Hij bleef daarmee Linda Hag met Grandeur (12$ voor. Op de derde plaats eindigde ex aequo Anné-Cornelie de Pont met Santosha en Inge Ligthelm met Magic Man: 127 punten. Ook in B3 sleepte Leo Hakkaart met zijn paard Polar het oranje lint in de wacht. Zijn verrichting was goed voor 131 punten. Hij wees daarmee Inge Ligthelm met Ma gie Man naar de tweede plek: 126 punten. Als derde eindigden An- ne-Cornelie de Pont met Santos- ho en Mariemette Oosterhuis met Paramount: 123 punten. In LI toonde Hans Peeters zich met Westland oppermachtig: 110 punten. Sylvia Kapsenberg (met Nandere) en Anton van den Hen gel (met WielancD sleepten met 106 punten de tweede prijs in de wacht. In L3 pakte De Jong met Lidwina de hoofdprijs. Hij kreeg 113 pun ten voor zijn proef. Tweede werd hier Sylvia Kapsenberg met Nandero: 101 punten. Christine Verhoog slaagde er in om in Ml de eerste plaats te bemach tigen. Met haar paard Nahal kreeg zij 109 punten. Tweede werd Marushka de Visser (met Seven Mile^: 106 punten. De derde positie was in deze cate gorie weggelegd voor Henny van der Vaart met Lucky O. Zij kwam tot 104 punten. In M3 legde Christine Verhoog met Nahal de concurrentie eveneens haar wil op: 106 punten. Henny van der Vaart (103 punter) en Ma rushka de Visser (102 punten) eindigden respectievelijk als tweede en derde. In groep Z1 tenslotte won Ineke de Groot met Brandy: 108 punten. Anke Burgmeijer werd met Ilja S tweede (106 punter), terwijl Lizzy Odenwalder met Rambler Rogue lachende derde werd: 104 pun ten. N.- Trotters LEIDEN - Het is Nijssen Trotters niet gelukt om revanche te ne men op Twente. De Tukkers die de Leidse basketballers in de fi nale voor de B-beker versloegen, wonnen ook het duel voor pro motie naar de eerste divisie. Het werd nu 74-84, waardoor de Trot ters de definitieve beslissing voor promotie uitstelden. Hoewel de Leidenaars het duel met ruim verschil verloren, startte het hoopvol. De 18-10 voorsprong werd echter wat knullig uit han den gegeven (19-21) en daarna kwam de ploeg van Peter Keste- loo er eigenlijk niet meer aan te pas. Alleen toen Twentes beste speler, de Amerikaan Williams, bij een 51-63 stand met vier per soonlijke fouten werd gewisseld kon de formatie van Kesteloo nog wat terug doen (64-68). Een paar maal balverlies aan de Leidse zij de, leidde er toe dat Twente uit eindelijk toch nog met tien pun ten verschil kon zegevieren. Top scorers: Moerer en Maassen 18 punten. LEIDEN - UVS zal donderdag als sparringpartner fungeren van het Nederlands Studen tenelftal. Het duel wordt ge speeld in de Kikkerpolder en begint om 19.00 uur. In het studententeam acteren on dermeer spelers van Noord- wijk (Boot, Bogers en Van der Veer) en UVS (Van Seggelen en Zandberger). Vrijdagavond vindt er op de Kikkerpolder een ontmoe ting plaats tussen Oud-UVS en Oud-Leiden. Onder de voormalige vedetten van de blauwwitten bevinden zich bijvoorbeeld Gerard Désar, Hans Verkuylen, Freek Filip- po, Jan Leget en Bart Lardé, voor Oud-Leiden komen on der andere Sam den Os, Jan van Heek en de gebroeders Van Weerlee in het veld. Ook deze wedstrijd wordt om 19.00 uur begonnen. LEIDEN - Zoals de zaken er nu, na de eerste helft van de competitie voorstaan, lijkt voor vier teams uit de Leidse regio een kam pioenschap tot de moge lijkheden te behoren en is zelfs een vijfde titel niet ondenkbaar. Tot de ern stige kandidaten voor een kampioenschap kunnen worden aangemerkt de Noord wijkse tennisver eniging (ov. kl. H), De Leidsche Hout, de Munnik (tweede klasse) en Artesia uit Koudekerk aan den Rijn (vierde klass^. Het Katwijkse "Zee en Duin" is nog zeer kansrijke no. 2. Van het nu leidende Bad hoevedorp werd uit maar met 3-5 verloren. Van de twee hoogst geklasseerde teams, Forescate en Sassenheim (ov.kl. A) boekte Forescate, zon der Henny Koemans, een 5-4 ze ge op het Maastrichtse Kimbria en dat rechtvaardigt de hoop dat de ploeg zich in deze klasse zal weten te handhaven. Met Henny Koemans moet de thuiswedstrijd tegen Kimbria stellig weer in winst kunnen worden omgezet. In Maastricht waren de dames Mo nique en Yvonne van der Storm Piet Veentjer Meyer op de sloffen kampioen zijn geworden. Gisteren werd in het Noordhollandse Limmen de Limmense TV met 8-0 in de pan gehakt. Commentaar overbodig. Roomburg liep tegen de tweede nederlaag op. In Den Haag won Lucky Stroke, niet zonder geluk, met S-3. Uit de enkelspelen kwam een 2-2 stand. Voor Roomburg wonnen Jurgen Pe ters en Milou Penseel van respec tievelijk John van der Knaap (6-2,3-6,6-4) en mej De Vries (6-2 6-9. Daarna ging de HD in drie sets verloren, 6-4,4-6, 5-7 en ten slotte trok Lucky Stroke bij de stand 4-3 door de zege in het eer ste GD ook nog eens gelukkig aan het langste eind in het tweede GD van Jurgen Peters/Karina van Wijk, 6-3, 6-7. 4-6. In de tweede klasse won de Leidsche Hout met 5-3 van Manger Cats en het kam pioenschap zal in deze groep wel gaan tussen THOR RW 3 en de Leidsche Hout. De Munnik gaf THOR RW 4 met 7-1 een dave rende nederlaag te incasseren. Peter Wolterink moest het twee de HE in 3 sets afgeven, maar daar bleef het bij. In de overige partijen kon de Haagse ploeg niet in de buurt van één winstpuntje komen. "Zee en Duin" uit Kat wijk gaf tegen Soest alleen de twee DE af. De dames Els Kaales en Thea de Groot revancheerden zich in het DD en de GD en dat betekende een 6-2 zege voor de Katwijkers, die in Jan de Groot en Jan van der Lippe een sterk herenduo op het gravel brengen. In dé vierde .klasse bleef Artesia uit Koudekerk aan de Rijn ook in de derde wedstrijd ongeslagen, al moesten de GD de doorslag ge ven nadat de 3-1 voorsprong uit de enkelspelen in het DD en het HD teniet was gegaan. FRANK BONTE LEIDEN - De zondag derdeklasser Docos, de NKS en COVS hebben afgelopen weekeinde geslaagde jeugdtoernooien georganiseerd. Het Docos-toernooi werd vanwe ge de toestand van het veld giste ren echter voor de helft afge werkt. Alleen de D-2, D-3, E-2 en E-3 pupillen kwamen in actie. Het resterende gedeelte van het programma wordt nu op 27 mei voltooid. De jeugd van Noordwijk werd in alle vier de poules met groot machtsvertoon winnaar. Organi sator Docos moest met de zesde en laatste plaats genoegen ne- De"6"' seerde in het kader van het vijfja rige bestaan een groot jeugdtoer- nooi voor B-junioren in de Groenoordhallen. Maar liefst 45 teams uit de regio Leiden namen aan dit toernooi deel. Rooden- burg en Lugdunum plaatsten zich uiteindelijk voor de finale, waarin de 'Kooiclub' de Kikker- polderbewoners de baas bleef (2-1). UVS eiste de derde plaats op, Alkmania eindigde als vierde, Oegstgeest vijfde en SJC zesde. Voorts werd op dit toernooi een aantal bekers uitgereikt door de oud-voorzitter van de COVS, Piet van der Geer. Eradus van Lug dunum werd uitgeroepen tot bes te doelman. geslagen. Het belangrijkste winstpunt kwam echter van de gelegenheidscombinatie in het GD, Bram Madera en Monique van der Storm. Als eerste GD wonnen zij in drie sets van Roel Maassen/mej Perry, 6-3, 3-6, 7-5. Daarna zorgden Arnold van der Capellen en Yvonne van der Storm voor het vijfde puntje door ook in drie sets, 3-6, 6-3, 6-1 de Kimbriacombinatie Sancho Cruz/Elly van der Meer te klop pen. r vijf winstpunten. Zij Bij Bakkum-Sassenheim kwamen hun enkelspel, dubbel- de winstpunten van Harry Ver- degaal, die zijn enkelspel be heerst in twee sets afrondde (6-4, 6-3) en van het sluitende HD (he- rendubbeD Peter Pauwels/Alfred Gelevert eveneens zegevierde: 6-4, 6-3. Het begint er overigens voor Sassenheim wel donker uit te zien. Temeer omdat de geleden nederlagen erg stevig zijn uitge vallen. In de overgangsklasse B stevent de Noordwijkse tennisvereniging recht op een kampioenschap af. Gisteren wonnen de Noordwij- kers met 6-2 van Leimonias 3 en daarmee boekten ze de derde ze ge in successie. De twee verlies- punten kwamen van. Gerard Pasma in het tweede HE (here nenkelspel). Een verlies op het randje overigens: 6-3, 5-7, 6-7 en in het DD verloren Josine van der Koogh/Hanneke Rother. De ove rige partijen werden vlot in twee sets beslist. Uiteraard domineert in dit gezelschap de geroutineer de Piet Veentjer, per wedstrijd goed voor winstpunten, defames Unicum treft het niet dat het in zijn groep is ingedeeld met het even eens zeer sterke Popeye Gold Star 3. In elke andere groep zou de ploeg met Wim Pufkus, Philip van der Kwast, Har Meyer, Mar jan van Boeckel en Maureen Het door de Nederlandse Katholie ke Sportfederatie-afdeling Lei den georganiseerde toernooien leverde bij de A-junioren een overwinning op voor Foreholte. Enigszins tegen de verhouding in versloeg de Voorhoutse ploeg met 1-0 Meerburg. Bij de B-ju nioren was de eerste prijs voor SC Lisse dat SJZ met 1-0 versloeg. UDO bleek het sterkst bij de D- junioren. Lisse werd met 1-0 in de finale verslagen. De toernooi en bij de C-junioren werd wegens de hevige regenval afgelast, terwijl de E-junioren om dezelfde reden het programma niet helemaal konden afwerken. Dat gebeurt vanavond. LEIDEN - Tijdens de finales van de speedo jaargang wedstrijden was de Zijl/LGB met 3 zwemmers/ sters vertegenwoordigd. Zij kwamen tot de volgende resulta ten (de 12 snelsten van Nederland kwamen op elk nummer aan de start): Reinier Haasnoot werd achtste op de 100,meter school slagjongens 1966 in 1.22.7, Jolan- da Laterveer vierde op de 100 me ter vlinderslag meisjes '71/'70 in 1.42.0 en negende op de 100 meter rugslag in 1.40.1 en Edo den Boef tenslotte werd zevende op de 100 meter vlinderslag jongens 1971/1970 in 1.43.1. Het 65-jarige ADHZ uit Amsterdam organiseerde in het Sloterpark- bad limiet wedstrijden voor de Nederlandse kampioenschap pen. Katwijk en LZ'86 namen aan deze wedstrijden deel. Het was een van de eerste mogelijkheden om in een 50 meter bad te zwem men. Waarschijnlijk was dit de oorzaak dat geen enkele zwem mer/ster er in slaagde een limiet te halen. Uitslagen: 100 meter vrije slag meisjes onder 12: 1. Marianne KnotLZ'86 1.11.6 100 meter vrije- slag meisjes onder 16: 1. Willeke van Leeuwen Katwijk 1.07.1, 100 meter vlinderslag heren: 3. Bart Hameeter LZ'86 1.12.8,100 meter schoolslag meisjes onder 10: Yvonne de Kier LZ '86 1.45.4,100 meter rugslag jongens onder 12: 1. Remco Filippo LZ '86 1.35.1, 100 meter rugslag meisjes onder 16: 1. Petra Hoek Katwijk 1.10.7, 100 meter schoolslag heren: 1. Bart Hameter LZ '86 1.17.7, 100 meter rugslag jongens onder 14: 1. Wim van Mil LZ'86 1.15.7, 100 meter rugslag meisjes onder 10: 1. Jeannette den Duik Katwijk 1.26.9, 2. Sandra Kikkert Katwijk 1.30.0, 3. Yvonne Fillipo LZ '86 1.33.6. Dit weekeinde zijn in Utrecht de voorronden gehouden voor de volgende week te houden natio nale kampioenschappen kunst- zwemmen. De Zijl/LGB nam voor het eerst aan deze wedstrij den deel. In elke leeftijdsgroep plaatsen de beste acht zich voor de finale volgende Week in Hen gelo. De Leidenaars behaalde enkele uitstekende resultaten. Vooral in de leeftijdsgroep onder de 13 jaar waren Cora van Veen en Annet van Tol erg sterk. Zij plaatsten zich resp. als tweede en derde in de finale. In de leeftijds groep onder 11 jaar werd Mariet Beekman achtste. Verder slaagde men er in om in alle leeftijds groepen met een Duet en groeps nummer zich voor de finale te kwalificeren.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 18