Quick Boys wéér schotloos Noord wijk wint ongelijk duel RCL onzorgvuldig in de aanval Overwicht matig beloond Katwijk nog niet veilig Defensief Zwaluwen in de kaart gespeeld: 0-1 Oranje Nassau na 0-4 nederlaag in diepere zorgen Gelijkspel Ter Leede Kostbaar puntje MAANDAG 7 MEI 1970 SPORT SPORT KATWIJK - Zelfs op bevrijdingsdag bleek Quick Boys niet in staat om aan het zo beklemmende schotloosheidsym- droom te ontsnappen. Het brevet van onvermogen, dat de Katwijkse formatie zaterdagmiddag tegen 'laagvlieger' Zwaluwen Vlaardingen in vooral aanvallende zin gaf, vormde de aanzet tot de eigen ondergang, die in de tweede zitting gestalte kreeg in de sublieme vrije schop-goal van Leen Pijpers: 0-1. De Vlaardingse steunpilaar, voor deze gelegenheid op de linksach- terpositie geposteerd, had van scheidsrechter Katee als scher prechter mogen optreden, omdat die arbiter een theatrale, vrije val van de door Joep den Hollander achtervolgde Ernest Kegel met een 'free kick' honoreerde. Zodat Zwaluwen-coach Theo de Waard naderhand, nu Pijpers het vonnis over Quick Boys op zo voorbeel dige wijze had voltrokken, de in trainerskringen veel gesigna leerde 'ik heb het wel geweten houding' mocht aannemen. Hij had, zei hij bescheiden, tevoren al een overwinning van zijn ploeg ingecalculeerd, zijn jongens voorgehouden om vooral aan vallend te spelen. Want, had hij gedoceerd, ga je met een defen sief concept proberen om een punt uit het vuur te slepen, dan loopje altijd kans een goal achter je oren te krijgen. "En de jongens hebben blijkbaar goed naar mij geluisterd". Ploeteren Prachtige, idealistische woorden in deze dagen, waarin resultaat voetbal centraal staat, van een trainer die wekelijks met zijn spelers moet ploeteren voor handhaving van de eersteklas- serstatus. Tenminste, als zijn woorden een reëel beeld van het wedstrijdgebeuren zouden heb ben opgeroepen. Helaas bleek de nabeschouwing van de voorma lige jeugdtrainer van Quick Boys in geen enkel opzicht aan de wer kelijkheid getoetst. De bepaald niet door successen verwende oe- fenmeester greep de 0-1 aan om die overwinning nóg mooier voor te stellen dan die al was; ging in zijn vergeefse worsteling met de waarheid volledig voorbij aan het feit dat zijn discipelen zich, een incidenteel countertje daargela ten, nagenoeg de volle 90 minu ten voor eigen veste hadden op gehouden. Die ook in allerminst hachelijke situaties zich niet hadden gegeneerd om het speel- voorwerp met een ferme trap de duinen in te jagen en alleen maar konden winnen bij de gratie van een volslagen onmachtig Quick Boys. De ploeg van Arie Lagendijk, die vorige week tegen Nunspeet het gebrek aan doelmatigheid nog voor een belangrijk deel wist te compenseren met aantrekkelijk veldspel, legde zaterdag zichzelf op de snijtafel. Tegen Zwaluwen, dat permanent een verdedigende variant van het 4-4-2 concept toepaste, hielp Quick Boys zich zelf de vernieling in. De Katwij- kers vergaten eenvoudig tempo te maken, bewogen ook te spora disch zonder bal, zodat de aan- valsacties te vaak volgens een vast, dus voorspelbaar stramien verliepen. Voeg daarbij dat het traag opererende middenrif, waarin Arie Haasnoot als extra pion optrad, zich bovendien ge regeld aan onnodig balverlies be zondigde en het is verklaard dat Zwaluwen uiteindelijk overeind wist te blijven. Niettemin mocht de Vlaardingse brigade met name voor rust en kele malen opgelucht ademhalen op momenten dat het doel van goalie Ab Nijgh voor doorboring bleef gespaard. Na negen minu ten bijvoorbeeld mikte Cees van Rooyen na voorbereidend werk van de andermaal goedspelende Wim v.d. Plas en Freek Rie'nks te hoog en moest Leen Pijpers even later als reddende engel optreden bij een kopbal van Hans van Duijn. Waarmee de trend van on zorgvuldigheid en pech werd aangegeven, die ook in het reste rende deel van het duel door de thuisclub werd aangehangen. Bewijs keihard bewijs voor die stelling. Achtereenvolgéns verzuimden Cees van Rooyen, Nico Kuyt en Rienks in een drietal herkansin gen alsnog de openingsgoal op het bord te brengen. Een beeld, waarin Quick Boys ook na rust geen wijziging wist te brengen, de komst van Teun v.d. Plas (voor Jaap Heerikhuisen) en Jaap Hoek (voor Bart Zandbergenten spijt. Beeld uit het duel Quick Boys- Zwaluwen. Cees van Rooyen (links) wint een kopduel van de Vlaardingse voorstopper Mar tin v. d. Kooy. Bart Zandbergen (tweede van rechts) en de Z walu wen-spe- lers Jan Merre- laar (11)en Maar ten Keizerwaard (rechts) kijken met gemengde ge voelens toe. De Vlaardingers werden zodoende in de kaart gespeeld. In dubbel opzicht zelfs, toen spelleider Ka tee een fraai stukje theater van linkerspits Kegel met een vrije schop beloonde, die door Pijpers briljant achter Theo Guyt werd 'gekruld'. Waarna de stoppen van vreugde bij Zwaluwen-trainer De Waard doorsloegen en hij alle gevoel voor realiteit vergal.. GERARD VAN PUTTEN ALMELO - Oranje Nassau- Noordwijk was eigenlijk bij voorbaat al een ongelijke strijd. Ondanks het feit, dat de Noord wij kers de laatste weken bepaald niet in goede doen hebben ver keerd, mochtan de kustbewoners die ontmoeting met enig opti misme tegemoet zien, nu het prestatieniveau van de Almeloërs dit seizoen aan de povere kant was gebleven. Het op papier bestaande krachts- TEGEN BOLNES 0-0 SASSENHEIM - Het gebeurde weliswaar niet overtuigend, maar Ter Leede heeft einde lijk weer eens een puntje we ten te pakken. Tegen mede degradatiekandidaat Bolnes werd het 0-0, waarmee de Sassenheimers het tweede punt na de winterstop bin nensleepten. Het gelijkspel zal tevens de aan zet moeten worden van een 'stijgende' prestatiecurve. Dit met het oog op de belangrijke confrontaties tegen Katwijk uit (a.s. dinsdag) en Lisser Boys thuis. Tegen deze streekgenoten moet de Tur kenburg-brigade de nodige punten bemachtigen om niet onder de rode streep terecht te komen. Met de wetenschap dat Hans Bisschops er vol gende week vermoedelijk weer bij zal zijn en Nico van der Fange zich voorbereidt op een rentree, kan trainer Tur kenburg binnenkort weer eens zijn sterkste formatie het veld in sturen. Nu moest hij noodgedwongen door de mindere resultaten en blessu res gaan experimenteren. Tegen Bolnes bijvoorbeeld wa ren een groot aantal wijzigin gen in de vertrouwde opstel ling aangebracht. Het cen trale verdedigingsduo Schoen en Van der Plas stond tegen Bolnes op het midden veld, terwijl Piet van der Heyden samen met de weer van stal gehaalde Piet de Bruyn in het hart van de ver dediging stond opgesteld. Tenslotte kreeg de jeugdige Frans Hoekstra een kans om zich aan te dienen als de mo gelijke frontspeler die voor de doelpunten kan gaan zorgen. Het lukte (nog) niet. Lisser Boys gelijk tegen Spirit: 1-1 OUDERKERK A/D IJSSEL - In de slag om de degradatie heeft Lisser Boys een kost baar puntje bemachtigd. Met onbevangen spel werd tegen Spirit in Ouderkerk a/d IJssel een 1-1 gelijkspel bewerk stelligd. Zonder aanvoerder Piet Boot en met nog eens vier nauwe lijks van blessures herstelde spelers kwam de ploeg goed uit de startblokken. De eerste helft hadden de Lissenaars een duidelijk overwicht, wat wel tot kansen maar niet tot doelpunten leidde.. Na de rust werden de bezoekers al snel op achterstand gezet. In de zesde minuut liepen voorstopper Leo Kuipers en junior Peter Schalk elkaar dusdanig in de weg dat Spirit- aanvaller v.d. Heul de bal kon oppikken om vervolgens keeper Nico Groeneweg te passeren. Door deze opsteker gesterkt kon Spirit het heft in handen nemen. De techniek van de Lissenaars moest het afleggen tegen het grotere fy sieke geweld van de IJssel- bewoners. Daar kwam nog bij dat de pas herstelde Lisser Boys spelers hun oude bles sures nog niet echt te boven waren, wat zich nu begon te wreken. Onverwacht kwam Lisser Boys echter toch op 1-1. Een uitval over rechts via Gerard Nijkamp stelde 'Ed Langereis in staat de keeper met een kopbal kansloos te la ten. In de resterende tijd kost te het Lisser Boys geen moei te om het, gezien het spel- beeld in de eerste helft ver diende gelijke spel in stand te houden. verschil tussen beide équipes kwam in de praktijk schrijnend tot uiting. Noordwijk won uit eindelijk met 0-4, een score die in feite een schrille afspiegeling vormde van de werkelijke krachtsverhoudingen. Afgaande op de eerste minuten leek de ploeg van John Eelman immers op een monsterscore aan te sturen. Gerard Tio (Eelman: "hij speelde een goede wed strijd") en Sjoerd Boot (2x) ver schenen in kansrijke positie voor de veste van Oranje Nassau- sluitpost Freddy Waayers, die overigens op die momenten niet handelend behoefde op te treden, nu die Noordwijk-spelers ver zuimden om het ronde object de juiste richting mee te geven. "En juist daardoor raakten wij be vangen door een psychologische druk", wist John Eelman later. "De concentratie verslapte en Oranje Nassau kon zich daardoor aan onze druk ontworstelen". Wat waar was, want de thuisclub putte zichtbaar moed uit die meevallers, temeer ook omdat Jan Willem Bogers vier meter voor doel nog eens de juiste voortzetting miste. Door al die ontwikkelingen verlegden de Almeloërs het spelbeeld en slaagden zij er in die fase in om Noordwijk goed weerwoord te bieden. John Eelman: "In wed strijden met lager geklasseerde ploegen is allesbepalend dat de openingsgoal vroeg valt, want anders putten ze uit die 0-0 stand moed en bestaat het gevaar, dat zo'n elftal zich gaandeweg boven zijn eigen niveau uittilt" Jan Willem Bogers brak voor Noordwijk evenwel, uit een fraai genomen vrije schop, de ban: 0-1 John Eelman spoorde in de rust zijn brigade tot grotere krachts inspanningen en een hoger tem po aan. Direct na de pauze al plukte Noordwijk de vruchten van die tempoversnelling, toen John van Dijk na een één-twee met Jan Willem Bogers de 0-2 aantekende. "Na die goal was het gebeurd met ON", aldus de Noord wij k-coach. "Wij konden opeens een stuk vrijer voetballen". Nadat Hans Westgeest eerst nog tegen de kruising had geschoten werd die vrijheid op passende wijze door Sjoerd Boot en Jan Willem Bo gers gevierd: 0-4. Zei John Eelman later: "Uitgaande van het aantal kansen, hebben wij te weinig gescoord". "Maar", zei hij, "er zit bij ons duidelijk een positieve lijn in, omdat er in ver gelijking met eerdere wedstrij den aanzienlijk minder balverlies werd geleden, terwijl er boven dien rust in het spel zat". GOUDA - Bijna had Rijnsburgse Boys zaterdagmiddag nog een punt bij Jodan Boys laten liggen, iets wat de ploeg dan geheel aan zichzelf te wijten gehad zou hebben. Immers de Rijnsbur gers hadden hun opponenten volledig op zak, maar faalden in de afwerking. RBB bleef daardoor op 0-1 steken en mocht opge lucht ademhalen toen Joop Alphenaar een penalty in de 25ste minuut van de tweede helft miste. De kracht van de Gouwenaren ligt in amateur-international Bert Graafland en de dieptcpasses van libero Alphenaar. Omdat Graafland praktisch uitgeschakeld werd door de RBB-verde- digers Gert Ouwersloot (voorstopper omdat Gerrit v. Egmond te laat van zijn werk kwam) en Leo v. Delft, en bij het aanval lend werk van Alphenaar de precisie ontbrak waren het de geel-zwarten die hun stempel op dit duel wisten te drukken. Bij de eerste Jodan-aanvalsgolven moest keeper Star éénmaal reddend optreden door een doorgebroken speler neer te halen, maar daar bleef het ook wel bij. Vanaf de vijftiende minuut kwam RE'B steeds dreigender opzetten. Al snel resulteerde dat in een treffer van Henk v.d. Zwan die de bal uit een voorzet van Nico Zwaan via de grond fraai inkopte. Onder de leidinggevende impulsen van de nu weer op het mid denveld opererende Cor Vreugdenhil behielden de bezoekers daarna het initiatief. Doelpunten bleven evenwel uit, ook al was Gé Perfors met enkele individuele acties daar zeer dicht bij. De tweede helft werd een persoonlijk drama voor spits v.d. Zwan. Vooral dankzij acties van de snelle Henk Merbis en door zelf goed positie te kiezen kwam v.d. Zwan tot driemaal toe alleen voor keeper Rodenberg. Even vaak verzuimde hij echter doeltreffend uit te halen. Tussentijds had Bert Graafland zijn enige gevaarlijke actie van de wedstrijd. In een chaotische situatie was Star toen genoopt de spits binnen de beruchte lijnen neer te halen. RBB leek onverwacht in de problemen te komen, maar Alphenaar deed de strafschop op de kruising belanden. Met Gerrit v. Egmond alsnog in de ploeg hield men de zaak daarna goed gesloten. RUUD DOBBELAAR WADDINXVEEN - Katwijk is er in de uitwedstrijd tegen Be Fair niet in geslaagd om definitief af te rekenen met de degradatiezor- gen waarin de pupillen van trainer Van der Zeeuw nog altijd verkeren. Van der Zeeuw toonde zich niettemin na afloop tevreden met het gelijkspel. De wedstrijd morgen tegen Ter Leede kan hij echter niet bepaald welgemoed tegemoet zien. Spits Arnold Broers moest namelijk tegen Be Fair met een kaakfractuur het veld voortijdig verlaten en is morgen zodoende waarschijnlijk niet van de partij. Een geduchte tegenvaller voor de Katwijkersdie zij al na een kwartier kregen te verwerken. De eerste helft gaf een sterker Be Fair te zien. Uit het lichte vel- doverwicht kwamen echter geen scoringsmogelijkheden voort. Katwijk daarentegen was via de counter wel gevaarlijk. Arnold Boers vond bij een afstandschot het houtwerk op zijn weg, terwijl Wim Guvt II een goede combinatie met Huig Schaap net niet in een doelpunt kon omzetten. Na de pauze hetzelfde spelbeeld. Al kwamen de Waddinxveners aanvankelijk wel tot reele scoringskansen. Wout Roskam, Koert van Rijn en ex-prof Wim Bron wisten deze echter niet te verzilve ren. De Katwijk-verdediging, waarin Piet Varkenvisser voor stopper Piet Kuyt verving, kreeg hierna steeds meer greep op de Be Fair spitsen. Katwijk-linksbuiten Jan van Dijk had vlak voor het eindsignaal zelfs nog de mogelijkheid om de volle winst binnen te slepen. Zijn kopbal scheerde echter over de lat. Hierdoor bleef de 0-0 stand gehandhaafd. LEIDERDORP - RCL heeft het dit seizoen voor een niet gering gedeelte moeten hebben van de uitwedstrijden. Slechts sporadisch konden de Leiderdorpers op sport park De Bloemerd het eigen publiek op iets smakelijks vergasten. Vroomshoopse Boys houdt Leiderdorpers op 0-0 De daaruit schijnbaar volgende en ook voor de hand liggende conclusie is dat RCL grote moeite heeft het spel naar zijn hand te zetten, maar dat was zeker in het doelpuntloze duel tegen Vroomshoopse Boys verre van het geval. Met name in de eerste helft had de ploeg een zeer aan zienlijk overwicht. Nee, de echte problemen voor RCL ontstaan als de tegenstander daarop alle offensieve aspiraties laat varen en het eigen doel met zoveel mo gelijk spelers in bescherming neemt. De Leiderdorpse formatie kan in dat geval de onmiskenbare snel heid in de acties niet paren aan voldoende zorgvuldigheid, waardoor als het er op aankomt veel te veel balverlies wordt gele den. Als gevolg daarvan gaat RCL het succes door de lucht zoeken en zonder de lange Hans van der Wal in de spitspositie (de van een knieblessure herstelde Leiderdorper viel overigens in de loop van de tweede helft in) heeft dat eenvoudige concept weinig kans van slagen. Vroomshoopse Boys, dat met Hui zen uitvecht wie Go Ahead Kam pen naar de tweede klasse verge zelt. had zaterdag duidelijk zijn zinnen gezet op een gelijkspel Zelfs spits Joop Elferink maakte zich in de eerste 45 minuten vrij wel uitsluitend nuttig met het as sisteren van zijn verdediging. Een defensie die in de beginfase overigens geen onoverkomelijk obstakel leek voor de RCL-aan- val. Op links was Fred Plijter zijn direc te tegenstander Goos Karsten ge regeld te snel af en ook het Over ijsselse middenveld kon vooral Dick van der Bijl en Hans Braat onvoldoende afstoppen. Vol doende mogelijkheden ook in de eerste twintig minuten, maar na dat Fred Plijter, Pierre van Ge- merden en Bennie Heemskerk mooie kansen hadden laten lig gen, ebde de overtuiging uit het niettemin wel aanhoudende RCL-offensief weg en kon Vroomshoopse Boys zonder veel moeite de schade tot de rust tot het absolute minimum beperken. In de tweede helft bleek de Overijs selse ploeg bovendien te gaan be seffen dat winst alleszins binnen de mogelijkheden lag. Elferink zocht de hem volgens de opstel ling toegedachte positie weer op en het Vroomshoopse middenrif, dat in Harry Lantink en Rene Klunder twee conditioneel ver bijsterend sterke spelers bezat, kreeg wat meer greep op de wed strijd Voor RCL niet eens zo on gunstig want het kreeg daardoor voorin meer ruimte. De Leider dorpers bleven ech|er volharden in onnauwkeurigheid en miste bovendien net dat beetje geluk dat het over de drempel had kun nen helpen. Trainer Huguenin bracht, zoals ge zegd, Van der Wal nog in de ploeg voor wie voorstopper Rob van der Zwan moest wijken. Daaf Brandt nam diens plaats in de verdediging in en Bennie Heemskerk nam de opengevallen plaats op het middenveld in. Een grote verbetering bleek het niet want Van der Wal kampte (uiteraard) met een gebrek aan wedstrijdritme en was nauwe lijks gevaarlijk. Aan de andere kant mocht de RCL-verdediging een paar maal de handen dichtk nijpen. Eerst passeerde Elferink wel de uitgelopen doelman Bram Brandt, maar zag Koos Haneveld zijn schot tot hoekschop verwer ken en vlak voor tijd was de voor zijn broer Henk ingevallen Hans Meinderink erg dichtbij een tref fer. Vlak voor Brandt schoot hy echter hoog over BARTJUNGMAN

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 17