AJAX: TEVEEL HAAST PSV is terug; hoop Roda vervliegt Vieten voorkomt VVV-debacle Vitesse 'n ware obsessie voor topclubs „Treytel heeft getekend" Kees Kist een klasse- Scorebord FEYENOORD NONCHALANT MET KANSEN Jlrt yf^rixTi m, MAANDAG 7 MEI 1979 PAGINA 13 SPORT SPORT SPORT SPORT KERKRADE GPD) - Het is voorbij met Roda JC. De geelzwarte vlag gen rondom het Kerkraadse sta dion kunnen worden gestreken of hooguit op halfstokhoogte worden gehesen. Het internationale voet- balcircus gaat ook tien tegen een komend seizoen voorbij aan de Limburgse formatie, die een aan tal weken geleden nog zo fier de ranglijst aanvoerde. Ih theorie is er nog van alles moge lijk, maar na de terechte 1-3-ne- derlaag tegen PSV zijn de kaar ten geschud. Gezien het pittige programma dat de Kerkrade- naars nog moeten afwerken (on der andere Feyenoord, FC Twen te en Ajax) wordt het een kwestie van sprokkelen om de troostprij- spits (Van onze sportredactie BREDA (GPD) - Woorden scho ten de doorgaans erg breed- sprakerige George Kessler za terdagavond in Breda haast te kort om opponent NAC voor de geleverde spelprestatie te gen zijn eigen (verzwakt) AZ te prijzen. Hoewel lovende woorden uit de mond van Kessler nooit echt serieus ge nomen mogen worden was het duel NAC-AZ zaterdag avond voor nauwelijks tien duizend toeschouwers inder daad een hoogst aantrekke lijk kijkspel, gelardeerd bo vendien met een spectaculair scoreverloop waarbij AZ vroeg in de wedstrijd een 1-0 voorsprong nam, vervolgens verdiend door de Bredanaars op een 1-2 achterstand werd gezet, om uiteindelijk met 3-2 te zegevieren. In feite moest AZ ook in het eer ste halfuur van de tweede helft net als in de eerste 45 minuten NAC achterna hol len. De Bredanaars, die al in de vierde minuut na een on zorgvuldig uitgevoerd kop duel van Budisic Schouwe- naar voor AZ hadden zien scoren; tikten de Alkmaar- ders volkomen uit de wed strijd en slaagden er boven dien in twee treffers te produ ceren tegen de volkomen ont redderde AZ-defensie, waarin Kessler middenvelder Johan Metgod ijlings ter as sistentie moest terugroepen. Hovenkamp werd aan alle kanten door de bij vlagen subliem spelende Martin Vreijsen voorbijgelopen, ter wijl Goodlass Peter Arntz herhaaldelijk op het verkeer de been zette. Vijf minuten na de AZ-treffer kwam NAC op 1-1 toen Vreij sen de in buitenspel-positie vertoevende Sprangers de bal scoringsrijp aanbood. Weer vijf minuten later stond Vreij sen opnieuw aan de basis van het tweede Bredase doelpunt; de vaak switchende NAC- rechterspits bracht de bal via het midden op, maakte een schietbeweging in de richting van Sprangers, maar bedien de de volledig vrijstaande Dierckx op maat, die met een onhoudbaar schot Voóys op nieuw passeerde. Kessler: "Over die eerste helft was ik bijzonder ontevreden. Ondanks die snelle 1-0 voor sprong kwam er helemaal geen rust in de ploeg. Tac tisch en mentaal heb ik tij dens de rust het nodige moe ten corrigeren". Het was overigens niet zozeer de toespraak van Kessler die NAC uiteindelijk zou opbre ken. De tweede tegentreffer van AZ, vijf minuten na rust gescoord door Kees Kist, was nauwelijks nog van enige in vloed op het spel van de Bredanaars. Zelfverzekerd werd de Noordhollandse ploeg onder druk gehouden. Maar toen Weerink een kwar tier voor tijd de wedstrijd voor een vijftal minuten moest onderbreken voor een ernstige armblessure van Van Rijnsoever en Hans Neeskens een gele kaart gaf na twee achtereenvolgende overtre dingen op Metgod, waardoor hij nauwelijks nog een bal goed kon raken, bleek het verzet van NAC plotseling gebroken. Kees Kist onder streepte dat met nog een tref fer en verdiende de lof van NAC-trainer Jansen: "Ik be grijp al die kritiek op die jon gen niet. In mijn ogen is hij wel degelijk een wereldspits. Twee kansen krijgt hij en tweemaal is het raak. Welke spits in West-Europa kan bo gen op een dergelijke hon derd-procentscore zen. Europa-Cupvoetbal was het Limburgse uitgangspunt voor de nieuwe competitie. Die hoop is voorlopig in illusies omgezet. De Eindhovense zege voor 15.000 kijkers was zonder meer ver diend. De Noordbrabanders klaarden het karwei koel, profes sioneel. Het heilige vuur dat de spelers van Kees Rijvers wèl eta leerden, ontbrak bij de Limbur gers. Alleen in de eerste 20 minu ten zag het er hoopvol uit. Toen waren er een paar kansen (de mooiste voor Johan Toonstra), maar die bleven onbenut. Ook het Kerkraadse spel zag er aanvan kelijk beloftevol uit, maar toen Harry Lubse gebruik maakte van een kans omdat John Pfeiffer stond te dagdromen, klapte het team volledig in elkaar. ,J£r is dan niemand meer die de lij nen vasthoudt"zoals Bert Jacobs het later uitdrukte. Simpel ge zegd: Nanninga raakte geiso- leerd omdat de aanvoer van bruikbare ballen achterwege bleef; Pierre Vermeulen ging op links verstoppertje spelen; Johan Toonstra verzuimde PSV onder druk te houden en liet zich zelfs afzakken tot in de eigen defensie. Jacobs daarover: ,JDie speelwijze van Toonstra kan ik ook niet be grijpen. Dat was nou juist het te genovergestelde van de opzet". Weerwoord van Toonstra: ,Jk kan wel op links gaan jagen, maar als die Deykers doorkomt en scoort, weet ik wel wie de boe man is. Daar pas ik voor". Excuses De enige die juist naar excuses zocht was trainer Jacobs zelf. Hij erkende ruiterlijk dat zijn team „de kracht miste en er van disci pline geen sprake was". De in stelling was inderdaad niet goed bij de Limburgers, althans niet meer na die eerste PSV-goal. Matheid kroop in de botten van alle spelers Jan Jongbloed uitge zonderd. Maar zijn aanwijzigin- gen en impulsen gingen in de Kerkraadse woestijn verlo- Na die eerste goal van Lubse (24e minuut) nam PSV - volgens plan - gas terug. Roda JC mocht ko men, maar kon dat niet. De laat ste maal dat Jan van Beveren van geluk mocht spreken, was een kwartier voor rust. Pierre Ver meulen had tot tweemaal toe de gelijkmaker op de schoen, maar beide inzetten troffen geen doel. Vervolgens schoot Lubse buiten bereik van Jongbloed tegen de paal en een kwartier na rust scoorde de PSV-spits zijn tweede, schitterende treffer na ongeluk kig uitverdedigen van Leo De gens. Daarmee was de zaak ge klaard en alsof de ellende nog niet groot genoeg was leverde Leo Eh- len een schitterende kopbal af, met dien verstande dat het pro jectiel in het verkeerde doel ver dween: 0-3 door een eigen treffer! Ehlens commentaar: Jan Jongbloedstond bij de verkeer de paal. Dat was niet volgens af spraak." Jongbloed geconfron teerd met die uitspraak: „Oh ja? Nou, volgens mij kreeg Leo die bal gewoon verkeerd op zijn kop. Kan ik ook niet helpen". Theo de Jong leverde in de slotfase nog een eretreffer af (1-3), maar toen was de zaak allang bekeken. PSV had de wedstrijd gecontro leerd. De ploeg speelde zelfbewust met opmerkelijk veel zelfver trouwen. ,JEr is volgens plan ge werkt", aldus PSV-coach Kees Rijvers. Niemand heeft gefaald. Wij zitten duidelijk op de goede weg voor die derde plaats. Er was niets meer te merken van de on rust die speelde tijdens die be kerwedstrijden tegen FC Twen te". MW-NEC 2-0, Utrecht-Sparta 2-3, PEC Zwolle-FC Den Haag 0-0, NAC- AZ'67 2-3, Twente-Haarlem 7-2, Volen- dam-Go Ahead Eagles 2-1, Roda JC- PSV 1-3, Feyenoord-FC VW 5-0, Vites- se-Ajax 0-0. Ajax 28 Feyenoord 28 AZ'67 28 PSV 27 Roda JC 28 Sparta 28 Twente 28 GA Eagles 28 PEC Zwolle 28 NAC 28 Den Haag 28 Utrecht 28 MW 28 NEC 28 Vitesse 28 Volendam 28 Haarlem 27 VW 28 14 12 2 40 10 7 11 27 6 14 8 26 6 14 8 26 7 11 10 25 8 8 12 24 7 10 11 24 5 12 11 22 5 11 12 21 6 7 15 19 4 10 13 18 4 6 18 14 73-26 50/16 76-38 49-21 45-24 42-36 46-37 38-37 27-36 32-42 31-42 37-47 21-41 25-38 32-56 34-48 23-53 19-62 (Van c sportredactie) ARNHEM (GPD) - Vitesse begint voor topclubs een ware obsessie te worden. Moesten eerder dit seizoen PSV en Feyenoord een punt aan de Arnhemmers afstaan, gisteren kwam Ajax niet verder dan een doelpuntloos gelijkspel. Een resultaat, dat bij de Amsterdammers de nodige onvre de teweeg bracht. Gemeten naar het enorme overwicht kwam Ajax er inder daad nogal bekaaid af, maar dat er niet méér uitkwam hebben de Amsterdammers toch voornamelijk aan zich zelf te wijten. Eerste divisie Wageningen-Dordrecht 6-1, Vlaardin- gen-Heerenveen 2-2, Eindhoven-For- tuna SC 3-1, Telstar-Heracles 1-0, Hel mond S-De Graafschap 0-3, FC Amster- dam-SW 1-1, FC Den Bosch-Veendam 3-1, Groningen-Excelsior 2-1, Cam- buur-SC Amersfoort 0-1. Excelsior 28 Fortuna SC 29 Groningen 28 Graafschap 29 Den Bosch 29 Willem II 28 Eindhoven 28 Wageningen 28 Heracles 28 Veendam 28 Telstar 28 Amsterdam 29 Heerenveen 29 Helmond S. 28 17 6 5 40 15 9 5 39 15 8 5 38 13 10 6 36 13 9 7 35 11 12 5 34 9 16 3 34 12 9 7 33 9 9 10 27 11 5 12 27 9 8 11 26 8 9 12 25 8 9 13 24 8 7 13 23 7 8 13 22 5 10 12 20 6 4 18 16 5 4 20 14 59-26 51-30 43-24 49-32 44-32 43-29 35-22 45-35 36-33 39-47 32-37 38-37 30-44 33-46 30-41 25-36 26-64 30-60 i- mist. Tot opluchting van doelman Nijhuis. Bosveld, Hendriks, Veenstn 1. Kist (AZ'67) 31 2. Clarke (Ajax) 20 3. De Jong (Roda JQ 17 4. Gritter (FC Twente) 13 5. Ling (Ajax) 12 6. Van Veen (FC Utrecht) en Lerby (Ajatf 11 8. Amesen (Aja?0 10 Bij vlagen speelde Ajax briljant, dat wel, maar erg vaak was het spel te gejaagd en te onrustig. M.a.w.: Ajax had een ongelooflijke haast, maar Vitesse wenste niet opzij te gaan. Terecht stelde Henk Wul- lems, trainer van Vitesse, na af loop dat zijn ploeg dit belangrijke winstpunt verdiende, voorna melijk door de enorme dosis werklust die het kwaliteitsver schil nagenoeg compenseerde. Het prettige van deze wedstrijd was bovendien dat er erg goed werd gevóetbald en dat het inte ressante duel een buitengewoon sportief karakter had. En juist dat is in het huidige betaald voetbal haast een zeldzaamheid gewor den. Onbeduidend De boekingen die arbiter Mulder uitdeelde aan Clarke en Mulderij waren voor volstrekt onbedui dende akkefietjes en in feite ge heel onnodig. De wetenschap dat de kloof met de achtervolgers nog niet groot genoeg is om de competitie al rustig te kunnen uitspelen, was voor Ajax de aan leiding om in een gigantisch tempo van start te gaan. Gesteund door de sterk spelende Amesen en Tahamata werd Vi tesse al snel in een stevige om klemming genomen, zonder dat er echter uitgespeelde kansen uit voortkwamen. Dat was enerzijds het gevolg van het volledige falen van Ling, en anderzijds van het feit dat Clarke niets had in te brengen bij Vitesse's -voorstop per Heezen. Daardoor moest het voornamelijk komen van Taha mata en het middentrio Arnesen- Lerby -Schoenaker. De laatste was na een kwartier dicht bij een treffer, toen hij op de lat kopte, maar echt moeilijk kreeg doel man Nijhuis het verder eigenlijk niet. Zelfs waren de beste kansen voor Vitesse, dat via enkele uit vallen riante uitzichten kreeg op een doelpunt. Eerst miste de ijve rige Bleijenberg oog in oog met Schrijvers, even later volgde Hendriks zijn voorbeeld door de bal juist naast het doel te depone- Vierhonderdste Veel meer mogelijkheden op een verrassende uitslag kreeg Vitesse KARATE - De Nederlandse kara- teploeg is tijdens de Europese kampioenschappen in Helsinki zéér succesvol geweest. De Ne derlanders behaalden vier gou den, een zilveren én een-bronzen medaille. VOETBAL - In een vriendschap pelijke wedstrijd heeft Rusland gisteren met 3-0 gewonnen van Tsjechoslowakije. De wedstrijd werd in Moskou gespeeld. SCHAATSEN - Henk Gemser zal het komende seizoen niet meer optreden als trainer van de sprin- tersselectie. De KNSB zag af van een nieuwe verbintenis niet, omdat Ajax ook na rust het spel grotendeels dicteerde. Krol, die gisteren zijn 400ste competi tiewedstrijd voor de Amsterdam- se club speelde, inspireerde zijn ploeggenoten tot grote activiteit, maar het manco school dit keer duidelijk in de voorste linie die keer op keer stukliep op de on verzettelijkheid van Vitesse, dat in Mulderij en Heezen een uiterst betrouwbaar duo had. Eén keer hadden de Arnhemmers geluk toen een spetter van Lerby op de paal belandde en Amesen de re bound juist miste, maar voor het overige kwam doelman Nijhuis nauwelijks meer in de proble men. En daar kon de vervanging van Lerby door Erkens niets meer aan veranderen. BREDA - Volgens de leiding van AZ'67heeft Eddy Treytel een overeenkomst getekend met de Alkmaarse eredivisieclub. De AZ-leiding zal de Rotterdamse doelman, zo werd zaterdagavond na het duel NAC-AZ meegedeeld, aan die overeenkomst houden. "Mocht de transfer toch om bepaalde redenen niet doorgaan, dan zal Feyenoord ons een schadevergoeding moeten betalen van 200.000 gulden", aldus AZ. Bij Feyenoord heeft inmiddels de 19-jarige jeugdinternational Carlo de Leeuw een full prof-contract voor twee jaar getekend. Directeur Peter Stephan verwacht nog deze week 'rond' te ko men met Gerard v. d. Lem, over een verlenging van diens con tract. De oefenwedstrijd van Feyenoord tegen Nottingham Forest, die vandaag in Engeland zou worden gespeeld, gaat niet door. Beide clubs hebben te kennen gegeven wegens een druk programma niet in de gelegenheid te zijn het oefenduel te spelen. Nottingham wil zich niet forceren met het oog op de finale om de Europa-Cup voor landskampioenen en Feyenoord wil zich alleen nog maar op de vaderlandse competitie richten om volgend seizoen in ieder geval van Europees voetbal verzekerd te zijn. ROTTERDAM - Het duel tegen FC VW was voor Feyenoord uiteraard een voetbal-ABC'tje. De enige vraag die gisteren in de Rotterdamse Kuip gesteld kon worden, was hoe hoog de score zou oplopen. Het antwoord kwam met 5-0 na een matige partij, maar die cij fers gaven in geen enkel opzicht het werkelijke verschil verweer tussen de adjunct-leider en de lijstsluiter van de eredivisie, die gezien de kansenverhouding ook niets had kunnen zeggen als de tegenstander de dubbele cij fers had bereikt. Alleen omdat de Jezek-ploeg ploeg bij tijd en wijle zeer nonchalant met de mogelijkheden omsprong èn omdat doelman Jochen Vieten zulk knap werk afleverde, bleef VW die afgang bespaard. Jochen Vieten, een klasse apart binnen de Venlose gelederen. De sluitpost van het team, dat alleen naar Rotterdam was gekomen om de ingecalculeerde nederlaag zo beperkt mogelijk te houden, manifesteerde zich zo sterk, dat het erop leek alsof hij op sollicita- tiebezoek was in de Kuip. Mid den in de periode waarin Eddie Treytel de onderhandelingen met Feyenoord „bevroren" heeft („Maar van de kant van AZ'67 wordt het steeds duidelijker dat hij met die club rond is", aldus directeur Peter Stephan) en trai ner Jezek naar buiten toe afstand heeft genomen van die zaak („Mij interesseert alleen de prestatie van dit moment, ik weet precies hoe het ervoor staat, maar dat hou ik voor mezelf), maakte Vieten een ondubbelzinnige opmerking. „Mijn contract bij VW loopt nog voor een jaar, maar dat geldt al- 'V i Notten lilt deFeyenoord-spilsdebal n leen voor eredivisievoetbal. Als we degraderen ben ik vrij". „Dus" kan de Duitser nu al ge voegelijk naar een andere club gaan uitkijken, want alleen een mirakel zal VVV nog kunnen be hoeden voor klasseverlaging. Gewoon omdat de ploeg er niet „was" op het belangrijkste mo ment (het duel bij Volendam). Dat zat interim-trainer Sef Vergoos- sen gisteren nog meer dwars dan de reguliere nederlaag bij Feye noord „want daarmee heb ik veel minder moeite, al vind ik die 5-0 wel te hoog. Feyenoord is sterk genoeg om ook zonder de hulp van Gans te winnen". Vergoos- sen doelde daarbij op de twee strafschoppen, waaruit Peturs- son de stand van 1-0 naar 3-0 had kunnen tillen, maar vergat dat zijn spelers hei er ook wel naar hadden gemaakt dat spelleider Gans in twee gevallen voor de zware straf koos. VVV immers vertaalde het begrip inzet op het veld voornamelijk in hardheid en kreeg daarvoor driemaal de rekening gepresen teerd. Eerst in de vorm van een snelle gele kaart voor voorstop per Harry Wolter (vijfde minuut, na een wilde charge op Jan Fe-' ter3, en vervolgens via twee penalties die het massale Venlose verzet definitief braken. De eerste aanzet tot het afbreken van de muur, die voor de sterke Vieten was opgetrokken, was overigens gegeven door Wim Jansen. De opnieuw met weer galoze maat-passes strooiende laatste man, ondertekende na een kwartier zelf de 1-0. Petursson werd daarna tweemaal in de ge legenheid gesteld van elf meter te scoren, omdat Van der Weide spits Peters omver had gelopen (23e minuut) en Pala aan het shirt van de IJslandse vleugelspeler zelf was gaan hangen (51e mi nuut, daarna brak een fase aan, waarin pech, onbesuisdheid en Vieten Rotterdams succes in de weg stonden. Notten en Petursson troffen de paal, Peters mikte van èèn meter afstand nog over, Vieten pakte alle afstandsspetters. Het duurde tot de slotfase eer het bepaald niet in de beste vorm stekende Feyenoord voor 20.000 kijkers de keus opnieuw kon bepalen uit de voorraad mogelijkheden. De voor Brard ingevallen Notten, uit de basis gelaten om „ook van Deinsen eens te laten spelen", al dus Jezek, die de jarige Budding nog inzette voor Van der Lem, was eenmaal de aangever, de af maker heette twee keer Peters. Met een halve draai scoorde de fel belaagde spits eerst de fraaiste goal van de wedstrijd, waarna hij in blessuretijd zijn totaal aantal treffers in elf duels opvoerde naar tien. Een aantal dat Feyenoord gisteren alleen al tijdens het voetbal-ABC'tje tegen VW had kunnen scoren, als daar niet ene Jochen Vieten had gestaan, die het hele alfabet van doelmans kunst bleek te beheersen. PAUL DE TOMBE

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 13