Regering van Thatcher snel verwacht Europa hoopt op matiger koers van Engelsen Israel blijft buiten grenzen nva Europese verkiezingen dreigen te verdrinken -HUIHE&2S3a8 Staking treft het onderwijs in Belgie ZATERDAG 5 MEI 1979 BRUSSEL (Reuter/UPI/AFP/ DPA) - De twee belangrijkste bui tenlandse problemen waarvopr de nieuwe Britse premier, Marga ret Thatcher, zich geplaatst zal zien zullen Rhodesië en de EG zijn. De EG verwacht van de regerings wisseling in Londen een mati ging van de harde koers die La bour in Brussel ingeslagen had. De betrekkingen tussen Groot- Brittannië en zijn partners be reikten een dieptepunt door de vijandigheid en de obstructie van Labour-minister van Landbouw, John Silkin. Hem werd verweten in Brussel oppositie te bedrijven om op het gebied van de binnen landse politiek daarvan te profi teren. Spoedig na de hervorming van de nieuwe regering zal mevrouw Thatcher de nieuwe Europa- koers moeten bepalen want al op 21 juni wordt zij op de eerste top conferentie met de nieuwe colle ga's verwacht. Kort daarna zal zij aan de westelijke top met de Eu ropese partners en de Ameri kaanse president, Jimmy Caiter, in Tokio deelnemen. Rhodesië In Rhodesië noemde premier Ian Smith de overwinning van That cher "goed nieuws". Maar hij voegde er voorzichtig aan toe: "Ik geloof niet dat de Rhodesiërs zo kortzichtig zijn dat zij denken dat er nu sprake zal zijn van een complete wijziging van het Britse standpunt jegens Rhodesië". De woordvoerder van de Verenigde Afrikaanse Nationale raad, UANC, van bisschop Muzorewa - die de eerste zwarte premier zal zijn - noemde de overwinning van de Consercvatieven "een belangrijke doorbraak". "Wij geloven niet dat alles automa tisch zal gaan, maar wij hopen dat mevrouw Thatcher ons zal hel pen weer een wettige status t: krijgen en dat zal kunnen bijdra gen tot opheffing van de VN- sancties tegen ons". Hij was vooral verheugd dat David Owen geen minister van buitenlandse zaken meer zal zijn. In de Verenigde Staten zorgde de verkiezingsoverwinning van de conservatieven voor grote kran tenkoppen. Men had wel wat be denkingen wat het gebrek aan ervaring van Thatcher in buiten landse politiek betreft. De Amerikaanse regering gaf geen commentaar. Regeringsfunctio narissen wezen slechts op de tra ditioneel nauwe banden met Londen die door verkiezingsuit slagen niet grondig beinvloed worden. Het Sowjetrussische persbureau Tass zag als oorzaak voor de ne derlaag van Labour de ontevre denheid van de kiezer over de economische situatie van het land. Het staatshoofd Giscard d'Estaing. "Wij houden vast aan de regel ons niet te mengen in de binnenland se zaken van onze bondgenoten". "Wat de eerste minister aangaat, ik zeg al vier jaar lang dat ik een gro tere rol voor de vrouw in de poli tiek en in de uitoefening van ver schillende verantwoordelijkhe den wens. In India heeft mevrouw Indira Ghandi, die elf jaar permier was, gezegd "het doeter niet toe of een premier een man of een vrouw is". Vrouwelijk In Japan echter schijnt de over winning van mevrouw Thatcher al een onverwacht probleem voor de autoriteiten te hebben opgele verd. Politiekringen zeiden dat een speciale groep van ongeveer 20 vrouwelijke lijfwachten zou worden opgeleid om haar te be schermen tijdens de economi sche top van zeven industrielan den in Tokio, volgende maand. LONDEN (Reuter/UPI/AFP/DPA) - Na een overtuigende verkiezingsoverwinning van de Conservatieve Partij heeft koningin Elizabeth Margaret Thatcher gistermid dag belast met de vorming van een nieuwe regering. Zij wordt de eerste vrouwelijke premier van Groot-Brittan- nië, en ook van Europa. De eerste benoemingen voor het kabinet werden vandaag reeds verwacht. Na het bezoek aan Buckingham Palace begaf mevrouw Thatcher zich direct naar Downingstreet 10, de ambtswoning van de pre mier, waar ze de juichende om standers zichtbaar ontroerd be loofde zich volledig te zullen in zetten om te voldoen aan de ge wekte verwachtingen. Eerder op de dag had de verslagen Labour-premier James Callag- han zijn nederlaag toegegeven en zijn opvolgster gelukgewenst "Het is een groot ogenblik in de geschiedenis van het land dat nu een vrouw dit ambt bekleedt" aldus Callaghan. Hij weet de ne derlaag van zijn partij aan de sta kingen en arbeidsonrust waar door Engeland de afgelopen win ter is geteisterd. De vakbonden, die nauw verbon den zijn met de Labourpartij reageerden teleurgesteld op de ruime Conservatieve stembusze ge. Maar voorzitter Tom Jackson van de overkoepelende vakcen trale TUC zei dat de vakbeweging De einduitslag van de verkiezin gen voor het Britse lagerhuis luidt: (tussen haakjes de zetel verdeling van 1974). Conservatieven: 43,9 procent - 339 zetels (276) Labour: 36,9 procent - 268 zetels (319) Liberalen: 13,8 procent - 11 zetels (13) Schotse nationalisten: 1,6 procent - 2 zetels (11) Welsh nationalisten: 0,4 procent - 2 zetels (3) Ulster unionisten en overigen: 3,4 procent - 13 zetels (13) De opkomst was 76 procent, verge leken met 72,8 procent in 1974. De Conservatieve partij heeft dus een ruime meerderheid gekre gen, zodat mevrouw. Thatcher verzekerd is van een comforta bele regeringsmeerderheid in het Lagerhuis, dat in totaal 635 zetels telt. geen sabotage of obstructie zal plegen tegen de nieuwe regering Verschillende vakbondsleiders lie ten wel doorschemeren dat een confrontatie dreigt als mevrouw Thatcher haar plannen om de vakbeweging aan banden te leg gen uit wil voeren.vDe nieuwe premier heeft aangekondigd dat ze een eind wil maken aan de "closed shop" (verplicht vak bondslidmaatschap) en het pos ten bij stakingen wil inperken De bonden mogen volgens deze plannen pas een staking uitroe pen nadat de leden zich daar in een geheime stemming voor hebben uitgesproken. Tevredenheid Grote tevredenheid heerste daar entegen in de "City", het finan ciële zenuwcentrum van Londen. Op de Londense effectenbeurs werd een record-stijging van de aandelenkoersen genoteerd. Mevrouw Thatcher zal nu haar mi nistersploeg gaan samenstellen, waarin naar verwachting veel nieuwe gezichten zullen opdui' ken. Voor het nieuwe lagerhuis op 9 mei bijeenkomt moet het kabinet gereed zijn. Drie kandidaten worden genoemd als de belangrijkste kanshebbers voor het departement van bui tenlandse zaken: lord Carrington, voormalig minister van defensie, Edward Heath, ex-premier, en Francis Pym, woordvoerder voor buitenlandse zaken in het Con servatieve schaduwkabinet. Car rington en Heath hebben verre weg de meeste ervaring in de bui tenlandse politiek. Maar anders dan Pym horen zij niet tot me vrouw Thatchers kern van ver trouwelingen. Liberalen De Liberalen, die hoopten dat een fikse winst en een pat-stelling in het Lagerhuis hen opnieuw een plaats op het midden van de wip zouden geven, boekten een te leurstellend resultaat. Ze vielen van 13 zetels terug op elf. Gezien de overweldigende Conservatie ve meerderheid zal mevrouw Thatcher geen rekening hoeven te houden met liberale verlan gens, waaronder vanouds een omschakeling van het districten stelsel naar evenredige verte genwoordiging voorop staat. De Schotse nationale partij leed een vernietigende nederlaag, en komt van elf op twee Lagerhuis- zetels. Labour profiteerde het meest van de ondergang van de Schotse nationalisten. De Schot se nationale partij gaf de directe aanleiding tot deze verkiezingen, door voor een motie van wan trouwen te stemmen die de rege- ring-Callaghan ten val bracht Daardoor kon Callaghan niet, zo als gebruikelijk, zelf een gunsti ger tijdstip afwachten voor het uitschrijven van nieuwe verkie zingen die overigens toch in de loop van dit jaar gehouden had den moeten worden. In deze krant is gisteren vermeld dat de Labourminister van bui tenlandse zaken David Owen zijn zetel in het Lagerhuis verloren had. Dit is onjuist. Hij heeft zijn zetel met een kleine meerderheid van iets meer dan 1000 stemmen behouden Leider Spaanse Basken bij aanslag gewond BIARRITZ (DPA) - Bij een aanslag in Biarritz is gisteren de Spanjaar Txomin Iturbe Abasolo gewond geraakt. Iturbe wordt beschouwd als één van de leiders van de Bas- kische afscheidingsbeweging ETA Hij werd bij de aanslag door twee schoten getroffen. Het betreft de derde actie die bin nen een paar maanden in Frans Baskenland is ondernomen te gen vermoede leden van de E.T.a. De vertrekkende man en de komende vrouw Niet. lang nadat de versla gen James Callaghan de aintswoning van de Britse eerste minister aan Downingstreet 10 verliet om officieel zijn ontslag bij de koningüi aan te bieden, kwam de nieuwe "■premiere" van Engeland, Margaret Thatcher haar optrekje voor de komende tijd inspecteren Ondanks „Camp David" BRUSSEL (AND - Vrijwel het gehele openbare onderwijs in België heeft gisteren stii gele gen als gevolg van een staking. De meeste scholen bleven dicht omdat de leerkrachten niet ver schenen, gevolg gevend aan een oproep van cie vakbonden. Slechts de weinig betekenis hebbende liberale vakbond hield zich afzijdig van de actie die was uitgeroepen door de so cialistische en christelijke on- derwijsvakbonden. Doel van de staking was de overheid duidelijk te maken dat aan de werkgelegenheid in het Belgisch onderwijs niet ge tornd mag worden. De vakbon den organiseerden deze staking ook omdat ze van mening zijn dat bepaalde bezuinigings maatregelen die de regering op het oog heeft, de kwaliteit van het Belgisch onderwijs, scha den. Meer dan tienduizend leer krachten, van wie velen met ex tra treinen en bussen uit het ge hele land waren aangevoerd, hielden gistermiddag in Brus sel een betoging. Ook enige honderden scholieren hielden, apart, een demonstratieve op tocht. Er deden zich geen inci denten voor. Wel ontstond door de demonstratie een volledige chaos in het Brusselse spits- uurverkeer. ADVERTENTIE JERUZALEM (UPD - Israël heeft Egypte gisteren laten weten dat de akkoorden van Camp David het land niet verplichten zich te rug te trekken van de westelijks Jordaan-oever, de strook van Ga za en de hoogte van Golan. Het zei dat zijn leger daar in "bepaalde veiligheidslokaties" zal blijven. De woordvoerder van het ministe rie van buitenlandse zaken rea geerde op een verklaring uit Cai ro van donderdag waarin gezegd werd dat Israels instemming met algehele terugtrekking uit de Si- na! ingevolge het kort geleden ge tekende vredesverdrag een pre cedent is dat op andere bezette gebieden van toepassing is. Volgens de woordvoerder was op de top in Camp David overeen gekomen dat het Israëlische leger op de westelijke Jordaan-oever en in de strook van Gaza Zal blij ven zelfs na het verlenen van zelfbestuur aan de Arabische bewoners daar. 'Ofschoon er een zekere terugtrek king van het Israëlische leger uit die gebieden zal zijn, werd uit drukkelijk besloten dat er een herontplooiing van het leger zal zijn in bepaalde veiligheidsloka ties in Judea, Samaria en Gaza" Wat de Golan betreft zei de woord voerder dat onderhandelingen over vaststelling van de grens tussen Israël en Syrië uitsluitend een zaak zal zijn van deze twee landen. Tientallen Arabische gevangenen die zich in Israëlische gevange nissen bevinden, zullen later deze maand worden vrijgelaten als een welwillend gebaar tegenover Egypte nu de onderhandelingen over zelfbestuur voor de Palestij- nen op het punt staan te begin nen. Dit heeft de Israëlische staatsradio gisteren bekend ge maakt. Er was geen commentaar van rege ringswege op het bericht waarin werd gezegd dat de gevangenen zouden worden vrijgelaten op 25 mei wanneer de stad El Arish in de Sina! aan Egypte wordt over- Zeker is, dat assurantiekantoren, die lid zijn van de NVA u een nieuwe kijk op zekerheid geven! Eerst analyserên zij uw persoonlijke en zakelijke risico's. Dan geven zij aan welke risico's kunnen worden voorkomen en welke kunnen worden beperkt. Uit de inventarisatie van bestaande voorzieningen en regelingen die u kunt treffen, volgt tenslotte een verantwoord verzekeringsplan. Zo'n nieuwe kijk op zekerheid vereist vak kennis, ruime ervaring en een onafhankelijke opstelling. Die voorwaarden kan de NVA- assurantieadviseur u garanderen. Hij geeft u 'zicht' op uw zaken. Hij let op uw zekerheid en op uw rechten als u onverhoopt een beroep op de polis moet doen. Het enige waar op hoeft te letten is, of uw adviseur lid is van de NVA. U herkent hem aan hetNVA-vignet. 0 een nieuwe kijk op zekerheid... 9^ De NVA is een organisatie van makelaars in assurantiën en andere onafhankelijke assurantie-tussenpersonen. Secretariaat: Utrechtscweg 135, Amersfoort. Week na nationale stembusstrijd Italië (Van onze correspondent) ROME - In Italië dreigen de Euro pese verkiezingen reddeloos te verdrinken in de nationale stem busstrijd, die precies een week eerder, op 3 juni, wordt uitge vochten. Hoewel de regering de kiezers dagelijks, onder de schallende tonen van „Alle Men- schen werden Brüder", via radio en tv aanspoort hun plicht jegens Europa te doen, wordt er in de verkiezingsredevoeringen nau welijks gerept van Europese problemen. Hier moet onmiddellijk aan wor den toegevoegd dat er van de Ita liaanse problemen tot nu toe ook maar èèn wordt aangeroerd: na melijk de samenstelling van de volgende regering, en daarvan weer het onderdeel: moeten de communisten er al of niet deel van uitmaken? Hieruit blijkt al dadelijk hoezeer Italië verschilt van de andere landen van de Eu ropese Gemeenschap, maar te gelijk ook, van hoeveel belang het voor de Gemeenschap is op welke wijze dit land zijn interne problemen oplost. Er rezen nogal wat protesten, toen de demissionaire premier An- dreotti zijn besluit bekendmaak te, om de parlementsverkiezin gen een week vóór de Europese te houden. De tegenstanders van deze oplossing wierpen niet ten onrechte tegen dat een histori sche gebeurtenis als de eerste di recte verkiezing van het Europe se parlementhierdoor zijn unieke waarde verliest en door de kie zers niet anders gezien kan wor den dan als een zaak van onder geschikt belang. Zij menen, en ook hierin zullen zij waarschijn lijk gelijk krijgen, dat maar een deel van de gewoonlijk zo mas saal opkomende Italiaanse kie zers voldoende belangstelling zal kunnen opbrengen om twee zon dagen in juni achter elkaar op te offeren aan hun burgerplicht. Woordbreuk Ronduit razend waren de socialis ten, die Andreotti van woord breuk beschuldigden. Zij werk ten al de laatste twee jaar naar de Europese verkiezingen toe, in de hoop dat hun bondgenootschap met de sterke sociaal-democrati sche partijen van Noord-Europa ook hun belang op het binnen landse vlak zou doen toenemen. Op financieel gebied heeft het hun, naar het schijnt, al geen windeieren gelegd: zij beschik ken de laatste tijd over opvallend veel geld, evenals de socialisti sche partijen in andere Zuideu- ropese landen. Op politiek gebied bracht het mee, dat zij langzamerhand hun uitge sproken marxistische karakter gingen verloochenen en er steeds meer aanspraak op gaan maken de eigenlijke „derde weg" tussen westers kapitalisme en commu nistisch collectivisme te verte genwoordigen. Zij zagen de Eu ropese verkiezingen dan ook als een test: als zij daarbij, op de vleugels van Schmidt, Mitter rand en Callaghan, mee omhoog zouden komen, zouden zij ook op het binnenlandse politieke vlak meer gewicht in de schaal kun nen leggen. Maar daarvoor was nodig, dat de Europese verkie zingen vóór die van Italië zouden plaatsvinden, of tenminste ermee zouden samenvallen. Nu geen van deze twee voorwaarden wordt vervuld, kunnen zij voor een eventuele teleurstelling al bij voorbaat een zondebok aanwij zen: het is Giulio Andreotti. Voor de communisten komt de huidige regeling, om soortgelijke redenen, beter uit. Zij vormen weliswaar veruit de grootste en sterkste communistische partij in de hele westerse wereld, maar binnen de Gemeenschap staan zij betrekkelijk geisoleerd. Hun ei genlijke medestanders binden zich buiten de EG. De Franse communisten, die zich weliswaar schoorvoetend tot het Euro- communisme hebben bekeerd, nemen ten opzichte van de Euro pese Gemeenschap een funda menteel andere, in wezen afwij kende houding aan. De Italiaanse communisten heb ben de Europese verkiezingen niet nodig om zich te bewijzen, en alles wat in het nadeel van de so cialisten werkt, zou in principe de communisten ten goede moeten komen. De christen-democraten tenslotte tonen zich tamelijk onverschillig: niet alleen vormen zij in Italië nog altijd de sterkste partij, zij maken bovendien deel uit van de op een na grootste fractie in het Europe se parlement, tegenwoordig de Europese Volkspartij geheten Op beide fronten hebben zij de gegronde verwachting hun posi ties te kunnen handhaven. Geen referendum Voor de Italiaanse kiezers wordt het door dit alles wel bijzonder moeilijk zich een idee te vormen van waar het in de Europese ver kiezingen nu eigenlijk om gaat. Eèn ding is echter wel zeker het lidmaatschap van de Europese Gemeenschap is voor de Italia nen wel zo'n vanzelfsprekende zaak, dat er geen sprake van kan zijn de komende verkiezingen (hoe de opkomst ook moge uit vallen) uit te leggen als een soort referendum voor of tegen de voortzetting daarvan. En dat is van het begin af zo geweest: het is geen toeval dat de oprichtings verdragen van de Gemeenschap juist in Rome werden getekend en dat naast Adenauer en Schu- man ook Alcide de Gasperi als een van de stichters van de EG kan worden beschouwd. Voor een verenigd Europa heeft in Ita lië altijd een oprecht enthou siasme bestaan en ook de gewone burger is er zich van bewust, dat Italië zonder Europa niet kan le ven. Europa grijpt ook op allerlei manie ren in het dagelijks leven van de burgers in, al was het alleen maar omdat het de voorwaarden schiep voor vrije werkgelegen heid van alle EG-burgers in ande re landen van de Gemeenschap. Hierdoor konden landen als Duitsland, Frankrijk, België en Nederland een uitlaatklep wor den voor de traditionele Italiaan se emigratie. Wie in sommige halfverlaten dorpen van Zuid- Italië de stapels brieven heeft ge zien met marken, guldens en franken voor de achtergebleve nen, kan daarvan meepraten. De Italiaanse industrie, die voorheen altijd beschermd was geweest door hoge tariefmuren, werd door de gemeenschapsverdragen gedwongen zich in de vrije con currentiestrijd binnen Europa te werpen en is daar alleen maar wel bij gevaren, met name waar het de kleine en middelgrote bedrij ven betrof. Verkooporganisatie De landbouw kon het daarentegen niet bolwerken tegen de efficiën tere produktiemethoden en de betere verkooporganisatie van noordelijker landen. Het platte land stroomde leeg en de han delsbalans vertoonde op alle landbouwposten steeds grotere tekorten. Op dit gebied, waar binnen de EG het meeste geld omgaat en de grootste organisa torische inspanning aan de dag is gelegd, heeft Italië praktisch al leen maar toegelegd. De huidige, zeer vakbekwame minister van landbouw, Marcora, beklaagt zich dan ook, dat de economisch zwakkere landen van de Ge meenschap onevenredig veel moeten bijdragen aan de in standhouding van de economie in de sterkere landen, en dat Italië bijvoorbeeld veel meer betaalt aan de Nederlandse boterberg dan het er zelf ooit voor terug krijgt. Afgezien van dergelijke klachten, is Italië zich duidelijk bewust van het belang van Europa. Wat de kiezers zich wel blijven afvragen, is waarom zij zich zo zouden in spannen voor een parlement, dat praktisch geen bevoegdheden bezit. Vandaar dat de regerings voorlichting voor de verkiezin gen sterk de nadruk legt op het begrotingsrecht van het Europe se parlement, en op de verhoging van het regionale fonds, die dit jaar door het parlement werd doorgedrukt (en waarbij de Ita liaanse afgevaardigden, over alle partijscheidslijnen heen, optra den als een nationale fractie). En wat de partijen betreft die zetten bepaald geen figuren in van het tweede plan, maar hun zwaarste partijkalibers als lijsttrekkers voor Europa. Of zij daarmee de verkiezingsmoeheid kunnen doorbreken, die onvermijdelijk zal optreden na twee maanden stembuscampagne en een natio nale verkiezingsronde, lijkt voor alsnog behoorlijk twijfelach tig.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9