Positie staatssecretaris lijkt niet in gevaar van Beelaerts Blokland door de knieën BUITENOM Hogere straf geeist tegen karate-expert Krans bij Nationaal Monument Politie snijdt heroine-lijn in Betuwe af BINNENDOOR Na terugnemen beschuldigingen aan adres CDA 7haJClta MEI 1979 PAGINA 7 AMSTERDAM (ANï) - De procu reur-generaal bij het gerechtshof in Amsterdam, mr. A. Remmerts- de Vries, heeft gisteren tegen de Amsterdamse karate-expert J. B. (4^ twee jaar en zes maanden ge vangenisstraf geëist. Hij achtte bewezen dat B. als "man achter de schermen" betrokken ist ge weest bij de criminele activitei ten van vijf Molukse jongeren, die in de loop van vorig jar ten minste vier gewapende overval len hebben gepleegd in Amster dam en omstreken. Drie hunner zitten daarvoor op het ogenblik straffen uit variërend van 2,5 tot 3,5 jaar. De overige twee zijn niet meer in leven. B. werd op 2 januari jl door de rechtbank voor zijn aandeel tot twee jaar veroordeeld. Volgens de procureur-generaal staat het vast dat hij de aanstichter is ge- .weest van de mislukte overval op het grootwinkelbedrijf HOCR Bussum, die op 15 september vo rig jaar door de Molukkers was beraamd. De politie, die door de centrale inlichtingen dienst over de actie was getipt, hield op die datum in Breukelen vier zwaar bewapende Zuidmolukkers aan in een gestolen auto. De arrestatie ging gepaard met een schietpartij waarbij de auto met kogels werd doorzeefd. Eén van de Moluk kers, J. S., werd daarbij dodelijk getroffen. Van de overige drie overleed E. korte tijd na zijn ar restatie. Later werd het vijfde lid van de bende, T. S. aangehouden. Volgens de drie nog in leven zijnde Molukkers die voor het hof als ge tuigen werden gehoord, heeft J. B. de Bussumse overval gepland en er tevens de wapens voor gele verd. Dat was hun verzekerd door de inmiddels overleden J. S., de enige die met J. B. rechtstreeks contact onderhield. Aan een overval op twee geldlopers van kledingbedrijf Bonaparte, die op 21 januari werd gepleegd op de Nieuwezijds Voorburgwal in Amsterdam, zou B. ook zelf hebben deelgenomen. Volgens de Molukkers stond hij ten tijde van de overval met zijn auto op het Singel te wachten om de buit (65.000 gulden) over te nemen. Bij de overval werden overigens de twee geldlopers in de benen ge schoten en vrij ernstig gewond. J. B. houdt zelf vol dat hij onschul dig is. Hij suggereerde op de zit ting dat de Molukkers hem uit wraakzucht hebben aangegeven omdat zij vermoedden dat hij de tipgever is geweest die de arresta tie in Breukelen op zijn geweten heeft. Hij suggereerde tevens dat op die avond niet een overval op een Bussumse supermarkt maar ontvoering van staatssecretaris Haars op het programma stond (staatssecretaris Haars woont in Breukelerj). De betrokken su permarkt was namelijk ten tijde van de arrestatie van het viertal (plusminus half negen 's avonds) al gesloten. B.'s raadsman, mr. R. Heukels, vond de verklaringen van de Molukkers ongeloofwaardig: "Als we hen moeten geloven heeft B. eerst een overval be raamd en die toen verlinkt. Dat slaat toch nergens op. Ook wat betreft B.'s deelname aan de overval op de Nieuwezijds spre ken zij elkaar voortdurend tegen. Er is geen schijn van bewijs tegen mijn client. B. hoeft trouwens zijn hals niet te riskeren voor een onnozele buit van 65.000 gulden. Hij verdient genoeg." Op het verzoek van mr. Heukels om onmiddellijke invrijheidstelling ("Mijn cliënt zit nu al zeven en een halve maand onschuldig vast') ging de rechtbank niet in. DEN HAAG (GPD) - De uitlatingen over het CDA, waar voor staatssecreta ris mevrouw Smit-Kroes inmiddels haar excuses heeft aangeboden, lijken geen politieke ge volgen voor haar te zullen krijgen. Volgens minister-pre sident Van Agt is de zaak voor het kabinet afgedaan, nu de bewindsvrouwe haar opmerkingen in het openbaar heeft teruggenomen. Na afloop van de ministerraad benadrukte premier Van Agt op zijn weklijkse persconferentie dat „alle leden van het kabinet, ongeacht van welke politieke kleur; eensgezind zijn in hun af wijzing van dit optreden van me vrouw Smit-Kroes" De staatssecretaris herriep vrijdag in de loop van de dag na overleg met de VVD-top haar beschuldi gingen, dat binnen het CDA een nota rondgaat waarin aange drongen wordt om na de komen de Europese verkiezingen de sa menwerking met de WD^op te zeggen en een coalitie met de PvdA na te streven. Dit zou moe ten gebeuren wanneer, zoals al gemeen verwacht wordt, de coa litie geen meerderheid meer zou krijgen. TIEL-LEERDAM (GPD) - Een speciaal rechercheteam, gefor meerd uit de politiekorpsen van Tiel en Leerdam, heeft in de Be tuwe een bende van 22 dealers, koeriers en kopers van hard drugs (heroine) opgerold, giste ren zijn de laatste twee dealers voorgeleid aan de officier van jus titie in Dordrecht. Het gaat om een omvangrijke zaak, waarmee volgens een politie woordvoerder uit Tiel, een omzet is gemoeid van 2 a 3 miljoen gul den. Waarschijnlijk ligt die omzet veel hoger. De handel strekte zich uit over een periode van ongeveer vijftien maanden. De gearresteerde personen, in leef tijd variërend van 17 tot 29 jaar zijn hoofdzakelijk afkomstig uit Leerdam, maar er kwamen ook aangehouden personen uit Dor drecht, Opijnen, Tiel, Culemborg en Gorinchem. Vier chauffeurs die hun auto voor het transport beschikbaar stelden, alsmede een kleine dealer, zijn na verhoor op vrije voeten gesteld. De overi gen, onder wie twee vrouwen, zit ten nog achter slot en gren del. De heroine was afkomstig uit Rot terdam en Amsterdam. Vorig jaar kwam in Tiel reeds een groot on derzoek naar de heroine-handel op gang, wat toen resulteerde in de aanhouding van achttien han delaren, die intussen allen zijn veroordeeld tot gevangenisstraf fen van èèn tot twee jaar. Hiermee was de handel in Tiel praktisch kapot. Toch bleek dat er nog ei gen gebruikers waren. Zij haal den hun drugs in Leerdam. In Tiel volgde een periode van veel inbraken. Onder de daders be vonden zich drugverslaafden, die geld probeerden te krijgen om er in Leerdam heroine van te kopen. Op die manier kwam de zaak aan het rollen. In de verklaring van WD-voorzit- ter Korthals Altes, fractieleider Rietkerk, vice-premier Wiegel en mevrouw Smit-Kroes, zegt zij haar opmerkingen „niet nader te kunnen waarmaken" Ook sluit zij niet uit dat over het karakter van het stuk een misverstand bij haar heeft postgevat. Zij blijft wel bij haar verklaring, dat zij het be treffende stuk gelezen heeft In een brief aan CD A-voorzitter Steenkamp, die haar aftreden in deze zaak geeist heeft, herhaalt mevrouw Smit-Kroes dat het haar niet mogelijk is het stuk te overleggen. Daarnaast weigert zij de naam te noemen van diegene die haar het stuk heeft laten le zen, omdat zij deze personen niet in moeilijkheden wil bren gen Discussiestuk Uit de opmerkingen van CDA-se- cretaris Kraaijeveld heeft zij in middels opgemaakt dat het stuk niet onder verantwoordelijkhei d van het CDA-bestuur tot stand is gekomen. De CD A-secretaris suggereerde dat het hier een dis cussiestuk betrof voor een van de commissies, die zich bezig hou den met de toekomstige politieke koers van het CDA. Premier Van Agt verklaarde niet te weten over welk stuk mevrouw Smit-Kroes sprak. „Ik behoor zelf tot diegenen, die geen flauw idee hebben op welk stuk zij heeft gedoeld". En: „Als er zo'n stuk zou zijn, zou ik ook geinte- resseerd zijn over wat er in staat", aldus de premier. Hij zag echter geen reden opdracht te geven het stuk alsnog boven water te ha len. De minister-president deed met een schouderophalen de gedach te af dat het resultaat van de Eu ropese verkiezingen zou kunnen leiden tot de val van het kabinet, zoals uit de notitie opgemaakt zou kunnen worden. „Voor het kabinet geldt, dat het Europese verkiezingen zijn, die geen ge volgen voor de nationale politiek hebben. Het kabinet blijft zitten zolang het het vertrouwen van de Tweede Kamer geniet" ver klaarde Van Agt. k AMSTERDAM - Koningin Juliana en prins Bernhard hebben gistermiddag tijdens de dodenherdenking op de Dam in Amsterdam een krans bij het Nationaal monument gelegd. De plechtigheid, ter herdenking von de Nederlanders die omkwamen tijdens de tweede wereldoorlog en tijdens de oorlogen na 1945 in Indonesië. Korea en Nieuw Guinea, werd- bijgewoond door enkele honderden nabestaanden en enige duizenden belangstellenden ADVERTENTIE VADER WILÏ^^EEIM BOORMACHINE Man probeert zich in cel te verhangen GRONINGEN (ANP) - Een 23-jan- ge man uit Groningen heeft zich trachten te verhangen in een poli tiecel in het hoofdbureau van po litie in Groningen. De man was ingesloten wegens inbraak. Een arrestantenbewaker, die eten kwam brengen, zag de man han gen. Samen met een collega sneed hij snel de trui los, waar mee de man zich van het leven had willen beroven. De man was nog bij kennis en is na onder zocht te zijn, overgebracht naar een cel, die voortdurend bewaakt kan worden. ADVERTENTIE DEN HAAG (GPD) - De subsidie regeling voor de verbetering van particuliere woningen wordt drastisch gewijzigd. Minister Beelaerts van Blokland is hier mee door de knieen gegaan voor de felle kritiek op zijn regeling, onder meer van de kant van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, het Bouwfonds en het Landelijk Ombudsteam Stadsvernieuwing. De subsidiebedragen voor ingrij pende woningverbetering wor den opgetrokken. Eigenaar-be woners die tenminste vier ingre pen verrichten waarvoor een bij drage ineens wordt gegeven, ko men voortaan in aanmerking voor een extra-subsidie. De ge wijzigde regeling met alle subsi diebedragen wordt eind juni be kendgemaakt. Alle reeds inge diende verbeteringsplannen zullen volgens die herziene rege ling worden afgehandeld. De mi nister heeft de wijzigingen van zijn nieuwe subsidiebepalingen gisteren aan de Tweede Kamer meegedeeld. In het nieuwe subsidiestelsel is ook sprake van ingrijpende verbete ring wanneer drie ingrepen wor den uitgevoerd, waarvan er ten minste een het opheffen van bouwtechnische gebreken om vat. Ook in die gevallen zal een extra subsidie worden gegeven. Minister Beelaerts van Blokland is van mening dat met deze wijzi ging een belangrijke impuls wordt gegeven aan de ingrijpen de woningverbetering. Autobotsingen door sneeuwval HAARLEMMERMEER (ANP) - Op de rijksweg 4 in de richting van Amsterdam bij Haarlem mermeer zijn gisteren op het door sneeuwval glad geworden weg dek tien auto's en een vrachtauto op elkaar gebotst. Zeven mensen moesten min of meer ernstig ge wond naar een ziekenhuis in Am sterdam worden overgebracht. Na de botsing ontstond een file van vijf kilometer. Bij de verbetering van twintig of meer bijeen gelegen woningen die gezamenlijk en min of meer gelijktijdig worden verbeterd, zullen een aantal beperkende voorwaarden niet meer gelden. Bij een dergelijke aanpak kun nen ook woningen waarvan de verbeteringskosten hoger zijn dan 90.000 gulden, die groter zijn dan 125 m2 of jonger dan 25 jaar voor subsidiering in aanmerking komen. De bijdragen voor nieuwe funde ringen worden ook verhoogd en het herstel van halfsteens met selwerk van gevels en dragende muren komen in de gewijzigde regeling ook voor subsidie in aanmerking. Voorts zal een sub sidiemogelijkheid worden inge voerd voor het verbeteren van slaapvertrekken of het aanbren gen van een slaapkamer. Circa 200.000 woningen zouden gebre ken hebben ten aanzien van de slaapkamers. Huurverhoging blijft 5 procent DEN HAAG (ANP) - De huurver hoging per 1 juli blijft vijf pro cent. Het publiceren van het ko ninklijk besluit over de huurver hoging van vijf procent na 1 mei in de Staatscourant zal niet tot gevolg hebben dat de huren als nog met zeven procent zouden kunnen worden verhoogd. Dat zegt het ministerie van volks huisvesting en ruimtelijke orde ning naar aanleiding van een vraag van het kamerlid Marcel van Dam (PvdA). Volgens Van Dam zou het feit, dat het koninklijk besluit niet voor 1 mei, dat wil zeggen twee maan den voor het in werking treden van de nieuwe huurprijzen wet, in de Staatscourant werd gepubli ceerd, betekenen dat huisbazen de huur met ingang van 1 juli zouden kunnen verhogen met zeven procent in plaats van met vijf, zoals de Kamer heeft beslo ten. Farao's (1) Omdat afgelopen zondag het zwerk weliswaar grauw en grijs was, maar van tijd tot tijd een gaatje zorgeloos blauw vertoonde, besloten we om de onderneming toch maar te wagen: een bezoek aan de go den en de farao's in het Rot terdamse Boymans-Van Beuningen. Onrustbarende berichten hadden ons al be reikt. Archeologie is een mas sa-artikel geworden. Er is veel vraag naar. Het Midden rijk en de dertigste dynastie hebben weinig geheimen meer voor het leergierige volkje. Dus werd er steeds maar weer een weekje aan de expositieperiode vastge knoopt, maar werden de queuen rondom de Rotter damse culluurtempel nave nant ook steeds langer. En queuen zijn in dit land niet de plek waar zelfbeheersing en menslievendheid optimaal bloeien. Zoiets doet het ergste vrezen en de gedachte dat die farao's het zoveel eeuwen hebben uitgehouden en dat er vast in een later leven nog wel eens een gelegenheid zou zijn om met die koning Djoser of die godin Isis kennis te ma ken, drong zich bijna onver draaglijk aan ons op. Maar toch maar sterk zijn. Pre sident Sadat heeft die handel ook niet voor niets in Cairo en Alexandrië laten inpakken. De ellende begon al op de grote weg. Niet alleen de vele naar kunst en kennis dorstigen hadden zich achter de stuurknuppel genesteld, maar ook het getijdenboek van de voetballerij beleefde een kerkelijke feestdag: Feyenoord-Ajax, het jaarlijk se gelijke spel dus eigenlijk Anaphotep contra Jan Peters. Toetank-amon of het werk- voetbal. Wiens gedachten zijn ondobrgrondelijker, die van de god Ptah of die van trainer Vaclav Jezek7 Farao's (2) Enfin, de file tussen Voorburg en Ypenburg stond borg voor de stelling dat in elk geval sport en archeologie alles met elkaar te maken hebben. Bij Boymans ging de queue in derdaad al de hoek om, maar het was droog en ze verkoch ten berliner bollen. De gang zat er overigens wel in; een langzaam schuifelende file op roots of crêpe-zolen. Wel ge huil van peuters die al heel vroeg Horus en Ramses op de paplepel kregen, maar omdat de kraam van de berliner bollen binnen handbereik was, werd het niet echt hin derlijk. De vreugde over de voortgang die de queue maakte, bleek achteraf wel iets te voorbarig. Weliswaar waren we al na een kwartier tje binnen, maar wat zich daar aan ons nieuwsgierige ogen- paar meedeelde, had niet zo vreselijk veel met een zonne cultus als wel met een bonne- cultus te maken: de aanblik van de vestiaire zal bij heel geïnteresseerden associaties hebben opgeroepen met hon gerige slaven ingeschakeld bij de pyramidenbouw. Al leen ging het nu niet zo zeer om een bete ongedesemd brood te krijgen, maar om een halflange autocoat of andere in guur klimaat gebruikelijke lijfsbedekking kwijt te raken. Gelukkig waren de catalogus sen in groten getale aanwezig. Zeventien gulden vijftig, ste vig gebonden en menige prent in kleur. Waar kom je dat nog tegen? De modale li-' teraire reuzenpocket van vijf endertig gulden negentig valt al uit elkaar, als je ernaar wijst. De zalen vertoonden voorna melijk mensen die van de ene samenscholing onderweg waren naar een andere. Een model op miniformaat van het leven zelf: mensen van het niets op weg naar het niets. Ofschoon, het niets is wellicht wat al te gortig geformuleerd: een enkele keer, als de steen houwer uit een ver verleden de farao ruimschoots meer dan levensgroot had uitge beeld, was er soms in de verte, boven het mensengewemel uit nog wel eens een stuk van die melkfles zichtbaar, waarmede de heersers hun doorluchte hoofd plachten te bedekken. Sieraden, de bric- a-brac van een ver verleden, lagen in vitrines, die met een soort kogelvrij glas waren toegerust. Verstandig uiter aard, want de heer Sadat wil de spulletjes natuurlijk graag allemaal gaaf terug, zonder barstjes of stukjes eraf. Maar het betekende wel dat er om oog in oog te komen met een scarabee van Toet een tijdro vende strijd gestreden diende te worden, waarbij slechts bij een gelukkkige combinatie van fysieke kracht en tacti sche aanleg uitzicht op enig succes kon worden geboden. Thuis heb ik het allemaal nog eens rustig in de catalogus opgeslagen. Die minuscule beeldjes die je in je holle kies kunt steken, staan nog vijf keer zo groot op het plaatje in het boek ook. Dus daarvoor hoefje ook al niét in de rij. Alleen die berliner bollen: die eet je nergens zo lekker luch tig als voor de deur bij Boy mans. En at de egyptologie betreft, ga eens naar het Rijksmu seum van Oudheden te Lei den. Genoeg haakjes in de vestiaire. Tijd Deze prent kiekte fotograaf Dirk Ketting twee weken te rug in West-Vlaanderen. Sor ry, hij en ik kunnen het ook niet helpen. Weet u waarom Belgen op een klokketoren de wijzers maar aan één kant een uur vooruit- zetten bij de zomertijd? Hoeven ze straks bij de winter tijd ook maar één stel wijzers terug te zetten: HAN MULDER

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7