-essmsn» Basisbeweging Nederland nog maar aan liet begin De twee stoelen Week in Taizé ZATERDAG 5 MEI 1979 Officiële presentatie op 12 mei in Amsterdam Dr. Albert van den Heuvel Basisbeweging moet in dt landelijke Raad van Kerken De positie van kardinaal Wille- brands is veel moeilijker dan die van zijn voorganger. Dat merkt dr. C. P. van Andel, secretaris van het "Hervormd beraad over de verhouding tot de Rooms- Katholieke Kerk", op in een ver slag voor de hervormde synode over zijn bevindingen als waar nemer op het Landelijk Pasto raal Overleg. En niet in de eerste plaats omdat de interne problemen moeilijker zijn ge worden, maar vooral omdat de kardinaal niet alleen aartsbis schop van Utrecht en dus voor zitter van de Nederlandse bis schoppenconferentie is maar ook voorzitter van het Vati caanse Secretariaat voor de Eenheid is gebleven. Dat is, naar dr. Van Andel meent, een onmo gelijke combinatie. Vragen in het pastorale vlak, die hij als bisschop tegenkomt, moet hij beantwoorden naar de maatstaven die hij als curiekar dinaal mede heeft ontworpen. Hij wisselt telkens van functie en zal het wel eens moeilijk heb ben met de twee stoelen die hij beurtelings moet bezetten. Zijn positie is die van een arts die zijn eigen spreekuur bezoekt, een penningmeester die zijn ei gen kas moet controleren, een advocaat die tegelijk rechter is. Alfrink kon met een zekere onbe vangenheid toezeggingen doen, beloven tere zaken in Rome aanhangig te maken en het zich veroorloven zich kwetsbaar op te stellen. Voor Willebrands is dat niet mogelijk. Zijn woorden worden op een goudschaal ge wogen. Hij kent het Vaticaanse antwoord. Dr. Van Andel verwacht dat zo lang de kardinaal op deze twee stoelen zit de moeilijkheden met het Landelijk Pastoraal Overleg blijven. Toch is dit LPO, naar zijn ervaring, een boeiend ge beuren. Deze maand - op 12 mei in de Dominicuskerk te Amster dam - zal de "Landelijke basisbeweging van kritische groepen en gemeenten" zich officieel als organisatie presenteren. Als een - uit de bestaande kerk afkomstige - beweging met een eigen visie en program. Nieuwe groepen kunnen zich dan bij haar aansluiten, onder voorwaarde dat zij zich in visie en program van de be weging kunnen herkennen, actief gaan deelnemen in de landelijke raad en financiële verantwoordelijkheid voor het geheel aanvaarden. In het programma van 12 mei zal het accent liggen op het internationale karakter van de kritische beweging als bevrijdingsbeweging. Vertegenwoordigers van groepen in andere Europese landen zijn voor dit congres uitgenodigd en een Latijns amerikaans theoloog is gevraagd een toespraak bij de slotviering te houden. De Basisbeweging in Nederland, die op een eerste congres in maart vorig jaar met ruim.veertig groepen besloot tot een voorlopig landelijk verband, gaat terug tot de ont wikkelingen in de jaren 60. Binnen de kerken voltrok zich toen een doorbraak naar maatschappelijke betrokken heid, de vernieuwing van levensstijl werd onderwerp van discussie en ook bepleitten groepen vernieuwing van de kerk zelf. Vanuit dat "driestromenland" ontstonden op het grond vlak nieuwe vormen van gemeente-zijn: basisgroepen en kritische gemeenten. Die kozen in maart vorig jaar be wust voor een hecht samenwerkingsverband om sterk te staan tegenover "herstelbewegingen" in de kerken en om in vrijheid een eigen model van christen-zijn te ontwik kelen. Traditie De Basisbeweging zegt van zichzelf dat zij staat in de "joods-christe lijke'-' traditie. Zij interpreteert die als een "bevrijdingstraditie" Deze is, naar haar oordeel, in de loop der eeuwen in het tegendeel omgeslagen. Bijbelse grond woorden moeten in onze tijd, vanuit de solidariteit met de ar men en verdrukten in de wereld, weer hun oorspronkelijke in houd krijgen Wat de analyse van de maatschap pij en de politieke opstelling van de kritische groepen betreft groeit er een verwantschap met het socialisme. In de politieke vorming wordt dan ook met na me aandacht geschonken aan de verhouding christendom - krachten, gericht op de prioritei ten in kerk en samenleving. Men hoopt te kunnen optrekken in solidariteit met de vernieu wingsgezinde stromingen bin nen de bestaande kerken Theologisch staan de basisgroepen aan de kant van de links-bar- thiaanse theologie (van de Zwit- Ons economische systeem, zegt de beweging, is in zijn grondstruc tuur een kapitalistisch systeem De noden van de massa's in de Derde Wereld en de knelpunten in onze eigen samenleving heb ben, volgens haar analyse, alles te maken met de economische orde in het Westen In het stuk over visie en program wordt met nadruk gezegd dat de Basisbeweging geen nieuw kerk- instituut wil zijn. Ze is een sa menwerkingsverband van groe pen kerk- en maatschappijkriti sche christenen. Een bundeling van ervaringen, inzichten en Karl Marx .Volgens de Basisbeweging con stateerde hij terecht dat religie opium van het volk was De theoloog Karl Barth .de "links-barthiaanse" theolo gie is een van de uitgangspunten van de Basisbeweging Neder land serse protestantse theoloog Karl Barth), de politieke en feministi sche theologie, de in Latijns- Amerika ontstane bevrijdings theologie en de materialistische bijbelverklaring (exegese) Vaandel Als de Basisbeweging het in haar "Visie en program" over de ver houding tot de kerken heeft, verwijst zij naar een uitspraak van de theoloog Jürgen Molt- mann: "Niet de kerk beschikt over het evangelie, maar het evangelie zelf creëert zich een ei gen exodusvolk, en dat is de ware kerk van Christus" Basisgroepen en kritische gemeen ten ontstaan in, tussen en ook te genover de officiële kerken. Het gaat ze daarbij niet om een kerk rechtelijke breuk tussen de be weging en de kerken, maar om een inzet tegen de negatieve functie die de kerkinstituten, naar haar oordeel, in onze sa menleving vaak vervullen 'De kerken hebben in de loop van de geschiedenis de bestaande verhoudingen in de maatschap pij gerechtvaardigd. Op revolu tionaire momenten stelden zij zich als reactionaire machten op. Zij zijn dan niet meer de hoop der armen maar het vaandel van de machtigen, en verzoenen zich met de staat en met het onrecht" Deze "zondeval van het christen dom", zoals de Basisbeweging het noemt, is ook door de Refor matie niet doorbroken. Steeds meer kwam de nadruk te liggen op de individuele mens en zijn persoonlijke heil en gedrag De maatschappelijke praktijk van het geloof werd beperkt tot binnenkerkelijke vroomheid en liefdadigheid. "Terecht kon Marx in de negentiende eeuw constate ren, dat religie opium van het volk was. Een kerk die haar leden voor de keus van "geloof of re volutie" stelde, moest de arbei dersklasse wel uit haar gelederen zien verdwijnen. Die keus heelt geleid tot verburgerlijking van de kerken. Kritische stemmen wer den vaak verketterd en buitenge sloten" Veel van wat in de kerken omstre den is of wordt aangevochten is binnen de Basisbeweging ge meengoed. "De bijbel wordt vanuit een nieuwe grondhouding gelezen en er groeit een politieke praktijk van solidariteit met de ontrechten en van verzet tegen de bestaande maatschappelijke structuren" Tot haar bondgenoten rekent de Basisbeweging onder meer de Wereldraad van Kerken, het In terkerkelijk Vredesberaad, de in terkerkelijke Ontwikkelingssa menwerking, de vredesbewegin gen Pax Christi en Kerk en Vre de, de actie Nieuwe Levensstijl, Solidaridad (voor Latijns-Ame- rika), het Landelijk Pastoraal Overlegvan.de rooms-katholieke kerkprovincie Nederland in zijn moedige opstelling van oktober 1978, de Dienst Industriële Sa menleving - Kerken, de werk groep "Homoseksualiteit en de kerken", de feministisch-theolo- gische werkgroepen, de Open- Kerk-beweging en "Christenen voor het socialisme" Men is zich ervan bewust, nog aan het begin te staan. "Wij zijn nog maar net weggetrokken uit een kerk die ons politieke bewustzijn niet stimuleerde en ons een slechte, dat wil zeggen niet-be- vrijdende theologie en geloofs praktijk voorhield. De wortels van maatschappelijke misstan den doorgronden wij nog maar nauwelijks" Er is bij de Basisbeweging behoefte aan veel studie, discussie, uitwis seling van ervaringen en groei in gezamenlijke opstelling en actie De officiële presentatie van de beweging op 12 mei moet daartoe aanzetten geven Aansluiting Dr. Albert van den Heuvel, secreta ris-generaal van de Nederlandse Hervormde Kerk, zou graag zien dat de Basisbeweging toetrad tot de landelijke Raad van Kerken. Als lid van het bestuur van deze raad schrijft hij dat in de "Infor matiebrief voor basisgroepen" die een speciaal nummer wijdt aan het congres van 12 mei (Tan den Heuvel constateert, dat de thema's die de Basisbeweging in haar visie en program aan de orde stelt voortdurend ook in de oe cumenische discussie ter sprake komen. De Basisbeweging wordt daarbij als directe gesprekspart ner node gemist. De hervormde secretaris-generaal geeft de kritische groepen en ge meenten in ernstige overweging, het risico van vroegtijdig te wor den ingekapseld toch te nemen om samen met de kerken tot een voor beide noodzakelijk hoor en wederhoor te komen. Al eerder heeft de voorzitter van de Raad van Kerken, professor dr. H. Berkhof, zich positief uitgelaten over deelneming van de Basis beweging aan de raad. 3. J. de Groot LEIDEN - Een werkgroep bin nen het rooms-katholieke dekenaat Leiden heeft het ini tiatief genomen tot het orga- i Frankrijk begin augus tus. Taizé kreeg wereldnaam als woonplaats van een in 1944 door Roger Schutz gestichte, oorspronkelijk protestantse mannenorde, waarvan de eer ste leden in 1949 de klassieke kloostergelofte (celibaat en persoonlijke bezitloosheid) aflegden. De orde opende in 1974 een "jongerenconcilie", dat duizenden jonge mensen uit de hele wereld naar Taizé bracht en dat nu op andere plaatsen wordt voortgezet. Dit oecumenische concilie is bedoeld als inspiratie voor het bevorderen van nieuwe gemeenschap onder de men- De komende Taizé-reis mi nimumleeftijd 17 jaar—duurt van 2 tot 14 augustus. Aan het zesdaagse verblijf in Taizé zelf gaat een vierdaagse voet tocht vooraf. Het aantal deel nemers mag niet groter zijn dan 35. Hoewel de Nederlandse delega tie als groep de reis heen en terug maakt, zullen de deel nemers in Taizé niet de hele tijd bij elkaar blijven. Jos van Remundt, Splinterlaan 105 Leiderdorp, secretaris Taizé- rèizen: "Wij zullen ons ver delen over verschillende groepen, zodat iedereen an dere ervaringen kan opdoen. Zo zijn er groepen waar de nadruk valt op kennismaking en uitwisseling. Andere bie den meer bezinning of doen praktisch werk zoals koken, schoonmaken en wassen" Jos raadt belangstellenden aan, zich vóór hun eventuele op gave voor deze internationale ontmoeting bij anderen te oriënteren over de broeder schap en het jongerenconci lie. Er zijn verschillende boekjes over en ook wordt in juni een voorbereidings weekend gehouden. 'Van de deelnemers veronder stellen wij dat zij de heilzame spanning tussen meditatie en maatschappelijk handelen, zoals de broeders van Taizé die voorleven, zelf willen er varen. En produktief willen maken voor zichzelf en voor anderen" Verkiezingen Onder verantwoordelijkheid van de afdeling "internatio nale zaken" van de Raad van Kerken in Nederland (geves tigd te Amersfoort) is een bro chure verschenen naar aan leiding van de komende Eu ropese verkiezingen. De sec tie vindt dat de Nederlandse kerken in het verleden zijn tekort geschoten als het ging over de Europese eenwor ding. "Het is de hoogste tijd dat men actiever gaat wor- ROGERSCHUTZ .nu prior van de oecumenische kloostergemeenschap in Tai- den". Vandaar de brochure, die is samengesteld door prof. dr. H. Brugmans, voorzitter van de werkgroep "Europese verkiezingen". Er wordt in dit geschrift geen stemadvies gegeven. "Er is voor christenen van ver schillende politieke opvat ting volop de ruimte om zich af te vragen hoe zij zich te genover de Europese problemen wensen op te stellen en welk concreet stemgedrag uit die opstelling dient voort te komen" De voorzitter van de sectie "in ternationale zaken" van de Raad van Kerken, mevrouw dr. Marga Klompé, bepleit een bespreking van de bro chure in gemeente en paro chie. Zij verwacht dat het ge schrift ook wel tegenspraak zal oproepen, maar dat sti muleert naar haar mening de discussie over de Europese eenwording. "Een materie", zo zegt zij,die belangrijk ge noeg is". Levensstijl. Vier jaar na het boekje "Bezitten of bezeten zijn" is in de Gereformeerde Kerken in ons land een twee de nota uitgekomen over een "nieuwe levensstijl". Deze heet "Vrij om te delen" en is bedoeld als discussiestuk. Men kan de uitgave bestellen bij het Dienstencentrum van deze kerken in Leusden. Aan de orde komen allerlei vra gen die juist door gerefor meerden over een nieuwe le vensstijl worden gesteld. Ds. J. D. B. van der Meulen (48) te Rijswijk (ZH) in een voor woord: "Verleden en heden geven alle aanleiding ons te bezinnen op ons maatschap pelijke peil, de achtergronden en de consequenties daar- LEIDEN - Herv. Gem.: Hoogl. kerk 10 ds. Pannekoek (mmv cantorij), 11.45 oec. studentendienst; Marekerk 10 ds. La- gerwye Den Haag, 5 ds. De Jong; Mar kerk L. Morsweg 10 ds. v. Achterberg, Merenwijk (Regenboog 9.30 ds. v Leeuwen, 11 ds. v. Leeuwen en pastor Van Well; Bethel, kerk Driftstr. 10 ds. Bouhuys; Bevr. kerk ZW 9 en 10.30 ds. Boogert; Vredeskerk 10 dr. Lamping; Waalse kerk 10.30 ds. Ribs; Acad. Z. 10.15 ds. Bakker; Diac.huis 10.30 ds. Ar- keraats Katwijk; jeugdkapel Vr. kerk 10; jeugdkapel G. Herder O. Vest 10.30; En degeest 9.30; Petrakerk Sur. str. 10.30 hr. Storm, dovendienst. Geref. Kerk: Zui- derkerk 10 ds. Bolwijn Rijswijk, 5 ds. Van Halsema Katwijk; Petrakerk 10 ds. Hortensius, 5 ds. Brederveld; Oude Vest 10 ds. Brederveld, 5 ds. Hortensius; Mar. kerk 10 ds. v. Achterberg, 5 ds. Bolwijn; Bevr. kerk ZW 9 en 10.30 ds. Boogert, 5 ds. v. d. Werff Voorhout; Groenhoven 10 ds. v. Halsema; De Mirt 10 hr. Huigen; Regenboog Merenwijk zie herv. gem.; Petrakerk Sur. str. 10.30 hr. Storm, do vendienst. Dolerende Noodgemeente Groot Leiden (Pieterskerkstraat 1): 8.30 hr. Veth, 5 hr. De Waard. Geref. kerk Vrijg. (Herengracht 7Q: 10 en 5 ds. Gootjes. Chr. Geref. Kerk (Steenschuur zat. 7 herdenking 75-jang bestaan, zondag 10 en 5 ds. De Graaf, Ede. Geref. Gem. (N. Rijn): 10 en 4.30 ds. Boogaard. Geref. Gem. in Ned. (Bethel.kerk Drift- straaO: 11.30 en 5.30. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. KerkgrachO: 19.15 ds. Happee. Remonstr.-Doopsgez. Gem. (Pieters kerkstraat 1): 10 hr. Knoppers. Baptis tengemeente (O. Rijn 3: 10. Evang. Christengemeenschap (Middelstegracht 3: 10 hr. Dikkes. Zendingswerk Midder- nachtsroep (Zoeterw. singel 21): 5 hr. De Leeuw. Evangeliecentrum Zijlsingel 2: zond. 10 en di. 8 hr. Zijlstra. Pinksterge meente (O. Rijn 3: 3 hr. Eikerbout. Leger des Heils (Hooigracht: 10 en 7.30. Ze vendedagadventisten: elke zat. 9.45 bij belstudie, 11 prediking. Nieuw-Apost. Kerk (H. Rijndijk ,24): 9.30 en 4, wo. 8. Volle-evang.gem. Bethel 5 samenkomst (in school De Twee Sleutels, hoek Rijnsb.singet. Christian Science (Steen- schuur 3: 10.30. Kerk van J. Chr. v. d. Heiligen der L. Dagen (Steenschuui): 10.15. Oud Kath. Kerk (Zoeterw.singel): 10. Rooms-Kath. kerken: Haagweg zat. 7, zond. 9, 10.45 en 12; Herensingel zat. 7, zond. 8.30, 9.30 en 11; Rijndijk zat. 7. zond. 9.30 en 11.30; Steenschuur zat. 10 en 7, zond. 8.30,10,11.30, 6 en 7; Boshüi- zerlaan zat. 7, zond. 9.30, 11 en 12.15; AARLANDERVEEN - Herv. Gem.: 10 ds. Wólthaus, 7 zangdienst. Geref. Kerk: 10 ds. Hartkamp, 6.30 ds. Stolk. Chr. Ge ref. Kerk: 9.30 dienst, 5.15 ds. Den Har- tog Veenendaal. R.K. kerk; zat. 7, zond. 7.30 en 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN - Herv Gem.: Adventskerk 9.30 prof. dr. Berk hof, 6.30 ds. v. Harten Soest; Kruiskerk 9.30 ds. Bogers; Opst. kerk 9.30 ds. v. d. Heiden, 6.30 ds. Bogers; Nabij 9.30 Jeugdkapel; G.H. kerk 10 ds. v. d. Ree, 6.30 ds. Mulder; De Bron 9 en 10.30 ds. Haakman Zw.dam, 6.30 ds. V. d. Ree; Ashram 10.30 ds. Mulders; Oudsh. kerk 10 ds. Oort; Sionskerk 9.30 ds. Geertse- ma H.woude, 6.30 ds. Roelofsen Zeist. Geref. Kerk: Mar. kerk 9.30 ds. Stolk, 6.30 hr. Tenyenhuis; Salv. kerk 9.30 hr. Tenyenhuis, 6.30 ds. v. Wijk A.dam. Zie verder herv. gem. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 4.30 ds. Hamstra. Oud Geref. Ge meente: 9.30 en 4, woensdag 9 mei 7.15 ds. v. d. Meer. Baptistengemeente: 10 en 6.30 ds. Koekkoek; Noord (Sportlaarj) 10 hr. v. d. Vlugt. Volle Evang. Gem. (school Preludewe^: 10 hr. v. d. Hoorn. Pink- stergem. Alphen (R.-Kruisgeb): 10. Pinkstergem. Bethel (R.-Kruisgeb): 6 nam. Leger des Heils: 10 en 6.30 uur, Corn, de Vlamingstr. Remonstr. Kring: 10 ds. Luca A.dam. Rijnstroom: 8 nam. oec. dienst, pater Haket, onderwerp: "De verlossing van de mens". R.K. kerken: Piuskerk zat. 7, zond. 9 en 10.30; Bon.kerk zat. 7, zond. 10 en 11.30; De Bron zat. 7, zond. 9 en 11.30. BENTHUIZEN - Herv. Gem.: 9.30 en 6 ds. Exalto. Geref. Gem.: 9.30 leesdienst, 2.30 ds. Honkoop. BODEGRAVEN - Herv. Gem.: Dorps kerk 9.30 ds. Van Ede Apeldoorn, 6.30 ds. Droogers; Salv. kerk 9.30 ds. De Vreugd, 6.30 ds. Van Embd Dieren; Bethl.kerk 9.30 ds. Droogers, 6.30 ds. Smit Hilver sum. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 ds. Bui tenhuis. BOSKOOP - Herv. Gem.: 9.30 ds. Stel wagen, 6.30 ds. Heymans; De Stek 9.30 ds. Dijkstra. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. Omta. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. v Langevelde. Geref. Gem.: 9.30 en 6. Op wekkingsgemeente (Concordié): 9.30. Verg. v. Gelovigen (Nieuwstrat): 9.30 en 5. R.K. kerken: zat. 7, zond. 9.30 en 11 HAZERSWOUDE-Herv. Gem.: 9.30 ds. Harteveld, R.dam, 6.30 ds. Geertsema. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. Versluys. R.K. kerk: Rijndijk 10; Anker zat. 7, zond. 8.45 en 11.15; dorp zat. 7, zond. 8,10 en 11.30. HILLEGOM - Herv. Gem.: 10 ds. Ko- renhoff Heemstede, 7 ds. v. d. Horst, in geref. kerk. Geref. Kerk: 10 ds. Rothfusz, 7 zie herv. R.K. kerk: Mart.kérk zat. 7, zond. 8.30, 10, 11.30 en 12.45; Jozefkerk zat. 7, zond. 8.30, 10 en 11.30. HOOGMADE - Herv. Gem.: 10 dr. v Vliet. R.K. kerk: zat. 7, zond. 10. DE KAAG - Herv. Gem.: 10 ds. De Gel der Lisse. R.K. kerk: zat. 7, zond. 8 en 10. KATWIJK AAN DEN RIJN - Herv. Gem.: Dorpskerk 10 ds. Vink, 6 ds. Ge braad; Ontm.kerk 10 ds. Gebraad, 6.30 ds. Van Ieperen. Geref. Kerk: 9.30 ds. v. d. Horst, 5 ds. Vrolijk. R.K. kerk: zat. 7, zond. 9.30 en 11.15. Kapel Marinevlieg kamp: 10.30 gezinsdienst. KATWIJK AAN ZEE - Herv. Gem. N. kerk 10 ds. Vroegindewey, 6 ds. Vink; Oude Kerk 10 ds. Schuurman, 6 ds. Ar- keraats; Ichtuskerk 10 ds. Boer, 5 ds. De Jong; Pniélkerk 9.30 kand. v. Roest, 6 ds. Schuurman; Gr. v. Pr.school 10 ds. De Vos; Overduin 2 ds. Baas. Geref. Kerk: Vr.kerk 930 ds. Smouter Rhoon, 5 ds. v. d. Horst; Tr.kérk 9.30 ds. Vrolijk, 6.45 ds. Kersten Den Haag. Geref. Kerk Vrijg.: 10.15 ds. Hoff, 3.30 dienst. Geref. Kerk Vrijg. Buiten V.: 8.45 en 7 ds. Roukema. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. De Romph. Ned. (Louwestr): d-. 7.30 ds. v. d. Berg Gouda. Volle Evang. Gem. (Voorstraat 100: 9.45. KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Herv Gem.: 10 ds. v. d. Linden, 7 dienst. Geref. Kerk: 9.30 ds. Modderaar Waddinxveen. 5 ds. Nierop. LEIDERDORP - Herv. Gem. en Geref Kerk; Dorpskerk 10 ds. Honnef, 3 ds. Bovenberg, dienst met geestelijk ge handicapten, 6.30 ds. Knorth, cantate dienst, mmv Leiderdorps Kamerkoor; Hoofdstr. 10 mevr. Jacobi; Scheppings- kerk 9 en 10.30 ds. Doesburg; St. Elis. ziekenhuis 11 ds. Mak; Dorpskerk dond. 10 mei 7.30 oec. avondgebed. Baptisten gemeente: 10 hr. De Vries. R.K. kerk: zat. 7, zond. 9, 10.30 en 12. LEIMUIDEN - Herv. Gem.: 2.30 ds. De Vree, afscheid. Geref. Kerk: 9.30 en 7 ds. Aalders 't Harde. R.K. kerk: zat. 7, zond. 7.30, 9.30 en 11.15. LISSE - Herv. Gem.: Gr. kerk 10 ds. v. d. Velden Mijdrecht, 7 ds. 't Hooft; Paulus- kerk 10 ds. 't Hooft. Geref. Kerk: 10 ds. De Wit, 7 ds. Bezemer Ter Aar. Geref. Kerk Vrijg.: 10.30 en 4.30 kand. Kleyn. Geref. Kerk Vrijg. Buiten V.: 9 en 5 ds. Schuurman. Chr. Gerf. Kerk: 10 en 4.30 ds. v. Dijken. Geref. Gem.: 10 en 4 ds. Hakkenberg. Oud Geref. Gem.: 9.30 en 3. R.K. kerken: Agathakerk zat. 7, zond. 10; Poelpolder zat. 7, zond. 9 en 11.30; Ma- riakerk zat. 7, zond. 8.30,10 en 11.45; En gelbewaarders zat. 7, zond. 8, 9.30,11 en 5.45. NIEUWKOOP - Herv. Gem.: 9.30 ds. Bronsgeest, 6.30 ds. Stoutjesdijk, jeugd dienst. Geref. Kerk: 9.30 ds. Houtman Amstelveen, 6.30 ds. Meijer Uithoorn. Chr. Geref. Kerk: 9.30 dienst, 2.15 ds. Hamstra. R.K. kerk: zat. 7, zond. 9 en 10.45. NIEUWVEEN - Herv. Gem.: 9.30 kand. Teeding Berkhout, 6.30 ds. Van Itterzon Gouda, jeugddienst. Geref. Kerk: 9.30 ds. De Zeeuw V. schoten, 7 ds. Baas A.dam. R.K. kerk: zat. 7, zond. 9 en 11. NIEUW-VENNEP - Herv. Gem.: 9.30 hr. Goedhart, 7 ds. Monshouwer, Haarlem. Geref. Kerk: 8.30,10.30 en 6.30 ds. Rang, 11. NOORDEN - Herv. Gem.: 9.30 ds. v Leijen Wilnis, 7.15 ds. v. Vliet Papen- drecht. Geref. Kerk (Woerdense Verlaaf): 10 en 7 ds. Nooteboom. R.K. kerk: zat. 7, zond. 9 en 10.30. NOORDWIJK - Herv. Gem.: Voorstr. 10 dr. Jansen; Vinkenlaan 7 dr. Jansen; Hoofdstr. 10 ds. Keuning; geref. kerk Hoofdstraat 7 ds. Elgersma; De Rank 10 ds Schaap Schoonhoven, 5 ds. Vroegin dewey Katwijk; VierboetBoerenburg 10 jeugdkapel. Geref. Kerk: Hoofdstr. 10 ds. Nierop Koudekerk, 7 ds; Elgersma; Vinkenlaan 9.30 ds. Elgersma, 7 dr. Jan sen; St. kerk 11 ds. Bouma; Sole Mio 9 hr. v. Duin. R.K. kerken: Zee zat. 7, zond. 9.30 en 11; Binnen zat. 7, zond. 8, 10 en 11.30. NOORDWIJKERHOUT - Herv. Gem.: 10 ds. Van 't Hoff; De Zilk 10 hr. Hoffe- naar Voorhout. R.K. kerk: Viktorkerk zat. 7, zond. 9.30 en 11; Jozefkerk zat 7, zond. 10 en 11.30. OEGSTGEEST - Herv. Gem.: Gr. Kerk 10 dr. Verdonk; Pauluskerk 10 ds. Hu- beek te Eefde; Gem. centr. 10.30 ds. Sas- se, 7 ds. Mackaay; Gem. centr. 10.30 hr. Robbers, jeugdkerk; Endegeeest 9.30; Vrijg.: 8.45 kand. Kleijn, 2.30 prof. Dae- kes. Geref. Kerk Vrijg. Buiten V.: 8.45 ds. v. Leeuwen, 4 ds. v. d. Berg. R.K. kerk: Will.kerk zat. 7, zond. 9.10.30 en 12; Bon. kapel zat. 6.30, zond. 9 en 11. Volle Evan- geliegem. (gem. centr): 4 hr. v. d. Brugge. jD-ADE - R.K. kerk: zat. 7, zond. 8.30 en 10.30. OUDE EN NIEUWE WETERING - Herv. Gem.: 9.30 ds. Lalleman. Geref. Kerk: 9.30 ds. Gesink Sassenheim, 6.30 ds. Hasper Halfweg. R.K. kerk: zat. 7, zond. 9.30 en 11.30. ROELOFARENDSVEEN - R.K. ker ken: M. Presentatie zat. 7 (medewerking jongerenkoor De Menswording uit Lei derdorp), zond. 8, 9.30 en 11; Petrusban den zat. 7, zond. 9.30, 11 en 12.15. RIJNSATERWOUDE- Herv. Gem.: 9.30 ds. De Kruijf, 7 kand. Hamoen. Utrecht. Chr. Geref. Kerk: 9.30 dienst, 2.15 ds. Bouw. RIJNSBURG - Herv. Gem.: Gr. Kerk 9.30 ds. v. Niel, 5 ds. v. d. Bogerd; Be- thelkerk 9.30 ds. v. d. Bogerd, 5 ds. v. Niel. Frederiksoord (chr. school) 10.30 ds. Baayen, interk. dienst. Geref. Kerk: Petrakerk 9.30 ds. Barends te Nieuw- Vennep, 5 ds. Damsma; Imm.kerk 9 en 10.30 ds. Damsma, 5 dr. v. Oeveren; Mar.kerk 9.30 ds. De Raadt 5 ds. Baayen; Frederiksoord (school) 10.30 ds. Baayen (interk. dienst). Geref. Kerk Vrijgem.: 10 en 5.15 ds. Zomer. Chr. Geref. Kerk: 9.30 ds. De Joode, 5 dienst. Evang. Christen gemeente (aula mavq): 10 br. v. d. Brink. R.K. Gemeenschap (aula tuinb. school): zat 7, zond. 10.30. RIJPWETERING - R.K. kerk: zat. 7, zond. 7.30, 9 en 10.30. SASSENHEIM - Herv. Gem.: 9 en 10.30 ds. v. d. Meer, 6.30 hr. Goedhart. Geref. Kerk: 9.30 ds. v. Santen, 5 dienst. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. Rebel. R.K. kerk: zat 7, zond. 9 en 11. TER AAR - Herv. Gem.: 9.30 ds. Bou- man Heerde, 6.30 ds. De Kruijf. Geref. Kerk: 9.30 ds. Bezemer, 6.30 ds. De Wit, Lisse. R.K. kerk: Aardam zat. 7, zond. 9 en 10.30; Langeraar zat. 7, zond. 8.30, 10 en 11.30. VALKENBURG - Herv. Gem.: 10 ds. Veldkamp Den Haag 6.30 ds. v. d. Bo gerd, Rijnsburg. Geref. Kerk: 9.30 dr. v. Oeveren, 6.30 ds. De Raadt. Mari nevliegkamp: 10.30 gezinsdienst. Geref. Kerk Vrijg.: 8.30 kand. Wilschut,. 5 ds. Hoff. VOORHOUT - Herv. Gem.: 10 prof. Berkhouwer. R.K. kerk: zat. 7, zond. 9, 10.30 en 11.45. VOORSCHOTEN - Herv. Gem.: Dorps kerk 10 ds. Meijering, 7 ds. Wagenvoorde Bennebroek; Hulp en Heil 10 ds. Ver- heule; aula NH 9.30 vic. Bijl; Ark 10 jon- gerendienst. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. De Zwart. Geref. Kerk Vrijg.: 10 en 5 prof. Doekes, Kampen. R.K. kerken: Laur Kerk zat. 7, zond. 10 en 11.30; M. Gods- kerk zat. 7, zond. 8.30 en 10.30; aula NH 11. WADDINXVEEN - Herv. Gem.: Hoek steen 9.30 ds. Roetman, 6.30 kand. v Harten; Bethelkerk 9 ds. Wisgerhof Veenendaal, 5 ds. Verwelius, 10.30 ds. Verwelius, 6.30 ds. Roetman; Imm.kerk 10 ds. Hulst, 5 ds. Posthumus Meyjes Gouda. Geref. Kerk: Kr. kerk 10 ds. Nie rop Koudekerk, 5 ds. v. d. Berg; Ontm. kerk 10 ds. v. d. Berg, 5 ds. v. d. Heiden Zw.dam. Oud Geref. Gem.: 10 en 6.30. Chr. Afgesch. Gem.: 9.30 en 5. Volle Evang. Gem. (Lindengaarde 17éj): 9.30. R.K. kérk: Ontm. kerk zat. 7, zond. 8.45, 11.45 en 7; Viktorkerk zat. 7, zond. 10. WARMOND - Herv. Gem.: 10 ds. De Jong R.dam. R.K. kerk: zat. 7, zond. 8.30, 10 en 11.30. WASSENAAR-Herv. Gem.: Dorpskerk 10 ds. Steenstra en rabbijn Soetendorp, 7 opendeurdienst, ds. v. d. Meulen; Kie- vietkerk 10 ds. v. Buuren Zoetermeer; Messiaskerk 10 ds. Beker Den Haag, 5.30 ds. Tukker; Dorpscentrum 9.30 ds. Ar- keraats Katwijk. Geref. Kerk: 10 ds. v. d. Meulen; Dorpskerk (herv) 7 ds. v. d. Meulen, opendeurdienst; Zuid 10 en 7 ds. v. d. Kamp. Ned. Prot. Bond: 10.30 ds. Werner. WOUBRUGGE - Heiv. Gem.: 9.30 dr. Meyers Leiden, 6.30 ds. Heijmans Bos koop. Geref. Kerk: 9.30 kand. Coppoolse A.dam, 7 ds. Treurniet Woerden. R-K. kerk: zat. 7, zond. 10. ZEVENHOVEN - Herv. Gem.: 9.30 ds. Nicolai. Geref. Kerk: 9.30 hr. De Hoop IJsselstein, 7 ds. Griffioen, Woerden. R.K. kerk: zat. 7, zond. 9 en 10.45. ZOETERWOUDE - Herv. Gem.: 10 ds. Geursen Leiderdorp. R.K. kerken: Janskerk zond. 10.30; Chr. D. kerk zat 7, zond. 9.15. ZWAMMERDAM - Herv. Gem.: 9.30 hr. Christ, Leiden, 6.30 ds. Haakman. Geref. Kerk: 9.30 ds. v. d. Heiden, 6.30 ds. Mod deraar Waddinxveen.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 4