Gemeente ziet herstel Noordvest te zonnig Eerste volle examenweek zit er op 5% extra verstandig met energie móet toch haalbaar zijn: douche eens wat kortec &e» lyfiwt ZATERDAG 5 MEI 1979 LEIDEN - De gemeente heeft vori ge week het ontwerp-bestem- mingsplan gepresenteerd voor de wijk Noord vest, het gedeelte van de binnenstad dat wordt be grensd door de Maresingel, de Oude Herengracht, de Oude Vest en de Nieuwe Beestenmarkt. Noord vest werd door de jaren heen vooral gekarakteriseerd dooi* de vestigingen van grote fabrieken in deze wijk, zoals: de Leidse Broodfabriek, Krantz, Clos en Leembruggen, de Lichtfabrie ken, de Glascom en Backer Co. Fabriekscomplexen die thans voor een deel in verwaarloosde staat of zelfs afgebroken zijn om dat de gebruikers ervan naar el ders zijn vertrokken. In de jaren zestig is het gebied sterk achteruit gegaan door de dem ping van grachten (Langegracht, Oostdwarsgracht, Volmolen gracht) en door grote verkeers- doorbraken. Het geweld van die doorbraken is vijftien jaar later nog steeds zichtbaar aan de rafe lige en onafgewerkte randen langs de Langegracht en de Peli kaanstraat. Het wonen in de buurt is voor een groot deel ver drongen door de vestiging van pakhuizen. Het bestemmingsplan voor Noord- vest bevat weinig nieuws. Be langrijke .zaken zijn al bepaald door het 'structuurplan voor de binnenstad en door het verkeers circulatieplan. Als uitgangspunt voor het bestemmingsplan heeft de gemeente gekozen voor het herstel en het bevorderen van het wonen in Noord vest. Dat wil zeg gen dat de open plekken in de wijk (die zijn ontstaan, of zullen ontstaan, door de sloop van vroe gere fabriekscomplexen) in de eerste plaats bestemd zullen zijn voor de bouw van woningen Voorts is bepaald dat de te bou wen huizen voor tenminste 90% in de gesubsidieerde sector (premiekoop of premiehuur) kunnen worden gebouwd, waar van tenminste 50% in de wo ningwetsector. De uitgangspunten voor het bou wen in open gaten in de stad, en vooral de cijfers die aangeven dat 50% uit woningwetwoningen zal moeten bestaan, lijken aan de op timistische kant. Een zelfde op timisme dat we al kennen uit de presentatie van de nota's over het woningbouwbeleid van de ge meente voor de komende jaren. Uit die nota's is gebleken dat het college van B en W voorkeur heeft voor het bebouwen van open gaten in de stad boven de bebouwing van grotere bouw plaatsen. Dat in die open gaten in de stad grote aantallen woningen kunnen worden gebouwd is al om meer dan één reden twijfel achtig genoemd. In de bijstelling Noordvest vandaag: rechts de verpauperde resi ude binnenstadswijk, links de eerste sociale nieuwbouw aan de Langegracht van het volkshuisvestingsplan lijken vraag (woningzoekenden) en aanbod (nieuwe woningen) sterk naar elkaar toegerekend om bebouwing van de Stevenshof- polder te kunnen uitstellen. In het bestemmingsplan voor Noordvest worden die bereke ningen consequent voortgezet. Een nadere uitwerking van de plannen voor Noordvest laat zien dat in de praktijk de mogelijkhe den voor het bouwen tussen de bebouwde omgeving maar vooral de gestelde limiet van 50% wo- ningwetbouw optimistisch moet worden geacht De goede voor nemens van de gemeente worden achterhaald door de realiteit. In Noordvest staat de gemeente te genover particuliere projectont wikkelaars. Voor het voormalige terrein van de LBF en de Zout keet en voor de hoek Oude Sin gel/Nieuwe Mare (Post-dran- kenhandel) zijn plannen ontwik keld die ook volgens ambtenaren onverminderd in de richting gaan van vrije sectorbouw Dat wil zeggen: in de richting van de bouw van woningen waarvan de huur gewoonlijk ver boven de 500 gulden per maand ligt. Op grond van de gemeente is alleen 50% woningwetbouw mogelijk met forse subsidies van het rijk terwijl het terrein van het voor malige Krantz-complex- door de gemeente zal worden gebruikt voor de bouw van een nieuw poli tiebureau en een parkeergarage Op dit terrein krijgt het wonen in Een beeld van Noordvest: links op de foto het LBF-terrein waar Kavel bv ongeveer 50 nieuwe woningen wil bouwen Noordvest dus geen voorrang van de gemeente. Ondertussen is gebleken dat het plan om 37 woningen te bouwen (mogelijk in de gesubsidieerde sector) op de plaats waar nu nog de fabriek van Glascom staat, aan de Oude Singel, voorlopig van de baan is. Het bestemmingsplan biedt verder nog de mogelijkheid om woningen te bouwen op het terrein van het terrein van het fa briekscomplex van Clos en Leembruggen maar ook de bouw van kantoren op deze plaats be hoort tot de mogelijkheden. De ontwikkeling van een bouwplan kan overigens nog lang op zich laten wachten omdat er eerst nog een koper van het complex moet komen opdagen. In het bestemmingsplan wordt verder gesuggereerd dat op het terrein van het fabriekscomplex van Backer Co nv, aan de Der de Binnenvestgracht, woning bouw mogelijk is. Volgens een directielid van Backer is de ver plaatsing van het bedrijf echter voorlopig niet in zicht. "Wij zitten hier nog gebakken. Er is op korte termijn geen behoefte aan uit breiding en we zijn voorhands dus niet van plan binnen enkele jaren te vertrekken", aldus de heer Diepenbrock van Backer. Het lijkt er op dat een grote bouw- stroom in Noordvest de eerste ja ren nog niet op gang zal komen. De prognoses van de gemeente zijn teveel gebaseerd op onze kerheden en waarschijnlijkhe den. Het blijft daarom voorlopig bij verwachtingen en goede voornemens. Goede voornemens zijn voor de gemeente natuurlijk geen slechte zaak. Maar men mist gewoon de instrumenten (het voorkeursrecht voor gemeenten om als eerste grond te kunnen kopen) om een beleid te kunnen voeren waarbij het 'bouwen voor de buurt' niet in de knel komt. Het bestemmingsplan bevordert het wonen maar een werkelijk herstel van het wonen in Noord vest ligt nog in een ver verschiet JAN RIJSDAM Boosheid over havo-economie LEIDEN - Op verschillende havo- scholen is gisteren boosheid ont staan overeen vraag in het schrif telijke eindexamen economie. De opgenomen belastingvraag over het schijventarief) hoorde volgens veel leraren en leerlingen niet thuis op een havo-examen Volgens economie-leraar v.d. Berg (Louise de Coligny-scholenge- meenschap) is het inderdaad zo dat de stof niet in de leerboekjes voorkomt. "De leerlingen stonden er dus wat onwennig tegenover. Maar ik geloof dat met gebruik making van de informatie die bij de vraag gegeven werd de opgave toch wel te maken was", was gis teren zijn commentaar. Heel wat eindexamenkandidaten hebben gisteren trouwens een zucht van verlichting geslaakt. De eerste volle examenweek zat erop. Na het weekeinde wachten er nog drie tot vier dagen voordat de examens verleden tijd zijn. Het mavo-4 sloot de week in volle tevredenheid af. De veertig vra gen handelskennis (meerkeuze- toets) verontrustten eigenlijk niemand. Sommige vragen wa ren zelfs erg simpel en bijna zon der kennis van zaken te beant woorden. Neem bijvoorbeeld de ze: meneer Terpstra wil, zonder dat het hem iets kost, tweehon- men. De andere teksten (partij digheid van de scheidsrechter, Scheel over democratie, Brecht op school) waren gemakkelijker te lezen. Het vwo kreeg bij het onderdeel mo derne economische wetenschap pen en rechtopgaven die bepaald niet los stonden van de maat schappelijke werkelijkheid. Vraagstuk één over de OPEC en de oliecrisis oogstte zelfs waarde ring. Opgave twee ging over sub stitutiegoederen. In som drie was de opgave een economisch model waarbij de werkgelegenheid een rol speelde. Het niveau werd door docenten als redelijk omschreven. Bij Duits moesten vijf, tamelijk beschou wende teksten worden doorge worsteld die meer afgestemd le ken op de gymnasiasten dan op de leerlingen van het atheneum Aan de orde kwamen onder meer de literatuur in de klassenstrijd, de drie machten in de slaat en de rol van critici in de literatuur. De beschikbare tweeëneenhalf uur bleken vaak hard nodig. Veel leerlingen waren tegen sluitings tijd nog aan het werk. Mogelijk waren ze geschrokken van wat onbekende woorden. Op sommige scholen vroeg men zich af of het wel "elegant" is om op de vierde mei het vak Duits op het examenrooster te zetten. Weer anderen hadden, als dan toch op deze dag geëxamineerd had moe ten worden, graag een anti-fas cistische tekst gehad... Ook voor het lager beroepsonder wijs vermeldde het rooster vrij dagmiddag meerkeuzevakken De overheersende mening was dat de teksten tamelijk moeilijk waren. De lts-ersspreidden grote re tevredenheid tentoon in hun oordeel over het onderdeel na tuurkunde. derd gulden van zijn postreke ning opnemen. Hij kan dit doen met een: a) girobetaalkaart, b) girocheque, c) girokaart en d) storlingsacceptgirokaart. Je zou zeggen dat Koot en Bie hun werk met die giro-bioscoopfilmpjes toch al grondig genoeg hadden gedaan Mavo-leerlingen die Duits in hun pakket hadden moesten de voor gelegde teksten bij de tekstverkla ring (meerkeuzetoets) weer eens goed lezen, want de antwoorden waren vaak maar erg weinig van elkaar verwijderd. Bij havo- Duits waren er moeilijkheden met de abstracte tekst over karikatu- ren. Er was moeilijk door te ko- ADVERTENTIE In de zaak-Daey Ouwens (de in 1974 geschorste en in 1976 door de gemeente Leiden ont slagen directeur van de Leid se Groenoordhal) beleven we nu de laatste loodjes. Over verschillende aspecten in deze beruchte affaire zijn in totaal vier rechtszaken gevoerd en Daey Ouwens heeft ze alle ge wonnen. De rechter moet nu tot slot uitmaken hoeveel schadevergoeding er aan de ex-directeur moet worden be taald. Eens was de kwestie-Daey Ou wens een bruisende zaak. Wie herinnert zich niet die stoet van geheime stukken die in de krant paradeerde? Maar langzamerhand is het stil ge worden rond Daey Ouwens. De tijd (5*12 jaar) heeft zijn werk gedaan. Gemeente raadsleden kwamen en gin gen en wie zou nog weten wie Daey Ouwens is? Steeds vager worden zijn contouren, een fantoom uit een al weer zo ver verleden. De gemeente heeft wel altijd ge roepen dat het de zaak-Daey Ouwens met de grootste zorg vuldigheid behandelde, maar dat was dqn de gevoelloze perfectie van de bureaucrati sche machinerie. Als de man darijnen van het stadhuis over Daey Ouwens spraken (zij deden dat uiteraard on gaarne) dan proefde je tussen de lettergrepen in het kille misprijzen voor de man die het waagde hun prestige te bedreigen Geen goed woord is er ooit voor hem over hun lippen gekomen Maar zie, nu de gemeente de financiële rekening gepresen teerd dreigt te worden voor dit jammerlijke knutselwerk je, nu ineens komt daar de er kenning van zekere kwalitei ten. Daey Ouwens, zo zei de raadsman van de gemeente Leiden afgelopen vrijdag voor de rechter, heeft "com merciële aanleg", heeft een "vermogen om zich goed uit te drukken", is "begiftigd met een gezond verstand" en bezit een "flinke dosis doorzet tingsvermogen". Je zou bijna zeggen: dé kwaliteiten om di recteur van de Groenoordhal te worden En dat alles om de réchter er maar van te overtuigen dat het schadebedrag klein kan blijven omdat Daey Ouwens (48) toch wel een andere baan kan vinden. Het is iets om niet goed van te worden Nu zijn Nederlandse rechters over het algemeen zeer zuinig met het verstrekken van scha devergoedingen. Men mag dus aannemen dat het alle maal wel zal meevallen voor de gemeente. De carrière van Daey Ouwens is gebroken Maar als men ten stadhuize nou maar de les heeft getrok ken uit dit droefgeestige ge- kluns dan is het nog érgens goed voor geweest Roken (1) De Amerikaan JH Kraal promoveerde deze week in Leiden tot doctor in de ge neeskunde. In zijn proef schrift staat dat roken scha delijk is voor het gebit. Dat moet voor de kettingrokers onder ons toch een hele schok geweest zijn. Goed, we wisten dan wel dat je van geïnha leerde nicotine longkanker kan krijgen. Maar dat je nu ineens te horen krijgt dat je gebit er ook nog onder lijdt Dan lijkt me toch dat je voor taan een saffie minder op steekt Invaliden Deze week heb ik een flink stuk werk dat de afgelopen jaren moeizaam was opgebouwd volledig in duigen zien vallen Namelijk de organisatie die in Leiden opkomt voor de in validen. Want de Algemene Nederlandse Invaliden Bond, kortweg AN1B, maakt een ernstige crisis door. Waar de oorzaak precies ligt is moeilijk vast te stellen. Zowel door het hoofdbestuur als door het afdelingsbestuur in Lei den zijn fouten gemaakt. Dat is wel duidelijk. Nu is nie mand volmaakt. Overal be gaat men vergissingen. Dus waarom zou de AN1B op die regel een uitzondering zijn. Het trieste van de zaak is echter dat die fouten tot persoonlijke rancunes hebben geleid. Toen ik afgelopen donderdag de discussie in de bijzondere le denvergadering hoorde, be sefte ik dat er mensen aan het woord waren die op verschil lende niveaus bezig zijn om iets te betekenen voor een kwetsbare groep als de inva liden. Maar op een gegeven ogenblik zijn de sloppen er gens doorgeslagen en daar van dreigen nu diezelfde in validen de dupe te worden. Wat er verloren dreigt te gaan werd me duidelijk toen ik met een van de mensen uit de be ginjaren van de bond sprak. "Toen we pas met dit werk be gonnen", zo vertelde hij, "hadden we niets in te bren gen. We werden niet eens door B en W ontvangen. Er werd gewoon niet naar ons geluis terd. Langzaam maar zeker is het opgebouwd en kregen we iets in de melk te brokkelen. En de laatste tijd merken we dat de ANIB ook op landelijk niveau iets begint te beteke nen. En dan nu dit". Als de georganiseerde invali den hun stellingen zo fel blij ven verdedigen als deze week dan vrees ik dat er een grote versnippering zal ontstaan. Een versnippering waarmee de invaliden in Leiden aller minst gebaat zullen zijn. Daarom is het te hopen dat het gezonde verstand het wint van de emoties en dat de ener gie die deze week zo rijkelijk gebruikt werd om verdeeld heid te zaaien, zal worden be nut om elkaar toch te vinden Roken (2) Eerst zeiden ze dat snoepen niet goed was voor je tanden. Deze week lees ik dat je gebit er ook niet al te best gaat uitzien wanneer je rookt. Het wach ten is nu op een energieke doc torandus die het verbond tus sen gaatjes in je kiezen en ge slachtsgemeenschap Geen nieuws In de wijk Meerburg woont een ongeruste Leidenaar. Ik kreeg een telefoontje van hem omdat iemand van de gemeente bij hem had aangebeld met het verzoek om zijn auto iets te verplaatsen. Omdat er iets aan de bestrating moest ge beuren .Inde veronderstelling dat de kabel-tv-man in aan tocht was koos hij een ander plekje uit voor zijn bolide. Toen hoorde hij dat er alleen opnieuw bestraat zou wor den Maar de kabel-tv dan? O, was het antwoord, daar komt binnenkort weer iemand an ders voor graven De Meejburger vond dat toch een beetje te gek en drong aan op vermelding in deze krant Zo'n verspilling van over heidsgelden. Geachte Meer- burger. het zou "nieuws" zijn wanneer het niet zo vaak voorkwam. Straten in korte tijd openbreken, dichtgooien, weer openbreken en nogmaals dichtgooien is meer regel dan uitzondering De gemeente heeft al eens de bazen van plaveiers, geulengravers en kabelleggers rond de tafel ge bracht. O m te zien of er iets te coördineren valt. Maar men is onverrichter zake terugge keerd naar de tegels, keien, stoepranden, kolken en ka bels. Dus wanneer u in uw straat in korte tijd drie ver schillende aardbolstoffeer ders langs ziet trekken, Windt u niet op Het is in Leiden geen nieuws. Helaas Roken (3) Vraag van een tandeloze: is ro ken ook slecht voor je kunstge bit? Vraag van een radeloze: zou het helpen als je de rook door je neus uitblaast? Gemak Zonet had ik het over de ANIB De organisatie die onder meer op de bres staat vooreen bete re toegankelijkheid van openbare gebouwen, winkels, theaters en dergelijke. Te smalle toegangsdeurentrap pen en drempels vormen voor de invalide vaak onneembare hindernissen. Bij de bouw van de nieuwe bank aan de Stationsweg - zo liet de Amro deze week weten - is daarmee rekening gehouden. Geen ■drempels, brede ingangen. Kortom geen belemmeringen. En een speciaal autoloket. Voor mensen die wanneer ze wat geld willen opnemen niet meer de auto uit hoevenmaar gezeten achter het stuur de bankbiljetten kunnen incas seren. Voor de invalide die aan zijn auto gekluisterd is een welkome oplossing. Het opmerkelijke is echter dat het bankconcern deze service niet in de eerste plaats levert voor de invalide, maar voor haas tige automobilisten. Mensen die uitstekend ter been zijn, maar gewoon te lui zijn om eventjes die paar passen te maken naar een balie. De verworvenheden in onze mo derne maatschappij zijn tal loos. Treurig is alleen dat er zoveel zijn die we kunnen mis sen als kiespijn. Bijvoorbeeld een elektrische tandenborstel, een spuitbus met kunstsneeuw (en drijf gas) of een autoloket.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3