'Omwonenden overspoeld met geluid' [Le/c&e Noodzakelijke voorzieningen Waaggebouw kosten 3 ton agenda Keep it cool vol banaliteit MINISTER „OPENT" NIEUW ALARMERINGSSYSTEEM I-"1'1"'1"'1' DODENHERDENKING „Rommel"- verkoop sportclubs trekt al veel mensen ZATERDAG 5 MEI 1979 Klachten tegen installatie zwembad Wassenaar WASSENAAR - "Als het echt heet weer is, zitten de men sen te wachten en vragen zich af: wanneer zullen ze die installatie gebruiken, want dan word ik kwaad. Dat is volgens mij de kern van de zaak" Aldus directeur Timmermans van het Sportfondsenbad Wassenaar gisteren in Den Haag, tijdens een zitting van de Raad van State. Hij reageerde daarmee op klachten van enkele omwonenden, die zeggen overlastte ondervinden van de geluidsinstallatie die sinds 1977 in het zwembad wordt gebruikt. Het Sportfondsenbad heeft daar van burgemeester Staab vergun ning voor gekregen; door een be roep op de Raad van State trach ten de omwonenden dat onge daan te maken. Het zwembad op zijn beurt wil juist dat de Raad van State de vergunning ver ruimt, zodat op meer dagen dan nu van de geluidsinstallatie ge bruik kan worden gemaakt Ook de sportvereniging Willen Is Kunnen en de zwem-en polover eniging De Zilvermeeuwen-zijn met dit doel voor ogen bij de Raad van State in beroep gegaan zij waren op de zitting gisteren niet aanwezig. Volgens de vergunning die de bur gemeester heeft afgegeven mag de installatie alleen gebruikt worden voor het doen van drin gende mededelingen, dus niet huishoudelijke boodschappen als de openings- en sluitingstij den. Op vijftien dagen in het jaar mogen ook minder dringende mededelingen worden gedaan, als er evenementen in het zwem bad zijn. Voorwaarden zijn dat dat niet langer dan vier uur per dag duurt en niet na half negen 's avonds gebeurt. Op vijf dagen in het jaar mag er door de geluidsin stallatie bescheiden achter grondmuziek klinken, maar niet langer dan drie uur en niet na half negen 's avonds. Volgens direc teur Timmermans gaan deze be perkingen te ver en komen de zwem - en polo-evenementen in de knel, te meer daar de vergun ning vóór de invoering van de zomertijd is vastgesteld. De omwonenden denken er heel anders over. Zij zeiden gisteren bij monde van hun advocaat, mr Tiedhof, te lijden onder het "Ver- onica-syndroom" De bewoners herinneren zich nog met schrik het proefdraaien van de installa tie in 1977, toen volgens hun de muziek van John Travolta (die in Wassenaar kennelijk al vroeg be kend was) in de wijde omtrek te horen was. De situatie verbeterde nadien nauwelijks. "De bewo ners hebben constant hinder on dervonden van de installatie die te onpas werd gebruikt Op mooie dagen werden ze over spoeld en gebombardeerd met geluid", aldus mr Tiedhof Directeur Timmermans van het Sportfondsenbad wees erop dat ook elders in Wassenaar het no dige geluid wordt geproduceerd, zonder dat daar iets tegen gedaan wordt' in de omgeving van voet balvereniging Blauw Zwart en van renbaan Duindigt. Staats raad Van den Bergh wist zich te herinneren, dat ook de tram vroeger niet geluidloos door Wassenaar schreed. Gemeente-ambtenaar Van der Tuin, het beleid van de burge meester verdedigend, meende dat de waarheid "wel ergens in het midden zal liggen" Hij riep de partijen op nog eens met el kaar om de tafel te gaan zitten en bood daarvoor de bemiddeling van burgemeester Staab aan. De omwonenden bleken daar niet voor te voelen. "Dat werpt toch een bepaald licht op de redelijk heid van de klachten" meende Van der Tuin toen De Raad van State zal op 15 juni uitspraak doen. Dat komt goed uit, want de huidige vergunning loopt op 1 juni af LEIDEN - De raad van Leiden moet binnenkort beslissen of er een bedrag van drie ton beschik baar wordt gesteld voor verbete ringen aan het Waaggebouw. Dat geld zal grotendeels - ruim f 252.000.worden geput uit het Fonds Bovenwijkse Voorzienin gen. Het idee om het Waaggebouw zo in te richten dat het voor meerdere activiteiten gebruikt kan worden speelt al vele jaren. In het begin van de jaren zeventig is uitge breid gediscussieerd over het culturele gebruik van dit Leidse monument. Was het aanvankelijk de bedoeling om er een "open kunsthuis" van te maken, later bleek men meer te voelen voor een multi-functioneel gebruik. Dus niet alleen voor exposities maar ook voor voorstellingen, le zingen en dergelijke. In oktober 1977 stelde de Leidse raad een krediet van f 175.000.- beschikbaar voor de aanleg van centrale verwarming, voor de we ring van tocht en voor de verbete ring van de verlichting. Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland hechten echter geen goedkeuring aan dat besluit en ook een beroep op de ministers van financien en binnenlandse zaken had geen re sultaat. Omdat langs de "normale weg" op korte termijn geen mogelijkhe den te verwachten zijn willen B en W de voorzieningen nu probe ren te realiseren door een beroep te doen op het Fonds Bovenwijk se Voorzieningen. Eerder werd al een principe-besluit genomen om een half miljoen uit dit fonds beschikbaar te stellen voor aan koop en verbetering van panden met een cuturele bestemming. Daarbij stond het college een aantal verbeteringen van de Waag voor ogen alsmede de aankoop van een ruimte aan de Lammermarkt van het Bij een globale becijfering bleek echter dat het bedrag van f 500.000 - daarvoor niet voldoen de was. Vandaar dat nu wordt voorgesteld de meest noodzake lijke voorzieningen in de Waag te treffen. Behalve de verwarming, tochtwering en verlichting zal het monument voorlopig in oude staat blijven. De twee delen van het Waaggebouw - de Waaghal en de Boterhal - zullen van elkaar gescheiden worden via een gla zen pui. Omdat de exploitatie niet tot hogere lasten voor de gemeen te mag leiden zullen die worden doorberekend aan toekomstige gebruikers. W. C. Fields heeft eens een vrouw, toen hij woedend op haar was, toegevoegd: 'Paardehersens is datgene wat paarden ervan weerhoudt op mensen te wed den'. Z'n bedoeling is duidelijk. Ik moest aan deze, zeer denigre rende, opmerking denken, toen de LAK-werkgroep 'GRUPPO TRUTTO DRAMATICO' gister avond haar jongste dramatische productie 'KEEP IT COOL' aan den volke presenteerde. Dat dit in een zeer redelijk gevuld LAK-theater gebeurde zal u in middels niet meer verbazen. Wel dat 'Keep It Cool', meer nog dan 'Pompeuze Puinhoop' en 'Zal Ik Dan Maar' welke in het verleden met veel succes werden opge voerd, stijf stond van de banali teiten. Een man die een vrouw achterna zit en in de billen knijpt. Een man, die met een andere man gaat vechten om het bezit van een vrouw (Liesbeth Huiberts), wier kwaliteiten beiden een moment daarvoor als inferieur hebben af- Of de banaliteit van een man (Rik van Boeckel), die, met samba ballen gewapend, alle liedjes, die via een koptelefoon tot hem ko- Burgemeester Vis legt als eerste een krans bij het monument tegenover molen De Valk. tijdens de gisteravond gehouden dodenherdenking in Lei den LEIDEN - Met het leggen van bloemen bij het monument tegenover molen "De Valk" zijn gisteravond in Leiden de doden van de Tweede Wereldoorlog herdacht. Tientallen mensen namen deel aan een stille tocht van de Marekerk naar het monument. Voorafgaand aan deze tocht vond in de Marekerk een kerkdienst plaats ter gelegenheid van de dodenherdenking. Burgemeester Vis sprak in de kerk een openingswoord. Pater C.A. van Vliet ging in zijn toespraak op de dodenherdenking in. Aan de mis werkten verder nog organist Jan van der Meer en het interkerkelijk Petra Jeugdkoor uit Leiden mee Esther Hillinga voerde in de kerk op orgel nog een aria de "Messiah" van Handel uit. Onder de aanwezigen bij de dodenherdenking waren ook leden van de Bond van Nederlandse Militaire Oorlogsslachtoffers Rijk helpt scholen in Leiden bij vernieuwing in onderwijs LEIDEN - De Stichting Katholiek Onderwijs in Leiden is door mi nister Pais (onderwijs en weten schappen) aangewezen om deel te nemen aan het zogenaamde ac tiveringsplan. Dit plan is bedoeld om scholen die bezig zijn met de onderwijsvernieuwing daartoe beter in staat te stellen. Dat ge beurt via de toewijzing van extra schooltijden voor onderwijzers en bijzondere subsidies. Hoewel aan het plan ook door individuele scholen wordt deelgenomen, komen in Leiden alle katholieke kleuter- en basisscholen voor die extra's in aanmerking. Deelneming aan het activerings plan geldt in principe voor één jaar maar volgens directeur San ders van de Stichting Katholiek Onderwijs in Leiden is de termijn voor scholen die vorig jaar al bij het plan betrokken waren op nieuw verlengd met een jaar men, luidruchtig en ongegeneerd meezingt. Of de verregaande ba naliteit van de man (Nico Hui berts), die als een hond over de grond kruipt en naar iets zoekt. Dit alles betekende gisteravond de première van de nieuwe produc tie van 'Gruppo Trutto Dramati- co' (kortweg GTD), waarbij stuk gelopen relaties tussen mensen, die elkaar niets meer te vertellen hebben, centraal staat. De ten dentieuze opmerking van W. C Fields zou binnen dit verhaal ge geven beslist niet misstaan heb ben. De theaterintroductie stelt een verheviging van de agressie, die vooral tot uiting komt in de opstelling van de mannen, gestal te gegeven door Benno Voorham en Kees van Leeuwen. Het grote gevaar van het terugdringen van het verbale gedeelte in de totale produktie is de artistieke affini teit met 'Waste Of Time-produc- ties'. Zo ver mag GTD het nim mer laten komen, omdat 'Waste of Time" alle symbolieken verla ten heeft en binnenkort een zeke re artistieke dood zal sterven. GTD heeft teveel het accent op de mimiek gelegd en daarmee een produktie afgeleverd, die het ni veau van 'Zal Ik Dan Maar' niet evenaart. Men is er desalniette min in geslaagd boven de 'artis tieke norm' te spelen. Maar de af brokkelende tendens moet een halt toegeroepen worden. Daar toe lijkt meer verbaal reliëf dè aangewezen weg. BERT KOEKEBAKKER Burgerlijke stand LEIDEN- GEBOREN: Marianne Maija Cornelia Ida dv W.C. Goedemans en H. Hogewoning; Andrea Papi zv A.F.G.C. Bichi en J.M.A.E. Lüben; Ca- tharina Wendeline dv C.M: de Vos en G.C. Lengkeek; Sandro zv M.J. Kwe- stro en D.ZwaanJordy zv R.G. Baven en J. Sip; VedprakashzvG. Manger en S. Boedhai; Mana Catharina dv J.H. Boom en A. Kruijshaar; Hans zv J. Moenen en S.C. van Rijn; Cedric Me- ryn zv D. Eelzak en M. Onvlee; Jacoba Cornelia Neeltje dv C.van den Berg en Zaterdag Sanders, Levendaal/hoek Korevaar- straat, Antiekmarkt, 9.30-17 uur. Breehuys Breestraat 19, swingavond middelbare scholieren, 20-24 uur. Kantine VTL, Voorschoterweg, start wandeltocht Zuid-West, 9 uur. Leidse Schouwburg, one-man-show Henk Elsink "Theater en thuis", 20.15 LAK-theater, Oude Vest 35, toneelgroep Imperium met "Met gesloten deuren" yan Sartre, 21 uur. Toonzaal Raku Yaki, Hoge Rijndijk 12, Zoeterwoude, tentoonstelling "Ontwik kelingen in Ikebana en vormen in steen goed", 11-21 uur. Oude Dorpstoren, Voorschoten, exposi tie verlevendiging dorpscentrum, vanaf 10.30 uur. Dorpskerk, Voorschoten, mei-markt Terre des Hommes, vanaf 10.30 uur. Hoeve Bijdorp, Dorpstraat 46, Zoeter woude, tentoonstelling vrijetijdskun- stenaars, 11-16 uur. Lindehoeve, Voorschoten, Rolling-Sto- nes avond, 21 uur. Zondag LAK-Theater, kindervoorstelling Pop pentheater Ej-Ej met "Het land van Teng", 15 uur; Gruppo Trutto Dramatico met "Keep it cool", 20.30 uur. Toonzaal Raku Yaki, Hoge Rijndijk 12, Zoeterwoude, tentoonstelling "Ontwik kelingen in Ikebana en vormen in steen goed", 11-21 uur. Volkshuis, Haarlemmerstraat 73 X, Femke, ontmoetingscentrum voor vrouwen, 13-16 uur. Dorpskerk, Leiderdorp, cantatedienst m.m.v. Leiderdorps Kamerkoor 18.30 Groene Kerkje, Oegstgeest, 16e eeuwse "Paasmis" m.m.v. Willibrordcantorij en de Rotterdamse Studentencantorij, 20.15 uur. Tom Menken Ijshal, prestatieloop atle- tiekver. Leiden, start 12 uur. Hoeve Bijdorp, Dorpsstraat 46, Zoeter woude, tentoonstelling vrijetijdskun- stenaars, 11-16 uur. Maandag G.W. Hendriks en H. Schuurman; Jo ke Caroline Gerlinde dv D. van den, Oever en K.G. Pronk; Matthijs Arjen zv M.J. Raven en N. Steenkamp; Je roen Martinus Gerardus zv M.A.T Smeltink en A.P. van der Kamp; Ti mothy Comelis zv V.C.M. Zandvliet en H.M. Purcell; Yvonne dv H.J. Kloek en J. J.M. Mol; Annelies dv H.J. Kloek en J.J.M. Mol; Ahamefule Ro meo zv C.A. Egbeama en J.E.T.M. Vermeulen; Christina Petronella Ma ria dv J.P. Bierman en C.T.L.M. van der Hulst; Arno Robertus zv H.A.J.G. Breuer en E.A. Cromberge; Vincent Paulus Maria zv H.F.M. Verspeek en P.M. Versteege. LEIDEN - Een uur na de opening van de derde "Rommelmarkt Sport In" in de Ton Menken hal hadden zich al zevenhonderd be zoekers gemeld. Iets wat de orga nisatoren Ton Menken, Henny Kwik en John van de Bom toch niet verwacht hadden. Ze open den de rommelmarkt al om tien uur gisterochtend omdat de mensen vorig jaar, toen de ope ning 's avonds was, de hele dag al voor de deur stonden in de ver onderstelling dat ze al naar bin nen konden. Bovendien zaten de organisatoren met de dodenher denking gisteravond. Ze hebben besloten om de rommelmarkt elk jaar tijdens het eerste mei-week end te houden, maar vonden het niet gepast om op de avond van de vierde mei te openen. Wel werden gisteravond enkele mi nuten stilte ingelast. Dankzij de langere opening zal het bezoekersaantal dit jaar waar schijnlijk weer hoger zijn dan vo rig jaar. In 1977 begon het met ruim negenduizend bezoekers, vorig jaar kwamen er ruim elf- i de Leidse Ton Menkenhal bij de rommelmarkt van plaatselijke sportver- duizend en de organisatoren verwachten dit jaar een aantal van veertienduizend te halen. Ook het aantal deelnemende sportverenigingen is dit jaar toe genomen, vorig jaar noteerden 54 verenigingen een gezamelijke omzet van ruim 125.000 gulden, dit jaar doen 66 verenigingen mee, waaronder ook verenigin- Rijkspolitie dag en nacht telefonisch bereikbaar LEIDERDORP - Minister de Rui ter van justitie zal woensdag 16 mei het eerste automatische tele- foondoorkoppelingssysteem van het korps rijkspolitie officieel in gebruik stellen. Hij komh daar voor naar het districtsbureau van de rijkspolitie aan de Van der Valkbouwmanweg in Leider dorp. Het district Den Haag, sinds kort gevestigd in Leider dorp, beschikt sinds 1 februari over dit nieuwste snufje op het gebied van telefoonverbindin gen. Tussen de groeps- en enkele postbureaus en de centrale meldkamer is een automatische telefoon doorkoppelingssysteem opgezet (ATD). Op het door de PTT in samenwerking met de rijkspolitie ontwikkelde systeem zijn 26 van de 53 gemeenten in het district aangesloten met onge veer 80 protent van de 460.000 inwoners van het district. Het systeem houdt in dat de rijks politie 24 uur per dag direct tele fonisch bereikbaar is. De ant woordapparaten op de bureaus zijn afgeschaft. Overdag van 8.00 uur 's ochtends tot 18.00 uur 's avonds komen alle telefonische meldingen op de plaatselijke groepsbureaus bin nen. 's Avonds en 's nachts wor den alle alarmmeldingen via het alarmnummer van de plaatselij ke politie automatisch en tegen het lokale tarief doorgekoppeld naar de centrale meldkamer op het districtbureau die dag en nacht bemand is. De opzet dat sportverenigingen in hun eigen stand geld kunnen verdienen voor hun eigen club is ook dit keer onverkort gehand haafd. Er staat geen enkele com merciële instelling verzekeren de organisatoren, wat dat betreft hebben ze geleerd van de eerste keer. Toen had een vereniging de stand verkocht aan een antiquair. Toch valt het ook nu op dat som mige verenigingen alles behalve rommel verkopen en dat de spullen die ze te koop aanbieden regelrecht uit de winkel komen. "Een vereniging kan natuurlijk zelf een deal maken met een zaak. Daar laten we ze dan maar vrij in", aldus Henny Kwik. Voor de kinderen, die het snuffelen en neuzen vaak eerder moe zijn dan hun ouders, zijn er dit jaar enkele leuke attracties. Zoals het reusachtige luchtkussen dat ook in Jeugdstad was opgesteld, en een soort skelterbaan met trap en hobbeltuig. Het hele gebeuren zal worden omlijst met muziek van de Boerenblaaskapel van Allegro Vivace, Concordia en de Black Horse Saloon Band. Zoals elk jaar wordt ook weer een aantal verenigingsmensen van achter de schermen gehuldigd. Gisteravond was dat Flip Massar van voetbalvereniging LFC. Hij was dertig jaar lid, tien jaar be stuurlid, kwam vier keer in het Leidse elftal uit en maakt en maakte zich op allerlei andere manieren voor de vereniging verdienstelijk. De 'Rommelmarkt Sport In" in de Ton Menken hal is vandaag ge opend tot elf uur en morgen nog van tien tot vijf uur. Wafelactie levert 5000 gulden op ZOETERWOUDE - De stroopwa felactie van de werkgroep "Casa Materna" in Zoeterwoude heeft ongeveer 5000 gulden opgele verd. Dit geld wordt besteedt aan het jaarlijkse werkkamp van de groep voor het kindertehuis "Casa Materna" in Napels. Er werden dit jaar zo'n 3500 pakjes stroopwafels verkocht in Zoe terwoude, ongeveer 1000 meer dan het afgelopen jaar. Met eer» wielertocht van Harder wijk naar Zoeterwoude wordt de volgende actie gehouden om aan geld te komen voor het kinderte huis. 19 mei vertrekt een groep van zo'n 8 man per fiets vanuit Harderwijk. Rond 16.00 uur wor den ze in Zoeterwoude verwacht. ARTSEN Leiden - Voor spoedgevallen wordt de weekenddienst van zaterdag 10 uur vm. tot zondag 24 uur, waargenomen door de volgende artsen: Wijk I (Morswegkwar- tier, noord-binnenstad. Noorderkwar tier en Groenoord): H.G.M. Aelbers, Noordeindsplein 2A, tel. 122268; Wijk II (Kooi en Merenwijk): R. van Leeu wen,Hooigracht 48A, tel. 133834; Wijk III (Waard, Professorenwijk, Tuinstadwijk en zuid-binnenstad): A. van Luyk, Was- straat 2A, tel. 122522;Wijk IV (Zuid-West en Haagwegkwartier): van zaterdag 10 tot zondag 8 uur vm. W. Schellekens, Pa- ganinistraat 24, tel. 764035; van zondag 8 tot 24 uur A. Boer, Kernstraat 11, tel. 141225. Leiderdorp- De weekenddienst wordt waargenomen door P. van 't Woud en L. Middendorp, Hoofdstraat 40, tel. 410070. Zaterdag en zondag spreekuur van 12.30-13 uur. Oegstgeest - De weekenddienst van za terdag 10 tot maandag 7 uur vm, wordt waargenomen door: J.B. Hugenholtz, Pr. Hendriklaan 4, tel. 155666. Voorschoten - F. Koopmans, R. Wag- nerlaan 69, tel. 6352 (zaterdag); W. van Dam, Palestrinalaan 29, tel. 3960 (zon dag). Warmond - F. Waleijkarr 45, Warmond, tel. 01711-10030. APOTHEKEN De avond-, nacht- pn zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van 4 tot 11 mei, door Apotheek Tot Hulp der Menschheid, Rosmolen 13, leiden, tel. 071-121060; Apotheek Voorschoten, Leidseweg 66 Voorschoten, tel. 01717-2525. Indien het na 11 uur 's avonds niet meer mogelijk is met het openbaar vervoer naar de apotheek te komen, kan men uit sluitend voor spoedrecepten van een taxi, tel. 122444, gebruik maken. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn 134604; tel. ten zuiden van Rijn 121753. Leiderdorp/Zoeterwoude Rd. - Ge zondheidscentrum, Berkenkade, Lei derdorp, tel. 410131, spreekuur ma. t/m do. van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum v.d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond -zr. A. Vriend, flat de Hoge- wei 203, Sassenheim, tel. 02522-12022. DIERENARTSEN Leiden - Weekendregeling dierenartsen Muurling/Roest/Helder A.W. Helder, Hermelijnvlinder 36, Leiden, tel. 071-146686; weekendregeling Krol/v. Gool/Vestjens: F. van Geel, Pr. Frede- rikdreef 14, Katwijk, tel. 01718-74781 (van zaterdag 12 tot maandag 8 uur vm.). LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor: Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon; 071-144941. Nabezorging van 18.00 -19.30 u. Zaterdag van 16.00 - 18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 43,05 Kwartaalabonnement pe» post 60,90 Jaarabonnement 160,70 Jaarabonnement per post ƒ232.10 Losse nummers 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 2