m 3 ZATERDAG 5 MEI 1979 DEURNE - Op 11 november vorig jaar was Theo Fre- richs twee dagen onderweg vanuit Deurne naar Bag dad. Tegen middernacht was hij vlak bij Skopje. De dag ervoor had hij 's avonds laat de Joegoslavische grens bereikt. Hij had twee rustpauzes genomen in dat land, in Zagreb en in Beograd. Rond kwart voor zes was hij weer gaan rijden. In de avonduren had hij twee keer vijf minuten rust genomen, zo zou later de tachograaf (het apparaat dat registreert hoe lang de vrachtwagen rijdt en stilstaat) uitwijzen. Om ongeveer tien voor twaalf, in het pikkedonker, brak dan die ene seconde aan die het leven van Theo Frerichs zo ingrijpend beïn vloedde. Naar hij later voor de rechtbank verklaarde kwam een andere vrachtwagen hem met groot licht tegemoet. Frerichs raakte verblind en gaf lichtsignalen om de ander te bewegen zijn licht te dimmen. Dat gebeurde niet. Direct daarna het ongeluk: de vracht auto reed tegen een man aan die zich op de rijbaan bevond en raakte ook nog twee auto's die half in de berm, half op de weg stonden. Daarbij moet nog een andere man ook geraakt zijnhoe wel Theo dat nooit heeft gemerkt. Een kleine tachtig meter verderop bracht Frerichs zijn vrachtwagen tot stilstand. Hij liep terug; spoedig zou hij door de politie in arrest genomen worden. De 30-jarige vrachtwagen chauffeur Theo Frerichs uit het Brabantse Deurne zit al weken in een isoleercel in de strafgevangenis van Sremska Mitrovica, in Joegoslavië. Dat is een uitvloeisel van een aan rijding met dodelijke afloop waarbij Frerichs op 11 no vember vorig jaar betrokken was. Frerichs is in hoger be roep tot twee jaar onvoor waardelijke celstraf veroor deeld, aanvankelijk was het zelfs nog één jaar meer. Minis ter Van der Klaauw heeft vo rige week tijdens zijn bezoek aan Joegoslavië een goed woordje gedaan voor Theo Frerichs. Thuis, in Deurne, hopen ze dat de minister iets heeft bereikt. Onze verslaggever Ad van Liempt sprak met enige men sen uit de omgeving van Fre richs en bestudeerde de pro ces-stukken. De volgende dag besloot onder zoeksrechter Veli Vedat, ver bonden aan de Gemeente rechtbank van Skopje, om Theo Frerichs voorlopig een maand vast te houden. Hij werd ervan verdacht, aldus dit besluit, niet voldoende veilige afstand van de rech terkant van de weg te hebben gehouden en zijn snelheid niet te hebben aangepast aan de omstandigheden. Het ge volg hiervan was, volgens de rechter, dat „hij met het rech- tervoordeel van de wagen Zo- ran Stosikj en Milivoje Sto- sikj aanreed, alsook de auto's Lada kenteken VR 243-05 en Zastava 1300 kenteken KU 196-13, die zich aan de rech terkant van de rijweg bevon den, waarbij Zoran Stosikj li chamelijk letsel verkreeg waaraan hij op weg naar het ziekenhuis overleed, en Mili voje Stosikj zwaar lichame lijk letsel verkreeg". Frerichs kwam in de gemeente gevangenis van Skopje te recht, tussen Joegoslavische criminelen, met zeven, acht in één cel, soms wel met elf. De hygiënische toestanden wa ren er bedroevend, het eten ronduit slecht. Motorpech Op 8 december bracht openbare aanklager Mile Arsenievski de acte van beschuldiging uit. Daaruit is op te maken wat er aan de aanrijding vooraf was gegaan, althans volgens de door Arsenievski opgeroepen getuigen. Het begon met Ziv- ko Nakovski uit Kumanovo, die met zijn Zastava op weg was naar Skopje. Hij kreeg om half twaalf motorpech en zette zijn auto aan de kant; twee wielen op de weg en twee in de benn. Om hulp te bieden is later een tweede au to gestopt een Lada met twee broers erin, Zoran en Milivoje Stosikj. Zij boden hun dien sten aan, Zivko Nakovski antwoordde dat hij een zak lantaarn nodig had om het de fect aan de auto te verhelpen. Die hadden de broers wel. Op het moment dat de Volvo van Theo Frerichs naderde was Milivoje bezig Zivko Na kovski te helpen met de Zas tava en prutste Zoran aan het remlicht van zijn eigen La- Volgens de acte van beschuldi ging stond op 36,80 meter achter de auto's een gevaren driehoek opgesteld. Theo Frerichs heeft later verklaard dat hij die nooit gezien heeft. Volgens de acte van beschul-. diging hield Theo niet vol doende afstand na het passe ren van die driehoek. Reden voor aanklager Arsenievski om de rechtbank voor te stel len Frerichs te veroorde len. Vonnis Het vonnis, dat op tweede kerstdag werd uitgesproken, is vele pagina's lang. Voor Theo Frerichs zijn slechts drie woorden van wezenlijk belang: drie jaar gevangenis straf. Hij is verbijsterd. De zit- ting is voor het grootste deel langs hem heen gegaan. Er werd slechts af en toe een zin netje in het Duits vertaald, de rest van de zitting speelde zich af in het Macedonisch, de taal die in Skopje gesproken wordt. In het vonnis achtte de recht bank het bewijsmateriaal „duidelijk, niet tegenstrijdig en voldoende overtuigend". Bestudering van de overwe gingen met Nederlandse ogen kan echter onmogelijk tot die conclusie leiden. Want wat heeft de rechtbank bij de strafbepaling als verlichtende omstandigheid in aanmer king genomen? Dit: „dat de benadeelden zich onoplet tend aan de linkerkant op de weg bevonden, aan de linker kant van de rechterrijbaan, wat niet alleen onvoorzichtig, onoplettend en zorgeloos was, maar ook buitengewoon gevaarlijk, wat in dit geval ook bleek. Indien de gewonde Milivoje en zijn broer de nu overleden Zoran niet enigs zins onoplettend zouden zijn geweest, zouden zij het nade ren van het voertuig van de verdachte hebben kunnen bemerken, om zich van de linkerkant van de rechterrij baan te verwijderen en te gaan staan geheel aan de kant van de rijbaan, en wel op de berm, die veilig zou zijn ge weest en daarmee zou het niet tot dit ongeval zijn geko- Het is geen literatuur van de bovenste plank (dat zijn Ne derlandse vonnissen trou wens nog minder), maar dui delijk is het wel: de slachtof fers hadden beter uit moeten kijken, dan was het ongeluk niet gebeurd. Toch conclu deerde de rechtbank dat Fre richs schuldig was en drie j aar zou moeten zitten. Er zijn dan ook wel enige ver zwarende omstandigheden in het vonnis vermeld. Een daarvan is deze: „Het maat schappelijke gevaar van dit soort strafrechtelijke feiten, het steeds vaker voorkomen ervan". En een ander. „Het feit dat een jong menselijk le ven is beëindigd, dat wil zeg gen de nu overleden Zoran op een leeftijd van slechts 26 jaar, die tijd nam om op de weg te stoppen met een hu maan idee om diegenen te helpen die op dat moment met tegenslag te kampen hadden". Verweer Het verweer dat Theo Frerichs op de zitting had gevoerd, en dat door zijn advocaat Anic Ivanov was ondersteund, werd door de rechtbank van tafel geveegd. Het was „onge grond omdat het niet overtui gend is, onduidelijk en in strijd met de ingebrachte be wijsstukken. Het verweer was slechts gegeven om de strafrechtelijke verantwoor delijkheid te ontlopen". Up woensdag 7 maart diende het hoger beroep. Aanwezig waren ditmaal een vertegen woordiger van de Nederland se ambassade en de voor het Leger des Heils werkende reclasseringsambtenaar Har- rie Boumans. Hij woont nu in Asten, maar was - toevalli gerwijs - jarenlang zo onge veer de overbuurman van Theo Frerichs in Deurne. Hij trok en trekt zich het lot van Frerichs, diens vrouw en twee kinderen erg aan. Daarom woonde hij de zitting bij. In zijn bagage had hij de grote stapel artikelen die Brabantse kranten aan het geval-Fre- richs hadden gewijd. Ook kwam bij de zitting de enor me serie ansichtkaarten op ta fel, voornamelijk naar Fre richs in de gevangenis ge stuurd door meelevende luis teraars van het nachtelijk chauffeursprogramma Truck. De advocaat hield de rechtbank voor dat de behan deling van Frerichs in Ne derland slecht was gevallen en dat zoiets op het toerisme een negatieve invloed zou hebben. Uit het verslag dat Harrie Bou mans van de reis naar Joego slavië maakte: „De recht bank, alsook de aanklager maakte een zeer ongeïnteres seerde indruk, tenminste op het moment dat de verdedi ging het woord kreeg. Het ge beurde zelfs enkele malen dat men enigszins lacherig rea geerde. Na de zitting was de heer Ivanov (advocaat) dan ook zeer pessimistisch over de afloop welke uiterlijk bin nen 10 dagen bekend ge maakt zou worden". Pas eind vorige maand werd de uitslag van het hoger beroep in Deurne bekend: de straf was bekort tot twee jaar. Maar dat is nog aanzienlijk meer d an Jo Frerichs voor mogelij k had gehouden, toen ze in de cember direct naar Joegosla vië reisde om haar man op te zoeken. „We wisten maar één naam, van die onderzoeks rechter. verder niks. Maar via hem kregen we uiteindelijk na een hoop trammelant, toe stemming voor een bezoek. Dat duurde een half uurtje, toen moesten we weer weg. De volgende dag zijn we terug gegaan, maar we kwamen er niet meer in". Geld Mevrouw Frerichs is nog een tweede keer naar Joegoslavië geweest. Behalve de ontmoe ting met haar man stond toen een poging op het programma om het geld terug te krijgen dat Theo van zijn werkgever had meegekregen, een bedrag van rond 6000 gulden. Die po ging mislukte. Jo Frerichs kreeg haar man twee keer te zien, eenmaal een kwartier en eenmaal een uur. maar het geld bleef in Skopje achter. Zelfs het inschakelen van een medegevangene, die een paar woorden Duits sprak, hielp niet. De werkgever had het te rugkrijgen van het geld als voorwaarde gesteld voor doorbetaling van Theo's sala ris. Begin maart ging Jo Frerichs voor de derde keer op bezoek, ditmaal samen met Harrie Boumans. Deze laatste kreeg uiteindelijk het geld wél los, maar niet zonder een uitput tende discussie. Het laatste bezoek had een dramatisch karakter omdat Theo toen de boodschap kreeg dat zijn vader onver wacht was overleden. Dit as pect is overigens door de ver dediging ook in de behande ling van het hoger beroep in het geding gebracht. Ook dit keer moest er eindeloos wor den gesoebat om op bezoek te mogen. Uit het verslag van Harrie Boumans over die bezoeken: „Zijn dagelijkse voeding be staat uit 's morgens één kop thee, 's middags een stuk brood en een kop „soep", 's avonds een kop koffie. Etenswaren en rookartikelen die door familie of kennissen aan de poort worden afgege ven worden zeer streng ge controleerd en bereiken hem maar ten dele. Correspondent tie met zijn eigen vrouw is er nauwelijks. Gezien het taal probleem komt er maar wei nig door de censuur. Theo deed een uitdrukkelijk be roep op ons allen om hem zo snel mogelijk uit deze on houdbare en zelfs onmense lijke situatie te halen"! Boumans, later thuis: „Die be zoeken daarbij ben je volle dig afhankelijk van de wille keur van bewakers en ander personeel. Een keer heb ik het bezoek kunnen rekken door ze allerlei papieren die we hadden laten vertalen te laten lezen. En pakjes sigaretten deden ook wonderen. Toen we een keer met de advocaten in een mooi kostuum aan de poort verschenen hadden we geen enkel probleem en kon den we zo lang met Theo pra ten als we wilden". Driftig Inmiddels zit Theo Frerichs in een andere gevangenis, die I t-v- Jo Frerichs steeds in de weer met de koffiekan van Sremska Mitrovica. Dat is zeventig kilometer van Beo grad. Hij zit daar, blijkens zijn jongste brief aan zijn vrouw, in absoluut isolement. Aan vankelijk dacht hij met deze overplaatsing flink gebaat te zijn: hij zou terecht komen in een minde» strenge gevange nis, met volop buitenlanders, en vooral met de mogelijk heid om te werken. De trein reis erheen duurde twaalf uur. Harrie Boumans sluit niet uit dat Theo de isolering aan zichzelf te wijten heeft: „Ik kan me voorstellen dat hij zich heeft verzet tijdens die overbrenging". En Jo Fre richs knikt instemmend: „Hij is namelijk nogal driftig, moet je weten". Uit de brief is verder gebleken dat Frerichs in zijn nieuwe omgeving zware beperkingen zijn opgelegd. Zo mag hij al leen nog maar post ontvangen van familieleden die bij de gevangenis geregistreerd staan. Op die brieven moet de afzender op de voorkant staan vermeld, anders volgt vernie tiging van de brief. De correspondentie is tot nu toe toch al niet vlekkeloos verlo pen. De eerste brieven van Jo Frerichs naar haar man kwa men geen van alle aan. „Die zijn vast niet door de censuur heen gekomen. Het was ook niet mis, trouwens, wat ik toen allemaal opgeschreven heb. Ja, je bent wanhopig hè, en dat schrijf je dan van je at", zegt ze. Jo Frerichs is weer een beetje opgeleefd. De belangstelling voor de problemen van haar en haar man is opeens weer toegenomen. Er verschijnen weer stukken in de kranten en vrienden en familieleden lopen de deur weer plat. Ze is steeds in de weer met de kof fiekan. „Beter zo dan wan neer je maar alleen zit", zegt ze. „Daar kan ik niet te gen". Hoop Ze heeft wel enige hoop gekre gen door het bezoek van Van der Klaauw aan Joegoslavië. Harrie Boumans heeft op alle mogelijke manieren gepro beerd te bevorderen dat de minister de zaak in Joegosla vië zou bespreken Hij heeft daarvoor Van der Klaauws partijgenoten Nijpels en Bol- kestein (beiden Tweede-Ka merléden) ingeseind en die hebben de minister onmid dellijk een telegram en schrif telijke vragen toegestuurd. Inmiddels staat vast dat Van der Klaauw daar over Fre richs is begonnen. „Je kunt er natuurlijk niet op rekenen dat ze hand in hand de vliegtuig trap afkomen", zegt Bou mans, „maar het kan enipe invloed hebben gehad. Daar hopen we in ieder geval erg op". Ook op andere manieren wordt geprobeerd Theo's lot te ver zachten. De Zeister rechtsbij standverzekering ARAG heeft het groene licht gegeven aan de Joegoslavische advo caten om alle mogelijke bij zondere rechtsmiddelen te beproeven om iets aan de straf van Frerichs te doen. Daartoe behoren eventueel pogingen een nieuw proces te beginnen, verkorting van straf aanvragen, een soort cassatieverzoek en - vooral - een verzoek om gratie. De kansen op een wending ten goede voor Theo Frerichs lij ken ook toegenomen door zijn overplaatsing naar een andere streek dan die waar het ongeluk gebeurde. Daar mee is hij onder juridische zeggenschap van de stad Skopje vandaan en dat is vol gens de advocaten niet on gunstig. Blijft natuurlijk nog de vraag onbeantwoord waarom een Nederlandse chauffeur die in Joegoslavië betrokken raakt bij een fataal verkeersonge luk zo zwaar gestraft wordt. Bij de behandeling in hoger beroep zijn de rechtbank voorbeelden voorgelegd van Joegoslaven die in Nederland gevangen zitten en hier veel mildere straffen kregen voor aanzienlijk ernstiger delicten. Mogelijk heeft dat de straf- verkorting in hoger beroep mede veroorzaakt. Vergelding Voor Harrie Boumans is een belangrijke factor in de rechtsgang in dit geval de vergelding geweest. Hij wijst op een passage in het vonnis die handelt over het doel van de straf: „dat hij zorgvuldiger zal zijn in het besturen van zijn voertuig, dat hij de. ver- keersvoorschriften en -tekens in acht zal nemen en niet op nieuw op het strafbankje te recht zal komen om zich te verantwoorden voor derge lijke strafbare feiten". Boumans heeft van de Joego slavische advocaten begre pen dat het een paar maal is voorgekomen dat buiten landse chauffeurs na het ver oorzaken van een ongeval zijn doorgereden. Ze waren niet meer op te sporen en dat heeft de publieke opinie kennelijk zodanig beinvloed dat voor een chauffeur die wél is ge stopt, nu een zware straf ver langd wordt. „Ik geloof stel lig", zegt Boumans, „dat Theo mede voor andere chauffeurs in de gevangenis zit". De vrouw van Theo knikt bij die woorden. Zij hoorde onlangs in het radioprogramma Truck een chauffeur vertellen over zijn ervaringen in een Ita liaanse gevangenis waar hij na een aanrijding een halfjaar in heeft doorgebracht. Die man gaf zijn collega's één raad: „Als je zoiets overkomt, maak dan zo gauw mogelijk dat je wegkomt". Een afschuwelijk dilemma voor een vrachtwagenchauffeur. Theo Frerichs koos voor de meest menselijke oplossing: hij stopte en zit nu mogelijk twee jaar in een cel. Het is kennelijk zoals zijn Joegosla vische advocaat Anic zei te gen Jo Frerichs, kort na de behandeling in hoger beroep (citaat uit het verslag van reclasseringsambtenaar Boumans): „Uw man is veel te goed en te eerlijk; in deze si tuatie minder gunstig, maar toch ook wel iets voor u om trots op te zijn". I

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 29