Basilevitch: „Mijn taktiek nu is rustig afwachten „Ik hoop dat men zal zeggen: dit nooit meer" Regering moet zuinigheid afdwingen... Spaanse liefde voor Cruijff omgeslagen in haat ZATERDAG 5 MEI 1979 Prinses Irene en burgemeester Bos van Katwijk legden gisteravond tijdens een zeer rumoerige dodenherdenking een krans bij het verzetsmonument Verzctstenloonstelling in Katwijk: KATWIJK -"Ik hoop dat deze zo waardevolle verzetstentoon- stelling gaat rouleren in het land, eventueel aangevuld met nieuw materiaal. Ik hoop dat de overheid daartoe een bijdrage kan leveren. En ik hoop aat deze expositie een permanente bestemming kan krijgen om de jeugd te blijven herinneren aan onze vrij heidsstrijd tijdens de Tweede Wereldoorlog "Daardoor zullen de jongeren van Nederland tot het besef kunnen komen, dat de vrij heid van het individu voor ons mensen uiteindelijk moet worden verdedigd met inzet van het leven en dat geen en kele vrijheid een vanzelfspre kendheid is. Vrijheid zal ten koste van mensenlevens moe ten worden bevochten totdat men tot de geesteswijsheid. komt, dat ze één van de kost baarste bezittingen van de mens is". Deze woorden sprak voorzitter J. Teengs Gerritsen van het Centraal Orgaan Voormalig Verzet en Slachtoffers gister avond uit tijdens de officiële opening van de verzetsten- toonstelling "1933-19NU",die tot en met dinsdag 15 mei in Katwijk is. Deze sobere plech tigheid, waarbij prinses Ire ne, minister-president Van Agt en diverse vertegenwoor digers van het voormalig ver- zetswezen en van de Tweede Kamer aanwezig waren werd gehouden in de Kat- wijkse Pniélkerk. De expositie, waarop ook werk is te zien van oud-verzets strijdster en beeldend kunste nares Truus Menger, is de ko mende anderhalve week da gelijks (behalve zondags) te bezoeken in cultureel centrum Tripodia aan het Hoornes- plein. De openingstijden zijn van 10 tot 17 en van 19 tot 22 uur. Organisatrice volksuni versiteit K&O Katwijk ver wacht in die tijd duizenden bezoekers. Reeds hebben 3500 scholieren hun komst in groepsverband aangekon digd. Fascisme Teengs Gerritsen en andere per sonen uit het voormalig verzet wezen er tijdens een in de na middag gehouden persconfe rentie over deze expositie op, dat het belangrijk is dat de jeugd de herinnering in stand houdt aan hun meedogenloze strijd in de jaren '40l'45. "Ik hoop dat men zal zeggen: dit nooit meer!", zo vatte Truus Menger haar woorden samen "Ik hoop dat men zal beseffen, dat onze haat niet tegen de Duitsers, maar tegen het fas cisme was en is gericht". In dit verband werd naar voren gebracht, dat de tentoonstel ling goed aansluit op de ver toning afgelopen iveken van de televisieserie Holocaust. Leidenaar H. J. Maas van on der meer de Stichting Sa menwerkend Verzet zei daar van: "Hoeveel mensen huilen er niet bij het zien van een be paalde film? Een speelfilm slaat meer in bij de mensen, men leeft mee met zo'n familie. De expositie is vervolgens van belang, vooral voor scholie ren,omdat die laat zien dat al die gruwelijkheden inder daad zijn gebeurd". De heer Teengs Gerritsen voegde daaraan toe, dat Holocaust de waarheid weliswaar ver sluiert, maar dat de film toch zijn vruchten heeft afgewor pen. "Als je ziet wat er in Duitsland is gebeurd door de vertoning van de film! Politi- Oud-verzetsman J. Teengs Gerritsen verricht de officiële opening van de expositie. ci bijvoorbeeld die voor verja ring van oorlogsmisdaden waren, hebben hun mening gewijzigd. En door de film is het aantal mensen dat vindt dat oorlogsmisdaden niet mogen verjaren in Duitsland gestegen van 32 naar 47 pro cent" Keerzijde De oud-verzetsman noemde vervolgens het grote nut van de K&O-eocpositiedat er wordt getoond welke de keer zijde van de medaille is als men een fascistisch regime aanvaardt. "Dat zoiets niet voor niets is, blijkt wel uit de diverse fascistische groepe ringen die op dit moment in Duitsland opkomen". Oud-S achsenhausen-g evange- ne Bvan der Ham zei daarop ontroerd: "In Godsnaam jon ge mensen, kinderen en kin deren die daarna komen, probeer te leren dat je je niet laat gebruiken voor oorlog en fascisme. We leven in een ge weldig gespannen toestand en tentoonstellingen als deze dienen om de gevaren daar van duidelijk te maken" Burgemeester mr. C.A.Bos van Katwijk zei het tijdens zijn toespraak bij de openings plechtigheid in de Pniélkerk nog weer anders: "Het span ningsveld tussen vrijheid en onvrijheid is geen vreedzaam spanningsveld. Het is een land dat moet worden be waakt, waarin men voortdu rend waakzaam moet zijn'en bereid moet zijn verzet te ple gen. Vooral met dit doel is de verzetstentoonstelling opge zet. Want grote problemen als bijvoorbeeld massale werk loosheid kunnen bij gebrek aan een oplossing de demo cratie van binnenuit aantas ten" Terreur Om al deze doelstellingen te be reiken, is de Katwijkse ver zetstentoonstelling opge bouwd uit acht onderdelen. Ze begint met vredige taferelen van spelende kinderen en bloemen. E.n ze eindigt met een ernstige waarschuwing tegen het opkomende fascisme anno 1979. Daartoe dienen onder meer persberichten over ter reurdaden, de moorden op Aldo Moro, Schleyer, Lorentz. Tussen die onderdelen zijn fo to's en teksten te zien over de portaties, concentratiekam pen, joodse ghetto's. En over het verzet, de februaristaking aanslagen op distributiekan toren. Een Katwijks aspect heeft de expositie ook. Er is een speciale hoek van het ge nootschap Oud Katwijk over Katwijk in de oorlogsjaren, bijvoorbeeld over de afbraak langs de Boulevard, zodat de Duitsers een schootsveld had den voor mogelijk aan land komende geallieerden. V) (Door onzë correspondent Peter Hattink) MADRID - De rivaliteit om de macht, vermeende slim migheid met de bedoeling zo min mogelijk belasting te betalen, gebrek aan zakelijk inzicht, een slecht benul van de Spaanse wetgeving en nog niet bewezen deviezen- smokkel van peseta's naar het buitenland hebben ervoor gezorgd dat het trio Johan Cruijff-Michel Georges Basi- levitch-Cor Coster met elkaar overhoop ligt. Gevolg: ruinering van Cruijffs zakelijk belangen in Span je en drie kinderen van de rekening: Cruijff, Basilevitch en Coster. De zakelijke partner van Johan Cruijff, de 36-jarige Fransman Mi chel Georges Basilevitch, voelt zich allerminst bedreigd door de be schuldigingen van Cor Coster dat hij geld van Cruijff en Neeskens heeft achterovergedrukt of dat hij aan deviezensmokkel zou hebben Basilevitch. „Als dit waar zou zijn dan was ik allang uit Spanje ver trokken. Ik houd mij niet met der gelijke praktijken bezig. Niettemin heeft deze negatieve publiciteit mij veel schade berokkend. Mijn tac tiek is rustig afwachten. Ik verde dig mij wel als Coster het nogmaals in zijn hoofd haalt om mij aan te vallen. Maar hij bluft. Coster heeft niet eens een aanklacht tegen mij ingediend, anders had ik allang iets gehoord. Ik neem het Cruijff wel kwalijk dat hij tegenover de pers niet heeft verklaard dat de bewe ringen van zijn schoonvader non sens zijn. Hij heeft mij persoonlijk gezegd dat Cor Coster onzin uit kraamt, maar wat heb ik daaraan als hij voor de rest aan het handje van zijn schoonpapa mee loopt?" Johan Neeskens, die is hersteld van zijn voedselvergiftiging, valt Basi levitch bij: „Als Basilevitch de kans heeft gehad Cruijff te belazeren d^n heeft hij deze kans ook in de laatste twee jaar bij mij gehad. Nou, Michel Georges Basilevitch heeft mijn za kelijke belangen correct afgehan deld en ik hoop dat hij in de toe komst mijn zaken blijft beharti gen". Basilevitch neemt deze uit spraak van Neeskens met een dankbare glimlach aan Pistool Basilevitch: ,.Cor Coster is een im pulsief man. Het is niet mijn stijl om bij onderhandelingen een pi stool op tafel te leggen als ik mijn zin niet krijg. Ik heb een andere manier van werken. Het gedonder tussen Coster en mij is eigenlijk be gonnen toen ik in juli 1976 voor Jo han Cruijff een contract van 1 mil joen dollar voor een jaar bij FC Bar celona versierde. Ja, 1 miljoen dol lar. schoon aan de haakCoster, met zijn jarenlange ervaring als direc teur van Inter Football, wist dat hij dit niet kon flikken, maar hij was niet te beroerd om toch zijn com missie van 10 procent over dit con tract op te strijken zonder er iets voor gedaan te hebben. Het verhaal klopt. De naam Cor Coster komt inderdaad op de com- puterlijsten van FC Barcelona voor De voetbalclub heeft volgens de re gels vergunning aangevraagd bij het ministerie van handel om de commissies aan de niet in Spanje woonachtige Cor Coster uit te be talen. Volgens Basilevitch heeft Coster ook commissies in Spanje geind over voetbalcontracten van andere clubs, waarvoor geen uitbe talingsvergunning is aangevraagd bij de Spaanse autoriteiten. Aan nemend dat Basilevitch de waar heid spreekt kan Cor Coster in principe een boete oplopen voor het illegaal aannemen van peseta's in Spanje en is het voor de directeur van Inter Football van het grootste belang aan te tonen dat dit geld in Spanje is gebleven, wil hij niet een extra boete krijgen wegens devie zensmokkel. Sluwheid Basilevitch toont zich zelfverze kerd maar zijn trots wordt door een berekende sluwheid in toom ge houden. Op de vraag waarom Cruijff via een Zwitserse bankre kening ruim 1.800.000 dollar op de rekening van Ganadera Catalana SA heeft gestort, antwoordt Basile vitch dat dit geld uit andere inkom sten, dus los van Johans inkomen uit Spanje, afkomstig is. Dat kan Maar is deze investering van dollars in Spanje aangemeld bij het minis terie van handel, zodat Cruijff bij de verkoop van zijn zaken dit geld weer naar Zwitserland kan over brengen? Antwoord: „Nee. op dat moment interesseerde dit nie mand" Een grotere zakelijke blunder is nauwelijks voorstelbaar. Iedere za kenman weet datje in Spanje moet uitkijken met de deviezenbepalin- gen. Iedereen kan in Spanje in gul dens, dollars of wat dan ook inves teren en heeft, als alles volgens de regels gaat, geen enkele moeite om bij verkoop van het project zijn aanvankelijke investering, ver meerderd met een meerwaarde, weer naar het buitenland over te maken. In dit geval betekent dit dat de 1.800.000 dollar van Cruijff in Spanje moeten blijven. Er is een le gale weg om, gerekend vanaf de da tum van de verkoop van het project in Spanje, na drie jaar het grootste gedeelte van dit bedrag naar het buitenland over te brengen. Uiter aard brengt dit met zich mee dat als Cruijff naar Cosmos gaat, hij een beheerderoverzijn zaken in Spanje zal moeten aanstellen. En wie kent het beste de weg in het doolhof van Cruijffs moedermaatschappi j Grupeco SA en zijn zeven werk maatschappijen9 Basilevitch na tuurlijk. Van de zeven werkmaatschappijen van Johan Cruijff beantwoordt er eigenlijk maar ri aan de verwach tingen. Inmobiliaria Ibiza SA, de bouwmaatschappij op het eiland Ibiza. stelt niet teleur. Hier heeft Cruijff 300.000 dollar vanuit Zwit serland ingestoken, die hij, net zo als de overige anderhalf miljoen vanuit Zwitserland overgemaakte dollars, bij verkoop in Spanje moet laten. Hel kweekbedrijf Horticul- turas Mediterraneas SA bedoeld Johan Cruijff: "Ikke niet weten om de tuinen van de projecten van Ballast Nedam in Saoedi-Arabië op te sieren, is nooit van de grond ge komen. Afgezien van het Spaanse geld dat er door Cruijff is ingesto ken hebben zijn 20.000 vanuit Zwit serland gestorte dollars tot nu toe niets opgebracht. De andere on dernemingen geven de indruk dat zij in het stadium zijn tussen „han gen of wurgen" Louche Het is voor het bedrijfsleven in Barcelona steeds een doorn in het oog geweest dat de als louche za kenman bekendstaande Basile vitch Cruijff zodanig heeft inge palmd dat de Nederlandse voetbal ster hem carte blanche gaf voor al zijn zaken. Twee jaar lang zwaaide Basilevitch zonder enige deskun- Dans van duistere f ff, miljoenen dige controle de scepter over Cruijffs vermogen. Daarnaast re gelde Basilevitch reclamecontrac ten, die hem in totaal ongeveer 100.000 gulden aan commissie per jaar opleverden. Basilevitch: „Ik werkte dag en nacht, soms meer dan zestien uur per dag, ook de weekeinden. Voor mijn managing- activiteiten van Cruijffs onderne mingen heb ik nooit een peseta ontvangen. De commissies van de reclamecontracten van Cruijff wa ren voor mij genoeg om te leven. Eigenlijk was ik gek dat ik nooit iets voor het beheer van zijn zaken heb gevraagd, want een normale manager zou er zeker honderddui zend gulden per jaar voor hebben gehad" Het meelijwekkende spel van Ba silevitch is aandoenlijk. Hij doet voorkomen of dit van tevoren zo met Cruijff is afgesproken en dat de mantel van de vriendschap met de Nederlandse voetbalster zijn offers goedmaakte. „Ja, in het begin de den wij alles op fïfty-fiftv-basis, maar op den duur kon ik het tempo van de investeringen van Cruijff niet bijhouden. Zelf heb ik totaal ongeveer 500.000 gulden in de zaak gestoken en Cruijff in totaal onge veer 4,5 miljoen gulden. Basilevitch blijkt behendig tussen sommige mazen van de Spaanse wet door te glippen. Wat hij er niet bij vertelt, is dat hij als Fransman, zonder werkvergunning of ver- blij fsvergunni ng best zaken in Spanje mag beheren, maar dat hij daarvoor geen grote geldbedragen mag ontvangen. De vraag of Basi levitch een „NIV" (een Spaans fis caal identificatienummer) heeft, brengt hem aan de rand van paniek. „Niet over praten", zegt hij, alsof hij bang is dat er slapende honden wakker worden. Knipseldienst De Spaanse fiscus is al geruime tijd wakker. Er is een speciale knipsel- dienst ingesteld, die de in de pers genoemde bedragen verifiëert. Een speciale rechter is belast met het onderzoek naar Cruijffs belasting schuld, die volgens het Spaanse ministerie van financiën aanzien lijk moet zijn. Basilevitch heeft zijn zaken, die indirect met Cruijff te maken hebben, in handen gegeven van de Catalaanse advocaat Grana- dos. Deze advocaat, die volgens Ba silevitch de beste jurist in straf recht van Spanje is, heeft uitvoerig de materie bestudeerd voordat hij de opdracht Op het gebied van financiering heeft Basilevitch het voor elkaar gekregen dat Johan Cruijff per soonlijk borg stond voor niet op tijd terug betaalde termijnen van afge sloten leningen. Twee maanden geleden kwam het zover: Johan had geen geld om de schulden af te lossen en een van de drie banken, waarmee Cruijff en Basilevitch werken, hing het aan de grote klok. Hoe komt het dat Johan Cruijff geen geld had om als borg het ont brekende bedrag te betalen9 De viezensmokkel? ..Cruijff verdiende met de door mij' opgestelde contracten in Spanje twee miljoen dollar, alleen maar met voetballen voor Barcelona. Daarnaast had hij nog andere in komsten uit reclame plus de 1.800.000 dollar uit Zwitser land". Na lang zeuren geeft Basilevitch de indruk dat Johan Cruijff voor juli 1976 in totaal ongeveer 3.600.000 dollar heeft verdiend. Een eenvou dig rekensommetje geeft een totaal aan van 5.600.000 in Spanje en 1.800.000 dollar uit Zwitserland. Totaal dus 7.600.000 dollar Deviezensmokkel Het lijkt geen twijfel dat er aanwij zingen zijn tot deviezensmokkel. Daarmee zou Cor Coster best gelijk kunnen krijgen, maar het is wel de vraag of hij het kan bewijzen. De hele affaire-Cruijff heeft zich afge speeld in een periode, waarin sommige oude francistische mone taire wetten zijn aangepast aan de eisen van deze tijd, waardoor er zo veel juridische verwarring heerst op dit gebied, dat alleen super-ex perts door de bomen het bos kun nen zien. Deze hoog gespeciali seerde mensen, die in Spanje op èèn hand zijn tellen, zijn best bereid een onderzoek in te stellen op voorwaarde dat de opdrachtgever brandschoon is. Dit laatste wordt van Cor Coster in Spanje ernstig betwijfeld. Diverse welingelichte bronnen menen dat er door Basilevitch, Cruijff en Coster een gemeen schappelijk spel is gespeeld dat uit de hand is gelopen. Deels met het oogmerk om een zielige indruk bij de Spaanse fiscus te maken, ander zijds om belastingfaciliteiten, ge baseerd op sentimentele argumen ten zoals: „Ja, wist Cruijff als voet baller veel?", af te dwingen. Basile vitch geeft toe dat hij in deze krin gen het zwarte schaap wilde spelen om op deze manier de belangen van Johan Cruijff zoveel mogelijk uit te buiten. „Want als de zakelijke be langen van Cruijff achteruit gaan, gaan de mijne ook de mist in", lacht Basilevitch. Handig Uit zichzelf waagt Basilevitch zich er niet aan om te zeggen dat hij met deze fikse ruzie tussen hem en Cor Coster zijn aandelen gaat verkopen Granados, de advocaat van Basile vitch, zou gek zijn om zijn cliënt de verkoop van zijn aandelen te advi seren. Basilevitch heeft zich op een handige manier in het zakelijke imperium van Cruijff vastge- nesteld. Hij is een blijft aandeel houder Basilevitch vraagt zich af voor hoeveel Cruijff en Coster zijn aandelen willen kopen. Niemand kan hem dwingen zijn participatie van de hand te doen. Cru ij ff zit voor Cosmos en waarschijnlijk bij Cos- mos en na Cosmos in Spanje zake lijk vast aan de slimme, in zijn vuistje lachende, Basilevitch. De Fransman Michel Georges Basile vitch geniet van het gastvrije Spanje, dat hem geld en roem heeft gegeven. „Ja, nog een laatste opmerking" zegt Basilevitch. „Ik ben er niet helemaal zeker van of Cruijff wel bij Cosmos gaat spelen" Was Johan Cruijff in Barcelona en in Spanje een van de populairste figuren in de geschiedenis, deze belasting- en deviezenverwikke- lingen hebben hem een uiterst slecht image gegeven. Elke Span jaard vindt het in zijn hart jam mer dat hij de eens zo geliefde voetbalster nu ziet als een zakelijk berekende figuur, die miskleunen maakt. Wat eens liefde en bewon dering voor Cruijff was is in Span je nu omgeslagen in haatgevoe lens. JAN TERLOUW TIJDENS FORUMDISCUSSIE OVER ENERGIEPROBLEEM LEIDEN - De prijsstijgingen op energie moeten buiten de prijs compensatie worden gehouden, is de mening van D'66 Tweede- Kamerlid Jan Terlouw. Terlouw zei dit gistermiddag tijdens een forumdiscussie over "Het ener gieprobleem: wat doen we er aan?" van de Leidse universiteit. De parlementariër zei verder dat de overheid met dwangmaatre gelen moet komen om het ver bruik van energie, zoals aardgas, te verminderen. Tijdens de discussie, die in het ka der van de afsluiting van een col legereeks over energieproblema- tiek werd gehouden, zei Terlouw dat "door bijvoorbeeld de prijs van het aardgas te verhogen huishoudens zouden kunnen overgaan tot het gebruik van zonnecollectoren om het huis te verwarmen". De forumdiscussie werd georgani seerd door de Commissie Weten schap en Samenleving van de subfaculteit Natuur- en Sterren kunde van de Leidse universiteit. De discussiemiddag werd in sa menwerking met de Vereniging voor studenten in de wis-, na tuur- en sterrenkunde "De Leid- sche Flesch' op touw gezet. In het forum, dat werd voorgezeten door dr. L. J.F. Hermans, hadden verder zitting prof. dr. J.A. Goed koop van de Leidse universiteit en het ECN te Petten, prof. ir. C.W.J. van Koppen van de TH Eindhoven, drs. L.F. Manneke van Shell Nederland bv, ir. T.G. Potma van het Centrum voor Energiebesparing en dr. J.C. Terlouw, natuurkundige en ka merlid voor D'66. Thema's, die voor de discussie wa ren gekozen, waren onder andere of de risico's die verbonden zijn aan grootscheeps gebruik van steenkool niet groter zijn dan die van kernsplijting? Over het al gemeen was men van mening dat deze vraag heel moeilijk beant woord kan worden. Waarbij ie mand uit het publiek opmerkte dat "als in de kolenmijnen in een bepaalde periode honderddui zend mensen omkomen en tij dens een zelfde periode bij onge vallen met kerncentrales, tien duizend, dan kies ik toch voor een kerncentrale". Over de vraag of kerncentrales wel veilig zijn kwam de Eindhovense professor Van Koppen wel met de meest opmerkelijke stelling. Hij zei dat de kerncentrale in de Amerikaanse stad Harrisburg, die enige tijd terug in het nieuws kwam doordat er iets fout ging in het koelsysteem, "heeft bewezen dat onverwachte ongelukken met kerncentrales in de hand kunnen worden gehouden". Of een aanzienlijke vermindering van het energiegebruik hier in Nederland wel te realiseren is zonder dwangmaatregelen werd in het algemeen ontkennend beantwoord. Het duidelijkst hierover was de politicus Ter louw. Met een resoluut nee maak te hij kenbaar dat de overheid hier een duidelijke taak heeft."De regering moet zuinig heid afdwingen". De wetenschapper kan, afgezien van werken aan voorlichting en bewustmaking, zeker iets doen aan het energieprobleem. "Hij zou bijvoorbeeld de politiek kunnen ingaan", zei Terlouw, terwijl ir. Potma van het Centrum voor Energiebesparing zei "dat. veel wetenschappers zich laten bevorderen tot lderk van de insti tuten waar zij voor werken". Te vens, zo zei Potma, "moet creati viteit van de wetenschapper gro te aandacht krijgen". Bij de inleiding tot de discussie maakte de voorzitter aan de hand van enige lichtbeelden duidelijk dat elk lid van de mensheid 2,5 KWu per jaar consumeert. In Ne derland is dit 7KWu en in Ameri ka 12 KWu. Als dit zo doorgaat dan kan de mensheid in het eer ste geval nog 300 jaar met fossiele brandstof rondkomen en in het laatste geval nog 60 jaar. Er blij ven volgens de voorzitter een aantal mogelijkheden over om de mensheid in de toekomst van energie te voorzien. Zoals zonne- energie en wind, kernenergie en dergelijke.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 15