Zoeterwoude in ban van het voetb algebeuren Titelkansen V.d. Smissen nog erg klein Een goeie Rotterdammer is een dooie Titel SJZ binnen handbereik GEMINI STAPJE TERUG LOTTO EN TOTO Sportleiders CIOS krijgen CRM-subsidie KNZB stelt voorlopige limieten vast ZOETEMELK BLUFT OVEREIND ZATERDAG 5 MEI 1979 SPORT PAGINA 13 Als ik tegenwoordig wel eens met de trein ga, wat zelden gebeurt, dan neem ik eerste klas. Tim Krabbé, zoals be kend de schrijver van De Renner, het beste boek met sport als onderwerp dat ooit in de Nederlandse taal ge schreven is, heeft dezelfde ge woonte. Jaren geleden, toen hij nog wel eens voetbalwed strijden versloeg, trof hij na afloop van een wedstrijd op het perron de keeper van Tel star, Paul van den Meeren, en de televisieverslaggever Theo Reitsma. Zij raakten in ge sprek. De trein reed voor en Tim Krabbé stapte met de beide anderen als vanzelf sprekend in de tweede klas, zonder erbij te zeggen dat hij eigenlijk een kaartje voor de eerste klas had, want zoiets is niet beschaafd. De conducteur kwam. Ze bleken alle drie een kaartje voor de eerste klas te hebben. Ik nam een retourtje eerste klas voor een tripje Amsterdam- Feyengordstadion-Amster dam. Om de juffrouw achter het loket problemen te bespa ren (en mijzelf een achteloze gulden), zei ik erbij dat ik aannam dat er tussen Rotter dam CS en het Feyenoordsta- dion geen eerste klas reed, omdat voor dat laatste stukje altijd een dumptrein wordt gebruikt. ,JEen wat?"vroeg ze ,Een dumptrein", zei ik in het microfoontje. Ze fronste haar wenkbrauwen, had kennelijk nooit in een voetbaltrein geze ten. Heenreis De heenreis was magnifiek. De enige medepassagier was een knorrige oude Hagenaar, die de hele coupé met zijn siga renrook vulde en na elk sta tion opstond om de opengela ten deur dicht te doen Een au to is gezonder, maar toen we, zowaar zonder gehinderd te worden door noodremtrek- kers, in de extra trein van Rotterdam CS naar Feye- noord de brug over de Maas overreden en op de belenden de brug de hortende rij auto's zagen staan, ging er een kort hoeraatje op, Ben ik blij dat ik met de trein ben gegaan:, zei een oudere heer die vermoe delijk niet over een auto be schikte. De problemen kwamen pas op de terugreis. De eerste trein,zo las ik op het bord, dat ik met een bij aankomst raadpleeg de, zou vanaf het Feyenoord- station om lo.44 uur vertrek ken. De wedstrijd begon om 14.00 uur, dus die eerste trein naar Rotterdam was kenne lijk bedoeld voor dat raadsel achtige ras voetballiefhebbers dat altijd ruim van tevoren het stadion verlaat, om als eerste in tram of trein te, kun nen zitten. Of in de koffieka mer. In de rust hoorde ik een Feyenoordsupporter tegen een stelletje kennissen, die blijkbaar vijf minuten voor het rustsignaal al de grote koffiekamer op de eretribune hadden opgezocht om verze kerd te zijn van een stoel aan een tafeltje, oprecht veront waardigd foeteren: Jk snap jullie niet. Je komt toch niet voor de koffie, je komt voor het voetbal!" Inderdaad hadden zij door hun bijtijdse vertrek het luid bejubelde doelpunt van Jan Peters dat Feyenoord één minuut voor rust scoorde, smadelijk ge mist. Gelukkig waren ze weer wel op tijd op de tribune om Ajax' gelijkmaker te kunnen Om 16.00 uur precies ging echter een trein terug naar Amster dam die nergens zou stoppen behalve misschien in Amster dam. Of onderweg een stuk of zeven keer, zolang de nood remmen strekten. Dat leek me een heel geschikte trein. Ik voorzag natuurlijk wel dat de kans miniem was dat er een eerste klas wagon bij zou zijn waar ik als enige in zou zitten maar dat nam ik op de koop toe. En zie, vertrouwen wordt altijd beloond, want achter aan hing wel degelijk een eer ste klas wagon. Ik nestelde me in zo'n eenpersoons fluwelen fauteuil bij het raam met uit zicht op het Feyenoordsta- dion, de verkeerde kant dus want door mijn boven- raampje moesten de Ajax- supporters hun triomfantelij ke oorlogskreten aan de pas serende Feyenoord-suppor- ters kwijt. Ze hebben daar zelfs een kort lied voor, op een vaste melodie: ,J£en goeie Rot terdammer is een dooie, een dooie!" De aldus omschreven Rotterdammers repliceerden met stenen, in de richting van mijn raampje, voor zover al thans de met honden bewa pende politie dat toeliet. Er heerste een geagiteerde sfeer onder de Ajax-supporters. eerst waren ze hun vaatwas- borsteltje kwijt („Waar is Lola?, hebben jullie Lola ge zien?"), later deed het gerucht de ronde dat in een wagon verderop eentje (Rotterdam mer, Amsterdammer, Veluw- naar?) met een getrokken mes stond, en een zeer potige Am sterdammer meldde verhit dat hij echt niets kon doen. „Ze stonden met z'n vijven om me heen!" Ontroerend Ontroerend was intussen, dat de houwdegens gewillig ge hoor gaven aan de oproep van één der meisjes om door te lo pen, „want dit is eerste klas" Totdat een tweedeklasser van een spoorbeambte te horen had gekregen dat er in deze trein geen klassenonderscheid zou worden gemaakt. Intus sen was het 1620 uur gewor den, en gebaarden agenten met honden vanaf het perron geagiteerd tegen collega's in de trein dat een eindje ver derop iemand met een ronde vorm, ter grootte van een voetbal, klaar stond dood en verderf te zaaien. Als ik wat jonger en fitter was geweest zou ik me natuurlijk onmid dellijk in die richting hebben begeven om er achter te komen welk verschrikkelijk geheim wapen wordt aangeduid met hetzelfde gebaar waarmee scheidsrechters in de richting van de spelersbank om een andere bal verzoeken als de speelbal op de tribune wordt vastgehouden, maar ik be sloot dat het wijzer was uit te stappen omdat deze Amster damse supporterstrein de eer ste dagen, zo leek het, nog wel niet zou vertrekken. Een trein naar Leiden, aan de andere kant van het perron, bood soelaas. Eerste klas, rustige coupé en als hij nu meteen ver trokken was, en niet pas een minuut of tien nadat mijn rechtstreekse trein naar Am sterdam was weggereden, dan zou alles appiekim zijn geweest. Maar nu vulde hij zich toch geleidelijk met Feyenoord-supporters, die echter wat bedaarder van aard waren. Eén meisje viel zelfs flauw op mijn schoot (had ik dan toch moeten op staan), wellicht van de warm te, of van de zwangerschap wan top die man ier komen de vrienden van meisjes het al tijd te weten in Franse films) of omdat een van haar metge zellen heel gedetailleerd de beide door de VARA uitge zonden Nieuwzeelandse tv- spelen over de misdadige champagnekwekers en de rondzwervende bietser van haver tot gort verteld had Alles bij elkaar dus rustige types, in die tweede trein, al Jan Peters riep er eentje wel dat hij altijd aan Holocaust moest denken als hij Ajax zag spelen. Hoe zo? vroeg een ander, en het antwoord was: „Ook allemaal joden" Op Rotterdam Centraal ben ik dus snel overgestapt in een gewone Intercity en. rustig gezeten in het rode pluche, tot aan Amsterdam het gezicht getrokken van iemand die zijn zondag nuttig en be schaafd besteed had aan een bezoek aan zijn oude moe- NICO SCHEEPMAKER ZOETERWOUDE - De boerenkapel kon na afloop van SJZ-Alphia onverrichter zaken weer Sportpark Haas broek verlaten. De bloemen werden teruggebracht naar de bloemenhandelaar en de champagne bleef onaange roerd. Het nam niet weg, dat de stemming donderdag avond in het SJZ-kamp toch goed was, want werd er geredeneerd: zondag zijn we tenminste niet afhankelijk van wat concurrent Soccer Boys doet en dan staan er wel zon ruim duizend toeschouwers langs de lijn. Het mogelijke kampioensteam van SJZ. Staaiid v.l.n.r.: Leo v.d. Geest, Ton Vures, Coos Romein, Leo Mooyman, Hans de Graaf, Theo van Klink, Wim Mooyman, Ben v. Kempen en Co de Visser. Gehurkt v.l.n.r .André van Leeuwen Cor van Tongeren, John de Boer, Gerard Bos, Wim Bos. Peter Bos en Leo Ammelaan Voegde Ton van de Berg, de voor zitter van de supportersvereni ging eraan toe: "In de tussenlig gende periode kan ik weer mooi een aantal ratels verkopen. Van avond verkocht ik er twintig en als het meezit dan ben ik ze zon dag alle vijfenzeventig kwijt." Ratels, de clubvlag, clubpetjes en een op een accu aangesloten sire ne ("Dat ding loeit zondag weer op volle kracht") zorgen ervoor DEN HAAG (ANP)-Het ministerie van CRM heeft in overleg met de NSF besloten één miljoen gulden op jaarbasis te bestemmen voor de subsidiëring van 33 CIOS- sportleiders in de georganiseerde sport op lokaal, regionaal en na tionaal niveau. Het is de bedoe ling dat deze funktionarissen vooral zullen worden belast met het directe leidinggeven aan sportbeoefenaren en het steunen van vrijwilligers. De tewerkstel ling zal in nauw overleg en sa menwerking met de NSF nader worden geregeld. Met deze sub sidie wordt een stap gezet naar de kaderopbouw van beroeps- sportleiders in de recreatieve sec tor. dat SJZ voor amateurgegrippen in een geweldige entourage zijn thuiswedstrijden afwerkt. De vierhonderd leden tellende sup portersvereniging zorgt er bo vendien voor .dat bij elke thuis wedstrijd de plaatselijke voet balhelden hartstochtelijk wor den toegejuicht. Kampioenschap Zondag als tegen Warmunda bij een gelijkspel of winst het kam pioenschap binnen gehaald kan worden, verkeert de Zoeter- woudse gemeenschap weer in de ban van het voetbalgebeuren en vermoedelijk net zoals in de duels tegen dorpgenoot Meer burg passeren er dan meer dan duizend toeschouwers de kassa. Meerburg wordt overigens als alles volgens plan loopt, weer een mo gelijke tegenstander van de zon dagamateurs van SJZ. Met name de Meerburgers zullen volgens het SJZ-bestuur reikhalzend naar die duels uitkijken, want vo rig jaar waren er zelfs enkele jeugdige Meerburg-aanhangers die in het dorp briefjes ver spreidden met de mededeling "Verliezen van SJZ dat nooit" Wonderwel gebeurde dat ook nog, waardoor de ploeg van Co de Visser toen naast de titel van de afdeling Leiden /Gouda greep Strobreed Nu de Meerburgers dit jaar in de vierde klasse acteren, kon geen enkele club SJZ nog een stro breed in de weg leggen in de strijd om het felbegeerde kam pioenschap. De Zoeterwoude- naars zijn momenteel ongeslagen lijstaanvoerder en moesten slechts slechts tweemaal een de ling toestaan. Omdat de eer steklasser tot nu toe al 73 doel punten heeft gefabriceerd, is SJZ een tegenstander die gevreesd wordt. "We consolideren de ach terstand" is een veelgehoorde kreet op Sportpark Haasbroek Het pijnlijke voor trainers is ook dat SJZ geen speler heeft die er wat het aantal gemaakte doel punten betreft echt uitspringt Zowel de vleugelspelers Wim Bos als Coos Romein hebben al zestien doelpunten achter hun naam staan, terwijl aanvoerder Theo Klink tot nu twaalf goals op zijn conto heeft geschreven Zinloos 'Het is ook zinloos" volgens SJZ- coach Co de Visser "om één spe ler de volle negentig minuten te volgen, want als we eenmaal op een 1-0 voorsprong zijn gekomen en we krijgen de ruimte dan heb ik de beschikking over spelers die ervoor kunnen zorgen dat we uitslagen als 9-2, 8-1 en 10-0 kunnen maken" De Leidschendamse oefenmeester die na een onderbreking van één jaar waarin SJZ van de vierde klasse naar de eerste klasse van de toenmalige Leidse Voetbal Bond degradeerde, heeft de club nu al vijf jaar onder zijn hoede Toch weet hij echter niet direct aan te geven, waarom zijn elftal het dit jaar zo buitengewoon goed doet. "Ook vorig jaar waren wij de meest de schotvaardige ploeg", weet hij "maar omdat we toen doodeenvoudig de sleutel duels tegen Meerburg verloren, grepen we naast de titel. We hoe ven ons nu echter niet zo zenuw achtig te maken, want we hebben dit seizoen alle concurrenten ver slagen." Toch was het in de wedstrijd van afgelopen donderdag duidelijk te merken dat het team in de eerste helft wat geforceerd liep te voet ballen. Volgens De Visser kwam dat omdat zijn ploeg het kam pioenschap kon binnenslepen als Soccer Boys tegen Nieuwerkerk gelijk zou spelen of verliezen "Een jongen als Theo van Klink die nog nooit van zijn leven kam pioen is geworden, gaat dan stijf van de zenuwen het veld op. Hij verloor zelfs kopduels...Dat ge beurt haast nooit, maar toen we eenmaal op 1-0 kwamen speel den we verder een goede partij" Wim Bos voetbalde in het duel te gen Alphia waarschijnlijk één van zijn betere wedstrijden. De 21-jarige rechtsbuiten, die samen met zijn twee broers al vanaf zijn jeugd bij SJZ voetbalt, heeft nog een jaar bij Feyenoord rondgelo pen. Na afwisselend op de reser ve-bank van het C-team en in het interregionale elftal gespeeld te hebben, had Bos het wel beke ken. "Ik zat me te verbijten op de bank. Nu speel ik iedere zondag in een geweldige entourage. Zelfs in uitwedstrijden zijn er vaak meer fans van SJZ dan van de thuisspelende club. Dit is een echte dorpvereniging en mis schien daarom trekken wij ook wel zoveel publiek. Ik kijk bij voorbeeld nu al uit naar de wed strijden tegen Meerburg. Dat leeft hier in ons dorp heel erg. Ze voelen zich vergeleken met ons wat achtergesteld, want zij wo nen aan de Rijndijk en in dat ge deelte van het dorp willen zich nog weieens afzetten tegen dit gedeelte." 'Maar", zegt voorzitter Opdam "wij" LEUVEN (ANP) - Na de zesde en voorlaatste ronde van de strijd om de Europese biljarttitel in de persoonlijke vijfkamp heeft Raymond Ceulemans alleen de leiding. De Belg bezit door een overwinning op Hans Vultink (7-3) het maximum aantal pun ten. Christ van der Smissen werd geconfronteerd met zijn eerste nederlaag. Tegen Ludo Dielis ging de titelhouder met 8-2 de boot in. Op het programma van de zesde ronde stond de dubbele Belgisch- Nederlandse ontmoeting tussen enerzijds Ceulemans en Vultink zij een echte Zoeterwoudse ver eniging en bij Meerburg lopen ook nog Leiderdorpers en Leide- naars rond." HERMAN POOS en anderzijds Dielis en Van der Smissen. Ceulemans had aan Hans Vultink geen harde dobber. Slechts in het vierde spelonder- deel, het 71/2, moest de Belg de zege aan Vultink laten die met remise in het libre begonnen was, maar daarna het spoor bijster raakte. Grote kopzorgen had Ceulemans niet. Vooral niet toen hij zag hoe op de andere tafel de eerste ne derlaag van Van der Smissen zich UTRECHT (ANP) - Pas in het na jaar zal de Koninklijke Neder landse Zwembond in overleg met het NOC limieten vaststellen voor de Olympische Spelen in Moskou. De Nederlandse zwem- top moet het dit zomerseizoen nog doen met richttijden geba seerd op de achtste plaats van het vorig jaar in West-Berlijn gehou den wereldkampioenschap. Bondscoach Bert Sitters heeft er vertrouwen in dat hij met een be hoorlijke groep naar de Sowjet- Unie afreist. Hij: „Als we vandaag zouden beginnen met dagelijks vier uur te trainen, halen er 24 de limiet, hoe scherp die ook staat. De richttijden zijn: dames heren 100 meter vrije slag 57.2 51.8 200 meter vrye slag 2.01.7 1.52.3 LEIDEN - In de volleybalcompeti tie zijn nu bijna alle beslissingen omtrent degradatie en promotie bekend. Bij de heren moet Gemi- ni/K een stapje terug doen, ter wijl bij de dames NOVO en Ley- thon 3 volgend jaar op een lager plan gaan acteren. Het tweede herenteam van Gemini kwam in de eerste promotiewedstrijd goed voor de dag, maar schoot in het beslissende duel echter te kort, waardoor het promotie niet kon bewerkstelligen. Alleen de heren van LUSV maken nog een kans op promotie. Het eerste team van Gemini/K be gon in de eerste degradatiewed strijd goed. In Haaren (Gronin gen) werd Stentor uitstekend be streden. Nadat de Voorschote naars de eerste twee sets met 8-15 en 10-15 hadden gewonnen, leek Gemini/K op een 3-0 zege af te stevenen. Stentor kwam in de derde set (15-10) echter goed te rug. De goed spelende Kees de Ridder en Nico Klein zorgden er vervolgens voor dat de vierde set door hun ploeg werd gewonnen (9-15). In de tweede degradatiewedstrijd tegen het Woerdense Thorax thuis kon de eerste divisieplaats veilig gesteld worden. Het pakte echter anders uit, want een bij zonder nerveus spelend Gemini werd met 9-15 en tweemaal 13-15 verslagen. Thorax voltrok door deze zege het vonnis over de Voorschotense ploeg. Door dit resultaat moet Gemini volgend jaar in de tweede divisie uitko- Het tweede team van Gemini kon via promotiewedstrijden ook de tweede divisie bereiken. Gem/K 2 begon sterk tegen het matig spelende Avanti en de 3-2 bood derhalve goede perspectieven. Evenals bij het vlaggeschip van Gem ging echter ook de thuis wedstrijd van het tweede team verloren. Setasch uit Arnhem won vrij gemakkelijk met 0-3, waardoor Gem/K 2 ook komend seizoen in de derde divisie zal moeten uitkomen. Bij de dames verloor NOVO zijn eerste wedstrijd voor behoud van haar plaats in de tweede divisie met 3-0. Thorax bezegelde ten slotte het lot definitief voor NO VO, door thuis met 3-2 te winnen. Na Leython is nu dus ook NOVO gedegradeerd naar de derde divi- De LUSV-heren speelden voor promotie naar de derde divisie eerst thuis tegen Corbulo 3. In een half uur tijd besliste LUSV de wedstrijd. Corbulo had totaal geen verweer tegen de sterke ser ves van LUSV en met de uitblin kende Rob v.d. Bosch werd het via 15-1, 15-4 en 15-9 een hoop gevende 3-0 zege in deze eerste promotiewedstrijd. De dames van Leython 2 speelden voor de competitie tegen kam pioen DOS. Ook dit duel wist DOS te winnen (3-2). Ook Leython 3 heeft degradatie niet kunnen voorkomen. De sleu telwedstrijd tegen Velo werd met 1-3 verloren. In de eerste klasse heren speelde Leython 2 tenslotte nog tegen kampioen Orion 1. Met 3-1 werd Orion verslagen, waarmee Ley thon 2 na DAC Orion de tweede nederlaag toebracht in dit sei- langzaam maar zeker begon af te tekenen. De Willebrorder was uitstekend van start gegaan met een overwinning in de biljartlote rij, het libre. Daarna verloor hy zijn koelbloedigheid door het fraaie spel van Dielis, die bevrijd van alle spanningen de zwierigste oplossingen gestalte gaf. Welke voorsprong Van der Smissen ook nam, de marge was nimmer te groot om de Belg te verontrusten. In het bandstoten wist Van der Smissen zich na twee beurten aan de leiding met 59-0. Dielis ant woordde door de partij in vier beurten (hoogste serie 56) uit te maken. In het 71/2 had Van der Smissen na twee beurten 112 ca ramboles toen Dielis in één ruk de partij uitmaakte met een serie van 141. De nederlaag heeft als consekwen- tie dat Van der Smissen in de laatste ronde, die over twee da gen (vrijdag en zaterdag) uitge smeerd is, van Ceulemans moet winnen om aanspraken op de ti tel te maken. Vultink staat na de zesde ronde op de zesde plaats. Bert Sitters 400 meter vrye slag 4.14.2 3.56.2 800/1500 m. vrue slag ..8.43.6 15.28.2 100 meter rugslag1.04.2 58.1 200 meter rugslag 2.17.1 2.04.7 100 meter schoolslag 1.13.0 1.04.2 200 meter schoolslag 2.36.4 2.20.7 100 meter vlinderslag 1.02.2 55.9 200 meter vlinderslag ..2.14 4 2.01.7 400 m. wisselsl. pers. 4.52.6 4.28.2 4x100 meter wisselslag estafette 4.19.2 3.50.6 4x100/200 meter vrije slag estafette 3.53.3 7.38.6 DEN HAAG (ANP) - In Lotto 17 is de eerste prijs niet uitgekeerd. Geen enkele deelnemer wist de zes winnende getallen aan te kruisen. In de lotto en toto van week 17 vielen in totaal 25.940 prijzen. Uitslag lotto 17: In deze lotto vielen in totaal 21.673 prijzen, inleg 3.579.058,-. Prijzenbe- drag 1.914.035,99. Eerste prijs: geen winnaar, van het bedrag van de eerste prijs gaat 1/5 deel naar de jackpot van week 19, het overige 4/5 deel wordt gelijkelijk verdeeld over de 2e t/m 5e prijs. Tweede prijs: 2 win naars die elk bruto 165.902,80 ontvangen. Derde prijs: 149 winnaars die elk bruto 2.797,30 ontvangen. Vierde prijs: 8731 winnaars die elk 57,40 ontvangen. Vijfde prijs: 12791 winnaars die elk 39,20 ontvangen. Jack pot bestemd vóór lotto 19: 161.800, 35. Uitslag toto 17: In deze toto vielen in totaal 4.267 prijzen. Inleg: 604.595,-. Prijzenbedrag: 287.182,63. Eerste prijs: 14 winnaars die elk bruto 8.205,20 ontvangen. Tweede prijs: 375 winnaars die elk 191,40 ontvan gen. Derde prijs: 3878 winnaars die elk 25,90 ontvangen. ZARAGOZA (ANP) Met het hooggebergte in het vooruit zicht, (de karavaun staat maandag aan de voet van de eerste zware col.) hebben de sprinters in het peloton van de Ronde van Spanje het er ook gisteren van genomen. In de langste etappe van deze editie van de Vuelta, over 230 kilometer van reus naar Zara- goza, kwam er één kilometer voor de eindstreep pas bewe ging in het peloton. Daarbij stond de hevige ruzie tussen de uiteindelijke etappewin naar Noel de Jonckheere en de later gedeklasseerde Ierse sprinter Sean Kelly centraal. "Kelly heeft mij bij het middel gegrepen", verklaarde de Belg na afloop. Waarop de Ier, al even onschuldig kijkend, antwoordde: "de Jonckheere heeft my afgesneden." Kelly, die als eerste over de fi nishlijn ging, werd uiteinde lijk gediskwalificeerd, omdat de jury zijn "misdaad" het duidelijkst had kunnen Ook achter dit tweetal beschul digen de Belgen René Dillen en de drievoudige etappe- winnaar Alfond de Wolf el kaar van geduw. Afgezien van deze schermutse lingen onder de rassprinters had de tiende etappe een rus tig verloop. Zeker voor Joop Zoetemelk en zijn ploeggeno ten, die, met een zware week voor de boeg, geen extra in spanningen hoefde te tonen. delde snelheid 33,896 km uur); 2. Jose Suarez Cuevas (Spa); Rene Dillen (Bel) Het algemeen klassement ziet er na de tiende etappe als volgt uit: 1Christian Levavasseur (Fra) 52 uur 2 min 10 sec; 2. Joop Zoete melk (Ned) op 2 sec; 3. Felipe Yanez (Spa) op 1.39; 4. Francisco Galdos (Spa) op 2.02; 5. Alfons de Wolf (Bel) op 2.05; 6. Manuel Esparza (Spa) op 2.21; 7. Pedro Torres (Spa) op 2.23; 8. Lucien van Impe (Bel)op 2.27,9. Miguel Maria Lasa (Spa) op 2.30; 10. Pollcntier (Bel) op 2.31;

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 13