Vriesekoop tenonder tegen Popova Yan Duimen snelste op Hockenheim Waterpoloselectie naar Joegoslavië Betty Stöve schenkt Fromholtz overwinning La Ling blijft bijAj ax U.V.S. - R.V.C. ZATERDAG 5 MEI 1979 UTRECHT (GPD) - Half mei begint de waterpoloseleetie aan een intensief trainings programma in het Joegosla vische Hvar. In het pro gramma is een aantal toer nooien ingebouwd dat de ploeg in de juiste vorm moet brengen voor de zware selec tieprocedure die de poloérs te wachten staat. De selectiegroep van Ivo Trumbic bestaat op dit mo ment slechts uit 13 spelers. Jan Evert Veer, Aad van Mil, Rudi Misdorp (allen ZIAN- Vitesse), Ed van Es, Erik Noordegraaf, Frank van de Akker, Wim Keman en Tommy Buunk (allen AZC Alphen), Stan v&n Belkum, Jan Jaap Korevaar, Theo Uittenhout (allen De Zijl— LGB), Hans van Zeeland (VZC Ritmeester) en Wooby de Bie (KZC) hebben zich be reid verklaard de zware voorbereiding te volgen, een eis waaraan niet alle promi nente poloërs konden of wil den voldoen. Zo ontbreken bijvoorbeeld gerenommeer de namen uit de formatie van De Robben, in de vaderland se competitie toch een van de topploegen. De selectie, die mogelijk nog wordt uitgebreid met enkele jeugdspelers, speelt toer nooien in Boekarest (7 tot 10 juni), Bogliasco (26 tot 28 ju ni), Boedapest (10 tot 12 juli), en Drachten (17 tot 19 augus tus). Van 1 tot 7 oktober volgt dan het Europese kwalifica tietoernooi in Hvar met Ne derland, Spanje, Grieken land, Zweden, Bulgarije, Groot-Brittannie, en Frank rijk. Vier landen uit deze groep plaatsen zich voor het wereldkwalificatietoernooi dat in april wordt gehouden en waaraan behalve de vier Europese landen ook ploe gen deenemen uit Australië (1), Azië (2), Afrika (1) en Amerika (4). Uit dit toernooi komen dan de vijf ploegen die met de reeds geplaatste 'm. 'j Ivo Trumbic landen als Hongarije, Rus land, Joegoslavië, West- Duitsland, USA, Roemenië en Italië aan de spelen in Moskou mogen deelnemen. Nationale jeugdselectie (spe lers onder 19 jaar): Van Zantwijk, IJskes, Lagrand (Allen Nereus), R. van Noort, E. van Noort, Schoeman (al len VZC), Butz, Jansen (Polar Bears), Lassoy (DJK), Vree burg (De Zijl), D. Nonnekes, R. Nonnekes (Rotterdam), Heiden, Neutegem (ZPB), Jager (Vuursche), Van den Bosch (Zian-Vitesse), Ver boom, De Vogel (AZC) en Hermsen (De Robben). Dames De officieuze wereldkam pioenschappen waterpolo voor dames worden dit jaar niet gehouden in Curacao zoals de bedoeling was, maar in het Californische Merced. Curacao durft de organisatie niet aan in verband met de problemen die men rond de verkiezingen verwacht. Bo vendien is men er ook niet zeker van dat het nieuwe zwembad op tijd klaar zal zijn. Het toernooi in Merced wordt gehouden van 28 juni tot 1 juli. De Europese kampioenschap pen waterpolo worden van 3 tot en met 10 augustus 1980 in het Sittardse buitenbad De Hateboer gehouden. De 18 tot 20 landenploegen worden ondergebracht in het nabij gelegen sportcentrum. In 1978 werd de jeugdploeg van Rusland winnaar voor Hon garije en West-Duitsland. Nederland behaalde toen de tiende plaats. De nationale damesselectie bestaat uit: N. Versluijs, J. Dekker, N. Dekker, Matthijs- sen (DSZ), R. Roos (ZPB), A. van Beek, K. van den Burg (het Gooi), M. Zwart, E. Spij ker (KZC), B. Hulcher, M. Renshoff (De Robben), I. Scholten (Donk), E. Klieve- rik (OZPC), Y van Noord (De Skelp), B. van Kesteren (ZCE), M. Bisschop en J. Bergman (De IJssel). HOCKENHEIM (GPD) - „Het is wel aardig dat je hard gaat in de trai ning, maar in de wedstrijd moet het ook eens een keer lukken. Daar is het tenslotte om begonnen". Met die woorden relativeerde Boet van Duimen de snelste trainingstijd, die hij gisteren op de Hockenheim- ring in de 500 cc-klasse realiseerde. „Na de training van zaterdag zal ik wel een beetje gezakt zijn", merkte de Nederlandse coureur in het rennerskwartier van het Westduitse Motodrome op. PJONGJANG - Bettine Vriesekoop is gisteren in de acht ste finales van het dames enkelspel van de strijd om de wereldtitels tafeltennis in Pjongjang uitgeschakeld. De nationale kampioene verloor in vijf games van de Russi sche Valentina Popova. De gamestanden waren: 9-21, 21-16, 8-21, 21-9 en 17-21 De 19-jarige Russische kampioene uit Bakoe, 18de op de wereld ranglijst, besliste de wedstrijd in 40 minuten. Het was een snelle, mooie wedstrijd waarin de tack- tiek vrijwel geen rol speelde. Po pova was in het contraspel iets vaster wat haar uiteindelijk de overwinning bracht. De Russische kampioene speelde verstandig, ze blokte snel en, zocht telkens de vrije kant waar Bettine Vriesekoop naar toe moest. Het speltype van de Nederlandse eiste veel kracht. Ze probeerde desondanks veel tempowisselin gen aan te brengen en speelde zich volkomen leeg. In de laatste game kwam ze met 1-9 achter te staan via 8-14 werd het 16-16 Popova kwam met 17-18 voor toen een kantbal van de Russi sche in feite de beslissing bracht "Ik had graag gewonnen", was de eerste reactie van de speelster uit Hazerswoude, "Maar toch ben ik niet teleurgesteld, Popova was nu eenmaal juist even beter. Ik ben overigens verder gekomen op de wereldkampioenschappen dan ik verwacht had. Je moet reëel blijven" Ook coach Bakker vond dat Bettine sterk gespeeld had. "Het was een prima party", waren zijn lovende woorden, "Ze kwam net een paar puntjes te kort. Voor hetzelfde geld had ze bij de laatste acht ge zeten. Gewoon een klasse-duel. "De kansen waren gelijk", was het commentaar van de Russische coach, "Toen de Nederlandse te rugkwam dacht ik: die passeert alles en haalt zelfs de finale nog De gelukkigste heeft gewonnen" Verrassend waren de nederlagen van Jill Hammersley en Judith Magos. De Britse Hammersley, als nummer zes geplaatst, verloor van de Hongaarse Gabriella Sza- bo in vier games. Europees kam pioene Judith Magos, eveneens als zesde geplaatst, ging ten on der tegen de Noord koreaanse Li Song Soek in drie games. In de kwartfinales bevinden zich nog twee Europese speelsters, Szabo en Popova, de overige zes zijn afkomstig Noord Korea (2)en China (4). Dubbels Het Nederlandse dubbel Bettine Vriesekoop-Marianne van der Vliet bereikte de achtste finales van het dames dubbelspel. In de eerste ronde werden Kim May Lin en Toh Sai Miang uit Singa pore met 21-8, 21-11, 21-13 ver slagen. In de tweede ronde was de combinatie te sterk voor het Zwitserse duo Renate Wyder- Francy Weibel 14-21, 21-9, 21-11, 21-7. Sandra de Kruiff en Brigitte Kooter zegevierden in de eerste ronde met 21-12, 12-21, 21-16, 8-21, 21—17 over het Russische dubbel Anita Zakharjan-Loedmilla Bakshoetova. Ze verloren in de tweede ronde van de Koreanen Li Song Suk en Ro Yong Suk: 17-21, 6-21, 13-21. In de eerste ronde van het heren dubbelspel verloren Van der Helm-Van Slobbe met 7-21, 11-21, 13-21 van de Fransen Se cretin en Birochea. Bettine Vriesekoop plaatste zich met Van der Helm ook voor de tweede ronde van het gemengd dubbelspel. Ze versloegen Synio Supit en Karnelia Ailim uit Indo nesië in de eerste ronde met 21-17 21-12,19-21 17-21.21-14 De overige Nederlandse combina ties werden uitgeschakeld De re sultaten zijn Van Slobbe/Marianne van der Vliet - Galal Ezz/Nah ld Kamal (Egv) 15-21, 21-16, 18-21, 16-21. Goot- zen/Brigitte Kooter - Montserray Sanahuja/Jose Maria Palen (Spa) 15-21, 15-21, 21-12, 20-22 Boet van Duimen weet als geen an der hoe betrekkelijk een goede trainingstijd kan zijn. Afgelopen zondag stond hij tijdens de Grand Prix van Oostenrijk op de derde plaats, maar de pechduivel sloeg al tijdens de opwarmronde toe, zodat Van Duimen zijn machine alleen maar een eindje vooruit duwde om het startgeld te kun nen opstrijken. De coureur uit Ammerzoden, dat juist in Gelderland en net niet in Brabant ligt, heeft dit seizoen al met meer pech af moeten reke nen. Het drama van Oostenrijk doet hij met een schouderopha len af. „Zoiets kan nu eenmaal gebeuren" In het Amerikaanse Daytona had Boet van Duimen de eerste be langrijke race van het seizoen kunnen winnen, maar ook toen hield zijn machine het niet tot het einde vol. Wie nog verder terug kijkt in de racehistorie komt nog een paar grote wedstrijden tegen, die Van Duimen door materiaal- problemen juist door de vingers glipten. Hartog Bettine Vriesekoop"Ik ben verder gekomen dan ik verwacht had" Australië schakelt Nederland uit MADRID (ANP) - Zoals van oudsher gebruikelijk heeft Australië in Madrid het Nederlands damesteam de weg versperd naar de - financieel lucratieve - halve finales van het toernooi om de Federation Cup. Na de enkelspelen was de zaak reeds beslist. Wendy Turnbull won met tweemaal 6-3 van Elly Vessies en Dianne Fromholtz hield Betty Stöve eronder met 6-2, 2-6, 6-3. Australië, dat bij de heren al sinds jaren geen winnaars meer produ ceert, is bij de dames nog steeds een grootmacht. De 22-jarige Dianne Fromholtz, afkomstig van dezelfde coach die eens John Newcombe bracht en de vijfjaar oudere Wendy Turnbull. die werd ingezet om de nog oudere Kerry Reid te sparen, staan vijfde en zesde op de wereldranglijst. Fromholtz won dit jaar in Boston en stond in de finale van La Costa en Los Angeles. Turnbull, die in 1977 en 1978 respectievelijk de fi nale en halve finales haalde van de open-Amerikaanse kam pioenschappen, bracht de toer nooien van Detroit en Philadel phia op haar naam. Elly Vessies had in feite betere groundstrokes dan Turnbull en schreef later op de zonnige tribu nes bladzijden vol om een verkla ring te vinden voor het feit, dat zij Betty Stöve verging het nog merk waardiger. Zij bestookte in de tweede set de linkshandige backhand van Dianne From holtz, die vanwege het topspin dat ze ermee slaat, doorgaat voor de beste ter wereld, met zoveel geweld, dat er bij de Australische een verkramping optrad. Dat werkte na de pauze in de derde set zover door, dat ook de service van Fromholtz aan kracht inboet te Maar Betty Stove, die van alle da mes percentage-gewijs de mees te "winners,, slaat, maakt ook de meeste missers. Ditmaal propte de Nederlandse ze in twee servi ce-games die met de nodige dub- belfouten op love verloren gin gen, waarmee de blonde Austra lische goeddeels buiten eigen medeweten op winst werd gezet. Ze putte er zoveel inspiratie uit dat ze op het tweede matchpoint een heuse ace sloeg Dallas Björn Borg heeft zich bij het drietal Mcenroe, Connors en Gerulaitis gevoegd voor de halve finales van het toernooi in Dallas. Borg zette in de voorronde Geoff Masters zeer simpel opzij getuige de set- cijfers 6-3, 6-1 en 6-1 In de halve eindstrijd treedt Borg aan tegen Gerulaitis en vindt Connors Mcenroe op zijn pad. AMSTERDAM (ANP) - Tsjeu La Ling, de grillige spitspeler van Ajax, heeft zijn contract met de Amsterdamse club met twee jaar verlengd. Al thans indien Ling zijn hand tekening zal zetten. Voorzit ter Harmsen: „Wij zijn rond op de handtekening van Ling nog na. Hij zal dan nog twee jaar spelen waarbij we een op tie voor nog een jaar hebben. Dat betekent dat Ling dan zonder verder onderhandelen voor drie jaar aan Ajax is ver bonden". Indien Ling daarna naar een andere „werkgever" wil zal Ajax geen hoger trans ferbedrag bedingen dan acht ton, volgens woordvoerder en voorzitter van Ajax, Ton Harmsen. ADVERTENTIE Sportcomplex "Kikkerpolder' Zondag a.s. aanvang 14.00 uur Deze advertentie is aangeboden door Dames- heren- en kindermode DE WIT Vijf Meiplein - Leiden Wil Hartog is een goed voorbeeld van wat het winnen van een Grand Prix teweeg kan brengen. Na zijn triomf in de Nederlandse TT (1977) begon voor Hartog zijn racecarriére pas goed en wist hij er zelfs een fabrieksmachine uit te slepen. Boet van Duimen zegt dan ook: „Je kunt nog zo goed rijden, maar om echt de aandacht op je te vestigen zul je een keer een belangrijke race moeten winnen. Ik ben er in het verleden een paar keer echt dichtbij ge weest en daarom blijf ik hopen, dat het me een keer lukt" Als privè-rijder in de 500 cc-klasse zal Van Duimen dan af moeten rekenen met de fabriekscoureurs van Yamaha en Suzuki, en dat zijn er een stuk of acht. Het aantal Roodenburg speelt toch LEIDEN - De competitieleider amateurvoetbal van de KNVB heeft voor morgen in de eerste klasse B van het zondagvoetbal alsnog de ontmoeting Rooden- burg-DBGC ingelast. Aanvang van deze wedstrijd 14.00 uur. verschilt namelijk per wedstrijd omdat de wereldtoppers er dit seizoen om de beurt af plegen te vallen. Van Duimen geeft de voor de hand liggende verklaring voor de buitelingen, die rijders als Hartog, Roberts, Sarron en Ce- cotto voor kortere of langere tijd uitschakelden. „Ze vallen omdat ze de druk niet kunnen verdra gen. Agostini ging in het verleden bijna nooit onderuit, maar zijn machine was zoveel sneller dan de rest, dat hij het in feite rustig aan kon doen. Nu is een groot aantal rijders aan elkaar gewaagd en daarom jagen ze elkaar op". Boet van Duimen verbindt aan die situatie de hoop dat er vroeg of laat ook een keer een fabrieks machine aan hem wordt toever trouwd. „Als een coureur lange tijd niet kan rijden na een val staat dat dure materiaal er maar ongebruikt. In dat geval ligt het voor de hand, dat er een vervan ger wordt gezocht en dan kom ik misschien vanzelf een keer aan de beurt. Of ik dan wel eens last zal hebben van de mentale last van het moeten presteren? Ik weet het niet, dat merk je pas als je in die situatie zit" Druk Boet van Duimen heeft dit jaar ove rigens ook zelf lange tijd onder een extra geestelijke druk moe ten rijden. Hij ging het seizoen namelijk in zonder een grote sponsor en wilde via goede pres taties een geldschieter zien te strikken. Het bureau Inter Foot ball werd zelfs in de arm geno men om financiële bronnen aan te boren, maar de coureur moest zichzelf in de schulden steken om aan goed materiaal te komen. Boet van Duimen: „Na de interna tionale races in Hengelo wilde ik ermee stoppen, want het was niet meer verantwoord. Juist toen meldde zich een sponsor. Ik ben nu weer schuldenvrij, maar voor de toekomst zal er nog meer geld nodig zijn. Daar wordt aan ge werkt. Mijn sponsor is een Bra bantse autodealer, die de impor teur van zijn merk voor mijn ge val tracht te interesseren. Als dat lukt, zit ik goed". Tijdens de training voor de 500 cc- klasse deed Wil Hartog het nog kalm aan. De ook in Hockenheim in alle variaties naar beneden komende neerslag zorgde ervoor, dat meer coureurs niet tot het ui terste gingen. De startposities zullen waarschijnlij k vandaag pas echt worden verdeeld. Drie Nederlanders zullen in geen geval de Grand Prix van West- Duitsland rijden. Dat zijn Jan Huberts en het zyspanduo Cees Smit-Charles Vroegop. De 41-ja rige Huberts kreeg van de KNMV geen startlicentie omdat hij het vorig seizoen daarvoor onvol doende punten scoorde in het Nederlands kampioenschap Voor de grote prijs van Venezuela werd wel toestemming verleend, omdat daar slechts enkele Euro pese rijders naar toe reisden. Hu berts, ooit Grand Prix-winnaar in de 50 cc-klasse, behaalde in Zuid- Amerika bijna punten voor het wereldkampioenschap, maar door pech viel hij in de laatste ronden terug. Cees Smit en Charles Vroegop zagen hun combinatie afgekeurd voor de zijspanklasse. De Noordhollan ders wilden met hun aangepaste materiaal rijden in de „gewone" zijspanklasse, nadat zij in Oos tenrijk waren uitgekomen in de categorie voor de bijzondere con structies. De keurmeesters van de internationale motorsportor ganisatie oordeelde echter dat de stuurinrichting van het Neder landse duo niet aap de reglemen ten voldeed. KARATE - Het Nederlands team is gisteren in Helsinki Europees kampioen geworden. In de finale versloeg de ploeg van Otti Roet hof Frankrijk. West-Duitsland werd derde. VOETBAL - In de Westduitse Bundesliga behaalde Kaiserslau- tern een 3-2 zege op Arminia Bielefeld. VOLLEYBAL -Tijdens de kwalifi catie-ronden voor het Europees kampioenschap in Athene heeft Nederland met 3-1 gewonnen van West-Duitsland. SCHAATSEN - Klaas Vriend is door bondscoach Van 't Oever uit de kernploeg gezet. Harm van der Pal is zijn vervanger. WIELRENNEN - De Nederlander Jos Lammertink is na de eerste dag van de "Loir et Cher" tweede in de algemene rangschikking. Eerste is de Amerikaan Doughty

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 11