Aanslag toegeschreven aan Rode Brigades Maggie: doorbraakgeen vernieuwing Luxemburgers: Europees gezind Begin maakt plannen bekend EG wil onderzoek nucleaire veiligheid Winst Tories maakt Thatcher 'première' Weer kern centrale in YS stil VRIJDAG 4 MEI 1979 BUITENLAND PAGINA 9 BRUSSEL (ANR - De Europese Commissie, het "dagelijks be stuur" van de EG gaat een groep vormen van drie onafhankelijke deskundigen op het gebied van nucleaire veiligheid. Een woord voerder van de Commissie heeft dat gisteren in Brussel meege deeld. Wie die drie zullen zijn is nog niet uitgemaakt. De groep van drie zal een inventaris moeten maken van alle veilig heidsnormen die in de EG-lidsta- ten voor nucleaire installaties gelden. De commissie wil, dat het op den duur tot een harmonisatie van die normen komt. De nieuwe groep zal voorts een sys teem moeten uitwerken voor on derlinge informaties. Ze zal de vorming van personeel dat voor nucleaire veiligheid verantwoor delijk is moeten helpen verbete ren en ze zal onderzoek in ver band met veiligheid van nucleai re installaties moeten bevorde ren. De plannen van de commissie heb ben duidelijk verband met het ongeval van enige weken geleden in de kerncentrale te Harrisburg in de VS. Over dat ongeval heb ben twee deskundigen van de commissie een rapport uitge bracht. De inhoud daarvan zal volgende week, in het Europese Parlement te Luxemburg be kend gemaakt worden. Ook in België wil men veel om vangrijker onderzoek naar de mogelijke gevaren die kernreac toren opleveren. Volksunie-sena tor Maurits Coppieters diende gisteren een wetsvoorstel in dat ook al het instellen van een on derzoekscommissie beoogt. Die commissie moet nagaan, aldus Coppieters, of een verdere bouw van kerncentrales gevaren kan opleveren. Volgens de Belgische senator heeft het incident op "Three Miles Is land" in Harrisburg duidelijk uitgewezen dat de veiligheids voorschriften niet toereikend waren. Besluiten ovr het bouwen van kerncentrales werden in Bel gië veelal buiten het parlement om genomen. "Het is duidelijk dat men liever geen brede, alge mene discussie over uitbreiding van de nucleaire installaties wil", aldus de senator. Inmiddels heeft de voorzitter van een van de grootste energiedis tributiemaatschappijen in België (de EBES: Energiebedrijven van het Scheldeland) de Belgische overheid verantwoordelijk ge steld voor de "financiële, econo mische en sociale gevolgen" van een eventueel zich uitspreken te gen kernenergie. Die voorzitter, Jacques van der Schueren, heeft becijferd, dat het bijna 10 miljard gulden zou kos ten als België zijn plannen voor nucleaire energie zou opgeven. Iets minder dan de helft van dat bedrag zou als verlies geboekt moeten worden van reeds uitge voerde investeringen en de rest zou nodig zijn om vervangende klassieke centrales te bouwen voor de produktie van 5.000 me gawatt. De EBES-voorzitter gaat voor die berekening uit van nog steeds bestaande plannen om in 1985 het totale Belgische ener gieverbruik afhankelijk te doen zijn van kerncentrales. (Van onze correspondent) LONDEN - Natuurlijk zal Margaret Thatcher de an nalen nu ingaan als de eerste vrouwelijke minister van het Britse koninkrijk. Dat is echter niet het unie ke van haar verkiezing. Het werkelijk bijzondere er van is dat zij het zover heeft weten te brengen, zonder dat zij voortkwam uit de exclusieve kring van de conservatieve partij-elite, die tot nog toe altijd heeft bepaald wie de mantel van het partijleiderschap zou worden opgehangen. Grote opkomst LONDEN (AFP/DPA) - Ondanks kou en regen zijn de Britten in groten getale naar de stembus gegaan voor de elfde Lager huisverkiezingen sinds het eind van de Tweede Wereldoor log. De gevreesde aanslagen door de provisionele IRA zijn tot dus ver uitgebleven. Na de moord op het Conservatieve Lager huislid Airey Neave heeft de politie omvangrijke veilig heidsmaatregelen getroffen. In Noord-Ierland moesten meer dan 30.000 soldaten en politie mannen voor een ongestoord verloop van de verkiezingen zorgen. Het had veel meer voor de hand gelegen wanneer Labour een vrouwelijke premier had voortgebracht. Tenslotte heeft Labour in het verleden aan vrouwen meer kansen gegeven, zowel in het parle ment als in het kabinet. De Tories hebben altijd meer de naam gehad van een he renclub. Labour heeft in de afgelopen campagne er dan ook geen geheim van ge maakt dat het spijtig is dat de oppositie met de eer van een vrouwelijke premier of pre mière gaat strijken. Het fenomeen van Thatcher's verkiezing is een „deson- danksverschijnsel". Óm te beginnen, en dat klinkt on hartelijker dan de werkelijk heid die de omstandigheden heeft gedicteerd, werd zij de leidster van de Conservatie ven, omdat er een gezagsva cuüm was. Dat vacuum was al ontstaan met de benoeming van Edward Heath als partij leider. kurk naar boven. Want wat was voor de herenclub van de Tories onder omstandighe- den waarin men het niet over een andere heer eens kon worden, een betere uitweg dan om haar naar voren te schuiven? De opiniepeilingen gedurende de afgelopen verkiezings campagne maakten verder duidelijk dat de Conservatie ven niet gewonnen hebben dank zij Thatcher, maar on danks haar. In alle peilingen werd de voorkeur gegeven aan Callaghan als premier, zelfs wanneer de ondervraag de voor de Tories zou stem men. Dat de Tories gewonnen heb ben, betekent minder een Heath was, als zoon van een timmerman, een doorbraak in de partij van Balfour, Bald win, Churchill, Eden, Mac Millan en Sir Douglas-Hume. Hij was „the boy who had made good" - de jongen van eenvoudige afkomst die dank zij de juiste kostscholen, beurzen, goedgeplaatste con tacten en bevoogders, en niet in het minst dank zij eigen grote begaafdheden, het ver had geschopt. Maar na vier jaar als premier, liberaler dan de Conservatieven eigenlijk wensten, legde Heath in 1974 tenslotte het loodje. In de daarop volgende machts strijd binnen de Conservatie ven partij diende zich geen vanzelfsprekende opvolger aan. Daarvoor was Heath een te gesloten, op zichzelf aan gewezen man geweest, een man zonder wezenlijke vrienden. In dat vacuum rees Margaret Thatcher als een doorbraak voor het Britse feminisme dan een voorkeur om op bescheiden wijze het roer om te gooien en te zien of er misschien onder de Con servatieven meer van het land te maken valt dan onder La bour. Thatcher spitste haar campagne dan ook toe (ook al zei zij dat niet met zoveel woorden) op het heroveren van wat zij als de toelcomst van het glorieuze verleden van het Verenigd Koninkrijk zag. Deze visie is als een revanche te beschouwen op het democra- tisch-socialisme, dat sinds het einde van de Tweede Wereld oorlog onder Labour in Groot-Brittannië werd inge voerd. Thatcher's verkie zingstoespraken waren door vlochten met een zekere nostalgie naar het verleden, naar het aloude individualis me van de Britten, naar een maatschappij waarin werk loosheidsuitkeringen als aalmoezen aan bedelaars worden beschouwd, en waarin de testamentische „deugden" van ijver, trots, ei gen waarde en noeste arbeid als bijbelse waarheden wer den opgehouden. Waarin de socialistische sa menleving, met zijn wel vaartsuitkeringen, weliswaar niet helemaal meer weg te denken was, maar dan toch minder te prefereren viel dan een land waarin een ieder verantwoordelijk is voor zichzelf. Het was dit verlan gen onderde Conservatieven om naar hun oorsprong terug te keren, om de klok terug te draaien, die Margaret That cher aan de macht bracht als partijleidster. Thatcher is dan ook beduidend Conservatiever dan Edward Heath. Zij behoort tot de rechtervleugel van haar par tij. Zij is voor de herinvoering van de doodstraf, een vastge steld loonbeleid en voor dras tische ingrepen in het immi gratiebeleid. Het typeert de manier waarop in moderne maatschappijen verkiezingscampagnes wor den gevoerd dat Thatcher juist over deze punten in de campagne zo vaag mogelijk bleef, omdat zulke uitspraken alleen maar stemmen kunnen kosten. Simon Jenkins, een gerespec teerde Britse journalist, heeft van haar ooit eens gezegd: „Hoewel zij emotioneel sym pathie heeft voor persoonlij ke moeilijkheden, kan zij opmerkelijk ongevoelig zijn voor collectieve tegensla gen". Veel zal dan ook afhan gen van de mannen die zij in haar kabinet zal opnemen (vrouwen die daarvoor in aanmerking komen, zijn er weinig of bijna niet). Thatcher heeft duidelijk ge maakt de vakbonden hard handig te zullen aanpakken (maar volgens opiniepeilin gen heeft maar 19 procent van de ondervraagden er ver trouwen in dat zij erin zal sla gen de geharde vakbondslei ders een lesje te leren), rege ringsuitgaven te willen be- Een verheugde Margaret Thatcher drukt stevig de hand van haar echtgenoot, nadat vanmorgen duidelijk was geworden dat haar partij een meerderheid had behaald in de verkiezingen. snoeien (maar niemand weet nog waar en met hoeveel), en indirecte belastingen te wil len opvoeren, terwijl de in komstenbelastingen omlaag zouden gaan. Thatcher heeft in de afgelopen campagne geen opmerkelijke nieuwe ideeën verkondigd. Het lijkt er eerder op dat zij, als de zuinige huishoudster waarvoor zij zich zo graag uit geeft, aan de status quo de voorkeur zal geven. Dat zij meer bezorgd zou zijn over het handhaven van haar posi tie als vrouwelijke premier, dan over baanbrekend werk op nationaal of internationaal gebied. Margaret Thatcher, zo ziet het ernaar uit, is een doorbraak, voor zover het een vrouwelijk eersteministerschap betreft, maar geen vernieuwer, geen premier die nieuwe bakens zal uitzetten voor de Conser vatieve partij, noch in Groot- Brittannië, noch in EG-ver- band. Zij zal ontdekken dat de Britse politiek nog steeds bepaald wordt door manne lijke impulsen, mannelijke adviseurs en mannelijke vooroordelen. Zij zal ook ont dekken waarom wijlen Golda Meir, Israels premier, destijds door een van haar collega's „de enige man in het kabinet" werd genoemd. De plaats van de aanslag in Rome werd meteen afgezet door de politie. (Van onze correspondent) ROME - „Er is in Italië duidelijk sprake van een wijdver takt plan om de democratische staat te ontwrichten en een klimaat van burgeroorlog te kweken". Dit was het oordeel van de Communistische Partij na de aanslag van gistermorgen op het partijbureau van de christen democraten in Rome, gevolgd door een schietpartij, waarbij een politieman werd gedood en twee anderen zwaar gewond. De aanslag wordt toegeschreven aan de Rode Brigades. (Van onze correspondent) LUXEMBURG - Zuiver reken kundig gezien zal het groother togdom Luxemburg het best ver tegenwoordigd zijn in het nieuwe Europese Parlement. De onge veer 280.000 Luxemburgers - de stad Utrecht heeft meer inwoners - mogen zes van de 410 Europese afgevaardigden aanwijzen. De kiesdeler bedraagt dus circa 47.000, de laagste in de negen EG- landen (afgezien misschien van die ene „Europeaan" die de be volking van Groenland naar Straatsburg mag afvaardi gen). Voor die zes zetels staan maar liefst 84 Luxemburgers kandidaat, hetgeen waarschijnlijk ook een record betekent. Deze grote be langstelling illustreert de Euro pese gezindheid van de Luxem burgers, die meer dan enig ander volk uit de Europese Gemeen schap „Europeaan uit noodzaak" zijn. Het kleine groothertogdom ontleent immers veel van zijn be tekenis aan het lidmaatschap van de Europese Gemeenschap. In Luxemburg zijn enkele Europe se instellingen gevestigd, zoals het Europese Hof van Justitie, het Europese Rekenhof en enige diensten van de Europese Com missie, het „dagelijks EG-be- stuur" dat in Brussel zetelt. Be langrijkste EG-vestiging is mis schien wel het secretariaat van het Europese Parlement met zijn 1800 ambtenaren. De grote droom voor Luxemburg blijft ooit nog eens definitief plaats van vestiging van dit Europese Par lement te worden. De Europese verkiezingen vallen in Luxemburg samen met nationale verkiezingen: de Luxemburgers kiezen ook een nieuw parlement dat hier uit een Kamer van 59 af gevaardigden bestaat. Evenals in België bestaat in Luxemburg op komstplicht, maar wat de Euro pese verkiezingen betreft is dat feitelijk overbodig. Europa is hier zo dicht bij huis - in de vorm van grote gebouwen en talrijke Euro pese ambtenaren uit alle EG-lan- den - dat de Luxemburgers geen aanmoediging behoeven. De 84 Luxemburgers die een gooi naar een zetel in het Europese Parlement wagen, zijn kandidaat gesteld door acht partijen. De vijf grote partijen die nu in het natio nale parlement vertegenwoor digd zijn, hebben elk twaalf kan didaten gesteld. Het gaat om de Christelijke Sociale Volkspartij, de grootste partij in Luxemburg, de Socialistische Arbeiderspartij, de Democratische Partij (libe raal), de Communistische Partij en de Sociaal-Democratische Partij, de vroegere rechtervleugel van de Arbeiderspartij. Daarnaast zijn er nog drie kleine groeperingen die kandidaten hebben gesteld, maar die kans loos zijn: de Revolutionaire Communistische Liga, de Luxemburgse Liberale Partij en een alternatieve milieulijst, „Wiert Iech" (Weert U). De aanslag vond kort na half tien plaats op de centraal gelegen Piazza Nicosia, waar het provin ciale kantoor van de christen democratische partij is gelegen. Een groep gewapende terroris ten, van naar schatting tien tot vijftien personen, onder wie min stens drie vrouwen, drong het gebouw binnen en begaf zich naar de directiekantoren op de tweede verdieping. Na enkele mi trailleursalvo's te hebben afge schoten, lieten zij drie bommen ontploffen, waardoor zware schade werd aangericht. Een voorbijkomende politiepa trouille, die door de schoten en de ontploffingen werd gealarmeerd, wachtte de terroristen bij de uit gang op en begon een verwoed vuurgevecht. Volgens ooggetuigen wisten de ter roristen schijnbaar ongedeerd te ontkomen. Öp het plein, dat in het hartje van de Romeinse bin nenstad ligt, bleven het lijk van de 34-jarige brigadier Antonio Mea en de zwaargewonde agen ten Piero Ollano (26) en Vineenzo Ammirato (25) achter. Hoewel de bomaanslag en het daaropvol gende vuurgevecht minstens een kwartier duurden, liep geen van de vluchtende terroristen zelfs maar bij toeval een agent in de armen. Pas toen alles afgelopen was, begon van alle kanten met politiehelicopters een vergeefse speurtocht naar de auto's en zwa re motoren waarmee de Rode- Brigadisten waren gevlucht. Op de muren van het verwoeste partijbureau vond de politie de vijfpuntige ster van de Rode Bri gades en de dreigende bood schap: „Wij zullen het verkie zingsbedrog omzetten in een klassenoorlog". De boodschap sloeg op de komen de parlementsverkiezingen, 3 ju ni a.s. Ook bij vorige verkiezings campagnes zijn de Rode Briga des en andere terroristengroepe ringen actief geweest om de kie zers te intimideren en de stem ming te beïnvloeden. Een verwij zing in het communiqué van de Communistische Partij naar de fascistische terreur bij de verkie zingen die Mussolini aan de macht brachten lijkt niet hele maal uit de lucht gegrepen. Enkele uren was de Romeinse bin nenstad in de greep van de pa niek. Ook de politie was een tijd lang haar koelbloedigheid kwijt, De eerste journalisten en fotogra fen die ter plaatse verschenen werden hardhandig tegen de mu ren geknuppeld en gefouilleerd, voordat ze gelegenheid kregen hun perskaarten te tonen. De hele omgeving van Piazza Nicosia bleef urenlang afgezet en overal werd gezocht naar de gevluchte terroristen. Maar in de chaos die onmiddellijk na de aanslag en de toen bekend werd, dat er voor de zoveelste maal slachtoffers onder het politiecorps waren gevallen. schietpartij was ontstaan, viel het de aanvallers gemakkelijk zich onopgemerkt te verspreiden. Een uur later liepen zij waarschijnlijk, zoals alle dagen, met hun studie boeken onder de arm of de bood schappentas in de hand, naar huis.' ondergedoken in het on doorzichtige water van een we reldstad. Zij hebben opnieuw ge toond hoever zij bereid zijn te gaan in hun aangekondigde op zet, de Italiaanse staat te ont wrichten en uiteindelijk omver te werpen. WASHINGTON (AFF) - Voor de tweede maal in 24 uur heeft de Amerikaanse commissie voor toezicht op kernenergie meege deeld dat een kerncentrale op non-actief is gesteld. De kerncentrale in Oyster Creek in de staat New Jersey is automa tisch uitgeschakeld toen twee meters een verschillend niveau van het koelwater aangaven. De ze tegenstrijdige meting zette een alarmsysteem in werking. Deskundigen onderzoeken nu de oorzaak van deze verschillende metingen. Volgens de exploitant van de centrale is er geen enkel gevaar. De Amerikaanse minister van volksgezondheid Joe Califano heeft gisteren voor een Senaats commissie verklaard dat onder de rond twee miljoen bewoners van de omgeving van de kerncen trale in Harrisburg in de komen de jaren misschien tien extra do delijke gevallen van kanker zul len optreden. Bovendien deelde hij mee dat men sen in een straal van 80 km rond deze centrale zijn blootgesteld aan tweemaal zoveel straling als eerder is verondersteld. Dat is gebleken uit metingen die zijn verricht toen de radio-actieve lekkage uit deze centrale het sterkst was. tussen 28 maart en 7 april. Califano kondigde aan dat zijn ministerie volgende week een rapport zal publiceren over de kwestie-Harrisburg. Voor autonomie Palestijnen (Van onze correspondent JERUZALEM - Premier Begin van Israël heeft gisteren aan zijn ka bineteen plan voorgelegd, als een discussiestuk voor het Israëli sche standpunt inzake de Pale stijnse autonomie, waarover on derhandelingen binnen een paar weken zullen beginnen. Begins voorstel wijkt maar weinig af van het plan van 26 punten dat hij in december 1977 aan de presiden ten Carter en Sadat voorlegde en dat toen door Sadat als basis voor onderhandelingen werd afgewe zen. Het is volgens Begin op eni ge ondergeschikte punten aan gepast aan de akkoorden van Camp David. De hoofdzaken van Begins stand punt komen hier op neer dat het zelfbestuur geldt voor de bewo ners en niet voor het gebied, waarbij een „autonome Pale stijnse Raad" al zijn bevoegdhe den uitsluitend ontleent aan het Israëlische bestuur. Het militaire bestuur zal dan ook niet worden afgeschaft, maar teruggetrokken, waardoor de militaire gouver neur als vertegenwoordiger van de Israëlische regering formeel de hoogste wetgevende instantie blijft. Het Israëlische leger blijft eveneens aanwezig, terwijl Israël verantwoordelijk blijft voor de interne veiligheid, ter voorko ming van terreuraafislagen. Het vestigen van Israëlische neder zettingen moet doorgaan. Voor dat doel zijn staatsdomeinen be schikbaar, die dus eveneens aan de bevoegdheden van de auto nome raad worden ontrokken. Ongeveer eenvijfde van het ge hele gebied op de Westoever en in de Gazastrook is volgens de Is raëli's staatsdomein. Dat gebied zal volgens Begins plan niet al leen voor nederzettingen be schikbaar zijn, maar ook voor het vestigen van Palestijnse vluchte lingen, die nu in kampen wo nen. De regering heeft een commissie van 11 ministers benoemd die het Israëlische standpunt de komen de twee weken gaat formuleren. Begins voorstel is grotendeels geïnspireerd op de conclusies van een regeringsrapport, enige maanden geleden uitgebracht, waarin gelijksoortige suggesties werden gedaan over de aard van de autonomie. De commissie van 11 zal maandag bijeenkomen om verder te beraadslagen. Sinds het vredesverdrag met Egyp te is getekend heeft premier Be gin al enige malen te kennen ge geven dat Israël niet van plan is ooit de westelijke Jordaanoever en de Gazastrook op te geven. Voor de Israëlische radio ver klaarde hij woensdag dat de zo genaamde „groene lijn" (de be standslijn van de grenzen van 1967) niet bestaat. Begins formele standpunt inzake de Sv.uvereini- teit van de Westoever is dat Israël de kwestie openlaat, maar ge rechtvaardigde aanspraak kan maken op de souvereiniteit, als die te zijner tijd ter sprake komt.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9