nsm "CDA is uit op s amen werkin g met de PvdA 'Raadsperiode was goede leerschool' Kerken willen front kleine landen tegen neutronenbom Verblijf in cel is niet gezond Dialoog over situatie in Rusland Leidse Cock Kerling in het landelijke PvdA-bestuur Felle aanval van Smit-Kroes: Protesten bij promotie Zuidafrikaan 1. VRIJDAG 4 MEI 1979 PAGINA 7 Cock Kerling - verkiezing kwam als verrassing - LEIDEN - "Ik had absoluut niet op een verkiezing ge rekend. Toen de uitslag bekend werd gemaakt zat ik er zelfs verslagen bij, heeft men mij later ver teld". Cock Kerling uit Leiden, vorige week op het PvdA-congres in Am sterdam gekozen in het landelijke bestuur van de ze socialistische partij, zegt het met een lach. Nu haar verbazing over de onver- wachte verkiezing in het 21 man en vrouw tellende PvdA-bestuur is weggeëbt kan zij achteraf toch wel enkele redenen bedenken die haar ongetwijfeld stemmen van de congresgangers zullen hebben opgeleverd. Cock Kerling: "Op het congres heerste een voorkeur voor regionale kandidaten omdat dat een zekere garantie biedt voor goede verbindingslijnen met de achterban. Desondanks red je het natuurlijk als nieuweling niet als je niet een zekere bekendheid en steun geniet van meerdere ge westen. Ik had het geluk dat be halve in Zuid-Holland ook men sen in een paar andere gewesten mij kenden. Dat waren bijvoor beeld uit Leiden verhuisde leden die zich mij nog herinnerden uit m'n gemeentera'adsperiode. Verder werkte in mijn voordeel dat zich onder de ruim 40 kandidaten maar weinig vrouwen bevonden terwijl in de vierde plaats een aanbeveling van de Rooie Vrou wen heeft meegespeeld. Dat laat ste heb ik zeer op prijs gesteld, temeer daar ik zelf geen lid ben van de Rooie Vrouwen". Verhelderend Evenals de tot PvdA-voorzitter ge kozen Max van den Berg kan Cock Kerling bogen op een ruime politieke ervaring op gemeente lijk niveau. Acht jaar zat zij in de Leidse gemeenteraad (van 1966 tot 1974) waarbij zij er in 1970 mede toe bijdroeg dat de PvdA de op positie koos in plaats van zitting te nemen in een afspiegelings college. "Die oppositie heeft heel verhelderend gewerkt. Er ont stond een prikkeling om je eigen politiek te profileren. Je kon je zelf worden en hoefde niet allerlei compromissen te sluiten", vertelt de Leidse die zich in 1974 niet het 'strikken' voor een nieuwe raad speriode. Na acht jaar wilde zij wel eens af stand nemen van de gemeente politiek ("De laatste vier jaar was ik elke avond bezigik kwam aan niets anders meer toe') al bleef zij wel actief in de sfeer van volks huisvesting en ruimtelijke orde ning, een terrein dat haar ook als raadslid al bijzonder interesseer de. Cock Kerling werd secreta resse van de Leidse woningstich ting en ging op landelijk niveau werken voor de Vrouwen Advies Commissies (VAQ voor de wo ningbouw. Ook als PvdA-be- stuurslid verwacht zij terecht te komen in werkgroepen en com missies die zich bezighouden met de sector volkshuisvesting. Cock Kerling: "Mijn ervaringen van de afgelopen vier jaar en m'n Leidse raadsperiode zijn een goede leerschool geweest. Waan zinnige dingen heb ik af en toe meegemaakt, ook gezien hoe elkaar soms kapot pro beerden te makenJe moet in de politiek wel een optimist en een idealist zijn anders houd je het niet vol. Ik ben idealistisch. Dat klinkt misschien walgelijk en sommigen vinden me dan ook een gek mens. Maar ik vraag me af hoe je in de politiek met volle inzet bezig kunt zijn als je niet de idee hebt datje iets kunt verbete- Vertrouwen In de capaciteiten van de nieuw ge kozen voorzitter Max van den Berg heeft Cock Kerling alle ver trouwen al koestert zij ook een warme sympathie voor de versla gen voorzitters-kandidaat Wim Meijer. "De reactie van Meijer op het congres vond ik indrukwek kend. De manier waarop hij één minuut na een toch duidelijke nederlaag zo zonder rancune zijn steun aan de nieuwe voorzitter toezegde vond ik groots. Overi gens is die hele verkiezingscam pagne nogal opgeblazen. Ik zou het nogal gênant voor de partij vinden als de functie van voorzit ter werkelijk zo belangrijk zou zijn als de hoeveelheid publiciteit doet vermoeden. De tegenstel ling tussen Meijer en Van den Berg is ook overdreven. Er waren niet veel verschillen. Ik denk dat bij de verkiezing helaas ook het uiterlijk heeft meegespeeld. Maar Van den Berg zal het best goed doen. Hij wil zich nu waarmaken als voorzitter, hij heeft er veel strijd voor moeten leveren". Zelf zal Cock Kerling zich ook met gretigheid op haar nieuwe func tie storten, daarbij gesteund docr een in politiek geïnteresseerde echtgenoot en twee kinderen van wie de jongste 19 jaar is. Cock Kerling: "Ik ben me ervan bewust dat ik in een bevoorrechte positie verkeer. Ik heb vroeger van m'n ouders mogen leren aan de HBS en universiteit. Ik heb dankzij een huishoudelijke hulp en de medewerking van familieleden niet al teveel tijd aan de huishou ding hoeven besteden. Ik weet dat er maar weinig mensen zijn die ook zoveel tijd voor vrijwillig werk kunnen vrijmaken. Veel mensen hebben helemaal niet de mogelijkheid om te kiezen zoals ik. Met anderen zal ik ervoor knokken dat daar verandering in komt". BERT PAAUW DEN HAAG-AMSTERDAM (GPD) - De verhoudingen tus sen de coalitiepartners CDA en VVD zijn gisteren aan zienlijk verslechterd door een felle aanval van staatsse cretaris mevrouw Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) op de christen-democraten. Op een spreekbeurt in Am sterdam beschuldigde zij het CDA van onbetrouwbaar heid. Zij verklaarde over „tastbare bewijzen" te be schikken dat binnen het CDA een rapport circuleert dat samenwerking met de PvdA propageert. Dit zou moeten gebeuren indien na de Europese verkiezingen geen meerderheid voor de huidige coalitie over zou zijn. In Amsterdamse politiebureaus i Mevrouw Smit-Ki Studentenstop rechten is onvermijdelijk DEN HAAG (ANF) - Een studen tenstop voor de studie rechten is onvermijdelijk. Dat is gisteren gebleken in een vergadering van de instellingen van wetenschap pelijk onderwijs met minister Pais. De prognose van het aantal eerste jaars studenten ligt namelijk on geveer zeshonderd hoger dan het aantal beschikbare plaatsen: 4700 tegen 4100, aldus het ministerie van onderwijs en wetenschap pen. Uit de vergadering bleek dat met veel moeite en de nodige extra middelen eventueel nog een paar honderd plaatsen extra te schep pen zouden zijn, maar dat ook dan een studentenstop niet te vermijden is. Minister Pais on derstreepte dat geen extra geld beschikbaar is. Door deze numerus fixus zal ook een beperking van de toestro ming van eerstejaars studenten naar de studierichting geschie denis noodzakelijk zijn. De erva ring leert namelijk dat studenten die zich aanmelden voor rechten geschiedenis als tweede voor keur hebben. Ook zonder de overloop van studenten uit de rechtenstudie naar geschiedenis geldt dat de geschiedenisoplei ding aan de grens van de moge lijkheden is gekomen. CD A-fractieleider Lubbers wees de beschuldigingen onmiddellijk van de hand. Hij noemde de ver klaring van mevrouw Smit-Kroes „onzin". „Er circuleert geen rap port. Mevrouw Smit-Kroes is een goede staatssecretaris, maar dit heeft zij slecht geschoten". Lub bers wilde niet ingaan op een tweede verklaring van de staats secretaris, namelijk dat bij een slecht resultaat voor de WD bij de Europese verkiezingen de kans bestaat dat het CDA nu al met de socialisten gaat pra- ,ten. Ook de andere leden van de CDA- top ontkenden gisteravond dat er een CDA-nota meteen dergelijke strekking bestaat. De vice-voor- zitter van de CDA-Tweede-Ka- merfractie, dr. S. Faber, ver klaarde zelfs dat „mevrouw Smit -Kroes haar snavel moet houden, als zij niet het bewijs van haar beweringen kan overleggen". Aan de andere kant sloot de se cretaris van het CD A-bestuur, Kraijenbrink, niet uit dat er een discussiestuk binnen het CDA circuleert waarin op de uitslag van de Europese verkiezingen van 7 juni wordt vooruitgelopen. Maar, aldus Kraijenbrink, binnen het CDA-bestuur is over deze zaak in het geheel niet gediscus sieerd, laat staan besloten. Voordeel De voorzitter van de WD, mr. Korthals Altes, sprak geen oor deel over wat hij noemde „deze vervelende zaak". Korthals Alles wilde voorlopig zowel het CDA als mevrouw Smit-Kroes het voordeel van de twijfel gunnen. Volgens Korthals Altes is er geen sprake van dat een en ander poli tieke consequenties voor me vrouw Smit-Kroes zal hebben, als mocht komen vast te staan dat zij - de plank heeft misgeslagen. In antwoord op vragen van journa listen weigerde mevrouw Smit- Kroes de bron van de notitie te noemen. Wel verklaarde zij dat deze circuleert onder de CDA- partijtop. Ook fractievoorzitter Lubbers weet van de inhoud van de notitie en ze omschreef de ontkenning van Lubbers als „baarlijke nonsens". „Lubbers zegt wel meer dingen", aldus me vrouw Smit-Kroes. Zij vond het een slechte zaak om het voortbestaan van het huidige kabinet afhankelijk te maken van het resultaat van de verkiezingen voor het Europese Parlement. „Het gaat niet aan nu halverwege de rit naar een nieuwe partner uit te kijken", aldus mevrouw Smit- Kroes. Om deze reden maakte zij ook de inhoud van de notitie nu bekend, omdat zij van mening is dat de kiezers van de handelwijze van de coalitiepartner op de hoogte dienen te zijn. Mevrouw Smit-Kroes gaat ervan uit dat haar bekendmaking geen invloed heeft op de „hechte sa menwerking" binnen het kabi net. Ook gelooft zij dat de uit spraken in het rapport niet ge deeld worden door de CDA-mi- nisters en staatssecretarissen. Zij gelooft niet dat binnen het kabi net hierover zal moeten worden gesproken. Rietkerk Het politieke leiderschap van de li berale fractieleider Rietkerk wordt door mevrouw Smit-Kroes niet duidelijk erkend. In haar re de pleitte zij voor een nieuw lijst trekkerschap van de vroegere fractieleider Wiegel. Alleen hij is volgens haar in staat de partij naar een nieuwe verkiezings overwinning te voeren. „Het gaat om de goede zaak en niet om pri- vépersonen". verklaarde zij in een duidelijk direct tot Rietkerk gerichte opmerking. Rietkerk reageerde narrig en erg boos op de verklaring van me vrouw Smit-Kroes. Mevrouw Smit-Kroes bepaalt niet wie poli tiek leider wordt", aldus Riet kerk. De aanval van de staatsse cretaris is de derde maal in even zoveel weken, dat Rietkerks posi tie ter discussie wordt gesteld. Zijn eerste nederlaag leed hij op het WD-congres op 21 april, toen Wiegel op verzoek van het VVD- kader de slotrede van de bijeen komst uitsprak. Enkele dagen la ter moest Rietkerk zijn vice-frac- tievoorzitter, mevrouw Kappeij- ne van de Copello, toestaan naar believen haar ideeën over poli tieke samenwerking te spuien. GRONINGEN - De promotie van de Zuidafrikaanse eco noom drs. HB. Falkena mid den op foto), gistermiddag in het Groningse academiege bouw, is een rumoerige plech tigheid geworden. Diverse malen schreeuwden studen ten leuzen door de aula en on derbraken zij de promoven dus bij de verdediging van zijn proefschrift over "die makro-ekonoiniese verband tussen die openbare en pri vaatsector in Zuid-Afrika" Toen de uitslag van het beraad van de promotiecommissie bekend werd gemaakt (een formaliteit) schreeuwden de vele mensen die het oneens waren met de promotie zo hard dat de officiële medede ling verloren ging in het tu mult. Bij het verlaten van de aula - na afloop van de pro motieplechtigheid - dreigde dr. Falkena een klap te krij gen. maar bodes van de uni versiteit wisten een handge meen te voorkomen. De promotie van dr. Falkena riep in Groningen veel kritiek op, met name van de Gronin ger studenten bond, die de econoom verweet in zijn proefschrift in feite de ras sendiscriminatie te verdedi gen. Voorafgaande aan de promotie had in één van de andere za len van het academiegebouw een zogenaamde tegenpromo- tie plaats. Daarbij trad de to-., neelgroep Zuid-Afrika op en vielen enige sprekers het apartheidsbeleid van Zuid- Afrika aan. DEN HAAG (GPD - Het deze week officieel opgerichte Comité Olympische Spelen en Mensen rechten hoopt begin volgend jaar een internationale conferentie in ons land te houden over de schendingen van de mensen rechten in de Sowjet-Unie. Dit verklaarde de voorzitter van het Comité het PvdA-kamerlid Van Thijn, gisteren bij de presentatie van de groep. Het comité wil ter gelegenheid van de Spelen van volgend jaar druk uitoefenen op de Sowjet-Unie om de mensen rechten te eerbiedigen. AMSTERDAM (ANF) - Het verblijf in een Amsterdamse politiecel is medisch onverantwoord, wan neer dat verblijf langer duurt dan een paar dagen. Daarna gaan ge vangenen geestelijke stoornissen vertonen. Tot deze conclusie komen de artsen G. Wehmeijer, L. van Arnhem en G. van Brussel van de GG en GD in de hoofdstad, in een vertrou welijke notitie aan de gemeente. Van Brussel zei gisteravond des gevraagd de situatie in de politie bureaus vooral als een huisves tingsprobleem te zien. Politiebureaus zijn niet geschikt om mensen langer dan een paar dagen gevangen te houden. Maar vooral illegale buitenlanders kunnen vaak weken niet uit hun cel op de bureaus, omdat het na trekken van hun gegevens dik wijls lang duurt, aldus Van Brus sel. Door gebrek aan personeel kunnen de gevangenen nauwelijks wor den gelucht. In hun cellen komt weinig daglicht. Ze kunnen geen bezoek ontvangen: alles wat in een gewone gevangenis kan, is Het comité is opgericht op initiatief van elf parlementariërs van de vier grote fracties. Inmiddels hebben zich ook vertegenwoor digers van de kerken, vakbewe ging, sport en cultuur bij het co mité aangesloten. Ook in het bui tenland, met name in België en Frankrijk beginnen parlementa riërs in de richting van een men- senrechtenactie te denken. Het comité is niet bang voor de - te verwachten - afwijzende reactie van de Sowjets. Een voorproefje hiervan kwam vrijwel direct na de presentatie van het comité. In een commentaar zei het Russi niet mogelijk op de politiebu reaus, zegt Van Brussel. Na vijf a zes dagen beginnen de gevange nen verschijnselen van desoriën tatie te vertonen: ze weten dan niet op welke dag en op welk uur ze leven. Na twee weken vergis sen ze zich soms een week. Door dat ze steeds in hun cel zitten, krijgen ze isolatieverschijnselen. "Ze leven dan in een waanwereld, ze twijfelen eraan of ze nog wel bestaan", zegt Van Brussel. Ver der versuffen ze: hun hartslag wordt trager en hun bloeddruk lager. De drie artsen, die werken op de afdeling geestelijke hygiëne, kwamen gedurende de afgelopen twee jaar tot hun conclusies na bezoeken aan zo'n 2500 drugsver slaafden op de bureaus. Alle ge vangenen, die langer dan een paar dagen zaten opgesloten, bleken de gesignaleerde ver schijnselen te vertonen. In prin cipe geldt dit voor alle bureaus in de hoofdstad, ook de nieuwere. Maar het gaat met name op voor het hoofdbureau. sche persbureau Novosti dat de actie een regelrechte aantasting van de olympische gedachte is, dat het een inmenging betekent in de interne Russische zaken en dat het strijdig is met de Neder landse belangen. Deze laatste overweging heeft er ook toe geleid dat een aantal co mitéleden, meest zakenlieden, op het laatste moment besloten hun lidmaatschap neer te leggen. De lijst van leden is echter nog lang genoeg. Zo bestaat het bestuur uit de kamerleden Van Thijn, Keja (WD, Hennekam (CDA) en DEN HAAG (GPD - De Raad van Kerken heeft de Nederlandse re gering gevraagd een front van kleine NAVO-landen te maken tegen de invoering van de neu tronenbom. De raad wil ook dat de regering opnieuw een brede maatschappelijke discussie op gang brengt over dit wapen. Een delegatie van de Raad heeft dit gisteren aan de orde gesteld in een gesprek met premier Van Agt en de ministers Van der Klaauw (buitenlandse zaken) en Scholten (defensie. Het gesprek is gevoerd op initiatief van de Raad, waar binnen alle grote Nederlandse kerken samenwerken. De delega tie stond onder leiding van prof. dr. Fiolet, secretaris-generaal van de Raad. De kerken vinden dat de Neder landse regering nog niet genoeg gedaan heeft om invoering van net wapen te voorkomen. Maar volgens prof. Fiolet vraagt ook premier Van Agt zich af „of we ons als christenen wel door zo'n wapen mogen laten verdedigen". Zoals bekend doodt een neutro nenwapen niet zozeer door de kracht van zijn explosie als wel door de straling die erdoor afge geven wordt. Het stralingseffect leidt tot een langzame en kwel lende dood. De Raad is er tegen dat het wapen door de NAVO tot inzet gemaakt wordt van onderhandelingen met het Warschaupact. President Carter heeft beloofd dat binnen de NAVO overleg ge voerd zal worden over de produk- tie van de neutronenbom. Daar om wil de Raad van Kerken dat allereerst binnen Nederland nog eens grondig over het voor en te gen van dit wapen wordt gedis cussieerd. De Nederlandse rege ring moet volgens de Raad me' kleine NAVO-landen als Noor wegen, Denemarken en België overleg voeren om daarna binnen de NAVO invoering van het wa pen te kunnen voorkomen. „Er is nog nooit zo'n kans voor een dis cussie geweest", aldus Fiolet. De verwachting is dat president Car ter omstreeks april 1980 opnieuw een besluit over de produktie van het wapen moet nemen. De delegatie van de kerken heeft de regering gewezen op de verplich tingen die zij heeft omdat Ne derland het verdrag tegen de ver spreiding van kernwapens heeft ondertekend. Dat verdrag be paald dat staten kernwapens moeten afschaffen. De Raad van Kerken ziet niet in welk doel ge diend kan worden met een ver dediging door neutronen wapens. Brinkhorst (D'66). Nog zes andere kamerleden zijn gewoon lid. Dit betreft onder meer de PvdA'er Van der Stoel (oud-minister van buitenlandse zaken) en de vroe gere zwemkampioene Erika Ver kerk-Terpstra (WD Uit andere maatschappelijke krin gen komen mensen als Annie M. G. Schmidt, Ard Schenk, Simon Carmiggelt, prof. nir. v^h. J. En schedé Ernst van Altena, mgr. Ernst, dr. Max Euwe, Piet Keizer, Wim Kok, Harm van der Meulen, Paul Litjens, Renate Rubinstein, Jan Wolkers en rabbijn Soeten- dorp.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7