Leiderdorp krijgt een dorpsplein eidse agenda Forse stijging reinigingsrecht Vier avonden lopen Expositie over behoud van dorpskarakter LEIDERDORP - Leiderdorp krijgt in de (nabije) toekomst een echt dorpsplein. Tussen de Hervormde Kerk aan de Hoofdstraat en de Eikenlaan moet een door bomen afge scheiden open pleintje komen. Het nu nog rond de kerk aanwezige muurtje zal helemaal worden weggehaald. Aan de Hoofdstraatkant wordt ee rij bomen neergezet die samei met de al aanwezige bomen aar. de Eikenlaan het pleintje omran den. Rond het plein komen ver der ter afscheiding nog paaltjes, die ook zullen dienen om auto's van het plein te weren. Bij de kerk zelf zullen paaltjes met een ketting ertussen voor een extra afscheiding zorgen. Verder ko men er nog enkele parkeervak ken buiten het plein aan de Ei kenlaan. Dit ftjn de plannen van de gemeen te Leiderdorp, die enthousiast werden ontvangen door de kerk voogdij van de Hervormde Ge meente en die, naar men hoopt, binnen niet al te lange tijd kun nen worden uitgevoerd. Dit laat ste is echter afhankelijk van de financiële middelen van de ge meente. Het pleintje staat in ieder geval op de "top-tienlijst" die de raadsleden vorige week hebben opgesteld. Projecten op deze lijst hebben, simpel gezegd, voorrang op andere zaken in de gemeente. In een vergadering van de kerk voogdij met de kerkeleden en twee vertegenwoordigers van het gemeentebestuur werd unaniem gekozen voor het plan met het open pleintje. Er lag toen ook nog een plan op tafel waarbij het muurtje een stuk in de richting van de kerk zou opschuiven. Zo 'Bloembollencultuur' vierde eeuwfeest WASSENAAR - De Wassenaarse afdeling van de Koninklijke Al gemene Vereniging voor Bloem bollencultuur heeft gisteren haar eeuwfeest gevierd. Die viering bestond uit twee gedeelten. In de namiddag recipieerde het be stuur in het Wassenaarse raad huis. Daarna was er een gezellige feestavond in het Jeroenhuis. Afdelingsvoorzitter PI. van der Ma- rel noemde tijdens de receptie een aantal belangrijke feiten uit de historie van de afdeling, met name de samenwerkingsvorm van zes Wassenaarse bollenkwe- kers, die een maatschap vorm den. Hij wees op de activiteiten van de afdeling in de plaatselijke gemeenschap: de z.g. schoolbroei - het beschikbaar stellen van bollen aan de leerlingen van de Wassenaarse scholen in samen werking met de Floralialevereni- ging. Met de plaatselijke tuin- bouwvereniging bestaan goede contacten. De heer van der Marei sprak waar derende woorden aan het adres van de twee ereleden van de ver eniging, de heer C. Kraaij en de heer J. A. Hoogstraten. Landelijk voorzitter, de heer J. P. M. de Jonge stelde vast, dat de Wassenaarse afdeling van het be gin af aan een belangrijke in breng heeft gehad in het werk van de landelijke vereniging. Er zal in het kantoorgebouw van de vereniging een gedenkbord van de Wassenaarse afdeling worden opgehangen. zou er vóór het muurtje een plein kunnen ontstaan. Met de keuze van de kerkeleden en de gemeente is dit idee echter van de baan en gaat de ommuring helemaal verdwijnen. De ge meente ontvangt een dezer dagen de schriftelijke bevestiging van het door de kerkvoogdij ingeno men standpunt. Wel moet nog nader overlegd worden over een verdere inrichting van het plein. Gedacht wordt aan onder andere bloembakken. Er mogen echter ook weer net teveel "obstakels" op het plein komen, omdat het de bedoeling is een groot deel van de markt hier wekelijks onder te brengen. Bij de inrichting zal misschien ook klinkerbestrating komen. Ook wordt de hoek Hoofdstraat/Eikenlaan bij de in richting betrokken. Verder moet er ook nog onderhan deld worden over de wijze van overdracht. De kerkvoogdij denkt zelf aan het overdragen van het stuk grond in erfpacht aan de gemeente. Wel moet het Provin ciaal College van Toezicht van Nederlandse Hervormde Kerken nog eerst toestemming aan de Leiderdorpse Hervormde Ge meente geven over de overdracht van het kerkbezit. De heer Den Hartogh, secretaris van de kerk voogdij, meent echter dat dit college zonder problemen toe stemming zal geven voor de plannen. Bij de beleidsplanningvergadering van de gemeenteraad waar de verschillende plannen in de ge meente naar mate van belang rijkheid punten hebben gekre gen, is bij een nieuwe inrichting gekozen voor een opknapbeurt van de begraafplaats die achter de kerk ligt. Het gehele plan, dus Dorpsplein en begraafplaats moet ongeveer 250.000 gulden gaan kosten. VRIJDAG 4 MEI 1979 Vrijdag Fred. Hendrikplantsoen 25, Leiderdorp, informatieavond Baha'i gem., 20.15 uur. Parlement, Nieuwe Rijn 52, club v. al leenstaanden 20 uur. Breehuys, scholierencafé, 15-17.30 uur; soos Mirakel, 20-24 uur; gehandicapten- soos, 21-24 uur, eethuis Repelsteeltje, 18-19.30 uur. W. de Zwijgerschool, W. de Zwijgerlaan 44, ruilclub 19.30-22 uur. LAK-Theater, LAK-Werkgroep Gruppo Trutto Dramatico met "Keep it cool", 20.30 uur. Micro-Theater, Oude Vest 35, Toneel groep Imperium met "Met gesloten deu ren", van Sartre, 21 uur. Marekerk, dodenherdenking, 19.30 uur. Vrijetijdscentrum optreden groep Carlsberg, 21.30 uur. Speeltuin Westerkwartier, Ten Cate- straat 10 A, fancy-fair, Westerkwartier girls, vanavond. Zaterdag Zo moet het allemaal worden als de plannen van de gemeente en de kerkvoogdij zijn uitgevoerd. Een "open" pleintje, met bomen e paaltjes eromheen. Verder komen er nog wat bloembakken en eventueel sierbestrating. Het pleintje zoals het er nu bij ligt gezien vanaf de Eikenlaan In Leiderdorp en Voorschoten LEIDERDORP/VOORSCHOTEN - In Leiderdorp en in Voorschoten worden deze maand weer de avondvierdaagsen gehouden. In Leider dorp begint dit sportieve evenement op 15 mei. Tot en met de 18de organiseert de sportvereniging Velocitas deze vierdaagse die elke avond van start gaat in het sport en recreatiepark "De Bloemerd". Het is de achtste keer dat een dergelijke vierdaagse in Leiderdorp plaatsvindt. De jaarlijkse avondvierdaagse in Voorschoten wordt van 29 mei tot en met 1 juni gehouden. Afstanden zijn 5,10 en 15 kilometer. In de hal van het Cultureel Centrum in Voorschoten kan men zich vanaf maandag 21 mei tot en met woensdag 23 mei laten inschrijven tussen 19.00 en 21.00 uur. "Leegstaande lokalen ombouwen LEIDERDORP - De Stichting Ka tholiek Onderwijs Leiderdorp/ Zoeterwoude wil de Meijegaard- school aan de Vronckenlaan gaan verbouwen. De school telt 12 lo kalen waarvan er momenteel 4 leegstaan. Het schoolbestuur heeft nu het plan ontwikkeld om die 4 lokalen te verbouwen tot een kleuter school, die 't Meijeweitje zal gaan heten. De verbouwing die 165.790 gulden gaat kosten heeft volgens het bestuur tot doel, in te spelen op de integratie van kleuter- en lager onderwijs. Tevens wordt de leegstand van lokalen in de Meij- egaardschool opgeheven. De Leiderdorpse commissie be leidsplanning, financiën en be lastingen liet gisteravond de be slissing aan de raad over. Hewitt (PvdA) merkte op dat er elders weer lokalen leeg komen te staan na de verbouwing, zodat het probleem alleen maar verplaatst wordt. "Mijn zegen kan dit plan dan ook niet hebben," zo zei hij. Meer commissieleden hadden moeite met het verzoek van het schoolbestuur. Een beslissing wordt daarom aan de raad over gelaten. Vrouw rijdt tegen lantaarnpaal VOORSCHOTEN - Door onbe- kende oorzaak is de 31-jarige mevrouw G.B. uit Voorscho ten gisteravond op de Mo- zartlaan met haar auto tegen een lantaarnpaal gebotst. De 38-jarige medepassagier P.R.C.S. vloog daarbij met zijn hoofd door de voorruit. Hij liep ernstig letsel aan zijn gezicht op en hij raakte ge wond aan een oog. Burgemeester AVerbree bekijkt het behoud van het dorpskarakter. BENTHUIZEN - Gedeputeerde N. Buijsert van Zuid-Holland, heeft gistermiddag in het gemeente huis van Benthuizen een ten toonstelling over kleine dorps kernen geopend. Het gaat hier om een expositie die diverse problemen probeert te belichten rond het behoud van het dorps karakter van een kleine gemeen te. Het initiatief voor deze tentoon stelling is genomen door de stich ting Wonen uit Amsterdam. Deze stichting heeft de plannen ont wikkeld en is daarbij geholpen door de Provinciale Raad voor de Ruimtelijke Ordening. De ten toonstelling is een fotoproject met tekst. "De tentoonstelling is onderdeel van een project dat de naam "leefbaarheid in kleine dorpen" draagt. We hebben een project groep gevormd en hebben deze problematiek in iedere provincie onder de loop genomen," aldus Commissie in Leiderdorp wil: Stones-avond Na jaren wordt er morgen weer eens een ouderwetse Stones-spe cial gehouden in de Voorscho- tense Lindehoeve. Op de muziek van de grootste rock-and roll- band aller tijden kan er geswingd worden, zowel op platen, banden als op live-muziek. Iedereen is van harte welkom vanaf 21.00 Huisvlijt Komend weekeinde is er in Zoe- terwoude-Dorp een tentoonstel ling van allerlei huisvlijt (kera miek, poppen, wandkleden, schilderijen, etc.). Het geheel wordt gehouden bij de fam. Schaepman, Dorpsstraat 46. Jeugd-operette De jeugd-operette "De Mascotte" viert haar eerste lustrum morgen. Ter gelegenheid hiervan zal er een uitvoering worden gegeven perette zal om 19.30 uur beginnen en de zaal is om 19.00 uur open. Blijspel De Toneelgroep Voorschoten brengt morgen in het Cultureel centrum te Voorschoten, het kostelijke blijspel "Op blote voe ten in het park", op de planken onder regie van Hans Schipaan- boord. Aanvang van de voorstel ling is 20.00 uur. Duinrell De weersomstandigheden en de voorspellingen zijn dusdanig slecht dat de directie van Duin rell heeft besloten, de opening die voor zondag was gepland, uit te stellen. Het is veel te koud om een duik te nemen en het is in het ka der van de energie-besparing niet goed om voor het weinige ge bruik dat wordt verwacht, toch het zwembad te openen. LEIDERDORP - De reinigings rechten zullen op 1 juli worden verhoogd van 35,40 tot 40,80. Dat is tenminste een voorstel van de commissie beleidsplanning, financiën en belastingen aan de Leiderdorpse raad. Deze forse verhoging van liefst 13V2 procent is volgens de commissie, die hier gisteravond vergaderde, onder meer noodzakelijk, omdat de gemeentereiniging binnenkort de beschikking krijgt over een nieuwe vuilnisophaalwagen. Een andere reden voor de verho ging is, dat de commissie het zo genaamde dekkingspercentage (dat is het verschil tussen de kos ten van het ophalen van huisvuil en de opbrengst» wil verhogen tot een door de overheid gewenst percentage van 65. Dit percenta ge bedraagt in Leiderdorp mo menteel 47. Binnen een termijn van 4 jaar wil de commissie naar die 65% toe. Dat betekent, dat de inwoners van Leiderdorp, naast de normale verhoging van de reinigingsrech ten op 1 januari van elk jaar, de komende 4 jaar enkele extra ver hogingen te wachten staan. Het nadelig bedrag van de reiniging bedraagt momenteel ruim 5 ton. De heer Hewitt (PvdA) vroeg zich af, of er niet naar een andere vorm van reinigingsheffing moet wor den gezocht, bijvoorbeeld door een verband te leggen met het grondoppervlak van elke wo ning. De heer Gordijn (PPR) vond, dat degenen, die veel huis vuil aanbieden, ook meer moeten betalen. Hij stelde een regeling voor, dat hoe meer vuilniszakken er buiten worden gezet, hoe ho ger de heffing wordt. PvdA-wethouder Bezemer be toogde, dat dit niet haalbaar is. Het dupeert de grotere gezinnen. Tevens is het voorstel praktisch nauwelijks haalbaar. Naar de si tuatie van enkele jaren geleden, om alleen zakken met een Lei derdorps embleem erop te accep teren, wilde hij niet terug. Van de totale reinigingskosten is meer dan de helft nodig om het vuil te verbranden. Burgerlid de heer Schuijt vroeg zich dan ook af, of die luchtver- warmende verbranding niet iets kan opleveren. „De helft van het geld wordt nu gebruikt om de lucht boven Leiden te verwar men", vond hij. Hij dacht aan stadsverwarming. Voorzitter Be zemer leek dit een te grote inves tering voor de in verhouding te kleine hoeveelheden aangebo Sanders, Levendaal/hoek Korevaar- straat. Antiekmarkt. 9.30-17 uur. Breehuys Breestraat 19, swingavond middelbare scholieren, 20-24 uur. Kantine VTL, Voorschoterweg, start wandeltocht Zuid-West, 9 uur. Leidse Schouwburg, one-man-show Henk Elsink "Theater en thuis", 20.15 LAK-theater, Oude Vest 35. toneelgroep Imperium met "Met gesloten deuren" van Sartre, 21 uur. Toonzaal Raku Yaki, Hoge Rijndijk 12, Zoeterwoude, tentoonstelling "Ontwik kelingen in Ikebana en vormen in steen goed", 11-21 uur. Oude Dorpstoren, Voorschoten, exposi tie verlevendiging dorpscentrum, vanaf 10.30 uur. Dorpskerk, Voorschoten, mei-markt Terre des Hommes, vanaf 10.30 uur. Hoeve Bijdorp, Dorpstraat 46, Zoeter woude, tentoonstelling vrijetijdskun- stenaars, 11-16 uur. Lindehoeve, Voorschoten, Rolling-Sto- nes avond, 21 uur. ARTSEN Leidse groep 'Spectrum' weer voor de NCRY-radio LEIDEN/HILVERSUM - De Leid se popformatie "Spectrum" komt opnieuw voor de NCRV- microfoon. De groep van Roel Zaadnoordijk is morgenmiddag tussen twaalf en half tweë te be luisteren in het programma "Los Vast". Men zal dan het nummer "Spectrum" ten gehore brengen. Dit tweede optreden van de ge lijknamige groep is te danken aan het feit, dat er naar aanleiding van de vorige uitzending veel brief kaarten bij de NCRV-radio zijn binnengekomen "Na een tijd van voorbereiding zijn de betrokken gemeenten aange schreven of ze wel interesse had den. Dit is in samenwerking ge beurd met de Provinciale Raad van de Ruimtelijke Ordening. Veel gemeenten hebben positief gereageerd op onze toenadering zo voegt dezelfde woordvoerder eraan toe. De tentoonstelling zal naast Benthuizen nog meerdere plaatsen in de regio Leiden aan doen. Van alle gemeenten afzon derlijk, zijn er mappen samenge steld waarin de belangrijkste problemen van de gemeente worden genoemd. Zo worden za ken als ontwikkeling en beleid zeer uitvoerig belicht. De tentoonstelling loopt momen teel in alle provincies. Het rond reizen duurt waarschijnlijk tot eind '79. De tentoonstelling blijft bijna een week in Benthuizen. Leiden - Voor spoedgevallen wordt de weekenddienst van zaterdag 10 uur vm. tot zondag 24 uur. waargenomen door de volgende artsen: Wijk I (Morswegkwar- tier, noord-binnenstad, Noorderkwar tier en Groenoord): H.G.M. Aelbers, Noordeindsplein 2A, tel. 122268; Wijk II (Kooi en Merenwijk): R. van Leeu wen,Hooigracht 48A, tel. 133834; Wijk III (Waard, Professorenwijk, Tuinstadwijk en zuid-binnenstad): A. van Luyk, Was- straat 2A, tel. 122522; Wijk IV (Zuid-West en Haagwegkwartier): van zaterdag 10 tot zondag 8 uur vm. W. Schellekens, Pa- gamnistraat-24, tel. 764035; van zondag 8 tot 24 uur A. Boer, Kernstraat 11, tel. 141225. Leiderdorp- De weekenddienst wordt waargenomen door P. van 't Woud en L. Middendorp. Hoofdstraat 40, tel. 410070. Zaterdag en zondag spreekuur van 12.30-13 uur. Oegstgeest - De weekenddienst van za terdag 10 tot maandag 7 uur vm., wordt waargenomen door. J.B. Hugenholtz, Pr. Hendriklaan 4, tel. 155666. Voorschoten - F. Koopmans, R. Wag- nerlaan 69. tel. 6352 (zaterdag); W. van Dam, Palestrinalaan 29, tel. 3960 (zon- APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van 4 tot 11 mei, door: Apotheek Tot Hulp der Menschheid, Voorschoten, tel. 01717-2525. Indien het na 11 uur 's avonds niet meer mogelijk is met het openbaar vervoer naar de apotheek te komen, kan men uit sluitend voor spoedrecepten van een taxi, tel. 122444, gebruik maken. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38. tel. ten noorden van de Rijn 134604; tel. ten zuiden van Rijn 121753. Leiderdorp/Zoetefwoude Rd. ■- Ge zondheidscentrum. Berkenkade, Lei derdorp, tel. 410131, spreekuur ma t/m do. van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum v.d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - Zr. A. Vriend, flat de Hoge- wei 203, Sassenheim, tel. 02522-12022. DIERENARTSEN Leiden - Weekendregeling dierenartsen Muurling/Roest/Helder: A.W. Helder, Hermelijnvlinder 36, Leiden, tel. 071-146686; weekendregehng Krol/v. Gool/Vestjens: F. van Geel, Pr. Frede- rikdreef 14. Katwijk, tel. 01718-74781 (van zaterdag 121> Huize St. Maarten Opvanghuis voor crisis gevallen van in nood verkerende moeders, eventueel met kinderen. St. Jacobsgracht 1, tel. 142497. Dag en nacht bereikbaar. Bureau Rechtshulp Bureau voor Rechtshulp, Heren gracht 50, tel. 123942. Spreekuur ma. en di., 10-12.30 uur, woe. 13.30-16 uur, do. 18.30-20.30 uur. den vuil. De heer Scheffer (WED was met de heer Schuijt van me ning, dat dekking van de kosten niet alleen aan de opbrengsten kant moet worden gezocht, maar ook aan de kant van de uitgaven. Hij vroeg zich daarom af, of de vuilnisophaaldienst niet efficiën ter kan draaien. De direkteur van gemeentewerken, de heer van Vliet, bracht daartegen in, dat dé onlangs ingevoerde wijziging in het ophalen van gewoon huisvuil en grofvuil al een bespraring op levert. De verhoging zal trouwens niet al leen door de raad, maar ook door de overheid moeten worden goedgekeurd. Door de overheid, omdat de verhoging ruim uitgaat boven de 3'/2 procent, die wense lijk wordt geacht in het kader van de bezuinigingen. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor. Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon; 071-144941. Nabezorging van 18.00 -19.301 Zaterdag van 16.00 - 18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien i gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 43,05 Kwartaalabonnement per post 60,90 Jaarabonnement 160,70 Jaarabonnement per post ƒ232.10 Losse nummers 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 2