Gas in villa in onderzoek Hervormde Kerk in Hillegom heeft nieuwe torenspits IN RIJNSBURG Schippers tegen vaarbelasting op de Ringvaart VRACHTAUTO OP DE VERKEERDE BAAN Politie gaat 500 kilometer fietsen voor Alphense actie VRIJDAG 4 MEI 1979 (vervolg van pagina 1) RIJNSBURG - Geplaagd door ademhalingsmoeilijkheden is het Rijnsburgse gezin G. van der Vijver weer verjaagd uit de pas betrokken, splinternieuwe dure villa aan de Voorhouterweg in het bollendorp. Volgens de heer W. Gravenstein ligt de oorzaak mogelijk in een im- pregneringsmiddel dat is ge bruikt voor het hout in het dak. Gravenstein is medewerker van het bedrijf "Rote Westzaan", dat het hout voor de bouw van deze woning heeft geleverd. Rond de paasdagen kwam aan het licht dat er vooral bij vochtig weer gassen vrijkomen in het huis. De familie Van der Vijver, die zelf overigens voorlopig geen enkele medeling wil doen over deze mysterieuze zaak, kreeg last van ademhalingsmoeilijkheden. De heer G. van der Vijver is met zijn gezin tijdelijk naar elders in het bloemendorp getrokken. "Ze moeten eerst de zaak maar eens grondig onderzoeken, ik heb er nu geen enkele behoefte aan iets hierover te zeggen". Volgens woordvoerder Graven stein van Rote Westzaan zijn bij de bouw van de villa in Rijnsburg voor het eerst twéé middelen ge bruikt bij de behandeling van het hout (Amerikaans pitch pine). Eén van die middelen is afkom stig uit het bedrijf in Wormerveer zelf. Waar het andere middel vandaan komt en hoe die midde len heten wil Gravenstein voor alsnog met kwijt. "Ik wil niet eventueel ten onrechte iemand in een kwaad daglicht stellen", aldus Gravenstein. "Wij leverden tot dusverre altijd hout bewerkt met één middel en dat gebruiken wij al jaren, nooit heb ben wij hierover enige klachten gehad. Dat er nu opeens moei lijkheden ontstaan verbaast mij", verklaart Gravenstein Het vrij komen van de gassen kan vol gens hem overigens alle mogelij ke oorzaken hebben. Graven stein "De chemische verbinding misschien, of wat nog meer voor de hand ligt: door bouwfisische omstandigheden". Hij verduide lijkt: "Als je bijvoorbeeld een houten kozijn niet goed plaatst bij een raam, kan dit voor het hout bepaalde gevolgen hebben, dan behandel je het niet goed". Volgens Gravenstein is het heel goed mogelijk dat er in het geval van de woning in Rijnsburg ge woon sprake is van een slechte ventilatie in het huis en dat het allemaal wel mee zal vallen. Toch zegt hij: "Mocht er op enigerlei wijze sprake zijn van zaken die niet kloppen dan zal ik mij altijd sterk maken voor de familie". Dat de familie Van der Vijver tijde lijk een ander onderkomen heeft moeten zoeken in Rijnsburg is volgens Gravenstein louter en alleen gebeurd als voorzorgs maatregel. "Eerst moet grondig worden onderzocht wat er nu precies aan de hand is met dat hout. Daarna zullen wij als dat nodig is onze maatregelen ne men, maar neem van mij aan: al les komt prima voor elkaar". Ofschoon een medewerker van aannemer Van Egmond uit Rijnsburg, die het huis heeft neergezet, bevestigt dat bij dit aannemingsbedrijf bekend is dat er inderdaad iets met het hout in het huis aan de Voorhouterweg aan de hand is, zegt de aannemer Piet van Egmond zelf niets van de zaak te weten. Hij wenst verder geen commentaar te geven op de ze kwestie. Ook de inspectie van het ministerie van volksgezondheid houdt zich met het onderzoek naar het gas bezig. De woordvoerder van dit ministerie, de heer G.C. Molen kamp laat desgevraagd weten dat er momenteel nog geen enkele conclusie kan worden getrokken. Volgens Molenkamp moet eerst het onderzoek zijn afgerond. Naar verluidt zou ook het Techno logisch Natuurwetenschappelijk Onderzoeksbureau (TNO) in Delft zijn ingeschakeld bij het onderzoek. Bij het TNO zelf is echter nog niets bekend over de ze zaak. Woordvoerder Jaap Fa- ber: "Wij weten nog van niets. Het is natuurlijk wel mogelijk dat het TNO alsnog zal worden inge schakeld". HILLEGOM - De Her vormde Kerk in Hillegom heeft haar nieuwe toren spits. Met een hijskraan werd de torenspits gis termiddag naar boven gehesen. De oude spits van het kerkje gebouwd in de 16de eeuw brandde vorig jaar februari ge heel uit. De nieuwe spits is een getrouwe copie van die uit de 16de eeuw. Praatgroep over man en vrouw in samenleving' KATWIJK - "Vrouw en man in het beeld van het goddelijke". Dat is de titel van een serie lezingen (een seminai), die in het weekein de van 19 en 20 mei wordt gege ven door de Soefibeweging te Katwijk. Het seminar begint za terdag om 11 uur in de Soefitem- pel aan de Sportlaan 25 te Kat wijk aan Zee. En de lezingen ein digen zondag 20 mei om 14 uur met een afsluitende discussie over de lezingen. "In dit seminar", zo schrijft de Soe fibeweging in een persbericht over deze activiteit, "willen wij de wederzijdse beïnvloeding bestu deren van maatschappij- en ge loofsvormen. In het bijzonder zal het daarbij gaan om de plaats van man en vrouw in de samenleving, zowel in het verleden als nu. Ook zullen wij de samenhang van hun beider rol met het beeld dat men zich van het goddelijke vormt be- Het persbericht vervolgt dan: "Een belangrijke vraag bij dit alles zal zijn, hoe de ontwikkelingslijnen van deze samenhang verder zul len gaan lopen. Deze vraag zal uit verschillende gezichtspunten worden beantwoord. Vier ver schillende sprekers komen in dit verband aan het woord". De feministische theologe Fokke- lien van Dijk is zaterdag 19 mei om 11 uur de eerste inleidster in deze serie. Zij praat over het vol gende thema: "En God schiep de man naar Zijn beeld en de man schiep zijn beeld van de vrouw: Eva of Maria of een combinatie van beiden". Bang voor sneeuwbaleffect ALPHEN AAN DEN RIJN - Op de weg tussen Alphen en Zwam- merdam is gistermorgen kort na PAARDESPORT - De laatste drie jaar had geen favoriet meer een klassieke ren in Engeland kun nen winnen. Gistermiddag werd met die "traditie" gebroken. De merrie "One in a Million", gere den door Joe Mercer, zegevierde in de 1000 guineas race op de baan van Newmarket. Favoriet "One in a Million" versloeg met anderhalve lengte outsider Ab- beydale onder John Lowe en Ya- nuka met Frank Morby. negen uur een flinke ravage ont staan doordat een vrachtwagen, komende uit Alphen, op de lin- ker-rijstrook terechtkwam en frontaal in botsing kwam met een tegemoetkomende personenwa gen. De 50-jarige chauffeur van deze au to, die volkomen werd vernield, liep twee gebroken benen op en oogletsel. Hij moest worden ver voerd naar het Academisch Zie kenhuis in Leiden. Het ongeval ontstond doordat de vrachtwagenchauffeur, een 23- jarige man uit Hoogkarspel, te laat een korte, stilstaande file bemerkte die zich had gevormd achter een links voorsorterende vrachtwagen, die stond te wach ten op de naderende tegenligger. De chauffeur kon wel voorkomen dat hij achter op de stilstaande file klapte, maar dat gelukte slechts ten koste van een uit wijkmanoeuvre die hem op de verkeerde weghelft bracht en vervolgens, na de frontale bot sing met de tegenligger, op het bedrijfsterrein dat de wachtende vrachtwagen (oorzaak van de file) wilde oprijden. Op dat bedrijfsterrein ramde de vrachtwagen nog een geparkeer de personenauto alvorens tot stil stand te komen. Ook 13 meter trottoir had het toen al moeten ontgelden. Jongen gewond bij aanrijding LEIDEN - Een tienjarig jongetje dat vermoedelijk, aldus de poli tie, zonder goed uit te kijken de Maresingel overstak, is gister middag om twaalf uur door een auto aangereden. Het kind heeft een hersenschudding, een bloedneus, een buil op zijn hoofd en een tand door zijn lip. Het on geluk gebeurde op de Maresingel ter hoogte van Energiebedrijf Rijnland. HAARLEMMERMEER - "Als de minister op het voorstel ingaat, dan zullen de bonden er hard te genaan gaan Het zal natuurlijk zo zijn dat de heffing overtrokken zal worden en het geen kwestie van een paar centen zal zijn. Dat houdt in dat het op de vrachtprijs zal drukken, die de laatste paar jaar al flink is gestegen", aldus de heer J. van Dijk, namens de Fe deratie van Schippersbonden. De Federatie staat bijvoorbaat al afwijzend tegenover de plannen van het Waterschap Groot Haar lemmermeer om vaarbelasting te heffen op de Ringvaart. Het Wa terschap heeft een verzoek daar toe ingediend bij de minister van Verkeer en Waterstaat, die ge zegd heeft er niet direct afwijzend tegenover te staan. Het Waterschap vindt dat ze de schade die jaarlijks wordt toege bracht aan de boorden van de Ringvaart niet meer voor hun re kening kunnen nemen. De scha de wordt geraamd op zo'n ton per jaar. Vooral de laatste paar jaar ondervindt de Polder, die de be heerder van de Ringvaart en haar oevers is, steeds meer last van het scheepvaartverkeer. Niet zozeer omdat het aantal schepen is toe genomen, maar omdat de meeste vrachtschepen over een groter ROND HET USSELMEER ALPHEN AAN DEN RIJN - Op 21 en 22 september zullen honderd politiemensen en marechaussees vanuit Al phen aan den Rijn via Assen rondom het IJsselmeer naar Alphen fietsen. Een tocht van alles bij elkaar vijfhon derd kilometer. De baten van deze tocht (advertentiekos- ten in een boekje dat over al le politiekorpsen zal worden verspreid) zullen ter be schikking worden gesteld van het comité "Alphen aan den Rijn helpt Tumaco". G. Schilperoord en A. J. van Meerveld zijn de Alphense politiemensen die zich bezig houden met de voorbereiding van de tocht. Dat alleen poli- tie-personeel en geen burgers kunnen meedoen aan de tocht verklaart Schilperoord als volgt: "We willen eerst eens kijken hoe het gaat. Voor ons is dat ook een proef. We zijn nu al met 125 mensen op de weg, als je dat aantal zou verdubbelen wordt het ook allemaal dubbel zo duur. Wordt het misschien moeilij ker met de vergunningen. Maar het is niet uitgesloten, dat we in de toekomst ook een tocht organiseren voor bur gers Schilperoord en Van Meerveld kwamen vorig jaar op het idee om een fikse fietstocht te or ganiseren tijdens een door de marechaussee in Apeldoorn georganiseerde rit van 135 kilometer. "Maar dat was ons te gewoon. Dan stap je naar het Laura-bestuur en dan heb je binnen de kortste keren een aardige route. Nee, wij wilden iets anders en rond het IJsselmeer is na tuurlijk wel aansprekelijk. Assen ligt daar wel wat ver van af, maar we kozen Assen als etappe-plaats omdat men daar ook fietsstad is en omdat de politie daar wel gewend is aan het opvangen van grote groepen mensen". De voorbereidingen van zo'n tocht, zo ervoeren de Alphen se politiemensen, zijn niet ge ring. Met de auto moest een paar keer de rit in gedeelten worden uitgezet. Motorrij ders van de politie zullen de nu uitgezette route nog weer in z'n geheel helemaal narij den. Vervolgens moest elke gemeente waardoor de route loopt worden aangeschreven voor een vergunning. In totaal had men te manen met 43 gemeenten, die met uit zondering van Zwolle vlot meewerkten. Uiteindelijk gaf de Zwolse politie de weg toch vrij, maar dan voor een zo kort mogelijke route door de Overijsselse hoofdstad, niet helemaal naar de wens van de Alphense politie. Als alle plannen doorgaan, en daar ziet het wel naar uit, dan zal de karavaan van honderd fietsers worden voorafgegaan door de rijkspolitie op moto ren. De karavaan zal worden gevolgd door de ambulance van het Rode Kruis, bezem wagens voor fietsers en men sen, een bagagewagen, auto's voor de twee begeleidende artsen en een masseur. Rust De groep zal rijden met een ge garandeerde gemiddelde snelheid van vijfentwintig kilometer per uur. Vier gerou tineerde voorrijders van de Nederlandse Ren en Toer Unie zullen daarvoor zorg dragen. Tijdens de etappes van 240 en 160 kilometer zal maar één keer gerust worden, voor de rest geschiedt de ravi taillering "vliegend". motorvermogen beschikken. Dat veroorzaakt een grotere golfslag, waardoor de oevers worden "uit gevreten". Overigens is de heer van Dijk van mening dat de zorg die het bestuur van het Water schap heeft, dat de schepen met nog meer motorvermogen zullen worden uitgerust, ongegrond is. "De schippers zullen wel uitkij ken, want het wordt allemaal veel te duur. De olie stijgt in prijs en hoe groter motorvermogen, hoe meer het varen zal gaan kosten. Men hoeft dan ook niet bang te zijn dat er nog zwaardere moto ren zullen komeri". Van Dijk is ook bang dat als het waterschap toestemming krijgt tot heffing van de belasting het hek van de dam is. "Het spreekt vanzelf dat als Groot Haarlem mermeer de heffing mag innen, andere beheerders van vaarwater zullen volgen en ook een verzoek zullen indienen om vaarbelasting te mogen heffen. Dat wordt een sneeuwbaleffect, met als gevolg dat de schippers voor enorme ex tra kosten zullen komen te staan, die niet meer zijn op te brengen". Kuiven-rock en blues in Alphen ALPHEN AAN DEN RIJN - In Mi- das treedt morgenavond op nieuw op de groep Livin' Blues. Livin' Blues mag gezien worden als de dé formatie die in de jaren 1968 (het oprichtingsjaar)tot 1973 de toon aangaf. Nu nog steeds is Livin' Blues populair bij een zeer groot aantal trouwe fans. De groep bestaat uit oprichter en gitarist Ted Oberg. zanger John Frederikx, bassist Andre Reij- nen. drummer Jacob van Heinin gen en is kort geleden aangevuld met mondharmonica-speler Jan Piet Visser. Het optreden begint om negen uur. Recht-voor-zijn-raap rock en roll is zaterdag te beluisteren in Ma donna Daar komt op 5 mei de Mac Taple band. De 'vetkuiven- formatie' bestaat uit: Peter Visser (basgitaar/zang), Herbert van 't Hul (rythm, gitaar, zang)Jan van Riet (zang/percussion), Peter Lenting (drums) en Gerard de Groot (sologitaar/zang).

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 23