Vriesekoop is op juiste moment in topvorm tijdens de WK Spaans onderzoek naar belasting schuld van Cruijff Derde ritzege De Wolf "Het onmogelijke werd bewaarheid Nu bij de laatste zestien Eredivisie basketbal telt nu elf clubs VRIJDAG 4 MEI 1979 WARSCHAU (PAP) - De Poolse pers heeft de overwinning van Polen op Nederland met enthousiasme begroet in zijn commentaren en verslagen. Zo meldt de Trybuna Ludu dat het een lange tijd geleden was dat de Poolse voetbal supporters zo blij waren en het nationale elftal zo suc cesvol. De Ludu vervolgt met: "Het was een schitterende over winning in een fascinerende wedstrijd. Het was boeiend vanaf de eerste tot de laatste minuut. Het pad naar de eindstrijd van het toernooi om het Europese kampioen schap ligt door deze over winning voor Polen weer open. De Poolse spelers heb ben bewezen dat zij in staat zijn het spel te spelen op een manier die nergens in de we reld zou misstaan". De wat overdreven aandoende loftuigingen zijn in alle Poolse dagbladen te vinden. De Przeglad Sportowy: "De wedstrijd Polen-Nederland wordt in Polen beschouwd Poolse sportpers: als het belangrijkste evene ment in dit seizoen. Het Slaski-stadion bewees eens te meer succes op te leveren voor het Poolse elftal. De be langrijke wijzigingen die het elftal na de nederlaag tegen Oost-Duitsland onderging, zijn goed uitgepakt. Vooral het debuut van Lipka was opzienbarend". "De Nederlanders vochten tot de laatste seconde, maar zij waren niet in staat de Poolse verdediging open te breken", zo becommentarieert Zycie Warszawy het Nederlandse verzet. De krant haalt verder Jan Zwartkruis aan, die zegt: "Ik heb het duel in Leipzig (Oost-Duitsland-Polen) zeer aandachtig gevolgd. Het is onmogelijk voor een coach om binnen twee weken na de Poolse nederlaag in Leipzig een zo goed voorbereid elftal op de been te brengen als dit Poolse team. Mijn felicita ties voor de spelers en coach Kulesza. Zij hebben mij om de tuin geleid". Sztabdar Mlodych begint zijn verslag met de extra vet af gedrukte kop: "Groots spel". Daaronder: "De Polen nivel leerden de betere Neder landse techniek door een uitgekiende tactische spel wijze. Dit was Ogaza's beste wedstrijd in het nationale team. Hij bond Krol en Brandts en bestreed hen met volledige inzet". De krant brengt ook het com mentaar van sterspeler Bo- niek: "De overwinning is te danken aan het feit dat wij nu een ouder en geroutineer- der team hadden. Ik ben mei mijn 22 jaren de jongste middenvelder in ons elftal. Met Nawalka en Lipka heb ben wij waarschijnlijk hel jeugdigste middenveld van alle nationale elftallen in de wereld". Tenslotte de Glos Pracy: "Het onmogelijke werd bewaar heid. Het Poolse elftal won van Nederland, tweemaal tweede in de wereld en één van de beste teams uit de voetbalhistorie. De Poolse spelers overtroffen zich zelf. De Nederlanders trachten tevergeefs de Polen te ver rassen en te desorganiseren. MADRID (GPD) - Het Spaanse ministerie van financiën heeft een speciale rechter belast met het onderzoek naar de grootte van Johan Cruijffs belastingschuld. Een woordvoerder van dit ministerie verklaarde gisteren dat men officieel niet op de hoogte is van de deviezensmok- kel, die uitgevoerd zou zijn met gelden van de Nederland se voetbalster, afkomstig uit het contract met FC Barce lona. De brigade van monetaire delicten, gespecialiseerd in het achterha len van illegaal naai het buiten- land gebrachte peseta's, beschikt nog over onvoldoende bewijzen dat er door Johan Cruijff een mo- Onbereikbaar De laatste dagen is Johan Cruijff in Barcelona onbereikbaar. Vol gens welingelichte bronnen heeft Johan zijn advocaten opdracht gegeven maatregelen te nemen zodat hy voorlopig juridisch on grijpbaar is. Om aan zijn belas tingschuld te kunnen voldoen is Cruijff bezig met de verkoop van enkele bezittingen en neemt hij in stilte afscheid van zijn Cata laanse vrienden. Volgens som mige kennissen is Johan - als hij het definitieve contract met Cosmos eenmaal heeft getekend - niet meer van plan om zich na zijn eventuele Amerikaanse avontuur in Spanje te vestigen. Zoals de zaken er nu voorstaan wil Cruijff of in de Verenigde Staten blijven óf later naar Nederland terugke- PJONGJANG (ANP) - In Pjongjang houden de verrassingen in het toernooi om de we reldkampioenschappen tafeltennis niet op. In het damestoernooi was er een aangename voor Nederland. Bettine Vriesekoop heeft op het juiste moment de topvorm gevonden In het toernooi gestart als 24ste op de wereldranglijst, bereikte zij de laatste zestien. Ze versloeg in een heksenketel Sjoe Jong Hui en Pak Jong Ok (Koreaansen). In de achtste finales ontmoet Vriese koop de Russin Valentina Popo- va, een haar bekende tegenstand ster. Popova was haar (verliezende) te genstandster-in 1977 in de finale van het toernooi om het Europees jeugdkampioenschap. Dit jaar bij de top twaalfwedstrijd in Kris- tianstad verloor Vriesekoop van Popova, die nu de sterke Chinese Yang Ying (achtste geplaatst) met 21-19, 21-17, 11-21, 17-21 en 18-21 klopte. In de eerste twee ronden van de persoonlijke kampioenschappen werden elf geplaatste spelers (speelsters) uitgeschakeld. De voornaamsten waren de Zweed Stellan Bengtsson, wereldkam pioen in 1971 en 1973. Bengtsson verloor de Chinees Lu Yao Hua met 21-12,21-8,21-15 in de twee de ronde. Een daverende verras sing was ook de nederlaag van de Francaise Claude Bergeret in de eerste ronde tegen Li Song Suk. De Deen Claus Pedersen wipte de als vijftiende geplaatste Chi nees Lu Qi Wei. Behalve Bettine Vriesekoop wer den alle overige Nederlandse deelnemers uitgeschakeld. Vrie sekoop won met 21-12, 21-17, 20-22. 21-8 van Sjoe Jong Hui en zegevierde met 24-22, 21-18 en 21-10 over Pak Yong Ok Uitgeschakeld Marjan van der Vliet werd in de eer ste ronde uitgeschakeld. De Haagse speelster verloor in drie games van de Chinese Cao Jan- hua: 10-21, 10-21 en 14-21 In het heren enkelspel waren de Nederlandse deelnemers een kortleven beschoren. Zowel Bert van der Helm als Nico van Slob be, gisteren via kwalificatie toe gelaten tot het hoofdtoernooi, werden in de eerste ronde uitge schakeld. Bert van der Helm verloor na zware strijd van de Roemeen Gheorge in vijf games: 22-20, 15-21, 22-20, 10-21, 9-21. Nico van Slobbe moest de Westduitser Nolten in vier games voorrang verlenen: 10-21, 19-21, 22-20, 10-21. Anne Vlieg en Han Gootzen wer den in het kwalificatietoernooi van het herendubbelspel uitge schakeld door de Indiërs Chand- rasekharen Ramachandra: 14-21, 19-21 en 16-21. REUS (ANP) - In de negende etap pe van de Ronde van Spanje be haalde de 22-jarige Belg Fons de Wolf zijn derde ritzege. Opnieuw benutte hij zijn in Spanje ontdek te specialiteit: de demarrage tij dens de laatste kilometer. Zoals Jan Raas, dat vorig jaar in de Ronde van Frankrijk in Sint Wil- lebrord deed. Op die manier was de leider in het puntenklassement de pure sprin ters in de Vuelta voor de derde keer te slim af. Sean Kelly, de Ier, kwam weliswaar ook al tot twee triomfen, maar met name de Wolfs landgenoot Noel de Jonckheere en diens Spaanse ploeg waren tot nu toe machte loos. Noel de Jonckheere, eveneens een neo-prof (hij was vorig jaar we reldkampioen puntenrit op de baan), behaalde dit seizoen al elf overwinningen en is daardoor meest "succesvolle" prof van Eu ropa, voor Zoetemelk met tien zeges. De Jonckheere behaalde ziin elf zeges od één na allemaal in Fons de Wolf: sprinters i snel af. matig bezette Spaanse wedstrij den. In de Vuelta kreeg hij meer concurrentie en kwam hij slechts tot een handvol plaatsen bij de eerste vijf. De Wolf was de grote boosdoener. Die kreeg overigens alle mede werking van Zoetemelk en diens ploeg, want op deze manier hielp het team van de Wolf het peloton in de vlakke ritten bijeen houden. Gisteren in de negende etappe ge beurde dat weer perfect. Het was trouwens een tamme rit. Twintig kilometer voor het einde ont snapte de Spanjaard Martinez- Heredia. De Spaanse kampioen werd onder dc rode vlag van de laatste kilometer ingelopen en op dat moment was het de beurt van Fons de Wolf. De sprinters wer den voor de derde keer verrast. Uitslag Negende etappe: 1. De Wolf (Bel) 193 km in 5 uur 15 minuten en 7 seconden, 2. De Jonckheere (Bel), 3. Beysens (Bel), 4. Jagsch (Oos), 5. Suarez Cuevas (Spa), 6. Van Houwelin- gen, 8 Pirard, 11. Zoetemelk (z.t.). Algemeen klassement: 1. Levavasseur (Fra) 45 u 15 min en 03 sec., 2. Zoetemelk (Ned) op 2 sec, 3. Yanez (Spa) op 1.39.4. Gal dos op 2.02, 5. De Wolf (Bel) op 2.05. CHICAGO - Wim van Hanegem vermaakt zich opperbest in de Verenigde Staten. De Krom me, die voor de Chicago Stings speelt, heeft ook nog wel wat tijd, voor andere, amusante zaken. Zoals het 'pingelen met Monique St Pierre, het meisje dat tot De Kromme pingelt met Playmate Playmate van het jaar 1979 werd gekozen door het Ameri kaanse mannenblad Playboy. Karl Heinz Granitza, collega van Van Hanegem bij de Chi cago Stings, kijkt grijzend naar het duel. Links op .de achtergrond de Sears-toren, het hoogste gebouw ter wereld Duister Men schat dat Johan in zijn Spaan se zakelijke verwikkelingen tot nu toe bijna 1,4 miljoen gulden heeft verloren. Het is in Spanje een publiek ge heim dat Cruyff zeer slecht bij kas zit; een omstandigheid, die de bewering van Cor Coster ver sterkt dat er inderdaad peseta's zij n verdwenen of op een duistere wijze naar het buitenland zijn overgebracht. Ingewijden weten te vertellen dat Johan Cruijff van zijn in Spanje verdiende geld in totaal 1,7 miljoen gulden op een Zwitserse bankrekening heeft gestort. Aandelen De grote vraag is wie Cruijffs be langen in Spanje gaat behartigen als hij eenmaal in het buitenland is. Michel Georges Basilevitch, de door Cor Coster gewraakte za kelijke partner van Johan, heeft nog steeds zijn aandelen in het concern Grupeco, de holding van Cruijff en Basilevitch. Michel Georges Basilevitch heeft - naar hij zei - op eigen verzoek afstand gedaan van zijn machtiging om de zaak te beheren. Naast Johan Cruijff is Basilevitch de enige aandeelhouder in 1 Grupeco. PSY schrikt van vraagprijs voor Barnes MANCHESTER/DEN HAAG (ANF) - De Eindhovense eredivi sieclub PSV heeft de afgelopen dagen contacten gehad met Man chester City over een mogelijke transfer van linkerspits Peter Barnes. Vorig jaar had PSV ook al belang stelling voor de 22-jarige interna tional maar een transfer bleek toen onmogelijk omdat Barnes nog een jaar onder contract stond. Nu lijkt zo'n overgang eveneens niet tot de mogelijkheden te be horen, want zegt Ben van Gelder, de manager van PSV; "Wij heb ben gehoord wat Manchester Ci ty voor Barnes wil hebben. Het gaat om een bedrag dat belang rijk hoger 'is dan twee miljoen gulden. Dat is voor ons, gezien de huidige verhoudingen in het Ne derlandse voetbal, niet op te brengen" Periodetitel Telstar door verlies Heracles SITTARD (ANP - Fortuna SC heeft donderdagavond in Sittard de inhaalwedstrijd voor de eerste divisie tegen Heracles met 1-0 gewonnen. Het enige doelpunt kwam in de 51ste minuut op naam van Engbersen. Door de nederlaag van Heracles is Telstar kampioen van de derde periode geworden. De Velsena- ren verwierven zich daarmee het recht uit te komen in de nacom- petitie om een plaats in de eredi visie. FC Groningen en Excelsior zijn ook al in het bezit van een periodekampioenschap. DEN HAAG (ANP) - Het bestuur van de topsport-liga van de Nederlandse basketbal bond heeft zich beraden over de indeling van de ere-'en de eerste divisie heren. Na uitvoerige beraadslagingen is besloten naast de negen clubs (Leiden, EBBC, Flamingo's, BOB, Delta Lloyd, Frisol, Groningen, Rotterdam- Zuid, Donar) zowel Punch als Amstelveen weer in de eredivisie op te nemen. Het bestuur is van mening, dat de mogelijkheid aanwezig is, dat beide clubs op een verantwoord niveau kunnen meespelen en dat conti nuïteit van het topbasketbal in de gemeenten Delft en Amstelveen van belang is voor de basketbalsport. Er ontstaat een eredivisie van elf clubs, waarin het zelfde competitie-sys teem gespeeld zal worden, als in het seizoen 1978/79 (40 wedstrijden), waarna de play-offs zullen volgen. De laatste drie clubs zullen degrade ren.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 17